'Communicatie in RK Nederland kan veel beter' Voor SGP is inenting tegen polio niet verboden Geestelijk Leven/ Opinie Mormonen hebben hun eigen 'geheime dienst' COMMENTAAR Duitse kerken: asielrecht onopgeefbaar FULDA Het individueel asielrecht voor politiek vervolgden is volgens de Rooms-Katholieke Kerk en de Evan gelische Kerk in Duitsland „onop geefbaar". Bisschop Karl Lehmann, voorzitter van de Duitse bisschop- pénconferentie, en zijn protestantse collega Klaus Engelhardt van de EKD zeiden dit gisteren tijdens toe spraken in Fulda wen Bad Herre- nalb. Bisschop Lehmann herinnerde daar bij aan de nazi-tijd. „Als Zwitserland indertijd zo'n regeling zou hebben gehad, had de tot het christendom be keerde jodin Edith Stein niet in het concentratiekamp hoeven te ster ven," aldus Lehmann. Wel heeft Duitsland naar zijn mening de grenzen bereikt van zijn bereid heid asielzoekers op te nemen. Daar door is er hier en daar een explosieve situatie ontstaan. Er moeten naar wegen worden gezocht om het aantal asielzoekers te beperken. Daarbij denkt hij aan een ronde-tafelconfe rentie van alle democratische krach ten in Duitsland in plaats van de hui dige partijpolitieke strijd en koehan del. De EKD-voorzitter bepleitte een Eu ropese harmonisering van de Duitse asielwetgeving. De discussie mag echter niet alleen over artikel 16 van de Duitse grondwet gaan. Het is be langrijk dat de Duitsers zich bewust worden van het migratievraagstuk in geheel Europa. Je kunt een jongen uit een dorp halen, maar je kunt het dorp niet uit de jongen halen. Duitse kardinaal verbiedt priester uitoefening ambt MÜNCHEN Kardinaal Wetter van München heeft de 'rebellenpater' Willibald Glas met onmiddellijke ingang verboden zijn priesterambt uit te oefenen. In zijn autobio grafie heeft Glas, die reeds voortijdig met emeritaat was ge stuurd, „fundamentele geloofswaarheden" geloochend. Bo vendien heeft Wetter de 65-jarige geestelijke uit Arget ge dreigd hem uit het ambt te zetten als deze voor 30 septem ber geen eind maakt aan de 'op een huwelijk lijkende ver houding met zijn huishoudster'. Glas ontkent dat hij het ce libaat heeft geschonden, maar hij erkent daar wel moeite mee te hebben. „Ik blijf bij mijn partner die al vele jaren het leven met mij deelt." Als 'een op het huwelijk lijkende ver houding' betekent dat men langere tijd met een vrouw on der één dak woont, dan kan men dit alle rooms-katholiekë priesters verwijten. Glas heeft uitnodigingen voor een gesprek met de aartsbis schop van München afgewezen. Eigen bisschop voor Hamburg FULDA Hamburg krijgt naast een vrouwelijke bis schop (de lutherse Maria Jepsen) binnenkort ook een mannelijke bisschop. De Duitse RK bisschoppencon ferentie, die deze week in Fulda vergadert, heeft het Vaticaan voorgesteld een nieuw Noordduits bisdom in te stellen dat in de Hanzestad is gevestigd. De goedkeuring door het Vati caan, dat op instelling van het nieuwe bisdom heeft aangedrongen, is slechts een formaliteit. Idoor paul van velthoven AMSTERDAM/UTRECHT De communicatie binnen de rooms-katholieke kerk in Nederland blijft een zorgelij ke zaak. Niet alleen is de communicatie tussen de ge lovigen slecht, ook wat er in de katholieke gemeenschap zelf leeft komt bij geïnteress- seerde buitenstaanders zel den goed over het voetlicht. De slechte communicatie in de katholieke gemeenschap zelf heeft alles te maken met de scheiding der geesten die sinds het pausbezoek in 1985 zo ma nifest is geworden. Ze loopt dwars door het bisschoppencol lege heen tot het laagste eche lon in de rooms-katholieke kerk, de parochies. Beide kam pen beschikken over hun eigen organisaties (Acht Mei resp. CRK) en bladen (Katholiek Nieuwsblad resp. De Bazuin, Acht Mei Post) en hebben geen boodschap meer aan elkaar. Een grote brede middengroep van katholieken die niet be hoort tot de behoudende of pro gressieve vleugel heeft in ieder geval geen klankbord meer en zinkt langzamerhand weg in onverschilligheid. Sinds het verdwijnen van vrij wel alle katholieke dagbladen in de jaren zeventig zijn er di verse malen pogingen onderno men om de katholieken nieuwe kranten te geven, maar ze leden op het in 1983 opgerichte Ka- :holiek Nieuwsblad na allemaal schipbreuk. De Amsterdamse hoogleraar in le persgeschiedenis, Johan He nels die zich zelf betrokken voelt bij het wel en wee van de katholieke gemeenschap, heeft in het jongste nummer van het Tijdschrift voor Praktische Theologie een analyse gemaakt van de situatie en een nieuw voorstel gedaan om die commu nicatie te verbeteren. Het ne gen jaar oude Katholiek Nieuwsblad acht hij als commu nicatiemedium ongeschikt om dat het zich slechts richt op een bepaalde vleugel in de RK kerk, waardoor het bereik ervan be perkt is zodat het ook nooit tot een volwaardige krant zal kun nen uitgroeien. Hij betreurt het verdwijnen van deze krant die juist wel pro beerde een brugfunctie te ver vullen. Hemels typeert zijn voorstel dat hij op verzoek van de per schefs van de diverse bisdom men heeft uitgewerkt, als een „laatste kans" om de communi catie in de rooms-katholieke kerk te verbeteren. Zijn voor stel komt er op neer dat de be staande bisdombladen in een nieuw, aansprekend publiek stijdschrift worden gebundeld. „Het zou een blad moeten zijn dat voor een zeer uiteenlopende groep van lezers de spraakma kende onderwerpen brengt, vertelt wat er in de diverse bis dommen leeft en dat de discus sie hierover op gang brengt. Het moet volgens hem worden uitgegeven door een onafhan kelijke stichting waarin de di verse geledingen in de RK Kerk participeren. De meeste bisdombladen leiden nu een kwakkelend bestaan. Niettemin bereiken ze nog steeds zo'n 140.000 lezers. Maai- de oplage van vrijwel alle bladen daalt voortdurend als Prof. Johan Hemels gevolg van vergrijzing. Geld en mankracht ontbreken om die ontwikkeling te keren en van die bladen een competente en aansprekende bron van infor matie over (katholiek) kerkelijk Nederland (en daarbuiten) te maken. Wat is er nou logischer, FOTO: STEPHEN EVENHUIS aldus Hemels, om al die bladen samen te voegen en te laten ver schijnen onder een versterkte redactie. Per diocees zou in het blad wisselpagina's moeten worden opgenomen waarin in formatie staat van het desbe treffende bisdom. Volgens Hemels is de basis voor een dergelijk blad nu nog groot genoeg om er aan te beginnen. „Wacht je langer dan zijn er niet voldoende lezers meer en kun je ook de mensen niet meer vinden die in staat zijn voor zo'n blad te schrijven". De actie Kerkbalans, wanneer vrijwilli gers langs de deur gaan om geld te vragen voor de kerk, ziet He mels als een mooie aanleiding om de aandacht van katholieke mensen voor zo'n blad te vra gen. Maakt de polarisatie binnen de RK kerk waarin de ene helft de andere helft al lang heeft afge schreven in feite zo'n initiatief niet onhaalbaar Hemels glimlacht en geeft geen rechtsstreeks antwoord. „Via een redactiestatuut moetje na tuurlijk vastleggen hoe de ver houdingen liggen met de bis schoppen, met Rome. Als de re dactie zou sympathiseren met een bepaalde richting, laten we maar zeggen de progressieve, dan verdwijnt de brugfunctie en dat moet nu juist niet. De makers Van zo'n blad zouden door de professionele wijze waarop ze te werk gaan er juist voor moeten zorgen dat de brug tussen kerkelijke leiding en het kerkvolk behouden blijft. Bo venal moeten hun aanpak ga randeren dat de onderwerpen die ze aansnijden deel blijven uitmaken van het publieke de bat in Nederland. Dat publieke debat, daar willen toch ook de bisschoppen een stem in heb ben! Een professionele bemid delende journalistiek is daar een perfect middel voor. Som migen zeggen: je hebt toch nog de KRO of jullie blad, maar dan blijf je als kerkprovincie afhan kelijk vand e medewerking van anderen". „Het voordeel is bovendien dat het werk van de perschefs inte ressanter wordt. Ze hoeven niet meer zoveel tijd te steken in het maken van hun eigen blad. Ze kunnen hun energie bijvoor beeld aanwenden om parochies te begeleiden bij het gebruik maken van lokale media". Samenwerking De woordvoerder van de RK kerkprovincie, drs. J. Mourits, zegt dat vanuit de bisschoppen conferentie postief is gerea geerd op meer samenwerking tussen de diverse bisdombla den. Alleen het bisdom Roer mond doet niet mee. De woord voerder wijst op het afwijkende karakter van het blad van dit bisdom dat zich volgens hem een meer evangeliserende taak heeft toegekend. De perschefs gaan, aldus Mou rits, de komende tijd onderzoe ken in hoeverre er tussen de di verse bladen meer samenwer king mogelijk is op het terrein van uitwisseling van artikelen, opmaak en distributie. Mou rits: „Per 1 januari 1994 vervalt de portvrijdom van de bisdom men. Dan zal het vanuit het oogpunt van distributie alleen maar noodzakelijker worden die vanuit een centraal punt te regelen". Volgens Mourits is het niet de bedoeling om nu al tot een gezamenlijk blad te ko- Het artikel van J. Hemels staat in het jongste nummer van het Tijdschrift voor Praktische Theologie. Uitgeverij Waan- ders, Zwolle. Ir. B. van der Vlies I FOTO. DIJKSTRA DEN HAAG - Zeifis hij, als kind, niet ingeënt tegen po lio. Maar zijn kinderen zul len, verwacht hij, hün kinde ren vermoedelijk wel laten inenten. Voorzitter ir. Bas van der Vlies van de drie mansfractie van de SGP con stateert dat in de streng ge reformeerde kringen, waar veel van zijn kiezers zitten, de laatste jaren aanzienlijk liberaler wordt gedacht over dit ondewerp. „Ook al zul je de meeste tegen standers van vaccinatie in onze achterban tegenkomen, toch zie je duidelijk dat het er aan zienlijk minder zijn dan bij de polio-epidemie in 1978. Er is duidelijk sprake van een veran dering in het denken, zoals dat geldt voor veel ondewerpen die in onze kring lange tijd taboe zijn geweest. Onder de jeugd is vaccinatie nauwelijks nog een probleem. Ja, jongeren hebben doorgaans minder problemen met zaken waar hun ouders nog mee hevig mee worstelen", zegt Van der Vlies. In de Tweede Kamer stelt hij zich zeer terughoudend op als het over de huidige polio-affaire gaat. Zolang de regering inen ting niet verplicht wil stellen, is er volgens Van der Vlies geen aanleiding zijn stem in het par lement te laten horen. „Maar over het algemeen kun je zeg gen dat wij mensen niet willen dwingen in zaken waai' het ge weten een rol speelt. En dan vooral zodra het menselijk li chaam in het geding is. Dat moet je respecteren.' Maar dat betekent dus niet dat wij tegen vaccinatie zijn". Hij heeft er daarom geen pro bleem mee dat de overheid bur gers dwingt in de auto een gor del te dragen en op de bromfiets een helm op te doen. „Je kunt dat niet goed met elkaar verge lijken, maar dan nog vind ik het te ver 'gaan om te zeggen: ik steek blind een kruispunt over en als God vindt dat het mijn tijd is, dan merk ik dat wel. Dat is te simpel. Dat is het probleem opzoeken. Er is een verschil tussen iets dat zich daadwerke lijk voordoet, of iets waarvan je nooit zeker weet of het zich zal voordoen" Er is dus sprake van een glij dende schaal1? Als je zeker zou weten dat je polio krijgt als je je niet laat inenten, dan zou die groep mensen ineens wèl naar de dokter lopen Van der Vlies: „Ik denk niet dat je het zo absoluut kunt zeggen, maar ik denk dat daar wel een grote kern van waarheid in zit. Als je daadwerkelijk met een probleem wordt geconfron teerd, ga je vaak anders denken dan wanneer het ver van je af staat. Ik denk ook zeker dat dit in de kringen van tegenstan ders een rol speelt". Religieuze top ex-Joegoslavië zonder moslimleider GENEVE De leiders van de twee grootste kerken in het vroegere Joegoslavië zijn gisteren bij Genève hun ge sprekken begonnen over een mogelijke bijdrage van de kerken aan de vrede op de Balkan. Daarbij was moslim leider reis-ul-ulema Jakub Selimoski niet aanwezig om dat moslims niet wordt toe gestaan het belegerde Sara jevo te verlaten. Patriarch Pavle van de Ser- visch-Orthodoxe Kerk en de Kroatische kardinaal Kuharic hebben gisteren in het oecume nisch studiecentrum Bossey bij Genève achter gesloten deuren gesproken over de politieke si- tuatie en over de pastorale ver zorging in de krijgsgevangen kampen. De sfeer was „voor treffelijk," zo zei Jean Fischer, directeur van de Konferentie van Europese Kerken (KEK) die het gesprek had georgani seerd. Beide partijen striven er volgens hem naar „een gunstig klimaat voor een duurzame /rede te scheppen". Het is de bedoeling dat Pavle en Kuharic, die beiden door gees telijken en andere deskundigen CHICAGO - Kritische le den van de mormonen in de Verenigde Staten worden door een interne 'geheime dienst' bewaakt. De leiding van het kerkgenootschap heeft een bericht in het tijd schrift 'Christianity Today' over het bestaan van een co mité ter versterking van kerkleden bevestigd. Het comité heeft tot doel kriti sche kerkleden te 'discipline ren'. De leden van de 'geheime dienst' zijn onder meer actief geweest op een conferentie van progressieve mormonen, die in augustus in Salt Lake City werd gehouden. Diverse kerkleden De Servisch-orthodóxe patriarch F ten Genève bij elkaar. worden bijgestaan, nog van daag een gezamenlijke bood schap zullen uitgeven. De patri arch en de kardinaal hebben el kaar vorig jaar tweemaal ont moet. Het tweede, in augustus, werd als „moeizaam" gety peerd. Daarna heeft het ruim een jaar geduurd voordat ze het over datum en plaats van de derde ontmoeting eens konden worden. Selimoski zou voor de eerste maal aan zo'n ronde-tafelconfe rentie deelnemen. Aanvanke lijk wilde hij alleen maar komen als patriarch Pavle een duidelij ke veroordeling zou uitspreken van de "agressoren" (volgens de Verenigde Naties en het Rode Kruis de Serviërs). Gezien het „gunstige politieke kli maat", waarbij de politieke druk op de Serviërs toeneemt, had Selimoski besloten ook aan het gesprek deel te nemen als Pavle niet op zijn eis zou in gaan. De rol van de Joegoslavische kerken bij de oorlog is omstre den. De Servisch-Orthodoxe Kerk, die zichzelf als hoedster van het Servische volk ziet, is wegens nationalistische uitla tingen onder zware kritiek ko men te staan. De Kroatische RK Kerk wordt verweten zich aan anti-Servische propaganda schuldig te maken. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Stolwijk G. Wassinkmaat te Oene. Aangenomen naar Ede (deelgemeente Taborgemeente) (toez.) J. van der Lin den te Veldhoven, Gereformeerde Kerken Beroepen te Assen H. Harmsen te Don kerbroek. Beroepbaar T,E. Heslinga, l.l. predikant van de Igreja Evangélica Reformada do Brasil te Castrolanda(Brazilië), wonen de te Tinallinge (Gr.). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Wageningen J.M. Batteau te Zaandam. Aangenomen naar Den Ham K. Har- mannij te Monster. Gezinshereniging de politieke en maatschappelijke discussie over het m derhedenvraagstuk heeft de afgelopen maanden een aan kwesties in het minderhedenbeleid bespreekbaar gemaj die nog niet zo lang geleden in 'officiële' kringen als tab werden aangemerkt. Zolang daarover in alle redelijkheid zonder haat, verkettering of vooroordelen wordt gep« draagt de doorbreking van die taboes bij aan de integra van etnische minderheden en verbetering van de verstal houding tussen Nederlanders en medelanders. In een merdebat over het minderhedenbeleid is de afgelopen t\ dagen opnieuw een taboe doorbroken. De fracties van CD WD en de kleine christelijke partijen stelden de vraag de orde of de overheid niet te soepel omspringt met aan\ gen van buitenlanders om gezinsleden of beoogde hui lijkspartners naar Nederland te laten overkomen. Het a woord op die vraag is ja, vonden de woordvoerders vani noemde fracties. Tegelijkertijd wezen zij er echter op dat absoluut niet hun bedoeling is de gezinshereniging en zinsvorming vrijwel of geheel onmogelijk te maken, gaat er hun alleen om dat de instroom van buitenlanders ter beheersbaar wordt en dat uitwassen zoals schijnhuwe ken zoveel mogelijk worden voorkomen. Het kabinet bli trouwens achter de schermen ook al enige tijd met dit vra stuk bezig te zijn, al wilde minister Dales de Kamer gistei nog doen geloven dat er voorlopig op dit punt geen belei wijziging op stapel staat. Bij het asielbeleid hanteert het kabinet de filosofie dat! derland alleen een gastvrij land kan blijven als er binnei delijke grenzen paal en perk wordt gesteld aan de toela van asielzoekers. Het zou consequent zijn als deze gedj tengang ook zou worden toegepast op de gezinsherenij en gezinsvorming, die jaarlijks een immigratiestroom weegbrengen die ruim tien keer zo omvangrijk is aantal toegelaten vluchtelingen. Van bijzonder belan hierbij het voorstel van de CD A-fractie om een buitenlai pas het recht te geven zijn gezinsleden naar Nederlan halen als hij vijfjaar in ons land heeft gewoond. Een bui landse man, want daar gaat het doorgaans om, die al hoorlijk vertrouwd is geraakt met onze samenleving, eerder geneigd zijn z'n vrouw en kinderen ook snel te la inburgeren dan iemand die nog maar net in Neder] woont. Zo'n vijfjarentermijn is dus ook nog eens koren molen van het in de politiek zo vurig gewenste integri proces. Leger voor de VN BlJ de verhalen en de beelden van de oorlog in het voori lige, Joegoslavië en van de uitgemergelde lichamen van door bandietenbenden en clanchefs geterroriseerde Soi liërs heeft menigeen zich vertwijfeld afgevraagd of er niemand in staat is om deze waanzin te doen ophouden, lukkig baant thans een idee zich een weg. In de Veilighe raad van de Verenigde Naties bleek de afgelopen weken melijk dat steeds meer landen vinden dat de VN in moeten worden gesteld desnoods militair in te grijpen een land in een zodanige chaos wegzakt dat het een gev vormt voor de vrede in het hele gebied en als blijkt dat enkele macht in staat is de chaos in dat land een halt to roepen. Een supranationale macht met voldoende j_ tot de strijdende partijen kan zeggen: tot hier en geen verder. Indien die limiet toch wordt overschreden, volger militaire dwangmiddelen en indien de partijen hun gesel len niet binnen een bepaalde termijn op vreedzame wijzei lossen, zal de VN hen een oplossing opdringen. Welke mo| lijkheid schiet er anders nog over om een einde te maki aan de gruwelijkheden van de oorlog in het voormalige Jc goslavië en aan de mensonterende hongertaferelen malië? Het is toch heel vreemd, dat deze mensen wel hun vee laten inen ten tegen bijvoorbeeld varkens pest, maar niet hun kinderen te gen polio? Van der Vlies: „Als je praat over de meest principiële tegenstan ders, dan zul je zien dat die mensen ook hun vee niet laten inenten. Ze zorgen daarbij wel dat een eventuele besmetting van de dieren niet kan over- lsaan naar een andere veesta pel, maar ze accepteren een eventuele vernietiging van hun dieren. Al heb ik de indruk dat je het dan over een erg kleine groep hebt. Over het algemeen wordt ook hier het vee steeds meer gezien als een produktie- middel. Het probleem speelt al leen als het om mensen gaat". werden bij hun plaatselijke pas tor op het matje geroepen om uitspraken die ze op de confe rentie hadden gedaan. Het co mité dient om kerkleden te hel pen „die een probleem hebben of advies nodig hebben", aldus een officiële verklaring van de 'Kerk van Jezus Christus en de heiligen van de laatste dagen' zoals de mormonen officieel he ten. De 'geheime dienst' onder zoekt informatie over personen die uitspraken hebben gedaan die schadelijk voor de kerk wa ren. De mormonengemeenschap telt in Amerika vier miljoen le den en wereldwijd zeven mil joen. Evangelische Bijbelschool De Evangelische Bijbelschool (EBS) in Doorn bestaat deze maand twintig jaar. De school werd opgericht in 1972 door en kele evangelische leiders, die van mening waren dat de bijbel kennis van Nederlandse chris tenen terugliep. Zij stichtten een studiecentrum, waar chris tenen uit zowel evangelische als reformatorische gezindten een onderdak vonden. Op het mo ment bestaat de EBS uit vier onderdelen. De belangrijkste poot van de school wordt ge vormd door een HBO-instelling.. m* CeidócSouumt Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Per! Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden. Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden Telefax- 071 -134 941 Postadres Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. 071 -132221,070-3190 933. 070-3906 717. Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor Telefoon: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17.00 uur. Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. Leiden en omgeving (tel. 071 -144 046/047/48/49): G - J. Onvlee (chef-redacteur) F. Buurman, K. van Kesteren, R. Klpijn, drs. R. Koldenhof, M Kroft, T. Pieters M. Roso. Binnen- en buitenland, financién en economie (tel. 070 - 3190815): A. van Rijn (chef), drs. R. Edens, A. van Holstein, E Huisman, H. Jansen, drs. J. Leeuwen - Voorbij, R. de Roo. Sport (tel. 070 - 3190 826): in samenwerking met sportredactie Sijthoff Pers. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M, Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland i Belgie. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs. K. Swiers, M. van de Ven en P Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H. Bijleveld, D. Hofland, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. van - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs D J van den Bergh (Peking), drs. H Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs A Heering (Rome), B. van Huët (Londen), M. de Koninck (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W. Voordon (Parijs), drs. R. Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G. van Wijland (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J> Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid publicatierechten M. de Cocq. en ais na van.de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster: n 08.30 tot 17 00 u Nabezorging Telefoon 071 -122 248 op ma 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal j per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand j per kwartaal per jaar n 18 00 tot 19.00 u 27,00 79,80 312,65 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -141 905. Voor uitsluitend h feven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. elefax voor uitsluitend advertenties 071 - 140 680 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 ""ik

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2