CDA: geen vermogens toets in verpleeghuis h Reddingswerkers: tachtig doden in Zuid-Frankrijk Tientallen mensen besmet met polio Nabootsen EcidócSouxci/nt 4 A3 A5 B1 B5 C3 C5 Trein ontspoord op station Alphen Piloot vliegt huis ex-vriendin binnen rl4 Dagen Gratig VRIJDAG SEPTEMBER 1992 24 PAGINA'S fn drie katernen ieestelijk leven lensen van zeventig :e. fommen in bomen" ;R :e.[ Stmoeting De Klerk Mandela ophanden iden omgeving rtbestaan ijshal verzekerd vermans gedijt in teamverband berenslim vervolg op speelfilm :opwandjes van Paleis Het Loo TELIJK LEVEN/OPINIEA2 inland a3/4/6 si land a5/6 OMIE N/REGIO TVERLENING EN TUINBOUW 5IENSTEN r (ROGRAMMA'S ;erdam verbiedt ert nazi-band ERDAM - Burgemeester heeft een concert van ex- ichtse skinheadbands in Hoek van Holland i. De burgemeester lat het concert, waar eni- tderden extreemrechtse op af komen, zal leiden jstische en fascistische ui- Verder vreest de politie ifrontatie met anti-fascis- 'betogers. De politie zal tgangers die toch naa,r 'an Holland afreizen, op en direct ingrijpen zodra ding toe is. „Racistische listische uitlatingen zul- iet worden getolereerd, ihirts met hakenkruizen ;gen met nazi-symbolen- in beslag genomen wor- ~>e politie houdt een pele- achter de hand voor het ie rechtsradicalen moei- m veroorzaken. Ccldóc 0ouxont Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25452. Losse nummers 1,50. Vannacht weinig bewolking en minimumtemperatuur omstreeks 13 graden. Overdag overwe gend zonnig en middagtempera- tuur van 20 graden op de Wad deneilanden tot 24 in het zuiden van het land. Wind uit zuid tot zuidoost, matig, kracht 3 a 4, langs de kust overdag nu en dan vrij krachtig, 5. ALPHEN AAN DE RIJN Een ontspoorde per sonentrein op het station Alphen aan de Rijn heeft'vrijdag enige tijd gezorgd voor vertraging op het traject met Gouda. De personentrein kwam rond 06.25 uur naast het spoor te staan, net nadat de trein was vertrokken. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Dat heeft een woord voerder van de NS vrijdag bekendgemaakt. Vol gens de zegsman ontspoorde de trein door proble men met een wissel. De trein van 06.25 uur naar Gouda kreeg melding van een foute wissel. Machi nist en conducteur constateerden na controle dat er waarschijnlijk sprake was van een foute mel ding. Om riciso's te vermijden reden zij toch maar stapvoets weg. „En plotseling stond de trein dus De brandweer van Edmonton probeert de brokkenpiloot uit zijn naast de rails", aldus de woordvoerder. cockpit te bevrijden foto: ap EDMONTON Een aan de kant gezette piloot heeft in de Canadese plaats Edmonton bijna twee uur met zijn vliegtuig een woonwijk geterrori seerd, voor hij uiteindelijk toen zijn benzine op was de woonkamer van zijn ex-vriendin binnen vloog. De vrouw, Donna Lorénz, haar familie en honderd buurtbewoners waren hun huizen reeds ontvlucht toen de ongewenste bezoeker arriveer de. De piloot, de 30-jarige Randy Mock, hield aan zijn actie een schedelbasisfractuur en gezichtsver wondingen over. In 1988 haalde Mock al de voor pagina's van de kranten toen een rechter op zijn verzoek zijn ex-vriendin een voorlopig verbod op legde om een abortus te ondergaan. Het verbod, dat 48 uur duurde, werd echter niet verlengd, waarna de vrouw alsnog abortus liet plegen. Brand pension is aangestoken DEN HAAG - De brand die vorige week woensdag pension Vogel in de Scheepmakerstraat in de as legde en elf mensen het leven kostte, blijkt te zijn aangestokenT echnisch onderzoek van de recher che heeft dat uitgewezen. Vanmorgen heeft de poli tie in verband hiermee een 36-jarige vrouw uit Den Haag gearresteerd. De vrouw, die in het pand woonde, wordt ervan ver dacht de brand te hebben Duitse politie ontdekt dodenlijst bij neo-nazi BRAUNSCHWEIG - De Duitse poli- tie heeft bij een huiszoeking bij een neo-nazi in Braunschweig, in de deel staat Niedersachsen, een dodenlijst met de namen van zo'n 200 politici, rechters, openbare aanklagers en po litieagenten ontdekt. Volgens de krant Bild van vandaag trof de politie in de woning ook gif en een omvang rijk wapenarsenaal aan. De krant haalt een hoge functionaris van de binnenlandse veiligheidsdienst aan die verklaarde: „Wij waren geschokt. Blijkbaar hebben wij te maken met een eerste terroristische organisatie van rechts, naar het voorbeeld van de Rote Armee Fraktion DEN HAAG Bejaarden die in een verpleeghuis moeten worden opgenomen, hoeven niet langer bang te zijn dat zij verplicht zullen worden hun eventuele vermogen op te souperen. De Tweede Kamer zal het daar toe strekkende plan van staats secretaris Simons 'afschieten'. Op termijn zal de Kamer waar schijnlijk ook een streep halen door de vermogenstoets voor bejaarden in verzorgingstehui zen die al een aantal jaren be staat. Dit heeft het CDA-ka- merlid Lansink gisteravond ge- i het programma AVRO's Televizier. Hoewel Simons deze week nog verklaarde dat hij groot belang hecht aan de in voering van een vermogen stoets voor mensen in een ver pleeghuis, is de CDA'er niet bang dat de PvdA-bewindsman van volksgezondheid zal drei gen met aftreden. „Het is mij duidelijk geworden dat wij die maatregelen mogen afschieten. Alleen zal ik dan wel dekking moeten aangeven", aldus Lan sink. Hij wees erop dat dit geen een voudige opgave is. Door de hou ding van het CDA dreigt een gat geslagen te worden in de rijks begroting van ruim een half miljard gulden. Wat de ver pleegtehuizen betreft gaat het om 135 miljoen; als ook de ver mogenstoets in verzorgingshui zen erbij wordt betrokken, komt er nog eens 400 miljoen bij. Lansink is het met Simons eens dat er vandaag de dag geen wezenlijke verschillen meer zijn tussen verzorgings- en ver pleeghuizen en dat dus moet gelden: gelijke monniken, gelij ke kappen. Het CDA-kamerlid wil de mid delen om het gat te stoppen ha len „uit het inkomen in plaats van het vermogen'". Hij bleek daarmee te bedoelen dat van mensen in een verpleeghuis wel een maandelijkse eigen bijdra ge kan worden gevraagd. „Er worden immers woonkosten en enkele andere kosten uitge spaard". Het resterende beno digde geld wil de CDA 'er ver krijgen door een verhoging van sociale premies. „Ik denk dat we een goeie mix zullen moeten maken van premies en eigen bijdragen". Onderwijs in verzet Nog steeds steun voor Franse frank AMSTERDAM De centrale banken, en dan vooral die van Frankrijk en Duitsland, lijken erin geslaagd te zijn de speculaties met de Franse frank een halt toe te roepen. In ieder geval zag de handel op de valutamarkten er vanmorgen redelijk kalm uit, met een Franse munteenheid die op een wat hoger koerspeil stond. De frank noteerde om 10.00 uur 33,150. Evenals op de twee voor gaande dagen vonden er steunoperaties plaats voor de Franse munteenheid. De dollar moest het stellen met een lagere koers. Om 10.00 werd in Amsterdam een koers opgegeven van 1,6680. Gisteren stond de dollar aan het eind van de handel op 1,6765. Tevreden vakbonden in stadion Galgenwaard zagen gisteren ongeveer 20.000 leerkrachten protesteren tegen de plannen van minister Ritzen en staatssecretaris Wallage. foto: theo böhmers Pagina A4: Jonge leraren eisen meer geld op „historische actiedag" Idoor HANS LEBER NEDERWEERT Zeer ver moeid zijn vanochtend en van nacht 63 Nederlanders in Ne- derweert aangekomen nadat zij in Frankrijk het slachtoffer wer den van zware overstromingen tijdens noodweer. Dinsdag en woensdag kwamen daarbij in de streken Vaucluse, Dróme en Ar- dèche enkele tientallen mensen om het leven, onder wie een Ne derlander, vijf Belgen en een Duitser. Er zijn inmiddels 33 lijken ge borgen en zeker 43 personen worden nog vermist. Reddings werkers zijn bang dat het doden tal zal oplopen tot tachtig. Volgens een begeleidster van het ANWB-transport vanuit Frankrijk hebben de mensen traumatische ervaringen. „Ze hebben verschrikkelijke dingen meegemaakt, zagen bijvoor beeld dat anderen door het wa ter werden meegespoeld zonder iets te kunnen doen. Mensen stierven voor hun ogen terwijl zij zelf ergens in een boom hin gen. Hulpeloos, urenlang soms". De meeste vakantiegan gers waren van oudere leeftijd. Tien gedupeerden zijn per vlieg tuig naar Nederland gekomen. Daaronder ook vijf licht gewon den. „Niets ernstigs, denk aan schaafplekken. Maar psychisch lijden de mensen er erg onder", aldus perschef Ad Vonk van de ANWB. De komende weken zal de ANWB de gedupeerden per brief vragen of zij behoefte heb ben aan slachtofferhulp. Onder de Nederlanders die gisteren te rugkwamen bevond zich een. groep die in het dorpje Vaison- la-Romaine (Vaucluse) werd verrast door een watermassa die zich via het doorgaans rustige ri viertje de Ouvèze verplaatste. Volgens getuigen bereikte de Ouvèze op een bepaald punt een hoogte van negentien meter bo ven het normale peil, waarna hij alles op zijn weg verzwolg. Pagina A3: „Mensen van zeven tig klommen in bomen" ROTTERDAM - In de „di recte geografische omge ving" van de 14-jarige polio patiënt uit Streefkerk zijn enkele tientallen mensen be smet gebleken. Er zijn zelfs sterke aanwijzingen dat er nog meer besmettingen zul len worden vastgesteld. De kans echter dat de mensen die met het virus besmet zijn polio krijgen is één op duizend, zo benadrukte de Zuidholland se geneeskundig-hoofdinspec teur Siemons gisteren nog eens. Op de school waar de 14-jarige polio-patiënt onderwijs volgt, het Reformatorische Plancius- College in Rotterdam-zuid, zijn nog geen gevallen van besmet ting bekend. Over enkele dagen moet blijken of meer van de 1700 leerlingen besmet zijn ge raakt. Gisteren raakten de GGD-dis- tricten Den Haag en Dordrecht door hun voorraad vaccin heen wegens de verrassend grote toe loop van mensen die gevacci neerd wilden worden. Volgens voorzitter P. van Arkel van de landelijke vereniging van GGD- directeuren behoren de meeste mensen die deze week gevacci neerd zijn niet tot de directe ri sico-groepen. Besloten is de doelgroep tijdelijk te verkleinen om het risicogebied de hoogste prioriteit te geven, aldus Van Arkel. Vanaf vandaag zijn in Zeeland, een deel van Zuid-Hol land en West-Gelderland alleen personen gevaccineerd onder de 18 jaar of mensen jonger dan 62 jaar die tot nu toe het vaccin om principiële reden hebben ge weigerd. Na het weekeinde wordt de doelgroep uitgebreid tot mensen onder de 40 jaar. In overleg met de GGD is de zuster van de 14-jarige polio patiënt „uit sociale overwegin gen" door haar werkgever naar huis gestuurd. Zij werkte als stagiaire in een verpleeghuis in Gouda. De GGD tekent daarbij aan, dat er voor het uitvoeren van het werk „medisch gezien geen belemmeringen zijn". Menselijk gezien, zo stelt de di rectie van het verpleeghuis De Riethoek, was dat wel het geval. Maandag zal overlegd worden of zij haar werkzaamheden kan hervatten. Lagerhuis steunt politiek Major LONDEN Het Britse Lager huis heeft gisteravond zijn goed keuring gehecht aan de economi sche politiek van premier Major. Aan het slot van een spoeddebat stemden 322 afgevaardigden vóór het regeringsbeleid en 296 tegen. Major zei tijdens het de bat dat het Britse pond niet bin nen afzienbare tijd in het Euro pese Monetaire Stelsel zal terug keren. Hij verdedigde het besluit van de regering vorige week de munt uit het EMS te halen. De regering had volgens hem geen andere keus. Pagina A5: Major vergeleken met 'Eddy the Eagle' Het nabootsen van de stem van prins Bernhard, waarmee een bepaald merk bed wordt aanbevolen, is niet te verbieden. Of het moet zo erg zijn, dat iedereen denkt dat het echt prins Bernhard is die in de reclameboodschap spreekt. „Wij worden een dagje ouder en onze dochters adviseren seniorenbedden van Damminga", zegt de nepprins in de advertentie die via Omroep Gelderland wordt uitgezonden. Volgens de RVD is reclame met originele geluidsfragmenten of foto's van leden van het koninklijk huis verboden. Onlangs moest een advertentie met een foto van de prins op jacht worden ingetrokken. Voor een dagblad is dergelijke reclame helemaal niet nodig. Iedereen weet dat de prins de krant leest. dea|i, ARA, 474 128; ;el: EG moet ipa van twee eden overwegen De Westduitse minis- financiën, Theo Waigel, mening dat de EG zou overwegen zich in de st met twee snelheden wikkelen. Dit is vrijdag &rd door leden van zijn CSU, de Beierse zus van de CDU van tanselier Helmut Kohl, christen-democratische ISU regeert in Bonn sa- iet de liberale FDP. De le- n de CSU zeiden dat Wai- een partijbijeenkomst arde dat de EG twee snel- zou moeten overwegen 'olg van de verschillen in nomische prestaties tus- lidstaten. De minister iet op tot een „Europa 'ee snelheden", maar be- net partijcollega's de mo- leid van een „mini-Euro- Spelletje Het was gisteren een spel in de gotische zaal van de Raad van State in Den Haag, maar aan de kleding en de serieuze gezichten was dat niet af te lezen. Keurig in het mantelpak of kostuum bootsten ongeveer 150 scholieren uit de 12 Nederlandse provincies en buitenlandse scholieren gisteren een vergadering van het Europees Parlement na. fotctanp Echtgenote even naar de haaien SHIKOKU Een 40-jarige Japanner heeft na een echtelijke ruzie getracht zijn huwelijk op een wel zeer radicale wijze te ontbinden. De man poogde zijn vrouw om te brengen door haar aan de haaien te voeren. Een half uur lang sleepte hij zijn gade met een motorbootje in een vissersnet door de wateren bij het Zuidjapanse eiland Shikoku, in de hoop dat de haaien zouden toehappen. Omdat de roofvissen wegbleven, bracht hij zijn vrouw uiteindelijk terug naar huis. Daar waarschuwde zij de politie, die de man inmiddels heeft aangehouden. Politie van Lisse krijgt versterking na ongeregeldheden LISSE De politie van Lisse heeft gisteravond extra versterking gekregen om de onstuimige menigte in het feestvierende dorp in toom te kunnen houden. Na afloop van de harddraverij ontstonden al grote ongeregeldheden. In de biertent aan de Bondstraat bevond zich een groot aantal mensen die te diep in het glaasje had gekeken. Door één van de aanwezigen werd een middenpaal van de tent omgetrokken en di rect hierna ontstond een vechtpartij. Een inwoner van Lisser- broek schopte één van de aanwezige politie-agenten. Toen de poli tie deze man wilde aanhouden, werd zij van alle kanten belaagd. De arrestant kon geboeid en wel ontsnappen, maar werd even later toch aangehouden. Vanwege de dreigende sfeer die was ontstaan, heeft de politie met versterking van korpsen uit de omgeving de hele kermisavond extra gesurveilleerd. Behalve twee meldingen van vechtpartijen is de avond verder rustig verlopen. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef vo< slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: d maand f. 27,00 (met automatische betaling) d kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: Telefoon: Bel 071 - 313 677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) I •igerd)

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1