MAAK GOUD VAN OUD. osnië en Kroatië uiten defensiepact i(QcomTA. TilM anaa }hl wil „interpretatieve rklaring" Maastricht Buitenland Derde man van Cubaans regime weg Roemeense nationalisten willen af van Hongaren ;;fin Duitse ier na geluk met ïkwagen Syrië biedt vrede in ruil voor terugtrekking Major wacht beproeving "Ik wil best nu komen kijken, maar eh.... k beslis pas na vrijdag de 2e." U krijgt meer terug voor uw auto bij aanschaf van een Tipo of Tempra. Clirii a{|N - Duitse bondskanselier, Helmut Kohl, wil dat op C\ Jgende Europese Raad, die volgende maand moet plaats- ,ni een „interpretatieve verklaring" van het Verdrag van tricht wordt aangenomen. Daarmee wil Kohl bij de vol- van de Europese Gemeenschap de vrees wegnemen voor tv.-a Brlies van hun nationale identiteit, zo zei hij gisteren te- 0 de regering. Kohl besprak dit plan dinsdag al met de pre president Frangois Mitterrand in Parijs en voorziet oetingen met andere EG-leiders, zo melden officiële zegs- Van een herziening van de verdragstekst zelf is geen iactf e, stelde Kohl. De verklaring die de bondskanselier voor- irdig s nog niet rond. Na zijn gesprek met Mitterrand kondig- vdes ihleen Frans-Duits initiatief aan om de macht in te per- ande instellingen van de Gemeenschap, die hij ervan be- ligde zich soms over te geven aan „regelwoede". Duitsland wil permanent lidmaatschap van V-raad NEW YORK De Duitse minister van buiten landse zaken Klaus Kinkel heeft gisteren duide lijk te kennen gegeven dat zijn land graag per manent lid van de VN-Veiligheidsraad wil wor den. Tevens heeft hij aangeboden troepen te le veren aan de vredesmachten van de Verenigde Naties. Tijdens zijn toespraak voor de algemene vergadering van de VN merkte Kinkel op dat een debat op gang is gekomen over een hervorming van de machtige Veiligheidsraad en dat, wan neer een verandering in de samenstelling van de V-raad wordt overwogen, „wij een permanente zetel zullen vragen". Kinkel voegde hieraan toe dat Duitsland echter niet het initiatief zal ne men wat betreft de discussie over de samenstel ling van de V-raad. Amerikaanse generaal Van Fleet (100) overleden POLK CITY De gepensioneerde Ameri kaanse generaal James Van Fleet, een van de bevelhebbers tijdens D-Day en de Koreaanse Oorlog, is gisteren op honderdjarige leeftijd gestorven. Van Fleet, die ook in de Eerste Wereldoorlog vocht, ontwikkelde slagveld strategieën die vandaag de dag nog bestu deerd worden op de Amerikaanse militaire academies. Aan Van Fleet werd onder meer de verdrijving toegeschreven van de Griekse communisten na de Tweede Wereldoorlog en de verjaging van de Chinese communisten uit Zuid-Korea tot achter de 38ste breedte graad. De voormalige president Harry Tru man noemde Van Fleet in 1953 de „beste ge neraal die we ooit hadden". HAVANA Carlos Aldana, de derde man bin nen het Cubaanse regime van Fidel Castro, is van al zijn functies ontheven, zo heeft het Mexicaanse persbureau Notimex gisteren be kendgemaakt. Het persbureau, dat zich be roept op regeringskringen in de Cubaanse hoofdstad Havana, meldde dat Aldana onthe ven is van zijn functie als chef van de afdeling ideologie en buitenlandse politiek, maar dat hij lid blijft van het politbureau. Zijn opvolger is de voormalige ambassdeur in de Sovjetunie, Jose Ramon Balaguer. Aldana stond jarenlang be kend als min of meer hervormingsgezind, maar vorig jaar draaide hij ineens om en verwierp in toespraken de naleving van de mensenrechten en viel dissidenten aan. Dode bij protest tegen Columbus SANTA DOMINGO De Dominicaanse politie heeft giste ren tijdens gewelddadige protesten tegen de festiviteiten die de komst van Christoffel Columbus in de Nieuwe Wereld her denken een demonstrant doodgeschoten. De autoriteiten hadden eerder met dodelijk geweld gedreigd als de protesten aanhouden tijdens het bezoek van paus Johannes Paulus H volgende maand. Iedereen die de openbare orde verstoort of bedreigt loopt de kans daarvoor met zijn leven te moeten betalen, verklaarde minister van defensie Hector Garcia Te- jada. Enkele uren na de uitspraak van de minister schoot de politie in de plaats Azua de 18-jarige Angel Ramon Ortiz dood, die deel uitmaakte van een groep jongeren die het ge bouw van het waterleidingbedrijf in brand wilden steken. Het linkse Volksorganisatiecollectief leidt de protesten en liet weten dat „de straatprotesten en andere acties door zul len gaan omdat er oppositie moet zijn tegen de viering van een invasie waaronder het continent nu al 500 jaar lijdt", al dus woordvoerder Ramon Almanzar is bl YORK/SARAJEVO - *kle esidenten van Bosnië- igovina en Kroatië heb- steren bekendgemaakt efensiepact te hebben en „tegen de Servische 'erft chto iets cu„' licit 3 wa ent Franjo Tudjman en Bosnische ambtgenoot Hietbegovic riepen de Ver- Naties op het wapenem- egen hun republieken op In New York zeiden egbi evenwel geen steun igar or te hebben gevonden de leden van de Veilig- Het defensiepact un o Kroatië en Bosnië is een osla iding van het negen juli ;n akkoord waarin beide elkaar beloven hun gren- boe ederzijds te beschermen, angiiks de samenwerking te- 'MeServische milities is de iding tussen de Kroaten gom slims niet meer zo goed nfe< le moslims de Kroaten er- e t< schuldigen in het geheim zijn ken met de Serviërs ge maakt te hebben over een opde ling van Bosnië. De Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic zei gisteren dat de schorsing van Joegosla vië door de Verenigde Naties geen effect zal hebben op de burgeroorlog in Bosnië-Herce- govina. Er werd melding ge maakt van gevechten rondom Sarajevo en andere plaatsen in de republiek. De Servische oppositieleider Vuk Draskovic zei dat het dins dag genomen besluit van de VN om Joegoslavië als lid uit te sto ten neerkomt op een veroorde ling van de politiek van de Ser vische president Slobodan Mi losevic en een steunbetuiging aan de Joegoslavische premier Milan Panic. Het Bosnische ministerie van gezondheid maakte gisteren be kend dat in de voorgaande 24 uur in de republiek 36 mensen waren omgekomen en 238 ge wond geraakt. In de hoofdstad Sarajevo vielen 14 doden en 89 gewonden. Karadzic zei dat zijn troepen ,b' men in Kosovo 'geserviseerd' Z 'INA Veel namen van straten en openbare plaatsen in >lar na, de belangrijkste plaats in de voornamelijk door Albane- woonde provincie Kosovo van Servië, zijn gisteren veran- )e oude Albanese straatnamen zijn door nieuwe Servische vervangen. Zij zijn geschreven in Servisch (Kyrillisch) en alleen voorzien van een Latijnse transcriptie, terwijl een Zoi se transcriptie ontbreekt. De Hajdar Dushi-straat is Vojvo- ewo >e geworden (naar een Servische militaire held). De Nexme- ïstafa-straat is tot Vase Carapica omgedoopt (naar een Ser een opstand heeft geleid tegen de Turken) en de speeltuin Yne (Ons plezier in het Albanees) was Djurdjevak gewor- ie j$et Lelietje van Dalen in het Servisch). De universiteit van ia, die tot nu toe nog geen naam had, heet nu Dositej Obra- een Servische intellectueel). De veranderingen betekenen ,oi euk met de tot nu toe gehanteerde gewoonte, dat de namen il iovo, waar de bevolking voor 90 procent uit Albanezen be- altijd gesteld zijn in het Albanees en in het Servisch. „etnisch Servische" beheersten. „Sommige delen die niet etnisch Servisch zijn, maar worden bezet om strategi sche redenen, kunnen onder werp zijn van onderhandelin gen zodra de vijandelijkheden ophouden", zei Karadzic. Over de uitsluiting van Joego slavië door de VN zei de leider van de Bosnische Serviërs: „Geen kans dat dat de oorlog in Bosnië zal beïinvloeden, ge woonweg omdat Joegoslavië niets met die oorlog van doen heeft". De regering in Belgrado ont kent verantwoordelijk te zijn voor de oorlog. Volgens de VN steunt het uit Servië en Monte negro bestaande nieuwe Joego slavië de Bosnische Serviërs in hun strijd tegen de Bosnische moslims en Kroaten. Karadzic zei dat de internatio nale gemeenschap de oorlog in twee weken kan stoppen. „Ze moet tegenover Kroatië met sancties dreigen wegens zijn 60.000 soldaten die in Bosnië vechten en tegenover de Bos- niers dreigen met intrekking van de erkenning. Als ze dat niet doet, zal de oorlog door gaan", aldus Karadzic. Kroatië ontkent dat het militair betrok ken is in de Bosnische oorlog, ofschoon bekend is dat Kroati sche militairen in Bosnië vech ten. Op het hoofdkwartier van de VN-troepen werd gezegd dat vanaf vandaag dagelijks twee VN-vluchten op Sarajevo zullen worden uitgevoerd. De vliegtui gen zullen VN-personeel ver voeren en geen hulpgoederen voor de bevolking. Hulpvluch- ten op de stad werden op 3 sep tember gestaakt na het neer schieten van een Italiaans vrachtvliegtuig, waarvan de vier bemanningsleden omkwa men. Een verkiezingsmanifestatie van de oppositionele Democratische Conventie (DC) heeft gisteren in Bukarest 50.000 Roemenen op de been gebracht. De politie was massaal aan wezig uit angst dat de aanhangers van de oppositie in botsing zouden komen met nationalisten van de Roemeense Nationale Eenwordingspartij die ook een bijeenkomst hiel den. FOTO: AP BUKAREST Tegen elke an dere achtergrond dan die van het buitenmaatse paleis van oud-president. Ceausescu zou den de nationalisten uit Trans- sylvanië tenminste nog de illu sie van een massabijeenkomst hebben kunnen ophouden. Het witmarmeren gebouw, waar voor het oude centrum van Bu karest het veld moest ruimen, is echter even onverbiddelijk als de ex-dictator zelf: op het even buitenissige plein vallen op het voor een miljoenenpu bliek ontworpen plein vier bus sen en een handjevol demon stranten uit noord-Roemenië geheel in het niet. Helemaal uit Arad naar de Roe meense hoofdstad Bukarest ge komen om steun te betuigen aan de extreem-rechtse presi dentskandidaat Gheorghe Fu- nar telt de gepensioneerde landbouwer Matei Mureata meer politiemensen dan natiov nalistische geestgenoten om zich heen. „We zijn te laat, de partijbijeenkomst in het Cul tuurpaleis zal dadelijk begin nen", verzekert hij zijn wat be teuterd rondkijkende vrouw. Voordat ook hij zich aan de woorden van de nieuwe 'Leider' gaat laven, maakt Mureata nog even tijd vrij om uit te leggen waarom hij tijdens de presi dentsverkiezingen van komen de zondag op Funar zal stem men: „Hij zal de corruptie be teugelen en orde en gezag her stellen. De mensen moeten zich weer aan de wet houden", stelt hij vast. Dat presidentskandidaat Funar van de Roemeense Nationale Eenwordingspartij door tegen standers als „fascistisch" wordt bestempeld en voorna melijk met discriminerende uit spraken over de Hongaarse minderheid aan de weg tim mert, vindt de familie Mureata geen bezwaar. „We hebben niets tegen de Hongaren, maar vooral zij moeten zich aan de wet houden". Voorbeelden als zouden speciaal de Hongaren dat juist niet doen, kan de land bouwer zo gauw niet geven. „Het zijn extremisten die 's nachts ons Roemenen de keel doorsnijden", weet een andere aanhanger van een etnisch zui ver Roemenië. Ook hij heeft dat zelf nooit gezien, maar „ieder een weet toch dat het gevaar uit Hongarije komt". Er zijn zelfs al kaarten gesignaleerd waarop Transsylvanië weer bij het buurland is gevoegd. „Honga rije staat klaar om ons land te pikken", is een geliefde leus van Funar, wiens partij in de opiniepeilingen rond de tien procent scoort. Als burgemeester van de stad Kluj verbood Funar enige tijd geleden het gebruik van de Hongaarse taal in het open baar. In Kluj woont een aan zienlijke Hongaarse minder heid, die zich door het optreden van de burgemeester bedreigd voelt. „Van mij mogen ze hun eigen taal blijven spreken, maar ze moeten zich aan de wet houden", herhaalt Mureata zichzelf voor de derde maal. „Kom op vrouw, anders missen we de folkloristische dans en het patriottische zangkoor in het Cultuurpaleis", haast hij zich vervolgens naar het kilo meters verderop gelegen ge bouw waar Funar zijn laatste verkiezingsspeech zal houden. Binnen zitten ongeveer dui zend aanhangers op de partij leider te wachten. Op de eerste rij zit Elena Stanescu. „Ik kom om te luisteren wat hij te zeg gen heeft. Eigenlijk twijfel ik nog tussen hem of president Iliescu", klinkt het op haast verontschuldigende toon. Voor het vriendelijk glimlachende vrouwtje gaat het er zondag vooral om dat een sterke man, die de ordeloosheid zal terug dringen, aan de macht zal ko men. „Ik ben het niet eens met de uitspraken van Funar over de Hongaren, maar ja, die moeten we dan maar op de koop toenemen", stelt zij orde en ge zag boven tolerantie. Partijgenoot Petru Ardelan uit Satu Mare is het met haar eens. Ook hij vindt dat Funar wel eens over de schreef gaat, maar het is voornamelijk de pers die wassen" zijn woorden verdraait. „Na tuurlijk mogen de Hongaren hun eigen taal blijven spreken. Funar heeft dat zelfs in Kluj nooit verboden". Als kandidaat voor een zetel in het nationale parlement heeft Petru een se lectief geheugen: liever dan over het 'probleem van de Hon garen' spreekt hij over de groot heid van het eeuwenoude Roe meense volk, dat onder Funar zijn trots zal herwinnen. Aan de deur van de zaal staat Pavel Corut op de Leider te wachten. Hij is journalist van het Funar-getrouwe blaadje 'De Natie' en onderschrijft de visie van de Roemeense Natio nale Eenwordingspartij voor honderd procent: „We moeten allemaal één taal spreken. Hon gaars spreken in Roemenië is nu eenmaal niet normaal. Kijk maar naar Amerika, daar leert iedereen Engels, daar spreekt iedereen één taal". De tegen werping dat er ook veel Spaans talige Amerikanen zijn, doet hij nonchalant af: „Ja, die zijn er wel, maar die mogen de borden L; [GENSTADT - Bij een ik met een Nederlandse wagen is gistermiddag ibekende hoeveelheid van andbare oplosmiddel cy- anon in de rivier de Leine tgekomen. Het ongeluk tich voor op de Bundes- bij Ahrenshausen, in jeving van Heiligenstadt ord-Thüringen. Na een :te-inhaalmanoeuvre van uffeur raakte de wagen in p en viel van de brug in ater. Daarbij werd een leschadigd en vloeide het giftige cyclohexanon in ier. Vanwege het risico n explosie werd de omge- an het ongeluk afgezet. toestand van de be ier van de tankwagen was lekend. WASHINGTON - De Syri sche minister van buiten landse zaken Farouk Sharaa heeft gisteren gezegd dat Is raël een „algehele vrede" met zijn land kan krijgen als het al de op de Arabieren ver overde gebieden opgeeft. de gebieden die Israël moet op geven in ruil voor vrede. Hij leek echter te refereren aan de Golan-hoogvlakte, die voor 1967 aan Syrië toebehoorde, alsook de westelijke Jordaanoe- ver, de Gaza-strook en Oost-Je- ruzalem. D e Israëlische premier Yitschak Rabin heeft zich slechts bereid getoond de Golan gedeeltelijk terug te geven. Sharaa deed zijn uitspraak voorafgaand aan een ontmoe ting met de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Lawrence Eagleburger. De Sy rische minister van buitenland se zaken zei ook dat Syrië zijn 40.000 militairen in Libanon zou terugtrekken „op elk mo ment" dat de Libanese en Syri sche regeringen vaststellen dat er stabiliteit is in Libanon. De minister zei echter dat er geen uiterste datum voor de terug trekking was vastgelegd in het akkoord over Libanon dat Ara bische leiders in september 1990 in het Saudische Taif be reikten. De Amerikaanse onderminister Edward Djerejian zei op 11 sep tember dat nog deze maand een regeling zou moeten worden ge troffen aangaande de terug trekking. Israëlische onderhandelaars hebben gisteren bij het vredes overleg een kort onderhoud ge had met Palestijnen en Jorda- niërs en om meer informatie ge vraagd over het lot van een Is raëlische luchtmachtnavigator die zes jaar geleden in Libanon gevangen werd genomen. De Libanese delegatie had dins dag gezegd dat de Israëlische militair vermoedelijk nog in le- Palestijnen in en buiten de door Israël bezette gebieden hebben gisteren gestaakt tegen de plan nen voor Palestijns zelfbestuur die tijdens de vrëdesbeprekin- gen tussen Israeli's en Palestij nen in Washington ter discussie staan. Tot de staking was van uit Damascus opgeroepen door tien radicale Palestijnse groe pen, waaronder het Volksfront voor de Bevrijding van Palesti na (PFLP) van George Habash, de fractie van Nayef Hawatmeh van het Democratisch Front voor de Bevrijding van Palesti na (DFLP), en fundamentalisti sche groepen als Harnas en de Islamitische Jihad. In een verklaring zeiden deze groepen vorige week dat de au- tonomieplannen erop zijn ge richt de Palestijnse zaak te li quideren en een einde te maken aan het bestaan van de PLO. De Nederlandse tankwagen met chemicaliën ligt op z'n kant in de rivier de Leine. ADVERTENTIE Vrijdag 2 oktober vallen de eerste prijzen weer. -♦< MEER KANS, MEER GELD, IN DE STAATSLOTERIJ. LONDEN De Britse premier, John Major, stond vandaag de 'moeilijkste' test uit zijn politie ke carrière te wachten. In het Lagerhuis moest hij uitleg ge ven over de mislukking van zijn economisch en monetair beleid. Ook zijn minister van finan ciën, Norman Lamont, wordt tijdens het spoeddebat aan de tand gevoeld over de koersval van het Britse pond en de terug trekking van de munt vorige week uit het Europees Mone tair Stelsel. Major heeft in het Lagerhuis niet alleen te maken met linkse politieke tegenstan ders, maar ook met „Euroscep tici" in zijn partij. Sommige te genstanders van Europa bin nen zijn eigen Conservatieve partij willen dat hij het Verdrag van Maastricht afwijst. Ande ren keren zich tegen het Euro pees Monetair Stelsel. Beide, Maastricht en het EMS, vorm den Hp niilers van het Dolitieke en economische beleid van Ma jors regering. Het vertrek van het pond sterling uit het EMS betekende een draai van 180 graden en de grootste beleids verandering in de regeerperio de van Major. De onzekerheid die hiervan het gevolg is, wordt nog versterkt door de onduide lijkheid over het lot van het Verdrag van Maastricht over de Europese unie. Major vond van daag in het Lagerhuis de nieu we leider van de Labour-partij, John Smith, tegenover zich. Hoewel Labour het beleid van de regering op economische ge bied aan de kaak wil stellen, nam de partij gisteren wat druk op de regering weg door zich te gen het houden van een Brits referendum over Maastricht te keren. De regering vindt een volksraadpleging namelijk niet nodig omdat het parlement be voegd is het verdrag goed te keuren. ADVERTENTIE U bent 't zat om rond te blijven rijden in een auto die niet meer goed naar u luistert? Dat komt dan mooi uit. Want nu krijgt u bij aanschaf van een Fiat Tipo of Tempra extra veel terug voor uw huidige auto: Maar u kunt ook kiezen voor een Tipo of Tempra Skyline. Want dan betaalt u voor tal van bijzondere extra's, waaronder een open dak, 'n extra lage meerprijs. Kiest u voor de Tipo Skyline, dan bedraagt de meerprijs geen f 4.800,-, maar slechts f 800,-. En in het geval van de Tempra Skyline kost dat pakket extra's u geen f 5.500,-, maar slechts f 1.000,-. Reden genoeg om snel naar de Fiat-dealer te gaan om goud van oud te maken. Voordat uw huidige auto u goud gaat kosten. ÉÉN BROK TEMPERAMENT Wijzigingen voorbehouden. Bel voor de dichtstbijzijnde Fiat-dealer: 06-0998880.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7