ndere verdeling van Gemeentegeld nodig VNO voelt wel voor CNV-idee lonen te matigen lurft Ter Beek commissie-Meijer te volgen? Binnenland SGP in het geweer tegen „occulte" schoolagenda Strengere regels voor zware arbeid E3 zelden? jammer eigenlijk Omstreden bestrijdings middel niet verboden VROM-VERHUISBERICHT Per 28 september heeft de Rijks planologische Dienst een nieuw adres Leidse Courant zaterdag 26 september 1992 i u pdbonte beste kaaskoe RINGEN Roodbonte koeien van het Üjn-IJsselras (MRIJ-ras) zijn de beste rjeien van Nederland. Dat concludeert ir. enhuis, die maandag aan de Landbouw- siteit in Wageningen hoopt te promove- een onderzoek naar het belang van mei ten voor de kaasproduktie. Roodbonte koeien blijken vaker dan andere koeien >lkeiwit x-caseïne te hebben. Dat melkei- van belang voor de stremming van de ■jot kaas. Melkkoeien worden in Neder- raditioneel geselecteerd op hun geschikt- ui van melk kaas te maken. Kaasproduk- _Jan toenemend belang in dé Nederlandse u ndustrie, stelt Bovenhuis. In 1950 werd 20 procent van de melk gebruikt voor n 1990 was dat cijfer opgelopen tot bijna cent. DEN HAAG De SGP-fractie in de Tweede Kamer vindt dat de verspreiding op basisscholen van een agenda waarin aan dacht wordt besteed aan „diverse occulte praktijken" een halt moet worden toegeroepen. Het is volgens de SGP onver antwoord kinderen met dit soort zaken in aanraking te bren gen. Dit blijkt uit schriftelijke vragen van SGP-fractievoorzit- ter Van der Vlies aan staatssecretaris Wallage van onderwijs. In de agenda komen zaken aan de orde als „zakgeld" en „va kantie" maar ook het thema „Kijken in de toekomst", met aandacht voor onder andere de glazen bol, tarotkaarten en astrologie. De gewraakte schoolagenda „de Basisagenda" is een produkt van het Katholiek Pedagogisch Centrum (KPC) en de stichting Onderwijs Anderstaligen, met financiële steun van het ministerie van onderwijs. De agenda is bedoeld om kinderen van de groepen 7 en 8 vertrouwd te maken met andere culturen. Wegsleepregeling auto's aangescherpt DEN HAAG Het kabinet wil ge meenten de mogelijkheid geven stren ger op te treden tegen hinderlijke par- keerovertredingen door aanscherping van de wegsleepregeling. In de toe komst mogen verkeerd geparkeerde auto's op laad- en losplaatsen, taxis tandplaatsen, bij bushaltes en in voet gangersgebieden zonder meer worden weggesleept. Volgens de huidige rege ling mag dat alleen wanneer de auto's hinder of gevaar voor het verkeer ople veren. Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met een wetsvoorstel van die strekking. Het voorstel wordt eind dit jaar bij de Kamer ingediend. DEN HAAG Het verrichten van zware ar beid wordt aan strengere regels gebonden. Er komen wettelijke voorschriften voor onder meer het optillen, verplaatsen, neerzetten en dragen van zware lasten. Werkgevers moeten er met ingang van volgend jaar voor zorgen dat die voorschriften worden nageleefd. Deze maatregeld volgt uit een EG-richtlijn. Minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid verwacht dat delb maatregel een bijdrage le vert aan het terugdringen van ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid. Een aanzienlijk deel van de mensen in de Ziektewet en wao heeft aandoeningen aan rug, schouders en dergelij ke. In Nederland verrichten 1,5 tot 2 miljoen mensen lichamelijk zwaar werk. Rode baret tas ,VAN RIETSCHOTEN 'AUL KOOPMAN HAAG De circa 16 rd gulden die het rijk jks in het Gemeente- stort, moet volgens de liging van Nederlandse ijj eenten (VNG) anders i de gemeenten verdeeld leen. Es; g O] manier zou moeten wor- roorkomen dat inwoners irme gemeenten relatief meer gemeentelijke las- etalen, terwijl burgers in jemeenten profiteren van ■u tarieven voor onroerend huisvuil en rioolrechten. ufNG is tot zijn nieuwe punt gekomen op advies e Raad voor de Gemeente- t nog niet gepubliceerde rt 'Insnoeren en Uitbui- schrijft de Raad dat de 1 die sinds 1984 bij de ver deling van gelden uit het Ge meentefonds wordt gebruikt, achterhaald is. Zo zou meer re kening móeten worden gehou den met het aantal allochtonen en bijstandsgerechtigden dat een gemeente binnen zijn gren zen heeft. De kosten van deze 'sociale structuur', zijn onder schat, aldus het rapport. De VNG is het niet deze conclu sie eens, zo heeft financieel di recteur mr. ing. C. van Tilborg desgevraagd meegedeeld. „Als we de verdeelsleutel ongewij zigd laten, zullen er steeds gro tere verschillen optreden in de heffingen en belastingen die in woners van rijke en arme ge meenten moeten betalen. En dat terwijl het verschil nu al per burger per jaar honderden gul dens kan bedragen. Gemeenten met specifieke problemen moeten dus meer geld krijgen". De in 1984 van kracht gewor den Financiële Verhoudings wet houdt bij de verdeling van geld uit' het Gemeentefonds vooral rekening met het aantal woningen in een gemeente, de aanwezigheid van een histori sche kern of eventuele cen trumfunctie. Uitgaven op wel- zijnsgebied, die voortvloeien uit het aantal 'inactieve inwoners', tellen nauwelijks mee. Van Til borg: „Het blijkt nu dat een kleine gemeente met veel bij standsgerechtigden er finan cieel moeilijker voor kan staan dan een grote gemeente met re latief weinig inwoners met een uitkering. Gemeenten moeten immers tien procent van de bij standsuitkeringen uit eigen kas betalen". Het is voor het eerst dat de VNG zich duidelijk uitspreekt over een andere toedeling van de miljarden uit het Gemeente fonds. Het onderwerp ligt bij veel gemeentebesturen zeer ge voelig, omdat een andere ver sleuteling ertoe kan leiden dat gemeenten met lage tarieven voor de onroerend-goedbelas- ting, zoals Wassenaar en Blari- cum, gedwongen zullen worden die tarieven te verhogen. iktewetpremie lankelijkvan gte verzuim HAAG De ziektewet- ie wordt vanaf 1 januari afhankelijk van hét ver in een bedrijf. Werkgevers hun bedrijf een hoger dan ddeld verzuim voor hun fstak hebben, moeten premie betalen; werkge- die lager dan het gemiddel- itkomen krijgen een kpr- maatregel, die gisteren in Staatsblad is gepubliceerd, voor werkgevers een prik- ormen om via bij voorbeeld e arbeidsomstandigheden ïim in hun onderne- [en in te dammen, ïgerschaps- en bevallings- if tellen niet mee bij het be- van het ziekteverzuimcij- ran de onderneming. Een gever met veel vrouwen in kan van de premiediffe- atie dus geen nadeel on- inden. vermijden en verkorten het ziekteverzuim is niet n een zaak van werkge- maar ook van werkne- De bedrijfsvereniging daarom de verhoging of iging van de Ziektewetpre- maximaal de helft la- doorwerken in de werkne- spremie voor de Ziektewet, lit moment kan een werk er nooit meer dan één pro- Ziektewetpremie betalen, grens komt te vervallen. DEN HAAG Het gebruik van het omstreden bestrijdingsmiddel metam-natrium in de tuinbouw blijft toegestaan. Dit heeft minis ter De Vries (sociale zaken en werkgelegenheid) gisteren besloten. Hiermee komt de minister terug op zijn eerder besluit het middel te verbieden. Metam-natrium wordt vooral in de bollenteelt veelvuldig gebruikt om de grond te ontsmetten en onkruid te bestrijden. In het voor jaar liet De Vries weten het chemische middel per 1 juli 1992 te wil len verbieden, omdat het schadelijk zou zijn voor de gezondheid van de mensen die er mee werken. De CDA-minister baseerde die beslissing op onderzoeksgegevens van het TNO. Het voornemen van De Vries leidde tot een storm van protest vanuit de bollenteelt. De sector vreesde dat met het verbod de teelt van bollen onmoge lijk zou worden. De zaak werd voorgelegd aan het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. Dat bepaalde in juli dat het middel in ieder geval voorlopig niet mocht worden verboden. Gisteren be sloot De Vries metam-natrium definitief toe te laten. Volgens zijn ministerie zijn inmiddels de voorlopige resultaten bekend gewor den van vervolgonderzoek naar het gebruik van metam-natrium in de tuinbouw. Daaruit blijkt dat de risico's verbonden aan het werken met het middel minder ernstig zijn dan aanvankelijk ge dacht. De Vries tekent wel aan dat op grond van toekomstig onder zoek opnieuw tot een verbod kan worden besloten. Vader en zoon met baret. Een groep van 170 officieren en onderofficieren ontving gisteren de rode baret ter afsluiting van hun opleiding voor de luchtmobiele brigade. Deze brigade is de nieuwe, snel inzetbare eenheid van de Koninklijke Landmacht. De zoon kreeg de oude baret. FOTO: ANP Patiënt hört mit Ik heb eens een neusoperatie moeten ondergaan bij een indertijd nogal bekende chirurg. Via een vriend wist ik dat hij ergens een vriendin in een ver land had. Ergens midden in de complete narcose heb ik in de operatiekamer de ogen en de mond geopend en hem pardoes gevraagd hoe het met die (zeg maar) Mariana zat. De neusarts in kwestie moet haast een rolberoerte van schrik gekregen hebben. Maar daarvan weet ik gelukkig niets meer. Mijn echtgenote vertelde me overeen algehele narcose waarvan ze zich herinnert dat ze steeds hoorde praten. In haar hoofd zag ze het beeld van een vraagteken en een uitroepteken die met elkaar converseerden. Raar'? Niet meer nadat ik in de Erasmuswijzer, een uitgave van de Erasmus Universiteit, las over een onderzoek van M.Jelicic die daar binnenkort op promoveert. Zijn proefschrift heet 'Auditieve informatieverwerking, tijdens algehele anesthesie'. Daarin beschrijft de wetenschappelijk medewerker van de afdeling Medische Psychologie en Psychotherapie vier onderzoeken naar onbewuste registratie van prikkels tijdens de algehele verdoving. Zo kregen galblaaspatiënten al tijdens de operatie opbeurende suggesties ingefluisterd in de hoop dat het hun herstel na de operatie zou bevorderen. En jawel, de zorgzaam toegesproken klanten konden eerder uit het ziekenhuis ontslagen worden. Eerder dan patiënten die andere teksten of zomaar wat geluiden hadden 'beluisterd'. Via experimenten met gevoelige geheugentesten bleek niet alleen dat oude, bestaande kennis tijdens de anesthesie geactiveerd kan worden (de Mariana van mijn neusarts zeg maar), maar dat inderdaad nieuwe informatie kan worden 'aangeleerd'. Zo'n dertig jaar geleden al verschenen berichten in de medische pers over patiënten die onbewust gel u iden tijdens de narcose hadden gehoord. Zij hadden na een operatie, zonder dat ze zelf wisten waarom, last van angst en depressiegevoelens gekregen. Via hypnose kwam uit dat ze tijdens hun operatie allerlei enge dingen hadden gehoord die daar blijkbaar tussen de heren of dames medici waren uitgewisseld. Sindsdien proberen wetenschappers die onbewuste waarnemingen van geluiden aan te tonen. Zo ook M.Jelicic in Rotterdam. Ik vind het fascinerend. Stel je voor: je wordt geopereerd aan je maag, de verpleegster houdtje hand vast, spreekt je verantwoorde zoete woordjes toe en verzekert je datje het nu nog moeilijk hebt, maar dat straks de wonden vliegensvlug zullen helen. Vervolgens lig je inje ziekbed ongeduldig fluitend te wachten tot je eruit mag. Het lijkt m ij ideaal voor staatssecretaris Simons die de hoge kosten van de volksgezondheid bestrijdt: Minder ligtijd in het ziekbed. Alleen wordt het oppassen voor artsen en verplegers. Zij zullen verdraaid goed moeten gaan uitkijken wat ze eruit gooien tijdens het snijwerk. Want het is nu duidelijk: Patiënt hört mit. DEN HAAG Voorzitter Rinnooy Kan van de werkge versorganisatie VNO staat sympathiek tegenover het idee van de vakcentrale CNV dat werknemers dfe komende vijfjaar genoegen moeten ne men met behoud van koop kracht. Daardoor zou meer geld kun nen worden besteed aan werk gelegenheid, seniorenbeleid en milieumaatregelen. Voorzitter Westerlaken van het CNV op perde dit idee gisteren tijdens een congres van de Industrie bond CNV in Utrecht. „Het is te simpel om te zeggen dat ik er mee akkoord ga, maar het klinkt niet slecht. Vijf jaar is nogal wat", aldus Rinnooy Kan gisteren desgevraagd. Hij is er niet voor om dit soort afspraken te regelen in een centraal ak koord, maar zou in het voorko mende geval net als Westerla ken het meest voelen voor een soort 'gentlemen's agreement', een afspraak op vertrouwens basis. Rinnooy Kan vraagt zich wel af aan welk percentage Westerla ken denkt als hij het over koop kracht heeft. De VNO-voorzit- ter wijst er op dat het kabinet doorgaans maatregelen neemt waardoor al minimaal één pro cent van de prijsstijging (infla tie) wordt goedgemaakt. „Moeten we dan bij de loonsver hoging in de cao's denken aan het totale inflatiecijfer of aan een percentage minus wat de overheid al heeft gecompen seerd?", aldus Rinnooy Kan. Voor de grootste vakcentrale FNV is dat ook een belangrijk punt. „Want het gaat er na tuurlijk ook om of je maatrege len neemt voor de minimum uitkeringen", aldus voorzitter Stekelenburg. Als de minima moeten inleveren en de cao-lo nen er jaarlijks toch minimaal enkele procenten op vooruit gaan, heeft hij ernstige bezwa ren. Stekelenburg zou het liefst cen trale afspraken maken met de werkgeversorganisaties. VNO en NCW voelen daar nog altijd niets voor en volgens de FNV- voorzitter zullen daardoor de afzonderlijke bonden in hun cao-onderhandelingen loonei sen gaan stellen van gemiddeld vijf procent. Rinnooy Kan: „Als dat ook werkelijk de gemiddel de loonstijging zou worden, moeten we rekening houden met het verlies van heel veel ba nen". De bondsraad van het CNV ver gadert maandagavond over de strategie die noodzakelijk is als de werkgevers niet tot afspra ken willen komen. Voorzitter Westerlaken wil tot die tijd nog niet over de hoogte van de loon eisen spreken, maar ook het CNV zal in dat geval voor de ko mende cao's meer willen dan het behoud van koopkracht. Prijs Prins Claus overhandigt professor Piet Borst de dr. Heinekenprijs. De prins reikte gisteren in Amsterdam vijf grote prijzen uit op het gebied van wetenschap en kunst. Professor Borst, die verbonden is aan het Nederlands Kanker Instituut, kreeg de prijs vanwege zijn grensverleggend kankeronderzoek en zijn prestaties op het gebied van de biochemie en moleculaire biologie. Ruim 23Q miljoen voor aanpak criminaliteit DEN HAAG Het kabinet gaat de komende jaren ruim 230 miljoen gulden uittrekken voor nieuw beleid om de georga niseerde criminaliteit aan te pakken. Volgend jaar komt 38,5 miljoen beschikbaar, tot 1998 bijna 50 miljoen gulden per Dat blijkt uit de nota „Georga niseerde criminaliteit; drei gingsbeeld en plan van aan pak", die de ministers Hirsch Ballin van justitie en Dales van binnenlandse zaken gisteren hebben gepresenteerd. „De ge organiseerde misdaad kan niet adequaat worden aangepakt met meer-van-hetzelfde be leid", aldus de ministers. Het gevaar bestaat volgens beiden dat de criminele organisaties binnendringen in zowel bonafi de bedrijven als het overheids bestuur. Om dat gevaar te ke ren moeten volgens de minis ters nieuwe methoden worden toegepast. a Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en milieubeheer HAAG In defensie gen is de vraag niet meer de commissie-Meijer aan met de dienstplicht. Het ieel nog vertrouwelijke >ort van de commissie, aanstaande maandag aan nsieminister Ter Beek dt aangeboden, is vrijwel edig uitgelekt: Meijer en zijnen menen dat de istplicht behouden moet 'en, maar dan wel inge- tot negen maanden. gaat er nu om of Ter Beek advies zal overnemen. Hij laar zeker toe neigen. Van de zomer verklaarde hij in een interview dat de commissie- Meijer „natuurlijk niet voor niets was ingesteld". En de be windsman, die zelf een soort weiger-yup was („Ik kreeg steeds uitstel wegens studie"), voegde eraan toe dat hij per soonlijk voorstander was van de dienstplicht. „Vanwege de wis selwerking tussen maatschap pij en krijgsmacht". Als Ter Beek op grond daarvan zal besluiten het advies van de commissie-Meijer over te ne men, dan mag hij zijn mouwen vast wel opstropen. Een meer derheid in de Tweede Kamer'is niet van plan een dergelijke be slissing zonder meer te aan vaarden. Regeringspartij CDA heeft dat bij monde van het ka merlid Frinking al eens heel duidelijk gemaakt. Als België kan overschakelen op een be roepsleger, dan kan Nederland dat ook, aldus Frinking. Het grootste bezwaar van het CDA tegen de dienstplicht is dat per definitie slechts een deel van de jongemannen de klos is. „Waarom de een wel en de ander niet?" vraagt Frinking zich af. Oppositiepartij WD denkt er ongeveer net zo over, bleek onlangs op een congres van de liberalen. Zelfs zijn eigen PvdA kan Ter Beek niet hele maal vertrouwen. „Afschaffing van de dienstplicht is wat de PvdA betreft niet helemaal uit te sluiten", zei het kamerlid Henk Vos vorig jaar. De commissie die onder leiding van Wim Meijer, tot het eind van het jaar commissaris der koningin in Drenthe en voor malig fractieleider van de PvdA, het fenomeen dienst plicht onder de loep heeft geno men, realiseert zich de bezwa ren van de huidige krijgsmacht. Maar een leger van louter be roepsmensen heeft volgens haar een ander, nog veel groter bezwaar. Het zou onmogelijk zijn voldoende jongelieden te vinden die tegen een betrekke lijk laag loon een aantal jaren soldaat willen zijn. Verhogen van de salarissen acht de com missie heel moeilijk vanwege de slechte toestand van 's rijks fi nanciën. Ook wijst de commissie erop dat het alleen al om wetstechnische redenen moeilijk zal zijn over te schakelen op een beroepsleger. De grondwet bepaalt immers „dat ér ter bescherming der be langen van de staat een krijgs macht is bestaande uit vrijwil lig dienenden en uit dienst plichtigen". Wijzigen van de constitutie is in de Nederlandse politieke verhoudingen een heel lastig en in elk geval een heel langdurig karwei, waar schuwt de commissie-Meijer. Al met al komt dit adviescollege tot de conclusie dat de dienst plicht het best behouden kan blijven. Het probleem van de willekeur kan tot aanvaardbare proporties worden terugge bracht door de diensttijd nog verder te bekorten: tot negen of zelfs zes maanden, aldus de commissie. Zij wijst erop dat op die manier veel meer jongeren dan nu een plaatsje in de krijgs macht beschoren zal zijn. De dienstonderdelen van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM) waren tot dusverre over verschillende locaties verspreid. Een situatie die dateert uit de jaren veertig. Na ruim 45 jaar wordt aan deze verspreide huisvesting een einde gemaakt. De nieuwe hoofdzetel is gereed. Bij de verhuizing naar de nieuwe hoofdzetel zijn vijf dienstonder delen betrokken: de Centrale Directies, het Directoraat-Generaal van de Volkshuisves ting, het Directoraat-Generaal Milieubeheer, de Rijksplanologische Dienst en de Rijks gebouwendienst De Rijksgebouwendienst is als eerste op 17 augustus verhuisd. De Rijksplanologische Dienst verhuist nu, 'terwijl met een derde fase in november en een laatste ronde in 1993 de verhuisopera- tie is voltooid. Met ingang van 28 september 1992 is de Rijksplanologische Dienst gehuisvest in de nieuwe hoofdzetel van het ministerie van VROM aan de Rijnstraat 8,2515 XP Den Haag, direct naast het Centraal Station van de Nederlandse Spoorwegen. Ook het post adres en het telefoonnummer zijn gewijzigd: Postbus 30940, 2500 GX Den Haag, telefoon (070) 339 39 39 De RPD/NIROV bibliotheek zal eind oktober naar de nieuwbouw verhuizen als onderdeel van de gemeenschappelijke Dienst Docu mentaire Informatie. De in Zwolle gevestigde Afdeling Informatievoorziening verhuist in de loop van november naar de nieuwbouw. Het Sécretariaat van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening en het secretariaat Voorbeeldplannen verhuizen niet naar de nieuwe hoofdzetel, maar blijven gehuisvest op het oude adres: Willem Witsenplein 6, Postbus 30940, 2500 GX Den Haag. (Wegens verbouwing tijdelijk gehuisvest Van Alkemadelaan 85, 2597 AC Den Haag, telefoon (070) 335 3111 In verband met de verhuizing is de Rijksplanologische Dienst op vrijdag 25 september gesloten.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3