Slachtoffer en dader tegelijk De thuislozen-voorzitter wil geen medelijden Organisaties willen veiliger glaswol Bacteriën ingezet bij opruimen nucleair afval Binnenland UTRECHT Er moeten zo snel mogelijk wettelijke normen komen voor glas- en steenwol om schade aan de gezondheid te voorkomen. Dit schrijven vier milieu- en consu mentenorganisaties en de Industrie bond FNV gisteren aan de ministers De Vries (Sociale Zaken) en Alders (Milieubeheer). Mensen die in aan raking komen met vezels uit glas- en steenwol hebben vaak last van irri tatie van huid en slijmvliezen, aldus de briefschrijvers. In de VS wordt het isolatiemateriaal op grond van dierproeven beschouwd als waar schijnlijk kankerverwekkend. De vijf organisaties willen dat de toe passing van glas- en steenwolvezels dunner dan 0,005 millimeter wordt verboden. In Nederland wordt glas- en steenwol behalve in de bouw veel gebruikt in de tuinbouw, als vervan ger voor grond. Iedereen die met het materiaal werkt doet er goed aan een stofkapje en handschoenen te dragen, en een overall die na de werkzaamheden goed wordt gewas- DEN HAAG/BIRMINGHAM Terwijl ministers deze week in Parijs bij elkaar kwa men om een nieuw internatio naal verdrag op te stellen over de bestrijding van de chemi sche en nucleaire verontreini ging van de ^ftlantische Oceaan, waren wetenschap pers van de Universiteit in Birmingham bezig met het testen van een nieuw middel waarbij bacteriën worden ge bruikt om radioactief urani um uit het water te halen. De testen, die worden uitge voerd door een team van on derzoekers van de afdeling biologische wetenschappen, zijn het resultaat van tien jaar lang onderzoek naar een bac teriesoort met de naam Citro- bacter. Dr. Alistair Dean, werkzaam aan de Universiteit van Ox ford, ontdekte in het begin van de jaren tachtig dat deze bacteriële soort gebruikt kan worden als een biologische vuilnisbak, omdat zij metalen als koper en lood uit oplossin gen kan halen en kan opslaan. Bovendien lijkt het erop dat de bacteriën, die de metalen aan hun buitenkant opnemen als kleine naald- en korrelvormi- ge kristallen, bestand zijn te gen hoge concentraties van deze soms giftige metalen. Een recent onderzoek van dr. Lynne Macaskie en haar colle ga's heeft uitgewezen dat de betreffende bacteriën net zo werkzaam zijn als het gaat om het verwijderen van radioac tief uranium, americium en plutonium uit water. Mogelijk zullen de bacteriën nu binnen afzienbare termijn gebruikt gaan worden in de nucleaire industrie. Door het gebruik van bacte riën bij het verwijderen van stoffen als uranium uit ver vuild water hopen de weten schappers radioactieve mate rialen bij elkaar te brengen zo dat deze gemakkelijker en vei liger vervoerd kunnen wor den. Tegelijkertijd is het mi lieu erbij gebaat als er meer radioactieve stoffen uit af voerbuizen van nucleaire sta tions worden gehaald. Macaskie zegt dat zij en haar team nu werken aan een plan om de onderzoeksresultaten zodanig om te vormen dat ze in de industrie kunnen wor den gebruikt. „Je kunt deze bacteriële cellen bundelen in patronen die als stoppers aan het eind van een afvoer ge plaatst kunnen worden", al dus Macaskie. „Met de huidi ge methoden kunnen vaak de laatste kleine restjes niet uit het water gehaald worden". ;i Volgens Macaskie kum™, patronen enkele nic[0 achter elkaar gebruik] den voordat ze moete? den vervangen. Als het gaat om radio; metalen kunnen de bai veilig opgeslagen w Bacteriën die geladen zi at niet-radioactieve, econt ]el waardevolle metalen a ,r voorbeeld koper, kunrj], bewerking worden bruikt. (c) The p Steeds vaker plegen incestslachtoffers zelf zedendelicten Eerst slachtoffer, dan dader. Niet zelden draaien jongens die seksueel misbruikt zijn, de rollen om als ze in de tienerleef tijd zijn: dan worden ze zelf de dader en jongere zusjes of buurkinderen het slachtoffer. Internaat Harreveld legt zich sinds enkele jaren als enige instituut in Nederland toe op de behandeling van deze gecompliceerde problematiek. Met suc ces, zo lijkt de eerste (zeer voorzichtige) conclusie. Des te vreemder, aldus de directie van Harreveld, dat de opvang nu in gevaar dreigt te komen door gebrek aan duidelijkheid van WVC. Kamerleden en kinderrechters zijn inmiddels in actie gekomen. seksueel misbruik ervaren in het verleden en dat later omge zet in daderschap. Het is een verschijnsel dat altijd op de loer ligt en van generatie op genera tie kan overgaan", aldus het sombere beeld dat Rein de Graaf schetst, coördinator van de unit Atlantis. Hij heeft er tweeëntwintig daders onder zijn hoede, in leeftijd variërend van 16 tot 21 jaar. Allemaal hebben ze één of meer ernstige zedendelicten gepleegd: aan randingen, incest of verkrach ting. Jeugdige zedendelinquen ten, zoals ze officieel heten. Kinderrechters maken sinds enkele jaren gretig gebruik van de mogelijkheid hen een behan deling in Harreveld te laten on dergaan; een alternatief voor het simpelweg achter slot en grendel zetten of op hoop van zegen terugsturen naar huis. HARREVELD Jeroen (20) is jarenlang door zijn vader misbruikt. Toen ze ontdekte wat er gaande was scheidde zijn moeder en hertrouwde. Ook de nieuwe stiefvader misbruikte Jeroen jarenlang. Jeroen zit nu twee jaar in in stituut Harreveld. Door de kinderrechter geplaatst. Niet vanwega.zijn incestver- leden, maar omdat hij samen met zijn broer een achtjarig meisje heeft verkracht. Het verhaal van Jeroen staat niet op zichzelf. In unit 'Atlan tis' in jongerentehuis Harre veld in het gelijknamige Ach- terhoekse dorpje lijken de le vensgeschiedenissen van de be woners verdacht veel op elkaar. Jongens, ernstig misbruikt in hun vroege jeugd, die een zwaar seksueel delict plegen op een leeftijd dat ze zélf macht over iemand kunnen uitoefenen. Het tot nu toe meest schokken de voorbeeld van dit repeterend gedrag vormt de 13-jarige jon gen uit Enschede, die met meer dan tweehonderd kinderen uit de buurt ontucht pleegde. Kluwen „Meer dan de helft van de jon gens die hier zitten, heeft zelf In de gemiddeld twee tot drie jaar dat deze jongens in Atlan tis verblijven, proberen de be handelaars de kluwen van pro blemen te ontwarren. Want het daderschap is niet los te zien van het slachtofferschap. Maar dat betekent niet dat de behan delaars meehuilen met hun klantjes. „We zien ze in de eer ste en belangrijkste plaats als dader", zegt De Graaf. „Vaak gebruiken ze hun slachtoffer schap als excuus voor hun da derschap. Zo van: 'ik kan er niets aan doen, want ik ben zelf ook misbruikt. Het overkwam me gewoon'. Wij draaien dat om: eerst verantwoordelijkheid nemen voor watje gedaan hebt, daarna pas aandacht voor wat je overkomen is. Anders wordt het een vicieuze cirkel en zeg gen ze het over dertig jaar nóg". De aanpak van Harreveld is hard, en dat moet ook, vindt De Graaf. De jongens zitten bij el kaar in een aparte afdeling van Harreveld, geheel afgescheiden van de andere internaatjonge ren. De Atlantisklanten zijn, naast een individuele therapie, verplicht deel te nemen aan een groepstherapie. „Daar moeten ze bijvoorbeeld, heel expliciet, aan de anderen vertellen wat ze gedaan hebben. Onderling spa ren ze elkaar ook beslist niet. En ook wij confronteren de jon gens voortdurend met wat ze gedaan hebben". Gehoorzamen De methode die Harreveld han teert betekent niet dat er geen aandacht is voor het slachtof ferschap van de jongens. Al was het alleen maar omdat De Graaf en zijn collega's er voort durend mee worden geconfron teerd. „Jongens die misbruikt zijn, vertrouwen geen enkele volwassene. Maar ze zijn wel zo murw geslagen dat ze gewend geraakt zijn om volwassenen al tijd te gehoorzamen", weet Rein de Graaf. „Het gevolg is dat een jongen hier braaf doet wat groepsleiders van 'm ver wachten, maar ondertussen geen steek verandert". Pas als het wantrouwen tegen over de groepsleiding ver dwijnt, is er iets bereikt, denkt De Graaf. Dat dat heel lang kan duren, weet hij uit ervaring: „We hebben hier een jongen ge had die elke ochtend naakt in de badkamer ging staan in af wachting van de groepsleider. Gewoon om te testen of deze iets met hem zou doen. Want dat is het idee dat hij van vol wassenen heeft: die pakken je". Hand-in-hand In de eerste maanden van hun verblijf hebben de jongens huis arrest. Daarna mogen ze lang zamerhand opnieuw kennisma ken met de buitenwereld. Har reveld noemt dat de hand-in- hand-begeleiding, want bij elke stap buiten het terrein van het internaat houdt een begeleider een oogje in het zeil. Uit veilig heidsoverwegingen, maar ook uit behandelingsoogpunt. „Eén keer naar het zwembad en het kan weer mis zijn. Vaak is spra ke van een drang tot seksueel misbruik die ze ineens over spoelt. Aan ons om uit te zoe ken waar dat moment ligt", al dus De Graaf. Het duurt minstens twee tot drie jaar voor een Antlantispu- pil weer alleen over straat mag. Harreveld hoopt ze in die tijd de normen en waarden te hebben bijgebracht „waardoor ze besef fen wat ze andere mensen heb ben aangedaan. Dat ze andere mensen voortaan zullen respec teren en in staat zullen zijn een normale relatie op te bouwen. Maar ook: dat ze zelf iemand zijn en dat ze het misbruik dat ze zelf hebben ervaren een plaats in hun leven hebben ge geven. Er afscheid van kunnen nemen, als het ware, en verder gaan." Dat verdergaan is be langrijk, want bij de jongens be staat vaak de neiging om in de slachtofferrol te blijven han gen, aldus De Graaf. „Het is na tuurlijk machtig interessant om maar over je problemen te blijven praten. Op een gegeven moment zullen ze moeten kie zen. Wij zeggen dan: wat wil je worden: een vent of een pa tiënt?" Harreveld is het enige instituut in Nederland met zo'n specifie ke opvang voor daders/slachtof fers. Deze categorale behande ling heeft volgens directeur Toine de Beer grote voordelen: internaten zitten meestal niet te wachten op dit soort jongens omdat ze öf het pispaaltje van de overige bewoners worden öf zelf een nieuw slachtoffer gaan zoeken onder de hun medebe woners. Harreveld kan de toeloop van pupillen inmiddels niet meer aan: „We hebben een afdeling met 22 plaatsen, die allemaal bezet zijn. Bovendien hebben we permanent een wachtlijst", aldus De Beer. In Atlantis hebben nu 45 jon gens de complete behandeling doorlopen. Van hen heeft er één opnieuw een zedendelict ge pleegd. Resultaten die op z'n minst hoopvol stemmen, vin den directeur De Beer en unit coördinator De Graaf, hoewel ze niet te vroeg willen juichen. „Wantje kunt natuurlijk nooit voor honderd procent zeker zijn", zegt De Beer. „Bovendien kunnen we nu alleen nog maar oordelen over een relatief kort tijdsbestek. Wel houden we con tact met de jongens die hier ge zeten hebben en we hebben van het ministerie van WVC nu sub sidie gekregen voor onderzoek naar de effecten van de behan deling op lange termijn". Voor De Beer is die subsidiever strekking een teken dat WVC de behandeling in Harreveld de moeite waard vindt. Het ont breekt bij WVC echter aan me dewerking rond de rechtsposi tionele regeling voor de jongens die er opgenomen worden, vindt hij. Doordat Harreveld onder WVC valt, een ministerie dat alleen open inrichtingen kent, is opsluiten van de jón gens niet mogelijk. Terwijl dat r volgens De Beer juist harde Directeur T. de Beer van het jongerencentrum Harreveld in het gelijknamige dorpje in de Achterhoe ,ed I FOTO: PER nc De vaste kamercommissif justitie en de werkgroep ki"Jc rechters hebben zich inmjj1* met de kwestie bemoeii kinderrechters zijn blij n mogelijkheid pupillen in Ihe veld te plaatsen, zo schreA onlangs in een brief aan ter Hirsch Ballin, onder omdat 'een aanmerkelijke van de door Harreveld b!r' delde jongeren zonder d^ handeling vroeg of laat TBS-circuit terecht zal ko''e maar diezelfde kinderre(je' willen wel de garantie c' maatschappij tegen deze quenten beveiligd word dat kan Harreveld op di ment eigenlijk niet garant De Beer hoopt dat het pit van de kinderrechters het digde effect heeft op Haag'. „Want ik weet niej lang ik voor de huidige sil nog de verantwoording noodzaak is. „Ze mogen de eer ste tijd van de behandeling niet van het terrein af, maar voor opsluiting hebben we geen wet telijke grond. In feite zijn we af hankelijk van de bereidwillig heid van de jongens om binnen te blijven". In de Harreveldse praktijk be tekent het dat de soms zwaar gestoorde jongens het terrein kunnen verlaten als ze dat wil len, terwijl niemand ze tegen kan houden. Volgens Rein de Graaf legt deze situatie een zware druk op de afdeling. „Als een jongen zegt: ik ga vanmid dag het dorp in, mag je de deu ren niet voor z'n neus op slot draaien. Dus moet je, om pro blemen te voorkomen, een be geleider met hém meesturen. Maar als dat tot gevolg heeft dat er op de afdeling dan te wei nig mensen overblijven, kom je voor een onmogelijke afweging te staan. Daar komt nog bij dat de jongens precies weten wat hun rechten zijn en juist op mo menten dat het heel druk is aankondigen dat ze op stap zul len gaan". Dus moet de leiding machteloos toezien hoe soms gevaarlijke jongens alleen de straat op gaan. „En als dat ge beurt ga ik na een paar uur de politiekorpsen in de omgeving bellen of er een delict is ge- Prijs Overheveling van de 22 behan- delplaatsen naar het ministerie van justitie, dat wel gesloten opvang kent, lijkt de enige logi sche oplossing, maar dat blijkt niet zo simpel te zijn. Een geld kwestie, vermoedt De Beer. „Gesloten opvang kost natuur lijk meer, maar dat is de prijs die de maatschappij moet beta len voor de opvang van dergelij ke delinquenten. AMSTERDAM De voor zitter van de Larfdelijke Ver eniging van Thuislozen heeft het druk de laatste dagen. De buitengewone verschijning van Rob Dekker (40) eind voj rige week in het NOS-jour- naal bracht veel kijkers in vervoering. Kijkend in alle richtingen behalve die van de camera gaf Dekker commen taar op de dramatische pen- sionbrand in Den Haag. Daarbij lieten elf mensen het leven. Dat de brand-onveilig- heid jarenlang bekend was en al die tijd werd gedoogd, was een slechte zaak, meldde Dekker (die toen nog niet wist dat de brand waar schijnlijk is aangestoken door een rancuneuze be woonster). Bij de balie van de Amsterdam se Moseshuis waar zijn bestuur één dag in de week een kantoor heeft, treffen we Dekker aan. Het blonde haar in een kuif recht overeind, net als op de te levisie. Gepoetste schoenen on der een ongestreken visgraat broek, een kleurige blouse die langs de knoopsgaten af en toe zijn imposante buik blootgeeft en daar overheen een korte ny lon jas met een enigszins smoe zelige boord. Alles behalve de keurige voorzitter van een cha ritatieve instelling, maar inder daad de formele representant van thuislozen. Er is veel werk aan de winkel voor zijn vereniging die de posi tie van de thuisloze wil verbete ren. „Maar arme sloebers zijn het niet! Dat soort meelijwek kende woorden geldt vooral voor mensen die totaal ver waarloosd zijn". De voorzitter heeft het verzoek om samen wat opvangtehuizen te bekijken nogal grondig geho noreerd. Dekker zette welhaast een reis door Nederland op touw. „Omdat iedereen de laat ste dagen naar de voorzienin gen in Amsterdam is wezen kij ken gaan we nu eens ergens an ders heen". Dekkers reisplan begint in Utrecht waar we een collega-bestuurslid zullen op pikken, gaat vervolgens via Helmond naar Tilburg en ein digt in Rotterdam. Uiteindelijk gaat Dekker akkoord met een bescheidener opzet; zonder col lega en zonder Helmond. Bolide Al voordat we Amsterdam uit rijden, praat Dekker honder duit over de vereniging, de dak en thuisloze en het imago van de zwerver. „Vroeger kozen de meesten ervoor. Vandaag de dag ligt dat anders. Steeds meer buitenlanders, jonge mensen, drugsverslaafden, psychiatri sche patiënten... mensen die er gens anders worden opgevan gen, komen in het circuit". Ook voor Dekkers Landelijke Vere niging van Thuislozen is dat een probleem. „Van de onge-' veer dertigduizend thuislozen zijn er bijna tweehonderdvijftig lid van onze vereniging. En daar zit dan ook nog veel ver loop in. Eigenlijk worden alleen mensen lid die een kans hebben uit het wereldje te komen. De rest bereiken we moeilijk. De postbode komt wel iedere dag langs het derde bankje in het park, maar hij bezorgt er niet. Daar verander je niqts aan. Bo vendien hebben wé* geen geld voor brieven sturen. En veel mensen die we vragen lid te worden, ontkennen dat ze thuisloos zijn. Ze schamen zich Huurschuld Net als Dekker zelf, want over één ding is hij terughoudend: zijn eigen verleden. Als voorzit ter moet je natuurlijk weten wat het is om thuisloze te zijn en aan die profielschets voldoet Dekker ruimschoots. Ooit was hij zelf thuisloos. „Huur schuld", is Dekkers verklaring voor zijn thuisloos levensinter mezzo. Hij moet nog drie jaar 250 gulden van zijn bijstand apart leggen voor de schulden die hij uit die tijd heeft overge houden. Meer dan „ik weet wat het is" wil Dekker niet kwijt. „Ik heb familie die dat allemaal niet weet. Wij zijn thuis niet zo familieziek. Toen ik er destijds uit kwam, heb ik me voorgeno men om iets voor de mensen te doen die er nog in zitten. In de situatie, bedoel ik". Dekker weet heel goed dat zijn verschijning op het NOS-Jour- naal niet onopgemerkt is geble ven en iedereen nieuwsgierig is -Rob Dekker, voorzitter van de Landelijke Vereniging van Thuislozen: „Het zijn geen arme sloebers". FOTO DIJKSTRA naar 'die man van het nieuws'. „Nu komt de pers naar me toe, het is hartstikke druk. Maar dat houdt weer op, zo gaat dat bij nieuws toch? Ik heb in Am sterdam een goede relatie met de pers. Vooral met het ANP; hun berichten komen toch bij alle kranten binnen?" Onlangs nog ging er een persbericht uit van zijn vereniging, nadat per soneel van het Amsterdamse vervoerbedrijf een metrosta tion 'schoonveegde'. De ge sprekken tussen het vervoerbe drijf en de Landelijke Vereni ging van Thuislozen die daarop volgden, waren onbevredigend voor Dekker. De adjunct-direc teur van het GVB had hem en Dekkers delegatie te verstaan gegeven dat het vervoeren van A naar B zijn werk is, maar dat hij volhardt in het voornemen de metrostations in de toe komst 's nachts af te sluiten. Dekker: „Ik begrijp wel dat die man dat wil, maar ik heb hem op de consequenties gewezen. Dat veel mensen daardoor de straat op worden geschopt, be doel ik". Een brief van Dekker ligt al bij het college van B W van Amsterdam. „Daar mogen ze nu met de billen bloot' Onlangs nog was één telefoon tje van de voorzitter voldoende om het Leger des Heils in En schede de rentezegels van een bewoner uit te laten betalen. De man had immers werk verricht. Afspraak Tilburg nadert, het eerste reis doel. Het is zaak eerst het sta tion te vinden. Daar vandaan kent Dekker de weg. De entree van de voorzitter bij Huize Poels, een opvanghuis voor dak- en thuislozen, verloopt on gelukkig. De beroepskrachten met wie hij een afspraak had ge maakt, zijn er niet. „We zijn ook eerder dan ik had afgespro ken", excuseert Dekker zich. Hij besluit maar gewoon naar 'De Pollepel' te wandelen, het project dat hij wil laten zien. Bij deze voorziening kunnen dak en thuislozen tegen een bedrag van vijf gulden vijftig een com plete maaltijd eten. De voorzie ning trekt dagelijks 80 bezoe kers. Als we de ingang naderen, moet Dekker zich een weg ba nen door een meute wachten den. Het is even voor vijf uur 's middags, het openingstijdstip. „Moet jij niet achter aanslui ten?", zegt een norse man die zich een plekje vooraan heeft bemachtigd. Maar Dekker baant zich excuses mompelend een weg. Als hij vooraan staat, opent het personeel net de deur. Dekker is binnen. Beroepskracht Piet zegt hem niet te kennen. „Ik ben hier toch al wel eens eerder ge weest", zegt, Dekker en stelt zich ook aan Piet voor. Terwijl, de eerste twintig eters zich in de zaal te goed doen aan de ^maaltijd, leggen Dekker en Piet uit waarom de Pollepel elders navolging verdient. Dekker: „De mensen kunnen hier goed eten voor weinig geld en ont moeten wat mensen. Voor de thuisloze is dat heel belang rijk". Piet: „Een groot deel van onze klanten zou het thuis niet redden als ze hier niet konden eten. Zelf zeg ik altijd: het eten is meegenomen, de contacten zijn belangrijker. Sommigen komen om vijf uur en gaan om acht uur weg. We zijn 365 da gen per jaar open. Zéker op zon en feestdagen; juist dan hebben de mensen je nodig". Nadat Dekker heeft bepaald dat de chauffeur alvast de auto haalt en zulks is geschied, stapt hij in voor de laatste etappe naar Rot terdam. Het wordt laat, de avond is begonnen als we daar aankomen. Mijnheer Dekker In Rotterdam moet Dekker op nieuw vaststellen dat we te vroeg zijn. In geen velden of we gen is een beroepskracht van 'Wonen, Werken, Leven' te be kennen. Wel wacht in de keuri ge woonkamer John op ons. „U bent mijnheer Dekker? Ik wist dat u zou komen". John is ex- drugsverslaafde, met een ver vaarlijk klinkende aandoening aan de luchtwegen. Het praten kost hem veel moeite. „Maar dat is geen probleem. Ik heb ooit een ongeluk gehad waar door ik nu last van de luchtpijp heb. Maar als ik te moe ben, praat ik gewoon even niet". John moest onlangs zijn (bege leid) zelfstandige woning elders in de stad voor enige tijd verla ten. „Ik viel een beetje terug", zegt hij. John gebruikte weer te veel drugs, maar is inmiddels aan een methadonprogramma begonnen. Vrijwillig laat hij zijn urine controleren. „Dat is een afspraak met het huis. An ders mag ik hier niet wonen". Voor John is de stok achter de deur dat de begeleiders hem in de gaten houden. Het leven in 'Wonen, Werken, Leven' biedt een beetje houvast. „De rest ligt televisie te kijken op hun slaap kamers, ze hebben het niet zo op dit soort bezoek", verklaart John de rust in de woonkamer. In Rotterdam alleen al 2 300 illegale pensions bel* 'Pensionhouders' gevenL klein kamertje aan de bew' die daar vervolgens nietT gen doen, zorgen dagelijk®" een schamel hapje maar pp intussen wel de volle bijsti uitkering in. „Hele vieztfj standen, die mensen zijn q geld uit en de thuisloze b| omdat hij niet beter wee vendien hebben ze vaak andere mogelijkheid", g Dekker. Hij ziet projecte 'Wonen, Werken, Levene een mogelijkheid om de thB1 zen perspectief te biedeiw moet die mensen niet alldr antwoordelijkheid ontné, Dat doe je met niemand, f ken, ook al is het een beetje] iedereen. Meestal betakfc 900 gulden voor onderdal ding en bijkomende zake!],, medische verzorging. Hq ze misschien 300 gulden maand voor zichzelf over. ze dan een beetje werken p: ze iets bijverdienen". ,1b; Buitenland Rob zit goed in de huiski van Wonen, Werken, Leveige wacht samen met John ojor ter, die later naar het komt en hem naar de treifhf brengen. Dekker heeft nop een en ander te besprekeiKj als de reis die de twee late jaar maken naar Engj waar zij een congres bezoe a Onlangs waren ze samen 1 Straatsburg voor een confpt tie over armoede. Alles ojl nodiging, meldt Dekker We regelen de financiering zijn treinreis naar Amstefc en gaan uit elkaar. „Ik zot, erg fijn vinden als je in dè l| zou zetten dat de mensel kunnen worden van onze li niging. Alleen thuislozen, L Mensen die 's ochtends niepz ten waar ze 's avonds zulle] tt pen, zeg ik altijd". En hol men ze aan een krant? lozen kennen als geen andfen sociale kaart van Nederlaijac weten heel precies waajl e moeten zijn om iets te krijg

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4