EIDEN 1 B 1 Voortbestaan IJshal Vondellaan verzekerd GGD's hopen op rustiger tijden I ÊcidócSouwnt Leidse deelnemers Olympische Spelen feestelijk onthaald Hou 't droog! Van der Reijden naar Huizen B3 ximum- iheid ssaal irschreden Stompwijk opgeschrikt door vals luchtalarm EN OMGEVING LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1992 u el tr/c energiek lyrisch °\rkmn mie Janssen jdaj (VAN TEYLINGEN ;n begon haar carrière in rij Djazzex en begon na it dansen met het maken ïoreografieën. Daar had iet veel succes mee, zoveel nu een Connie-Janssen- imma langs de Neder- podia toert. Daarin be- gisteren twee nieuwe ;n hun première, eerste choreografie van Janssen danst..., Elo! eeft ze een groot deel van •putatie te danken. Het is el boeiend stuk met veel ng, veroorzaakt door de natie van tedere lyrische de, bijna agressieve mo- n, zowel in beweging als muziek. Romantisch gi- •n pianospel wordt afge- ;en industriële geluiden vare ritmische pulsen, net daarbij nog een mys- gefluister. De relaties de dansers zijn nave- maar hun bewegingen er altijd mooi uitzien, et werk van Janssen is izzdansachtergrond af te naar ze beperkt zich be et tot de grenzen van dat Het resultaat is een se, vaak acrobatische ijl met veel lichaamscon- duetten. De stukken van Janssen zijn toeganke- esthetisch, zonder gelikt >og voor twee helften gisteren in première, aam belicht zien twee ingelde mannen er uit als •ganisch bewegend ge- ersterkt door de grond- te belichting en kleding. het klankdecor erk (en komisch) con- vanuit een technologi- mdergrond borrelen kin geluidjes op. Later doet ziek Afrikaans aan. An- aren voegen zich bij de lannen, scheiden van el- naken worm- en larve bewegingen, verheffen twee benen en smelten t iet gekir uit het begin sa lt een kloppend wezen, 'olutie volgens Connie n levert uiteindelijk wei- ving target, dat gisteren :rd gedoopt, hangen drie in in een rek. Daar eindi- 1 uiteindelijk ook weer, anssen houdt van cycli- lukken. Tussendoor lijkt bewegend doel' eerder j-j! lartners die gezocht wor- slaan. Hoogtepunt is het of 2 ige duet van Jane Poer- iodjo en Renato Bertoli- vra; dere dansers zijn trou- lok een lust voor het oog, kwalificatie geldt ook de belichting. Connie m houdt alle aspecten stukken kennelijk teurig in de gaten en dat zijn vruchten af. Janssen rsch igt met haar nieuwe pro- ia een verrijking te zijn Ie Nederlandse danscul- 1CHENDAM - Bij een idscontrole op de Provin- reg 17 tussen Zoeterwou- iaanfoetermeer bleken gister- 91 automobilisten te Strek rijden. weg mag niet harder dan lwr| kilometer per uur gere- irden. Deze snelheidsli- ingesteld nadat er ver- pde ernstige ongelukken vonden. noekgebruikers blijken zich in niet veel aan te trek- ;n op de drie wagens reed (vond tussen acht en tien lard. De hoogst gemeten id was 121 kilometer per len woordvoerder van de lendamse politie ver- PfV verrast te zijn door het kantal snelheidsovertre- 'e komende tijd zal er va- de route gecontroleerd LEIDEN Het voortbe staan van de IJshal aan de Vondellaan is verzekerd. De exploitatie, die tot woensdag avond in handen was van de Stichting Schaatscentrum Leiden, is overgenomen door een nieuwe Stichting IJshal Leiden. Maar de hal kan al leen rendabel draaien door veel vrijwilligers in te zetten en de publieksuren terug te draaien. De algemene vergadering van de ijsverenigingen in het dis trict Sassenheim van de KNSB heeft woensdagavond unaniem hun goedkeuring aan de nieuwe constructie gegeven. Exact een maand geleden werd de voorzit ter van het bestuur van de Stichting Schaatscentrum Lei den de laan uitgestuurd. Hij werd verantwoordelijk gesteld voor een exploitatietekort van enkele tonnen. Een groot deel daarvan was achterstallige huur die betaald moet wor den aan de eigenaar Visser Be heer en een schuld aan de be- Dat heeft zo de spuigaten kun nen uitlopen omdat die stich ting aan niemand verantwoor ding schuldig was, zegt P. Kra nenburg, de voorzitter van de nieuwe stichting. „Dat wordt met de nieuwe stichting onmo gelijk. De nieuwe Stichting IJs hal Leiden moet namelijk wel rekening en verantwoording af leggen aan de algemene verga dering van het district Sassen heim". Medewerking Uit de meerjarenbegroting blijkt dat voor het afgelopen sei zoen 91/92 gerekend moet wor den op een tekort van 98.000 gulden. Voor de komende jaren wordt telkens gerekend op een klein exploitatieoverschot. Dat kan worden gerealiseerd door de 'maximale inzet van vrijwil ligers en minimale inzet van be taald personeel'. Dat betekent dat het restaurant niet meer draaiende wordt gehouden door betaald personeel maar door le den van de ijsverenigingen. Het aantal ijsmeesters wordt terug gebracht. De IJshal zal verder minder vaak voor het publiek open zijn: maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag zal de hal 's middags twee uur langer dicht zijn, tot vier uur. De in komsten moeten voor het grootste deel komen uit huur opbrengsten. De inkomsten uit Paniekreacties door NOS-journaal LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN De GGD's Rijnstreek, Leiden en Duin- en bollen streek hopen dat de paniek rond polio nu enigszins is ge luwd. Voor de Rijnstreek is in middels een vaccinatiepro gramma gestart, de GGD's Lei den e'n Duin- en bollenstreek roepen binnenkort alleen die jongeren op die geen of nog niet alle polioprikken hebben ge had. De afgelopen dagen, sinds maandagavond, zijn de Ge meentelijke Gezondheidsdien sten bestormd met vragen over kinderverlamming en de nood zaak van inenting. H. Gijsman, coördinator jeugdgezondheids zorg bij de GGD Leiden, legt de schuld voor die paniekreactie enigszins bij de landelijke me dia. „De schrik sloeg velen om het hart toen ze het maandag avond via het NOS-journaal vernamen. En dat werd nog versterkt door de toevoeging dat Zuid-Holland een risicoge bied vormt. Als erbij werd ver teld dat Zuid-Holland-noord daarvan was uitgesloten, had dat een hoop paniek kunnen voorkomen". De GGD in Leiden heeft de af gelopen twee dagen vier men sen permanent moeten inzet ten om de telefoontjes te kun nen afhandelen. Gijsman: „Dinsdag kregen we zo'n 500 telefoontjes, woensdag zelfs 1000. De vier mensen aan de te lefoon moesten soms worden bijgestaan door twee mensen die normaal heel andere dingen doen". Tot een echte stormloop op de GGD aan de Roodenbur- gerstraat is het echter niet ge komen. „We hebben wel enige tientallen mensen hier aan de balie gehad. Maar wij behoren niet tot een bedreigd gebied, dus wij hebben ook geen vacci naties uitgedeeld. We hebben de mensen wel gerustgesteld en naar huis gestuurd. Velen kwa men hier ook met een inen tingsboekje. Aan de hand daar van bleek dat de meesten wel tegen polio zijn beschermd". Duin- en bollenstreek Haar collega van de GGD Duin en bollenstreek, directeur A. Verstraeten, had ook zijn handen vol aan de telefoontjes van verontruste inwoners. „Woensdag was het behoorlijk druk met 750 bellers. Ook van daag belden er nog veel men sen. Maar in het overleg tussen de GGD's en de landelijke in spectie volksgezondheid is afge sproken dat in de niet-bedreig- de gebieden in eerste instantie alleen de risicogroep zal worden ingeënt: de kinderen onder de 13 jaar, die het hele vaccinatie programma nog niet hebben doorlopen". In tegenstelling-tot de Leidse collega's is de GGD Duin- en bollenstreek al wel be gonnen met inenten. Dat is tot nu toe bij zo'n 200 mensen ge beurd. De groep kinderen die (nog) niet is ingeënt, is nauwkeurig bekend bij de provinciale in spectie volksgezondheid. Zij zullen worden opgeroepen om alsnog een vaccinatie te komen halen. Gijsman van de Leidse GGD schat de omvang van die 'risicogroep' op 5 procent van het aantal kinderen. Haar Kat- wijkse collega Verstraeten: „Bij ons zal dat percentage zeker niet hoger zijn". De exacte cij fers worden vandaag bekend. Na de kinderen komt medio ok tober de groep aan de beurt, die na 1930 is geboren en ook nog niet is ingeënt. Anderen hoeven geen besmetting te vrezen. Alphen aan den Rijn In Alphen aan den Rijn, dat wel tot het risicogebied behoort, is in korte tijd een inentingspro gramma opgesteld. Het polio vaccinatie-spreekuur dat de GGD-Rijnstreek gisteren in Al phen hield, was druk bezocht. „Maar we konden het aan. De mensen hoefden' niet langer dan een kwartier tot 20 minu ten te wachten", vertelde L. Jonkers, directeur van de GGD-Rijnstreek gisteren na af loop van een drie uur durende bijeenkomst waarin mensen zich konden laten vaccineren tegen polio. Net als de dag daar voor schatte Jonkers de op komst tussen de 750 en de 800. Gisteren zijn bij de GGD-Rijn streek circa 2000 uitnodigingen de deur uitgegaan naar kinde ren onder de 13 die nog niet te gen polio zijn ingeënt. Ook hier vormen zij' de enige groep die actief door de GGD wordt bena derd. De Rijnstreek behoort tot één van de elf risicogebieden voor besmetting met het polio myelitis-virus, nadat vorige week bij een jongen polio was geconstateerd. Vandaag kun nen mensen uit de Rijnstreek voor een vaccinatie tussen twaalf en twee uur terecht in Zevenhoven en Benthuizen (resp. Htg. Albrechtshof 5 en Julianastraat 16b) en tussen drie en vijf uur in Hazerswoude (Raadhuislaan 6). STOMPWIJK De Stompwijkse beyolking werd gisteravond op geschrikt doordat onverwacht en zonder dringende aanleiding het luchtalarm afging. Omstreeks negen uur begon de sirene, die op de kerktoren geplaatst staat te loeien. Pas tien minuten later wist men het alarm af te zetten. In de tussentijd werd het politiebureau in Leidschendam overstelpt met ongeruste telefoontjes. Oorzaak van het valse alarm bleken werkzaamheden van de PTT aan de te lefoonleiding. Er zijn maatregelen genomen om herhaling te voor komen. verkoop van losse kaarten zijn een te grote risicofactor. Daar door zal bijvoorbeeld de popu laire woensdagavond voortaan alleen nog maar toegankelijk zijn voor leden. De 23 ijsverenigingen in het district Sassenheim zegden woensdag massaal hun mede werking toe aan de nieuwe stichting toe. Zestien daarvan hebben hun trainingen in de IJshal Vondellaan. Kranen burg: „Als nieuwe stichting be ginnen we met een banksaldo van 0,0 gulden. Maar we moeten wel een borgsom van 60.000 gulden betalen aan de ei genaar. De verenigingen heb ben ruim 50.000 gulden toege zegd in de vorm van leningen. Daaruit blijkt wel de belang stelling van de verenigingen: men betaalt al hoge huren, maar men is nog bereid om meer bij te dragen om verder te kunnen gaan". Hella Haasse gastschrijver universiteit Hella Haasse is het komend studiejaar gastschrijver aan de Leidse universiteit. De schrijfster van onder andere 'Oeroeg' en 'Heren van de thee' maakte gisteren in het Snouck Hurgronjehuis officieel haar intree in Leiden. Dat gebeurde met een borrel waar voorzitter Peter van Zonneveld van de commissie gastschrij ver (rechts op de foto) een inleiding hield over het Indische werk van Hella Haasse. foto: wim van noort Onderzoek Hoe het nu verder moet met de oude stichting Schaatscen trum, die het enorme exploita tietekort veroorzaakte, is ook Kranenburg nog niet bekend. „Dat is een punt van onder zoek. Onze eerste zorg was een organisatie op poten zetten om de ijshal te redden". Bejaarde man ernstig gewond bij ongeval LEIDEN Een 80-jarige man uit Voorschoten is gistermid dag ernstig gewond geraakt bij een ongeval in de Stevenshof in Leiden. Een 51-jarige man uit Leiden reed met zijn auto over de Ste- venshofdreef in de richting van de Helena Verburgstraat. Plot seling stak de bejaarde man ter hoogte van de Zuster Bertken- straat in de richting van de Eli- ze van Calcarstraat met zijn fiets de weg over. De automobi- list kon de man niet meer ont wijken. De man is met hoofdlet sel en een open beenbreuk op genomen in het AZL. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bozurging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de paraplu naar: Postcode/plaats: - Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ I Ml lill mi»*n Ronald Emmen, Angenita Kerkvliet en Christa Beun krijgen bij de ontvangst op het gemeentehuis door wethouder Steven de Vreeze (finan ciën) een drankje uitgereikt. Zijn collega Hans de la Mar (sociale zaken) kijkt op de achtergrond toe. foto: henkvan den ende LEIDEN De drie deelnemers aan de Paralympics voor ver standelijk gehandicapten zijn gistermiddag door burgemees ter Goekoop feestelijk onthaald op het stadhuis. Zij kregen een gemeentepenning en welge meende felicitaties. Want niet minder dan drie Leidse sporters traden aan in Madrid, terwijl even verderop de 'echte' Olym- pisache Spelen werden gehou den. Christa Beun, Ronald Emmen en Angenita Kerkvliet waren de drie Leidse sporters die uitkwa men voor de Nederlandse Olympische ploeg in Madrid. Niet aan de ploeg van Arnold Vanderlijden, maar aan de ploeg die deelnam aan de Para lympics. Het was dit jaar de eer ste keer dat er een Olympische Spelen voor verstandelijk ge handicapten werd georgani seerd. Wel werd er eerder een Paralympics voor lichamelijk gehandicapten gehouden, on der meer in Assen. Ronald Emmen was succesvol op het onderdeel zaalvoetbal. Met zijn ploeg eindigde hij als poolwinnaar, na overwinnin gen op Oostenrijk (6-1), Liba non (20-0) en het GOS (8-2). Pas in de kwartfinale struikel de de Nederlandse ploeg, over Polen. De Oosteuropeanen ze gevierden met 4-6. Zijn collega Angenita Kerkvliet toonde haar kunnen op het on derdeel zwemmen. Zij werd zes de in de finale 50 meter rugslag. Met de estafetteploeg vrije slag behaalde ze een vijfde plaats. Haar ploeggenoot Christa Beun werd halverwege de Spelen ge veld door een mysterieuze ziek te, waarschijnlijk voedselvergif tiging. „Dat moet aan de salade hebben gelegen. Opeens waren er meerdere mensen uitgescha keld, ook een deel van de Duitse ploeg". Koningin Christa heeft zich goed geamu seerd bij de Spelen. Voor haar was het de eerste keer. „De ko ningin is ook nog bij ons ge weest. We hebben haar drie keer gezien. Ja, ik niet hoor, ik heb haar maar één keer gezien. Toen zat ik net in de kantine". De Nederlandse afvaardiging bestond uit 25 sportmensen en 50 begeleiders. „We hadden een grote ploeg. Er was een land dat had maar vier deelnemers". In totaal deden er zo'n 75 landen aan deze Paralympics mee. Ze vond het er erg gezellig. „Er hing een leuke sfeer, van spor ters onder elkaar". Christa werd vergezeld door haar ou ders en haar broer. De laatste wierp zich op als tolk. Of ze over vier jaar weer deelneemt, is voor ook nog een grote vraag. „Dat kan ik pas over twee jaar zeggen". Burgemeester Goekoop was trots op zijn Leidse deelnemers. „Drie van hen kwamen uit Lei den. Dat vind ik toch heel wat". Bovendien waren ze ook nog alle aangesloten bij Club 58, een vereniging voor gehandi capte sporters. Onder deze zwart/geel gekleurde kingsize paraplu voelt u geen nattigheid. U krijgt dit solide regenscherm toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: lide^jr

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9