B Richard Krajicek grote man in Houtrust Sport Bart Volkerijk bewijst opnieuw zijn grote waarde Bryan Roy moet vertrekken bij Ajax Franker blijft tot 1997 bij KNLTB Loterij levert meer op dan titel B10 Sport LEIDSE COURANT MAANDAG 28 SEPTEMBER 1992 jjff kiest toch rWK in Amerika elona Johan Cruijff zal er niet door Barcelona- :itter Nunez van laten houden tijdens de wereld- trijd voetbal in de Verenig- aten coach van het Neder- elftal te zijn. Cruijff ver- de dit gisteravond in een view met RTL-Sport. •r noemde Nunez het bij sprekingen over contract ing van Cruijff onaan- Ibaar dat deze over twee >en dubbelrol zou vervul- )e onderhandelingen zijn ie reden opgeschort. „We weer op nul", zei Cruijff. tegen het einde van het ;n praten we verder. Het is r uitgesloten dat ik mij -erbieden met het Neder- elftal mee te gaan. Ik doe k wil. Accepteert Barcelo- t niet, dan stap ik op. Daar echt niet mee". tie pakt isrechter op irdam De amateurvoet- ■dstrijd tussen Centro igues en DZB/Zevenkamp in de vierde klasse G is gis- rust ruim een kwartier ■broken geweest door in- >n van de Rotterdamse po- Twee agenten lieten Isrechter O. Ben Ali het .illeggen om de grensrech- .n C. Portugues aan de ;e voelen, voor de aanhouding was icident, dat zich in de eer- ilft had afgespeeld. De be ide grensrechter werd enkele supporters van levenkamp bedreigd. Hij Iwoordde de verbale ver en een dreigende |ng van één van de suppor- iet een tik met de vlagge- ~'e geraakte DZB-aanhan- liende onmiddellijk een icht in bij de politie, die de grensrechter mee- aar het bureau. De wed- werd met een andere rechter voortgezet. verwacht ischade-post irdam Ajax verwacht it de thuiswedstrijd tegen ia Salzburg, woensdag- in Amsterdam, een al te financiële tegenvaller zal iren. Het duel begint om uur, wegens het ontbre- ran lichtmasten in het lisch stadion. Volgens igsmeester Van Os ko- ir tussen de 10.000 en toeschouwers af op het Het Ajax-bestuur //'Ibesloten jongeren voor de ise wedstrijd forse kor- geveven, als ze in groeps- d komen. erger leden ;furt Op 72-jarige leef- gisteren de voorzitter van O uitse voetbalbond Her- Neuberger overleden. Hij «ïgeneeslijk ziek. Neuber- las naast zijn voorzitter van de Duitse bond te- pe tweede man.bij de we- ietbalbond (FIFA). Pen- peester Egidius Braun zal N lann Neuberger bij de ppvolgen. Neuberger ves- izigmd-n naam internationaal r voor[ranisator bij de eindronde mogffit toernooi om het wereld- ioenschap in de Bondsre- j pk in 1974. Sindsdien is hij s voorzitter geweest van 11991. ^-organisatiecomités. nde zege ansell il Nigel Mansell (Willi- leeft zijn negende over- 4.61 mg in strijd om de wereld- 4 6i prmule 1 behaald. Op het van Estoril bleef de Brit- ■eldkampioen in de Grote 6'15 ran Portugal de Oostenrij- 7,69 prhard Berger (McLaren) g 22 lens teamgenoot Ayrton 11 voor. Met zijn negende 10,76 jerbeterde Mansell het re- s m een i rton Senna. Zie verder pagina C5 aatsi li Prost ;99elr Williams Sl Alain Prost keert te- j het formule 1-circus. De n afg|ige Fransman rijdt het ndenjide seizoen bij Williams- jilt, waar wereldkampioen ncl Mansell en Ricardo Pa- j vertrekken. De tweede OjKis-coureur, waarschijn- e Braziliaanse ex-wereld- Joen Ayrton Senna, wordt hde maand gepresenteerd. foto Jacques Zorgman Een uitgelaten ADO-ploeg wacht bij de thuisplaat op de komst van Bart Volkerijk na zijn homerun. Den Haag/Haarlem Hij wachtte er al een paar jaar op en gistermiddag was het einde lijk zo ver. Juist op het moment dat zijn ploeg Install Data/ADO het nodig had, was daar de uit haal van Bart Volkerijk. Hard en vooral ver. Goed genoeg voor een home run, twee runs en de winst (5-4) in de derde wedstrijd van de best-of-five-serie tegen Plane- ta/Kinheim. Zijn coach, Robert Niggebrug- ge, kreeg er kippevel van, ter wijl de Haarlemse linksvelder Peter van Dalen de bal alleen maar kon nakijken. De rol van held, die de 36-jarige Volkerijk eigenlijk vrijdagavond voor zich had willen opeisen, kwam zo doende alsnog terecht bij de man die er recht op had. „In Nederland kan je niet zon der multi-functionele spelers", was de reactie van Niggebrug- ge, die bezig is aan zijn debuut jaar als coach. Volkerijk is nor maal gesproken de nummer één werper van de Haagse ploeg, maar doet daarnaast dienst als eerste honkman. „Je hebt wei nig keus", aldus Niggebrugge, die wel toegeeft bang te zijn dat zijn speler in het veld in elkaar wordt gelopen. „In Nederland kun je, als je veel mensen op de bank hebt zitten, niet iedereen tevreden houden. We spelen tenslotte hier niet voor het geld, je honkbalt omdat je een lief hebber bent". Niggebrugge speelt daarom met een selectie van vijftien, rouleert waar mogelijk en wis selt op het eerste honk Bart Volkerijk af met collega-werper Ken Brauckmiller. „We hebben gekozen voor de slagkracht van Brauckmiller. Doordat ik twee andere sterke starters heb, kan ik me veroorloven Ken alleen in te zetten als reliever", legt Nig gebrugge de situatie uit. „Dat is een ongelooflijke luxe, want BrauckmilW blijft één van de beste werpers van Nederland". Volkerijk is eveneens een effec tieve slagman. Hij gaat niet achter de verkeerde ballln aan, pikt op z'n tijd een honkslag mee en wint als werper, met uitzondering van de eerste wed strijd afgelopen vrijdag tegen Kinheim, steevast zijn potjes. Landskampioen Neptunus kwam daar in de halve finale van de Holland Series achter, toen de Rotterdammers twee keer keihard onderuit gingen tegen Volkerijk. Maar dat balle tjes vanaf de heuvel gooien niet het enige onderdeel is waarin Volkerijk dit seizoen uitblinkt bleek dus nu. Kinheim koester de tot in de achtste Haagse slag beurt een 3-2 voorsprong (via twee homeruns, bij elkaar ge slagen door Darryl Brinkley), maar moest lijdzaam toezien hoe ADO via een opofferings slag van Hans van Renselaar de stand gelijktrok. Hekken Nadat Ken Brauckmiller, die na zes innings de verrassend sterk werpende Anthony Rayer ver ving, zowel Paul Nanne, Darryl Brinkley als Frank Bos op drie slag had gezet, was het de beurt aan Bart Volkerijk. Met kortes- top Myron Wijman op de hon ken joeg de parttime-eerste honkman de bal over de hekken en nam ADO een beslissende 5- 3-voorsprong. René Rijst mocht een slagbeurt later nog scoren op een honk slag van Peter van Dalen, maar na de laatste vangbal van ADO- midvelder Van Renselaar op een klap van Frank Koene, was het over en sluiten voor Kin heim. Gedegen Bart Volkerijk: „Ik zie het niet zo zeer als een revanche van vrijdag. Het was vrijdag mis schien niet zo flitsend, maar ik gooide een gedegen pot. De cre dits moet ik aan Kinheim ge ven, dat handig de puntjes bij elkaar sprokkelde. Ik zat al een paar jaar te wachten op die ho merun. Vorig jaar ben ik niet aan slag gekomen, dit seizoen weer wel en dat bevalt me heel goed. Ik denk ook dat dat nodig is. Ik geloof niet in veel jongens op de bank, ik denk datje dat af moet dekken door meer diepte in je ploeg te brengen. Spelers inzetten die op meerdere posi ties kunnen spelen". Boxscores Zaterdag. Kinheim: 0-0-0-0-0- 0-0-0-1 1. Negen honkslagen, vijf fouten. ADO: 2-1-0-1-0-0-0- 0= 4. Elf honkslagen, nul fou ten. Werper Kinheim: Paul Nanne (acht innings): 5-2-11. Werper ADO: Patrick Klerkx (negen innings): 4-1-9. Home run: René Rijst (Kinheim) solo. Zondag. ADO: 0-0-0-0-0-1-1-1- 2=5. Acht honkslagen, één fout. Kinheim: 0-0-2-0-0-1-0-0- 1=4. Zeven honkslagen, nul fouten. Werpers ADO: Anthony Rayer (zes innings): 6-1-4. Ken Brauckmiller (drie innings): 5- 0-3. Homerun ADO: Brauck miller solo; Volkerijk plus één. Homerun Kinheim: Brinkley solo en plus één. Met twee zeges speelde Richard Krajicek, de nummer veertien van de wereldranglijst, een belangrijke rol in de Davis Cup-overwinning van Nederland op Uruguay, waardoor ons land bij de beste zestien tennisnaties ter wereld blijft. door Peter van Duyl Den Haag Het heeft wat meer zweetdruppels gekost dan vooraf werd gehoopt, maar als op 20 oktober in Londen geloot wordt voor de eerste ronde van de Davis Cup 1993 zit het ko kertje met de naam van ons land weer in de vaas van de we- reldgroep. Nadat Mark Koever mans en Paul Haarhuis zater dag het dubbelspel naar zich toe trokken, maakte Richard Krajicek gisteren het karwei te gen Uruguay hoogstpersoonlijk af. De afsluitende zege van Haarhuis op stand-in Victor Caldarelli (6-4, 3-6, 6-3) bracht de eindstand op 4-1. De grote man van het afgelopen weekeinde was zonder twijfel Richard Krajicek. Van de in de singles debuterende Hagenaar, nog altijd pas 20 jaar, werd ver wacht dat hij zijn beide partijen simpel in winst zou omzetten. Als de nummer 14 van de we reld had Krajicek in Houtrust Sport niets te winnen en alles te verliezen en dat besefte hij zelf als geen ander. Ondanks zijn jeugdige leeftijd toonde Krajicek aan als tennis ser op weg te zijn naar volwas senheid. Met zijn uitstekende opslag en bij vlagen briljante spel aan het net, zette hij Mar- celo Filippini in drie sets (7-5, 7- 6, 6-3) aan de kant en bezorgde Nederland met die zege de ze kerheid van een hernieuwd op treden in de wereldgroep vol- foto Henk Koster Richard Krajicek bezorgt Nederland zekerheid op heroptreden in wereldgroep. Stanley Franker stelde gisteren dat voor het winnen van de Da- vis Cup (de droom van de bondscoach) minimaal één speler uit de top tien vereist is. Het lijdt geen twijfel dat Fran ker daarbij aan Krajicek dacht. Het is een aloude wijsheid dat de stap naar de absolute top de moeilijkste is, maar Krajicek heeft zonder meer de mogelijk heden hem te zetten. Goed beschouwd is Richard Krajicek een zegen voor het Ne derlandse tennis. Hij heeft per soonlijkheid, durft voor zijn mening uit te komen (was het niet Krajicek die op Wimbledon het gros van de damestennis sers vergeleek met varkens?) en is bovenal in staat iedere ten nisser op deze aardbol te ver slaan. Na dit weekeinde is hij, meer dan ooit, de vaandeldra ger van de tennissport in ons land. Topspeler Profiterend van Krajiceks kwa liteiten moet Nederland in de toekomst een rol van betekenis gaan spelen in de Davis Cup. „Als je in de Davis Cup iets wilt bereiken, moet je in elk geval één echte topspeler hebben, die zijn twee singels kan winnen", filosofeerde Krajicek gisteren. „Dat zou. ik moeten zijn. Daar bij komt dan nog zoiets als het Davis Cup-gevoel, zoals Becker, Agassi en bij ons Mark Koever mans dat hebben. Die jongens kunnen wel een mindere perio de hebben, als er Davis Cup wordt gespeeld, staan ze er al tijd". Dat laatste, bekende hij rond uit, mist Krajicek nog. Welis waar voelde hij gisteren iets meer kriebels dan vrijdag (toen hij zijn Davis Cup-debuut als 'niet echt bijzonder' typeerde), door het lint ging hij absoluut niet ondanks het feit dat er ein delijk een echte Davis Cup-sfeer in Houtrust hing. „Ik vind die sfeer wel leuk. Alleen tijdens het wisselen stoor ik me eraan. Op die momenten heb ik rust nodig om na te denken. Dat is vrijwel onmogelijk". De partij Krajicek-Filippini was beslissend omdat het duo Koe vermans/Haarhuis zaterdag het dubbelspel won van Filippi- ni/Perez. Na het zwakke optre den van Haarhuis in de partij van vrijdag, was het een kleine verrassing dat de Brabander toch, zoals gepland, een koppel met Koevermans vormde. De gok van Franker pakte echter goed uit, want het tweetal won - vooral onder impuls van de sterk spelende Mark Koever mans - afgetekend: 7-5,6-2,6-4. Stanley Franker wilde niet ver bloemen dat een gevoel van op luchting bij hem overheerste, toen Haarhuis en Koevermans elkaar na de laatste slagenwis seling om de hals konden val len. „Iedereen dacht na vrijdag dat het link was Paul op te stel len. Op zo'n moment moetje ri sico nemen. Ik moet echter toe geven dat ik nog nooit zo onge makkelijk op mijn stoel heb ge zeten als zaterdag". Gisteren kon Franker dus meer ontspannen plaatsnemen op de zitplaats die voor hem op de baan was gereserveerd. Wel licht dat hij al tijdens de partij van Krajicek even wegdroomde en dacht aan de dag van 20 ok tober als in Londen de loting wordt verricht voor de wereld groep. „Het is mijn droom met Nederland de Davis Cup te win nen", besloot hij nog maar eens. „Daarom moeten we in kwalitatief opzicht nog groeien. Het lijkt me duidelijk dat we in dat kader naar jongens als Sie- merink en Eltingh moeten kij ken". Bij Ajax is het doek gevallen voor Bryan Roy. Trainer Van Gaal heeft het bestuur verzocht hem te verkopen. De clubleiding staat vierkant achter zijn besluit. „Van Gaal is open en straight. Net als wij. De spelers moeten blij zijn met zo'n baas". door Gijsbert Spierenburg Amsterdam - Gerard van der Lem hangt z'n colbertje over de leuning van zijn stoel en gaat er, links en rechts de manchet ten opstropend, eens goed voor zitten. Bobby Haarms, die andere as sistent van Van Gaal, wist zich met de rug van zijn hand een parelende zweetdruppel van het voorhoofd. De spanning, kortom, trilt na afloop van Ajax - Roda JC (4-2) in de perskamer van de Watergraafsmeer, wan neer de hoofdtrainer zijn op wachting maakt achter de mi crofoon. De perschef beent onrustig heen en weer, op de valreep ver schijnen plotseling ook nog voorzitter Van Praag en pen ningmeester Van Os ten tonele. In de zaal worden grote ogen opgezet. We hebben tijdens de wedstrijd linksbuiten Bryan Roy dan wel gemist, zowel in het veld, in de dug-out als op het wedstrijdformulier, maar dat gebeurt wel vaker met voet ballers die ongehoorzaam, ziek of uit vorm zijn. Dat kan de bes ten overkomen, dus ook de 22- jarige voetballer/dressman dan wel dressman/voetballer uit Amsterdam. Wie van u heeft er misschien nog iets te vragen, knikt pers chef David Endt in het rond, na dat Van Gaal en diens collega van Roda, Adri Koster, hun licht op de wedstrijd van de avond hebben laten schijnen. Wie durft?, vraagt Endt nog eens. Er steekt er één zijn vin ger op: Roy, misschien kan de trainer iets zeggen over de situ- atie-Roy? „Roy. De situatie-Roy". De trai ner schraapt z'n keel, kijkt zijn gehoor schuin aan, met toege knepen ogen. Er ligt een kluif op tafel en die zal hij eens lek ker opsmullen. „Ik heb het ver trouwen in Bryan Roy opge zegd. Dat betekent dus dat Bry an Roy kan worden verkocht". foto ANP Louis van Gaal: Bryan heeft bij Ajax genoeg krediet gehad. Er valt een stilte, er wordt ge schreven. Van Gaal noemt de voetballer met naam en toenaam, tot twee keer toe, luid en duidelijk. Er kan dus geen misverstand over bestaan op wie hij doelt. Het water loopt de trainer bij kans uit de mond. „Ik ben niet iemand van pappen en nat hou den. Ik heb dit besluit drie maanden eerder dan normaal genomen, zodat hij ruimschoots in de gelegenheid is een goede club te vinden. Er zullen onge twijfeld clubs zijn waar Bryan kan excelleren. Er zullen beslist trainers zijn die het fantastisch vinden om hem in hun selectie op te nemen. Misschien komt hij in een systeem met twee spitsen wel tot zijn recht, zeker wanneer hij ook zijn rechter voet nog leert gebruiken. Hij is heus geen slechte speler, maar zijn wijze van voetballen past op dit moment niet in de visie die ik, Louis van Gaal, bij Ajax moet uitzetten. Als Bryan Roy in vorm is, staat hij bij mij in het elftal. Hij heeft prachtige wed strijden gespeeld, alleen veel te weinig. Er is geen rendement". Murw Het is niet de eerste botsing tussen de trainer en de hard leerse linksbuiten. Murw ge beukt zegt Van Gaal het eeuwi ge talent niet meer te kunnen veranderen, alle inspanningen ten spijt. „Vorig seizoen, in maart, heeft de technische staf ook al eens maatregelen tegen hem genomen. Maar ik zie geen progressie. Van der Lem en ik hebben er alles aan gedaan. Via individuele trainingen met weerstand, via individuele trai ningen zonder weerstand, via gesprekken. Hij heeft veel krediet gekregen, vanwege zijn intuïtie en hoge technische Vaardigheid. Mis schien wel te veel krediet. Hij moet het hebben van zijn acties, maar als die acties niet slagen is hij voor het collectief niet erg waardevol en ja, dan houdt het een keer op". Zie verder pagina C3 Den Haag Stanley Franker zette gisteren in Houtrust Sport zijn handtekening onder een contract dat hem, met in gang van 1 oktober, voor nog eens vijf jaar aan de KNLTB verbindt. Franker begon zijn werkzaamheden bij de tennis- bond in 1986. Met het verlengen van de over eenkomst met Franker hoopt de nationale tennisbond in elk geval voor continuïteit en rust te hebben gezorgd. Samen met Franker is een aantal afspra ken gemaakt, dat het (top)ten- nis in ons land naar een hoger niveau moet tillen. Vastomlijn de doelstellingen zijn het win nen van de Davis Cup en zoveel mogelijk spelers naar de top tien te brengen. Zelfstandig In dat kader wordt de sectie toptennis van de nationale bond nog meer verzelfstandigd, overigens zonder te streven naar (juridische) onafhanke lijkheid van de tennisbond. „Dan moet je vooral denken aan zaken als PR en sponso ring", maakte Franker duide lijk. „Ik hoop het toptennis ooit financieel onafhankelijk van de bond te maken. Maar daar is toch een bedrag van twee mil joen gulden per jaar voor no dig". De KNLTB hoopt in de komen dejaren de faciliteiten te schep pen, die moeten leiden tot het verwezenlijken van de gestelde doelen. Eén van die hulpmidde len is een nationaal trainings centrum, dat in Zeist gebouwd moet worden. De beste spelers van ons land moeten daar dag en nacht terecht kunnen, wan neer ze in ons land vertoeven. De plannen voor het centrum moeten nog door de ambteljjke molen in Zeist, maar toch hoopt de bond al in de winter van vol gendjaar over de hal te kunnen beschikken. Uitstraling Namens de tennisbond liet voorzitter Ruurd de Boer weten volledig achter de plannen van Franker te staan. De praeses geloofde in elk geval niet dat de topspelers op deze manier van de rest van de KNLTB-leden vervreemden. Integendeel. „Ik denk dat de positieve uitstra ling van de spelers juist goed is voor de gehele tennisbond", meent De Boer.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13