Opleidings niveau in Nederland blijft achter DE SCHUREN TUINHUISJES ONDER ÉÉN DAK De Grote Prijs A2 A4 A5 B1 B5 C1 C7 Brood duurder Franse frank houdt stand Hypotheek rente begint te dalen Nederlanders met bus terug uit Frankrijk OOK LEVERBAAR MET SPATIAPPEN. f134,- IllDHHIfl !~14 Dagen Gratis planten-/bollenmarkt CeldóeSoutcmt donderdag 4 september 1992 24 PAGINA'S in drie katernen geestelijk leven 1 Prof. Hemels: fcommunicatie in RK [kerk kan veel beter CDA: familie luitenlander pas na vijf jaar welkom Bosnië en Kroatië Muiten defensiepact EIDEN OMGEVING Bouw hoofdkantoor Nalco gestart Noren straffen laconieke houding Oranje af VANDAAG DE DAG ico Rabanne ziet wat wij niet zien iddie Murphy: Een nachtdier in Amsterdam MAND NLAND RS EN/REGIO STVERLENING nii 'OMIE ICE. TUUR. leli SE* Beerbericht oivan vandaag. £cldóc (Sowumt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25451Losse nummers 1,50. Morgen wolkenvelden en in het westen in de nacht en ochtend kans op een bui. In de loop van de dag overal droog en geei- delijk meer zon. Minimumtem peratuur omstreeks 12 graden, middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Wind uit zuid tot zuidoost, zwak tot matig, rond kracht 3. DEN HAAG - De Nederlandse Bak kerij Stichting bepleit een prijsverho ging van vijf cent voor een brood in de winkel. Eerder deze week maakte de fruitverwerkende industrie bekend dat jam vijf tot vijftien cent per potje duurder wordt. Hogere loon- en transportkosten rechtvaardigen een prijsverhoging per 1 oktober, aldus de Nederlandse Bakkerij Stichting. De wettelijke minimumprijs voor brood wordt overigens gehandhaafd op 1,77 gulden voor een verpakt ge sneden brood van 800 gram. Dat blijft hoogstwaarschijnlijk zo tot 1 juli volgend jaar. Dan wordt het prijs- regieme voor brood helemaal opgehe ven. AMSTERDAM De Franse frank heeft vandaag tijdens de eerste uren van de valutahandel in Europa be hoorlijk stand weten te houden. Rond 10.30 uur noteerde de munt eenheid in Amsterdam 32,985 per honderd, gelijk aan de slotkoers van gisteren. Later in de ochtend ging de Bundesbank weer over tot het kopen van franken. Gisteren stond de frank onder zware druk als gevolg van heftige speculatie in de munt eenheid en moesten de monetaire autoriteiten met woord en daad in grijpen, onder meer met een rente verhoging. Er blijven geruchten de ronde doen dat de Duitse centrale bank donderdag in haar tweeweke lijkse vergadering zal besluiten tot een renteverlaging. Het Ierse pond stond vandaag onder druk. De koers van de munteenheid luidde rond 10.30 uur 2,9430, onder het inter- ventiepunt van 2,95100. De Ierse centrale bank reageerde in de och tend met een verscherpfhg van haar deviezenbeleid. Het pond sterling is licht gedaald. Vanmorgen noteerde het pond 2,8730 tegen een slot koers van 2,8835 gisteren. De dol lar is vanmorgen in Amsterdam licht gedaald. De Amerikaanse munteen heid noteerde 1,6855 tegen 1,6880 gisteren. Twaalf gewonden door IRA-bom BELFAST In Belfast zijn bij een bomaanslag door het Iers Republi keins Leger (IRA) gisteravond twaalf mensen licht gewond geraakt. De bom ontplofte voor de deur van een politie- laboratorium aan de rand van de stad. Het gebouw en huizen in de omgeving raakten zwaar beschadigd. Het IRA had voorafgaande aan de aanslag een telefonische waarschu wing gegeven, maar de bom ging af voordat de explosievenopruimings dienst het projectiel onschadelijk kon maken. De bom was verborgen in een bestelauto die voor het gebouw was neergezet. Ex-guerrilla gijzelt minister Costa Rica SAN JOSÉ Een gewapende man heeft gisteravond in Costa Rica de mi nister van binnenlandse zaken van dat land, Luis Fishman, de ambassa drice van Mexico in Costa Rica, Car men Moreno, een bisschop en een Hondurese officier ontvoerd. Alle gij zelaars, op de minister na, zijn inmid dels vrij. Aanvankelijk werd ook de Mexicaanse ambassadrice gegijzeld, maar zij werd al vrij snel vrijgelaten. De gijzelaars namen in de Costaricaanse hoofdstad San José deel aan overleg over de voorwaarden waaronder voormalige Hondurese guerrillastrijders zich zouden overgeven. De ontvoerder, Or lando Ordonez Betancur, viel binnen bij de bijeenkomst. Hij eiste een vlieg tuig om met Fishman, bisschop Luis Alfonso Santos uit Santo Rosa de Co- pan (West-Honduras) en het hoofd van de geheime politie van Honduras, kolonel Manuel Luna, naar Honduras te vertrekken waar hij zich onder be scherming van de katholieke kerk wil stellen. Ordonez was lid van een vroegere guerrillagroep en vocht ook in dienst van de linkse rebellen in El Salvador. Hij eist dat alle aanklachten tegen hem ingetrokken worden. Volgens de politie in Costa Rica was Ordonez op borgtocht vrij nadat hij onlangs was aangeklaagd wegens sek sueel misbruik van een minderjarige. ZOETERMEER Het oplei dingsniveau van de bevol king is relatief laag. Aan ba sis- en voortgezet onderwijs wordt in Nederland relatief weinig geld besteed in verge lijking met andere westerse landen. Zó wordt aan een kind op de ba sisschool 1.913 dollar uitgege ven (circa 3.252 gulden) terwijl het gemiddelde 2.711 dollar (ongeveer 4.600 gulden) is. Dat blijkt uit een vandaag gepu bliceerd onderzoek van de VN- Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikke ling (OESO) naar het onder wijsniveau in 24 bij haar aange sloten landen. Opvallend is dat de Nederlan ders gemiddeld laag zijn opge leid. Van alle inwoners tussen 25 en 64 jaar had in 1990 19 procent alleen de basisschool doorlopen, 26 procent alleen een lagere vorm van voortgezet onderwijs (zoals lbo of mavo) en 36 procent ook nog een hogere vorm (zoals havo en vwo). Een hbo-diploma had 13 procent en een universitaire maar 6 pro cent. Vooral dat laatste cijfer ligt in alle westerse landen ho ger, maar ook het aantal men sen met een hogere middelbare opleiding is in bijna al die lan den groter. Een overzicht van het oplei dingsniveau van jongeren laat zien dat Nederland wel op weg is die achterstand in te lopen. Zo blijkt bijvoorbeeld dat ruim 58 procent van de Nederlanders onder de 29 jaar een of andere opleiding volgt en met dat cijfer behoort Nederland tot de vier landen met de meeste school- Bij de verdeling van het geld voor onderwijs geven de landen gemiddeld 73 procent van het totaalbudget uit aan lagere en middelbare scholen, de rest vooral aan de universiteiten en het hbo. In Nederland is die verhouding zichtbaar anders: slechts 55,6 procent gaat naar het lager en middelbaar onder wijs en dat is het laagste per centage van alle onderzochte landen. Het vandaag met enig plechtig vertoon geopenbaarde OESO- rapport geeft een beeld van 36 verschillende aspecten van het onderwijs in Europa, de VS, Ca nada, Australië, Nieuw-Zee- land en Japan. De vergelijking is gebaseerd op door de landen zelf aangereikte cijfers uit 1988, '89 en '90. Het is de be- ddeling de studie voortaan elk jaar te publiceren, met steeds betrouwbaarder gegevens en over steeds meer aspecten. Pagina A3: Steeds meer jonge ren zonder diploma AMSTERDAM - Er wordt getornd aan de hypotheek rente. Een algemene verla ging is er nog niet, maar Ra bobank en Delta Lloyd heb ben gistermiddag lagere ta rieven s Caravans, weggesleurd van hun standplaats, hangen op de camping van Vaison-La-Romaine in de bomen. FOTC Id Chinezen onder modder en puin bedolven NINGBO - In de oostelijke Chinese provincie Zhejiang heeft zich gisteren als gevolg van een zware storm een aardverschuiving voorgedaan. In een voorstad van de havenstad Ningbo werden ze ker 100 mensen bedolven door modder en puin. Reddingswerkers blijven zoeken naar overlevenden. VAISON-LA-ROMAINE - Het noodweer in het zuiden van Frankrijk heeft tot nu toe zeker dertig levens geëist. Onder de dodelijke slachtoffers bevindt zich ook een 68-jarige man uit Amsterdam. Hij stond met zijn echtgenote op een camping in Vaison-la-Romaine toen het on weer losbarstte. Zijn lichaam werd pas gistermiddag laat door de Franse hulpverleners gevonden. De ANWB heeft' vanmorgen vroeg twee bussen naar het rampgebied in de Zuidfranse provincies Ardèche en Vaucluse gestuurd om zeventig gedu peerde Nederlanders op te ha len. Een aantal van hen is korte tijd in het ziekenhuis behan deld wegens onderkoeling, maar zonder ernstige verwon dingen uit het hachelijke avon tuur gekomen. De karavaan wordt vanavond laat in Neder land terug verwacht. Enkele duizenden militairen, politie-mensen en andere hulp verleners hebben gisteren de 20.000 hectaire in de 'provincie Vaucluse tussen Vaison-la-Ro maine en het dertig kilometer stroomafwaarts gelegen Bédar- rides uitgeplozen op zoek naar de 48 vermiste personen. Het was daar, aan de voet van de Mont Ventoux, dat het nood weer het hardst toesloeg, hoe wel ook de omringende provin cies Dröme, Gard en Ardèche te lijden hadden van de tropische onweersdepressie. Tientallen rivieren traden J)innen enkele minuten buiten hun oevers toen zware onweersbuien los barstten boven het gebied. Het is niet ongebruikelijk dat aan het einde van de zomer in het gebied rond de Rhöne-vallei zwaar onweer heerst, maar de depressie van dinsdag, zo oor delen Franse weerkundigen, was van een tropisch karakter. Als gevolg van de droogte die de afgelopen zomer in het gebied heerste, gleed het regenwater zonder al te veel hindernissen naar de rivieren, die het wate raanbod niet konden verwer ken. De vele tientallen cam pings die in de vier provincies vlak aan het water staan, waren de eerste slachtoffers, net als de nieuwe woningen op de stuk ken terrein waar vroeger niet werd gebouwd. De Europese Gemeenschap heeft 1,15 mil joen gulden uitgetrokken voor financiële bijstand aan de slachtoffers van de overstro ming. Het Rode Kruis zal in sa menwerking met de plaatselij ke autoriteiten zorgdragen voor de verdeling van de EG-steun. Pagina A7: Asfalt in bergen schuld van vloedgolf De Rabobank heeft de aange sloten banken aangeraden de rente voor alle vormen van nieuw te verstrekken woning hypotheken te verlagen. Dit be helst een verlaging met 0,4 pro cent voor hypotheken met vari abele rente, met? 0,6 procent voor hypotheken met drie jaar vaste rente en met 0,4 procent voor de overige typen. Het ad viestarief voor de goedkoopste hypotheekvormen (drie, vijf, tien en vijftien jaar vast, maandbetaling en met gemeen tegarantie) komt daarmee bij de Rabo op 8,9 procent. Het ver zekeringsconcern Delta Lloyd kwam gisteren met de aankon diging dat de basisrente voor hypotheken met 0,3 procent naar beneden gaat tot 8,8 pro cent. Voor een rentevast-perio de van twee jaar of langer dan twintig jaar gelden hogere per centages evenals voor bepaalde andere produktvormen. Bij an dere grote marktpartijen houdt men zich nog stil wat de hypo theektarieven betreft. Bij ABN AMRO Bank wordt gezegd dat er over de ontwikkeling van de hypotheekrente op dit moment nog niets te melden valt. Russen verkopen Iran onderzeeërs NEW YORK - Rusland heeft ondanks protest van Washing ton onderzeeërs aan Iran ver kocht, zo meldde The New York Times vandaag. De krant ci teerde Pentagon-medewerkers, die vrezen dat de onderzeeërs zullen worden ingezet in de Golf, waar dagelijks vele olie tankers varen. De functionaris sen vermoeden dat meer landen rond de Golf het voorbeeld van Iran zullen volgen. De Rus- sisch-Iraanse deal was al over eengekomen vóór de instorting van de Sovjetunie. krant ontvangen Bel tussen en 19.00 uur, zaterdags tussen en 15.00 uur, telefoonnr.071- tëen uw krant wordt nog dezelfde Dronken man ramt file op Plesmanlaan LEIDEN Een drankgelag uit teleurstelling van het verlies van Nederland tegen Noorwe gen en van Turkije tegen Polen is een 29-jarige inwoner van Leiden gisteren duur komen te staan. De man stapte vervol gens in zijn auto. Met zeer hoge snelheid ramde hij rond tien voor half elf een rij auto's die op de Plesmanlaan stond te wach ten voor het verkeerslicht bij de Haagse Schouw. Volgens getui gen zou hij de Plesmanlaan zijn afgereden met een snelheid van 100 tot 120 kilometer, waar door hij niet op tijd kon rem men. Hoewel zijn eigen auto to taal vernield werd, probeerde hij toch nog weg te rijden. Dat lukte over een afstand van en kele honderden meters. De zwaar beschadigde slingerende auto kwam toen tegen een boom tot stilstand. Een onbe kend gebleven passagier wist weg te vluchten. De bestuurder probeerde dat ook, maar hij kon snel worden achterhaald door de politie. De man was slechts licht gewond aan het hoofd. Op het politiebureau lukte het hem niet de blaas test af te leggen. Na acht pogingen stemde hij in met afname van bloed. Behalve de auto van de Leidenaar, raak te ook het voertuig van een 32- jarige Sassenheimer zeer zwaar beschadigd. De wagen van een 23-jarige inwoner van War mond liep schade aan de achter kant op. Deze bestuurders ble ven ongedeerd. ADVERTENTIES ADVERTENTIE Ken voorbeeld uit dc Toyota Wing accessoires collectie: De originele Ray-Ban vliegeniersbril. Normaal ƒ209,- nu Zolang de voorraad strekt. VLIEG'NS VLUG NAAR DE TOYOTA DEALER. Bel voor de juiste info: J6-8212426 of 010-4673595 015-158876/015-563430 Man valt met afwaswater uit het raam LEIDEN Een 20-jarige inwo ner van Arnhem is gisteravond rond half tien ernstig gewond geraakt toen hij een teiltje af waswater weggooide. De Arn hemmer was op bezoek bij een 19-jarige kennis in een studen tenhuis aan de Oude Vest in Leiden. Na het afwassen wilde hij het teiltje uit het raam leeg- gooien. Hoewel zijn vriend hem nog probeerde vast te houden viel hij zelf achter het water aan, vier meter omlaag op de keien van de Oude Vest. Na het ongeluk werd in het Acade misch Ziekenhuis geconsta teerd dat het slachtoffer niet al leen hoofdletsel had opgelopen, maar ook zijn kaak had gebro ken, mogelijk een bekkenbreuk had en vermoedelijk inwendig letsel. GGD Leiden wil geen oploop voor de deur LEIDEN/KATWIJK - In de GGD-regio's Leiden en Duin en Bollenstreek zullen degenen die in aanmerking komen voor een poliovaccinatie worden op geroepen. Op die manier willen de GGD's in Leiden en Katwijk voorkomen dat er een storm loop op de GGD-kantoren be gint. De ouders/verzorgers van kinderen jonger dan dertien jaar die het vaccinatieprogram ma tegen polio niet (geheel) hebben doorlopen, zullen wor den opgeroepen. De ouders hoe ven zelf geen contact op te ne men met de GGD's. De mensen die na 1930 zijn geboren, hoe ven zich ook geen zorgen te ma ken. Na half oktober zullen de genen worden opgeroepen die niet of onvolledig zijn ingeënt. Een woordvoerder van de GGD Leiden benadrukt dat ook men sen die langer dan 15 jaar gele den zijn ingeënt, geen risico lo pen. „Mensen die drie of meer prikken hebben gehad, zijn be schermd". De GGD wil de inwo ners van de regio's Leiden en Duin- en Bollenstreek duidelijk maken dat zij geen risico lopen besmet te worden. Morgen wordt de jacht op talenten weer geopend. In Zaandam begint dan de negende editie van de jaarlijkse strijd om de Grote Prijs van Nederland. De animo van popartiesten om eraan mee te doen was dit jaar groter dan ooit. Niet minder dan 666 bandjes van amateurpopmusici werden door een selectiecommissie beluisterd, waarna er 121 werden geselecteerd. Ze krijgen mooie geldprijzen, een beker van anderhalve meter, deelname aan een speciale cd die wordt uitgebracht én grotere bekendheid. Dat laatste is nog het belangrijkste. Niet alleen voor popsterren. Vandaar dat wij iedereen aanraden onderstaande bon in te vullen. Merk het veertien dagen zelf gratis, het is alsof u de Grote Prijs van Nederland wint. BB mmi mmm na, I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen, een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: Iö maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Postcode/Plaats: ADVERTENTIE Vrijdag 25 september a.s. op de Vismarkt van 11.00-18.00 uur. I Telefoon: j Bel 071 - 313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) 711848 003000 ■■ill'IHUWMlIil'HiMHillliE

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1