Molenviergang Aarlanderveen voorlopig gered subsidies zwemverenigingen ten onrechte gekort Lasten gaan drastisch omhoog in Nieuwkoop Leiden Omgeving roen raathof ent iling Hans Liberg blijft op herkenning drijven De Rank en De Kuip worden opgeknapt B I n Leidse Courant a zaterdag 26 september 1992 i u IS BROCKEN ERDORP De ge- 8.30 eraad van Leiderdorp ten onrechte de subsi- an de zwemverenigin- brojje Kleine Does (DKD) iiderdorpse Reddings- let LRB) gekort, •ze conclusie is de ge- ;elijke commissie >- en bezwaarschriften Elis ,en. Di. 12.0G vaststelling van het Wel- zijnsprogramma 1992 zijn alle sportsubsidies met 25 procent gekort. De raad is daarbij afge weken van het geldende subsi diesysteem. Met de Leiderdorp- se Sportraad en de sportvereni gingen was overeengekomen, dat de sportsubsidies in de vorm van vaste budgetten voor de jaren 1990, 1991 en 1992 zouden worden gegarandeerd. Door de sportsubsidies eenzij dig te korten heeft de gemeen teraad van Leiderdorp volgens de commissie in strijd gehan deld met de eigen subsidieve rordening. Doorslaggevend voor de commissie was, dat het beginsel van de rechtszeker heid geweld was aangedaan. De afspraken, zo stelt de commis sie in het advies aan de raad, waren juist bedoeld om de vere- ningingen zekerheid over meer dere jaren te bieden. De Leiderdorpse Sportraad had het opgenomen voor de overige getroffen Leiderdorpse sport verenigingen. De comissie heeft het bezwaarschrift van de Sportraad echter niet in behan deling willen nemen en niet- ontvankelijk verklaard. De Sportraad, aldus de commisie, is als overkoepelende organisa tie niet rechtstreeks in haar be lang getroffen. Overigens verkeren de Leider dorpse sportverenigingen in het ongewisse op welke subsi dies zij in 1993 kunnen reke nen. Het Welzijnsprogramma is voor het deel van de sport nog oningevuld. Het college van B en W heeft onlangs ambtelijke voorstellen voor een ander sub sidiesysteem niet overgeno men. Op grond daarvan zou subsidie ring plaats moeten vinden deels op basis van het aantal jeugdle den en deels op basis van de ac- comodatielasten. Het college staat echter een meer funda mentele aanpak voor. Niettemin vindt het college, dat de voetbalvereniging RCL en de Kanovereniging Rijnland geen aanspraak meer op subsidie kunnen maken. De verenigin gen lopen daardoor volgend jaar respectievelijk 8000 gulden en 1000 gulden mis. De subsidie maakt volgens het college een te klein deel uit van de totale exploitatie van de verenigin gen. De bedragen zullen worden doorgesluisd naar de zwemver enigingen DKD en LRB. Op de 60.000 gulden die beschikbaar is voor de sport wordt derhalve niet bezuinigd. Wanneer de gemeenteraad het advies van de commissie Beroep- en Bezwaarschriften overneemt, hebben DKD en LRB nog eens recht op 7875 gulden en 1385 gulden. Monument brandweerlieden NOORDWIJK De drie Noordwijkse brandweerlieden die in 1990 omkwamen bij de brand in Huis ter Duin zullen herdacht worden met een monument. Brandweervereniging 'De Koppeling' heeft de Noordwijkse kunstenaar Bal gevraagd een ontwerp te ma ken. Deze heeft voor een vriendenprijs een sculptuur van door vuur verwrongen stalen balken gemaakt. De balken zijn afkomstig van de recent afgebrande THB-hal in Lisse. Het ontwerp van Bal krijgt de naam 'Stalen balken door vuur verwrongen'. Het monu ment is ongeveer twee meter hoog en rijf meter lang. Het ontwerp heeft de instemming van de nabestaanden en het hele brandweer korps. Het monument wordt geplaatst op een stuk grond nabij de nieuwe brandweergarage aan de Duinwetering. De Koppeling heeft de ge meente Noordwijk verzocht de bewuste lokatie te voorzien van sierbestrating. Het college van b en w heeft inmiddels positief ge reageerd op het verzoek. De gemeente zal indien de raad ook ak koord gaat de kosten, ruim drieduizend gulden, voor haar reke ning nemen. ERWOUDE Jeroen hof, junioren-wereld lik I, oen schaatsen en nu lid kernploeg, opent van- 9to je Zoeterwoudse missie- De topschaatser geeft it uur het officiële start- coor de veiling in Ons 'rkgroep missie en ont- in ne ing heeft onder de ruim tikelen een aantal bijzon- •eilingstukken. Voor de '{'s""! ;rs is er een stamboek- an de zolder van de pas- omt een aantal reiskof- loutsnijwerk, bijbels en okken. Andere bijzonde- inde els omvatten een bezoek nt en Piet, een ritje op itor met zijspan en M&O- i. voorgaande jaren be- e veiling om 19.00 uur V0( n kinderveiling die drie or zal duren- Als eerste ENT elijke veilingmeester zal n Rijn een twintigtal kin- .ikelen veilen, zoals spel- 3 go zzels, poppen en boeken. ien veiling voor kinderen ca 12 jaar. Aansluitend Jac. Paardekooper en in der Meer met het gro- rengst van de achttiende komt ten goede aan zes- ,3 issiegebieden. Dit jaar is ispre ing alleen op zaterdaga- i/elijkVanaf 11.00 uur is het ï°°lk de artikelen in Ons bekijken. us Nuiten L/Ioeterwoude Rijn: 5RWOUDE De Leidse War naar Janus Nuiten expo- september tot en met /^"an'ober zijn schilderijen in !i -derij van de familie Kolff Noordbuurtseweg 2. ining is vanmiddag om lur. Dan treden tevens igc !ik en Wybren Jan Buma oop. geboren in Prinsen- ;reeg zijn opleiding aan demies in Tilburg, Breda pem werpen. Hij woonde lan- Belgie en Brabant, ■nkele jaren woont hij in De expositie bij Galerie geopend op woensdag, zaterdag en zondag van jS 17.00 uur of na telefoni- fspraak via 01715-1458. ïdag 4 oktober om 15.00 :st de dichter Jan Eijkel- uit eigen werk. Ook eedt het hobo-duo Bik en op. Idoor HANNEKE GÜNTHER en RENS K0LDENH0F AARLANDERVEEN - De molenviergang Aarlander veen blijft de Drooggemaakte Polder bemalen. Vrijdagmor gen zijn de provincie Zuid- Holland, het Waterschap de Aarlanden en de gemeente Alphen aan den Rijn tot over eenstemming gekomen over het voortbestaan van de mo lens. De molenviergang zal de hoofd bemaling blijven verzorgen van de polder. Een aantal electri- sche gemalen zullen daarbij as sistentie verlenen en kunnen de bemaling in geval van. calami teiten in zijn geheel overne men. Na overleg met de Stich ting Molenviergang aarlander veen zal half oktober meer be kend worden over de exacte uit werking van het plan. De Aarlanderveense molenvier gang is de laatste ter wereld die nog een volwaardige functie in de waterbeheersing vervult. De laatste maanden is het onduide lijk geweest of de molens zou den blijven functioneren. Door het bestuurlijke besluit lijkt de toekomst van de viergang nu echter voorlopig veilig gesteld. Vreugde Dat besluit bracht Anneke de Bruin van het Comité tot be houd van de Molenviergang Aarlanderveen gisteren „een beetje in vreugdestemming". Ze is hoopvol dat molenvier gang definitief kan blijven func tioneren. De afgelopen maanden heeft het actiecomité flink actie ge voerd om het Waterschap af te houden van de plannen om de vier molens buiten spel te zet ten. Er werden ruim 5000 handtekeningen ingezameld en er gingen talloze brieven naar politieke en bestuurlijke in stanties. Maar voor het actiecomité is het werk nog niet gedaan. An neke de Bruin wil eerst garan ties van het waterschap dat dit niet over een jaar alsnog besluit de molens niet meer te laten pompen. „Dat moet eerst zwart op wit en dan pas spring ik een gat in de lucht". Ook O. van Helden van het Wa terschap de Aarlanden is tevre den met de overeenkomst waar bij de molens de hoofdmaal- functie bij het drooghouden van de polder behouden. „In de af gelopen periode heeft het Wa terschap, dat, gerechtigd is maatregelen te nemen om de polder goed droog te houden, gezocht naar oplossingen waar bij de waterstand optimaal be heerst wordt en de molens niet verloren gaan. De oplossing waarbij de nieuwe electrische gemalen in principe gebruikt worden als hulpgemalen en slechts bij calamiteiten op volle kracht zullen draaien is een goede". Van Helden benadrukt dat ook het waterschap het behoud van de molens een warm hart toe draagt. De nu gesloten overeen komst maakt een einde aan een moeilijk werkbare situatie. Er ligt volgens hem een prima plan waarbij het waterpeil van de polder niet ontoelaatbaar zal stijgen. De Alphense wethouder Brus- sen was gisteren niet meer be reikbaar voor commentaar. Zij is na de vergadering in Den Haag direct met vakantie ge- Grote Brug overgedragen Opgeluisterd door het geknetter van een ratelband en het oplaten van 250 ballonnen door de schooljeugd, is gisteren de Grote Brug in Lan- geraar officieel geopend. De brug is tegelijk overgedragen aan de gemeente. Adjunct-dijkgraaf Van Wassenaar constateerde dat de nieuwe brug de vijfde is over de Leidse Vaart. Drie daarvan zijn inmiddels in beheer van gemeenten. Het Hoogheemraadschap heeft de bruggen de afgelopen 120 jaar onderhouden, maar wil ze nu overdragen. De Grote Brug is inmiddels al bijna een jaar in gebruik. Het mechaniek leed ech ter onder nogal wat kinderziekten. Zolang die niet waren verholpen wilde de gemeente de brug niet overnemen. Bij de aanleg en inrichting van de brug was de Verkeersgroep Langeraar nauw betrokken. Dat leidde er toe dat de brug ook als snelheidsremmer dient voor verkeer dat Langeraar in komt. De verkeersgroep voerde gisteren actie voor verdergaande maatregelen. De afgelopen week zijn al spandoeken opge hangen om automobilisten op de maximumsnelheid te wijzen. Gisteren was een oproep opgehangen met de tekst: „Gemeente kom over de brug". FOTO WIM VAN NOORT Op 11 juni, toen de na brand gerestaureerde vierde molen van de viergang door gedeputeerde Pool in functie werd hersteld, leek het lot van de molens nog bezegeld. FOTO: WIM VAN NOORT NIEUWKOOP - De belas tingen in Nieuwkoop gaan volgend jaar drastisch om hoog. De onroerend-goed- en de woonforensenbelasting in Nieuwkoop stijgen met 30 procent. De hondenbelasting wordt met 10 procent ver hoogd. En ook voor de riool- en de reinigingsrechten gaat de Nieuwkoper volgend jaar veel meer betalen. Meerpersoonshuishoudens gaan volgend jaar 39 procent meer betalen voor het ophalen van huisvuil. Concreet bete kent dit een verhoging van 330 gulden dit jaar naar 391 gulden volgend jaar. Deze verhoging is nodig om de toegenomen kos ten voor huisvuilverwerking op te vangen. Eenpersoonshuis houdens betalen volgend jaar 30 procent meer aan reinigings rechten. Omdat de gemeente Nieuwkoop streeft naar een kostendekking van 100 procent voor de aanleg en het onder houd van rioleringen, zullen ook de rioolrechten omhoog gaan. Deze belastingverhogingen kondigen burgemeester en wet houders aan in de begroting voor 1993. Het college heeft de begroting alleen maar sluitend weten te krijgen door op korte termijn drastische bezuinigin gen en verhoging van de ge meentelijke inkomsten door te voeren. De oorzaak van de slechte fi nanciële situatie van het plas- sendorp schrijft het college toe aan het feit dat het Rijk een groot aantal kosten op de ge meenten afwentelt. Kosten die het plassendorp in het verleden nog nooit via de belastingen heeft verrekend, aldus het col lege. Bovendien heeft Nieuw koop in het verleden kostbare projecten uitgevoerd, die nu nog zwaar op de begroting drukken. Voorbeelden hiervan zijn de bouw van het zwembad en de sporthal en de reconstruc tie van de Simon van Capelweg. ,B en W verwachten dat in de ko mende jaren nog meer kosten op de gemeente afkomen, ter wijl de inkomsten verder afne men. Als oorzaken noemt het college onder andere de verdergaande decentralisatie van overheid staken naar de gemeenten en de verminderde groei van de ge meentefondsuitkering. Boven dien zullen de kosten van de zorg om het milieu verder toe nemen. Bescherm uw natuur! Het Zuidhollands Land schap heeft zorg voor de natuur. Ook in uw om geving. Wij hebben al 60 gebieden-met een op pervlakte van 2.500 ha veilig gesteld Maar er moet nog véél werk wor den verzet. Wordt be gunstiger en help ons. U krijgt er rust en groene ruimte voor terug STEUN ONS ALS BEGUNSTIGER. Bel 010-4135045. Daling patheekrente. Tp' )e rente van de itbankhypotheken is gedaald sn is nu vanaf: 2 jaar vast: 9,2% (9,7%) 5 jaar vast: 8,8% (9,3%) 7 jaar vast: 8,9% (9,4%) 12 jaar vast: 8,9% (9,4%) De rentes gelden voor (itheken met gemeente- ntie en maandbetaling j len haakjes staan de ef- eve rentes vermeld). Voor spaarhypotheken een 0,2% hogere rente, u meer weten over de bankhypotheken? 020 - 584 7 7 7 7 of haal op het postkantoor. inlld' OSTBANK Hans Liberg speelt Internationaal. Gezien op 25 september in de Leidse Schouwburg. Hans Liberg heeft een tijdje door het buitenland getoerd, kennelijk met veel succes, en is terug in Nederland met een compilatie uit zijn vorige pro gramma's, vanaf zijn deelname aan Cameretten in 1983 tot en met Chanel no. 4711 van vorig jaar. Hij speelt dus weer in een razend tempo piano en plakt van alles en iedereen in kunst en populaire cultuur aan el kaar. Zijn programma heeft nog steeds bewonderenswaardig veel vaart, maar meer dan eerder valt op dat de verbanden die hij legt wel heel minimaal zijn. Muzikaal lukt het allemaal wel. Hij lijmt klassiek, volkslie deren, deuntjes, reclamejingles en tunes vakkundig aan elkaar en speelt minder houthakkerig piano dan ik hem wel eens heb horen doen. Wat niet veran dert, is dat de humor van Liberg zo verschrikkelijk flauw is. Dat is natuurlijk een kwestie van smaak, en de veelal enthousias te zaal zal het niet met me eens zijn. Om een brief van Bach aan Erasmus ('de vrouw van Willy Walden') in potjeslatijn kan ik niet lachen, en ook niet om het combineren van componiste nachternamen met de verkeer de voornaam en verkeerd ver taalde en verhaspelde uitdruk kingen en titels ('met al zijn ge neraals - tous ses gonorroe's' en 'Pictures of an exhibitionist van Moessorgsky'). Wat Liberg in het buitenland gedaan heeft, weet ik niet, maar een Duitse journalist spfak vol gens het programma van een 'entertainer van goddelijke ge nade' en een Franse van 'de in telligentste show doe ik ooit zag'. Mijn probleem is juist dat Liberg van alles, alleen door veel namen te noemen, op een hoop veegt en daar verder maar zelden iets mee doet. Het uiter mate flauwe stuk over Mozart in Parijs is daar een sterk voor beeld van, los zand heeft meer samenhang. De hele tweede helft van zijn show was trou wens deplorabel. Maar het pu bliek klapte bij elke naam en elk stukje muziek dat het kende, en dat waren er heel wat. Liberg is als een kurk in het warme bad van de herkenning boven ko men drijven en heeft kennelijk niet de ambitie om zijn voor stelling meer inhoud te geven. Brandweer viert feest De Leiderdorpse brandweer had gisteravond aanleiding te over voor een feestje. Niet alleen werden drie korpsleden na 25 en 30 jaar dienst uitgeleide gedaan, maar ook de jubilea van twee andere spuitgasten vroeg om een borrel. Burgemeester en wethouders woonden het partij tje in de kantine van de Dienst der Gemeentebedrijven aan de Simon Smitweg bij. Zij schudden de hand van Jan van Straten, Wim den Hertog en Gé van Aken (3de, 4de en 5de van links), die het korps zullen verlaten en van Piet van der Hoogt (2de van links) en Cees van Tol (6de van links) die hun zilveren jubileum vierden. Links van de jubilarissen burgemeester Bruggeman en uiterst rechts en commandant Van den Berg en ondercommandant Vons. FOTO: WIM VAN NOORT NOORDWIJK De Noord wijkse dorpshuizen De Rank en De Kuip krijgen binnen kort een opknapbeurt. Het college van b en w stelt voor ruim drie ton te spenderen aan de verwaarloosde accom modaties. Het geld zal onder meer besteed worden aan schilderwerk, reparaties aan de daken, een nieuwe c.v.-ke tel in De Rank en vervanging van tafels en stoelen. De toestand van De Rank en De Kuip is al jaren zorgelijk. Beide accommodaties kampen al ja ren met een exploitatietekort. Daardoor was de stichting dorpshuizen al een paar jaar achtereen niet in staat de rente en aflossing van een lopende le ning te betalen. De gemeente, die garant staat voor de lening, moest de verplichting overne men. Om daaraan een einde te maken werd vorig jaar door de raad besloten een extra structu reel subsidiebedrag van vijftig duizend gulden aan stichting toe te kennen. Groot onder houd aan beide panden werd echter telkens uitgesteld, om dat onzeker was of de accommo daties nog een lang leven be schoren zou zijn. Inmiddels staat vast dat beiden in de nabije toekomst door zul len blijven draaien. Daarom vindt de gemeente het nu ver antwoord om geld te steken in een opknapbeurt. Eerder werd de bar van De Kuip en de toilet ruimte in De Rank al gereno veerd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11