Sociale Verzekeringsbank gaat strenger controleren ch )imons: „Wie eigen bijdragen niet an betalen, moet naar bijstand" Ch Binnenland Bonden rekenen op succes onderwij sstaking Rob Out verlaat 'zijn' Veronica Ook derde ontsnapte uit De Schie gepakt Ministerie experimenteert met leenauto Steeds meer jongeren van school zonder diploma 1.89 KONINKLIJKE AGENDA tatiegeld op auto wrakken en batterijen 2.99 PvdA wil strenge controle op aanvragen kinderbijslag 2.75 \ederlander doet niter een plas ISWIJK - Nederlanders douchen meer en n steeds vaker naar het toilet, aldus een fP-onderzoek in opdracht van de Vereni- rVan Exploitanten van Waterleidingbe- ven in Nederland (VEWIN). In 1980 was dagelijks waterverbuik bij het douchen 18 irper persoon. Dat is in de afgelopen twaalf r opgelopen tot 39,5 liter per dag. Vooral [sen tot 35 jaar maken er een gewoonte i vaak en lang onder de douche te staan, i minuut korter douchen is al een bespa- a van zo'n 30 miljoen kubieke meter per Oudere mensen zorgen voor een stijgen- jjn in het toiletgebruik. Ieder Nederlander bruikt dagelijks ongeveer 42,7 liter water het doortrekken van het toilet. UTRECH^ De vier onderwijsbonden ABOP, KOV, PCO en NGL rekenden vanmorgen op een succesvol verloop van de landelijke stakingsdag. ABOP-bestuurder Jacques Ti chelaar sprak vanmorgen al van een „grandioos succes". De stakende leraren konden zich vanaf 8 uur vanmorgen laten registreren. Volgens Tichelaar liep het in Amsterdam storm. Vijftig stakende leraren van het eiland Texel waren de eersten die zich bij de ABOP meldden. Zij hebben van morgen vroeg de boot naar het vasteland genomen om aan wezig te kunnen zijn bij de manifestatie in het stadion Gal- gewaard. Veel stakende leraren laten weten, dat het hen ze ker niet alleen om verhoging van hun salaris gaat. De hoge werkdruk in het onderwijs vinden ze minstens zo belang rijk. De bezuiniging die staatssecretaris Wallage in de be groting voor 1993 heeft aangekondigd op de kleine basis scholen, is bij velen van hen volkomen verkeerd gevallen. HILVERSUM - Rob Out (53) verlaat 'zijn' Veronica. De grondlegger van de huidige om roeporganisatie heeft laten we ten dat het definitief voorbij is. Out zal naar eigen zeggen vanaf deze week niet meer op de Vero- nica-burelen verschijnen. Het vertrek komt op een mo ment dat Out nog met het Vero- nica-bestuur overleg voerde over zijn toekomstige rol bin nen de omroep. Veronica was bereid hem als media-directeur of adviseur een passende func tie te geven. De omroep be treurt het dat de pogingen Out voor de organisatie te behouden zijn mislukt. Het definitieve vertrek van Out moet nog na der worden geregeld. Het be stuur heeft nog geen besluit ge nomen over zijn ontslag. De positie van Out was al gerui me tijd wankel. Het afgelopen voorjaar legde hij zelf de functie van algemeen directeur neer na een vernietigend rapport over de interne roganisatie en de kwaliteit van het Veronica-ma nagement. Uit het rapport van KPMG kwam duidelijk naar vo ren dat de oude garde, van wie Out en radio-directeur Lex Harding de belangrijke expo nenten waren, had afgedaan. Harding verlaat Veronica per 1 oktober, nadat hij was ge schorst vanwege zijn activitei ten voor de opzet van een con currerend commercieel radio station. De afgelopen maanden laaiden voortdurend conflicten op binnen de Veronica-top. Out liet in die tijd weten geen ver trouwen te hebben in voorzitter Joop van der Reijden. Volgens Out wilde Van der Reijden van Veronica te veel een gewone omroep maken. Ook boterde het niet met televisie-directeur Joop Daalmeijer. Out maakte op een bepaald moment zelf ge wag van een coup tegen hem. ROTTERDAM De politie in Amsterdam heeft gistermid dag een op 3 september samen met drie anderen uit het Rot terdamse huis van bewaring De Schie ontsnapte 28-jarige gedetineerde aangehouden. Hij kon worden gepakt toen hij een autokraak pleegde. Volgens Justitie werd de man voor zijn arrestatie al door de politie geobserveerd. Zijn aanhou ding is het gevolg van de intensieve landelijke speuractie van de politie en van het grote aantal tips dat over de ont snapten binnenkwam. De man was door de rechtbank in Amsterdam veroordeeld wegens het plegen van een overval. In afwachting van de behandeling in hoger beroep zat hij in De Schie. De vier gedetineerden ontsnapten uit De Schie na een korte gijzeling van drie bewakers, die met messen wer den bedreigd. Inmiddels zijn drie ontsnapten aangehouden. Een 22-jarige gedetineerde die in De Schie wachtte op uitle vering aan Duitsland, is nog voortvluchtig. IIK IN 'T HOUT N HAAG Mensen die te i zijn om de eigen bijdra- i en de eigen risico's te men betalen die op stapel an in de gezondheidszorg, eten maar een beroep nop de bijstand. maakt staatssecretaris Si- is duidelijk in een interview het dagblad Het Parool. De A-bewindsman van volks- mdheid wil volgend jaar ei- bijdragen en/of eigen risi- gaan invoeren voor onder de fysiotherapie, psycho- apie en hulp- en kunstmid- Hij erkent dat dit zeer koopkrachteffecten kan hebben voor mensen met een klein inkomen, zeker als ze aan een of andere chronische ziekte lijden. Het is een publiek geheim dat Simons' 'eigen' PvdA-fractie in de Tweede Kamer het daar erg moeilijk mee heeft. „Mijn partij zegt terecht dat ik moet uitkij ken met het invoeren van eigen risico's", vertelt Simons. Daar om komt hij nu met het voorstel de betreffende groepen naar de sociale dienst te verwijzen. Hij vindt dit een „correcte benade ring". „Je moet voor deze groe pen dan geen oplossingen zoe ken in de volksgezondheid maar in de sociale zekerheid. Daar moeten ze financiële com pensatie kunnen krijgen. Die regels zijn daarvoor". Opeten Simons is niet alleen hard voor mensen met een klein inkomen. Hij houdt eraan vast dat bejaar den in een verpleegtehuis hun eventuele vermogen (verkregen door bijvoorbeeld de verkoop van het eigen huis) moeten gaan 'opeten'. „We hebben de knoop doorgehakt. Doe je dat niet dan zitje met een enorm fi nancieel vraagstuk' De staatssecretaris wijst erop dat deze regel nu al geldt voor mensen in bejaardenoorden. „Gelijke monniken, gelijke kap pen, het principe van de gelijk waardigheid moet hier ook gel den. De bewindsman sluit niet uit dat ook mensen zonder ver mogen maar met een „stevig pensioen" op den duur zelf een groter deel van de 'bejaardenre kening' moeten gaan betalen. Simons zegt niet onder de in druk te zijn van de felle protes ten van met name de CDA-frac- tie tegen het invoeren van een vermogenstoets voor mensen in een verpleegtehuis. Als de Tweede Kamer 'neen' tegen dit plan van hem zegt, moet zij op basis van 'gelijke monniken, ge lijke kappen' de bestaande toets ook voor bejaardenoorden schrappen. „Dat beslaat dan opgeteld een gat van vierhon derd miljoen gulden. Wie be taalt dat dan? De premiebeta ler?" Polio-paniek Rijen wachtenden voor het gebouw van de GGD aan de Schiedamsedijk in Rotterdam, illustratief voor de polio-paniek die zich de afgelopen dagen van Nederlandse bevolking meester maakte. Het ministerie van wvc heeft nu plotseling besloten af te zien van een actieve inenting bij volwassenen tot 62 jaar, omdat het risico voor ouderen uiterst gering is. Alleen kinderen van 12 jaar en jonger worden de komende weken voor vaccinatie opgeroepen. foto: anp Welkom Prinses Margriet was gisteren aanwezig bij de aankomst van de Ne- haalde op de 200 meter schoolslag. Staatssecretaris Simons van derlanders die hebben deelgenomen aan de Paralympics voor men- volksgezondheid bekijkt geïnteresseerd de bronzen plak die zij heeft sen met een verstandelijke handicap. Op de foto verwelkomt zij de behaald. zwemster Brigitte Middendorp uit Schiedam, die de derde plaats be- foto: anp DEN HAAG Het ministe rie van verkeer en waterstaat wil proberen met het ter be schikking stellen van leenau to's het autobezit en autoge bruik af te remmen. Verkeer en Waterstaat denkt daarbij aan een zogenaamd „call a car-systeem" waarbij na het draaien van een 06-num- mer binnen een kwartier een auto naar keuze klaar staat. Het grote verschil met een huurauto is dat de leenauto 24 uur per dag beschikbaar is maar ook voor bijvoorbeeld een uurtje kan worden gebruikt en afgerekend. Het ministerie wil in 1993 een proef doen met het systeem in een wijk van een middelgrote stad. Dit blijkt uit een publikatie in het perso neelsblad van het ministerie. Verkeer en Waterstaat richt zich met het plan op de één mil joen sociaal-recreatieve rijders, dat zijn automobilisten die niet meer dan 10.000 kilometer per jaar rijden. De prijs van het ge bruik van een leenauto kan voor hen twee tot drie keer zo goedkoop uitpakken dan een ei gen auto. Om van het systeem gebruik te kunnen maken, moet een lidmaatschap worden aangevraagd. Na het betalen van een contributie wordt met behulp van een smartcard de variabele kosten bijgehouden. De leenauto's zullen beschik baar zijn via een netwerk van garages en leasebedrijven. Het ministerie denkt met dit systeem niet alleen het autoge bruik af te remmen maar ziet ook belangrijke voordelen voor de gemeenschap; minder gepar keerde auto's op straat, minder vervuilende auto's op de weg, minder vervuilende auto-kilo meters en minder oude auto's op de weg. Een verbetering van milieu en veiligheid, aldus het ministerie. ADVERTENTIE ISWIJK Steeds meer jon en gaan van school zonder zij een diploma hebben ge lid. Van alle schoolverlaters iben zij de minste kans op ibaan. Dat blijkt uit de zoge- imde „schoolverlatersbrief de Arbeidsvoorziening gis teren publiceerde. Het aantal jongeren dat de gevolgde oplei ding verlaat zonder diploma nam toe van 36 procent in 1989 tot 39 procent in 1990, maar dat cijfer omvat ook een groeiend aantal hbo- en universitaire studenten die voortijdig afha ken. Van alle jongeren dié niet meer naar school willen heeft ruim negen procent na de lage re school geen enkel diploma gehaald. De positie op de ar beidsmarkt is voor ongediplo meerde schoolverlaters het zwakst, maar ook schoolverla ters die alleen een mavo-, havo- of vwo-diploma hebben komen moeilijk aan werk. Lbo'ers sco ren beter en de meeste kans op een baan hebben mbo'ers, hbo'ers en academici. De kans op een baan hangt ook sterk sa men met de opleidingsrichting. In het lager beroepsonderwijs bieden de leao en het lhno de minste kans op een baan, in het mbo de sociaal-culturele oplei dingen en in het hoger onder wijs de kunst- en letterenstu dies en sociologie en psycholo gie. De beste perspectieven zijn er nog steeds voor technici, voor mensen met een diploma uit het haven-, vervoers- en com- municatieonderwijs en voor verpleegkundigen. Academici en hbo'ers komen het best aan werk als ze techniek of econo mie hebben gestudeerd. ADVERTENTIE Nieuw bij onze voorverpakte vleesartikelen. Filetlapjes die u in 'n minuutje bruin bakt in de hete boter. Ze zijn mooi mals, maar ze komen dan ook i van de varkensrib. In een pakje filetlapjes OIO a la minute zitten vier lapjes, q qq l':. j I Prijs per 100 gram: Z. J J AMSTERDAM - De Sociale Verzekeringsbank (SVB) wil speciale opsporingsambtena ren aanstellen om fraude met uitkeringen aan de kaak te stellen. De Stichting Socia le Verzekeringen gaat de op leidingter hand nemen. Tot dusver deed de SVB, die de kinderbijslag, de aow en de na- bestaandenuitkeringen ver zorgt, weinig aan actieve opspo ring van fraudeurs. Onder in vloed van rapporten over mis bruik en oneigenlijk gebruik van de sociale zekerheid uit Den Haag heeft er recent een cultuuromslag plaatsgevonden bij de bank. Er is een coördinator aange steld die al een eerste gespreks ronde langs de districtskanto ren van de bank heeft gemaakt om na te gaan hoe wordt omge sprongen met controle, sanc ties, terugvorderingen en aan gifte bij het Openbaar Ministe rie. In beginsel worden ten onrech te uitgekeerde bedragen boven de 25 gulden teruggevorderd. Maar op andere terreinen ver schilt de handhavingscultuur van kantoor tot kantoor. Aan aangifte van fraude wordt nog nauwelijks iets gedaan, aldus de coördinator. Ook wordt er bijna geen gebruik gemaakt van de opsporingsbevoegdheid die de bank officieel heeft. Administratieve sancties (van tijdelijke kortingen op de uitke ring tot het volledig staken er van) kunnen pas sinds 1 januari van dit jaar opgelegd worden in de kinderbijslag. Daarvan wordt nog niet zoveel gebruik gemaakt. Bij de gesprekken op de dis trictskantoren kwam naar vo ren dat er behoefte is aan een fraude. Zo wordt gemeld dat er valse handtekeningen onder schoolverklaringen staan. Die verklaringen zijn nodig voor studenten van 16 tot 18 jaar die geen recht op studiefinancie ring hebben omdat zij bij voor beeld een particuliere opleiding volgen. Met een schoolverkla- ring blijven zij recht houden op kinderbijslag. Ook bestaat het vermoeden dat er schoolverkla ringen worden verkocht. De belangrijkste reden dat bij fraude veelal wordt afgezien van het doen van aangifte is het ontbreken van deskundigheid. Bovendien is het niet duidelijk in welke gevallen wel en wan neer geen aangifte moet wor den gedaan. Uitwisseling van gegevens met andere instanties zal worden uitgebreid, zo heeft de SVB besloten. Het nieuwe handhavingsbeleid zal volgens de fraudecoördinator ergens in de tweede helft van dit jaar van start gaan. Nieuw bij onze voorverpakte vleesartikelen. Lekker dunne karbonaadjes van uitstekende kwaliteit Ze komen van het haasgedeelte van de varkensrib. U hoeft ze maar één minuut om en om te bakken in hete boter.Twee stuks in 'n pakje. Prijs per 100 gram: Vrijdag 25 september Prinses Margriet verricht in Ede de officiële opening van het nieu we gebouw van de protestants-christelijke hogeschool De Vijver berg. De school heeft 1300 studenten die onderwijs volgen op het gebied van maatschappelijk werk, sociaal-pedagogische hulpverle ning, personeel en arbeid, pastoraal-diakonale arbeid en verpleeg kunde met als nadrukkelijke leidraad de christelijke levensbe schouwing. ADVERTENTIE N HAAG Nog dit jaar it er een statiegeldsysteem latterijen, autowrakken, au- anden en afgewerkte olie. d dit jaar zal minister Al- van VROM de betreffende imene maatregel van be ur (amvb) invoeren. Alders ft dit gisteren gezegd tijdens debat in de Tweede Kamer r afvalstoffen. irnaast wordt nu gewerkt amvb's voor statiegeld op Ikasten, wasmachines, ra- s, televisietoestellen en der- jke die naar verwachting d dit jaar klaar zijn en bo- 'dien is een ontwerp-amvb iegeld op papier in de ik. statiegeld op auto's mag de branche zelf worden gesteld. Eerdere onderzoe- 'van de Technische Univer siteit Twente hebben het statie geld op auto's op 250 gulden en op koelkasten op 50 gulden be cijferd. Gemeenten die problemen heb ben met de gescheiden inzame ling van huisvuil zullen zich toch aan de verplichte invoe ringsdatum van 1 januari 1994 moeten houden. Minister Al ders, daarin gesteund door de regeringsfracties CDA en PvdA bleek absoluut niet van plan met de invoeringsdatum te gaan schuiven. Hij wees erop dat gemeènten voor bepaalde probleemwijken (hoogbouwwij ken en dergelijke) een tijdelijke ontheffing kunnen aanvragen. Vooral de grote gemeenten heb ben aangedrongen op uitstel van de invoeringsdatum voor het gescheiden ophalen van GFT-afval (groente-, fruit- en tuinafval). Nieuw bij onze voorverpakte vleesartikelen. Malse entrecöte, gesneden van de dunne lende en in 30 60 seconden klaar. U bakt ze om en om in hete boter en j bestrooit ze pas daarna met zout Een pakje met vier entrecötes weegt ongeveer t \^m I 200 gram. Prijs per 100 gram: iledlng Is geldig t/mz£ r ai (in winke ;n voorverpakte vleesafdelingl ADVERTENTIE door RIK IN T HOUT DEN HAAG De regering moet er zo snel mogelijk voor zorgen dat de juistheid van ver zoeken om kinderbijslag streng wordt gecontroleerd. Dit houdt ook in dat het zonodig onmoge lijk wordt gemaakt dat illegale buitenlanders kinderbijslag krijgen. De PvdA-Kamerleden Van Zijl en Zijlstra stellen dit in schriftelijke vragen aan staats secretaris Ter Veld van sociale zaken (PvdA) en CDA-minister Hirsch Ballin van justitie. Aan leiding vormt de deze week in Den Haag aan het licht geko men kinderbijslagfraude voor een bedrag van tenminste 5 miljoen gulden. Volgens de Sociale Verzeke ringsbank die de bijslag uitbe taalt, is het de grootste fraude op dit gebied die ooit in ons land is gepleegd. Naar het zich nu laat aanzien gaat het om een complot opgezet door een groep mannen van hoofdzakelijk Turkse nationaliteit. Zij gingen zeer geraffineerd te werk. Met behulp van vervalste werkge versverklaringen en loon- strookjes gaven zij zich uit voor in Nederland werkende vaders van werkelijk bestaande, in Turkije wonende kinderen. Op grond daarvan claimden zij kin derbijslag, in de meeste geval len met terugwerkende kracht over driejaar. De Sociale Verzekeringsbank vindt niet dat zij te blameren is. Volgens een woordvoerder zijn de bewuste kinderbijslagaan- vragen alle gecontroleerd via de Turkse zusterorganisatie. Deze bevestigde dat de kinderen wer kelijk bestonden. Dat zou ook de reden zijn dat het tamelijk lang duurde eer de fraude be gon op te vallen. Nieuw bii onze voorverpakte vleesartikelen. Van die lekkere, dunne rosbieflapjes, ideaal als u weinig tijd hebt om in de keuken te staan. In 30 60 seconden bakt u ze om en om gaar In hete boter. Vier lapjes vlees in een pakje. Prijs per 100 gram: Aanbieding Is geldig t/m zaterdag 26 septer

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5