1 Brasilia drijft op coke, macht en vuile dollars De lokale politicus Fernando Collor baande zich uit het niets een weg naar het hoogste ambt in Brazilië. Na een bewind van driejaar is zijn naam op ieders lippen. Corruptie is in Brazilië een bekend fenomeen, maar nog nooit ging het zo schaamteloos openlijk. -J Brasilia is een synoniem voor gelegali seerde roof. Een verblijf van verschil lendejaren in de hoofdstad legt politici en ambtenaren geen windeieren. Een vette bankrekening is de beloning voor de kwelling die men doorstaat in het meest onmenselijke woonoord van het Zuidamerikaanse land. Brasilia is een faliekante mislukking." Dit concludeert dr. Ricardo Moderno, een Braziliaanse filosoof, afgestudeerd aan de Sorbönne in Parijs. „Het is een model voor ongebreidelde corruptie. Een eiland waar elke controle ont breekt." In zijn ogen is de bouw van Brasilia de grootste fout in het 103-jarige bestaan van de republiek. Het was 1956 toen president Juscelino Kubitshcek zijn verkiezingsbelofte inloste en het start schot gaf voor de creatie van de nieuwe hoofdstad 960 km ten noorden van de regeringszetel Rio de Janeiro. Doel van de ambitieuze onderneming was het be volken van de binnenlanden. In het nie mandsland van de gortdroge sertao ver rees binnen drieëneenhalf jaar het ul tramoderne Brasilia, symbool van het grenzeloze vertrouwen dat het Zuida merikaanse land in zijn eigen toekomst had. Als monument is Brasilia met recht een stad waar Brazilië trots op mag zijn. Als project is Brasilia echter een jammerlijke misstap. Tot op de dag van vandaag betaalt het land de prijs voor de hoogmoedswaanzin van haar politici. Hoeveel de nieuwe regeringsze tel gekost heeft weet niemand, maar ge fluisterd wordt dat de onderneming twintig keer zo duur was als de aanleg van het Panama- en het Suezkanaal sa men. Het geld voor de bouw was niet voorhanden. Om de schulden van het megaproject af te lossen werden de bud getten van Onderwijs, Sociale Woning bouw en Volksgezondheid decennia lang gekortwiekt. Ontwikkeling „Aan de arrogantie van de macht valt het toe te schrijven, dat ons land nu al twee generaties lang zit opgescheept met ondervoede, slecht opgeleide bur gers. De culturele ontwikkeling van het Braziliaanse volk is beneden alle peil en dit weerspiegelt zich in het IQ van de politicus", constateert Moderno. Tach tigprocent van de volksvertegenwoor digers heeft volgens hem niet de geeste lijke bagage in huis om het land te be sturen. Lange-termijndenken is hen vreemd en het nationaal belang sukkelt mijlenver achter het persoonlijk gewin aan. „Het ontbreekt ons aan een intel lectuele en morele elite die het land op het spoor van de vooruitgang kan zet ten. Het Congres bestaat uit zakken vullers die zich alleen uit puur eigenbe lang door het volk laten kiezen. Het resultaat van het wanbeleid heeft geleid tot een gammele overheid die zich kenmerkt door onmacht. De wet ten die Brasilia uitvaardigt, worden zel den in de praktijk gebracht hetgeen het alom heersende klimaat van straffe loosheid verklaart. Senator Maranhao, een semi-analfabeet, die leider van de regeringsfractie is, gaf recent openlijk toe dat hij de belasting ontduikt. Hij kreeg bijval van Mario Amato, de voor zitter van het Verbond van Onderne mers. Die constateerde dat elke Brazili aan die geld bezit, corrupt is. „Iedereen met een beetje verstand licht de belas ting op", zei hij tegenover de pers. Ama to heeft gelijk. 80 Procent van de Brazi lianen benadeelt de schatkist elk jaar voor meer dan 1600 gulden, terwijl ne gen op de tien miljonairs geen rooie cent belasting betaalt. 47 Procent van de te innen schulden betitelt de fiscus als af geschreven. Het geld staat voor een groot deel op 20 miljoen spookbankre- keningen die het land telt. Zie voor vervolg pagina D3 door Frans Lindenkamp ML et is niet moeilijk de I waarheid te ontdek- I ken. Moeilijker is het Hlom de waarheid niet te ontvluchtenMet fill deze historische woorden van Brazi lië's voormalige dic tator Getulio Vargas, beëindigde senator Lando twee weken geleden de pre- tie van het parlementair onder rapport naar corruptie in de aller- te regionen van de Braziliaanse ing. Lando's zinsnede weerspie- ich in de vraag die heel Brazilië in ■eep houdt. Zullen de schuldigen ize keer weer vrijuit gaan of wordt iruikelijke spiraal van straffeloos- indelijk doorbroken? ik in zijn keel was duidelijk hoor- Drie maanden lang had Lando sa- net 22 collega-politici de relaties esident Fernando Collor de Melo e zakenman JPaulo Cesar Farias de loep genomen. Hoewel de con- s van het spitwerk al weken in de irculeerden, hoorde de Brazili- samenleving met sterkig de beschul- ;en aan. Voor het in de natie werd aatshoofd beticht sieve corruptie deplichtigheid bij istellen van een cri- :1 netwerk dat op- ngvan de Brazili- als oogmerk heeft. :ten die niet rijmen e gedragscode van •esidentschap", aldus verwoordde ïissierapporteur Lando zijn bevin- n. De parlementsleden beloonden iderzoekswerk van de commissie en minutenlange staande ovatie, ook hun blazoen is niet geheel r. President Collor is niet de eerste cus die zich schuldig maakt aan aar gedrag. Waar hij wel de kroon pant, is het feit dat nog nooit in de liaanse geschiedenis een staats- zo open en bloot en zonder scru- de nationale schatkist heeft ge- lerd. Dat de zaak zo groot naar fun( n is gekomen, is te danken aan rs broer Pedro. De benjamin van nilie was in mei tot openlijke ra- j j gedreven, omdat Fernando zijn ei e ie misbruikte om de invloed over imiliebezit in de deelstaat Alagoas breiden. De Collors zijn daar de ei- n go<irs van een klein maar machtig '--imperium, dat zij aanwenden om tale politiek te domineren, elen iri de marge. Het zit in de laard ingebakken. Iedere Brazili- lie in het dagelijks leven een func- tt enige invloed heeft, kent de van het ritselen. Aanstoot wordt tan vrijwel niet genomen. Sterker G/KIJ|iet wordt veelal geïnterpreteerd m manier om het sterk gedeva- e loon tot een enigszins leefbaar tu op te krikken. Politieagenten en •e wetsdienaren zijn tegen vergoe- :n bereid de andere kant op te kij- anneer een overtreder om cle- ;ie vraagt. Fooien en andere vor- ivan wederzijdse kruisbestuiving en zelfs een positief effect. Zij die- y lils glijmiddel voor de over-gebu- pratiseerde Braziliaanse economie. Ier douceurtjes zou het leven van |ag een stuk stroever verlopen. Zo is ig ambtenaar bereid om voor een port-whiskey een broodnodige .nning versneld af te geven. >p de hoek van de straat in het gebeurt, geschiedt in de Brazili- politiek in het groot. Politiek in dit Zuidamerikaanse land niets ken met het uitdragen van idea- De directeur die 50 miljoen dollar gratis kerosine weigerde te leveren, kreeg ontslag len. Ideologieën, inspirerende program ma's of innoverende maatschappijvisies zijn de politieke partijen vreemd. Een politieke partij dient puur en alleen als vehikel voor het verwezenlijken van persoonlijke belangen. Eenmaal geko zen dan kan de uitverkoren politicus vanuit zijn regio naar de verre hoofd stad Brasilia afreizen met in zijn gevolg een zwerm aasgieren, veelal bestaande uit bevriende lokale ondernemers. Zij betaalden de kostenverslindende stem busstrijd en na de forse financiële injec tie is voor hen de tijd van oogsten aan gebroken. Zo verging het ook de huidige president Fernando Collor de Mello. Na een bur gemeesterschap en een gouverneur schap in de onbetekenende noordooste lijke deelstaat Alagoas liet deze dorps politicus zijn oog vallen op Brazilië's hoogste ambt. Hij schakelde zijn boe zemvriend en zakenvriend Paulo Cesar Farias in en gezamenlijk ontwierp het tweetal een strategie voor de lange weg naar Brasilia. Aangezien Collor via de bestaande politieke kanalen onmogelijk een kandidaatschap kon veroveren, richtte hij voor deze gelegenheid zelf een partij op, de Partij voor Nationale Vernieuwing (PRN). Fa- rais, kortweg PC geheten, nam de financiële taak op zijn schouders en de ui terst gewiekste zaken man wist miljoenen uit het Braziliaanse bedrijfs leven los te weken om de onbekende Fernando naar het Planalto Paleis te loodsen. In december 1989 spra ken 35 miljoen Brazilia nen het vertrouwen uit in Collor en drie maanden later kreeg de 40-jarige politi cus uit de regio de presidentiële sjerp omgehangen. De hele karavaan profi teurs, aangevoerd door PC, wreef in zijn handen. Wie zaait, zal oogsten. Hun tijd was nu aangebroken. Dat geoogst is, heeft de parlementaire onderzoekscom missie inmiddels onomwonden aange toond. Over de bankrekeningen van PC heeft sinds maart 1990 400 miljoen gul den bewogen, geld dat deels afkomstig is uit de Braziliaanse schatkist. Een an dere klaploper uit het gevolg was Wag ner Canhedèo. Deze vriend van PC kocht voor een appel en een ei de gepri vatiseerde vliegtuigmaatschappij VASP. De zwaarlijvige transportonder nemer werd de trotse bezitter niet dankzij een volle portemonnaie, maar door zijn intieme contacten. Dat de zaak een luchtje had bleek al in het na jaar van 1990, toen directeur Mota Vei- ga van de staatoliereus Petrobras wei gerde om Canhedo's luchtkastelen te fi nancieren. Hij sloeg een verzoek van PC in de wind voor de gratis verstrekking van kerosine ter waarde van 50 miljoen dollar. Mota Veiga moest zijn koppig heid bekopen met zijn ontslag. Daar had PC bij president Collor voor gepleit. „Voordat Collor aantrad stapte bij mij een zekere Paulo Octavio binnen om een omvangrijke lening af te sluiten voor de financiering van zijn torenhoge schulden. Hij verzekerde dat de terug betaling niet lang op zich zou laten wachten. Toen ik hem om uitleg vroeg, weigerde hij openheid van zaken te ge ven. Ik heb toen geen verdere zaken meer gedaan." Aan het woord is een Nederlandse bankier die destijds in Brasilia werkte. Hij vervolgt: „Een aan tal maanden later had deze aannemer politicus en naaste vriend van Collor zich uit de nesten gewerkt. En dat ter wijl de overheid geen rooie cent uittrok voor bouwprojecten. Ra, ra." De hoofdstad Brasilia staat bol van de machtszwendel. Politici, hooggeplaat ste ambtenaren op de ministeries en ka pitaalkrachtige ondernemers. Er is foto Abc Een door het bedrijfsleven gesponsorde miljoenencampagne bracht Fernando Collor aan de macht. sprake van incestueuze verhoudingen. Steekpenningen, oplichting, smeergeld, omkoperij, afpersing, gunsten. Alle vor men van corruptie worden aangewend om uit de staatsruif een graantje mee te pikken. Spookambtenaren zijn een veelvoorkomend verschijnsel. De lege bureaustoel vertelt dat het hier gaat om wetsdienaren die meer dan één salaris opstrijken. De meest voorkomende roofoverval op de overheid is superfacturering. Bedrij ven die een overheidsopdracht in de wacht trachten te slepen, geven een veel te hoge prijs op. Met concurrenten is vooraf al bekokstoofd, dat niet onder ibhhi eindredactie casper postmaa eikaars duiven wordt geschoten. Afhan kelijk van het aantal betrokken oplich ters wordt de win^t verdeeld tussen col laborerende ambtenaren, concurren ten, tot zelfs ministers toe. Een andere alombekende truc is het vragen van fooien voor het vrijgeven van overheidsgeld. Heeft de regering uiteindelijk ingestemd met een project, dan betekent dat nog niet dat het bud get verstrekt wordt. Bedrijven moeten betalen voor het openen van de schat kist. Ambtenaren en ministers strijken zo miljoenen op. Zo maakte Collors voormalige minister van Arbeid een bouwbedrijf30.000 VS-dollar afhandig. vormgeving peter J. C. martens De rechtszaak laat nog steeds op zich wachten. In de wandelgangen van de ministeries zijn voorts zo'n vijfhonderd lobbykantoren actief, die veelal bestaan uit eenmansbedrijfjes. Deze consulta tiefirma's zijn gespecialiseerd in het leggen van contacten tussen bedrijfs leven en de hoge ambtenarijIn de bouwwereld gelden commissies tot 40 procent over de totale kosten van een project. Om verlies te voorkomen bere kenen de ondernemers de bemidde- lingskosten door in hun prijzen. Degene die het gelag betaalt, is de gewone Bra ziliaan, wiens loon maandelijks aan 25 procent inflatie blootstaat.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 25