Bestraffend vingertje kan bankcarrière stuk maken Internationale valutacrisis haalt veel overhoop Economie Unilever koopt Tsjechisch staatsbedrijf Olivetti dieper in het rood door concurrentie In eerste haljaar fors verlies voor Van Berkel WEEKOVERZICHT Aandelenhandel volt valutabewegingen GELD GOED 61A Leidse Courant zaterdag 26 september 1992 IVREA De Italiaanse computerfabrikant Olivetti is die per in het rood gekomen door de moordende concurrentie. In de eerste zes maanden van dit jaar steeg het verlies voor belasting naar 138 miljoen gulden, een stijging van 27 pro cent ten opzichte van dezelfde periode in 1991. Olivetti had, volgens een verklaring, last van de recessie in sommige ye- relddelen en de sterke val van de prijzen voor pc's. In de eer ste helft van 1992 zijn de prijzen met maar liefst veertig procent omlaag gegaan. „De sterkere concurrentie had een groot effect op de resultaten van de onderneming", zo liet de directie weten. De concurrentie in Europa - Olivetti's Voornaamste afzetgebied - wordt steeds harder. Alleen al in Europa zijn nu zo'n 1700 verschillende pc-merken te koop. Vorigjaar waren het er nog „maar" 1200. Sinds 1990 zijn er in totaal al zo'n 10.000 banen bij Olivetti verloren gegaan. RIJSWIJK Van Berkel, leverancier van weegscha len en snijmachines, heeft in de eerste zes maanden van dit jaar het verlies zien toenemen van 2,4 miljoen tot 7,3 miljoen gulden. Het negatieve resultaat uit gewone bedrijfsuitoefe ning steeg van 8,2 miljoen tot 8,3 miljoen gulden. Van Berkel maakt al ruim zes jaar verlies. De omzet daalde met 2,5 procent van 148,9 miljoen gulden tot 142,3 miljoen gulden. De omzet blijft onder druk staan van de matige investeringsbereidheid in de meeste mark ten. Over de toekomst schrijft Van Berkel dat de in troductie in de diverse markten van moderne en con- currende CX-weegschalen de basis vormt voor verbe tering op middellange termijn. Momenteel worden ad ditionele maatregelen doorgevoerd ter besparing van kosten. Bod Olympia-consortium op Canary Wharf afgewezen NEW YORK De banken die geld heb ben gestoken in het prestigieuze kanto rencomplex Canary Wharf bij Londen hebben een bod van 350 miljoen pond (te gen de huidige koers ruim 1 miljard) op het complex afgewezen, zo meldt The Wall Street Journal. Het complex, nu in handen van bewindvoerders, was het ei gendom van de Canadese onroerend- goedgigant Olympia and York, die in mei van dit jaar met schulden van omgere kend 22 miljard uitstel van betaling moest aanvragen. Het bod was afkomstig van een consortium dat is opgericht door de Canadese familie Reichmann, eigena res van Olympia and York. Nu het bod is afgewezen ziet de familie Reichmann haar wens om nog betrokken te blijven bij Canary Wharf in rook opgaan. De Reich- manns hadden min of meer hun hqbp voor de toekomst op het kantorencom plex gevestigd. Canary Wharf werd voor een miljardenbedrag neergezet, maar le verde gezien de leegstand geen rende ment op en betekende in feite de onder gang van Olympia and York. De belang stelling voor het complex was klein, om dat de huur erg hoog is. Bovendien ligt het complex ongunstig en zijn er slechte verbindingen. De kantoren hadden de vervallen Docklands ten noorden van Londen nieuw leven moeten inblazen. In augustus besloot het Britse conglomeraat Hanson af te zien van pogingen het kan torencomplex te redden omdat dat te duur zou uitvallen. Waarom de banken niet op het bod van het Reichmann-con- sortium zijn ingegaan is niet duidelijk. Scherpenhuysen Rom slachtoffer van moderne bankethiek integriteit in onze branchezit tussen onze oren DEN HAAG - Het tragi- sche, overhaaste vertrek van W. E. Scherpenhuijsen Rom als voorzitter van de raad van bestuur van de nog zo prille ING Bank is het gevolg van een publikatie van een niet al te frisse affaire uit 1981, waarin hij partij was. De straffe ethische regels, die hijzelf voor de gehele Interna tionale Nederlandse Groep (ING) had ingevoerd, hebben zijn toppositie onhoudbaar ge maakt. Eén van die straffe re gels is de zogenaamde compli- ance-regeling, die ten doel heeft de privé-beleggingstransacties van de leden van de raden van commissarissen en de raden van bestuur alsmede van alle le den van het eerste echelon (dat zijn de mensen die over voor kennis kunnen beschikken) zo danig te reguleren dat onge wenste vermenging van de be langen van de ING Groep en privébelangen respectievelijk het ongewild in opspraak ko men van functionarissen in dat verband of geruchtvorming daaromtrent zoveel mogelijk wordt voorkomen. U ziet hier de oorzaken van het overhaaste vertrek van Scherpenhuijsen Rom, een man met tal van voor aanstaande functies in het maatschappelijke leven. Hij is onder meer voorzitter van het bestuur van het Koninklijk Concertgebouworkest en vice- voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Banken, alsme de lid van het dagelijks bestuur van het Verbond van Neder landse Ondernemingen. Sport De nieuwste sport is: wie ach tervolgt wie in het bankencir- cuit? Deze sport wordt zo fel ge speeld, dat steeds meer hoofden vallen. Is die sport echter wel zo nieuw? Eén bestraffend vingertje is al genoeg om een bankcarrière te breken. Niettemin kan ik mij niet aan de indruk onttrekken, dat er bij de algemene Neder landse banken nog heel wat fi- gurn actief zijn die als de dood zijn dat zij plotseling zo'n be straffend vingertje op zich ge richt zouden zien. Het is onmogelijk namen te noemen, maar ik krijg steeds sterker de indruk, dat vooral bij de afdelingen emissiesyndica ten en kredietverlening van alle banken figuren zitten die er met de muts naar slaan. De re sultaten vindt u in de crediteu- renlijsten der faillissementen. Bovendien zijn de jaarlijkse toe voegingen aan de VARS, de voorzieningen voor algemene bedrijfsrisico's, een aanwijzing voor minder geslaagde kredie toperaties. Kort en goed. Reeds enkele ja ren verdwijnen bankiers zon der enige ophef. Je hoort dan niets van VUT, pensionering of gouden handdruk. Die bankiers verdwijnen als schepen in de beruchte Bermuda-driehoek. Hooguit hoor je van hun plan nen om zich als onafhankelijk adviseur te vestigen. Daarna breekt het grote, onheilspellen de zwijgen aan. Zo ontstaat de situatie, dat het geruisloze ver trek van een niet-VUT- of pen- sioenrijpe bankier grote achter docht behoort te wekken. Slachtoffer De zeer prominente Scherpen huijsen Rom is het slachtoffer geworden van de moderne op vattingen over de ethiek van het bankbedrijf. Zijn positie was werkelijk onhoudbaar ge worden - zie zijn eigen compli- ance-regeling. Het enige wat je je kunt afvragen is hoeveel an dere topbankiers in een niet al te ver verleden in een soortgelij ke positie als Scherpenhuijsen Rom hebben verkeerd. Ik ben er niet zeker van, dat die groep uit slechts enkele zwarte scha pen bestaat omringd door onaf zienbare horden van de aller braafste witte engeltjes. Scherpenhuijsen Rom, heeft bijna drie maanden de hoogste bestuurlijke functie bij de ING Groep bekleed. Tot die groep behoren behalve de Nationale Nederlanden Groep van verze keringsmaatschappijen - één van de grootste van Europa! - de NMB (thans ING) Bank en de Postbank ofwel de voortzetting van de oude Postcheque- en Gi rodienst plus de bedaagd ogen de Rijkspostspaarbank. Vier andere ING-bankiers zijn Scherpenhuijsen Rom op even oneervolle wijze voorgegaan. Hun foute transacties dateren echter van dé laatste jaren. De conclusie lijkt dan ook niet al te boud, dat in de top-echelons van de algemene banken in Ne derland nog meer oud zeer te vinden is. Het moet voor de zeer integere top van de Nationale- Nederlanden niet plezierig zijn het beschadigde imago van de NMB, pardon ING, Bank weer zijn oude glans te geven. Oude glans? In een wel zeer grijs ver leden werd soms op wat sma lende toon over de toenmalige Nederlandsche Middenstands- bank gesproken. De oorzaak van die achterdocht is mij nooit duidelijk geworden, maar stoel de vermoedelijk op de belangrij ke rol van deze bank bij de kre dietverlening aan het destijds allesbehalve gezonde midden- en kleinbedrijf. Bankgeschiedenis Als je in de geschiedenis van het Nederlandse bankwezen gaat graven, kom je zaken tegen, die je niet voor mogelijk houdt. Ik kan mij niet voorstellen, dat aan dergelijk soort zaken in de afgelopen tien jaar een einde is gekomen. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat Wim Dui- senberg, de grote man van de Nederlandsche Bank, te zamen met zijn trouwe rechterhand professor A. H. E. M. Welling 'zijn' bankiers steeds hinderlij ker volgt. En met succes. Zie slechts het kwartet ING-ban kiers dat Scherpenhuijsen Rom is voorgegaan. Ik vrees dat er door de bank ge nomen heel wat mis is bij de grotere en kleinere algemene banken, die ons land rijk is. Tot de banken, die de laatste jaren met ernstige problemen te kampen hebben gehad, beho ren Slavenburgs Bank in Rot terdam, Staal Bankiers in Den Haag en niet te vergeten het Amsterdamse filiaal van de Bank of Credit and Commerce International (BCCI). Wie wat verder terugbladert in de ge schiedenis komt terecht bij de mysterieuze verdwijning van de Nederlandsche Credietbank. Slavenburg kwam na een gi gantische rel, die echter als een nachtkaars is uitgegaan, voor 93 procent in handen van de Franse Credit Lyonnais groep. Veel verder terugbladerend' in de vaderlandse bankgeschiede nis komen we terecht in de ja ren tussen de beide wereldoor logen, die voor sommige ban ken uitdraaiden op een ware ramp. Ik ga geen namen noe men, omdat ik van die rampen het fijne niet weet. Het is name lijk teveel kennis van horen zeggen. Ik zou mij echter kun nen voorstellen, dat de rampen in de jaren twintig te wijten zijn geweest aan de instorting van het Duitse keizerrijk. U ziet dat de Nederlandse ban ken beslist niet kunnen bogen op een traditioneel rustig be staan en ik vrees, dat de nieuw ste aangescherpte regels nog meer slachtoffers zullen ma ken. Met andere woorden: we zijn in een nieuwe bancaire sa neringsronde terecht gekomen. Ongunstig daglicht Het bankwezen is de tweede branche die in een ongunstig daglicht komt te staan. De eer ste branche was de high tech, die overigens door toedoen van de grote banken gezorgd heeft voor miljoenenverliezen bij de beleggers. Niet te zeggen valt in hoeverre de verantwoordelijke bankfunctionarissen door die lange reeks fiasco's zijn gede gradeerd nu het op de emissie- markt de dood in de pot is en het eerste echelon bankiers, de specialisten van de emissie-af delingen, niets van zich lat ho ren. Bij veel van die introduc ties leek het erop of de winst van de banken belangrijker was dan de tevredenheid der beleg gers. Door zijn prestaties heeft de high tech branche zich in en kele jaren de grond ingeschre ven. De vraag of het bankwezen eenzelfde lot beschoren zal zijn, kan echter zonder meer ont kennend beantwoord worden. Zonder de sterk gespecialiseer de high tech blijft het leven van de gewone man draaglijk. Zon der de vele diensten die het bankwezen biedt wordt het le ven heel moeilijk. Denk hier al leen aan de geldautomaten en het girale betalingsverkeer. Het allesoverheersende pro bleem van het bankwezen is na tuurlijk, dat de klanten 100 procent betrouwbaarheid ei sen, terwijl anderzijds allerlei figuren op dit bankwezen af stormen, die graag goed willen verdienen en het daarom met de ethiek van het vak niet zo nauw nemen En die enkele vreemde vogels werpen dan een blaam op een bedrijfstak, die veel kan hebben maar juist dat niet. Overigens is het opval lend, dat in branches, die min of meer verwant zijn aan het bankwezen door de aange scherpte regels van bijvoor beeld de Amsterdamse effecten beurs steeds meer figuren door de mand vallen. Ik denk hier bijvoorbeeld aan de consequen ties, die een frauderende be heerder van de Nederlandse Gasunie heeft veroorzaakt voor enkele Amsterdamse commis sionairs in effecten. De deining, die door deze affaire is ont staan, heeft die commissionairs veel klanten en miljoenen ge kost. Faillissementen Kort en goed. Faillissementen en surséances van betaling zijn nu weliswaar niet aan de orde, maar op de chefsetages wordt er kennelijk nooit aan gedacht dat de banken er zijn ten dienste van een zeer gespreide klanten kring met sterk variërende bancaire behoeften. Komt een bank in moeilijkhe den te verkeren dan wordt eerst de zogenaamde stille curatele afgekondigd. Daarvan merkt de buitenwereld weinig of niéts. De volgende stappen zijn de noodregeling en het faillisse ment. Faillissementen zijn er de laat ste tien jaar zeker geweest. Als het zover komt treedt voor de particuliere klantenkring een garantieregeling in werking, waarmee de terugbetaling wordt gegarandeerd van op naam staande rekeningsaldi tot een maximum van 40.000 gul den. Iemand die het bankwezen in het algemeen wantrouwt, dient dat bedrag dus goed voor ogen te houden. Wie failleerden de laatste ja ren? Allereerst natuurlijk de BCCI, maar ook bijvoorbeeld de kleine Amsterdam-American Bank en de Tilburgsche Hypo theek Bank. Als u het voren staande goed in u opneemt be grijpt u ook, dat het toezicht op het bankwezen steeds strenger wordt en dat al die figuren, die niet zonder op de goede naam van hun bank letten als wel op de goedgevulde eigen porte monnees, in steeds sneller tem po gedwongen zullen worden de benen te nemen. Daarom zullen de meesten in een groot zwart gat vallen. Het ideë om te streven naar een hoge functie in het bankwezen lijkt al met al niet aantrekkelijk voor figuren, die niet stevig in hun schoenen staan. Idoor PEET VOGELS AMSTERDAM De aande lenkoersen op de verschillen de Europese beurzen waren omgekeerd evenredig aan de valutakoersen. Milaan en Londen lieten flinke stijgin gen zien, terwijl in Frankfurt de koersen omlaag gingen. Amsterdam hing er een beetje tussenin. Vooral het rentever loop had de afgelopen week veel invloed op de beurskoers- Nu het pond uit het EMS is ge stapt is Engeland in staat de rente te verlagen. Eerder deze week gebeurde dat al en de verwachting is dat er nog meer renteverlagingen zullen volgen. Dat is goed nieuws voor de Britse economie en de beurs in Londen reageerde en thousiast. Het omgekeerde ge beurde in Duitsland. In het begin van de week rekenden de handelaren nog op .een ver laging van de Duitse rente. Toen die echter uitbleef moes ten de koersen in Frankfurt een flinke veer laten. In Amsterdam kon wel van een renteverlaging geprofi teerd worden. De sterke posi tie van de gulden stelde De Nederlandsche Bank in staat de rente steeds met kleine stapjes te verlagen. Belangrij ker was de daling van de rente op de obligatiemarkt, de zoge heten lange rente. Als graadr meter van die rente wordt de 10-jarige staatslening geno men. De koers van die lening bleef de afgelopen week stij gen, waardoor het rend van de staatslening tol de acht procent zakte. De jongste staatsie hebben een rentepen >t van 8,25 procent. V»|è! staatslening van 100.0 n den betalen de beleggev middels 103.000 Daardoor daalt het gei|" de rendement tot 7, cent, want de 3000 komt overeen met eeïhi procent van de rente ding. In reactie op de rente besloten de Ral ai en Delta Lloyd al tot eenlk ging van de hypothee! ia Als deze ontwikkeliiij vi houdt zullen naar ve e ting ook de andere ba de loop van de week Voor bedrijven beteke lenen minder duur won ui weer goed is voor de iiij< ringen. De verlaging van de theekrente was het enij de nieuws dat de afgi week uit de bank kj kwam. Voor de rest hie! ir grote opruiming onderst bestuursleden. Het meejir minente slachtoffer v, tb voorzitter van de ING W. Scherpenhuijsen voormalig topman vi is NMB Bank. Donderdaf Groenink van de ABN in de luwte gezet door d w van bestuur. Groenink gene zijn die Van den wenhuijzen zou hebbeia gezet tot manipulate e aandelen HCS. Justitie i zoekt de zaak nu. Het op dat het jachtseizon bankiers definitief geopi ni ROTTERDAM - Unilever gaat voor ruim tien miljoen dollar de Tsjechische staats onderneming Povltavské Tu- kové Zavody („Vetindustrie aan de Moldau") kopen. PTZ levert eetbare vetten en oliën, toiletzeep en huidcrè me. Het bedrijf boekte vorig jaar een omzet van ruim 20 miljoen dollar. Het is geves tigd in Nelahozeves in de om geving van Praag. Het Unilever-onderdeel Unile ver CSFR is sinds de oprichting vorigjaar bezig met de opbouw van een nationaal verkoop- en distributienet in Tsjechoslo wa- kije. Unilever CSFR gaat in twee jaar 15 miljoen dollar in vesteren in PTZ, waarvan een derde is bestemd voor de bouw van een waterzuiveringsinstal latie voor PTZ. In november gaat PTZ beginnen met de pro- duktie van Rama-margarine, die al enige tijd in Tsjechoslo- wakije te koop is. PTZ produ ceert al Lux-toiletzeep in licen tie. Unilever CSFR heeft op dit moment 80 mensen in Het bedrijf brengt eei scala van consumenten ten onder internation J kende Unilever-merkna de markt. Onder de nai lippo en Cornetto wor< middels lokaal geproc Unilever ziet goede to mogelijkheden voor de r Tsjechoslowakije. De markt voor margarine sief grootverbruik) b naar schatting 40.000 jaar, relatief weinig in king met het verbruik v (135.000 ton) en dier (100.000 ton). Unileve dat er de komende jare invloed van veranderii j'( eetpatronen een bek verschuiving van de co tie van oliën en vet plaatsvinden richting n ne. Het totale markt- voor toiletzeep in TsjU wakije bedraagt naar 15.000 ton per jaar, waai een belangrijk aandee Op dit moment exportei^ ook al toiletzeep naar Pot VROM sluit order met Commodore! AMSTERDAM Het directoraal-generaal Milieubelle het ministerie van VROM heeft met computerleverancie modore een order afgesloten ter waarde van anderhalf gulden. Het betreft de levering van 500 personal compu temen die bestemd zijn voor de interne automatisering lieubeheer. De order is het resultaat van een openbare aanbesteding op alle gerenommeerde hardware-leveranciers hebbei schreven. Idoor WIM VAN DER MEULEN U wilt exporteren? Is dat nog lonend nu dollar, pond ster ling en franse frank zo goed koop zijn geworden? Veroor zaken de enorme verschillen in de rentestanden - denk hier aan de VS versus landen als Duitsland - geen proble men? Aangenomen mag wor den dat hier en daar forse verliezen zullen worden ge leden, als de valutarisico's althans niet door termijn transacties zijn afgedekt. U wilt importeren? Dan kan de situatie een stuk prettiger zijn geworden, omdat importen uit de landen met genoemde valu ta's een stuk goedkoper kun nen zijn geworden. Impor teurs, die hun transacties ech ter geheel of grotendeels met bankkrediet financieren, kam pen met de hoge rentestanden terwijl anderzijds de marges verkrappen. Heel speciaal is dit voelbaar in de sfeer van de con sumentenelektronica, waar door een concern als Philips in steeds sterkere mate wordt ge teisterd. - In het algemeen vrees ik dat heel wat directies op het ogen blik met het water in de han den zitten. De onzekerheid is namelijk bijzonder groot. Het voortdurende gekrakeel over het verdrag van Maastricht draagt daaraan ongetwijfeld bij. Twijfel Een vraag die ik mij stel is in hoeverre de 'redelijke positieve visie in de Macro Economische Verkenning 1993 op de econo mische ontwikkelingen in Ne derland' na de valutacrisis en alle toestanden daaromheen nog geldig is. Twijfel lijkt ge rechtvaardigd, omdat het beeld dat in de eerste acht maanden van dit jaar is ontwikkeld sterk kan afwijken van de situatie van dit moment. Pierson, Heldring en Pierson verwacht echter een minder krachtige ontwikkeling van de voor Nederland relevante ex portmarkten en constateert dan onder meer, dat de minder gunstige ontwikkeling die daaruit volgt, zich zal vertalen in een kwart procentpunt lage re groei van de bedrijfsinveste ringen. Dat is dus een minder aangenaam vooruitzicht voor die ondernemingen die kapi taalgoederen zoals bijvoorbeeld fabrieksinstallaties leveren. Denk hier bijvoorbeeld aan Stork, waarover hierna meer. De huidige onzekerheid weer spiegelt zich in de koersen van aandelen van grote, buiten landse belangen. Vooral de goedkope dollar dreigt bij veel ondernemingen roet in het eten te gooien. Océ-van der Grinten werd dezer dagen het slachtoffer van die onzekerheid - de koers daalde daardoor met 1,80 gulden tot 55,20 gulden. Aandelen Wie de lijst van de actiefste aandelen op de Amsterdamse beurs doorsnuffelt komt veel namen met aanzienlijk Ameri kaanse belangen tegen. Ik noem: Aegon, Ahold (Albert Heijn), Akzo, DSM, Elsevier, Heineken, KLM, Koninklij ke/Shell, Océ, Pakhoed, Phi lips, Unilever, VNU en Wessa- nen. Daarbij komen dan de onderne mingen, die hun orders vaak in dollars afrekenen: ik denk hier aan Fokker, Hoogovens, Ned- lloyd, Van Ommeren en Stork. Fokker en Hoogovens behoren op het ogenblik tot de rampge bieden. Wie alle berichten, die over Fokker de ronde doen, naast elkaar legt, krijgt het beeld van een onderneming waar absoluut niets aan deugt. Hoogovens heeft de staalcon- junctuur tegen en zal in sterk afgeslankte vorm wel weer te gen het walletje opkrabbelen. Stork is een onderneming, die in haar halfjaarsbericht duide lijk wijst op de risico's, die dit jaar in de belangrijke gebieden van de wereld worden gelopen: „De belangrijkste economieen van de wereld hebben zich niet gunstig ontwikkeld, die van Noord-Amerika, de EG, Japan, Midden- en Oost-Europa stag neren of krimpen zelfs". Nu is Stork een concern, dat vooral kapitaalgoederen produ ceert en ernstiger door een re cessie wordt geteisterd dan een concern in de consumptiegoe- derensfeer. Vervelend is, dat de halfjaarsberichten doorgaans zijn afgesloten voordat de hui dige politieke en valutaire moeilijkheden begonnen. Hier en daar vind je echter zo nu en dan aanwijzingen voor proble men. De Koninklijke/Shell maakt gewag van valutabewe gingen die verliezen oplever den. Deze groep rapporteert in ponden sterling - het zal mij be nieuwen in hoeverre de koers daling van het pond wordt ge compenseerd door de koersda ling van de dollar. Belangen VS Een andere bijna eeuwige in vloed op de gang van zaken wordt uitgeoefend door de ont wikkeling van de olieprijs, die thans weinig stabiel is als ge volg van ontbindingsverschijn selen in de OPEC, de organisa tie van olie-producerende lan den. Door de lage dollarkoers wordt ruwe olie natuurlijk ex tra goedkoop. Grote Amerikaanse belangen hebben sommige onroerend goedfondsen, die zijn gespecia liseerd in Amerikaanse com mercieel onroerend goed - hoe veel dit jaar alleen als gevolg van de gevoelige daling van de dollar extra op dit bezit zal moéten worden afgeschreven is uiteraard onbekend maar zal niet gering zijn. Daarbij komt het probleem van de soms niet geringe leegstand. Ik citeer het halfjaarsbericht van Wereldha- ve: „Tegenover de positieve herwaardering van 2 procent van de portefeuille op het Euro pese vasteland, staat een af waardering in het Verenigd Koninkrijk van 9,5 procent en in de Verenigde Staten van 8,5 procent". En dan de leegstand: „De huurderving in het Vere nigd Koninkrijk uit hoofde van de leegstand bedraagt over het eerste halfjaar 1992 circa 9 pro cent". Ook in de VS kampt We- reldhave duidelijk met leeg 1< stand. Van de portefeuilli Wereldhave bevindt procent in de Angelsaks landen. Enige bezorgdheid ove gang van zaken in de expl( rende bedrijven in het meen lijkt niet misplaatst, halfjaarsberichten bev geen of nietszeggende pr< ses. Ik heb voor deze tigheid absoluut geen wa ring. De topmensen van d derlandse bedrijven ku niet werken zonder progi|v op korte of lange termijn.^ zou verplicht moeten w<£e gesteld iets van die progii F zodanig te publiceren, dafrz bij een onderneming betroP 1 partijen daarmee hun voor1 kunnen doen. F r Overdreven voorzichtif3 wijst in vele gevallen op zvp van het management dafPr kop niet durft uit te st^ Over een gebrek aan visie dan nog maar niet spreken^

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6