'Van sjiek tot zalig ordinair' Frank Groothof in duet met zichzelf De sterren als manco in Nederlandse film VPRO moet meer televisie maken Cultuur 0\ ADRIAAN OLREE IN 'VLAAMSCHE POT' Dirigent met regelzucht Filmmuseum vindt unieke Disneys-films in eigen collectie Leidse Courant zaterdag 26 september 1992 jiter speelt trie zalen rdam De Russische pi- Sviatoslav Richter komt drie recitals naar Neder- Hij speelt op 22 oktober in loven (Frits Philips Mu- intrum), op 25 oktober in jrdam (Concertgebouw, zaal) en op 28 oktober in [egen (De Vereniging), zijn programma's is nog bekend. Die pleegt de 77- beroemdste Russische van na de oorlog op het (te moment samen te stel- lichter trad in maart 1991 het laatst in ons land op. jaf toen een recital in Arn- Op het verzoek of hij ook tgrote zaal van het Amster- se Concertgebouw wilde m ging hij toen niet in. In ilgemeen geeft hij de voor aan kleinere zalen, incerten in Eindhoven en legen worden 's avonds ge- Dat in Amsterdam jddags om 15.00, Richters iete tijdstip. |ekenverkoop was I nooit zo groot terdam De verkoop van is sinds 1986 niet zo geweest. In de periode juli tot en met juni 1992 wer- \7 miljoen boeken ver- Dezelfde periode een jaar gingen nog 28,2 miljoen laren over de toonbank, jaar daarvoor bedroeg de 26,8 miljoen, si ju (vel de Nederlander meer en koopt, schaft hij door- Ulll is goedkopere exemplaren dan in voorgaande jaren, iddeld werd in de twaalf nden tussen juli 1991 en I V( 1992 per verkocht boek gulden betaald, tegen gulden een jaar eerder en gulden het jaar daarvoor, is de omzet in geld in de open periode hoog, 655 ien gulden. Dat was respec- lijk 638 miljoen en 642 mil- rerig, foto Frank Uulenbroek Een hele opera door één speler: Frank Groothof in 'De toverfluit'. THEATER let voor otarmen De organisatie voor [epast Natuurwetenschap- c Onderzoek (TNO) pre- eert binnenkort een ballet. door het instituut ontwik- robotarmen maken sa- een dansvoorstelling on- de naam 'Fuzzy move- xallet is gen\aakt door Phi- s (muziek) en Ted xdsen (choreografie). 'Fuz- novements' wordt uitge- i op de innovatievakbeurs •karna die volgende maand isseldorf wordt gehouden. I heeft diverse robotlede- )n ontwikkeld. Ze worden uikt in de industrie, voor ndicapten en zelfs voor de okjesfiguren op de Efte- zzex met r premières Haag In het Haagse Mu- ;heater gaat op zaterdag 10 ber een geheel nieuw pro- ïma van het moderne dans- lschap Djazzex in premiè- )ans, muziek èn film moet bij één geheel vormen, programma bestaat uit-vier ien. Artistiek directeur in van der Hoff van Djazzex kte samen met cineast Ad 3on 'Light's shadow'. Com- j st Albert Veenendaal en Neel Verdoorn ver- digden 'From Tokyo to ice', waarin de stem cen- staat. Voor 'Line up' van der Hoff en Verdoorn kte José-Luis Greco de mu- en werden filmbeelden van ley Pollack gebruikt. Ten staat 'Cell walk' van Van Hoff, Verdoorn en compo- Cecil Taylor op het pro- ima. SCHOUWBURG, LEIDEN Frank Groothof met solo 'De toverfluit', een eigen bewerking van de opera 'Die Zaüberflöte' van Mozart. Regie: René Groothof. Decor: Leo Willems. Licht: Bhagat Denijs. Herhalingen: o.m. 4 okt. Rotterdam (Hofplein), 25 okt. Den Haag (Diligentia), 23 jan. Alphen a/d Rijn (Parktheater), 6 feb. Schiedam (Passage), 21 mrt. Rijswijk (Schouwburg), 14 apr. Naaldwijk (Naald), 5 t/m 9 mei Amsterdam (De la Mar doorReneede Haan Een opera in je eentje opvoe ren? Frank Groothof is er in middels in gespecialiseerd. Na 'Idomeneo' en 'Fidelio' staat er met 'De toverfluit' een man in het theater die alles kan. Van de drie produkties is de bewerking van Mozarts 'Zaüberflöte' on getwijfeld de sterkste. Vooral in het opera-gevoel dat hij op roept. Groothof is opgeklommen van kindertoneelmaker met veel knipogen, tot een soort ratten vanger, die zijn publiek precies krijgt waar hij wil. Via een hui selijk begin met een Papageno, die de was moet doen van zijn 27 kinderen, trekt hij de wereld van het sprookje in. De aankle ding van wapperende jurkjes maakt plaats voor doeken waaruit een kasteel opgetrok ken kan worden. Rook en licht vormen daarbij de toverstaf. Waar de magische kindervriend in het verleden alles alleen deed, koos hij nu voor hulp van anderen. Met stemmen op de band zingt Groothof duetten en' plaatst hij met een ingenieus bouwwerk de Koningin van de Nacht tegenover zich. De solist krijgt tegenspel en dat geeft houvast. Natuurlijk rent Frank Groot hof van hot naar haar en plant hij telkens andere hoedjes op zijn hoofd om de vele rollen op zich te nemen, maar het jachti ge van 'Idomeneo' is verdwe nen. Hij gunt zichzelf meer ruimte voor plezier, speelt in op de zaal en maakt en passant grapjes voor volwassenen. Vanuit de ironie, de soap-opera, komt hij telkens terug bij zijn bedoeling: een diepe liefde voor die kunstuiting uitdragen. Met zijn 'Toverfluit' slaat hij zo een brug tussen het serieuze zingen en het kinderlijke verkneuke len om sprookjes. Zijn grimassen en uitvergrotin gen maken de opera als kunst uiting platter. Hij stelt daar iets tegenover. De werkelijkheid krijgt poëzie. Aan het slot, bij de geboorte van de zoveelste baby omklemt Papageno zijn nieuw ste nazaat. Met een gezicht als of hij het zou willen uitzingen van vreugde. Hij doet het niet. Met een blik die zegt dat in de stilte eigenlijk de mooiste aria's klinken. door Renée de Haan Amsterdam 'Een prettige neiging tot aanpassen', dat is de meest opmerkelijke karakteris tiek die Adriaan Olree zichzelf toedicht. Voor het eerst van zijn leven staat deze acteur met een lange staat van dienst in een tv- serie: 'De Vlaamsche pot'. Van af volgende week dinsdag kan heel Nederland met hem ken nismaken. Adriaan Olree is er vanzelf in gerold. Net had hij voor zichzelf besloten dat het na vier jaar bij Het Nationale Toneel tijd werd voor iets anders, of er plofte een brief op zijn mat met deze uit daging. Hij besloot in tien mi nuten dat het 'ja' werd. Vanaf heden stapt hij in 'De Vlaam sche pot' rond als Gilles. „Ga er maar aanstaan", schudt hij zijn hoofd met een vrolijk heid waar altijd een spoortje verlegenheid in blijft. ,,De rol- omschrijving was vaag. Een rij ke arrogante man, een beetje een lui. Niet erg positief. Het eerste waar ik om vroeg was een pruik, zodat het plaatje tenmin ste klopt. Dan hoop ik lang zaam onder die pruik uit te kunnen spelen. Op zoek gegaan naar die andere kant. Zodra Gilles zijn jasje laat vallen, zie je de lieve zachte mens". Adriaan Olree is openhartiger dan hij uitstraalt. Gezeten aan de door hem zelf vervaardigde lange tafel, straalt deze veerti ger rust uit. De Amsterdamse woning,' die hij met decoront werper Paul Gallis deelt, heeft net als hijzelf een moderne schoonheid, met klassieke ele menten. Als we de acteur verge lijken met een meubelstuk dat in elk ipterieur tot zijn recht komt, lacht hij vergenoegd. Zo is het. Met dezelfde wendbaarheid verliep zijn carrière. Hij stapte 'zomaar' na het diploma HTS- bouwkunde naar de toneel school. Van daaruit werkte hij vijfjaar bij Theatergroep Globe onder Gerardjan Rijndei-s. Een lot uit de loterij, noemt hij dat Adriaan Olree: 'Ik ben heel lijfelijk ingesteld'. Veiwolgens bedacht hij dat free lancer de beste manier was om op eigen benen te staan. Het viel mee. Geen seizoen zat hij zonder werk. De oprichting van Het Nationale Toneel prikkelde hem: wat zou dit worden? Vier jaar bleef hij in Den Haag. Deze week speelt hij voor het laatst, in 'Een ideale echtgenoot'. Een bevrijding? Knoppen „Privé zeker. Aan het toneel gaat je hele sociale leven naar de knoppen. Nu heb ik ineens alle avonden vrij, kan ik mijn vrienden weer bezoeken en een beetje knutselen, want dat blijf ik sinds de HTS'heexdijk vin den". Bouwen moet hij ook aan zijn rol van Gilles. Technisch voelt hij zich een onwetend kind. Ie dereen legt hem geduldig uit foto Peter Brom hoe camera's werken. Maar op één punt ligt hij als nieuwko mer voor: met teksten. „Ik leer heel makkelijk. De an deren zitten meer te pielen met de woorden en hoe ze het moeten zeggen. Ik ben anders getraind. Ik zie wel hoe ik het mij n bek uitkrijg' Over de eerste aflevering is hij niet ontevreden, al geeft hij toe dat hij nog wankelt tussen type tje en personage. Olree is wel de meest uitgesproken homofiel in de serie. „Toen ik het zag, dacht ik: 'shit'. Ik heb daar nooit bij stil gestaan. Nou ja, zolang ze niet met een windbuks op de stoep staan, zal ik het wel overleven. Met die zogenaamde bekend heid heb ik evenmin ervaring. Ik zie wel. Ik verwacht niet dat de brievenbus hier uitpuilt". Het feit dat hij als homofiel voor het eerst liefdesscènes met een man heeft, is eveneens nieuw. Op het toneel kuste hij in prin cipe alleen vrouwelijke tegen speelsters. „Dat kan net zo problematisch zijn. Ik ben heel lijfelijk inge steld, zonder dat ik daar iets- mee bedoel. Sommigen vinden, dat toch bedreigend Dat het nu Serge Hemd Valcke is die hij stevig mag beetpak ken, maakt voor hem geen ver schil. „Kijk, met een man die geen homo is, zou ik het eng vinden. Dan ben ik bang dat iemand denkt dat ik mijn kans schoon zie. Maar met Serge... trouwens het is comedy, dus in principe kan alles". Nichtenhumor „Herkenning vind ik vooral in die nichtenhumor. Hoe zal ik het zeggen? - dat je met grap pen onderstreept dat je homo bent. Jezelf naai- beneden halen voordat een ander het doet. Dat geeft een apart soort twinke ling, die homo's onderling met een snappen. Iets wat mannen en vrouwen denk ik ook samen hebben". Tot nog toe merkt Adriaan 01- ree veel respons van zijn colle ga's. Het is wel lekker dat er fris iemand anders is binnenge stapt. En dan nog een persoon met twee kanten. „Gilles is sjiek, maar ook zalig ordinair. Dat is het heerlijke van deze rol, die kanten telkens laten verschuiven. Ik ga nog heel veel leren. Vooral dat ik" niet te ver mag gaan. Want waar het op toneel fascinerend is als een speler telkens iets nieuws uitprobeert, kan dat met tv niet. Elke week een an dere Gilles, het zou wel een doorbraak zijn! Alleen de ver keerde, vrees ik". FILM lem Breuker r theatraal iterdam Het Willem iker Kollektief komt dit sei- weer met een theatrale stelling. 'Deze kant op da- is geschreven door Ischa er en geregisseerd door Lutz. Met Loes Luca als n tegenover zich speelt em Breuker een graaf die lar getrouwd is. Deze muzi- revue gaat op 12 oktober in ;erdam (Schouwbux-g) in nière en maakt daarna een lee, langs onder meer Den Zoetermeer, Rijswijk, en en Rotterdam. pertoiredag ^dirigenten sdrecht Op 3 oktober in de NH Kerk in Loos een zogenoemde reper- ag voor koor-dirigenten luden. Doel van deze dag is [enten door snel doorzin- van tientallen nieuwe stuk- te helpen met het vinden nieuw werk voor hun ko- Deze manier werkt effec- er dan doorlezen of beluis- n, aldus organisator muzie- geverij Harmonia. De re- oiredag wordt afgesloten een concert. door RenatevanderZee Utrecht Zou het waar zijn dat het spel van de Nedexdandse acteurs de afgelopen tijd is ver beterd? De openingsfilm van de Nederlandse Filmdagen, 'De drie beste dingen in het leven' van Ger Poppelaars, doet ver moeden dat dit gerucht op waarheid berust. Ook criticus Hans Beerekamp concludeerde gisteren aan het eind van een discussie over film en theater dat het Nederlandse acteren erop vooruit gaat. Een aardige discussie, overi gens, want zoals acteur/regis seur Alex van Warmerdam te recht opmerkte „kun je in het theater zonder enig probleem iemand neersteken met een houten zwaard terwijl dat in de bioscoop op geen enkele wijze wordt geaccepteerd. Op de planken heb je niet eens een boom nodig om te suggereren dat je in een bos staat, terwijl dat in de film toch wel het min ste is". Van Warmerdam sprak giste- i-en tijdens de Nederlandse Filmdagen met regisseur Eric van Zuylen en actrices Geert de Jong en Olga Zuidei'hoek over het verfilmen van theaterpro- dukties. Hijzelf gelooft niet meer in het verfilmen van the ater, noemt zich 'vooi'goed ge nezen'. „Het is net alsof je een schilderij hebt gemaakt en ie mand vraagt of je daar een was- co-tekening van kunt maken. Het toneelpubliek maakt z'n ei gen montage: als het naar je schoenen wil kijken, dat staat dat vrij. Het ziet het hele toneel en kiest zelf uit welk detail het wil bekijken. Hoe kun je dat verfilmen? Ik houd,ervan als er gelachen wordt tijdens een to neelstuk, het moet rriet te diep zinnig worden. Bij een verfil ming is er geen publiek, valt al- Archieffoto Olga Zuiderhoek: 'Veel addertjes onder het gras'. Archieffoto Alex van Warmerdam: 'Bij een verfilming is er geen publiek, valt alles stil en word je onwillekeurig diepzinnig'. les stil en word je onwillekeurig diepzinnig. Als ik ooit nog een toneelstuk verfilm doe ik dat John Lanting-achtig, met de zaal erbij". Pinda's Olga Zuidei-hoek, die is te zien in Van Zuylens verfilming van twee produkties van het Werk theater, was aanmerkelijk posi tiever. „Iemand zei: 'over vijf jaar zien jullie er niet meer uit of zijn jullie ziek en dan hebben we tenminste de film nog'. Het is een goede film geworden, leuk om met een zak pinda's naar te kijken. Maar ik geef toe dat er bij het verfilmen van to neel veel addertjes onder het gras liggen". Een standpunt dat Van War merdam kritisch deed opmer ken: „Zeg maar dat ér een enor me adder óp het gras lag: Joop Admiraal als baby. In het the ater kan dat. Op film vraagje je af wat die oude man in gods naam aan het doen is". Theater verfilmen. Moet dat, zoals Adriaan Ditvoorst deed met Vondels 'Lucifer', door een geniale camera langs de spelers te wringen, of moet het hele to neelstuk worden overgebracht naar een vorm die zich beter x leent? Eric van Zuylen gelooft het laatste. „Toen ik het Wex'ktea- ter ging verfilmen wilde ik de emoties overbrengen die tijdens het toneelstuk waren ontstaan. Daartoe moest het stuk in de realiteit geschoven en buiten het theater verfilmd". Een gi*oot probleem is dan dat acteren op een toneel iets heel anders is dan voor een camex-a. „Theaterwerk vloekt met film werk", vond Alex van Wax-mex-- dam. „Toneelspelen is leuker dan filmen. Voor een film werk je je twee maanden de pestpok- ken en schrik je je rot als je het resultaat ziet". „Je moet een groter vertrou wen hebben in de regisseur als je filmt", verklaarde Geert de Jong. „Op het toneel kun je, wanneer je vind dat de regis seur fout zit, nog altijd iets doen om de boel te redden. Bij film moet je je er bij neerleggen. Zo van: God zegen de greep. Maar God zegent de greep niet al tijd". Volgens Van Warmerdam vor men de sterx'en een groot man co in de Nedexlandse film. „Als ik een Tsjechische film zie dan zie ik daar echte boeren, arbei ders of soldaten. Maar in een Nederlandse film is het altijd Thorn Hoffman of Monique van de Ven die een rol speelt. Het idee leeft dat deze mensen heb ben bewezen dat ze het kunnen, maar het is vaak veel beter om met minder bekende mensen te wex-ken die niet een bepaald stempel dragen". Wordt er beter geacteerd in Ne- derland? Het is te hopen. Want in de twaalf jaar dat de Neder landse Filmdagen bestaan, zijn die uitgegx-oeid tot een volwas sen festival, terwijl de Neder landse film maar niet wil mee groeien. Daarom is dit jaar weer een bex-oep gedaan op een Ame rikaanse cineast zoals Paul Schrader, Duitse en Vlaamse films en buitenlandse produk ties waaraan Nederlanders een bijdrage hebben geleverd om tot een werkelijk sappig festival te komen. En ondanks het opti misme van sommige mensen ziet het er naar uit dat dat voor lopig nodig zal blijven. Hilversum De VPRO-televi- sie moet in het nieuwe seizoen 79 uur extra televisie maken. Dat komt neer op een zendtijd uitbreiding van andexTialf uur per week, die uiterlijk 1 januari moet ingaan. Het Commissariaat voor de Me dia heeft bepaald dat de VPRO de volledige zendtijd van een A- omi-oep (678 uur) moet gebrui ken. Een verzoek om verminde- x-ing van de zendtijd met 12 pro cent is afgewezen, omdat het te laat is ingediend. De Mediawet maakt het moge lijk dat een zendgemachtigde maximaal 25 procent meer of minder - uitzendt, wanneer daarom tien maanden voor het begin van het seizoen wordt verzocht. Het verzoek van de VPRO kwam pas enkele weken geleden binnen bij het commis sariaat. Volgens een woordvoerster ziet; het commissariaat geen ver zachtende omstandigheden: „Direct na de toewijzing van de A-status en het bekend worden van de zendtijdindeling in het voorjaar had de VPRO een aan vraag kunnen doen. Bovendien ligt vermindering van zendtijd moeilijk, omdat de 'oude' A-om- roepen voor de uitbreiding van de VPRO zendtijd hebben moeten inleveren". De VPRO is bereid de extra tijd - te vullen. Over het uitzendsche ma van Ned. 3, dat niet in een uitbreiding voorziet, moet op nieuw overleg worden gevoerd met de net-partners VARA en NOS. Volgens algemeen-direc teur Hans van Beers valt nog niet te zeggen hoe de extra zendtijd wordt ingevuld. Het programma is afhankelijk van het tijdstip dat wordt gevonden. KLASSIEK Amsterdam Het Nederlands Filmmuseum (NFM) in Am sterdam heeft vijftien Walt Dis ney filmpjes teruggevonden uit de periode 1923-1927 van 'Alice in Cartoonland'. De filmpjes zijn een vervolg op de film 'Alice in Wonderland', die Disney in 1923 maakte. Hoelang de filmp jes al in de archieven van het NFM liggen, is onbekend. Ook is onbekend hoe het museum aan de collectie is gekomen. Zes van de korte films, die zo'n zes tot acht minuten duren, zijn volgens het NFM uniek. Ze zijn niet in andere archieven te vin den. Zelfs het eigen Disney-ax-- chief in Los Angeles beschikt niet over de titels. Van vier an dere filmpjes heeft het Filmmu seum bovendien kopieën in huis die vollediger zijn dan alle tot nu toe bekende. In één geval is er zelfs sprake van een getin te kopie van een Alice-filmpje, dat uitsluitend in een zwart- witversie bestaat. Bijzonder is ook dat Walt Disney er zelf aan heeft meegetekend. Later be steedde hij dat werk uit. De filmpjes bevatten een vrij vx-oe- ge combinatie van 'live action' en animatie. In de eerste film pjes begint het verhaal in de 'gewone' wereld en beleeft Alice haar avonturen in cartoonland. Het figuurtje Alice verdween meer naar de achtergrond, ook omdat het meisje dat de eei*ste Alice speelde van haar ouders niet meer mee mocht werken. Haar opvolgster viel minder in de smaak bij Disney. De Alice-films zullen in oktober te zien zijn op een zwijgende filmfestival in het Italiaanse Pordenone. In december hoopt het Filmmuseum ze in eigen huis te vertonen. MUZIEKTHEATER, DEN HAAG Residentie Orkest o.l.v. Günther Herbig; symfonieën nrs. 3 en 8 van Beethoven. Herhaling: vanavond, eveneens in het Haagse Muziektheater. door Aad van der Ven Günther Herbig behoort tot de dirigenten die de componisten graag een handje helpen. Stij gende melodieën verlopen cres cendo, dalende nemen in sterk te af en wanneer de partituur na een forte ineens een zachte passage voorschrijft wordt de muziek meteen langzamer. Deze stereotiepe effecten, waarmee beoogd wordt de ex pressie van de muziek te verhe vigen, worden reeds in het ka der van het elementaire mu ziekonderwijs dringend afgera den. Ze mogen dan heel geïnspi reerd overkomen, al die 'verhe vigingen' bij Herbig, zeker in combinatie met de imperatieve gebaren van deze dirigent, maar als je de methode door hebt wordt alles heel voorspel baar en bovendien lichtelijk ir ritant. Ook wanneer het orkest- spel zo gaaf en zo fi-aai van klank is zoals gisteravond bij het Residentie Orkest, het en semble waarvan Herbig vaste Herbig heeft veel kwaliteiten, die hem tot een respectabel or kestleider maken. Deze oude rot, die carrière maakte in de DDR en die inmiddels al in heel wat Amerikaanse steden heeft gedirigeerd, kan een orkest kxdjgen waar en hoe hij het heb ben wil. Er schuilt in zijn manier van optreden echter een ovei'dreven regelzucht. Alles wordt buiten gewoon nadrukkelijk gepo- neerd. Zo nadrukkelijk, dat de muziek gisteravond, bij alle aandacht die er aan zaken als frasering en klanknuancering werd geschonken, vaak ronduit log klonk. Dat gold met name voor het eerste en derde deel van Beethovens Achtste. In de 'Eroica' ontbrak het niet aan stoerheid en waar nodig tragiek, wel aan ritmische-pro- filering. Het geheel maakte een wat stereotiepe indruk. Voor wie genoeg heeft aan fraai en groots orkestspel was het welis waar geen verloren avond, maar stilistisch valt achter deze Beethovenünterpretaties een vraagteken te zetten.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19