aagse heren en ilversumse hoeren Nog nooit was de herfst zo zacht Opinie BRIEVEN VAN LEZERS A I H Leidse Courant l zaterdag 26 september 1992 i i u 'T HOUT te. tslei eigenlijk héél erg Va De rente is net nu heeft een paar belas- jvallers gehad". c ben best tevreden gei waarom zegt u /reden? U moet zeggen: ee hartstikke blij. Best te- dat is zo Haags!", joh, ik ben helemaal jjs, ik ben Amster- een k ben inderdaad tevre- tegelijkertijd zie ik rlin{ wolken buiten de deur weieens: met ban groting oogst je ook een i Het derde jaar van dit hè. De oogst ziet er ook vvoriuit, maar een boer kijkt le iijjd weer naar het iveer ziet er om ons heen t rooskleurig uit". enij vaseline druipende to- kje voor één dame en hiel ir was vorige week dins- ndenien en te beluisteren in meeir-show van RTL-4. 'Zij' r v therine Keyl (door haar ,'s Katrien Kwijl ge en 'hij' was Wim Kok, ister van financiën. En hadden ze het over de ennota die Kok later op d wuste Prinsjesdag in de Kamer zou gaan aan- aan voorzitter Deetman. bbeija en het bijbehorende latiqe ('Derde Dinsdag In ber') werden uitvoerig gebracht. En tenslotte de RTL-kijkers zien eopi ninister zich zeer on- l„ik draag liever een loffïe") in zijn jac- tirstelde. plaatjes, nietwaar? Ze- je bedenkt dat ze vooral zullen zijn door men- uit principe nooit naar oma's als NOS Laat en aag Vandaag kijken en aluut beginnen te 'zap- anneer zelfs maar een euspunt van een minis- kamerlid in beeld ver in de gedachte dat poli- ijd saai en meestal ook erig is. Via de 5 Uur- raarin normaliter alleen e onderwerpjes aan bod werden al die luidjes nu ar mooi op de hoogte ge- van de toestand van 's anciën. uke plaatjes, ja Tot- 11 Volkskrant in het week- nthulde dat Kok 65.000 aan RTL-4 had betaald, as ineens de beer los in Den Haag. Was die Kok maal belatafeld om zich- beetje op staatskosten n promoten! Vooral de lies zich op van kwaad- Tractieleider Bolkestein 3e aan dat hij de vice- een geweldige liberale u laten ruiken, de Volkskrant op dins dag onthulde dat de handelwij ze van Kok al heel lang gemeen goed is in regeringskringen. De Rijksvoorlichtingsdienst toon de een waslijst van tv-program- ma's die met financiële steun van de rijksoverheid tot stand waren gekomen. En daaruit bleek dat ook heel wat VVD'ers in hun tijd als minister of staatssecretaris zendtijd 'ge kocht' hadden. Toen was Bolke stein ineens heel blij dat pre mier Lubbers in het buitenland zat en dus niet beschikbaar was om mondelinge vragen over het gedrag van Kok te beantwoor den. Voor een goed begrip: die eerde re door 'Den Haag' gesponsorde programma's waren niet van dat vulgaire RTL-4 maar van de zichzelf als keurig bestempe lende publieke omroepen. De AVRO liet zich door Justitie 116 mille toeschuiven voor een programma over het Nieuw Burgerlijk Wetboek, de KRO heeft 120 mille gekregen voor haar nog lopende serie over rechtspraak en de NCRV ont ving zelfs vier ton voor een der tiendelige serie over preventie en bestrijding van criminaliteit. In het vorige televisieseizoen betaalde WVC twee ton aan de TROS in ruil voor de vermel ding 'Drank maakt meer kapot dan je lief is' voorafgaand aan en na afloop van de serie 'Me disch Centrum West'. De KRO kreeg drie ton van dit departe ment voor de produktie van 'Hou nou toch op' over het stop pen met roken. Landbouw fi nancierde samen met het Ne derlands Bureau voor Toerisme de KRO-zomerserie waarin Aad van den Heuvel eindeloos door Nederland voer. Ook gesponsorde persoonlijke optredens van ministers zijn niets nieuws. Jan Pronk van Ontwikkelingssamenwerking liet zich in maart interviewen door de BV Han Peekei in een door Buitenlandse Zaken be taald programma van de AVRO over de wereldmilieutop in Rio de Janeiro. Koos Andriessen van Economische Zaken werd nog deze maand geinterviewd door een vazal van Ivo Niehe in het TROS-produkt 'Eigen baas' dat door EZ gesponsord wordt met 25.000 steeds hardere gul dens per aflevering. Boter Wie boter op het hoofd heeft, bedenkt zich wel twee keer eer hij in de zon gaat lopen. Reken maar dat geen Haags politicus van betekenis zich nog zal wa gen aan kritiek op het optreden van Wim Kok bij RTL-4. Dat valt ook af te leiden uit het feit dat de voorlichters (lees: propa gandisten) van de ministers en staatssecretarissen zo ongeveer over elkaar heen buitelen in hun haast om te verklaren waarom de sponsoring door hun departement nu juist wèl door de beugel kan. Van de omroepen behoeft men ook niets te verwachten. Zij schamen zich niet in het minst voor hun gedrag, zeggen ze, om dat ze niet anders kunnen. Den Haag zou zo woest met de be zuinigingszeis om zich heen ge maaid hebben, dat er domweg niet voldoende geld meer zou zijn voor sommige soorten pro gramma's. Zelfs de zilvergrijze goeroe Aad van den Heuvel blijkt het niet zonder financiële steun van buitenaf te hebben kunnen stellen. Het lukte hem niet bij zijn directie genoeg geld los te praten voor programma's over bijvoorbeeld hongerend Afrika. Andere tv-coryfeeën wijzen op de oekaze van WVC-minister Hedy d'Ancona dat de publieke omroepen voortaan een derde van hun budget uit sponso ring moeten zien te verkrijgen. Prof. Herman van Run, emeri tus hoogleraar in de persweten schappen, maakt korte metten met dit type redenering. „Als de KRO het werkelijk zo belang rijk vindt om bepaalde pro gramma's te maken, dan zou zij dat kunnen betalen door be paalde andere programma's niet te maken. Me dunkt dat er nogal wat programma's zijn die we best kunnen missen". Maar hoe zit het dan met die oe kaze van D'Ancona? Die geldt volgens Van Run alleen het ma ken van kunstzinnige en ande re amusementsprogramma's. „Het zal mij een zorg zijn als een televisiestation de Amro- bank zo gek krijgt dat zij de uit zending van een balletvoorstel ling betaalt". Als het om informatieve pro gramma's gaat, is Van Run ech ter onverbiddelijk. Daarvoor mogen de omroepen hun hand niet ophouden, omdat hun kij kers dan nooit meer kunnen weten waar zij aan toe zijn. Wordt een uitspraak van een minister uitgezonden omdat-ie belangrijk is, of omdat er voor betaald is? Aangezien de omroepen dit ad vies vrijwel zeker niet zullen opvolgen, breken er gouden tij den aan voor de écht journalis tieke media: de kranten en opi niebladen. Ook in het televisie tijdperk blijken zij de enige te zijn die er een eer in stellen ob jectief te zijn. Zeker, het is ook weieens voorgekomen dat een schrijvende journalist betrapt werd op het aannemen van 'smeergeld' Ferry Hoogen- dijk van Elsevier stond ooit op de paylist van Gulf Oil maar dat betekende dan wel altijd het einde van de carrière van de be treffende scribent. Want hoe wel de meeste kranten best een centje extra zouden kunnen ge bruiken, voelen zij er niets voor de hoer te spelen. (De auteur is chef van onze par lementaire redactie). het gezin.de hoeksteen van de samenleving meneer Brinkman... niet zo bekrompen Ahmeth, een lat*-relatie is voor ons ...uh..jou ideaal -V Living Abroad Together Bij Hoogovens worden massa ontslagen aangekondigd. Het kabinet besluit tot een groter inkomensverschil tussen mini ma en werkenden. De werk geversorganisaties blijven niet beschikbaar voor centraal over leg. Zo op het oog zijn alle ingre diënten voor een explosieve, hete herfst aanwezig. Maar het sociaal klimaat in ons land was nog nooit zo mild als juist nu. Wie de vakorganisaties volgt, valt van de ene verbazing in de andere. CNV-voorzitter Anton Westerlaken hield in Utrecht een rede waarbij hij zo ongeveer over zijn eigen schaduw heen- sprong. Zou het geen goed idee zijn, suggereerde de vakbonds voorman, als de werknemers de komende vijf jaar genoegen zouden nemen met nul (0!) pro cent koopkrachtverbetering? Het geld dat bij zo'n sober cao- beleid wordt uitgespaard, zou gebruikt moeten worden voor 'goede doelen' in het belang van ons allen: meer arbeidsplaat sen, betere arbeidsomstandig heden en een schoner milieu. Een dag eerder had voorzitter Bé van de Weg van de Indus triebond FNV een toespraak ge houden waarin hij eveneens de werkgeversorganisaties een royaal en ongebruikelijk aan bod deed. Zouden de werkne mers een deel van hun inkomen niet beter in een Industriefonds kunnen storten?, zo opperde hij. Uit dat fonds zouden vervol gens voor Nederland cruciale bedrijven financieel onder steund moeten worden. „Is het slecht om ook als werknemer te kijken wat voor bijdrage je zou kunnen leveren? Ik sluit wat dat betreft niets uit", aldus Van de Weg. Vreugdevol Een CNV-voorzitter die spon taan voor een reeks van jaren op de nullijn gaat zitten en een FNV-vakbondsman die zijn le den oproept een duit in het werkgeverszakje te doen. Het moeten vreugdevolle dagen zijn voor de leiders van de werk geversorganisaties, Rinnooy- Kan (VNO) en Blankert (NCW). Zonder dat zij ook maar met de ogen hoeven te knippe ren leggen vakbondsvoorman- nen hun kaarten en hun wissel geld al op tafel. Ook de vakcen trale FNV heeft reeds een roy aal aanbod gedaan: als de werk gevers meewerken aan het scheppen van meer arbeids plaatsen is de FNV bereid zijn bonden op te roepen tot forse loonmatiging, aldus voorzitter Stekelenburg. De vraag komt op waarom de bonden niet, zoals zij al decen nia lang gewoon zijn, de herfst gebruiken om hun messen te slijpen en met de vuist op tafel te timmeren. Waarom zij de werkgevers niet eenvoudig sommeren plaats te nemen ach ter de overlegtafel van de Stich ting van de Arbeid om daar spij kers met koppen te slaan en te vens ruimte te creëren voor een forse verbetering van de koop kracht? En waarom het kabinet niet te horen krijgt dat het eveneens over de brug moet ko men? De feitelijke mislukking van het centraal overleg in de afge lopen twee jaar zal er veel mee te maken hebben. De fraaie af spraken die op centraal niveau na urenlange onderhandelin gen waren gemaakt, smolten eenmaal aan de dagelijkse praktijk blootgesteld als sneeuw voor de zon. Zo kwam er niets terecht van het brave voornemen vakantiedagen te laten inleveren bij ziekte, om dat de vakbonden de adviezen van hun centrales in de wind sloegen. De afgesproken loon matiging lukte ook maar ge deeltelijk en de belofte van werkgevers om 60.000 allochto nen aan een baan te helpen is nog lang niet ingelost. Tegen die achtergrond zijn VNO en NCW heel wat scepti scher naar het centraal overleg gaan kijken. „Wij hebben niet zoveel behoefte aan een nieuwe rituele overlegronde", scham perde Rinnooy Kan onlangs. Meer dan ooit zijn de werkge vers zich bewust van de beperk te macht van centrale organisa ties. Bovendien zou het de werkgevers welkom zijn als de arbeidsvoorwaarden in Neder land wat minder over één kam geschoren werden. Gelijke cao- voorwaarden in hele bedrijfs sectoren maken het immers flo rerende firma's vrijwel onmo gelijk hun goudhaantjes naar prestatie te belonen. Vergeleken met de werkgevers hechten de vakcentrales van FNV en CNV nog wat meer aan het centrale overleg. Maar ook hier is het geloof in de maak baarheid van de sociale econo mie in hoog tempo aan het ver dwijnen. Ook de vakcentrales weten inmiddels heel goed dat ze door eigenzinnige bonden teruggefloten kunnen worden. De succesformule van de Ne derlandse overlegeconomie die in de jaren vijftig tot zeventig zo goed werkte, heeft zijn langste tijd gehad. Tactiek Ook ouderwetse tactiek van ka binet en werkgevers heeft de vakcentrales gemasseerd. An ders dan in voorgaande jaren weigert het kabinet nu het voortouw te nemen bij het cen traal overleg. „Wij hebben onze bijdrage geleverd, het woord is aan werkgevers en werkne mers", zei minister Kok laco niek in een toelichting op zijn Miljoenennota. Nu ook de werkgeversorganisaties voorlo pig 'niet thuis' geven, staan FNV en CNV onder druk hun goede wil te tonen om de overi ge partners toch aan de onder handelingstafel te krijgen. En aan goede wil ontbreekt het zoals gezegd niet. Het gunstige effect van loonmatiging op eco nomie en werkgelegenheid is sinds 1982, toen het eerste ka binet Lubbers aantrad, onom streden. Er groeit bij de bonden zelfs sympathie voor het denk beeld dat grotere inkomensver schillen goed zijn voor de ar beidsmarkt. Het feit dat de Ne derlandse samenleving vanaf 1 januari 1993 volledig wordt blootgesteld aan de Europese concurrentiekrachten, heeft daar nog een handje bij gehol pen. Ten slotte is het kabinet er in geslaagd de vakcentrales er van te overtuigen dat zonder een hogere arbeidsdeelname (via forse inkomensmatiging) het stelsel van de sociale zeker heid als een te vet gemest schaap door zijn knieën zal zak ken. Rinnooy Kan en Blankert zul len het allemaal voldaan aan zien. Nooit eerder hebben zij met zo'n geringe inspanning de bonden zo ver over de streep weten te trekken. Onder druk van de zwakke economie, het dreigende Europa en het pas sieve kabinet regent het conces sies. Als zij hun koelbloedigheid niet té lang volhouden, kon 1992 nog wel eens een echt oog stjaar worden. (De auteur is parlementair re dacteur van onze krant). dee p lactie behoudt zich het r c)oor ingezonden brieven iragen maximaal 250 n) eventueel in te korten te weigeren. Anonieme Ingen verdwijnen in de (bak. Brieven dienen te eh% ondertekend en voor- naam, adres en tele- Ammer. Ze dienen ge- '.rd te worden aan de van deze krant, 9,2501 CA Den Haag. ingl >beiin,d O'Connor het mogelijk dat de [bare, oprechte en emo- Ierse zangeres Sinéad jnor in al haar liefde een tuk van haar hart heeft |imd voor haat en leu- Uit de publicatie over m de krant van vorige le zaterdag blijkt, dat zij Slechts drie dingen in het Jcht belangrijk vindt: mu- [inderen en God. Wat het J betreft zit het bij haar denk ik. Wat betreft Iren': ik begrijp niet hoe je kinderen kunt houden je in hun meest kwetsbare Jin de eerste fase van hun ,r[kunt laten doden en weg- Juit het moederlichaam i zij hun bestaan dan- Jflet een variatie op haar J woorden zou ik willen zij is tegen kinderen, (|ie is vóór abortus! Wat be- t| punt drie God ze het nog bonter door te ji dat de Kerk de mensen jrfyeden vertelt en dat het fian vol leugenaars en plven zit. Dit zijn onbewe- i (Aantijgingen tegen een ^vaarvan haar stichter Je- lijiristus heeft gezegd: wie u tl hoort Mij en wie u ver- jlt, versmaadt Mij. En: Ik npt u zijn tot aan het einde Jjden. Al wil hier niet mee jd zijn dat de Kerk vol maakt is of ooit zal worden. Uit Zijn woorden volgt wel dat men niet God kan liefhebben en Zijn Kerk haten. Van de haar aan het begin toegedichte eigen schappen gaat voor mij dan ook afgezien van haar kwets baarheid -T-. alleen de laatste op: haar emotionaliteit. Sinéad O'Connor zou er mijns inziens goed aan doen als ze zich hele maal aan de muziek zou wijden en zich inmiddels in alle nede righeid - zeker waar het God en Kerk betreft - zou laten in- formeren en leiden door men sen die er veel meer van weten dan zij en die geleerd hebben zich niet zo emotioneel te laten gaan. Dan zou binnen enige tijd oprechtheid ook een van haar eigenschappen kunnen zijn. De' smartlap die onder het kopje 'Liefhebben' is te lezen doet daar niets aan af. G.A. van der Valk, DEN HAAG. Sinéad O'Connor (2) Sinéad O'Connor gelooft dat het Vaticaan vol leugenaars zit. Zou dat niet komen doordat zij enerzijds niets van het Vati caan afweet, en anderzijds alle praatjes gelooft en zij zelfs mis schien van een van de tien gebo den af zou willen: die van het vijfde gebod? Terwijl zij er toch blijk van geeft een goed hart te hebben? Jammer. Want wat gaat er allemaal verloren voor de mensen, zo lijkt alweer, als zij de Kerk zo misverstaan. Het gaat er ernstig op lijken dat de Kerk weer van voren af aan moet beginnen. H. Rutges, DEN HAAG. Extreem-rechts (1) In de krant van zaterdag 19 september heb ik met belang stelling het artikel over ex treem-rechts in Nederland ge lezen. Waar ik mij nogal over heb verbaasd is dat Hans Leber, de schrijver van dit artikel, de jaarlijkse viering van de IJzer-< bedevaart in het Westvlaamse Diksmuide een 'extreem-rechts onderonsje' noemt, ter herden king van de Vlamingen die hier in de Eerste Wereldoorlog zijn gesneuveld. Ik moet toegeven dat als je deze Ijzerbedevaart voor het eerst meemaakt het gelijkt op een fascistoïde de monstratie. Het Duitse week blad Der Spiegel bestempelde het als 'Faschistentreffen' en in Britse kwaliteitsgazetten is het eens aangeduid met 'Fascist rally?'. Deze uitspraken zijn fout, grondig fout! Een: Die Vlaamse nationalisten met hun veelheid aan leeuwevlaggen zijn geen fascisten. Twee: Die Vlaamse nationalisten hebben een krachtige, traditionele nei ging tot vredelievendheid, zeg maar pacisfisme. 'Nooit meer oorlog/Plus jamais de guerre', kun je lezen op de IJzertoren, waar elk jaar de duizenden mannen, vrouwen en kinderen naartoé trekken. Het probleem is dat extreem-rechts en met name het Vlaams Blok, ook aanwezig zijn; zij laten geen ge legenheid voorbij gaan om zich te manifesteren. Ook bij de Gul densporenslag-herdenking en op het Vlaams nationaal feest zijn zij aanwezig en manifeste ren zij zich vaak uiterst brutaal en confronterend. Om eerlijk te zijn gruwel ik van die vlaggen, trommels en bazuinen, terwijl die duizenden vredelievende Vlamingen die me zo dierbaar zijn, gebaren maken die een buitenlander alleen maar kan zien als fascistisch. Dat is de tragedie van de Ijzerbedevaart. Maar echt, zij is geen onderons je van extreem-rechts en laten we er voor zorgen dat zij dit ook nooit zal worden. Marcel Kok, DEN HAAG. Extreem-rechts (2) De Anne Frank Stichting strijdt tegen discriminatie en vooroordelen, zo heb ik altijd begrepen. Direct begrijp ik dan ook dat deze stichting zich heeft ontdaan van mevrouw Knies- meijer. In het artikel oyer ex- treem-rechts van afgelopen za terdag laat ze zich dermate on genuanceerd en denigrerend uit over bepaalde groepen in onze maatschappij dat het lo gisch is dat iemand als zij daar niet bij past. Hardwerkende mensen zijn het, die horeca-on- dernemers en taxichauffeurs. Alcoholisten hebben een pro bleem maar dat maakt ze geluk kig niet direct tot paria's. Toch zijn dit allemaal mensen waar volgens mevrouw Kniesmeijer niemand bij wil horen. Alcoho listen zijn vaak nog op de rails te zetten, doch mevrouw Knies meijer zit op een dood spoor en er is geen redden aan. Ik begrijp niet dat de Anne Frank Stich ting eens bij haar heeft willen horen. A. Heemskerk, NOORDWIJKERHOUT. De 'C' van CDA In de krant van 29 augustus 1992 las ik het openhartige, eerlijke en verhelderende ge sprek van uw verslaggever met drs. Wim van Velzen, partij voorzitter van het CDA, waarin hij vertelde dat zijns inziens de C van 'christelijk' wel kon ver vallen. Zulke duidelijke en ge spierde taal heb ik als oud AR- P'er in lange tijd niet van onze leidslieden gehoord en het ver warmde dan ook mijn hart. Wim, jij dacht zeker en terecht als vertegenwoordiger van het volk (ik mag je toch ook wel Wim noemen), toetsing aan de bijbel (de Heilige Schrift) be hoeft niet meer als men in ker kelijk Nederland het unieke van dat Boek ook niet meer ziet en men alles beter weet dan Paulus. Mijn waardering dus voor je duidelijke taal, maar ik ben het totaal niet met je eens. Hoe het helaas zover met die C is gekomen, zat hem reeds bij de start van het CDA, toen man nen als Algra, Biesheuvel, Mel- lema en Schmelzer (van resp. ARP, CHU en KVP) de boer op gingen om deze ene, sterke par tij, die thans bittere noodzaak was, te promoten. Je zult het vast met me eens zijn dat een christen geen twee heren kan dienen en je partij zal zich nu ei genlijk eens duidelijk, zonder maren, moeten uitspreken wat die bijbel nu eigenlijk voor haar is en betekent en laat kerkelijk Nederland beslist meedenken. Een echte KVP'er van vroeger zei tegen mij: 'Mijn cao mogen ze steeds weer veranderen maar van mijn geloof in de bij bel als Gods Woord moeten ze afblijven'. Bearn Bilker van het CDA te Leeuwarden en lid van de partijraad formuleerde het zo: Omstandigheden wijzigen, maar het beginsel (Gods woord) blijft (hij citeerde Groen van Prinsterer). Ik wil ook een belij denis van Groen aanhalen n.l.: 'Het belijden is het uitkomen voor de waarheid, op het punt waar de tijd bezwaar heeft en waar het belijden met lijden vergezeld is'. Hier ben ik het mee eens. Het is kiezen. Maar dit zeg ik je wel, dat mijn ach ting voor je er niet minder om is. D.van der Wal, BALK. Aikido Afmatten en toeslaan, het ge heim van Aikido, kopte de Leid se Courant vorige week donder dag boven een artikeltje over ai kido, met een foto van aikidove reniging Shi Zen Ryu er naast. In de meer dan vijftien jaar dat ik mij nu verdiep in aikido ben ik zelden zo'n vertekend beeld van deze Japanse krijgskunst (budo) tegengekomen. Afmat ten en genadeloos toeslaan klinkt als het geheim van sport club Wodan van de heren Ja- cobse en Van Es, en wellicht stemt het overeen met het beeld dat velen hebben van een vechtsport. Maar het heeft niets van doen met aikido. Ai- kodo geldt algemeen als een van de mooiste krijgskunsten en ze ker de meest dynamische. De wijze waarop een aikidoka ge worpen wordt is ronduit specta culair om te zien. De vaak ge maakte vergelijking met ballet of turnen dringt zich als vanzelf op. Als bewegingskunst heeft aikido dan ook een niet geringe invloed gehad op de moderne dans- en theaterkunst. Aikido kent geen wedstrijden of ande re vormen van competitie en is in die zin dan ook geen sport maar een kunst. De vereniging Shi Zen Ryu in Leiden beoefent het aikido ge heel in de geest van Morihei Ueshiba volgens de Japanse traditie, legt nadruk op aikido als krijgskunst en als bewe gingskunst, terwijl het streven naar geweldloosheid zich onder meer uit in de manier van oefe nen: fysieke kracht wordt tot een minimum beperkt en soe pelheid, dynamiek, flexibiliteit en innerlijke kracht worden ge stimuleerd. Aikidovereniging Shi Zen Ryu werd december 1990 opgericht en heeft sinds dien bekendheid gekregen om de kwaliteit en veelzijdigheid van de lessen. Tom Verhoeven, docent aikido, AMSTERDAM. Nieuwe verhaalswet Diverse media hebben de afge lopen tijd veel aandacht besteed aan de problemen die de ver nieuwde verhaalswet met zich meebrengt. De sociale diensten werden verrast door de snelle invoering ervan en komen tijd en personeel te kort om de wet adequaat door te voeren. Con sequentie: de gemeente wordt door het rijk gekort op de rijks bijdrage. Problemen voor de ge meente en sociale dienst dus. Over de problemen voor de 'ver- haalsplichtige' werd niet of nauwelijks gerept. Deze men sen zullen uiteindelijk de reke ning betalen. Zowel emotioneel als financieel. Menigeen is al aangeschreven door de diverse sociale diensten en werd ver haal opgelegd. Bedragen, oplo pend tot tweeduizend gulden. Mensen moeten, ondanks dat zij fulltime betaald werk heb ben, leven op of net boven bij standsniveau. Nieuwe parners moeten letterlijk meebe talen aan de bijstand van de 'ex' van hun partner. Nieuwe rela ties lopen daardoor stuk, want wie met eèn verhaalsplichtige wil gaan samenwonen bedenkt zich wel. Velen werden daar door, soms na jaren, opnieuw geconfronteerd met het schei dingsleed. Mensen komen in emotionele problemen en raken in de ziektewet. Soms zelfs in de wao. Dit zijn allemaal conse quenties van deze verhaalswet. Deze wet moet opnieuw ter dis cussie gesteld worden. Dit is een van de doelstellingen van de Vereniging Anti Verhaalsbe- leid, een jonge vereniging met een groeiend aantal leden. Deze vereniging hoopt zo groot te worden dat de politiek er wel naar moet luisteren. Heeft u te maken met deze problematiek, neem dan contact op met Vere niging Anti Verhaalsbeleid (VAV), postbus 1372, 3800 BJ Amersfoort. U krijgt dan infor matie thuisgestuurd. J. Spijker, AMERSFOORT. Jos Brink (1) In de rubriek 'Mensen' van 19 september jl. stond een stuk van Jan D. Swart over Jos Brink. Het was één aaneen schakeling van beledigingen en verdachtmakingen. Ik ben van niemand een 'fan'. Ook niet van Jos Brink. Maar dit vond ik schokkend. Kritiek is prima, maar dan moet de schrijver wel een heel andere toon aanslaan dan JanD. Swart. Mevrouw E.J. van der Spek, ZOETERMEER. Jos Brink (2) Met ongenoegen hebben mijn vrouw en ik kennis genomen van het stukje dat de heer Jan D. Swart heeft gemeend te moeten schrijven over Jos Brink. Klaarblijkelijk begrijpt de heer Swart de heer Brink niet, kan hij hem niet plaatsen. Klaarblijkelijk is ook de heer Brink gevoeliger dan de heer Swart. Maar waarom het dan nodig is op zulk een negatief, op de persoon gericht stukje te schrijven, dat begrijpen wij nu weer niet. Het lijkt mij vol strekt zinloos en overbodig, maar wel kwetsend. Voor de heer Brink, maar ook voor die lezers van uw blad die 'het an dere leven' van de heer Brink wat beter hebben leren kennen. Bijvoorbeeld door lezing van het boek 'Bouwen met puin', met als ondertitel 'Heeft de kerk toekomst?', onder redactie van Hans Bouma, een bundel preken en een vraaggesprek. Ik schrijf dit briefje niet aan de heer Swart, maar aan de redac tie van de Haagsche Courant/ Het Binnenhof-in-ontwikke- ling. Ik (wij) wil hiermede laten weten dat dit stukje voor ons onder de grens ligt die wij in ons dagblad acceptabel vinden. De heer Swart' mag denken en schrijven wat hij wil u bent als redactie uiteraard ook vrij zulk geschrijf op te nemen alleen willen wij dan niet meer tot uw lezerskring behoren. Daar zijn wij nu weer vrij in. Hieruit volgt niet dat wij nu di rect ons ca. zestien jaar be staande abonnement op Het Binnenhof willen opzeggen. Liever niet. Maar het leek ons toch goed u te- laten weten dat wij op dit geschrijf van de heer Swart geen prijs stellen. J. van Hemert, NOOTDORP.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7