'Je moet niet te veel dromen 'Grote Prijs geeft een streepje voor' Cultuur HET TALENT MARIE-LAURE BERAUD: Geven om cultuur die je lief is. 'Liefde, aandacht en klinkende mun Het Gemini Ensemble pleit voor grootvader Antiquairs weigeren fusie wegens reputatie 61 Leidse Courant I donderdag 24 september 1992 Prix Italia voor programma KRO Hilversum De KRO heefteen Prix Italia gewonnen voor het programma 'Nadir en Zenit', dat op 12 september werd uitge zonden op Radio 4. De Italiaan se prijzen voor radio en televi sieprogramma's worden jaar lijks toegekend in drie catego- riën. De KRO won in de radio prijs in de categorie muziek. In 'Nadir en Zenit' improvise ren zangeres Greetje Bijma en componist Louis Andriessen (vleugel en synthesizer) op tek sten uit 'Taalfiguren 2' van de dichter Sybren Polet. Het pro gramma werd opgenomen in een leeg Shaffy-theater in Am sterdam. Volgens producent Louis Houët stond er 'geen noot op papier'. Beide kunstenaars lieten zich, op basis van de voor af bestudeerde teksten van Po- let, 'inspireren door het mo ment'. De KRO zal 'Nadir en Zenit' wordt opnieuw uitzenden op zaterdag 3 oktober (22.00- 23.00, Radio 4), in het program ma 'Camera Obscura'. Tevreden bezoekers openluchtmuseum Arnhem De bezoeker van het Nederlands Openluchtmuseum (NOM) in Arnhem is over het algemeen tevreden over het aanbod. Het museum krijgt als rapportcijfer gemiddeld een 8,2. Dat blijkt uit een onderzoek van studenten van de Land bouwuniversiteit uit Wagenin- gen over de maanden april, mei en juni van dit jaar. De directie van het Arnhemse museum had om een dergelijke enquête gevraagd. Het aantal bezoekers liep in de jaren tach tig zeer sterk terug. Reden waarom na de privatisering twee jaar geleden voor een nieu we, modernere aanpak werd ge kozen. Uit de onderzoeksgegevens blijkt nu dat de meeste bezoe kers de vernieuwingen waarde ren, al merken veel mensen nog steeds op dat de presentatie in het museum 'actiever en dyna mischer' zou kunnen. Roofdrukken van Gabriel Marquez Bogotó De Colombiaanse po litie heeft niet alleen haar han den vol aan drugsbestrijding, ook illegale drukken van Nobel prijswinnaar Gabriel Garcia Marquez verschaffen haar werk. In opslagplaatsen in Bo gota en Medellin zijn duizenden illegale exemplaren gevonden. De roofdrukken zijn gemaakt door een internationaal opere rende organisatie, die niet al leen Latijns-Amerika, maar Eu ropa en de VS bedient. In het to taal is voor 1,6 miljoen gulden in beslag genomen aan boeken en drukapparatuur. Er zijn twee arrestaties verricht. Expositie Plan Zuid van Berlage Amsterdam „Het Plan Zuid in Amsterdam is het mooiste voorbeeld van overheidsbe moeienis met het stadsuiterlijk in de Europese geschiedenis". Dat zei conservator B. Bakker van het Gemeentearchief Am sterdam gisteren bij de presen tatie van de tentoonstelling 'Berlage en Amsterdam Zuid', die van 25 september tot en met 21 november in het archief is te Op de tentoonstelling zijn tien tallen ontwerpen, tekeningen, foto's en kunstvoorwerpen bij eengebracht uit verschillende archieven. De meeste tekenin gen zijn nooit eerder getoond. Met het oog op het behoud en herstel van Berlages schepping wordt op 26 oktober in de RAI een congres gehouden onder de titel: 'Een toekomst voor Berla ges Amsterdam Zuid'. Doel van het congres is onder meer om fi nancieringsbronnen te vinden voor de hoogst noodzakelijke woningverbetering. Eerste radioprijs RVU toegekend Utrecht De eerste RVU Ra dioprijs is gewonnen door Inès ten Berge, studente aan het HICO te Zwolle. De prijs, 1000 gulden en een contract bij de RVU voor het maken van een documentaire, is gisteren tij dens een rechtstreekse radio uitzending aan haar uitgereikt. In de documentaire 'Henriëtte is back in town' portretteert Ten Berge een 66-jarige trans- seksueel, enkele dagen voor haar definitieve operatie. De RVU Radioprijs is een jaar lijkse aanmoedigingsprijs voor t eindexamenkandidaten radio van de Nederlandse scholen voor de journalistiek. Lezingenreeks over mystiek en kunst Amsterdam 'Hogere sferen' heet de lezingenreeks over mys tiek en kunst, die in oktober en november in De Balie in Am sterdam gegeven wordt. Cen traal staan alchemie, Gnosis, de Kabbala en de hermetische filo sofie in de kunst. FILMDAGEN door Hans Piët Brussel „Ik ben een laat bloeier, denk ik. Muziek is altijd een deel van mijn leven ge weest, maar ik was al zesen twintig toen ik bedacht dat je ook zangeres kon worden. Daarvoor was ik beeldend kun stenaar. Ik teken en schilder abstract werk. Bovendien stu deerde ik talen aan de universi teit van Parijs. Met mijn hoofd in de boeken zul je mij echter niet meer vinden. Dat was zo vervelend. Maar de combinatie van tekenen, schilderen en mu ziek spreekt mij nog steeds heel erg aan", zegt Marie-Laure Bé- raud, die met 'TURbigo 12-12' een opmerkelijk album afle vert. De Franse zangeres, die mor genavond in het Amsterdamse Paradiso optreedt, werd drieën dertig jaar geleden in Lyon ge boren en kwam via Parijs in Brussel terecht. „Aan mijn laatste verhuizing liggen per soonlijke redenen ten grond slag. Daar wil ik verder niets over kwijt". Even later blijkt dat ze na flink uit de band te zijn gesprongen in Parijs, waar ze een flat deel de met een vriendin, gewoon was uitgekeken op de Franse hoofdstad. „Ik werd er door op geslokt. Het leven was er veel te Bovendien kreeg ze ruzie met Pierre Bourgogne, de man met wie ze het grootste deel van de composities voor 'TURbigo 12- 12' schreef. „Wij dachten ver schillend over hoe de plaat uit eindelijk zou moeten klinken. Hij wilde hem een Engels tintje geven, maar ik ben een Frangai- se. Waarom zou ik mijn wortels verloochenen? Bovendien had het materiaal dan een muzikale gedaanteverwisseling moeten ondergaan en daar voelde ik niets voor". Puur toeval „Dat ik ooit met Pierre Bour gogne aan de slag ben gegaan, was puur toeval. Ik logeerde een paar dagen bij mijn ouders in Lyon en verveelde mij. Mijn broer zei: ik heb een vriend die muzikant is, waarom ga je niet eens met hem praten over de gedichten die je hebt geschre ven. Het klikte meteen. We hebben ontzettend veel plezier gehad samen, ook omdat we de hele onderneming niet serieus namen. Dat kwam pas later". Marie-Laure Béraud: 'Ik meen dat ik de mensheid wat verhalen heb te vertellen" „Hoe het nu verder moet, weet ik niet precies. Ik ben geen mu- zikante, hoewel ik hard studeer op gitaar en piano. Voor de vol gende plaat zou ik het liefst sa menwerken met Chaz Jankei, die eerder Ian Dury van muziek voorzag. Hij is verantwoorde lijk voor de produktie van mijn debuut en een vreselijk aardige man". Zonder ooit een noot op een po dium te hebben gezongen, kreeg Marie-Laure haar platen contract. Ze wist de Franse ves tiging van BMG te overtuigen met een geluids-cqssette waar op een ruwe versie van 'Les im mortelles' was te horen. „Het ging zó gemakkelijk... Maar de realiteit ben ik daardoor niet uit het oog verloren. Ik weet in middels datje in deze industrie niet te veel moet dromen. Je moet vooral met beide benen op de grond blijven staan, hoewel mijn passie voor muziek nog even hevig is als tijdens de eer ste teksten die ik schreef'. „Mijn ouders kijken met ge mengde gevoelens naar mijn veroveringen in muziekland, al zijn daarmee wel hun .grootste zorgen uit de weg geruimd. Vooral mijn vader is heel trots op mij, al zegt hij dat alleen te gen zijn vrienden en kennissen. Lange tijd heb ik absoluut niet geweten wat ik precies met mijn leven wilde. Geld verdie nen vind ik trouwens nog steeds niet belangrijk, ergens bij horen ook niet". „Nadat ik na drie jaar die uni versiteit wel had gezien en op stapte, werd ik door mijn ou ders overladen met goede advie zen om hogerop de maatschap pelijke ladder te komen. Dat doen waarschijnlijk alle vaders en moeders, dus ik neem ze niets kwalijk. Volgens mij ligt het in de aard van ouders om hun kinderen te onderschatten. Die van mij hadden het liefst gezien dat ik onderwijzeres was geworden. Ik hield het echter bij tekenen en schilderen, dat ik zie als een perfecte vorm van yoga omdat ik daarmee bezig kan zijn zonder mijn hersens te hoeven gebruiken. Echt heel ontspannend. Maar, muziek speelt momenteel de belang rijkste rol in mijn leven". Plannen „Ik ben inmiddels volop plan nen aan het maken voor mijn volgende plaat. Het liefst ging ik voor het opnemen ervan naar India, om daar typische Euro pese instrumenten te laten sa menspelen met traditionele in strumenten uit dat land. Ik denk dat het samenvloeien van die klanken een echt avontuur wordt en dat is precies wat de luisteraar nodig heeft. Ik be doel, hoe vaak word jij nog ge grepen door wat er uit de radio POP Zeshonderdenzesenzestig ingezonden bandjes van evenzovele popbands, waaruit er 121 werden geselecteerd. Vanaf morgen gaan die 121 formaties via zestien voorronden, twee halve finales en een finale de strijd aan om de Grote Prijs van Nederland. Een talentenjacht die het succes met 250% kan doen toenemen, aldus een onderzoek. Rotterdam De strijd om de Grote Prijs van Nederland, een jaarlijkse talentenjacht voor popgroepen in Nederland, be gint morgen in Zaandam met de eerste van zestien voorrondes. De negende editie van de prijs telt 121 deelnemers. Inzet van de muzikale strijd: 5000 gulden van het ministerie van WVC (voor de nummers twee en drie respectievelijk 3000 en 2000 gulden), een be ker van anderhalve meter, gro tere bekendheid dankzij de aan dacht van de radio en de ge schreven pers en deelname aan een speciale cd die wordt uitge bracht. De animo om mee te doen aan de prijs was dit jaar groter dan ooit. Een selectiecommissie van drie leden heeft niet minder dan 666 ingezonden demo bandjes van amateurpopmusici beluisterd en uiteindelijk de 121 deelnemers geselecteerd. Aandacht „Originaliteit, technische vaar digheid en samenspel zijn de drie criteria die daarbij werden gehanteerd", vertelt Robin Groenveld van One Only Pro ductions in Rotterdam. Hij or ganiseert sinds 1990 de Grote Prijs. „Ik sta er persoonlijk voor in dat bandje nummer één net zoveel aandacht kreeg als band je nummer 666". Deelnemen aan de Grote Prijs van Nederland kón het leven van de amateur-popmusici ver anderen, zo leert de geschiede nis. Een groep als Loïs Lane haalde ooit de finale, eindigde niet eens als eerste maar werd wel bekend. Een andere groep die landelijke roem vergaarde is Tröckener Kecks. „De Grote Prijs is een manier voor groepen om in de picture te komen", meent Groenveld. „Het is voor Nederlandse ama teurbands vreselijk moeilijk om aan optredens te komen. Alleen al het feit dat zij meedoen aan de prijs, betekent dat zij inte ressanter worden voor pro grammeurs". Onderzoek Het nut van de Grote prijs voor de groepen blijkt ook uit weten schappelijk onderzoek naar het effect van deelname. Kees Spruit, student empirisch-theo- retische sociologie aan de uni versiteit van Utrecht, komt in zijn doctoraalscriptie 'Een ver klaring voor succes' onder meer tot de conclusie dat finalisten in de Grote Prijs hun succes met gemiddeld 250 procent zagen toenemen. Groepen die de voorrondes doorkwamen maar sneuvelden in de semi-finales, hadden 25 procent meer succes. Het suc ces van de groepen die alleen aan de voorrondes deelnamen, bleef volgens onderzoeker Spruit nagenoeg gelijk. „Bands die het goed doen in de Grote Prijs hebben dus in vele opzichten een streepje voor op de bands die het niet zo goed de den", wakkert Spruit de strijd lust nogeens aan. Archieffoto Loïs Lane, een van de groepen die via de Grote Prijs van Nederland naar het succes sprong. Negatieve effecten van deelna me aan de Grote Prijs zijn er volgens de aankomend socio loog niet. De Grote Prijs van Nederland werd in 1981 opgezet door mu- ziekkrant Oor, de stichting Popmuziek Nederland (SPN) en de VARA en werd onderge bracht in een stichting. In 1989 werd geen wedstrijd uitgeschreven omdat, in de woorden van Groenveld 'de lol er een beetje af was'. Hij werd uiteindelijk in 1990 door de stichting benaderd om de prijs nieuw leven in té blazen en een landelijker uitstraling te bezor gen. Voorrondes Voor het oog van een vaste jury van zeven deskundigen zullen de zestien voorrondes in zalen verspreid over het hele land worden afgewerkt. De jury kiest uiteindelijk zestien win naars, maar wijst ook acht zoge noemde 'runners up' aan; groe pen die te goed worden bevon den om betrekkelijk roemloos in de voorronde te sneuvelen en toch naar de volgende ronde gaan. In drie semi-finales met een nieuwe jury worden uiteinde lijk de zes finalisten geselec teerd die op zaterdag 12 decem ber in het Amsterdamse Para diso om de Grote Prijs strijden. De finale heeft wederom met een nieuwe jury plaats. Hoewel de Grote Prijs dus ook volgens de wetenschap zijn nut heeft, denkt Groenveld dat de Nederlandse groepen moeten blijven opboksen tegen wat hij noemt de 'Nederlandse menta liteit'. „Wat uit Engeland of de Verenigde Staten komt, is bijna per definitie goed. Muziek van eigen bodem, dat kan bijna niks zijn. Het is niet anders", ver zucht de organisator. „Natuurlijk zitten er bij de 121 deelnemers acts die minder goed zijn. Aan de andere kant denk ik soms: Hoe is het moge lijk dat zo'n groep aan de Grote Prijs meedoet om het te ma ken", aldus Groenveld, die ove rigens zelf eens als tweede is ge ëindigd met de groep Many More. Prins Bernhard Fonds I Anjer Cuiiuurjundi voor j fondsen foto Patrick de Spiegelaere. komt of door wat je bij MTV te zien krijgt? Het is zo'n een heidsworst geworden, al blijven er uitzonderingen". Zo ben ik geen Queen-fan, maar met 'I'm going slightly mad' stal Freddie Mercury mijn hart. Wat éen fantastische melodie. Ik hou van simpele notenreek sen, die blijven namelijk langer in het hoofd van de luisteraar hangen. Wat de tekst betreft moet het een afgerond verhaal zijn". „Een van de redenen waarom ik voor muziek heb gekozen, is omdat ik meen dat ik de mens heid wat verhalen heb te vertel len. En daarin kun je alleen ori gineel zijn als je bereid bent, je ziel bloot te leggen. Ik bedoel: 'ik hou van jou, waarom hou je niet van mij', is al genoeg op pa pier gezet. Bovendien moet je voorkomen dat het te gezocht wordt, daar heeft niemand wat Utrecht Lof voor minister d'Ancona (WVC) weerklonk gisteren tijdens de opening van de twaalfde Nederlandse Film dagen in Utrecht. Bestuurs voorzitter R. Haks sprak zijn onomwonden waardering uit voor het Kunstenplan van de minister, waarin zij meer geld uittrekt voor de bevordering van de Nederlandse film. „De Nederlandse film krijgt liefde, aandacht en klinkende munt. Het heeft wel erg lang ge duurd, maar we zijn verduveld blij met wat de minister in gang heeft gezet", zei hij. Tijdens zijn openingsspeech ging Haks tevens in op de op schudding die is ontstaan rond het nieuwe reglement dat be paalt of een film wel of niet kan deelnemen aan de competitie van de Nederlandse Filmdagen. Een film mag voortaan niet meer meedoen als hij eerder op televisie te zien is geweest. Dat betekent dat produkties als 'Op afbetaling' van Frans Weisz of 'Het zakmes' van Ben Sombo- gaart niet in aanmerking kun nen komen voor een Gouden Kalf. Een beslissing die door deze re gisseurs zo onrechtvaardig werd bevonden dat zij geen toe stemming meer wilden geven voor de vertoning van hun werk tijdens het festival. Haks: „Het uitsluiten van deze produkties was een pijnlijke be slissing, die ten koste is gegaan van filmmakers die wij zeer waarderen, maar wij denken er goed aan te hebben gedaan". De Speciale Bestuurspriji eerste Gouden Kalf van he tival, ging gisteren naar van Taalingen, de directeu de Nederlandse Bioscoop! vanwege zijn betrokkenhe de film- en bioscoopwere zijn werk voor het Prodi fonds voor de Nederlandse De Filmprijs van de Utrecht, die is bedoeld voc beginnende filmmaker dii prestatie van artistiek b heeft geleverd, werd ovei digd aan Niek Koppen, kreeg deze prijs voor zijn mentaire 'Siki' over de leg rische Senegalese bokser ling Siki die op mysterieus ze in New York om het le gekomen. Tijdens de opening waren ren twee korte films en eei ge speelfilm te zien: resp [ga velijk 'Een zondagmiddi het park' van Mart Domii rgr 'Gezellig' van Joost Wiem 'De drie beste dingen in h n( ven' van Ger Poppelaars. Van de vertoonde films Joost Wiemans produktii meest op: een bizarre verti over een grootvader die ti erl een verjaardagsfeestje s terwijl grootmoeder doet er niets aan de hand is, omdat het 'gezellig' moetij ven. De Nederlandse Filmdage ren tot 2 oktober en tonen alle Nederlandse films di afgelopen jaar zijn gemaal der meer retrospectievei Kitty Courbois en Adriaai voorst. lee nd KLASSIEK PEPIJN, DEN HAAG het Gemini Ensemble met een Hendrik Andriessen-concert doorAdriaan Hager Het Theater Pepijn is in een nieuw jasje gestoken. De verf kwast is gehanteerd, de verou derde stoelen zijn vervangen door felrode zetels en de ballon lampjes die een sfeerrijke bij drage leverden aan de intimi teit zijn verdwenen. En: de akoestiek heeft aan hel derheid gewonnen. Dat bleek gisteravond bij het 479ste Zin gende Zolderconcert, het eerste in het seizoen waarin het 40-ja- rig jubileum van De Zingende Zolder gevierd zal worden. Met dit concert werd een bijdrage aan de viering van het honderd ste geboortejaar van componist Hendrik Andriessen. Het programma in Theater Pe pijn werd uitgevoerd door het Gemini Ensemble. Die naam is te danken aan de vier Van der Grintens die van het ensemble deel uitmaken: twee tweelingen uit één gezin. Een extra bijzon derheid is wel, dat de vier klein kinderen van Hendrik Andries sen zijn. Terecht zou men bij deze componist kunnen spre ken van Andriessen de Veelzij dige. Hij heeft zich op tal van compositorische terreinen be wogen, maar juist in de puur heid van zijn kamermuziek toont hij zo overtuigend zijn muzikale karakter en pei lijkheid. Het is niet alle grote mate van diversiteit tensiteit die boeit, het zij aspecten als gedegenheid manschap, geladenheid ei digheid die de aandacht g gen houden. Steeds weer Andriessen een petto. In het strijkkwartet 'In sti tico' (1957) spreekt hij pit ge taal, in de 'Canzone' C spreidt hij charmante kla ten toon, in de (1942) toont hij zich de m| cus bij uitstek, in de 'Roi sche liederen' op tekstei Pierre Kemp weet hij zichj ricus en het strijkkwarl pensiero' (1961) steunt oj dramatische ondertoon. Het Gemini Ensemble, tal van Europese landen getreden, werd in 1972 richt. Ter gelegenheid vt 'geboorte' schreef Andri het 'Divertimento a cin Het is met dit meeste werk als met tal van con ties die in dit eeuwfeest te hore werden gebracht: Ant sen was een componist di royaal verdient dat ook na zijn werken op grote worden uitgevoerd. Dat de leden van het Gemin semble, die ook op deze op hoog niveau musice< zulke overtuigende pleitl gers heeft gevonden is bj der verheugend. Jc w Amsterdam De plannen voor een fusie tussen de twee oudste kunst- en antiekverenigingen in Nederland zijn van de baan. De leden van de tachtig jaar ge leden opgerichte Vereeniging van Handelaren in Oude Kunst (VHOK) hebben een stokje ge stoken voor het samengaan met de Vereniging Nederlands Anti quairs Genootschap (VNAG). Ze doen dat uit vrees voor het verliezen van de eigen identi teit en aantasting van 'de met zorg opgebouwde reputatie in binnen- en buitenland'. Dat bleek gistermiddag tijdens een persconferentie van de VHOK en de in 1968 opgerichte VN AG in Amsterdam. De fusieplannen vloeiden voort uit de grote veranderingen die de kunst- en antiekwereld te wachten staan in een verenigd Europa. Zo krijgen de Nederlandse han delaren in de nabije toekomst te maken met een vergaande libe ralisering van de in- en uitvoer, grotere internationale concur rentie, andere rechtsvormen en fiscale verplichtingen, alsmede onderzoeksmethoden en wijzi gingen in het aan- en verkoop beleid. Met name de leden van de VHOK verzetten zich echter te gen een samensmelting van de verenigingen. Niet alleen menen ze vereniging krachtig en tei kundig genoeg is om zelfsfc de belangen van de leden t ven behartigen, de afw wordt ook ingegeven doi vrees voor een al te zakelijl nadering van de kunsthan Idealen De hoge leeftijd en de id die de VHOK koestert wo aldus de vereniging, 'i een belemmering ervaren handelaren 'nieuwe stijl met moderne marketing nieken en zakelijke princij markt naar zich toe willen ken. De VHOK is nimmer bezv voor de druk die in dat vei op haar is uitgeoefend. K handel is niet alleen gek dienen, niet alleen cultuv waren, maar ook cultuur b ven'. De onlangs opgerichte N landse Vereniging van K handelaren is voor de V geen alternatief omdat 'de een zeer gevarieerde grot den omvat met op sommij bieden tegengestelde b gen'. De VHOK benadrukt dat het afwijzen van de fusi< drukkelijk geen waardeoo wordt uitgesproken ove VNAG. I

Leidse Courant | 1992 | | pagina 24