„Binnen tien tellen midden in het water" Mysterieuze dood dolfijnen doet dolfinaria de das om Buitenland Met 'enger Chuan Leekpai breekt Thaise lente aan altwegen jergen uld van dgolf Oud-generaal nieuwe president Vietnam n is de mode in nieuw Rusland A 17 Leidse Courant 1 donderdag 24 september 1992 i i BANGKOK Met de benoeming gisteren van Chuan Leekpai (54) tot premier van Thailand lijkt nu ook in dit door legercoups geplaagde land een 'Thaise lente' aan te breken. De Democratische Partij (DP) van Chu an behoort tot de democratische partijen die tot de 'en gelen' werden gerekend, omdat ze protesteerden tegen de decennialange 'duivelse' militaire overheersing van hun land. De nieuwbakken eerste-minister heeft niet zijn sporen verdiend in het leger zoals zijn voorgan gers, maar heeft in de burgermaatschappij carrière ge maakt. Zijn studie rechten en schilderkunst bekostig de hij door te werken als tapper op de talrijke Thaise rubberplantages en door zijn tekeningen te verkopen. Als zoon van een plattelandsonderwijzer en groente verkoopster heeft hij dan ook recht van spreken als hij zegt dat de „Amerikaanse droom" om van onderaf de top te bereiken ook in Thailand werkelijkheid kan wor den. Chuan werd de afgelopen 23 jaar acht keer geko zen tot volksvertegenwoordiger en leidde als rege ringslid diverse ministeries. Eenmaal was hij ook vice- premier. Desondanks heeft hij zijn eenvoudige af komst nooit verloochend en is hij nooit voor de verlei ding bezweken een dure auto of huis aan te schaffen, zoals zijn collega's politici plachten te doen. Nog steeds woont Chuan in een eenvoudig houten huis in een van de overbevolkte wijken van Bangkok. Dinsdag, toen bekend werd dat hij de nieuwe premier zou worden, legden arbeiders alvast de loper uit door de straat waarin Chuan woont nog snel even te asfalteren. „Dat is in elke geval mooi voor de mensen in deze straat die het al zolang met gaten en grote waterplassen hebben moeten doen", aldus Chuan die evenals zijn buren een kijkje kwam nemen naar alle onverwachte drukte in de straat. Chuans DP won tijdens de verkiezingen van 13 september tegen de verwachting in 79 van de 350 ze tels. De DP moest het opnemen tegen de Palang Dhar- ma van Chamlong Srimuang. Deze voormalige gouver neur van Bangkok gaf in maart met een hongerstaking de aanzet tot de protesten tegen generaal Suchinda Kraprayoon. Die was na de verkiezingen van maart aan de macht gekomen door een verkapte coup van de militairen. Duizenden mensen betoogden hiertegen en eisten een democratisch gekozen premier. Hun protest werd vervolgens in mei door het leger in bloed ge smoord, waarbij zeker 50 doden vielen en 300 mensen vermist werden. Na zijn benoeming zei Chuan een „eerlijk" beleid te zullen voeren in het door corruptie verziekte land. Het is nu de vraag of het leger zich veel gelegen laat liggen aan het duidelijke verlangen van het volk naar een de mocratische regering. Waarnemers menen dat de ge neraals niet verwachten veel problemen te hebben met de gematigde Chuan en dat de soep niet zo heet gege ten zal worden als die nu wordt opgediend. ilg van voorpagina) 1-LA-ROMAINE - Dpvallend dat vrijwel zen in de streek rond Jnedal die de afgelo- z uur door het water [evaagd van recente waren en op terrein stonden 'a oeger niet werd ge- lri ctie Bsecretaris van 'Ris- ijeurs' (grote risico's) Tazieff zei gistermid- leer onderzoek moeten voordat ze klakke- jj iwvergunningen afge- nn ik nog in de regering m ik de meest ver- lijke blunders tegen", sieff. loUa j er probleem doet zich lem en andere deskun- lor in de bergen. De 111 ïweersbui van gister- arstte los boven de intoux. „Vroeger was lezaaid met kleine wei akkers, die stuk voor elkaar waren geschei- hagen van bomen en f ras. Als toen zo'n bui n, werd de daling van regelmatig afgeremd, manier sijpelde een ;1 van het water ook in Maar door herverka- de moderne ruimtelij- ing met geasfalteerde alt het water veel snel- komt dus vrijwel tege- rivieren terecht. Daar ar een kleine bocht in of hij hoeft maar iets e worden en je provo- n vloedgolf. Hetgeen op verschillende plaat- leurd", aldus Tazieff. van binnenlandse za- 1 Quilès heeft gister een bezoek gebracht troffen regio. Hij heeft ïdigd dat de vier pro oor de Franse regering verklaard tot rampge- houdt in dat de Franse financiële middelen ;t om bij de wederop- helpen en dat de gedu- aanspraak kunnen ma in verzekering, de Franse autoriteiten og wel enige tijd duren Ie streek rond het Rhö- n vertrouwde gezicht ijgt en voordat duide- e groot de schade pre- ;r in de rivieren daalt 1 en het ziet er naar uit ïulpverleners nog wel bezig zullen zijn met m naar de lichamen ermisten. Voor het ko- weekeinde wordt een depressie verwacht. Franse weermannen lat het .om een weinig e-drukgebied zal gaan. VAISON-LA-ROMAINE - Je kunt hier ansichtkaarten kopen die effen zijn en fel blauw. 'De lucht van de Pro vence' staat op de achter kant. Een andere versie be staat ook: dezelfde harde kleur met een, twee, drie wattenbolletjes erop: 'de Provence bij slecht weer'. Nu, een dag na de cycloon, pre senteert het rampgebied zich onder de eerste ansicht als een totale ontkenning van wat 24 uur eerder hier begon als een warme storm die niet eens on aangenaam voelde. Alleen de momenten tussendoor, waarin de wind plat viel en de cypres- sen twee of drie minuten dood stil leken te wachten, waren on heilspellend. De weekmarkt, 's morgens in Vaison, was even gezellig als altijd en de terras sen zaten nog aardig vol met Met wat kleren in haar hand verlaat deze inwoonster van Vaison-La- Romaine wadend door de modder haar onder gelopen huis. late toeristen. Pas rond elf uur op de terugweg naar het huis, dat zeven kilometer verderop op een berghelling staat die het dal van het riviertje de Ouvèze begrenst, wordt het boven de Mont Ventoux pikzwart en dan gaat alles snel. Als de keukendeur in het slot valt, dreigt het onweer eerst met donder. Tien minuten later komt de regen en dan is er -opeens niets meer zichtbaar. De cypressen voor het huis lij ken weg, de olijven in de bene den tuin, de overkant van het dal, alles is verdwenen. De com plete omgeving is ingepakt in waterstralen. Opgezweept door een storm die van alle kanten lijkt te komen, lichten ze vreemd op in bliksemflitsen. Het water, dat zich in brede stromen van de brug stort, trekt zich niets aan van de me ter-dikke achtermuur die, zoals alle oude Provengaalse huizen is opgetrokken uit platte gesta pelde natuurstenen. Het gutst de keuken in en binnen drie mi nuten heeft zich een rivier ge vormd die haar loop zoekt langs de open haard, onder de tafel door om daarna via een spleet onder de deur zich weer te voe gen in de watermassa buiten. Haar snelheid kun je meten aan een drijvend eikeblaadje: een meter per seconde. Een tweede stroom loopt langs de trap en vormt een vijver in de hal. Hier helpt geen dweil of emmer. Maar helemaal boven is het droog. De lampen leiden de totale duis ternis in met korte storingen, tot om drie uur de elektriciteit definitief uitvalt. Dan zijn er al leen nog maar de geluiden van donder, storm, water en van de eerste helikopters. Wanneer hier het geluid van de rivier doorheen breekt kun je je niet meer herinneren: geruis is een bekend geluid na een flinke donderbui, pas als je het in de verte hoort brullen valt het op. Een uur later trekt de regen weg en zie je in de verte een bre de, bruine, kokende stroom die ver buiten zijn bedding is getre den en metershoge golven die hoog in de lucht uit elkaar knal len. Een fractie van de werkelijk heid dringt pas door, als op de brug een man je auto aanhoudt, die alleen maar kan schreeu wen: 'Ga terug, ga terug'. Als mensen, die in groepjes langs de weg aan elkaar klitten, je ver tellen dat Vaison van de buiten wereld is afgesloten, dat het dorpje Entrechaux onbereik baar is. Niet allen de elektrici teit maar ook de waterleiding en telefoon is uitgevallen. Tegen de schemer vind je een weg die niet zonder gevaar je langs losgeslagen rotsblokken, stukgeslagen bermen en ontel bare watervallen naar Vaison leidt. Bij de camping daar word je tegengehouden door een sol daat. Je vraagt. „Ik hoop maar drie doden", zegt de man. Deze camping ligt ook aan de Ouvè ze. Op deze plaats botste de ko kende stroom tegen een zijri viertje waardoor het water ze ventien meter hoog werd terug- gestuwd en de hele camping Het contact tussen een dolfijn in gevangenschap en zijn trainer lijkt meestal perfect. Hier staat de volgende dag een treurig groepje naast plastic zakken wat sokken en schoe nen dik onder de klei. De heer F. Bakermans uit Waalre wijst op iets tien meter verderop: „Die is van mij". Het is een ca ravan die over een haag van vier meter hoogte is geslingerd en nu boven in een boom hangt. Auto's liggen op hun kant of hangen in hekken. „We zaten gezellig te eten en dachten dat het wel mee zou vallen. Mijn vrouw zei nog dat ze blij was dat ze de was had binnengehaald. Binnen tien tellen stonden we opeens tot ons midden in het water en moesten we vechten voor ons leven. Overal gilden mensen om hulp". Deze toeris ten zwommen de goede kant op: naar de weg. Hoog in een oude oliemolen hebben -ze kletsnat gewacht tot alles voorbij was. De groep die op het dak van de toiletruimte was gevlucht heeft het moeilijker gehad; toen ze tot hun middel in de kokende watermassa stonden, konden ze op het nippertje worden ge red door helikopters. Maar sommigen zeggen dat er drie mensen zijn meegesleurd. Op de weg naar huis blijken tientallen stroompjes die zo klein zijn dat je ze normaal nooit ziet, gisteren woeste stro men te zijn geworden die wijn gaarden, muren, stukken van huizen hebben meegesleurd. Meloenplanten hangen boven in de bomen, elektriciteitspalen liggen dwars over de weg. Het is nu 22 graden. De regen van gisteren verdampt tussen de bergruggen tot witte sluiers die later hoog in het felle blauw van de lucht als vriendelijke witte wattenbolletjes blijven hangen. Maar op het gemeente huis van Vaison hangt een do denlijst met de laatste cijfers. Ij RUST Bijna twintig jaar lang waren Bobby, Elvis en Sally de grote sterren van een van de populairste Duit se dolfijnshows. Na hun mys terieuze dood vorige maand, binnen elf dagen na elkaar, is echter de roep om een verbod van dolfinaria toegenomen. Het personeel van het Europa park, een recreatiecomplex in Rust bij het Zwarte Woud, heeft meer dan een maand voor het leven van de zieke dolfijnen ge vochten. De eerste tekenen dat de beesten iets onder de leden hadden waren lusteloosheid en een afgenomen eetlust. Eind juli was hun gedrag zo labiel dat de show werd afgelast. De be zoekers kregen te horen dat het dolfinarium wegens herstel werkzaamheden was gesloten. Trainers, wetenschappers en dierenartsen uit Duitsland en Engeland onderzochten de dol fijnen. De zoogdieren en hun watertank vertoonden evenwel geen tekenen van infectie. De twee zeeleeuwen Rocky en Snicky, die de tank met de dol fijnen deelden, bleven gezond. Ondanks een intensieve anti- bioticakuur stierf Sally, twee dagen later gevolgd door Elvis en een week later door Bobby. „Geen circus meer voor Flip per", kopte dagblad 'Die Welt'. Er wordt gespeculeerd dat de dolfijnen vergiftigd zijn door de radicale dierenactivisten die in juli zonder succes demonstreer den tegen de bouw van een nieuw dolfinarium. Sectie wees echter alleen uit dat de dolfij nen een onverklaarbare toena me van witte bloedlichaampjes hadden. De activisten zeggen dat de dood van de dolfijnen hun stel ling bevestigt dat dolfijnen in gevangenschap niet de vrolijke circusartiesten zijn die ze lij ken, maar uiterst gevoelige die ren die lijden onder de kunstjes die ze moeten vertonen en hun beperkte bewegingsvrijheid. Uit cijfers uit Amerika blijkt dat sinds 1973 meer dan 650 dolfijnen zijn gestorven na min der dan vijf jaar in gevangen schap. Sommigen verdronken in netten, andere bezweken aan chloorvergiftiging of stikten in voorwerpen die door toeristen in het water waren gegooid. De dierenactivisten geloven dat nog veel meer dolfijnen gestor ven zijn aan stress-gebonden ziekten. In Zuid-Carolina zijn dolfijn- en walvisshows inmid dels verboden en ook in Texas wordt gesproken over een ver bod. Zoölogisch onderzoek heeft echter uitgewezen dat dolfijnen in gevangenschap even lang le ven als in het wild. Carl Claus Hagenbeek, directeur van de Zoo van Hamburg en een van de bekendste dolfijndeskundigen van Duitsland, noemt de sug gestie van sommige onderzoe kers dat de dolfijnen die in shows optreden zelfmoordnei gingen vertonen „dwaasheid". De doodsoorzaak van Bobby, Elvis en Sally zal misschien al tijd een mysterie blijven. Maar één ding is zeker: de dolfijn shows in Duitsland hebben een waarschijnlijk dodelijke klap gekregen. De plannen voor een nieuw dolfinarium in Rust zijn nu van de baan en de strengere Europese wetgeving inzake die- renimport zal de dolfijnenbusi- ness waarschijnlijk de das om doen. (c) The Sunday Times HANOI Le Due Anh, een ge pensioneerde generaal die de Vietnamese invasie van Cam bodja leidde, is gisteren tot pre sident van Vietnam gekozep. De nieuwe president heeft meer bevoegdeden dan zijn voorgan ger. Het officiële radiostation de Stem van Vietnam verklaar de dat Anh door de nationale as semblee was gekozen, die eerder op de dag Nong Due Manh, die tot de Tay-minder- heid behoort, tot voorzitter koos. De 395 leden van de as semblee, die in de afgelopen ja ren meer macht heeft gekregen, zullen naar verwachting de her vormer Vo Van Kiet als premier herkiezen. Anh, die na partij baas Do Muoi de tweede man is binnen het politbureau van de communistische partij, is een machtige figuur op buitenlands en militair gebied. De 70-jarige Anh was de grote man achter de Vietnamese invasie van Cam bodja in 1978, waardoor het re gime van de Rode Khmer omver werd geworpen. De generaal, die de steun heeft van veel mili tairen en gepensioneerde mili tairen, heeft de grootscheepse demobilisatie van het Vietna mese leger geleid na de terug trekking uit Cambodja. Sinds de grondwet vorig jaar werd aangepast heeft de president meer macht. Zo kan hij de oor log verklaren in geval van een invasie, als commandant van de strijdkrachten optreden, ver dragen afwijzen of aannemen en ambassadeurs benoemen. la- ïlcELVOY >U Er was een tijd Sovjetvrouwen zich lamd niets aantrok- |n de westerse dicta- e begeerlijkheid ge- met slankheid. ledertjes knepen in de van in hun ogen veel te onge meisjes, die ze bij met zure room, aard- i suikergoed tot de juis- van molligheid was be- it de komst van wester- enties en kleding is het eidsideaal in het nieu- ind radicaal veranderd, proberen buitenland dellen na te bootsen en nporteerde confectie te Terwijl in Milaan en e rokken langer wor den die in Rusland kor- netro wordt overspoeld a minirokjes die strak achterwerken span- luwenblad Rabotnitsa "kende Vrouw), waar van twaalf miljoen exemplaren worden verkocht door het hele Gemenebest van Onafhankelij ke Staten, speelt in op deze trend. Het heeft de lezeressen uitgenodigd over hun dieet te schrijven en zal uit de brieven de 'afslankkampioen' van het jaar kiezen. De prijs is een koel kast. Een van de problemen voor Russische vrouwen die willen afvallen is volgens redac trice Alla Krasinskaja, dat het moeilijk is om aan verse en ma gere produkten te komen. Veel vrouwen storten zich daarom op sadistische hongerdiëten. Een 13-jarig meisje uit Tsjelija- binsk in de Oeral schrijft: „Ik ben in een maand 20 kilo kwijt geraakt. Ik heb eerst drie dagen niet gegeten en daarna at ik al leen maar pap en dronk ik sap - gemakkelijk!" Een lezeres uit St. Petersburg beveelt heel se rieus haar appeldieet aan: een appel 's morgens, twee appels 's middags en drie appels 's a- vonds. Nelli P. uit Oezbekistan stelt de lezeressen ervan op de hoogte dat de vrouwen in haar republiek hun eigen urine drin ken: „Het houdt ons dun en onze huid strajend". Alla Krasinskaja, zelf een goed voorbeeld van de nieuwe vrouw, met plaatjes van ont werpen van Versace aan de muur „om over te dromen", zegt dat de veranderingen in ui terlijk begonnen toen Raisa Gorbatsjov 'first lady' van de Sovjetunie werd. „Daarvoor waren de vrouwen van de lei ders degelijk en onmodieus. Raisa liet zien dat het mogelijk was om politiek betrokken te zijn en ook nog aantrekkelijk en modebewust. Nu zijn de vrou wen een beetje teleurgesteld over Naina Jeltsin; ze lijkt een beetje op de vrouw van presi dent Bush". Krasinskaja vreest dat de dieetmanie gezondheid sproblemen tot gevolg zal heb ben. „Russen neigen naar het extreme. Uit veel van de brie ven die we krijgen blijkt dat de mensen afvallen als een soort wedstrijd zien. Een uitgebalan ceerd dieet is iets waar maar weinigen van gehoord hebben en de anorexia grijpt om zich heen onder jonge meisjes". (c) The Times Massagraven ontdekt in voormalig Sovjet-kamp BERLIJN In een voormalig Sovjet-kamp nabij het nazi-con centratiekamp Sachsenhausen zijn vijftig massagraven ont dekt, zo hebben functionaris sen van de Duitse deelstaat Brandenburg gisteren bekend gemaakt. Volgens de functionarissen zijn in het kamp, dat zo'n 12 kilome ter ten noorden van Berlijn ligt, tussen het einde van de Tweede Wereldoorlog en 1950 ongeveer 12.500 mensen omgekomen. De mensen die door de Sovjet-be- zettingsautoriteiten werden opgesloten waren nazi's, men sen die ervan verdacht werden nazi's te zijn en tegenstanders van het door Moskou ingestelde stalinistische bestuur van de Duitse communisten onder lei ding van Walter Ulbricht. „Er is een relatief hoog aantal oude re mensen gevonden", zo ver klaarde het ministerie van bin nenlandse zaken van de deel staat. De meeste slachtoffers in de kampen zijn omgekomen we gens gebrek aan voedsel.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9