tomend jaar verbod p prijsafspraken DREAM TEAM Verbod varkensexport is grote schadepost Omzet doe-het-zelfmarkt auto-artikelen gegroeid 7 Economie Inflatie in EG stabiliseert lata: vliegverkeer in 1996 43 procent groter nieuw len weg Rolls pee en aana Vlaamse krant De Morgen opnieuw in de problemen n »ere winst voor Fiat 10 6 i, nood -bedri1 IN - Fiat SpA, het grootste industriële nin Italië, heeft zijn halfjaarwinst voor zien dalen van 1,4 biljoen lire 2 i) in 1991 tot 655 miljard lire 910 I. De winst in de eerste helft van dit erd nog opgekrikt door een boekwinst 17 miljard lire 509 miljoen) op de ver van een telecommunicatie-onderne- zo is gisteren bekendgemaakt door omzet groeide met twee procent tot Ijoen lire (ƒ41,75 miljard). De onder- werd hard getroffen door de groeien- urrentie van buitenlandse autofabri- op de binnenlandse markt. Fiat ver- het lopende jaar winstgevend af te slui- or een herstructurering. In 1991 be- Fiat een winst van 1,11 biljoen lire miljard). Holding opgericht voor probleemhotels Aruba ORANJESTAD Vooruitlopend op een definitief akkoord tussen de Arubaanse en Nederlandse overheid over de aan pak van drie niet afgebouwde hotels op Aruba hebben de Nederlandse Maatschappij voor de Nederlandse Antillen en de Aruban Investment Bank in Oranjestad de holding Pro perty Management opgericht. Hiermee hebben zij gehoor gegeven aan de wens van zowel de Arubaanse als Neder landse overheid de huidige impasse te doorbreken. Over de verdere vorm en uitwerking van de plannen wordt nog overleg gevoerd. De holding heeft tot taak een financiële herstructurering van de hotels Bèta, Ramada en Plantation Bay te bewerkstelligen, de afbouw ter hand te nemen en de mogelijkheden voor exploitatie te onderzoeken en te benut ten. Met enkele hotelketens zijn in dit verband al voorberei dende besprekingen gevoerd. De holding krijgt een eigen professioneel management dat op korte termijn zal worden benoemd. BA koopt aandelen van Franse TAT LONDEN De Britse luchtvaart maatschappij British Airways (BA) heeft gisteren bekend gemaakt dat ze voor 17,25 miljoen pond (50 mil joen gulden) 49,9 procent van de aandelen van de Franse regionale vliegmaatschappij TAT European Airlines zal overnemen. BA zei dat de gedeeltelijke overname van TAT nog door de regering moet worden goedgekeurd, maar de maatschap pij hoopt de overeenkomst in janua ri rond te hebben. BA zei een optie te hebben op de resterende 50,1 pro cent van de aandelen voor 1 april 1997, voor een prijs die nog moet worden overeengekomen. BRUSSEL De inflatie in de Europese Gemeenschap is in augustus beperkt gebleven tot 0,2 procent tegen 0,1 procent in de voorgaande maand. Op jaarbasis bedroeg de gemiddelde prijsstijging onveranderd 4,1 procent, zo blijkt uit gisteren verspreide cijfers van Eurostat, het EG-bureau voor de statis tiek. Het prijsindexcijfer steeg in Nederland vorige maand flink, namelijk met 0,8 procent, wat grotendeels wordt toege schreven aan de stijging van de kosten in de gezondheidszorg. De inflatie op jaarbasis lag met 3,6 procent echter onder het EG-gemiddelde. De zuidelijke lidstaten Griekenland, Portu gal, Spanje en Italië scoren nog steeds het slechtst qua infla tie. In Griekenland lag die in augustus op 1,4 procent waar door de gemiddelde prijsstijging op jaarbasis uitkwam op maar liefst 15,3 procent. Volgens Eurostat heeft de inflatie in de EG zich sinds augustus vorig jaar gestabiliseerd op een peil tussen vier en vijf procent. Dat is nog altijd hoger dan de infla tie in de VS, Japan en Canada, waar die respectievelijk 3,1,1,7 en 1,2 procent bedroeg. GENÈVE Het internationale vliegverkeer zal als gevolg van een economische opleving in de komende vier jaar met 7,4 procent per jaar toenemen, zo concludeert de internatio nale luchtvaartorganisatie lata in een gisteren gepubliceerde studie. Directeur-generaal Gunther Eser van de lata zei in een toelichting op de studie dat hij een oproep zal doen om de investeringen in de infrastructuur voor de luchtvaart te ver groten. Uit de studie, uitgevoerd in opdracht van de 207 bij de organisatie aangesloten luchtvaartmaatschappijen, blijkt dat het aantal passagiers op internationale vluchten dit jaar op 290 miljoen zal uitkomen, 10,4 procent meer dan in 1991. ,,In 1996 zal het aantal passagiers op internationale vluchten 43 procent hoger liggen dan in 1991," zei Eser. „Dat past aar dig bij eerdere groeiramingen die uitgaan van een verdubbe ling van het vliegverkeer in tien jaar, waardoor infrastructu rele investeringen zeer noodzakelijk worden". fund n sHAAG Er komt in land al in 1993 een al verbod op onderlinge spraken en aanbeste- egelingen. Staatsse- s I. van Rooy van eco- :he zaken bereidt re- ing voor die zelfs deur notarissen en ac- ints het voorrecht ont- met vaste prijzen te pro n. itssecretaris zei dit giste- een conferentie in Rot- over kartelvorming. De idiging van Van Rooy het beleid van de Euro- I] emeenschap die eerder angedrongen op een ver- de prijsovereenkomsten Ier anderen aannemers or gunning met elkaar joden zullen worden op- ;n in de Wet op de Eco- he Mededinging. De ver stuiten op forse kritiek ondernemers die in de nge afspraken bescher- ran hun branche zien. IRBAND BIJLEVELD Staatssecrataris I. van Rooy vindt dat zelfs beroepsgroepen die wet telijk omschreven taken verrichten onderling moeten gaan concurreren. FOTO: SP Het VNO vreest dat het klimaat tussen overheid en onderne mers door meer regels wordt verslechterd. Concurrentie De bewindsvrouwe kondigt aan dat de onderlinge afspraken niet alleen gelden voor op pa pier vastgelegde overeenkom sten. Ook zogenaamd 'onder ling afgestemd gedrag' zal ver boden worden. Van Rooy zal te vens de vrije beroepen aanpak ken. Zij vindt dat zelfs beroeps groepen die wettelijk omschre ven taken verrichten onderling moeten gaan concurreren. Het gaat dan bijvoorbeeld om ac countants bij controle van jaar rekeningen en notarissen bij de overdracht van huizen. Hetzelf de geldt voor deurwaarders. „Aan vaste tarieven ligt de mis vattingten grondslag dat zij lei den tot vaste kwaliteit. Nu de notaris zich presenteert als een moderne ondernemer toont hij zich commerciëler. Dat is een goede ontwikkeling die past bij de marktwerking, hetgeen ook in de regelingen tot uiting moet komen", aldus Van Rooy. Vrijstelling Overigens zijn er wel vrijstel lingen mogelijk. Te denken valt aan kleine bedrijven die geza menlijk inkopen en ketens van zelfstandige winkels. Onthef fingen kunnen eveneens tijde lijk worden verleend als nieuwe produkten worden geïntrodu ceerd. Ze denkt daarbij aan vas te tarieven voor het gebruik van betaalautomaten en statie gelden of tarieven als gevolg van milieu-overeenkomsten. Het VNO reageerde kritisch op de voorstellen van Economi sche Zaken. Volgens VNO-di- recteur Verhaegen is het niet duidelijk of de vergaande Ne derlandse regelgeving direct nodig is als gevolg van de Euro pese richtlijnen. Hij vindt de verhouding tussen Europese en nationale regelgeving nogal on duidelijk. Hij vraagt zich af of bijvoorbeeld de boete van de EG aan de bouwondernemers te recht is als de nationale wetten de onderlinge afspraken heb ben goedgekeurd. Snelheidsmonster van Ferrari De Belgische importeur van de 'Maranello cars' Jacques Swa- ters mocht hem gisteren als eer ste aan het publiek laten zien, de nieuwste Ferrari 456 GT. Met dit sportieve snelheidsmonster kan maar liefst 300 kilometer per uur worden gereden. De auto wordt aangedreven door een twaalfci linder V-motor. FOTO: EPA IN Bij de Britse Ford- en verdwijnen opnieuw De autofabrikant maak- ren bekend dat de nog lecht lopende autover- et schrappen van nog 150 banen noodzakelijk Ford, marktleider in Irittannië en nummer Europa, maakt eind fe- bekend dat van zijn banen er 2100 zouden ïnen. Daar komen nu is 1350 banen bij. Eerder ag maakte autofabrikant oyce bekend 950 banen :n schrappen. Woensdag le Britse regering al een haar gezicht toen Bri- rospace, de grootste in- le onderneming van het ekendmaakte een streep 000 arbeidsplaatsen te ïalen. Werknemers bij Rolls Royce, die gisteren te horen kregen dat er 950 banen worden geschrapt. FOTO: AP DEN HAAG Het verbod op de export van levende var kens en biggen levert het agrarisch bedrijfsleven een miljoenenstrop op. Per week worden 120.000 biggen en varkens naar het buitenland geëxporteerd, met een totale waarde van 15 miljoen gul den. Vooral de situatie bij de fokkers van biggen is nij pend. Het exportverbod tot 15 oktober brengt hen in moeilijkheden. De eerste aanwijzingen voor ontdui king van het exportverbod zijn inmiddels al bekend ge worden. Levende en dode varkens zijn een belangrijk exportprodukt voor de Nederlandse agrarische sector. Na de constatering van de zogenaamde blaasjesziekte besloot het ministerie van land bouw tot een algeheel export verbod voor levende varkens. Bovendien geldt een transport verbod voor de gebieden waar blaasjesziekte is geconstateerd. Met de voortvarende aanpak van het probleem hoopte land bouw het probleem snel de kop in te drukken. Alle varkens- mesterijen die mogelijk het be smette varken hebben geëxpor teerd zijn inmiddels onderzocht door de veterinaire inspectie. Aan het eind van de week wor den de resultaten van dat on derzoek verwacht. Volgens J. Jongerius van het Produktschap voor Vee en Vlees zitten de problemen voor al bij de varkensfokkers. „Per jaar worden er 2 miljoen biggen meer gefokt dan Nederland zelf kan afmesten. Dat betekent dat nu per week ruwweg 38.000 biggen overblijven". Varkens fokkers lieten eerder al weten dat ze ongeveer twee weken de biggen in hun hokken kunnen houden. Daarna ontstaat ruim- J.W. Diepeveen, voorzitter van de Nederlandse Bond van Han delaren in Vee (NBHV), is voor al bezorgd over de rol van de Italianen. „Het lijkt er op dat de Italianen de Nederlanders te rug willen pakken. Nederland heeft zich altijd verzet tegen een hoger melkquotum voor Italië en nu hebben de Italianen een stok om de Nederlanders te slaan. De overheid en de bedrij ven hebben drastische maatre gelen genomen, maar de EG wil nog geen beslissing nemen over een eventueel gedeeltelijk her vatten van de export. Het is dui delijk dat vooral de Italianen dwars blijven liggen". In Ne derland zorgt het exportverbod voor moeilijkheden bij ongeveer 40 transportbedrijven. „Nor maal hebben we een omzet van 15 miljoen gulden per week en nu ineens helemaal niets meer. Die situatie kunnen we geen maanden volhouden". De varkensfokkers worden ook zwaar gedupeerd. De biggen blijven gewoon komen, maar de afzet is verdwenen. Om toch van de beesten af te komen wor den ze voor dumpprijzen ver kocht. „Twee weken geleden deed een big nog 78 gulden. Nu worden ze voor 65 gulden ver kocht, dat is onder de kost prijs", aldus Jongerius. Diepe veen heeft zelfs al prijzen van 50 gulden per big gehoord. Inmiddels is vanuit Brussel ge waarschuwd voor ontduiking van het exportverbod. De var kens worden uitgevoerd naar België en dan als Belgische var kens verder geëxporteerd. Bij een van die partijen in Italië is begin deze week opnieuw een besmet varken aangetroffen. ADVERTENTIE 1KANTIESPREIDING SCHOOLVAKANTIES 1992/1993 De data van de zomervakanties wordt door het ministerie per regio verplicht vastgesteld. Vanaf dit schooljaar kunnen de scholen echter de overige vakanties eigen inzicht invullen. Er is een folder om u te informeren tie (advies-)data van de diverse schoolvakanties. o_. ,we niet allemaal tegelijk op vakantie, dan kunnen we nvx ht van genieten. U vindt de gratis folder 'Schoolvakanties' istkantoor en bibliotheek, ANWB- en VW-i-kantoren en ia NVR-reisbureaus. Ui DE FOLDER NU DE SCHOOL BEGINT! Auto steeds moeilijker te betalen ste landen dupe verdere valuta-onrust INGTON De president van de Wereldbank, Lewis Pres- eft gisteren gewaarschuwd dat de armste landen het meest n zullen hebben van verdere onrust op de internationale irkt. Hij drong er bij de rijke landen op aan beter hun best te ;n gezamenlijke strategie te ontwikkelen om hun economi- 'oblemen te lijf te gaan. „De kwetsbaarheid van de markt ert ons eraan hoe wederzijds afhankelijk de wereld is", n, die sprak op de laatste dag van de jaarvergadering van Wereldbank in Washington, zei dat de chaos op de geld- duidelijk maakt dat landen als de VS en Duitsland dringend •eten doen aan hun begrotingstekorten. IMF-directeur Mi- amdessus zei dat veel ontwikkelingslanden economische unnen laten zien „ondanks de slechte internationale situa- lij merkte ook op dat, voormalige communistische landen ;n markteconomie willen streven, waarbij zij er zich van be- ijn dat dat niet vanzelf zal gaan. Rusland greep de jaarverga- aan om te onderstrepen dat de markthervormingen volgens irlopen, ook al wordt de tijdslimiet voor de terugdringing inflatie en het begrotingstekort, december, niet gehaald. krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt >zelfde avond nabezorgd. BUNNIK De omzet op de doe-het-zelfmarkt voor auto-ar tikelen is in vijf jaar sterker ge stegen dan de totaalomzet in de autobranche. Automobilisten kopen accessoires en onderde len voor hun auto steeds meer bij warenhuizen en benzinesta tions. Ook gaat een deel van de automobilisten voor de aan schaf van onderdelen naar de beunhaas. Veel automobilisten, zo blijkt uit een onderzoek, van de Bovag moeten een stapje te rug doen. Dat leidt er onder meer toe dat een vijfde hun nieuwe auto vervangt door een gebruikte. Dat komt volgens de branche-organisatie omdat de bestedingsgrens van de auto mobilist (waarschijnlijk) is be reikt. Het onderzoek van de Bovag naar autobezit en autogebruik van automobilisten is gedaan door het bureau Noordam en De Vries. Hiervoor werden 6.000 mensen ondervraagd. Een groot deel van de resulta ten kon worden vergeleken met eerder onderzoek uit 1987. Uit het gisteren door de Bovag gepresenteerde onderzoek blijkt dat de automobilist jaar lijks voor 1583 miljoen gulden aan artikelen koopt. Per auto mobilist is dat een bedrag van 304 gulden aan onderdelen en accessoires. In 1987 was het 210 gulden. De garagebedrijven profiteren niet mee van de groeiende doe-het-zelfmarkt. De consument is volgens de Bo vag op zoek naar de goedkoop ste oplossing. Daarnaast rijden mensen langer in een auto. Een nieuwe auto wordt nu 4,1 jaar gebruikt tegen 3 jaar in 1987. Een gebruikte auto gaat gemid deld 3,5 jaar mee, in 1987 was dat nog 2,5 jaar. De auto werd door 720 mensen afgeschaft, 47 procent zegt dat te doen om fi nanciële redenen, 40 procent vanwege de leeftijd. Uit het on derzoek blijkt verder: De aan koop van gebruikte auto's die meer dan 100.000 kilometer hebben gelopen, is toegenomen. Een vijfde van de auto's had meer dan 100.000 kilometer op de teller staan, in 1987 was dat nog een tiende. De helft van de kopers van een auto beslist bin nen een maand over de aan schaf, 40 procent van de nieuw- kopers zelfs binnen twee we ken. De gemiddelde aanschaf- waarde van de auto is 23.500 gulden. Hierbij zijn naast nieu we en gebruikte particuliere auto's, de zakelijke en de lease auto's betrokken. Steeds meer vrouwen hebben een auto op hun naam staan. Ook is er een toename in het aantal tweede auto's per huishouden (25 pro cent). Canadese aluminiumsmelter Alouettte in bedrijf IJMUIDEN De aluminiumsmelterij Alouette in de Canadese provincie Quebec is officieel in bedrijf genomen. In de smelterij, met een jaarlijkse capaciteit van 215.000 ton een van de grootste in de wereld, heeft Hoogovens een belang van 20 procent. Eenzelfde belang hebben de Société Générale de Financement (Canada), de Duitse VAW Aluminium, de Oostenrijkse Amag en Kobe Steel/Ma rubeni uit Japan. Met de bouw van de smelter was ruim 2 miljard gemoeid. Voor Hoogovens Aluminium betekent de deelneming in de fabriek een capaciteitsuitbreiding van 43.000 ton per jaar bo venop de 175.000 ton primair aluminium die nu bij Aldel in Delfzijl en Hoogovens Aluminium Hüttenwerke in het Duitse Voerde wor den geproduceerd. Voor Hoogovens is de uitbreiding belangrijk voor de metaal voorziening van de verwerkingsbedrijven, die jaar lijks ruim 350.000 ton walserij- en extrusieprodukten maken. België verbiedt tabaksreclame BRUSSEL In België is het vanaf 1995 verboden nog langer reclame te maken voor rookwa ren. Er bestonden al beperkin gen voor de tabaksreclame, maar de nationale minister van volksgezondheid Laurette On- kelinx wil nu ook alle creatieve ontsnappingsmogelijkheden uitbannen. De Belgische minister kondigde gisteren wel een overgangspe riode van twee jaar aan, waarin op alle reclame-uitingen de waarschuwing moet komen dat tabak de gezondheid schaadt. Het verbod dat op 1 januari 1995 van kracht wordt, geldt zowel voor directe als voor meer geraffineerde reclame in welk medium dan ook. Zo wordt sponsoring van sportmanifesta ties niet langer toegestaan. In België mag al sinds enige ja ren geen reclame worden ge maakt voor sigaretten. Tabaks fabrikanten en reclamebu reau's vonden echter voldoende creatieve oplossingen om met publiciteit voor luciferdoosjes of aanstekers dezelfde sfeer op te roepen, waardoor de naams bekendheid gewoon werd ver groot en de doelgroep werd be reikt. De laatste tijd verbinden steeds vaker tabaksfabrikanten hun merknaam aan muziekevene menten, waarvoor ondermeer in de bioscoopreclame aandacht wordt gevraagd. Er komt daar geen sigaret of aansteker meer aan te pas. De merknaam Luc ky Strike of L&M bij beelden van dansende mensen of Ame rikaanse automobielen is blijk baar voldoende om hetzelfde re sultaat te krijgen. ADVERTENTIE DE UNO TEAM TIJDELIJK V.A. F. 18.950,-. Maar dan krijgt u wel een zeer complete auto met-'n krachtige 1100 cc r de dichtstbijzijnde Fiat dealer: 06-0998880. BRUSSEL - De Vlaamse krant De Morgen verkeert op nieuw in ernstige problemen. Hoofdredacteur Piet Piryns zei gisteren zelfs te vrezen voor het voortbestaan vanwege plannen van de Persgroep, eigenaar van De Morgen, om de druktijden vanaf zondag drastisch te ver vroegen. De redactie moet daar door uiterlijk om 19.30 uur haar kopij inleveren. Dat is nu 22.30 uur. „In die omstandighe den kun je geen krant maken. Het betekent bijvoorbeeld dat we de uitkomst van het Franse referendum niét kunnen mee nemen, noch de uitslagen van voetbalwedstrijden", aldus Pi ryns. Christian van Thillo van de Persgroep heeft laten weten de drukpersen nodig te hebben voor Het Laatste Nieuws, een populaire krant die veel meer lezers dan De Morgen trekt. Maar volgens kranteberichten is Van Thillo er eigenlijk op uit De Morgen langzaam te laten doodbloeden. De Morgen, die zichzelf een pro gressieve krant noemt, heeft een moeilijke tijd achter de rug. Na enkele pijnlijke ingrepen die vorig jaar twintig banen kost ten en leidden tot drastische be snoeiingen in het redactiebud get zijn we echter „uit de rode cijfers", zo zei Piryns die voor zijn hoofdredacteurschap voor het weekblad Vrij Nederland werkte.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7