EIDEN B Publieks enquête over optocht op 3 oktober Licht maken £eidóe0otwa/nt "Keffertje lorro zoekt gezelschap B2 Jeroen Straathof opent veiling B3 'Op Mytyl school is gehandicapt kind niet bij voorbaat mindere' Verboden Fietsen ZZ,r\^ I v.a. 28/9 tot 5/10 EN OMGEVING LEIDSE COURANT ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1992 ver-actie N - Van 1 oktober tot rember kunnen plastic •pflessen worden ingele- het MIC-punt, het Mi- jrmatieCentrum aan de raat 43. Het MIC-punt et de actie in Leiden aan andelijke actie van Mi- ensie tegen plastic weg- issen. Shampoo, afwas- oonmaakmiddelen wor- steeds verkocht in plas sen waar geen statiegeld In het buitenland zijn rvaringen opgedaan met installaties in super- n. Zulke tapinstallaties al in enkele Leidse re ken. Voor de inzameling flessen staat een contai- ir de deur van het MIC- )e flessen kunnen wor- geleverd op woensdag uur), donderdag (19-21 zaterdag (10-16 uur). en jazzbands ekschool starten N Half oktober star- )op- en jazzbands van de nuziekschool weer. Jon- die in een band willen kunnen zich melden bij •dinator lichte muziek, lermsen. De formaties ingedeeld naar leeftijd, g en stijlvoorkeur. Er is voor beginners en ge len. Kosten: 125 gulden voor leerlingen en 250 voor niet-leerlingen. lermsen is maandag- tussen 20.00 en 21.00 fonisch te bereiken, tel: 041. LEIDEN De optocht op 3 oktober is dit jaar onderwerp van een grootscheeps onder zoek onder het publiek. Daartoe worden 15.000 for mulieren verspreid onder de naar schatting 150.000 toe schouwers langs de route. Het is voor het eerst dat een dergelijke groot onderzoek wordt gedaan tijdens de tradi tionele optocht. Aanleiding .is het gegeven dat de optocht op een andere tijd (vanaf 13.00 uur) door de stad trekt en dat ook de route is gewijzigd. Twee inbreuken op de traditie waaro ver de optochtcommissie van de 3 October Vereeniging de me ningen wil peilen. Voor wat de route betreft is de grootste wijziging dat de op tocht de Haarlemmerstraat niet aandoet. Die straat is be rucht als optochtenbreker. Juist daar vallen veel gaten in de stoet- Het mijden van de Haarlemmerstraat kan dan ook het einde betekenen van een andere traditie: de gaten in de optocht. Juist die gaten die ie dere keer weer tot heftige dis cussies binenn en buiten de or ganisatie leiden, maken de rou te keer op keer een heet hangij zer. Via de enquête wil de 3 October Vereenigingen klachten en wensen van de toeschouwers in kaart brengen en er oök achter komen hoe de veranderingen worden gewaardeerd. Bij de presentatie van het programma van de viering van Leidens Ont zet toonde voorzitter L. Heruer van de optochtcommissie zich al beducht voor de gevolgen van de veranderingen. Hij illus treerde dat door op te merken dat in het verleden nog jaren na de invoering van routewijzigin gen zich nog mensen op plek ken in de binnenstad installeer den om de optocht voorbij te zien trekken terwijl die daar he lemaal niet langskwam. Idoor JUDY NIHOF LEIDEN Van de begintijd van de Leidse Mytylschool is weinig bewaard gebleven. Al leen een hoge houten stoel en een paar roestige beenbeu gels, ergens opgestapeld in het depot, geven nog een in druk van de vroegere situa tie. „Daaraan kun je zien dat het toen behoorlijk aanmod deren was", zegt Fred van Hooff, directeur van de Leid se Mytylschool, die in okto ber veertig jaar bestaat. sese krijgt vijfjaar wegens doden adoptiekind EM De rechtbank in m heeft gisteren een 37- vrouw uit Lisse wegens ig en poging tot dqpdslag leeld tot vijfjaar onvoor lijke gevangenisstraf, laar was vier jaar geëist. )uw mishandelde twee kinderen uit Etiopië zo- lat een van hen aan zijn dingen overleed en de jlijvend invalide is. Het eerste jongetje werd september 1989 op bijna tweejarige leeftijd gedood, nadat hij op hardhandi ge wijze tegen een muur was ge gooid. De vrouw verzweeg tegenover de buitenwereld de ware doods oorzaak en adopteerde begin dit jaar samen met haar man een tweede kind uit Etiopië. Dit éénjarig jongetje werd april dit jaar zodanig ernstig mishan deld, dat het volgens medici een wonder is dat hij is blijven le ven. De rechtbank houdt er in het vonnis rekening mee dat de vrouw verminderd toereke ningsvatbaar is. Aan de andere kant wordt de vrouw buiten sporig gewelddadig gedrag ver weten tegenover kinderen, die aan haai* zorg waren toever trouwd. In vier decennia is veel veran derd voor de lichamelijk gehan dicapte leerlingen van de Leid se Mytylschool. De school begon in 1952 met vijf leerlingen en vier lokalen in een oud pand aan de Zuidsingel. Een gebouw dat niet was berekend op de komst van kinderen met ernsti ge lichamelijke afwijkingen. Ook in andere opzichten was het behelpen. Van Hooff toont een foto van een schoolreisje in de zomer van 1957 met kinde ren die in veel te grote, zware rolstoelen rondrijden. Niet ver gelijkbaar met de rolstoelen van tegenwoordig, die voor ie der kind op maat worden ge maakt van licht materiaal. De verhuizing naar een nieuw schoolgebouw aan de Blauwe Vogelweg in 1967 betekende een overstap naar ongekende luxe. Het pand, dat volgens Van Hooff nog steeds prima voldoet, is niet alleen ruim en gelijk vloers, maar beschikt ook over goede voorzieningen zoals een eigen zwembad. De gangen zijn er zo breed dat de kinderen er op hun aangepaste fietsjes of met hun rolstoelen zonder el kaar te hinderen kunnen rij den. Vandaag de dag telt de school 45 leerlingen, in de leeftijd van 3 tot 14 jaar, van wie veruit de meeste vanaf hun geboorte ge handicapt zijn. Wat veel men sen niet weten, is dat er geeste lijk aan hen niets mankeert. Aan sommige kinderen valt ook het lichamelijke gebrek niet di rect af te lezen. „Een aantal heeft een hartafwijking en is heel snel moe. Weer andere kin deren hebben een lichte ver lamming aan een kant van het lichaam, die ook niet zo op valt", aldus Van Hooff. Feit is wel dat hun handicap aange paste voorzieningen en extra aandacht vereist. Assistent Naar een gewone basisschool WEEKEINDE •komst (1) s is zo moeilijk als voor- len, zeker als het om de lomst gaat. Met dat gezeg- n het achterhoofd is Lei- aan de slag gegaan om de ïomst maar een handje te en. Een structuurnota t aangeven waar het de ende jaren heengaat met leutelstad. De gemeente is •bij niet te beroerd om de grenzen heen te kij- Omdat de stad nu al vol ;t, rijk en provincie driftig opzet van regiobesturen •bereiden, maar ook om- Leiden vindt dat ze het •touw moet nemen bij de vikkeling van de streek, kleinere gemeenten doen toch weinig aan, en als ze wel deden kun je het ze toevertrouwen, eerste aanzet onder de m 'Op zoek naar speel- nte' omvat suggesties voor verleggen van verbindin- it in op de vraag of •ttereinen anders gegroe fd moeten worden en sug- eert waar bedrijvigheid it komen. In een enkel ge- is zelfs het idee opgewor- een hele wijk af te breken ;e vervangen door kanto- Maar na een soort van isopstand in de wijk Groe- rd heeft de gemeenteraad mogelijkheid geblokkeerd de woonfunctie daar te la- verdwijnen. ekomst (2) slopen donderdag werd gecombineerde commis- ergadering gewijd aan de ictuurnota. Aan de hand stellingen moest de rich- worden aangegeven hoe risie op de stad er uit zou n zien. Stellingen als open ren en stellingen die min* voor de hand lagen. En zo en raadsleden bereid om levestigen dat Leiden ook ;ens hen een centrumge- ïnte is, dat - haal je de koe- k - het stationsgebied it samenhangen met de van de stad en dat je meent het sportvoorzienin- gen over de wijken gespreid moeten worden. D66 ijverde nog eens voor watertaxi's in de grachten en een inspreker herhaalde zijn eerdere stand punt dat het korfbalveld aan de Brahmslaan in Zuid-West niet mag worden bebouwd. Het enige punt dat een politie ke reactie opleverde was de veronderstelling dat Leiden zich moet richten op hoog waardige werkgelegenheid en dat sociale woningbouw maar naar de randgemeenten moet. Groen Links en de SP vlogen in de gordijnen. Maar dat was alles. Verschillende toehoorders en een raadslid Vroegen zich al in de pauze van de vergadering af wat de zin van deze discus sie was. Een kwis was er niks bij. Roep 'sportvelden', en een raadslid antwoordt: „Sprei den, niet concentreren, voet bal, korfbal, recreatiesport, camping op velden Boshuizer- kade, eeh, eeh, eeh, is mijn tijd alom?". Als dat het gehalte blijft van de discussie over de structuur nota, zal de waarde ervan uit eindelijk ook niet veel groter zijn. Dan blikken toekomstige raadsleden niet pas over 25, maar al over vijf jaar meewa rig terug over wat Leiden toch in 1992 voor gekke ideeën over de nabije toekomst had. Ramp Tijdens de speciale raadsver gadering in Voorschoten op 19 september voltrok zich een kleine ramp: Groen Links was verhinderd. Voor het eerst in de geschiedenis werd politiek Voorschoten niet voorzien van de jonge, frisse en milieu vriendelijke ideeën die altijd uit de groene hoek tevoor schijn komen. De vergadering dreigde een fataal verloop te hebben, maar gelukkig wist Steef Harlaar, de fractievoor zitter, er op het nippertje nog een mouw aan te passen. Hij schreef een brief met daarin standpunten voor de vergade ring. Ook legde hij uit waarom Groen Links niet kon komen. „Reeds lang geleden is afge sproken in dit weekeinde in België de lokale cultuur en na tuur middels een wandeltocht te verkennen. Een stukje Fiets st'alhngXZ a P^Sen eentje diePniet^l S|Vm 3 Okt. FeeSten de looproute van één of andere studentensocië teit ligt. Kortom: leuk plekje, met dank aan het Leidse gemeen tebestuur dat zo fietsvriendelijk is. Maar nee. He laas: vanaf drie oktober, de na tionale feestdag voor Leiden bin nen en buiten de singels, is het parkeren van fietsen op deze plaats verboden. En omdat het ni veau van de ge middelde Leide- naar wat laag wordt ingeschat of men is overtuigd van de eigenwijsheid van de stedeling,, ze weerstonden niet voor niets de Spanjaarden heeft Openbare Werken twee anti-fietsborden voor twee strekkende meter fietsenrek uit de ma gazijnen gehaald. En U weet toch wat er met leuke borden ge beurt? Die worden gejat. Zoals het in Leiden hoort. FOTO: TEJO RINGERS pragmatisch milieu- en mon diaal beleid zou je kunnen ze gen. Het betekent echter dat Groen Links onbreekt, omdat de raad vervanging van raads leden door niet-raadsleden uitgesloten heeft. En dat is spijtig", aldus Harlaar. De vergadering ging over ju- melagés, en Groen Links is een jumelant bij uitstek. De partij onderhoudt een innige band met zusterpartij Agalev (Anders gaan leven) die ook in de gemeenteraad van zuster- gemeente Schoten is verte genwoordigd. Gezien de aan wezigheid van het bedenkelij ke Vlaamse Blok in de Scho- tense gemeenteraad is Groen Links tegen uitwisseling op bestuurlijk niveau. Beter kun nen cultuur, ideeën en kennis worden uitgewisseld. Zolang die niet uit de hoek van het Vlaamse Blok komen natuur lijk. De steun aan het Afrikaanse Kita mag voor wat betreft de groenen uitgroeien tot een of ficiële stedenband. En verder staat er nog een uitwisseling met een Oost-Europese ge meente op stapel. Dat zou een dorp in Albanië, Bulgarije of Roemenië moeten worden, vindt Harlaar. Die landen dreigen wat vergeten te wor den omdat er niet meer wordt gevochten, althans niet zoda nig dat het CNN opvalt. Met al die uitwisselingen wordt de kans wel groot dat Steef Har laar nog enkele raadsvergade ringen zal moeten missen. Het zit er in dat de raad volgend jaar net vergadert als Steef de nieuwe zustergemeente Ploesti in Roemenië te voet verkent met enkele geestver wanten. Dat is de tol die voor een stukje mondiaal beleid moet worden betaald. Jonge ouderen (1) Een beetje zichzelf respecte rend mens begint het nieuwe jaar met goede voornemens. De gemeente Leiderdorp wil daar niet voor onder doen. Zo presenteert het Leiderdorpse college van Burgemeester en Wethouders jaarlijks de be leidsvoornemens. Een aardig boekwerk vol met plannen die de vroede vaderen, of liever gezegd, gezien de drie vrouwe lijke wethouders, vroede moe deren, in dit dorp aan de Rijn voor de inwoners hebben be dacht. Leiderdorp heeft een overwe gend jonge populatie, maar ontkomt, uiteraard, niet aan de vergrijzing. Het Leider- dorpse gemeentebestuur heeft daar oog voor. „Een be langrijke nieuwe categorie vormen de zogenaamde 'jonge ouderen'. Zij hebben hun ei gen wooneisen, waarmee re kening wordt gehouden", zo staat er in het college-pro gramma te lezen. Maar het college laat het niet alleen bij woorden. Bij de opstelling van het woningbouwprogramma wordt daadwerkelijk rekening met deze groep gehouden. Eind vorig jaar kondigde het college in de beleidsvoorne mens aan, dat er in 1992 voor de 'jonge ouderen' in de gebie den J en K in Buitenhof- Mid den/West 32 woningen in de koopsector worden gereali seerd. Deze in de wandelgan gen als 'kwadrantwoningen' aangeduide huizen prijs: 220.000 gulden zijn uiter mate geschikt voor mensen die hun te ruime behuizing willen verruilen voor een klei ner doch geriefelijker huis zo dra de kinderen het huis uit zijn. Het wonen speelt zich groten deels op de benedenverdieping af, waar behalve een slaapka mer ook een badkamer is gesi tueerd. De verdieping her bergt een kamer voor mogelij ke logerende kinderen. Jonge Ouderen (2) De door de gemeente georga niseerde veelbelovende in schrijving liep voor de betrok kenen echter uit op een diepe teleurstelling. De 55+ers met een eigen woning bleken bij voorbaat kansloos. Onlangs onthulde het CDA- raadslid Gert Hogervorst, dat de woningen aan jongeren in de leeftijdscategorie van rond de 30 jaar waren toegewezen. De oudste gegadigde was 51 jaar. Onthutst vroeg Hoger vorst aan wethouder Hanneke Veldstra (D66) hoe het zo ver had kunnen komen. Volgens Veldstra is het gemeentelijke woningtoewijzingsbeleid daar verantwoordelijk voor. Uit gangspunt daarbij is bevorde ring van de doorstroming van uit goedkope huurwoningen. Kennelijk was het college niet snugger genoeg om te verzin nen dat ouderen die een huur huis bewonen, weinig trek hebben om op hun leeftijd nog eens met hoge woonlasten te zitten. Ook de gemeenteraad heeft zich bij de vaststelling van beleidsplan en woningtoe wijzingsregeling niet van de meeste alerte kant laten zien. Hogervorst voelde zich deson danks door het college op het verkeerde been gezet. „De kwadrantwoningen zijn als ouderenwoningen gepre senteerd, maar het resultaat is dat ze naar jongeren zijn ge gaan", stelde hij in de commis sie ROVM. Ook de WD- raadsleden Pauline Kolman- Backbier en Herbert Zilveren- tant spraken van een falend beleid. Wethouder Veldstra beloofde beterschap. „Wanneer er nog eens een project voor 'jonge ouderen' komt, dan moeten we de woningstoewijzingsre- geling daaraan aanpassen", aldus Veldstra. Als het spreek woordelijke kalf verdronken is, dempt men de put dus. De huidige jonge ouderen zijn waarschijnlijk oude ouderen tegen de tijd dat er weer iets voor hen wordt neergezet. Misschien dat het college nog een ludieke woonvorm kan be denken voor oudere jongeren, die uiteindelijk op huisvesting voor jongbejaarden uitdraait. gaan is er voor kinderen met een handicap meestal niet bij, al is het alleen maar vanwege de slechte toegankelijkheid van veel schoolgebouwen. Boven dien ontbreken intensieve be geleiding en therapie op de ge wone basisschool. Op de Mytyl school wordt iedere leerkracht bijvoorbeeld bijgestaan door een assistent. Deze springt bij als het op de verzorging van het kind aankomt. „Kinderen die met een open rug zijn geboren, hebben geen beheersing over hun onderlichaam. Ze moeten vele malen per dag geholpen worden met de ontlasting. Daar heeft een onderwijzer op een gewone school geen tijd voor. Bij ons neemt de assistent der gelijke taken op zich", verdui delijkt Van Hooff. Basisschool Toch geldt voor sommige licha melijk gehandicapte kinderen dat zij ondanks hun handicap, beter naar een gewone basis school kunnen. „Mits de school dat wil, uiteraard. Voor kinde ren die zich goed kunnen hand haven en niet op hun mondje zijn gevallen, is een gewone ba sisschool een goede mogelijk heid", meent Van Hooff. Basis scholen die een gehandicapt kind opnemen, en dat gebeurt regelmatig in Leiden en omge ving, doen dan voor aanvullen de begeleiding een beroep op de Mytylschool. Ook allerlei tus senvormen zijn mogelijk. Van Hooff: „Een van onze leerlin gen ging bij wijze van proef vo rig jaar een dag per week naar een gewone school. Dat ging zo goed dat hij nu twee dagen per week op de gewone basisschool zit." Na de Mytylschool komen de kinderen zoveel mogelijk in het gewone vervolgonderwijs te recht. Alleen de zeer zwaar ge handicapten gaan naar speciale internaten met een vakoplei ding. Om de overstap naar een gewone mavo of havo minder groot te maken, draaien de kin deren van de Mytylschool wel eens een dagje mee op een gê- wone basisschool. Want het kind moet leren dat er meer is buiten het vertrouwde wereldje aan de Blauwe Vogelweg. Al is het bestaan in dat wereldje vol gens Van Hooff voor de meeste gehandicapte kinderen zo gek nog niet. „Het kind leeft met mede-gehandicapten, is niet al bij voorbaat de mindere. Op die manier kan het ook zijn weer baarheid opbouwen". Sponsorloop Ter gelegenheid, van het veertig jarig jubileum van de Leidse Mytylschool houden leerlingen vandaag een sponsorloop. Al lo pend, fietsend of in een rolstoel leggen de lichamelijk gehandi capte leerlingen een parcours af bij de school aan de Blauwe Vo gelweg. Muziekvereniging Jong K G zorgt voor de muzikale omlijsting. De opbrengst van de sponsorloop is bestemd voor de stichting 'Op Gelijke Voet', die orthopedische hulpmiddelen verschaft aan polio- en leprapa tiënten in ontwikkelingslanden. Met deze praktische storingsset, bestaande uit een schroevedraaier, spanningsmeter en penlight, hebt u in een handomdraai de kort sluiting verholpen. Het setje wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. i Noteer als nieuwe abonnee ingaande: §<- -[ i Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bc/.orging) Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: IG maand (automatische betaling) f27,00 kwartaal (automatische betaling) f79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de storingsset naar: Naam: Postcode/plaats: 1 Stuur deze bon-in een open envelop - postzegel niet nodig - naar d I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. Jr

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9