CDA: familie buitenlander pas na vijf jaar welkom Gevolgen neerstorten van F16 vallen mee PvdA wil onderzoek naar behoefte bijzondere scholen li ELSEVIER deGDEN HN Binnenland Celstraffen en boetes geelst in Urker fraude Kritiek op werkwijze marechaussee Schiphol UIT DE WEEKBLADEN Bezonken wijshek Tegen racisme Een deelnemer aan de Lange Mars tegen Racisme en voor Gelijke Rechten, die deze week in verschillende steden in Nederland is georganiseerd, heeft een anti-nazi sticker op zijn hoofd geplakt. Gisteren werd het Nederlandse deel van deze mars bij de grenspost Begh afgesloten. De tocht zal in Duitsland en andere Europese landen worden voortgezet. FOTO: ANP Vrouwen na sterilisatie toch zwanger geworden WINTERSWIJK Vier vrouwen die zich tus sen augustus 1990 en september 1991 in het Streekziekenhuis Koningin Beatrix in Winters wijk hebben laten steriliseren, zijn inmiddels toch zwanger geworden. De vier zijn in één be paalde operatiekamer behandeld do.or een intus sen gepensioneerde gynaecoloog. De directie van het streekziekenhuis heeft gisteren toegegeven dat er bij de sterilisaties kennelijk fouten zijn ge maakt. Op een totaal van 75 gesteriliseerde vrouwen is vier zwangere vrouwen (5 procent) veel hoger dan het landelijk gemiddelde van fou tief uitgevoerde sterilisaties. Dat ligt tussen de 0,3 en 0,5 procent. Bij het ziekenhuis acht men het niet uitgesloten dat de apparatuur die bij de sterilisatie is gebruikt, heeft gefaald. Die appa raten zijn inmiddels vervangen. ZWOLLE Wegens fraude op de tweede visafslag in Urk heeft of ficier van justitie mr. Van Zevenbergen-Joele gisteren voor de rechtbank in Zwolle tegen vijftien verdachten uit Urk en Den Hel der gevangenisstraffen van zes tot twaalf maanden geëist, plus een bedrag van 1 miljoen gulden aan boetes. De mannen wordt verweten fraude met logboekformulieren en uitbetalingsfacturen te hebben gepleegd en te hebben deelgeno men aan een criminele organisatie. De eis van het openbaar minis terie volgde aan het eind van de derde en voorlaatste dag van het proces wegens de visserij-fraude in Urk. Gisteren moesten vijftien van de negentien verdachten zich verantwoorden voor hun aan deel aan de onregelmatigheden in 1990. Vandaag volgden de laat ste acht van dfe in totaal 39 zaken. De rechtbank doet uitspraak op 5 oktober. Idoor DICK VAN RIETSCHOTEN DEN HAAG - De CDA-frac- tie in de Tweede Kamer vindt dat buitenlanders pas vijf jaar na legale vestiging in Nederland het recht moeten krijgen om gezinsleden te la ten overkomen. Dit zei CDA- kamerlid Jan Krajenbrink gisteren na afloop van het de bat over de integratie van minderheidsgroepen. Momenteel kan elke buitenlan der zodra hij een definitieve verblijfsvergunning bezit zijn gezinsleden naar Nederland halen. Doorgaans is dat al bin nen een jaar na aankomst in Nederland mogelijk. Verder gelden alleen de voorwaarden dat de buitenlander moet be schikken over een vast inko men of een vaste uitkering en over huisvesting die geschikt is voor meerdere personen. ,,Een termijn van vijfjaar ver blijf in Nederland lijkt me rede lijk", aldus Krajenbrink, „om dat die ook geldt bij aanvragen voor het verkrijgen van het Ne derlanderschap. In de ons om ringende landen geldt al heel lang een wachttijd voor gezins hereniging. In Duitsland be draagt die zelfs acht jaar". De voorgestelde termijn moet volgens het CDA ook gelden voor de overkomst van huwe lijkspartners uit het land van herkomst naar Nederland. De fractie wil daar bovendien nog een extra voorwaarde aan ver binden: zowel de hier wonende partner als de aanstaande bruid of bruidegom uit het buitenland moeten minstens 18 jaar zijn. „Hiermee kun je al dan niet ge dwongen kinderhuwelijken enigszins voorkomen", meent Krajenbrink. In het het kamerdebat over de integratie van minderheden drongen de woordvoerders van CDA, WD en de kleine christe lijke partijen eensgezind aan op verscherping van de regels voor gezinshereniging en gezinsvor ming. Jaarlijks komen door de immigratie van gezinsleden en door huwelijken circa 40.000 nieuwe buitenlanders in Neder land wonen. De PvdA, D66 en Groen Links wezen aanscher ping van de eisen voor over komst zonder meer af. „Het ge zinsleven is voor mij zo iets hoogs dat ik daar niet aan wil komen", zei PvdA-kamerlid Apostolou gisteren, maar hij voegde er wel aan toe te willen discussiëren over eventuele problemen rond gezinshereni ging en -vorming. Minister Dales (binnenlandse zaken) was het geheel met Apo stolou eens. Zij hield de Kamer voor dat het kabinet op dit mo ment niet van plan is het be staande beleid te wijzigen. Wel beloofde zij dat het kabinet bin nenkort een brief over alle as pecten van gezinshereniging en vorming aan de Kamer wil sturen. Volgens de CDA'er Krajen brink zullen in die brief wel de gelijk voorstellen voor verande ring staan. „Minister Dales mag dan wel zeggen dat het ka binet geen wijzigingen wil, ik weet heel zeker dat het kabinet al enige tijd met deze materie aan het stoeien is", zei hij na af loop van het debat. „Het punt is alleen dat het kabinet over deze zaak nog niet is uitgediscus sieerd. Maar dat zijn mijn frac tie en de PvdA-fractie ook nog niet". Een omstreden onderwerp, zo wel in het kabinet als in de Ka mer, is volgens Krajenbrink de inkomenseis. Mag je aan een buitenlandse man die z'n vrouw en kinderen naar Neder land wil halen de eis stellen dat hij minimaal een x-bedrag (bij voorbeeld 35.000 per jaar) verdient? De PvdA-fractie is daar fel op tegen. Voor Krajen brink hoeft die eis ook niet te worden ingevoerd, maar er zijn partijgenoten van hem die daar heel anders over denken. Over de vijfjarentermijn en de leef tijdseis is de CDA-fractie het echter al geheel eens. Een koe nadert voorzichtig de romp van de F16 die gisteren in Friesland neerstortte. De piloot wist zich met de schietstoel te redden. FOTO:ANP DEN HAAG Bij het neer storten gistermiddag van een F16 van de Koninklijke Luchtmacht in Friesland, is een automobilist gewond ge raakt. De man werd met brandwonden opgenomen in een ziekenhuis. De piloot van het vliegtuig bleef onge deerd. De F16, een jachtvliegtuig, was afkomstig van het 322ste squa dron dat gelegerd is op de basis Leeuwarden. Kort na de start stortte het vliegtuig door nog onbekende oorzaak neer in een weiland tussen de plaatsjes Arum en Lollum. De piloot kon zich met de schietstoel redden. De automobilist liep de verwon dingen op toen brandende brok stukken op zijn voertuig te recht kwamen. Doordat het jachtvliegtuig net was opgestegen, was er volgens een woordvoerder van het mi nisterie van defensie „een aar dige hoeveelheid kerosine" aan boord. Een zegsman van de brandweer in Friesland liet we ten dat er rond de plaats waar de F16 neerstortte, enige brandjes waren ontstaan die snel doofden. Een F16 heeft behalve de kero sine ook ongeveer 20 liter hy drazine aan boord. Deze brand stof wordt gebruikt om noodag- gregaten, ook in bijvoorbeeld ziekenhuizen, op te starten als het elektrische systeem uitvalt. De stof is giftig, maar „neutrali seert snel als het met de buiten wereld in contact komt". On derzoek wees later uit dat er geen hydrazine was ontsnapt uit de tank. De F16 had volgens Defensie scherpe munitie voor het boord- kanon aan boord. „De lucht macht is bezig die bij elkaar te rapen voordat andere mensen die levensgevaarlijke patronen in handen krijgen". Het is dit jaar al de vierde keer dat een F16 is neergestort. Eerder gebeurde dat in de Noordzee ten noordwesten van Vlieland, in Canada (Goose Bay) en in de wijk Hasseleres in de Overijsselse gemeente Hen gelo. Het was de 27ste F16 die de luchtmacht sinds de inge bruikneming in 1979 verloor. Luisteren AMSTERDAM De Koninklijke Marechaussee op Schiphol maakt zich volgens de Vereniging Vluchtelingenwerk schuldig aan systematisch onrechtmatig handelen door regelmatig vluchtelin gen die op de luchthaven arriveren niet in de gelegenheid te stellen een asielverzoek in te dienen. Ze worden geweigerd, teruggestuurd of zelfs mishandeld. De han delwijze van de marechaussee is volgens de vereniging in strijd met de wet en met diverse internationale verdragen. Een en ander staat in het rapport 'Geweigerd op Schiphol', waar van het eerste exemplaar vanmiddag werd overhandigd aan W. Swildens (PvdA), voorzitter van de vaste kamercommissie voor justitie. In het rapport doet de vereniging een dringend beroep op staatsse cretaris van justitie A. Kosto om serieus aandacht te besteden aan de „wantoestanden op Schiphol, omdat de klachten over de mare chaussee te talrijk zijn om ze zonder gedegen onderzoek af te doen als kennelijk ongegrond". De Rotterdamse burgemeester Bram Peper en Prins Bernhard luisteren belangstellend naar de voorzitter van de Stichting Het Zeilend Zeeschip, D. Dragt. Zij woonden gisteren de jaarlijkse aandeelhouders vergadering van de Stichting bij. Op de achtergrond het clubgebouw van de Koninklijke Roei- en Zeilvereninging De Maas. DEN HAAG De verzuiling in het onderwijs vertoont, vergeleken met andere secto ren in de maatschappij, voor oorlogse verhoudingen. De volledige bekostiging door de overheid is in sommige geval len de enige reden dat be paalde zuilaire scholen nog bestaan. Om de werkelijke behoefte aan bijzonder on derwijs te toetsen, zou elke tien a vijftien jaar een onder zoek moeten komen naar de voorkeur van de ouders. Dit stellen de PvdA-Kamerle- den Netelenbos en De Cloe in een rapport over autonomiever- groting in het basis- en voortge zet onderwijs. Volgens beide Kamerleden draagt de ook door hen voorgestane autonomiever- groting voor scholen en school besturen het risico in zich dat „de huidige status quo tussen de zuilen wordt voortgezet". Maar het is volgens de PvdA on denkbaar dat de komende de cennia de voorkeur van ouders zich niet zal wijzigen. Het aan bod aan bijzonder onderwijs zou daarom beter afgestemd moeten worden op de vraag. Omdat er vermoedelijk de ko mende jaren veel minder nieu we scholen gebouwd zullen worden als gevolg van een afne mend geboortecijfer, kan dit lei den tot het „omzetten" van be staande scholen in een andere denominatie. Anders zouden, door in het verleden verkregen rechten, „nieuwe groepen geen of nauwelijks gebruik kunnen maken van het grondwettelijk recht van vrijheid van onder wijs", aldus het rapport. Volgens Netelenbos en De Cloe, die nadrukkelijk stellen voor stander te zijn van vrijheid van onderwijs, is er een te geringe bereidheid onder andere voor standers het onderwijs èan te passen aan de eisen van deze tijd. Bovendien wordt artikel 23 van de grondwet, waarin de vrijheid van onderwijs staat ge garandeerd, door die voorstan ders „niet altijd even conse quent geinterpreteerd". Zo zien die voorstanders nogal eens over het hoofd dat in artikel 23 ook staat dat „in elke gemeente van overheidswege voldoende openbaar algemeen vormend lager onderwijs wordt gegeven in een genoegzaam aantal scho len". „Feitelijk is dat bepaald niet het geval, maar dan wordt niet de conclusie getrokken dat in strijd met de grondwet wordt gehandeld", aldus de PvdA-ka- merleden in het rapport. De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft inmiddels laten weten niets te voelen voor een periodieke peiling naar de be hoefte aan bijzonder onderwijs. „Het is in de eerste plaats het schoolbestuur dat de identiteit van een school bepaalt en dat moet zo blijven", zei CDA-ka- merlid van der Camp vanmor gen. Ook heeft hij kritiek op het PvdA-voorstel om de bemoeie nis van het rijk met het onder wijs te verminderen ten gunste van de lokale overheid. „Wij zien liever een overdracht van bevoegdheden van het rijk aan Hp <5phr»nlhpstiirpn" aldus vari de Camp. Tijdens de presentatie van hun rapport herhaalden Netelenbos en De Cloe de PvdA-wens de zo genoemde overschrijdingsrege ling af te schaffen. Volgens deze regeling hebben bijzondere scholen recht op dezelfde inves teringen als die in openbare scholen worden gedaan. De Cloe: „Die regeling leidt tot no deloze versnippering van gel den en een terughoudend beleid van gemeenten bij investerin gen. Want als je iets aan die ene school geeft, ben je ook ver plicht het aan die andere scho len te geven. Daar schrikken gemeenten dan van terug". HP/De Tijd doet - met onder meer Cyrano, Van Amels- foort, filosoof Jaap van Heer den, Maarten IMaartje 't Hart, Kohl en Abimael Gu zman - heel persoonlijk aan. HN heeft het over lachen en het kind in kinderboeken schrijver Jacques Vriens. VN meldt dat ons zaad achteruit holt. Kwalitatief dan. In Else vier aan aardige onderwer pen geen gebrek. De Groene pakt uit met György Konrads bezonken wijsheid. HI>DETIJD Voor een prettig 'licht' begin kan het best meteen worden doorgebladerd naar pagina 44. Daar schittert filosofisch commentator Jaap van Heer den met zijn „ironische bou tades", een mooie uitdruk kingvoor 'min of meer geesti ge uitingen van mishagen'. Hij is de ex van wijlen Renate Rubenstein, treedt wekelijks 'op in het radioprogramma 'De ronde tafel' en schrijft maandelijks in NRC Handels blad luchtig getoonzette „mini-essays" over zorgelijke kwesties. Hij spaart proviso rische pamfletten, die hij zo nodig van een abri peutert, en beschouwt zichzelf als een ouwehoer op niveau. Aanlei ding voor het interview is zijn onlangs uitgebrachte bundel 'Het vreemde in de blik van Jean-Paul Sartre' Serieuzer gaat het toe in het interview met Marius van Amelsfoort, staatssecretaris van financiën. Hij is met zijn 62 jaar 'bewindsman op leef tijd'. „Je geheugen wordt minder - soms vergeet je ook de dagelijkse dingen", bekent hij. Maar ook zegt hij dat hij in zijn derde ronde als staat secretaris regelmatig een déja vu-gevoel heeft. Hij betreurt het dat detaillisme in de Tweede Kamer een „algeme ne instelling" is geworden. Bloedserieus is het dovende vuur van Lichtend Pad, de Peruaanse guerrilla-bewe ging, na de arrestatie van lei der Abimael Guzman. Hij had talloze bijnamen en er is der tien jaar jacht op hem ge maakt. Frank Westerman mag kond doen van zijn niet bijzondere persoonlijke noti ties. „Alles over de toekomst yan de testis", meldt VN stoer in de inhoudsopgave. Aanlei ding is dat Deense onderzoe kers bezorgd zijn over het menselijk sperma. Da's nog niet alles, want het schijnt dat de laatste tijd steeds va ker teelballen niet indalen of door kanker worden aange tast en dat penissen splijten. Rob Sijmons zocht de Deense onderzoekers op en babbelde over sperma, DES-zonen, PCB's en andere mRieugiffen en te warm en te strak opge borgen teelballen. Er is geen reden voor paniek. Het argu ment dat een luttele zaadcel goed is voor een bevruchting blijft overigens van kracht. Ons zaad holt weliswaar ach teruit, met het Nederlandse leger loopt het zo'n vaart niet. De Tweede Kamer ziet afschaffing van de dienst plicht wel zitten. De commis sie Meijer, die volgende week haar ideeën daarover in de publiciteit zal brengen, denkt daar volgens Leonard Orn- stein echter anders over. Hij neemt alvast een voorschotje door te melden dat de dienst plicht volgens Meijer c.s. ne gen maanden moet worden. Ter Beek wordt door hem in staat geacht dat advies door de Kamer te loodsen. (Jonge) literatuurliefhebbers worden bediend met een bij drage over de woningen van James Joyce in het Ierse Dub lin en een bijlage over onder meer jonge auteurs, het let terkundig museum, eetbare gedichten en de literaire kri tiek. Bill Clinton op de cover bla- zewnd op een tenorsax, stug volhoudende rokers, datsja's, niet-blanke politie, de Bijl mer, seks in China; afscheid' van Michel van der Plas en de bij Elsevier immer omvang rijke afdeling economie. Veel aardige onderwerpen. En de uitwerking ervan? Bill Clinton valt tegen. Een biografie vol ouwe koek, waarbij aan het slot nog gauw 'De andere toon van Bill Clin ton' wordt aangestipt. Ver volgens worden in 'Clin| versus Bush' van twa kwesties aangegeven voor plannetjes beide prt dentskandidaten hebben. Nee, dan is het interview n scheidend Elsevier-redactf Michel van der Plas aardi§ Hugo Camps interviewdee gevoelig man. Maar wati je, altijd heeft de dichter hem gezeten. Journalist bedrijven is ober spet vindt hij. Dienen. Het ise portret geworden vol nos gie met een 'maatschappe weeskind'. Hij baalt en dat kardinaal Simonis hem tot op de dag van v daag kwalijk neemt dat hij 1963 een relativerend bj schreef over de katholi zuil tussen de beide were oorlogen. Van der Plas bl als medewerker aan Elsev verbonden. De politie wordt steeds kle rijker: om de korpsen een tere afspiegeling te laten i van de samenleving werfl als een bezetene allochto Maar het gaat daarbij iets goed, meent Elsevier, blanke Hollandse sollicit ten zit men niet echt te wa ten. Het drieluik over en met örgy Konrad - „Boegbi van het nieuwe Hongar en „antipoliticus" - bej met het Groenprofiel. Frai het interview met hem o de omwenteling, Joegosla oorlog, Europa, Amerika collega Havel. Antoine Ve zette ten slotte de boe 'Tuinfeest' en het onlangi vertaling uitgekomen 'Me da en Dragoman' achter kaar. 'Melinda en Dragon is het vervolg op 'Tuinfei Verbij analyseerde de' t< niek waarmee Konrad zijn mans schreef. Orania heeft bezoek ge van De Groene. Vriendel gastvrij en uiterst belj werden Eric Arends en Be ce Breure ontvangen in blanke thuisland in Z Afrika, waar 400 blai vechten voor een eigen kaanse staat, gezuiverd zwarten en kleurlingen, ontvangst „is ook precies weerzinwekkende". Zoi agressie, alsof het de gewi ste zaak van de wereld is zwarten en kleurlingen ui sluiten, wordt hard gewi aan „die kern van die I kaanse Vrijstaat". Doel is Vrijstaat die een groot i van de westelijke en nooi lijke Kaapprovincie besl Politicoloog Wim Booyse Pretoria gelooft niet dat nia en de vrijstaat uit de i komen. Liefhebbers van Slauer en/of Nederlandse literat in het algemeen mogen E Zwaaps voorbeschouwing de binnenkort te verschijj correspondentie van Sla| hoff - „de gedoemde Juan van de Nederlaii Letterkunde" - aan zijn j te jeugdliefde Heieen I Ris Lambers. In het omslagartikel wc ingegaan op „de grote ver sing van Rome: Israël", botert niet tussen de Hei Stoel en het Beloofde Lc HN gaat in op het waarom is weliswaar een bilatei werkgroep die de betrekl gen moet normaliseren, m over het op korte termijn a knopen van diplomati banden hoeven we ons gens HN geen illusies te ken. „Ik denk dat ik rond het ai ste jaar zit, een leeftijd wi op je de wereld begint te kennen". Geen taal die 1 te komen uit de mond van kind van acht. Klopt. "V Jacques Vriens, volwas kinderboekenschrijver is kindertijd erg dichtbij ah kinderboeken schrijft, schreef dit jaar het kin boekenweekgeschenk, i leiding voor HN om hei interviewen. De beoorde is sinds zijn kindertijd ve derd. „Als ik een oj schreef, zette de onderw er meestal onder: leuk haal, jammer van de taal ten. En dan kreeg ik een ofzo". Hoogleraar dierfysiologie van Hooff komt aan woord over de vraag: waai lachen we? Dus niet altijd dat we uiting moeten g< aan onze grote lol. Lache niet alleen biologisch paald. Voorbeeld is het (i geleerde) gedrag van Ja] ners bij een begrafenis. 1 driet uiten is in Japan done en dus zetten ze bij voorbeeld een begrafenis blij gezicht. Camouflage.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6