Eenwording Europa op twee sporen Klok terug B1 A2 A3 Overheid snijdt verder in personeelsbestand Protestanten gaan samen in Reformatorische Kerk D1 D3 D4 t J Jacht op genen oeroude dieren en planten Vrouw bekent brandstichting Haags pension daklozen Veel kinderen alsnog ingeënt tegen polio Grote partij cyaankali gestolen in Kirgizstan Demonstratie tegen concert nazi-skinheads !~14 Dagen Gratis i! CcidócSoiwaTit ■miiniiaiiiuBuniiii WESTELIJK LEVEN ZATERDAG SEPTEMBER 1992 ^32 PAGINA'S I in vier katernen OK over optocht J op 3 oktober merhoek mist node pastor gevaren Bush heren en hoeren t minister Ter e commissie- r te volgen? SPORT Haarhuis stort in £cidóe0owumt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25453. Losse nummers 1,50. Vandaag zonnig en een middagtemperatuur van 20 graden tot 24 graden. Wind uit zuid tot zuidoost, matig, kracht 3 a 4, iangs de kust nu en dan vrij krachtig, 5. De vooruitzichten voor morgen: warm en zonnig. Idoor KOOS VAN WEES DEN HAAG Het aantal personeelsleden in rijks dienst zal dit jaar met 1500 teruglopen. Vanaf 1993 tot 1997 neemt het aantal rijks ambtenaren met nog eens 7500 mensen af. Dit blijkt uit een notitie van minister Da- les (binnenlandse zaken) aan de Tweede Kamer. De totale personeelsuitgaven voor de rijksdienst worden voor 1993 geraamd op ruim 11 miljard gulden, bijna een half miljard meer dan dit jaar. De stijging van de uitgaven hangt vooral samen met hogere loonkosten. De afname van het aantal rijksambtenaren is onder meer een gevolg van de privatisering van een aantal rijksdiensten zoals van de ver zekeringkamer en het kadas ter. Daarnaast wordt het per soneelsbestand van Defensie steeds verder ingekrompen. Overigens wordt op een aan tal andere terreinen het per soneelsbestand uitgebreid. Justitie moet er in 1997 1680 ambtenaren bijgekregen heb ben, als gevolg van de grotere celcapaciteit, de strijd tegen georganiseerde misdaad, toe name van het aantal asielzoe kers en het Verdrag van Schengen. Financiën krijgt er volgend jaar 615 arbeidsplaatsen bij, voor fraudebestrijding en nieuwe belastingmaatrege len. Voor uitvoering van het Del taplan Cultuurbehoud krijgt WVC er 159 arbeidsplaatsen bij. DOORN De drie voornaamste protestantse kerken in Neder land, de hervormden, gereformeerden en lutheranen, willen in de toekomst verder gaan onder de naam Verenigde Reformatorische Kerk in Nederland. Dit blijkt uit de gemeenschappelijke kerkorde die zij gisteren hebben gepresenteerd. De nieuwe kerkorde zal op z'n vroegst in werking kunnen treden op 1 januari 1995, nadat op alle niveaus inspraak mogelijk is geweest. De Verenigde Reforma torische Kerk heeft op dit moment ongeveer 3,5 miljoen leden. De nieuwe kerk heet reformatorisch omdat de drie kerken - de Neder landse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Evangelisch-Lutherse Kerk - hun gemeenschappelijke wor tels hebben in de kerkhervorming van de zestiende eeuw en zich samen geroepen weten tot voortdurende reformatie, aldus een toe lichting op de kerkorde. - Pagina A2: Nieuwe kerk krijgt losse structuur EINDE ZOMERTIJD zondag 27 september In de nacht van zaterdag op zondag wordt om 03.00 uur de klok officieel een uur teruggezet. In 1993 zal de zomertijd weer ingaan op zondag 28 maart om 02.00 uur. Einde zomertijd DEN HAAG - De zomertijd in ons land eindigt de komende nacht. Om 03.00 uur wordt de klok officieel een uur teruggezet. In 1993 zal de zomer tijd weer ingaan op zondag 28 maart om 02.00 uur. De klok wordt dan offi cieel een uur vooruitgezet naar 03.00 uur. De zomertijd geldt dan tot zondag 26 september 1993. Ook in de meeste andere EG-lidstaten geldt de zomer tijd in diezelfde periode. Groot-Brit- tannië en Ierland hebben echter een gedeeltelijk afwijkende zomertijdrege ling. In die landen begint de zomertijd op dezelfde datum als in ons land, maar het is deze landen toegestaan de zomertijd in dat jaar te beëindigen op zondag 24 oktober 1993. ilia drijft op coke, ht en vuile dollars ben bang dat ze mijn krant kapotschrijven' strijd om de mijn is beslecht ELIJKLEVEN/OPINIE NLAND VIAND 0MIE f [N: REGIO VERLENING OGRAMMA S AUTOVERHUUR PRANGERS ïuur van luxe auto's en isjes vanaf 30.- p dag. DSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVOCATEN N ROY c.s mburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 BRUSSEL De christen-de mocratische premiers van België, Duitsland, Grieken land, Luxemburg en Neder land zijn voorstander van snelle ratificatie van het Ver drag van Maastricht. De Ne derlandse premier Ruud Lubbers benadrukte dat er niet opnieuw over het ver drag zal worden onderhan deld. De Belgische premier Jean-Luc Dehaene zei gisteren in Brus sel, waar de vijf regeringslei ders bijeen waren, dat een Eu ropa van twee snelheden de richting is waarin moet worden gedacht. Het kwintet overlegde over de Europese crisis en de gevolgen daarvan voor het Verdrag van Maastricht. Lubbers en pre mier Jacques Santer van Lu xemburg gaven te kqpnen dat Maastricht in feite al de aanzet gaf tot eenwording met twee snelheden, omdat de Britten en Denen daarin werden uitgezon derd van de monetaire unie. De Duitse kanselier Helmut Kohl en zijn Griekse collega Konstantine Mitsotakis ont hielden zich voor aanvang van het beraad van commentaar. Maar ook Kohl heeft meerma len duidelijk gemaakt dat hij voor snelle ratificatie is en het verdrag nog voor het einde van dit jaar aan de Bondsdag zal voorleggen. Volgens sommige berichten hebben bondskanse lier Kohl en de Franse presi dent Mitterrand tijdens hun spoedberaad van afgelopen woensdag de mogelijkheid van een 'Klein Europa' geopperd. Dat zou betekenen dat een groep van kernlanden uit de EG Duitsland, Frankrijk en de Benelux 'Maastricht' snel gaat realiseren. De berichten zijn overigens in Parijs en Bonn tegengesproken. De leiders van België, Duits land, Griekenland, Luxemburg en Nederland zullen hun stand punt verder uitwerken met het oog op de ingelaste top die op 16 oktober op verzoek van het Britse EG-voorzitterschap in Birgmingham wordt gehouden. Vanaf'94 telefoon in meer treinen UTRECHT Vanaf begin 1994 wordt de telefoon op grotere schaal in de Nederlandse treinen ingevoerd. Tot nu toe was telefo neren vanuit de trein alleen mogelijk op de lijn Amsterdam-Brus sel. De munttelefoöns die daar werden gebruikt deden het echter vaak niet wegens storingen. Bovendien sloopten inbrekers de ap paraten nog al eens om aan geld te komen, aldus NS. In de nieuwe treintelefoon kunnen geen muntjes meer maar wel alle soorten te lefoonkaarten en credit cards. Bellen uit de trein wordt iets duur der dan vanuit huis. Vanaf januari '94 doet de nieuwe telefoon zijn intrede op de intercity-lijn Zandvoort-Limburg. In 1996 kunnen alle intercity's telefoon aan boord hebben. In de stoptreinen ko men geen telefoons. Haring en Corenwijn Voor degenen die de gewone viering van Leidens Ontzet op 3 oktober wat al te volks vinden, was er giste ren in de Pieterskerk de 'Internationale Herdenking' van het ontzet. Gehuld in 'black tie' of avondtoilet was 'tout Leiden' even in gedachten bij de ontberingen die de Leidse bevolking in 1574 tijdens het Spaanse beleg moest doorstaan. Het feest in de Pieterskerk werd opgeluisterd door Pieter van Vollenho ven, Louis van Dijk en Pim Jacobs. Van Vollenhoven kreeg namens de sponsors van de avond 20.000 gulden overhandigd ten behoeve van het fonds 'Hulp aan slachtoffers'. FOTO: WIM VAN NOORT irant ontvangen Bel tussen n 19.00 uur, zaterdags tussen en 15.00 uur, telefoonnr.071- en uw krant wordt nog dezelfde labezorgd. NEW YORK - Nooit te voren werden fossielen zo begeerd als nu. Onderzoe kers van alle disciplines jagen op genen van uitge storven soorten. Met be hulp van de modernste technieken ontcijferen zij de erfmassa van miljoe nen jaren oude insecten en kleine dieren. Zo is er volgens het Ame rikaanse blad „Science" van gisteren genetische informatie gevonden in de resten van 30 miljoen jaar oude termieten in de Do minicaanse Republiek. Deze bleken in een ge steente zo goed te zijn be waard dat miniscule af treksels van de erfsub- stantie DNA konden wor den bereid en in het labo ratorium miljoenen ma len konden, worden geko pieerd. Elders is de moleculaire structuur van vijf bijen blootgelegd die 30 miljoen jaar geleden leefden. De verrassende ontdekking was dat slechts zeven pro cent van het genetische materiaal zich onder scheidde van dat van de huidige bijen. Begrafenis Geëmotioneerd wonen inwoners van het Zuidfranse Vaison-la-Romaine de begrafenis, gisteren, bij van de slachtoffers van de watersnoodramp. Tijdens de overstromingen stierven 36 mensen; nog enkele tien tallen mensen worden vermist. DEN HAAG - Een bewoonster van pension Vogel heeft giste ren bekend dat zij de brand vo rige week woensdag in het loge ment heeft aangestoken. De 36- jarige vrouw heeft met behulp van benzine de brand gesticht in haar eigen kamer. Gisteroch tend heeft zij zich bij de politie gemeld. Zij wist dat ze werd ge zocht. Volgens een woordvoer der van de politie heeft de vrouw uit „algemeen ongenoe gen" de brand gesticht. Wat dat inhoudt, is niet bekend. Vol gens de politie maakt de ver dachte een verwarde indruk. De verdachte wordt maandag aan de officier van justitie voor geleid. De vrouw woonde al lan ge tijd in diverse penions voor dak- en thuislozen. Een paar jaar geleden werd zij verdacht van brandstichting maar daar is zij volgens een woordvoerder niet voor veroordeeld. Op basis van technisch onder zoek en het horen van slachtof fers en medewerkers van de brandweer is de politie bij de vrouw uitgekomen. Voordat de verdachte de benzine in brand stak heeft ze persoonlijke ei gendommen uit haar kamer ge haald. Na de brandstichting heeft zij het pand verlaten. Zij was niet een van de mensen die na de brand op het politiebu reau is opgevangen, aldus de woordvoerder. Waar de vrouw na de brand is geweest, is niet bekend. Pension Vogel voldeed niet aan de voorschriften voor brandvei ligheid. De gemeente gedoogde het logement. Volgens een woordvoerder van de brand weer had het vuur ook snel om zich heen kunnen slaan als de voorschriften wel in acht geno men waren. „De brandveilig heidsvoorschriften zijn gericht op normale branden zoals die kunnen ontstaan door bran dende sigaretten of kortslui ting. Tegen branden die met ROTTERDAM - Leerlingen van het Plancius-college en de andere reformatorische scholen in de regio Rotter dam hebben zich de afgelo pen dagen massaal laten inenten tegen het polio-vi rus. Van de enkele duizenden kinde ren hebben „vele honderden" zich al gemeld voor een vaccina tie. Een woordvoerder van de Rotterdamse GGD noemde dat gisteren „zeer verheugend". De reformatorische scholen in de regio gelden als risico-gebied voor verdere verspreiding van de polio-epidemie, omdat het eerste en tot nog toe enige geval van kinderverlamming zich heeft geopenbaard bij een 14-ja- rige leerling van het Plancius- college in Rotterdam-Zuid. Wegens de orthodox-christelij ke grondslag is de vaccinatie graad op deze scholen laag. De Rotterdamse GGD heeft deze scholen, zes voor basisonder wijs en drie voor voortgezet on derwijs, tot speerpunt van haar inentings-campagne gemaakt. Gisteren zijn overigens geen nieuwe gevallen van besmet ting met het polio-virus vastge- MOSKOU Dieven hebben in de Centraalaziatische repu bliek Kirgizstan 22 kilo cyaan kali gestolen. Daarmee kunnen ze de gehele bevolking van het Gemenebest van Onafhankelij ke Staten (GOS) om het leven brengen, zo heeft het Russische persbureau ITAR-TASS ge meld. Het gif werd volgens het persbureau ontvreemd uit een fabriek in Kirgizstan. Cyaankali ruikt naar amande len en veroorzaakt duizelingen, stuiptrekkingen en uiteindelijk de dood. De Kirgizische veilig heidsdienst is een grootscheep se zoekactie begonnen. Afgelo pen maand slaagden ze erin een koerier op te pakken die in bezit was van zes kilo van het gevaar lijke goed. steld, zo heeft het ministerie van wvc meegedeeld. Zuid-Holland. Donderdag werd bekend dat en kele tientallen mensen uit de directe omgeving van de 14-ja- rige jongen die kinderverlam ming heeft gekregen, zijn geïn fecteerd. Zij hebben geen ver lammingsverschijnselen. WVC verwacht dat met name iri de Alblasserwaard het aantal geïn- fecteerden nog zal groeien. De ongebreidelde toeloop op de vaccinatiepunten houdt vol gens woordvoerders van de GGD-en aan. Nog steeds komen veel mensen die niet tot de eerste doelgroe pen van de vaccinatie-campag ne behoren. Enkele GGD-en kregen te maken met een tekort aan vaccin. De Rotterdamse GGD gaat daarom vanaf maandag men sen terugsturen die niet aan de gestelde criteria voldoen. Al leen kinderen en volwassenen tot de leeftijd van 40 jaar die on voldoende zijn ingeënt, en men sen tot 62 jaar die om geloofsre denen niet zijn gevaccineerd, mogen nog komen. Volgens WVC worden de voor raden maandagweer aange vuld. HOEK VAN HOLLAND - Ongeveer 250 mensen heb ben gisteravond in Hoek van Holland gedemonstreerd te gen een eventueel popcon cert voor skinheads en neo nazi's in die gemeente. De demonstranten hadden fak kels aangestoken en span doeken meegenomen met teksten als „Stop de fascis ten" en „Stop het concert". Onder de demonstranten be vonden zich ook enkele tiental len buitenlanders. Zij droegen spandoeken met de tekst „Neo nazi's out". De demonstratie verliep ordelijk. Overigens was gisteravond nog steeds niet bekend of het con cert vandaag doorgang vindt. Neo-nazi's en skinheads waren in Hoek van Holland nog niet gesignaleerd. Ook op de boot van Stena-line die om zeven uur 's avonds vanuit Engeland aankwam bevonden zich geen neo-nazi's of skinheads. Volgens een woordvoerder van Stena-line zijn in Engeland voor de afvaart wel de paspoor ten afgenomen van zeven „ver dachte" passagiers die hadden geboekt voor de overtocht. Zij mochten wel aan boord. In Hoek van Holland kregen ze hun paspoorten weer terug en ze mochten van de koninklijke marechaussee van boord. benzine worden aangestoken, is het moeilijk preventieve maat regelen te nemen". Het onder zoek naar het verloop van de brand wordt door de Haagse brandweer en de directie brandweer van het ministerie van binnenlandse zaken voort gezet. We willen lering uit het verloop van de brand trekken, aldus een woordvoerder. Het aantal doden is definitief vastgesteld op elf. Tijdens het onderzoek van afgelopen week zijn geen nieuwe slachtoffers meer gevonden. De brandweer sluit uit dat er nog slachtoffers in het pand liggen. Het weerbericht is deze keer volkomen in strijd met een ander bericht in de Leidse Courant, namelijk dat over de zomer- en wintertijd. Dat heeft niets met redigeren te maken, maar alles met de grilligheid van de natuur. Want hoewel vannacht afscheid wordt genomen van de zomer, is het buiten toch alsof zij net haar intrede heeft gedaan. Temperaturen van boven de twintig graden brengen je immers niet direct op het idee een einde te maken aan de zomertijd. Toch moet dat vannacht in heel Europa behalve dan op die eigenwijze eilanden, die het misschien wèl bij het goede eind hebben gebeuren. De klok moet dan één uur worden teruggezet. Dus precies het tegenovergstelde van wat elke dag gebeurt in de Leidse Courant. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IÖ maand f. 27,00 (met automatische betaling) i kwartaal f. 82,80. m* I I 1 Dhr/Mevr:Voorl:1 I Straat:I I Postcode/Plaats:I I Telefoon: I I Bei 071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, I 2501 VC Den Haag 8 711848 00301 7_

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1