De druiven zijn zuur in Engeland Een 'electrisch' parfum Vandaag De Dag Photokina bewijst dat de 'gewone' foto blijft Penopauze Leidse Courant i p* donderdag 24 september 1992 i %j peter ldijk De Photokina in Keulen, de wereldbeurs op het gebied van fotografie, is door velen gezien als het startpunt voor elektronische beeldoptekening. Op deze beurs, die dinsdag haar deuren sloot, is echter het tegendeel gebleken. De industrie die de toon aangeeft, zoals Kodak, Agfa, Fuji, Canon, Minolta en Pentax, liet blijken dat de elektronische fotografie nog ver weg is. Op onze dagenlange rondtoer langs de duizend stands op een oppervlakte van vier vierkante kilometer, is duidelijk geworden dat de traditionele beeldoptekening via een film en met printjes, die u aan iedereen die u maar wilt, kunt laten zien, nog geen millimeter terrein heeft verloren. De camerfabrikanten toonden talloze cameraprimeurs met daarin veel elektronica voor speciale technieken. Belichtingstechnieken zijn nog verfijnder geworden. Camera's zijn compacter, kunnen meer en hebben vele extra functies voor nog meer fotoplezier. Zonder de elektronica zouden camera's niet zo compact kunnen zijn. Maar ook optische verfijningen zorgen voor een soort revolutie in camerabouw. Voorbeeld Een goed voorbeeld daarvan is de op de Photokina geïntroduceerde Pentax Espio en de Ricoh RZ-105. De Pentax Espio is een zoomcamera die zo klein is dat hij in uw zak past. Tot nu toe waren zoomcamera's redelijk groot en grof. De zoomlens heeft men echter weten terug te brengen tot een constructie die geheel in de camerabody verdwijnt. Dat heeft men tot nu toe ook al beweerd, maar de afbeelding hierbij laat zien dat de Espio geen 'bobbel' meer heeft om de lens in onder te brengen. Het optische stelsel van deze camera is zo geraffineerd uitgevoerd, dat men kan spreken van een optische revolutie. Deze camera is vanaf nu leverbaar en heeft een adviesprijs van 549. Het bijzondere van de nieuwe Ricoh RZ-105 is het grote zoombereik en de programmamogelijkheden. Het zoombereik gaat van 38 tot 105 mm, en door het indrukken van een knop schakelt de camera in één stap over naar 28mm. De camera kent een groot aantal creatieve mogelijkheden, die u kunt inprogrammeren met een soort van pocket rekenmachine. Deze onthoudt zelfs voor u de geboortedata van uw kinderen, en kan deze vervolgens op de verjaardag in beeld, met de leeftijd van de kinderen, meebelichten, De Ricoh Zoom is leverbaar vanaf voorjaar 1993. Polaroid Polaroid lanceert een nieuwe direkt-klaar-camera volgens een nieuw en uniek concept. Ingeklapt lijkt de camera op een wat groot uitgevallen compact. Üitgeklapt is het een echte direkt-klaar. Het beeldformaat is kleiner dan u tot nu toe gewend bent van een direkt-klaar camera. Het leuke van deze camera is dat u de beelden kunt bewaren in een speciale houder achterop. De kleuren zijn goed. Wij hebben al een paar opnamen kunnen maken. En de kleurweergave van vooral verzadigde kleuren is perfect. Over houdbaarheid van de nieuwe Vision 95 film weten wij uiteraard nog niets te melden. Ook deze camera wordt in het voorjaar leverbaar voor een prijs van ongeveer 250. foto Polaroid eeldformaatvande we Polaroid is kleiner u tot nu toe gewend t van een direkt-klaar era. foto Pentax omlens van de ESPIO heeft men weten terug te brengen en constructie die geheel in de camerabody verdwijnt. LEICA VOOR FANS. Leica kent een aantal fervente fans. Het is geen merk camera dat in zeer grote aantallen wordt gefabriceerd. De prijs is aan de hoge kant. Maar voor die hoge prijs krijgt u een produkt met hoge optische prestaties. Leica werkt al een aantal jaren samen met Minolta. De elektronica komt uit Japan, het optische raffinement van Leica. Talloze technische snufjes zijn verwerkt in de nieuwe R7. Herkenbaar zijn een aantal features uit de Minolta stal, zoals de programma-automatiek van een zeer hoog niveau. OLYMPUS IOS 3000. Olympus heeft al een tijdje de traditionele vorm van camerabouw verlaten. De IOS 1000 en 2000 zijn daarvan voorbeelden. Olympus introduceerde op de Photokina de IOS 3000. Een camera die nog meer in zich heeft dan zijn voorgangers. Het zoombereik is vergroot van 35mm tot 180mm. Het is een camera die uitblinkt door de gemakkelijke bediening. ONDERSCHEIDINGEN. Elk jaar worden door de redacties van foto tijdschriften prijzen toegekend. Ook dit jaar is dat weer een lange rij. Op de Photokina zagen we dat vele trotse fabrikanten(hun prijs voor dit jaar in opvallende vitrines hadden gezet. Een paar van die prijswinnaars zyn: Minolta, met de reflexcamera van het jaar, toegekend door 8 magazines. Canon met eenzelfde prijs, toegekend door 30 andere tijdschriftredacties. En Pentax, dat een onderscheiding kreeg van toonaangevende Japanse redacties voor de beste spiegelreflex. Door die vele prijzen is het duidelijk dat de topfabrikanten allemaal produkten maken die nog weining voor elkaar onderdoen. Het is alleen belachelijk dat wereldwijd niet alle redacties om de tafel kunnen gaan zitten om maar één onderscheiding toe te kennen. Is dat wat, Engelse wijn? Jawel. Rood en rosé niet zo, maar wit heeft een reuze aardige reputatie. Het zijn wijnen in vooral Duitse stijl gemaakt. Ze hebben een hoge natuurlijk zuurgraad, wat betekent dat de betere wijnen uitstekend kunnen (en moeten) ouderen. Gaat het dus goed met de Britse wijnbouw? Niet helemaal. Jaarlijks geven we kapitalen uit een luchtverfrissers, want fris moet en zal het moderne huis tegenwoordig ruiken. Etensgeuren zijn volstrekt taboe, het toilet behoort ria intensief gebruik als een rozentuin te geuren en zelfs voor de slaapkamer zijn er tegenwoordig exotische melanges in de handel. Zo liet het onlangs geo pende hotel The Grand in Amster dam speciaal voor al haar kamers een sjieke bloemengeur ontwikke len, met als gevolg dat de gasten er constant het gevoel hebben te loge ren op de bloemenveiling van Aals meer. Meer dan de helft van de Ne derlandse gezinnen gebruikt een luchtverfrisser. Opvallend is dat steeds meer mensen rook van tabak sartikelen als zeer hinderlijk (vooral 's morgens) ervaren. Daar zijn spe ciale geurvreters voor, maar de vraag is wat nu erger is: het schade lijke roken of de tegengeuren. Tamelijk nieuw zijn de zogenaamde plug-ins. Plug-ins zijn apparaatjes die gewoon, net als de stekker van een lamp, in het stopkontakt gaan. Een electrisch opgewekt ruikertje dus, door fabrikant Johnson bedacht en geïntroduceerd. Een systeem, waarover met name bij de introduk- tie, nu een maand of twee geleden, nogal lacherig en vooral negatief werd geoordeeld. Luchtverfrissers zijn over het algemeen niet erg fris voor het milieu en de vraag is nog maar of deze energievretende din gen onze wereld nu werkelijk verrij ken. Maar ja, volgens de fabrikant is het systeem absoluut ongevaarlijk en kost het nog geen cent aan elek triciteit per dag. Hoe het ook zij, een plug-ins bestaat uit een 'huisje' met een stekker en een gelvulling. Eenmaal in het stop contact wordt het huisje verwarmd tot 60 graden celsius, waardoor de gel verdampt en de geur vrijkomt. De plug-ins verspreidt (mits hij na tuurlijk in het stopkontakt zit) zo'n 30 dagen een geurtje. Daarna moet een nieuwe vulling worden aange schaft. De luchtverfrisser (van het merk Brise) is verkrijgbaar in Fresh, 'een kruidige frisse parfumering' en Floral, 'dat subtiel naar bloemen ruikt'. Volgens de fabrikant zorgt de plug-ins ervoor 'dat de atmosfeer in elke kamer vriendelijk blijft'. door Alice Broeksma Verwarring in de elite-tent, die Ali son en Martin Cursham hebben la ten opzetten op het gazon bij hun wijn-boerderij in Somerset, Zuid- west-Engeland. In de tent hebben vijftig Britse wijnproducenten het over de nieuwe regels, die de Euro pese Gemeenschap hen oplegt. Regels over de juiste opschriften (maar wélke dan precies?) op etiket ten op de wijnflessen. En dan is er de dreiging, dat de Engelsen de Seyval- druif in de toekomst niet meer mo gen gebruiken. Die Seyval is nog wel geïmporteerd uit Frankrijk en net zo geschikt voor dat afschuwelijke Brit se klimaat. Weer, wind en vooral ook vorstbestendig. Problemen dus voor de Engelse wijnboeren. En ze had den het al niet makkelijk, in de we reld van de wijn. Wijn en Engeland. Een combinatie die nu niet direct voor de hand ligt. En wie er al over heeft gehoord is meestal bevooroordeeld. De grappen liggen voor het oprapen, één van de wijnmakers die de tent in Somerset bezoekt mompelt zelf: „Waarom de Engelsen nu ook zo nodig moeten met die wijn? Ach, het is typisch Brits om óók zo iets te doen, al ma ken we niet zulke beste wijn", en hij grinnikt daar langdurig over. Maar de dame in zijn gezelschap, die in de ene hand een glas witte wijn vast houdt en in de andere een kop thee met melk wijst hem terecht met de constatering dat het nou juist zo góed gaat met de kwaliteit, dat de Engelse wijn groeit, dat er wel dege lijk een toekomst is. Maar welke dan? Martin Cursham, die zijn baan als civiel ingenieur in Londen tien jaar geleden voor gezien hield en zich met echtgenote Alison aan de andere kant van het land ves tigde en voorbij Taunton een wijn gaard begon, zegt: „Wij Engelsen doen het heel goed met de witte wijn. Nog niet met rood en rosé. Maar we produceren een heel gehoorlijke lichte, sprankelende witte wijn, die je wel kunt vergelijken met een Moe- selwijn, misschien ook een beetje met een Loire en ook wel een Elzas. Dat is maar een klein deel van het to taalaanbod van wijn op de wereld markt. Dat weten we wel. Maar En geland doet met dit type wijn beslist niet onder voor andere wijnproduce- rende landen". Miljoeneninvestering De Britten proberen hun wijnindus trie te ontwikkelen. Er zijn inmid dels vierhonderd wijngaarden in En geland. Van achtertuin tot miljoe neninvestering. Al met al zijn er 260 wijnproducenten, die commercieel draaien. De Engelse wijncultuur gaat terug tot de Romeinse tijd. Ei genlijk is er alleen geen wijnproduk- tie geweest rondom de Tweede We reldoorlog. Maar nu is men zeer am bitieus. Er is een Engelse Wijngaard Associ atie, die dit jaar z'n zilveren jubile um viert. Er is het blad van de Asso ciatie: The Grape Press. Er is een voorzitter, commander Geoffrey Bond. „Die titel interesseert mij na genoeg niets", zegt Bond. Maar de Associatie houdt er wel van. Zo Brits, nietwaar. En dan die relatie met James Bond. Die houdt toch ook van wijn! In elke Bond-film sprak hij immers altijd de naam van een champagnehuis uit; het spreekt van zelf dat het champagnehuis daar dik voor betaalde. Niet dat commander Geoffrey veel van wijn wist toen hij in 1985 de marine verliet. Het zijn anekdotes die hij graag vertelt. „Ik voer op de Ark Royal, de hoogste baas gaf me het commando me te ontfermen over de wijnzaken en toen ik hem meldde dat ik echt niets van wijn wist zei hij: 'Dan zorg je maar dat je er wel wat van weet'. Daar bestond mijn wijnervaring dus uit". Bond's activiteiten voor het ministe rie van landbouw kwamen hem deze maand goed uit toen de Europese ministers van landbouw in Cambrid ge bij elkaar kwamen. Hij zag er op toe dat er toen een witte Engelse wijn op tafel kwam. Toch laten zien hoe lekker die is. Niet dat de Engelse wijnboeren aan Vierhonderd jaar geleden had Engeland al een respectabele wijnbouw, waar veel stokoude wijnboerderijen nog van getuigen. Maar pas in 1960 werd die draad weer met succes opgepakt. Europa veel hebben te danken. Door de EG gaat de lol er wel af. Want be halve die nog definitief vast te leg gen regels voor de etiketten, en het op stapel staande verbod op de Sey- val-druif is er ook de kwestie van de quota. Engeland mag 25.000 hectoli ter tafelwijn produceren, en zit te gen die grens aan. Colin Gillespie, hoofd van de commissie van Engelse wijnproducenten, is daar somber over. „Vijfentwintigduizend hectoli ter tafelwijn, dat is echt niet veel. We komen in de problemen. Want op Europees r is ermee beplant. Van tweehonderd wijnen is een Seyval-wijn gekozen tot nationale winnaar. Maar we moeten nu dus gaan voldoen aan de Europese criteria. Dus kunnen we binnenkort niet méér tafelwijn pro duceren, en krijgen we de grootste moeilijkheden door het niet kunnen gebruiken van Seyval. En ik had nog wel gehoopt dat het allemaal wel los zou lopen. Maar nee. Het treurige is, dat Seyval een bij uitstek 'groene' variant is. Hij hoeft niet bespoten te worden. Dat maakt het goedkoper, en .er komen ook Nieuwe regels bedreigen vierhonderd wijnboeren mógen we alleen maar tafelwijn maken. Dat heeft alleen maar met bu reaucratie te maken, er is niets mis met onze wijn, maar er wordt gezegd dat we noch de erva ring noch de kwaliteit te bieden heb ben voor een 'kwaliteitswijn'. Dus hebben wij altijd tafelwijn gemaakt. En nu zitten we tegen onze EG- grens aan. Méér tafelwijn zullen we dan niet mogen maken. Dan moeten we het dus wel gaan zoeken in de kwaliteitswijn. „En dan beginnen onze problemen pas goed. Want voor een 'kwaliteits wijn' mag je bepaalde druiven niet gebruiken. Zoals die Seyval, die valt onder 'niet specifieke kruisingen'. Niets mis mee, met Seyval. Vijftig procent van de Engelse wijngaarden geen chemica liën in de grond. Maar dat telt blijkbaar alle maal niet mee". Het heeft tot ge volg dat Gilles pie de producen ten in de tent in Somerset alvast aanraadt om be paalde plantingsrechten maar te verkopen. Toekomst Wat ïs dan de toekomst voor de En gelse wijn? Volgens Commander Bond hebben de wijnkenners in het buitenland wel degelijk door dat de Engelse wijnen goed zijn, goed ge noeg. Martin Cursham zegt: „Die toekomst valt niet echt te voorspel len. Of we blijven klein. Een paar grote bedrijven en een paar klein tjes, zoals ik met mijn twee wijnvel- den. We doen het meer uit liefde voor het vak. Het Engelse publiek zit op dit moment niet echt te wachten op wijn van eigen grond. Men bekijkt het natuurlijk weer met argwaan, zoals alle produkten uit eigen land het hier vaak moeilijk hebben. Dus: of we blijven klein, of de paar grote wijnproducenten in Engeland, die voor miljoenen hebben geïnves teerd, zetten er de schouders onder en bestoken het publiek met een campagne. Als de markt er is, dan maken wij de wijn. We hebben al lang bewezen dat we dat kunnen". Ook de juryleden, officiële wijnmees- ters, in de feesttent op het gazon van Alison en Martin Cursham zijn het daarmee eens. Ze delen een aantal forse prijzen uit, de belangrijkste er van gaat naar een Fumé 1991, van Pilton Manor, uit Shepton Mallet, Somerset. De Engelsen geven het toe: naast Seyval gebruiken ze in hun wijn gaarden, de meest noordelijke van Europa, bepaald geen Engelse drui ven, het zijn vooral Duitse en Franse soorten, waarvan Müller Thurgau de belangrijkste is. Maar, zegt de Engelse Wijngaard As sociatie, met dat bloemige en geuri ge bouquette, met veel neus en met een zuurtje, en met het lichte en ver frissende dat zo het karakter weer geeft van fruit dat in Engeland wordt gekweekt. Wijnen in ieder ge val, die het verbijsterde predikaat 'niet te drinken' al lang achter zich hebben gelaten. SPREEKUUR door drs. k.l. de korte-munk, psycholoog Mensen tussen de 30 en 50 jaar krijgen het steeds drukker. Dat komt doordat jongeren en ouderen steeds minder werken. Dit blijkt uit het Sociaal en Cultureel Rapport 1992, uitgegeven door het gelijknamige planbureau. De jaren tussen 40 en 50 noemen we de middelbare leeftijd. In die periode valt de overgang. Bij de vrouw gekenmerkt door de menopauze, de laatste maal dat zij menstrueert. Bij de man, zo zegt men wel gekscherend, door de penopauze. Toch is scherts niet op zijn plaats. Er bestaat een overgang bij de man. Uit onderzoek blijkt dat de produktie van het mannelijke geslachtshormoon testosteron afneemt. Dit gaat echter lang niet zo abrupt als de vermindering van de oestrogeen-produktie bij vrouwen na de menopauze. Maar er is meer. Psychiaters en psychologen in West-Europa en de V.S. ontdekten bij hun onderzoeken dat de mannelijke midlife crisis veel meer een psychologische dan een hormonale kwestie is. De vrees voor het verlies van de potentie, de seksuele faalangst, maakt dat mannen op het spreekuur komen met de klacht: 'Ik ben impotent'. Die klacht is voor de arts of psycholoog een signaal. Omdat daarachter een hoeveelheid andere symptomen schuilgaat die de man zich niet bewsut is. De meest voorkomende zijn: Het gevoel dat men alles al eens heeft meegemaakt. De vraag: 'Was dit het nou, mijn leven?', wordt vaak gesteld. De angst voor ouderdom en aftakeling. De angst voor de dood. Waarom zo de nadruk gelegd op de mannen tussen de 40 en 50 jaar, terwijl er toch ook steeds meer werkende vrouwen van die leeftijd zijn? Dat heeft twee hoofdredenen. In de eerste plaats is de overgang bij de vrouw langzamerhand een geaccepteerde zaak. Bij de mannen wordt die pas de laatste jaren herkend en nog nauwelijks erkend. In de tweede plaats blijkt uit onderzoek dat vrouwen veel vergang dan mannen. Vermoed wordt dat de oorzaak daarvan ligt in verdringing. De maatschappij is afhankelijk van de mensen tussen de 30 en 50. Zij zijn in hun beste jaren en bezetten de sleutelposities in het raderwerk. Als nu de 40-jarige mannen uit hun rol vallen door b.v. ineens een verhouding te starten met een 20-jarige secretaresse of domweg met de noorderzon te vertrekken wordt dat extra streng veroordeeld. Een zo verantwoordelijk man mag van zijn omgeving niet uit het lood slaan. Hij past zich dus vaak aan en onderdrukt zijn onrust. Onderdrukte emoties leiden tot grillige explosies! De maatschappij wordt vervolgens geconfronteerd met wankele topfunctionarissen die ieder moment in de put van een depressie kunnen zakken. Als men bovendien bedenkt dat de mannen met een midlife crisis tot de groep behoren die door het Sociaal en Cultureel Planbureau als de steeds harder werkenden wordt genoemd is dat reden tot zorg. Het pleidooi om oudere mensen als zij dat willen en kunnen aan het werk te laten blijven is dus niet alleen nuttig voor een vermindering van het beroep op VUT- en WAO-uitkeringen. Ouderen hebben de penopauze achter de rug. Zijn daardoor veelal wijzer en stabieler geworden en kunnen derhalve nog een aantal jaren uitstekend functioneren. Voor de veertigers betekent dit een afname van de druk. De problemen van het midden van het leven kunnen besproken en toegelaten worden. En de ervaring leert: als je mag instorten, bang mag zijn, is dat vaak al zo'n opluchting dat het ergste leed reeds geleden is.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 23