Een auto om de bink mee uit te hangen r^.1 Wandelen in het water 21° Het snoeimes kan in Postbus 51 Vandaag De Dag De rubberen vitrine van Barro de Gast l Leidse Courant i donderdag 24 september 1992 Alfonso de Bourbon-Parma is een volle neef van de koning van Spanje en bovendien autogek. Dat laatste komt goed uit, want hij is bovendien marketing manager van Monte Carlo Automobile, een bedrijf dat voor 850.000 gulden graag het snelheidsmonster Spider Beau Rivage voor u bouwt. Wilko Voordouw maakte samen met Alfonso een proefritje. door Wilko Voordouw Alfonso de Bourbon-Parma kijkt met een tevreden grijns naar zijn lie velingsauto. „Hiermee moetje naar het Casino rijden, je maakt twee rondjes en je versiert iedere meid die je maar wilt". De daad bij het woord voegend wurmt hij zich in de Spider Beau Ri vage van Monte Carlo Automobile en scheurt over de wegen van het vorstendom. Overal draaien nieuws gierige voorbijgangers zich om om het blauwe monster te bekijken. Marketing-manager De Bourbon- Parma heeft niets teveel gezegd: met die wagen kan je de bink uithangen, het maakt niet uit hoe je er uitziet. De Spider Beau Rivage van Monte Carlo Automobile (MCA) is een van de meest zeldzame auto's ter wereld. Om zo'n raspaardje te bezitten, moet je met enkele jaren wachttijd genoegen nemen en een goed ge spekte bankrekening bezitten. Want hoewel MCA-directeur Fulvio Balla- bio het niet met zoveel woorden zegt, kost de Beau Rivage ongeveer de lieve som van 850.000 gulden. Zo als hij het zelf uitdrukt, is zijn auto, waarvan er nu vijf zijn verkocht en waarvan MCA er in het 'industriële stadium' vijftien per jaar zal produ ceren, een „ultiem fantasme", een absolute droom. Het einde Even voorstellen? De GTB en de Spi der Beau Rivage zijn de twee model len van Monte Carlo Automobile, het bedrijf van ex-coureur en snel heidsduivel Fulvio Ballabio. De fa briek is gevestigd in Monaco, in de op de zee gewonnen wijk Fontvieille en heeft meer weg van een laborato rium. In keurige overalls gestoken monteurs werken daar aan auto's, vijlen ieder schroefje bij en letten op elk detail. Niets lopende band. Ieder werkstuk moet perfect zijn. En dat is het ook. De twee modellen, die tot het uiterste voor de eigenaar worden 'gepersonaliseerd', zijn het einde voor iedere autoliefhebber. Het is als het ware een auto a la car te, met de volgende vaste onderde len: een motor V12, met een dubbele turbo. Deze ontwikkelt 720 paarde- krachten met een maximum van 9.000 toeren per minuut, de achter wielen zijn 335 millimeter breed en de maximum snelheid, bij een ge wicht van minder dan 1.000 kilo, be draagt 350 kilometer per uur. Kunstwerk „Een auto moet voor mij een kunst werk zijn," vertelt Ballabio, die als coureur ooit meedeed aan de 24- uursrace van Le Mans, een Formule- 3 race in Monza won en ook enkele jaren Formule-1 ervaring heeft. „Toen ik begon met de ontwikkeling van mijn auto's stond voor mij de es thetiek voorop. Natuurlijk moet het dan ook nog snel gaan, want dat is een vast onderdeel van die esthetiek. Mijn auto's zijn als de haute couture, we lopen voorop datgene wat elders te koop is." Fulvio Ballabio, een persoonlijke vriend van prins Albert van Monaco en van de bij een ongeluk op zee overleden echtgenoot van prinses Caroline, Stefano Casiraghi, mocht zich met zijn jonge bedrijf in het vor- De Spider Beau Rivage, een razendsnel speeltje voor op de weg en op het circuit. door Marja Eestermans Aquajogging is de naam van het nieuwe wapen in de strijd om het strakke, fitte lijf. Het bewegingsgra- ge Nederlandse publiek heeft na ae robic-video's, callaneticsboeken en 'healthprograms' kennelijk nog niet genoeg van trimvormen uit de Sta tes en wil na alle publiciteit rond om aquajoggen— trimmen in het water gaan proberen. Om rechtop in het water te kunnen blijven zonder met de voeten de bo dem van het zwembad te raken, dra gen beoefenaars van de nieuwste fit- nessvorm een verzwaard vest, 'wet- belt' genaamd. Bij het 'waterlopen' worden veel spieren ingezet om de waterkracht te trotseren en kan men mits de training goed wordt uitgevoerd een goede conditie op bouwen. „Het is één groot gekken huis. Waanzinnig wat hier gebeurt", aldus een enthousiaste Reginald El- stak, adjunct-manager van het Sportfondsenbad in Beverwijk. Het bad heeft als eerste in Nederland cursussen aquajogging in de aanbie ding en die zijn een klinkend succes. „Normaal moeten we de mensen het zwembad in trekken, nu staan ze voor de deur te wachten", vertelt El- stak, die zelf helemaal in de ban is van de nieuwe sport. „Een modegril", noemt Sjef Boon van de Koninklijke Nederlandse Zwembond (KNZB) de belangstel ling van het bréde publiek voor het aquajoggen. „Er waait iets over uit Amerika, de media besteden er aan dacht aan en mensen gaan ons in eens opbellen waar ze kunnen aqua joggen. Het ziet er aardig uit, maar het is echt niet makkelijk", Calorieën Volgens de berichten verbrandt een aquajogger vanwege de weerstand in diep water in dezelfde tijd drie keer zo veel energie (calorieën) dan hij/zij tijdens een rondje in het park ver bruikt. Ideaal voor lijners en mensen met weinig tijd? „Nee, even snel zweten in het zwem bad kan niet met aquajoggen", aldus Boon. „Je beweegt langzaam in het water. Het is heel zwaar, zeker van wege het extra gewicht van het vest. Maar hoeveel energie je verbrandt, is sterk afhankelijk van de conditie van de persoon en de tijd die er in wordt gestoken". Beoefenaars van triathlon, één van de zwaarste spor tieve beproevingen, experimenteren trouwens ook met de watertrimtrai- doorRia Schuurhuizen Barro de Gast (25) is niet echt een meubelontwerper en dus was hij on langs toch wel een beetje verbaasd dat nou juist hij de Stijlprijs 1992 kreeg. Deze prijs wordt ieder jaar uitge reikt tijdens de Meubelbeurs in Utrecht. Maar de jury was het er unaniem over eens: zijn vitrine-sys- teemkast is een uitzonderlijk mooi en geraffineerd ontwerp. Barro kreeg overigens ook een eervolle ver melding in de categorie jonge ont werpers. De Gast is gefascineerd door structuren en systemen en dat is in zijn ontwerp duidelijk terug te vinden. Geobsedeerd door het idee dat glazen systeemvitrines met hun hoeksteuntjes door doe-het-zelvers met een hamer makkelijk vernield kunnen worden, heeft hij een sy steem ontworpen waarbij de hoek- steunen door rubber naar elkaar toe worden getrokken. Zonder hamer en zonder ergernis kan zo de glazen vi trinekast worden 'opgespannen'. „Sommige specialisten op gebied van meubelontwerpen ontraden je om het wiel opnieuw uit te vinden, maar in je onschuld doe je dat vaak onbewust toch", aldus prijswinnaar De Gast. „Zo is het me't die vitrine kast ook gegaan. Ik had een systeem gezien van opvouwbare wanden en wilde zoiets toepassen bij een vitri nekast". Uiteindelijk lukte het hem om een parapluie-vouwsysteem te combine ren met de esthetische schoonheid van een vaste vitrinekast. Nevenef fect van de materiaalkeuze is dat de constructie, wanneer de glazen pa nelen eruit zijn gehaald, gemakke lijk kan worden opgeborgen in een doos of plastic zak. De kast, Amorphis genaamd, is nog niet in produktie genomen; Barro de Gast zoekt nog een fabrikant. Overigens is Barro de Gast ook na het winnen van deze prijs niet van plan om meubelontwerper te wor den. Vorig jaar studeerde hij af aan de Academie voor Industriële Vorm geving in Eindhoven, op het vakge bied Mens en Vrije Tijd. Op dit mo ment werkt hij als produkt-ontwer- per op free-lance basis voor de in België gevestigde Enthoven Associa tes. De afgelopen jaren ontwierp hij onder meer speelgoed, picknickta fels en verpakking. „Ik wil voorlopig all-round blijven. Als je steeds met andere produkten bezig bent, beïn vloeden die elkaar". Alfonso de Bourbon-Parma. marketing-manager van Monte Carlo Automobile. stendom vestigen. De coureur was al inwoner van het staatje en het ko ningshuis vond het wel chique om een eigen auto-industrie in het land te hebben. Ballabio, die niet van plan was om confectie-auto's te maken, speelde handig in op die wens. „Ik had een droom. Ik wilde een perfecte auto verkopen. Die perfecte auto kan ik maken, want ik heb in mijn cou reurs-verleden in vele duizenden ve hikels achter het stuur gezeten. De twee modellen die wij nu maken heb ik aanvankelijk getekend. En heel langzaam zijn die tekeningen werke lijkheid geworden. Mijn eerste vernieuwing is dat ik met zo weinig mogelijk schroeven en bouten wil werken. De cockpit van de auto is dan ook helemaal van car- boon; dat materiaal is licht en stevig. Ik heb zoveel mogelijk goede eigen schappen van' auto's die gebruikt worden in de sport, naar een perfec te auto voor toeristische doeleinden willen vertalen". Enthousiast Ondanks het feit dat er veel belang stelling bestond voor de auto's bot ste Ballabio al bij de presentatie van het eerste model, de Centenaire, op problemen. „Ik had twee officiële doopouders voor het model, prinses Stephanie en Stefano Casiraghi. Vlak voor de presentatie overleed de laatste bij kampioenschappen in dè Middellandse Zee. Daarop had ik na tuurlijk weinig zin in een groot feest. We stelden de presentatie van de Centenaire voor een halfjaar uit, en op dat moment was de economische crisis rond de Golfoorlog een feit", vertelt Ballabio in zijn ruime kan toor in Fontvieille. „Van de introductie is toen weinig ophef gemaakt. We hadden officieel nog geen motor, en we wisten dat we nog veel werk moesten doen. Maar met Carlo Chiti, onder meer ontwer per van motoren voor Ferrari en Alfa Romeo, heeft een speciale krachtbron voor ons ontwikkeld. En dat was in feite het echte begin van ons avontuur. Want daardoor was ons team compleet, met alleen maar personen met ervaring in de Formu- le-1". De twee tot nu toe gepresenteerde modellen, de Beau Rivage en de GTB, werden door de vakpers en thousiast onthaald. Algemeen wordt een raspaardje begroet, dat voor de veeleisende (en rijke) automobilist een razendsnel speeltje is voor op de weg, maar vooral voor de gesloten circuits. „Want alleen daar kan je de auto na tuurlijk voluit laten rijden. Hij is zo gemaakt datje er alle hobbels in het gewone verkeer mee kunt nemen. En het is een auto waar iedereen mee moet kunnen rijden. Het is een auto met de laatste technologie uit de autosport en met het gemak van een gewone wagen". Proefrit We gaan naar buiten voor een ritje met Alfonso de Bourbon-Parma, in de Spider die bijna klaar is. De vol gende dag komt zijn eigenaar een kijkje nemen, dus de chef-monteur dringt er op aan dat we voorzichtig zijn. Maar dat blijkt moeilijk. Want eenmaal de sleutel in het con tact wordt de zeer correcte De Bour bon-Parma een ander fnens. Hij glundert, geeft een dot gas die er bij na voor zorgt dat heel Monaco wak ker schrikt. Achteloos draait hij aan het stuur, en scheurt weg. Op de hel ling naar het paleis, met 160 kilome ter in tweede versnelling, schreeuwt de volle neef van de koning van Spanje me toe: „Lekker fel karretje, he?" Eenmaal aangekomen bij het Ocea- nografisch Museum zien we zijn woorden („een auto om te versie ren") volmondig bevestigd. Nog nooit stonden in zo'n korte tijd zo veel mensen rond een auto. Alfonso staat er bij te stralen. Zelfs de Neder landse toeristen, die toch gekomen waren om het zeebiologisch museum te gaan bezoeken, staren als ging het om een wereldwonder naar de auto. De zeesterren, haaien, dolfijnen en zeekoeien zijn vergeten. De heilige koe blijkt véél interessanter. foto Maurice Nei Je lijkt door het water te zweven met de 'wetbelt'. ning. Aquajogging is ontstaan als noodoplossing voor geblesseerde at leten. Een trainingsprogramma in het water bleek de ideale ontlasting „Dit is tevens een groot voordeel van trimmen in water", vertelt Boon. „Het water ontlast het onderli chaam". „Het is echt goed", betuigt Elstak. „Zoveel mensen die wel willen sport en maar niet konden, kunnen op deze manier onbelast trainen. Voor hen gaat er een wereld open: blin den, mensen met prothesen en zwakke ledematen, zwaarlijvigen, zwangere vrouwen, ouderen en mensen met reuma en andere ge wrichtspijnen. Gewichten Hij heeft ook al geëxperimenteerd met gewichten aan drijvers, waar mee een scala aan fitnessoefeningen in het water kunnen worden uitge voerd. „Het water liegt niet, ieder spiertje voel je bewegen". De weerstand van het water is net zo groot als de kracht die erop wordt uitgeoefend. De hoeveelheid ver brande energie hangt sterk samen met de verzette kracht. „Een atleet die net uit Barcelona terugkomt, kan joggen naast een vrouwtje van 55 jaar, die het heel rustig aan doet. Veel vooruit komen doe je niet, dus blijven ze waarschijnlijk nog naast elkaar ook". De zwembond moet de belangstel lenden voor de nieuwste waters] voorlopig teleurstellen. „De zw verenigingen zijn nog niet op de teresse ingespeeld. Er zijn nog j welijks activiteiten gestart", al Boon. Volgens hem kunnen de thousiastelingen niet zomaar wetbelt ombinden en in een zw bad springen. „De kennis van vakman is nodig om een trainii programma iri te kunnen vullen" Het zal waarschijnlijk niet lang ren voordat elk zichzelf respe A rend zwembad in Nederland aq jogging als activiteit aanbiedt. Elstak regent het aanmeldin voor de workshop, waarin hij z i minstructeurs inleidt in de niei| training. Veel investeringen hi| het zwembad er niet voor te doen t deelnemers aan de cursus i zelf een drijfgordel van 119 gul 5 kopen. Volgens Elstak is iedereen dieg_ wetbelt een keer om heeft gelg^ meteen verkocht. „Ik ben er nu dfi- kwart jaar meer bezig en ik v steeds enthousiaster. Je lijkt i het water te zweven, mensen ge ten er zo van". Hij is het met B eens dat de overstelpende aand; het effect is van alle publicity Maar Elstak is ervan overtuigd aquajogging een blijvertje is. daag iedereen uit langs te komei het eens te proberen. Er gaat e reld voor ze open. Ik denk dat de langstelling voor aquajogging de mende vijfjaar blijft". foto Henk Tu Deze rubberen vitrinekast k opgevouwen worden weggeborgen. Barro de Gast won er de Stijlprijs 1992 mee. MEDIA Hebben we nog wel behoefte aan de boodschappenwagen van de overheid? De jacht op Postbus 51 is geopend, de speeltuin gaat dicht. Want, ruim 660 miljoen gulden per jaar is wel wat veel. Hoe staat het met de overheidsvoorlichting, wilde het Tweede Kamerlid Wiegel in 1968 van minister-president De Jong weten. De premier, zo kofiden we toen in de kranten lezen, deelde mee dat er met de NTS (de voorloper van de NOS) werd overlegd over de mogelijkheden die er voor de overheid bestonden met betrekking tot radio- en televisieuitzendingen. Er was volgens De Jong een toenemende vraag naar informatie vanuit de maatschappij. „De vraag is echter, hoever de overheidsvoorlichting kan en mag gaan", voegde hij er aan toe. Bijna vijfentwintig jaar later zijn er nog steeds mensen die zich over die vraag kunnen opwinden. De boodschappen van de overheid worden namelijk niet door iedereen op prijs gesteld. Kamerleden denken te kunnen scoren door ongemeen fel uit te halen naar Postbus 51-spotjes, zeg maar de boodschappenwagen van de overheid. Het CDA-kamerlid Mateman haalde alle kranten en actualiteitenprogramma's door in een betoog te stellen dat de overheid de burger zo langzamerhand wel erg veel goede raad geeft. Voor het eten een spotje dat we niet mogen roken, tijdens het eten een waarschuwing dat we niet te vet moeten eten. Daarna moeten ter besparing van energie de gordijnen dicht en als we naar bed gaan horen we dat seks natuurlijk mag, mits zonder geweld. Premier Lubbers moest, evenals een aantal kamerleden, om Mateman gniffelen. Ja, er wordt misschien wel wat te veel advies gegeven, misschien zijn de campagnes inderdaad wel te betuttelend en moet er meer afstandelijke en feitelijke voorlichting komen, wilde de minister-president toegeven. De burger kan door de bomen het bos niet meer zien, is een veelgehoorde klacht. Er zijn te veel ministeries die waarschuwingen op de burgers afvuren. Reclamegoeroe Hans Ferrèe gooide nog eens olie op het vuur door in het reclamevakblad Nieuwstribune over de spotjes van Postbus 51 te zeggen: 'Onzinproblemen zijn het. Het is allemaal zo waanzinnig. Het lijkt wel of die voorlichters door het verzinnen van nonproblemen hun eigen markt creëren. Voorlichtingscampagnes zijn zo zouteloos. De voorlichting is van alle scherpe kantjes ontdaan. Het is allemaal zo voorzichtig. Je mag immers niet te veel op tenen trappen. Ze kennen ook het verschil niet tussen informeren en beïnvloeding. Ze denken dat als je maar genoeg informatie geeft, het gedrag vanzelf verandert. Maar zo werkt het natuurlijk niet'. Hoe het wel zou kunnen werken, komen we niet te weten, maar de tegenstanders van de voorlichtingscampagnes hadden er Archieffoto Niet iedereen waardeert de boodschappen van de overheid. weer een, niet geringe, sympathisant bij. Milieu Een wat genuanceerder klacht is dat te vaak bepaalde onderwerpen door meer dan een departement worden behandeld, waardoor de overheid niet altijd met dezelfde mond spreekt. Spotjes over het milieu zijn er volop, maar komen niet allemaal uit dezelfde koker. Volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer zorgt voor een campagne, evenals economische zaken, maar ook verkeer en waterstaat is verantwoordelijk voor een aantal campagnes waarin het milieu centraal staat. Flauwekul, geldverspilling, wordt nu in koor geroepen. En omdat we in een tijd leven dat overal moet worden bezuinigd, kwam Postbus 51 al snel in de rol van makkelijk te plukken kip. Minstens vijftig miljoen gulden moet er worden gesnoeid op het gehele voorlichtingsbudget. Vijftig miljoen? Hoeveel wordt er dan in vredesnaam niet besteed aan voorlichting door de overheid, vroeg menigeen zich verbaasd af. Ongeveer 660 miljoen gulden, bijna drie keer zo veel als tien jaar geleden. Koploper is het ministerie van economische zaken met ruim 172 miljoen gulden. Op ruime afstand gevolgd door de collega's op het ministerie van landbouw, visserij en natuurbeheer met bijna 110 miljoen gulden. Omdat het allemaal zo onoverzichtelijk is, zo denkt men, moet er selectiever worden gewerkt. Welke campagne is belangrijk en welke niet. Dat wordt nog moeilijk. Want, wie gaat die keuze bepalen? De bedoeling is dat er een overkoepelend orgaan komt, de Voorlichtingsraad, waarin alle ministeries zijn vertegenwoordigd en de directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst. Als dan blijkt dat verschillende ministeries van plan zijn een campagne over hetzelfde onderwerp te maken, dan zal worden gekeken of er kan worden samengewerkt. Maar, binnen de muren van de ministeries wordt al getwijfeld aan de klacht van die Voorlichtingsraad: 'Goed bedoeld, maar zonder enige invloed'. De directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst is er bijzonder duidelijk over: „Ik denk dat sommige ministeries zich geen bal van de Voorlichtingsraad aan zullen trekken. Er is geen discipline". Griepprik De verwachting is dat de strijd zich zal toespitsen welke voorlichtingscampagnes wel en welke niet op de burgers zullen worden losgelaten. Wat in ieder geval zal blijven zijn de campagne waarin informatie wordt gegeven over huursubsidie of bij voorbeelc een griepprik voor bejaa: Achterliggende gedachte is dat de burger steeds meer zelf het initial zal moeten nemen om aan informatie te komen. Ook zullen organisaties die dichter bij de mensen staan, zoals Veilig Verkei Nederland en de Hartstichting, ei belangrijker rol krijgen. Wat in elk geval minder zal worde zijn de campagnes met een moralistische inhoud. Een doorni het oog van velen. Minder anti-roi minder let-op-vet en minder campagnes zoals die tegen seksue geweld (het spotje over ongewens (li seks kostte ruim 100.000 gulden). Want, hebben die zogenoemde gedragbeïnvloedende campagnes wel aantoonbaar effect? Het is als met reclame voor drop. truitjes of auto's. Hoe de campagr oogt is niet belangrijk, als de omzi stijgt is de reclamecampagne maar twee keer per week moet worden geleegd zou dat wel eens door de voorlichtingscampagne kunnen komen. Maar, hoeveel goedkoper zouden de truitjes of d< ff auto's zijn als er geen reclame voo werd gemaakt? Het is nauwelijks meten.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 20