iti Een nachtdier in Amsterdam lTi Du Plessis blijft strijden tegen racisme EDDIE MURPHY le FLOOR KIST Lachknop Mensen LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1992 '■T" ,f h ppen z-?n 1LLEM PEKELDER elegi ikserf je dit weekeinde uit gaat in Amsterdam loopt kans Eddie Murp hy tegen te komen, en zelfs pianospelend, want ee' Ihij in het Italiaanse restau- ,C\P isa di David' aan het Spui, ij daar dinsdagavond had ge- omn erder zijn vooral de trendy ;ken 'It' en 'Roxy' populair "pnerikaanse filmster. En ook ter' is de zwarte komiek al leerd. „Maar daar heeft hij zo leuk gehad, want hij is er ,ver, vallen door dronken bezoe- ertelt publiciteitsmanager tiller van United Internatio- ures Nederland (UIP). ar is zondag in de hoofdstad m eerd om een week lang inter- geven aan de nationale en tionale pers over zijn nieuw- de) speelfilm 'Boomerang'. 1S nd is dat hij voor de promotie m luropese première Neder- leven uitgekozen, een land dat 1 iaai| eerder heeft bezocht. Mul- irphy had de keuze tussen i Amsterdam. Maar omdat n Frankrijk al uit is, is het nd geworden". Blgens de publiciteitsmana- 'Murphy werkt elke dag van twaalf tot vijf uur. Voor die tijd slaapt hij en 's avonds gaat hij uit. Hij is echt een nachtdier en wit altijd op stap. Vergezeld van zijn vier body-guards'. ger voor het eerst dat ons land het toneel is van een dergelijk groot me diacircus rond een filmster. UIP, die de romantische komedie op 8 okto ber in de bioscoop brengt, heeft per manent vijfentwintig kamers in ge bruik in het splinternieuwe vijfster ren hotel 'The Grand' in Amster dam. Daar logeren naast de acteur en zijn gevolg medewerkers van de filmmaatschappij. Bovendien zijn nog kamers beschikbaar, tot een maximaal van 31, voor journalisten. „Uit de hele wereld komen televisie mensen en verslaggevers hier naar toe. Tot aan Australië, Brazilië, Tur kije en Japan toe", zegt Muller trots. Aan hem de zware taak om de con tacten tussen de ster en de pers goed te laten verlopen. „Murphy werkt elke dag van twaalf tot vijf uur. Voor die tijd slaapt hij en 's avonds gaat hij uit. Hij is echt een nachtdier en wil altijd op stap. Vergezeld van zijn vier body-guards. Hij zou liever zon- der hen gaan, maar hij kan nu een maal niet alleen over straat". Naast zijn lijfwachten heeft de film ster ook zijn neef, zijn oom, een paar vrienden, een kapper en een visagist meegenomen naar Nederland. Z'n vrouw is in Calfornië gebleven om dat ze zwanger is. „Het wordt hun tweede kind, Murphy heeft al een dochtertje van 2 V2", vertelt Muller. Volgens hem is de 31-jarige komiek in zijn voordeel veranderd sinds hij een stabiel familieleven heeft. „Of je leuker wordt van een gezin? Dat weet ik niet. In elk geval wel rusti ger". Discotijger Maar in Amsterdam gooit discotijger Eddie Murphy alle remmen los. Op z'n Amerikaans weliswaar, dus ge zond: geen tabak en geen alcohol. „Op zijn hotelkamer wilde hij een grote koelkast vol frisdrank", ver telt de 36-jarige publiciteitsmana ger. „En verder een piano, waarop hij oefent voor zijn nieuwe cd, een foto John de Koning Slapen, werken en dan de kroeg in, dat is het Amsterdamse ritme van Eddie Murphy. stereotoren, een bosje rozen en twee videorecorders, één voor de zitka mer en de andere voor de slaapka mer' De kamer van Murphy is de duurste die 'The Grand' heeft. Voor de suite - bestaande uit drie kamers en een luxueuze badruimte - moet per nacht tweeduizend gulden wor den betaald. Toch heeft de filmster naar de me ning van Muller geen sterallures. „Hij is een heel prettig en enthou siast mens in de omgang. Negen jaar geleden was dat anders. Toen was hij in Londen voor de promotie van 'Be verly Hills Cop' en liet hij Simon van Collem een dag wachten op een in terview". „Hij was toen net aan het doorbre ken en in één klap heel rijk gewor den. Als 22-jarige kon hij daar niet goed mee omgaan". Sinds Londen heeft Murphy geen in terviews meer gegeven over zijn films. Muller: „Misschien had hij het te druk, hij heeft tenslotte ook nog zijn theatershows als performer. Maar het is ook een betrekkelijk nieuw verschijnsel dat Amerikaanse acteurs zoveel werk maken van de publiciteit rond een nieuwe film. Ze worden zich steeds meer bewust van het nut daarvan". Nicholson aan de dijk gezet iM ack Nicholson is door zijn vriendin Rebecca Broussard 'ingeruild' voor een jongere man. Jack Nicholson jarige Rebecca nu met een andere acteur, wiens naam nog niet bekend is. Nicholson (55) en Broussard hebben vier jaar een relatie gehad. De oorzaak van hun verwijdering zou zijn dat Nicholson niet met zijn vriendin wilde trouwen. De Amerikaanse acteur kocht voor haar en haar twee kinderen een huis in de buurt van zijn eigen woning in Los Angeles, maar hij wilde niet Frans boek over Breuker Ln Nederland moet hij het met kranteartikelen doen, maar in Frankrijk wordt een compleet boek aan hem gewijd. Het heeft zijn naam als titel: 'Willem Breuker'. Het is het allereerste Franse boek over een Nederlandse jazzmusicus. Auteürs zijn Frangoise en Jean Buzelin, de uitgeverij heet Editions du Limon en het kwam uit in een serie monografieën over jazz 'Mood indigo'. Het boek is een serieuze studie over de muziek van het Willem Breuker Kollektief en de achtergronden van de geïmproviseerde muziek in Nederland, met onder meer aandacht voor musici als Mischa Mengelberg. In ons land gaat op 11 oktober in de Amsterdamse Stadsschouwburg van het Willem Breuker Kollektief 'Deze kant op dames' in première. Een revue, waarvoor Breuker de muziek schreef en Ischa Meijer de tekst. Regisseur is Ton Lutz. Breuker zelf speelt er een graaf in, die vijfentwintig jaar getrouwd is en een aantal gasten uitnodigt. Loes Luca gravin. Programma over wereld van sterren He .et wel en wee van de bekende Nederlander wordt vanaf 1 oktober wekelijks belicht in het nieuwe RTL4-programma 'Showtime'. „We gaan serieus werk maken van de informatie over de wereld vol glamour en glitter van de sterren", vertelt het televisiestation. 'Showtime', dat wordt uitgezonden foto Kippa Albert Verlinde eil Pauline Huizinga, de presentatoren van 'Showtime'. op donderdagavond na de grote amusementsprogramma's van Joop van den Ende, bestaat uit een aantal vaste rubrieken, zoals een verjaardagskalender van de sterren en een top 10 van films, cd's en theaterbezoek. Verder worden interviews met en reportages over popsterren, cabaretiers en acteurs uitgezonden. Naast Nederlandse onderwerpen zullen ook interessante ontwikkelingen uit het buitenland worden belicht. Presentatoren zijn Albert Verlinde, tot nu toe producer/redacteur bij de AVRO, en vice Miss Universe Paulien Huizinga. Officier Conninck grijpt razendsnel in A wee boeven in New Orleans zijn van een koude kermis thuisgekomen, nadat ze hadden geprobeerd een vrouw op straat van haar portemonnee te beroven. De vrouw werd vergezeld van Harry Conninck en die waarschuwde het duo dat hij officier van justitie was. Hierna zetten de dieven het op een lopen, maar de officier/zanger wist natuurlijk meteen een paar politie agenten te vinden die de dieven in de kraag grepen. Esau du Plessis blijft strijden tegen racis me. „Ik ga weer alleen op stap. Lezingen geven, gesprekken voeren met mensen die iets willen weten over racisme". Ook nu 'zijn' Stichting Boycot Outspan Aktie (BOA) wegens geldgebrek eind deze maand wordt opgeheven, blijft de Zuid- Afrikaan actief. BOA is een politiek onafhankelijke orga nisatie die voorlichting over racisme en apartheid geeft. Du Plessis coördineerde de verschillende acties door de jaren heen. De organisatie ging in 1970 van start. Du Plessis hoopt nu nog op de hulp van vrijwilligers om toch het werk voort te kunnen zetten. Geld om hen te betalen is er niet meer nu de Nationale Commissie Voorlichting en Bewustwording Ontwik kelingssamenwerking de subsidie heeft ingetrokken. Verbaasd „Daar ben ik niet verbaasd over. We wa ren al sinds 1981 elk jaar bezig om via de Raad van State de afwijzing van de subsi dieaanvraag aan te vechten. Tot nu toe altijd met succes. Maar deze keer was de Raad van State kennelijk zo onder de in druk van de veranderingen in Zuid-Afri ka onder het bewind van president de Klerk dat hij ons overbodig vindt' De Zuid-Afrikaan meent dat de aanwe zigheid van racisme in Nederland onvol doende wordt erkend. Vooral door de overheid. „De minister die verantwoor delijk is voor het minderhedenbeleid spreekt van randverschijnselen. Ik merk dat het ook in Nederland een maatschap pelijk gegeven is geworden. Het wordt ontkend dat het er is. Dat is juist het kwalijke". Toch verwacht Du Plessis niet dat er in Nederland ook rassenrellen ontstaan, foto Jos van Leeuwen De Stichting Boycot Outspan Aktie moet wegens geldgebrek worden opgeheven. Esau du Plessis hoopt op steun van vrijwilligers om toch nog te kunnen doorgaan. zoals in Duitsland. „Nederlanders zijn over het algemeen milder in hun opvat tingen. Dat komt omdat ze door de eeu wen heen met allerlei culturen handel hebben gedreven. Bovendien zijn ze niet zo arrogant als de Duitsers, die denken dat ze uit kunnen maken wat er in Euro- Hij is in 1938 geboren in Maclear, een klein plaatsje in Transkeij. Sinds zijn tiende jaar zet hij zich al in tegen apart heid en racisme. „In 1948 werd in Zuid- Afrika de apartheid ingevoerd. Je kon toen kiezen: of je ging bij het verzet of je collaboreerde. Ik heb toen voor het eerste gekozen". De Zuid-Afrikaan weet zich het verzet in zijn jeugd nog maai' al te goed te herinne ren. „Op de middelbare school in Kim- berley kwamen meestal blanke leraren. Dat zagen wij natuurlijk niet zitten. Maar de school kreeg geld van de over heid om die leraren aan te stellen. Wij noemden dat: een ongerieflijkheidsuit kering. We zorgden er voor dat de leraren binnen, twee weken overspannen naar huis gingen door onze pesterijtjes". Hij kan er anno 1992 smakelijk om lachen terwijl hij de geschiedenis vertelt. Medicijnen De coördinator verhuisde in 1959 naar Londen om medicijnen te studeren. On der het bewind van de toenmalige presi dent Verwoerd was hij in Zuid-Afrika niet meer welkom als activist. In 1965 kwam hij naar Nederland en vervolgde zijn studie medicijnen aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. „Helaas kwam er niet veel van studeren terecht. Er waren steeds hoogleraren en studenten die mij van alles over apart heid vroegen. Jammer genoeg wilden zij er alleen maar informatie erover hebben. Ze wilden het niet écht tot zich laten doordringen dat apartheid slecht is". Du Plessis noemt zijn studententijd 'een moeilijke maar ook een boeiende perio de'. De afgelopen 33 jaar heeft hij zijn familie niet gezien. Die woont nog steeds in Zuid-Afrika. „Ik denk dat ik er volgend jaar naar toe ga voor een vakantie. Ik heb nog twee broers en drie zussen. Die wo nen heel verspreid over het land: in Kim- berley, Port Elizabeth en Kaapstad. Als ik ze allemaal wil zien, ben ik meteen overal geweest". De 54-jarige strijder tegen apartheid is wat somber over de toekomst. „Ik denk dat apartheid niet in ons leven wordt op gelost. Misschien lukt het over een paar generaties. De bestrijding ervan moet nog goed op gang komen' In actie tegen 'occulte' agenda Een schoolagenda met informatie over occulte praktijken heeft de toorn opgewekt van de christelijke stichting voor jeugd- en kinderhulp 'Chris' in Dordrecht. Volgens de stichting brengen dit soort zaken kinderen in gevaar. Van de 'Basisagenda 92/93', die in samenwerking met het ministerie van onderwijs is uitgegeven, zijn in middels dertigduizend exemplaren verkocht. Daarin wordt onder meer geschreven over handlijn-lezen en het kijken in kristallen bollen. 'Chris' zou geregeld te maken krij gen met kinderen en jongeren die als gevolg van dergelijke occulte praktij ken in de problemen zijn geraakt, zo zegt directeur Hondsmerk. Deze problemen uiten zich in angstdro men en concentratiestoornissen, al dus de stichting. De agenda is be doeld voor groep 8 van de basis school. De uitgever van de agenda, LaVerbe Boek in Nijmegen, bestrijdt dat het om een occulte agenda gaat. Direc teur H. Beerten zegt dat het juist de opzet was het onderwerp kritisch te benaderen: „Het 'in de toekomst kij ken' is maar een van de thema's van dë agenda. Occultisme vinden wij cultuur-historisch van belang, maar wij geven geen aanwijzingen om de toekomst te voorspellen". 'Chris' heeft in een brief aan diverse kerken gemeenteleden gevraagd de agenda op te sturen naar de stich ting. Als ze genoeg exemplaren in haar bezit krijgt, wil 'Chris' deze aanbieden aan het ministerie van onderwijs. „Om daarmee duidelijk te maken dat deze occulte agenda nooit uitgedeeld had mogen worden", zegt Hondsmerk. Wat U hindert, wen U er aan en het zal U niet langer hinderen, zei Ovidius en het knappe hiervan is dat hij dit zei tweeduizend jaar vóór de Duitse televisie alle Amerikaanse films ging nasynchroniseren Vóórdat dus de grote ergernis ontstond zoals wij die nu op alle Duitse kanalen kennen. Het is zelfs zeer de vraag of Ovidius dit wel gezegd zou hebben als hij John Wayne 'Hande hoch' had horen zeggen. Dat de Duitsers alle Amerikaanse films nasynchroniseren, is heel erg. Maar nog erger is het bij de comedy-series. Hierbij moet gelachen worden en daar helpt vertalen in het Duits in het algemeen niet bij. Toch wordt keihard alles vertaald. In omstandig Duits, waarbij de Duitse nasynchronisateurs zich moeten haasten om niet met al hun bijvoegelijke en zelfstandige naamwoorden ver achter te gaan lopen. Het ergste is nog dat zij niet alleen alle teksten in het Duits overzetten, maar ook het alles ondersteunend paardemiddel van de Amerikaanse comedy-series: het ingeblikt gelach. Nu Duits ingeblikt gelach dus. Alleen is daar, omdat het Duits twee keer zoveel woorden nodig heeft als het Engelè om hetzelfde te zeggen, op de Duitse geluidsband veel minder plaats voor. Maar dat is weer minder erg. Want door het vertalen in het Duits is het programma een stuk minder leuk geworden en daar past ook minder gelach bij. Zo komt uiteindelijk alles weer in balans. Waar Amerikaanse en Duitse televisiemensen het blijkbaar in ieder geval over eens zijn, is dat het zonder ingeblikt gelach niet kan. Zonder deze audio-gids voor opgetogen reageren zouden deze programma's, zoals alle experts weten, niet meer effect hebben op de kijker dan een heel klein alcoholvrij biertje. Vandaar dus. Dit alles betekent dat er in Duitsland een jongensdroom kan bestaan die wij moeten missen: de droom eens de man te worden die bij alles wat er op de buis komt beslist of daarbij hard of zachtjes wordt gelachen. De man die zodra de Amerikaanse serie is nagesynchroniseerd, het gelach erop mag zetten. Kort gezegd: de man aan de lachknop. Het is duidelijk een verantwoordelijke en invloedrijke baan, waarin de meester die uiteindelijk aan de knop is komen te zitten, met deze knop, die van 1 tot 10 kan, beslist of er een kleine lach (4) moet komen of dat nog volstaan kan worden met gegrinnik (2) of zelfs met ijzige stilte (0). Of de man die over de schil uitglijdt een kort salvo (7) moet krijgen of langdurige hilariteit (9) als de lappen Duitse tekst dit tenminste toelaten. Het is een mooi beroep, dat helaas ons Nederlanders niet beschoren is. Laten wij ons maar troosten met de gedachte dat de Duitsers aan de lachknoppen misschien in het begin een leuke tijd hebben, maar dat zij waarschijnlijk gauw weer afbranden. Want hoe meer Amerikaanse comedy-series zo'n man ziet, hoe strenger hij zal worden. En dat zal dan al gauw te streng worden. Zodra hij met de beste wil van de wereld die knop niet meer boven de 0 krijgt, zal hij het veld wel moeten ruimen. En langer dan een jaar zal dat, gezien de gemiddelde comedy-serie, wel niet duren.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 25