Sportief grenzen verleggen Water naar twee zeeën pompen 8 I Mt'eRDAg'm'sEPTEMBER 1992 Zaterdag/Reizen FRANSE ALPEN Zelfs 'buikjes' zijn tegenwoordig actief als ze op vakantie zijn. Luieren is er niet meer bij. Een spelletje tennis of een baantje trekken in het zwembad zijn wel de minste inspanningen, die worden geleverd. De echte sportievelingen gaan nog verder, verleggen echt hun grenzen. Hangend aan overhellende rotswanden of worstelend in woest stromende beekjes. DUITSLAND foto Nico S. de Wal De middeleeuwse stadsmuren van Weissenburg in het Altmühltal. Daarvoor is de (huur)fiets het aan gewezen voertuig. Niet alleen als mi lieu-verzoenend gebaar tegenover de recente kanalisering van het 'on derste' deel van de Altmühl, maar vooral omdat het dal van dit riviertje een ideaal fietsgebied vormt. Het heeft de status van 'Natuur park', met een net van Radwander- wege, fiets/wandelpaden, dat niet al leen landschappelijk veel te bieden heeft, maar ook langs een aantal stadjes voert, waarin vroeger eeu- Fietsend langs de Europese Dal- Waterscheiding wen nog tastbaar bewaard zijn ge bleven. Landschappelijk: ooit was het huidi ge Beierse heuvelland zeebodem, waardoor kalkgesteente de vorm heeft bepaald waarin het zich nu aan ons voordoet. Het mooist is dat juist langs de oevers van de Altmühl zichtbaar, waar deze zijn weg heeft gebaand door hogere heuvels. Zoals bij Solnhofen, waar een rij steile rotskegels in vroeg-christelijke tij den de naam 'Twaalf Apostels' kreeg. Vele burchten werden uiteraard om strategische redenen op wat grotere rotsplateaus gebouwd waarvan sommige nu nog intact of als roman tische ruïne te bezoeken zijn. Zoals iei die van het kasteel in Pappenh Waarvan de 11e eeuwse Rijks schalk von Pappenheijn vóói veldslag dé gevleugelde wc sprak, dat hij wist wat zijn schappen waard waren: 'hij zijn Pappenheimers'. Weissenburg De geschiedenis reikt in ta plaatsen aan en rond de All overigens nog veel verder Even buiten de - grotendeels r tact - middeleeuwse stadsmui'! 38 verdedigingstorens, van hel je Weissenburg zijn de fundam blootgelegd van het Romeins tellum Biriciana, dat in de tl eeuw na Christus duizend le| soldaten herbergde. Die mo snel in aktie kunnen komen weer eens ongeregeldheden Germaanse stammen dreigden kc de vlakbij gelegen Limes - de v digingswal naar het barbaarse! den, waarvan óók nog delen bei zijn gebleven. Naast het voorn castellum, waarvan de noord uw poort is gereconstrueerd (en v der te 'nieuw' boven het terrein uil dr zijn de resten van de therme set ziens waardig. aal Bij koel weer: want tijdens een der golf doet dit uitgegraven Ron d-I badhuis, overdekt door een gi i va deels glazen koepel, uitbundi| de naam eer aan. Om daarvan bij i t< men zijn er niet alleen veel arm lucht) zwembaden, maar ook i geb sche meertjes zoals de Altmiil we Brombachsee binnen fietsb rde Verkoeling zoeken bij de eerd htti noemde Europese waterschei) de pomp geeft - nu nog - een probl) ren je: de zwengel is met een hai gre vastgezet. door Rien van den Anker en Luc van den Oever De neus van de rubberen boot smakt hard op het water. Minstens de helft van de passagiers uniform ge kleed in zwemvest en knalgroene plastic helm is ondanks de water spetters bleek om de neus. Nerveus zijn ze al als ze de boot stappen. Een enkeling met een grote mond vraagt zich gekscherend af of de gids wel vakbekwaam genoeg is. De begeleider doet alsof hij niets hoort; eenmaal in de boot toont hij zich een krachtige leider op het dan sende water. Kort maar indringend zijn de instructies, die zijn tijdelijke passagiers prompt uitvoeren. Zeker nu ze ontdekken dat daarmee die ge vaarlijke scherpe rotsen in het snel- stromende water kunnen worden omzeild. Iedereen is zo druk en inspannend bezig dat de zichtbare angst ver dwijnt en voor de omgeving heeft niemand aandacht. Wie maar even tjes naar de steile rotsen omhoog kijkt wordt direct 'gestraft' met een bijna striemende slag water in het gezicht. „Aan het werk, jochie", denk je hardop, terwijl je peddel weer in het water harkt. Na enkele uren, inmiddels weer in rustiger water, hang je ontspannen tegen de bootwand. „Twaalf kilome ter per uur ging het", roept de bege leider. Niet erg hard, maar wel ver moeiend. Ooit wel eens bij dertig graden Celsi us in de schaduw een surfpak aange trokken? Of zo'n zwaar en knaloran je zwemvest geprobeerd vast te sjor ren? Of in die klimatologische om standigheden aan een overhellende rotswand gehangen? Veel vakantie gangers zullen hierop een negatief antwoord geven, omdat zij zich geen ander beeld voor ogen kunnen halen dan warme stranden en koel zeewa ter. Maar voor anderen is dat beeld verleden tijd. Actieve zomervakan ties in berg- of waterrijke gebieden trekken jaarlijks meeirtnènsen. José Schouten, manager Benelux van de in Amsterdam gevestigde va kantieorganisatie Touralp, kan de toenemende belangstelling alleen maar bevestigen. „We krijgen inder daad steeds meer aanvragen voor in formatie over actieve zomervakan ties. Het is van groot belang, dat wij de geschikte lokaties daarvoor we ten te vinden. In het Franse Les Arcs is het hele scala aanwezig. Het aan bod- aan-sporten is hier ongekend en de mogelijkheden zijn onuitput baar". De doelgroep zijn vooral jongeren tussen de-25 en 30 jaar; in de prak tijk zijn d£tt\hoofdzakëlijk jonge tweeverdieners, die normaal al veel aan sport doen en in de vakantie de grenzen willen verleggen. Of, zoals ze bij Touralp zeggen: 'Menden die foto's Touralp Raften op de wildstromende Isère. Voor veel toeristen is deze vorm van wildwatervaren het summum. de adrenaline in het bloed willen pompen'. Daarnaast zijn er ook nogal wat va ders, die graag met hun zoon de strijd aangaan. Ze willen bewijzen dat ze nog meetellen. Een redelijke conditie is wel gewenst, zeker bij het bergbeklimmen en de uitgebreide rafting-tochten. „Maar in feite is het aanbod voor iedereen, want er zijn tal van programma's. Ook voor kleintjes. De zwaarte van de sportie ve activiteiten is dan aangepast". Voorloper De Franse Alpen zijn bij uitstek ge schikt voor het doorbrengen van dergelijke actieve vakanties. Frank rijk is niet voor niets de absolute voorloper op het gebied van bijna alle (nieuwe) zomersporten. Bekend van televisie zijn de Franse durfals, die zonder enige vorm van bescher ming steilé rotswanden beklimmen. Of de reclamespot, waarbij een stuntman op een snowboard uit een vliegtuig springt. In Frankrijk kan dat allemaal. Hoe benauwd sommi gen zijn voor de Franse slag; alle ac tiviteiten worden met de meeste voorzichtigheid beoefend en bege leid. Sterker nog, in het vakantieoord Les Arcs in de Savoie staan de medewer kers van Are Aventures te popelen om toeristen bij alle mogelijke eve nementen en uitstapjes terzijde te staan. Ook voor de wat minder geoe fende sporter is er meer dan vol doende te beleven. De omgeving van Les Arcs en het nabij gelegen Bourg St. Maurice is bijzonder geschikt voor de fïetsliefhebbers. Per race fiets over de openbare weg of, zoals meer gebruikelijk is, per mountain bike door de bossen en over de steil aflopende en smalle bergpaadjes recht naar beneden. Het dragën van een helm is daarbij geen overbodige luxe, hoewel een beetje fietser geen moeite heeft met scherpe bochten en smalle paadjes. Het vakantieoord Les Arcs is een uit de grond gestapt dorp op 1800 meter boven .zeespiegel. Het louter uit ho tels, restaurants en winkeltjes opge bouwde dorpje, bestaat al vijftien jaar. Ook zijn er vestigingen op 1.600 en 2.000 meter. Hoewel de wintersport de belangrijkste inkom stenbron vormt voor Les Arcs, is in de zomermaanden toch zeker een derde van de 18.000 bedden bezet. De kamers op het zuiden van hotel Du Golf hebben een prachtig zicht op de besneeuwde toppen van de Mont Blanc. Vanuit Bourg St. Maurice is het nog een Jdeine twaalf kilometer naar Les Arcs. De ijle lucht en de.pustige om geving werken inspirerend, wat ook is af te leiden uit de heroïsche rit, die de Italiaanse wielervedette Claudio Chiapucci eerder dit jaar maakte door de Franse Alpenland naar Se- striére. Werkelijk alle denkbare zomerspor ten kunnen in Les Arcs toorden be oefend. Het aanbod in activiteiten varieert van golfen en handboog- schieten tot' bergbeklimmen en grasskieën. De wat meer avontuur lijk ingestelde vakantiegangers kun nen bij voorbeeld kiezen voor raften. Dat is met zes tot tien even nerveuze lotgenoten en één gediplomeerd be geleider in een grote rubberboot een snel stromende rivier afdalen. De rivier de Isère is daarvoor uitste kend geschikt, want met de verder stroomopwaai'ts gelegen dam kan de snelheid van het water worden beïn vloed. In de zomer is er niet zoveel smeltwater meer, maar toch gaat het nog hard genoeg. Onderweg dui ken plotseling vanonder het kolken de water grote rotsblokken op. 'Left side forward, rightside backwards' dirigeert de begeleider en zo wprdt al roeiend ook deze hindernis geno men. Het is eigenlijk onvoorstelbaar, dat we in amper twee uur tijd 23 kilome ter hebben gepeddeld. Onderweg is Met de opening van het Main-Donaukanaal gisteren zijn de Zwarte Zee en de Noordzee echt met elkaar verbonden. Precies op de waterscheidslijn staat een pomp waar toeristen kunnen kiezen in welke richting ze het.water willen laten stromen. door Nico s. de Wal Als je maar lang en krachtig genoeg pompt, kun je het water in de Noord zee óf in de Zwarte Zee laten stijgen. Waar het pompwater heen stroomt regel je met de hand. Links in de goot en het loopt via de Altmühl en de Do- nau naar de Zwarte Zee. Rechts en het stroomt door de Rezat, de Main en de Rijn naar de Noordzee. Waar mag deze won derbaarlijke pomp wel staan? Gewoon: op de 'Europese Dal-Water scheiding' bij Stadt Treuchtlingen in Beie ren. Nog nauwkeuri ger: bij het dorpje Gra- ben, dat zijn naam dankt aan de poging die keizer Karei de Grote in de herfst van het jaar 793 ondernam om een kanaalverbin ding tot stand te bren gen tussen de stroom- Samenstelling RIEN VAN DEN ANKER de Rijn en de Donau Daarvoor koos hij het laagste punt in de reeks berg- en heuvelruggen die bepaalt waar het regenwater boven Europa uiteindelijk terechtkomt: Noordzee of Zwarte Zee. De Fossa Carolina, het kanaal van Karei de Grote, hoefde maar veertienhonderd meter lang en tien me ter diep te zijn om zijn scheepjes van de Rijn naar de Donau en te rug te laten varen. Het maandenlange ge zwoeg van zo'n zesdui zend grondwerkers en anderhalf duizend smeden, timmerlui, voerlieden en andere vaklieden mèt nog een legertje leveranciers leverde nauwelijks re sultaat op. De kanaaloevers ver zakten door zware re genval en de keizer kreeg politiek andere zaken aan zijn hoofd. De aanzet tot het ka naal valt niettemin nog steeds te be zichtigen. Tien jaar geleden viel in Bonn een politieke beslissing om de Rijn-Do- nauverbinding alsnog tot stand te brengen. Ondanks furieus protest van de Groenen vooral om de mi lieuschade aan het Altmühl-dal en de toenmalige minister van Ver keer Volker Hauff, die sprak van 'Het domste projekt sedert de bouw van de Toren van Babel'. Franz Josef Strauss drukte deson danks het zes miljard Mark kosten de projekt door. En noemde het 'Het Projekt van de Eeuw'. De toekomst zal leren of het gisteren officieel geo pende kanaal van 171 kilometer lengte met zestien sluizen een groter succes wordt dan 's Keizers poging van 1200 jaar geleden èn het nooit echt rendabele 'Ludwig-kanaal' uit 1846, dat met 172 kilometer lengte en 110 sluizen Rijn en Donau ver bond, tot oorlogshandelingen in 1945 het voorgoed onbruikbaar maakten. Hoe kom je het beste bij de wonder- pomp op Europa's waterscheiding? Canyoning, een van de sensationele manieren om actief te zijn. er eigenlijk geen tijd voor zorgen of angpt. Het fraaie uitzicht wordt pas opgemerkt als we op één van de min der snel stromende delen van de ri vier zijn aangekomen. De hoge rots wanden aan weerszijden van de ri vier imponeren. De Isére is daarnaast erg populair bij de beoefenaars van hydro-speed. Hierbij ligt men op de buik op een klein plankje overigens wel ge kleed in een dik beschermend pak te gen de kou, rotsen en scherpe over hangende boomstronken om ver volgens de rivier af te dalen. Het beoefenen van deze uitdagende sport en geeft zeker na af loop een voldaan ge voel, al moet worden gezegd, dat de activi teiten aan de prijzige kant zijn. Er is een ac- tiviteitenkaart, die zo'n 330 gulden kost. Daarmee kun je vrij wel onbeperkt mee doen met bergwande- len of tochten met mountain-bike ma ken. Oök tennissen en boogschieten. Met de kaart kan men ook een keer raften en een tocht met de hydro- speed maken of een keertje canyoning doen. Inclusief zijn ook een kennisma- kingsles golf of paard- rijden. Er is ook een uitgebreide avonturen- kaart die bijna 600 gulden kost. Die is voor echte sporters, die ook willen bergbeklimmen en die een nog zwaardere wildwatertocht willen meemaken. Wie een 'losse' sport wil beoefenen betaalt voor een halve dag zo'n 70 gulden. Zomerskiën Ook voor de skiliefhebbers biedt het Alpengebied in de zomer volop mo gelijkheden. In het nabijgelegen Tig- nes gaat de hoogste piste tot 3600 meter. Skiën is er elke dag van het Worstelen met woest stromend water leen tijdens de ochtenduren tl streeks half twee. De gletsjers hebben op dat tijd veel te lijden van de toenemen te, waardoor de sneeuw een kleffe pap wordt. In het sk werdgn tijdens de Olympisch terspelen van Albertville de i delen ballet- en freestyleskii i houden. Alle appartementei - melden op de deur de naam sporter, die er tijdens de Speli ben gehuisvest. Eén van de meest fantastiscj dernemingen het canyoning,!; het afdalen in bi ven en waten Opnieuw word) deelnemers in e beschermend pi hesen en bovt moet er een sma rennershelmpje den opgezet. De klim naar h( trekpunt, ergen vèrwege de ber{ mag er trouwei zijn. Vandaar wo eerste hinderni waterval van ee ter of vijf, al zich Hangend aan hel daalt men, zondi maar enig zicht t hen, af naar de gelegen poel. Hi de bergwater neemt elk zicht luid, maar nender is daardoor de afdaling In andere stukken van de bei heeft het water een natuurlij! baan in de rotsen gesleten ei verderop moet men zich gewoc een rots afwerpen, om vier me| ger in het water terecht te koi Eenmaal terug in het hotel is| genlijk geen tijd om te rustei avond worden er in Les Arcs teiten gehouden. Van tramp springen en verkleedpartije klassieke muziekvoorstellinge is aan de vakantiegangers zelf bepalen tot hoever de deelnam rj de activiteiten gaat. jaar mogelijk, maar in de zomer al- Het blijft ten slotte vakantie.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 32