Mice en Owen igerust over toestand Banja Luka Mandela en De Klerk vandaag bijeen Nieuwe gevaren bedreigen Bush 5 Buitenland inpassing nten- bewijs inkrijk Bonn en Parijs streven naar een 'Klein Europa' Jeltsin wil flexibele integratie GQS-staten vatting overleg over uur Noord-Ierland ;N - Groot-Brittannie en Ierland hervat- overleg over het bestuur van Noord-Ier- at zijn de beide landen gisteren overeenge- De Brits-Ierse Conferentie werd op 22 fe- opgeschort om alle aandacht te kunnen op de constitutionele onderhandelingen lord-Ierland. Hoewel die onderhandelingen "a( t zijn beëindigd, zeiden de Britse premier M ajor en zijn Ierse ambtgenoot Albert Rey- in z' at zij op 16 november het reguliere overleg ■:oni leropenen. Reynolds zei dat het overleg on- >r in het teken zal staan van het toenemen- ild in Noord-Ierland. Protestantse unionis- lartijen zijn het er niet mee eens dat het wordt hervat terwijl de gesprekken over e etshervormingen nog niet zijn afgerond. p ki Erfelijk defect reageerbuisembryo na 3 dagen te zien NEW YORK Deskundigen hebben een methode ontwikkeld om genetische defec ten bij reageerbuisembryo's reeds na drie dagen te ontdekken. In Londen lukte het bij een embryo met hoog risico voor de erfelijke ziekte muco viscidosis genen aan te wijzen die vrij zijn van defecten. Het kind, een meisje, kwam nu gezond ter wereld, zo meldde gisteren het Amerikaanse vakblad 'New England Journal of Medicine'. Mucoviscidosis is een degeneratieve systeemziekte van exocrie- ne klieren, zoals de alvleesklier, lever en speekselklieren. Verenigde Naties pal voor winterhulp aan Kurden NEW YORK De Verenigde Naties zullen komen de winter desnoods tegen de wil van Irak voedsel naar de Kurden in Noord-Irak overbrengen vanuit Turkije, hebben VN-functionarissen gisteren ge zegd. Overleg met de Iraakse minister van buitenlandse zaken over voedselhulp aan de Kurden en de shi'iti- sche rebellen in het zuidelijke moerasgebied is vast gelopen, zei een van de functionarissen. Minister Mohammad al-Sahaf heeft donderdag gezegd dat Irak er geen bezwaar tegen heeft als de VN de Kur den deze winter hulp bieden. In een gesprek met Jan Eliasson, ondersecretaris van de VN voor humanitaire aangèlegenheden, zei al-Sahaf evenwel dat de hulp zich niet moest beper- ken tot de Kurden, maar heel Irak moest omvatten. Ontwikkelingsgeld EG voor Portugal, Ierland en Spanje BRUSSEL De Europese Gemeenschap heeft Ierland, Spanje en Portugal gisteren in totaal ruim 130 miljoen gulden toegezegd voor de ont wikkeling van hun economieen. Spanje krijgt 85 miljoen gulden, dat het zal gebruiken voor onder andere het opzetten van nieuwe bedrijven, verbe tering van het milieu en het verbeteren van de communicatienetwerken in de regio Aragon. In Portugal zal het geld (bijna 28 miljoen gulden) on dermeer worden gebruikt voor milieumaatrege len en voor de ontwikkeling van geavanceerde technologieën. Ook Ierland krijgt ongeveer 28 miljoen gulden, dat het zal gebruiken voor het op zetten van kleine en middelgrote bedrijven, het ontwikkelen van bestaande ondernemingen en bevordering van het toerisme. LUKA/SARAJEVO Voorzitters van de Joe- ëconferentie hebben verklaard „zeer, gerust" te zijn over de id in Banja Luka. en naar de stad in het esten van Bosnië ge- aar aanleiding van ge- dat er een etnische êaak ophanden was. ance en David Owen de stad in het noorden inië overleg met plaatse- ïflregionale autoriteiten. imentaar gevraagd op edbad dat Serviërs vori- 'ER nd zouden hebben aan- onder 200 moslim-man- •jongens zei Owen: „Wij ïitzoeken wat er precies is". Volgens de berich- den de moslims door de I politie doodgescho- een ravijn buiten Tra- ongeveer 140 kilome- zuiden van Banja Luka, e waren vrijgelaten uit d ^rneringskamp. r d eb zei Cyrus Vance voor jtrek naar Banja Luka: l ko?e de laatste dagen ge- rre( lebben, maakt ons echt over wat daar aan de een belangrijk militair bolwerk. Er wonen heel wat moslims en Kroaten. In de afgelopen maan den is de spanning in de stad aanzienlijk gestegen door een toenemend aantal bomaansla gen en gewelddadige inciden ten. De 500.000 mensen die in Sara jevo verblijven, lijken een zeer moeilijke tijd tegemoet te gaan nu het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN (UNHCR) heeft laten we ten dat hervatting van de lucht brug op de Bosnische hoofdstad te riskant is. UNHCR-woord- voerster Foa zei dat de 350.000 inwoners van Sarajevo en de 150.000 vluchtelingen in de stad „een zeer moeilijke win ter" wacht. Ook gisteren ging de strijd in en rond Sarajevo in alle hevigheid door. Servische strijdgroepen bestookten moslim- en Kroati sche buitenwijken met zwaar mortiervuur. De Servische bezettingsautori teiten in het oosten van Kroatië hebben dp Belgische en Luxem burgse troepen van de vredes macht van de Verenigde Naties ervan beschuldigd anti-Ser visch te zijn en het vertrek van deze troepen uit de regio geëist, aldus nieuwsmedia in Belgrado gisteren. Rijn-Main-Donau De brandweer van Freystadt maakt een muur van water tijdens de opening van het Rijn-Main-Donau, de verbinding tussen de Noordzee en de Zwarte Zee. Gisteren werd de verbinding, waaraan 32 jaar is gebouwd en waarvoor de ideeën al bestonden sinds Karei de Grote, geo pend. Aan dë ceremonie namen de Duitse president Richard von Weizsacker en de Beierse premier Max Streibl deel. FOTO:AP ADVERTENTIE *-y SOMALIA, IUG NAAR AF? sl1t)AG 28 SEPTEMBER 1992 20.00 UUR I: Artsen Zonder Grenzen, ieging.'PvdA, Somaiian Women e, Somaiian Cultural Association n, Stadhouderslaan 41Den Haag DE KEERKRING/ lERELD CENTRUM 070-3456154 ït V00RD0UW JOHANNESBURG - De Zuidafrikaan se president F.W. de Klerk en ANC-presi- dent Nelson Mandela komen vandaag bijeen om te probe ren de onderhandelingen over volledige beëindiging van de apartheid weer op gang te brengen, aldus de re gering gisteren. De Klerk maakte bovendien be kend dat de regering een niet nader genoemd aantal zwarte politieke gevangenen zal vrijla ten. Het ANC, dat de vrijlating van 400 gevangenen als voor waarde had gesteld aan voort zetting van het overleg, heeft laten weten dat vrijdag 124 ge vangenen op vrije voeten zijn gesteld en dat komende week meer gedetineerden vrij zullen komen. Na 15 november zou den nog eens 532 ANC-leden voor vrijlating in aanmerking komen. De Klerk noemde geen aantal len. Hij hield het bij: „Verschil lende gevangenen zullen de ko mende dagen, weken en maan den worden vrijgelaten". Minister van grondwetszaken Roelf Meyer en ANC-secretaris- generaal Cyril Ramaphosa be reikten gisteren na 18 dagen onderhandelen overeenstem ming over de ontmoeting tus sen De Klerk en Mandela, die zal plaatshebben in een confe rentiecentrum buiten Johan nesburg. De president en de ANC-leider voerden geregeld overleg, voor dat het ANC in juni alle contac ten met de regering verbrak uit protest tegen het voortduren van het politieke geweld in de zwarte woonoorden. De onderhandelingen over een nieuwe grondwet verkeren sinds april in een impasse, toen het ANC uit ongenoegen over het bloedbad in Boipatong op stapte. De onderhandelingen liepen vast op een moment dat bijna overeenstemming was be reikt over de vorming van een overgangsregering, waarin ook de zwarte meederheid verte genwoordigd zou zijn. Tal van meningsverschillen tussen de regering en het ANC blijven echter vooralsnog bestaan. De Klerk heeft duidelijk ge maakt dat hij er vanuit gaat dat hij tijdens de overgang naar de- democratie aan de macht blijft. Ook wil hij dat de blanken en andere minderheden na de in voering van een nieuwe grond wet verzekerd blijven van een aandeel in de macht. S Het Franse pun- ewijs zal in de komen- ;n worden gewijzigd, eft de Franse minister ^'rvoer, Jean-Louis Bian- itnt termiddag meegedeeld. nd- mtal punten gaat om- etJ( Daardoor kan de straf st eter worden gespreid. In twee maanden dat het bewijs geldt zijn al hon- levens gered, aldus Bi- nse regering kwam tot ap na het uitkomen van iport van een commissie erzoek moest doen naar Ibaarheid van het huidi- isk untenrijbewijs dat sinds Tegen dat bewijs or met name het vracht- aan het begin van de trei harde actie gevoerd met norschaos als gevolg. De :kei rijkste 'organisaties van lati vervoerders reageerden Maar of er op- actie gaat worden ge- kon gisteravond niet i bevestigd. °Jk Roché, de voorzitter onderzoekscommissie, le Franse regering voor- om het puntenkapitaal logen van zes tot twaalf en sommige strafmaat- i, zoals het opnieuw la- len van het rijbewijs voor wagenchauffeurs die niejoze papier zijn kwijtge- illejte verzachten. De com- hoj stelt evenwel niet voor te gaan tot de instelling in dubbel rijbewijs voor lanfachtverkeer; een profes- vaaH en een persoonlijk rijbe- Staking Arbeiders demonstreren in Palermo tegen bezuinigingen van die de Italiaanse regering heeft voorge steld. In totaal wil de regering ruim 100 miljard gulden ombuigen. In heel Sicilië namen arbeiders deel aan de algemehe staking FOTO: EPA MOSKOU De Russische president Boris Jeltsin heeft gisteren gepleit voor „flexi bele integratie" van de GOS- staten. Daarmee reageerde hij op presi dent Noersoeltan Nazarbajev van Kazachstan die afgelopen weekeinde opriep tot nauwere politieke en militaire samen werking. Jeltsin komt met zijn reactie in een brief gericht aan alle staatshoofden van het Ge menebest van Onafhankelijke Staten (GOS). Nazarbajev wil onder meer voor de oprichting van een Sociaal- Economische Raad en het be houd van de roebel als gemeen schappelijke munt. Afgelopen weekeinde suggereerde hij de mogelijkheid van een confede ratie van de GOS-staten. Kir- gizstan verwelkomde dit initia tief terwijl de Witrussische pre sident Sjoesjkjevitsj er niets van wilde weten. De Armeense president Ter-Pe trossjan zei het voorstel inter essant te vinden maar bena drukte tegelijkertijd de onaf hankelijkheid van Armenië. De staatshoofden van het GOS zullen op 6 oktober opnieuw sa menkomen in de Kirgizische hoofdstad Bisjkek. J N i' v BRUSSEL De EG-ministers van financiën vinden aanstaan de maandag aan de Brusselse vergadertafels de valutacrisis niet op hun agenda. De Britse voorzitter van het overleg, minister van financiën Norman Lamont, voegde tot gisteren niets omtrent het ge plaagde EMS (het Europees Monetair Stelsel) en niets om trent de grote meningsverschil len die er naar aanleiding van de valutacrisis in de boezem van de EG zijn ontstaan aan de agenda toe. Dat de EG-ministers maandag die zaken onbesproken laten, is niettemin zeer onwaarschijn lijk, vooral nu over goed drie weken in het Britse Birming ham een speciale topontmoe tingvan de EG-regeringsleiders plaatsvindt. Verder zullen de ministers maandag waarschijn lijk meer willen weten over de geruchten als zouden vooral Duitsland en Frankrijk verwoe de pogingen doen aan het di lemma over de verdragen van Maastricht te ontsnappen door middel van wat intussen al het 'Klein Europa' wordt genoemd. Volgens sommige berichten die overigens in Parijs en Bonn met grote hardnekkig heid zijn tegengesproken hebben bondskanselier Kohl en president Mitterrand tijdens hun spoedberaad van afgelopen woensdag de mogelijkheid van een 'Klein Europa' geopperd. Dat zou betekenen dat een groep van kernlanden uit de EG Duitsland, Frankrijk en de Benelux 'Maastricht' snel De Franse en Duitse ontken ningen ten spijt, heeft ook de voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Delors, dat thema opgepakt. Het is nauwe lijks denkbaar dat hij dat zon der ruggespraak met Parijs en met zijn socialistische partijge noot Mitterrand heeft gedaan. De valutacrisis van de afgelo pen weken heeft bovendien dui delijk gemaakt dat de EG in mo netair opzicht in twee delen uit eengevallen is. Vijf a zes landen beschikken,over bijzonder ster ke munten, terwijl de valuta's van andere landen Enge land en Italië voorop zwak en kwetsbaar zijn geworden. Minister Van den Broek zei gis teren overigens in New York dat op weg naar de totstandko ming van de Economische en Monetaire Unie (EMU) een Eu ropa van twee snelheden in het Europese Monetaire Stelsel (EMS) onvermijdelijk kan blij ken. Maar het zou dan moeten gaan om een overgangssituatie. De EMU moet op zijn vroegst in 1997 en op zijn laatst in 1999 leiden tot één munt en één cen trale bank voor de EG-lidsta- ten. „Het is realistisch vast te stellen dat vooral Duitsland, Frankrijk en de Benelux zeer geporteerd zijn voor handha ving van het EMS". De Duitse minister van financiën, Theo Waigel, sloot zich daar gisteren bij aan. Die stellingname werd gistermiddag vervolgens weer door bondskanselier Helmut Kohl ontkend, ,die in Brussel een bijeenkomst van de chris ten-democratische leiders in de EG bijwoonde. Het idee van een 'Europa op twee snelheden' zal waarschijnlijk ook aan de spe ciale Europese top worden voorgelegd die op 16 december in Birmingham plaatsvindt. WASHINGTON - Behalve Amerika's belabberde econo mie, de kracht van tegenstre ver Bill Clinton en de grote hoeveelheid blunders van zijn eigen stembuscampag ne, zijn er 'oude' nieuwe ge varen die een herverkiezing van president George Bush op 3 november bedreigen. De twee grootste nieuwe perike len zijn eigenlijk oude: Ross Perot en het Iran-Contra- schandaal. Het zag er gisteravond naar uit dat de Texaanse miljardair Pe rot dezer dagen reeds zal aan kondigen opnieuw mee te gaan doen in de strijd om het Witte Huis. Al zijn Perot's kansen op het presidentschap inmiddels verkeken en al is het motief achter zijn kandidatuur vooral tv-zendtijd te krijgen voor het uitdragen van zijn harde econo mische boodschap, de compu ter-magnaat kan mogelijk wel twintig procent van de uit te brengen (protest- )stemmen stelen. Geen enkele verkiezingsexpert weet een gezaghebbende theo rie te berde te brengen over wie, Republikein Bush of Demo craat Clinton, de meeste schade zal ondervinden van een her nieuwde Perot-kandidatuur. Feit is dat Perot de toplui in de Bush-campagne duidelijk het meest nerveus maakt. Perot's allesoverheersende me dedeling is dat Amerika haar economie, toekomst en aanzien in de wereld vergooit met haar gigantische begrotingstekor ten. De rijksuitgaven bedragen de laatste jaren telkens zo'n 1400 miljard dollar, waar te genover steeds maar 1000 mil jard dollar inkomsten staan (het bruto nationaal product beloopt 5000 miljafd). Die schuld moet hoe dan ook wor den afgelost met toekomstige armoede. Dit jaar betaalt de Amerikaanse regering al 200 miljard dollar aan rente op de schuld. Clinton noch Bush hebben eco nomische verkiezingsprogram ma's waarin dat probleem rea listisch wordt aangepakt. Bei den speculeren grotendeels op een krachtig economisch her stel waardoor het land als van zelf uit de schuld zou kunnen groeien (dankzij meer belas tingopbrengst en minder werk loosheidsuitgaven). Perot heeft in zijn boek 'United We Stand', thans een bestseller, beschre ven wat hij als president zou doen. Hij belooft vooral wat Bush en Clinton waarschijnlijk ook nodig achten maar niet durven te zeggen: scherpe be lastingverhogingen (zoals 15 cent op een liter benzine) en het snoeimes in onder meer pensi oenen. Valk voordat Perot in juli 'uit stapte', was zijn populariteit ta nende. Een vijfde van de Ameri kanen wilde hem toen als presi dent zien, terwijl 28 procent voor Bush en 45 procent voor Clinton koos. Clinton heeft sindsdien consequent een flin ke voorsprong op Bush behou den. Iran-Contra Ook het Iran-Contra-schandaal heeft de laatste dagen weer zijn lelijke kop opgestoken en lijkt het op Bush begrepen te heb ben. Nieuwe onthullingen, van ex-luchtmachtgeneraal Ri chard Secord in een gisteren verschenen boek, geven voedsel aan ieders verdenking dat toen malig vice-president Bush in '85 en '86 veel meer dan hij ooit heeft toegegeven, geweten moet hebben van de illegale Witte Huispraktijken waarin wapens werden geleverd aan Iran (om Amerikaanse gijze laars in Libanon vrij te krijgen) en de opbrengst y/erd besteed aan de rechtse 'Contra'-rebellie in Nicaragua. Bush is altijd bui ten schot gebleven bij diverse en uitvoerige onderzoeken naar het schandaal. Topadviseurs van de Reagan-Bush-regering, zoals Oliver North, John Poin- dexter en Robert McFarlane lie pen juridische veroordelingen op. Nu recentelijk alsnog ook ex- minister van defensie Casper Weinberger in staat van be schuldiging is gesteld, slaagt deze erin om zich met behulp van invloedrijke vrienden bin nen de Republikeinse Partij te wreken op George Bush. Na tuurlijk ontkent Bush thans al les en zegt hij dat Secord vooral een hoge boekverkoop beoogt. Maar enquetes hebben altijd al aangetoond dat de Amerikaan se bevoking niet gelooft dat Bush van weinig wist. Op de achtergrond spelen in de Amerikaanse actualiteit nog wat akelige affaires die de zit tende president geen goed doen. Hoorzittingen in het Con gres maken duidelijk dat de Re publikeinse regering-Nixon in 1973 geweten moet hebben dat Amerikaanse krijgsgevangenen in Vietnam en/of Laos werden achtergelaten na beëindiging van de oorlog daar. Het is in de Amerikaanse publieke opinie een uitermate emotioneel on derwerp, waarin ook de rege- ringen-Reagan en -Bush scher pe verwijten krijgen nooit se rieus naar die in steek gelaten militairen te zijn gaan zoeken. Marine Verder plaagt een seksisme schandaal de trotse Ameri kaanse marine. Deze week heb ben vier top-marinemensen, onder wie twee admiraals en een onderminister, hun ontslag gekregen nadat eerder al een andere onderminister de laan uit was gestuurd. De affaire be treft een incident in Las Vegas, waarbij vorig jaar tijdens een 'congres' van marine-officieren tientallen vrouwen (onder wie eigen marine-collega's) zijn aangerand. Vrouwelijk Ameri ka neigt volgens de enquetes toch al in grote meerderheid naar het Clinton-kamp, mede als gevolg van het onverbidde lijke anti-abortusstandpunt van de Republikeinse Partij. President Bush heeft sterke persoonlijke banden met de ma rine. In de tweede Wereldoorlog was hij marine-piloot. Ten slotte is er het dispuut over de wet op het zwangerschaps verlof. Die wet is aangenomen door beide kamers van het con gres. Maar president Bush heeft er zijn veto over uitge sproken, omdat ze te duur zou zijn voor ondernemers. Het ver zet van Bush geeft de Democra ten het 'bewijs' in handen dat de 'gezinswaarden' die de Re publikeinen zo onderstrepen in hun stembuscampagne (maar inmiddels al weer min of meer als thema afgeschreven heb ben) altijd een holle frase is ge weest. Boze tongen beweren dat ook de Democraten stiekum in meerderheid de 'family leave bill' te duur vinden. Maar een bescheiden 'smerig trucje' om de president uit te nodigen tot een veto over een gezinsvrien delijke maatregel, dat moet er mee doorkunnen in een Ameri kaans verkiezingsjaar. Stembiljetten Roemeense politie-agenten bekijken het uitladen van zakkenvol stembiljetten in Boekarest. Vanuit het stadhuis werden de biljetten verspreid over 1153 stembureaus in de stad voor de verkiezingen van morgen. FOTO: EPA

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5