Noren straffen lakonieke houding van Oranje af Gascoigne scoort bij zijn debuut in Rome Eén doelpunt is genoeg voor de gelukkige Polen Baltische landen bedwingen Denen en Spanjaarden Sport Cruijff is pessimistisch over contractverlenging guwenelftal naar kwartfinales sov Het Nederlands [wen-voetbalelftal heeft geplaatst voor de kwart fi- !S van het toernooi om het ipese kampioenschap. In de ste groepswedstrijd, uit te- Roemenië in Brasov, werd voor kwalificatie benodigde I stpunt behaald door een ge- upel zonder doelpunten. ïilie |l aillis m ïtbai ■voor n de ra wedstrijd tegen ijyern voor Diego Sevilla, middenmoter Ie Spaanse competitie, zal jo Maradona maandag voor eerst laten optreden. In een :iaal voor de Argentijn vast- 'afcelde vriendschappelijke strijd tegen Bayern Mün- i. Om ruimte voor de wed- el te krijgen is het competi- lel van Sevilla tegen Logro- van zondag naar zaterdag et. Sevilla rekent op een vol uan-stadion met 70.000 toe- mwers en een opbrengst tv-rechten van een kleine miljoen gulden. ivan Bratislava voor wraak sg Slovan Bratislava it geen supporters mee de uitwedstrijd tegen Fe- varos, voor de eerste ronde het toernooi om de Europe- jeker voor landskampioe- Bij de thuiswedstrijd raak- Slowaakse commando's en lerpolitie slaags met de aan- uit Boedapest. De clublei- van Slovan Bratislava is g dat de Hongaren volgende woensdag wraak willen fste< k jihlmann wordt de is bij Hambuger SV ■s nburg Benno Möhlmann iijenoemd tot nieuwe trainer de Hamburger SV. De 38- 'e ex-speler van HSV en ;rfder Bremen, sinds 1988 als :a stent bij de Duitse Bundes- la club werkzaam, volgt tot einde van het seizoen Egon rdes op. Coordes werd irindag wegens de tegenval- e resultaten ontslagen. >v ïlmann wordt bijgestaan oud-doelman Kargus. K.| de ijs beic c« testa n 2 d gefte irlai Peen Iers van Toulouse ren de trainer weg louse De spelers van de nse eerste divisieclub Tou- e hebben trainer Viktor ika weggestuurd. Vijftien de zestien contractspelers iden volgens spelersafge- rdigde Christophe Galtier het vertrek van Zvunka. louse bezet na vijf nederla- en twee gelijke spelen de ite plaats in de competitie ontmoet morgen in eigen on koploper Paris St. Ger- inzen vervagen voor leidsrechters FIFA Voor de scheidsrech- :ommissie van de interna- ale voetbalfederatie (FIFA) de grenzen aan het verva- Een wedstrijd tussen twee opese landenploegen hoeft vervolg niet langer door arbiter uit datzelfde we- deel te worden geleid. De A,besloot tevens tot een ex- ment met de 'sudden h'-regel. Het eerstvolgende neldkampioenschap voor ju- •en, in maart in Australië, daarvoor als decor dienen, gelijke eindstand is het doelpunt in de verlen- Lii beslissend. er Boys wint Boerenburg Haag De zaalvoetballers Alter Boys versloegen in 1 thai Zuidhaghe het Goudse Orenburg met 5-3. Mario wal (2x), Dick Bakker (2x) eg v 'ierre Schultz zorgden voor •effers. HMSH won de uit- v strijd tegen Toplicht met 2- lerman Thomassen (3x), Steinman (2x), Arnold imassen en Cees Paternot itirden. tand 0n< irent Blanc mag "$r Nimes spelen s Verdediger Laurent 27 keer Frans interna- is door Napoli voor de van het seizoen uitgeleend Nimes. Blanc was bij Napo en vaste keus meer. Dick Advocaat staat nog altijd met lege handen. De bondscoach van Oranje zag zijn ploeg gisteren tegen Noorwegen onderuit gaan. Dat tikte aan. „Zowel voor mij als voor de spelers is dat een enorme teleurstelling". door Gijsbert Spierenburg Oslo Oranje is de WK-voor- ronde 1994 even fraai begon nen als twee jaar geleden de EK-kwalificatie: met een ne derlaag. Toch was er toen een happy end en tenslotte zelfs nog een vierde plaats in Zweden. In oktober 1990 verloor het Ne derlands elftal in Portugal de eerste kwalificatiewedstrijd voor het EK met 1-0, in de stro mende regen in Oporto door een doelpunt van Aguas. Het was het laatste verlies in een se rieuze krachtmeting. Sindsdien ging de nationale equipe alleen nog twee keer in een vriendschappelijke wed strijd onderuit, begin deze maand nog onder leiding van de debuterende Advocaat tegen de Italianen. Na twee duels staat de Haagse bondscoach nog altijd met lege handen. Dat moet pijn doen. ,,De nederlaag tegen Italië tel ik niet mee. Om die wedstrijd had ik niet gevraagd. Als je tegen de Italianen speelt, weet je dat je kunt verliezen. De nederlaag van vanavond tikt natuurlijk wel aan. Zowel voor mij als voor de spelers is dat een enorme te leurstelling". Oranje verloor gisteravond een wedstrijd die het eenvoudig niet uit handen had mogen geven. Het werd gestraft voor haar op vattingen in de tweede helft, waarin het op een gelijkspelle tje leek te gokken. Die lakonie ke houding was misplaatst. Tien minuten voor het einde haalde Göran Sörloth onver wacht een streep door de reke ning. De routinier van Rosen borg profiteerde dankbaar van kostbare misgrepen van Koe man en De Boer. Door een strafschop van Tore Pedersen stonden de Noren al na negen minuten met 1-0 voor. De Fransman Remi Harrel leg de de bal op de stip na een over treding van Blind op de doorge broken Jakobsen. De Ajacied zei niets te hebben gedaan. De televisiebeelden zouden hem naderhand in het ongelijk stel len. Voorbarig Voor conclusies is het nog veel te voorbarig. Advocaat is na de duels tegen Polen 14 oktober) en Turkije (16 december) be reid de balans op te maken. „Met vier punten uit drie wed strijden hebben we het niet slecht gedaan. Ik ga er vanuit dat dit moet lukken. We zitten in een poule met sterke teams. foto anp Dennis Bergkamp haalt uit voor de gelijkmaker. Oranje leek daar tevreden mee en dat werd door de Noren afgestraft. Op San Marino na is er geen ploeg bij die kan worden onder schat". Het succes was voor de Noorse coach Egil Olsen geen verras sing. In de loop van de tweede helft had hij de overwinning al zien aankomen, zei hij na af loop: „Het Nederlands elftal speelde zoals ik had verwacht. Het begon goed, maar viel na rust terug doordat ik de organi satie had aangepast. In het laat ste half uur wist ik dat we zou den gaan winnen en dat Neder land geen doelpunt meer zou maken". Advocaat had in het Ullevaal- stadion geen plaats ingeruimd voor een PSV'er. Sinds vorig jaar juni, in Helsinki tegen de Finnen, was dat niet meer ge beurd. Er waren wel vijf Ajacie- den uitverkoren, van wie er vier in de verdediging stonden. Over hun optreden kan de bonds coach allerminst uitbundig zijn De Noren bevestigden gister avond wat Advocaat al ver moedde. Met veel mankracht in de verdediging (vier) en op het middenveld (eerst vier, later zelfs vijf) was er voor Oranje, dat voorzichtig manoeuvreer de, vrijwel geen doorkomen aan, Mentaal en fysiek waren de Scandinaviërs niet van hun stuk te brengen. Bovendien dwongen ze door hun agressie ve stijl de Nederlandse verdedi gers in de opbouw menig foutje af. Op dat soort ogenblikken waren ze levensgevaarlijk. Met name Silooy en De Boer werden in die situaties zwaar beproefd. De Zaandammer, die na bijna vier jaar zijn rentree in het nationale elftal maakte, moest een aantal keren fors aan de noodrem trekken. Wonder lijk genoeg ontsnapte hij aan een gele kaart. Zijn misverstan den met libero Koeman waren legio. Hij kon de vertrokken Van Tiggelen, niet doen verge ten. Silooy draagt nu eenmaal geen mes tussen de tanden. De Boer, de zwakste Oranje-pion gisteravond, evenmin. Zijn da gen in Oranje lijken geteld. Rijkaard Silooy was gevraagd in het hart van de Nederlandse verdedi ging plaats te nemen, vermoe delijk omdat Rijkaard voor die eer weer eens bedankte. Op die positie kan de Milanees heersen als een vorst. Op het EK in '88 in Duitsland speelde hij de wed strijden van zijn leven. Hij be gint er echter niet meer aan, omdat hij het minderwaardig vindt als een waakhond achter ontsnapte aanvallers aan te lo pen. Toch zou hij het Nederlands elf tal een geweldige dienst bewij zen als hij bereid zou zijn de va cature Van Tiggelen op te vul len. Rijkaard is niet te vermur wen, de vriendelijke verzoeken van aanvoerder Van Basten tenspijt. „Hij doet het toch niet". In Oslo bewees Rijkaard een all- rounder van formaat te zijn. De vedette vond zich niet groot ge- noet om bergen werk te verzet ten, zowel voor als achter. Hij groeide uit tot een van de betere Nederlanders, met Wouters, de onverzettelijke breker van Bay ern. Hun inzet was lovenswaar dig, zoals de hele ploeg op dat vlak eigenlijk nauwelijks een verwijt te maken viel. mantovitsj is ug naar Minsk Haag Andrei Zigmanto- heeft het Nederlandse ;bal de rug toegekeerd. De nternational van de Sovjet- e vond emplooi als speler/t- bij zijn oude club Dyna- j Minsk in Wit-Rusland. Zig- ïtovitsj heeft in zijn con- t een clausule laten opne- dat hij bij interesse van buitenlandse club kan ver ken. Zigmantovitsj, die vo- seizoen tot beste speler van Groningen werd verkozen, vorige week nog naar Cam- r te vertrekken. Rome Paul Gascoigne heeft, na een afwezigheid van vijftien maanden, weer een echte wed strijd gespeeld. De Engelse in ternational voetbalde gisteren in Rome met Lazio 65 minuten in een vriendschappelijk duel met zijn oude club Tottenham Hotspur. Gascoigne maakte na tien mi nuten zijn eerste doelpunt voor Lazio en was inleider van de tweede treffer. Gascoigne was opgetogen na zijn eerste wed strijd sinds mei 1991, toen hij zich ernstig blesseerde in de Engelse bekerfinale. „Ik wilde proberen mijn coach Dino Zoff te laten zien dat ik weer fit genoeg was om te spe len. In zo'n geval is een doel punt na tien minuten fantas tisch. Ik kon het niet zo maar over mij heen laten komen, ik moest gewoonweg naar de tri bune rennen om het publiek dat mij geweldig ontvangen had, te bedanken". Zelfvertrouwen Gascoigne durfde zich niet uit te laten over de vraag wanneer hij aan het echt grote werk zou kunnen gaan beginnen. „De coach en ik gaan daar natuur lijk over praten, maar wanneer Zoff vindt dat ik nog niet ver ge noeg ben om competitiewed strijden te spelen, zal ik mij daarin schikken. Zelfvertrou wen heb ik genoeg, wedstrijd- Leidse Courant donderdag 24 september 1992 Barcelona De besprekingen tussen FC Barcelona's voorzit ter José Luis Nunez en trainer Johan Cruijff over een nieuw contract verlopen uitermate stroef. Gisteren na de training uitte de Amsterdamse succes- coach zich zeer pessimistisch over de afloop. „De voorstellen van Barcelona zijn voor mij niet aanvaardbaar", zei hij. Cruijff nam zelfs het woord oor logsverklaring in de mond. „Men wist dat ik hier nooit mee akkoord zal gaan". De verstandhouding tussen Nunez en Cruijff lijkt intussen danig verstoord. Vorige week uitte Nunez voor het eerst in vier jaar kritiek op de trainer. Hij deed dat naar aanleiding van de opstelling voor de Euro pese bekerwedstrijd tegen Vi king Stavanger. Cruijff gaf Koe man en Sfoitsjkov rust. De Eu ropese bekerhouder won ter nauwernood met 1-0. Zijn toekomstige salaris hoeft volgens Cruijff niet het breek punt in de contractbesprekin gen te zijn. Hij vraagt 225 mil joen peseta's (3,6 miljoen gul den), Barcelona biedt 190 mil joen (3 miljoen gulden). Cruijff eist wel een tweejarige verbintenis, Nunez wil alleen Johann Cruijff, stroef verloop gesprek praten over een contract voor één seizoen. Cruijff wil Neder land coachen bij het WK in de Verenigde Staten, Nunez wil daar absoluut niet van weten. Cruijff kleedt zich voortdurend met zijn eigen kledingmerk, terwijl FC Barcelona voor de spelers en de technische staf een kledingcontract met een ander merk heeft. Cruijff wil ook dat FC Barcelo na voortaan een vliegtuig char tert voor de binnenlandse vluchten om af te zijn van de langdurige vertragingen in het Spaanse luchtverkeer. Gascoigne is dolgelukkig. Al ging het slechts om een vriendschappelijke wedstrijd, hij heeft eindelijk weer eens gescoord. ritme niet". Dino Zoff was rede lijk tevreden over het uur dat Gascoigne had gespeeld. „Het is nu nog te vroeg om al een be sluit te nemen hem in de serie- A te laten spelen. Samen zullen wij de zaak rustig, verstandig en vooral voorzichtig bekij ken." Ook Van Basten werkte hard. Met een perfecte pass stond hij in de tiende minuut aan de ba sis van de gelijkmaker van Bergkamp. Als aanvoerder wist de miljonair zijn verantwoorde lijkheden. Voor zijn doen liep hij het vuur zo nu en dan zelfs uit zijn sloffen. Op de cruciale momenten voor het Noorse doel nam hij het echter te lakoniek op- Wat dat betreft stond hij diep in de schaduw van Bergkamp, die zijn reputatie weer volledig waarmaakte. De Noorse coach Egil Olsen meent intussen te weten dat Van Basten, althans in Oranje, definitief over het hoogtepunt heen is. Opstellingen: Noorwegen: Thorstvedt; Nil- sen, Bratseth en Pedersen; Hal le (60. Strandli), Ingebrigtsen, Rekdal, Mykland en Björnebye; Sörloth (80. Flo) en Jakobsen. Nederland: Menzo; Blind, Si looy, Koeman en De Boer; Van 't Schip (80. Taument), Wou ters (82. Kieft), Rijkaard en Witschge; Van Basten en Berg kamp. Kuka zorgt voor opluchting Kosice Tsjechoslowakije won de thuiswedstrijd in groep 4 te gen Faröer met 4-0. De 17.000 toeschouwers in Kosice hadden zich opgemaakt voor een doel- puntenfestival, maar kwamen bedrogen uit. Faröer hield taai stand. Nadat Nemecek in de 24ste minuut de score had geopend moest het publiek tot vijf minuten voor tijd wachten op het tweede doel punt. Kuka was de man die ten slotte voor opluchting zorgde. Twee minuten later schoot hij weer raak. In de voorlaatste mi nuut zorgde Dubovsky vanaf elf meter voor de eindstand. Groep 4: Kosice: Tsjechoslowakije-Fa- röer 4-0 (1-0). 24. Nemecek 1-0, 85. Kuka 2-0, 87. Kuka 3-0, 89. Dubovsky 4-0 (strafschop) 4-0. Scheidsrechter: Cakar (Tur). Toeschouwers 17.000. Opstellingen: Tsjechoslowa kije: Stejskal; Glonek, Suchopa- rek, Novotny en Mistr (82. Las- tal); Moravcik, Nemecek, Du bovsky en Nemec; Hapal (68. Timko) en Kuka. Far Oer: Knudsen; Jacobsen, Justinussen, O. Hansen (57. Morkore) en T. Hansen; Jons- son, Dam, Johannesen en Si monsen; Muller (81. Arge) en Reynheim. België 3 3 0 0 6 6-1 Roemenië 2 2 0 0 4 12- 1 Tsjechosl. 2 10 1 2 5-2 Wales 2 10 1 2 7-5 Cyprus 2 10 1 2 2-1 Farër 5 0 0 5 0 0-22 Volgende wedstrijden: 14 okto ber: België-Roemenië en Cy prus-Wales. Poznan Polen heeft zijn eer ste wedstrijd uit de Nederland se groep gewonnen. Eén doel punt, van Waldoch, was vol doende tegen Turkije, in een wedstrijd, waarin de Polen een handvol kansen ongebruikt lie ten en het tenslotte aan geluk te danken hadden, dat zij nog als winnaar het veld in Poznan verlaten konden. Vijf minuten voor het einde kopte Hakan de bal tegen de binnenkant van de paal, maar verdediger Szewczyk stond op de lijn om de winst vast te hou den. Voor rust had de Turkse verdediger Recep zijn onhoud baar ingeschoten bal van de paal terug zien komen. Het elftal van coach Andrzej Strejlau speelde geen indruk wekkende wedstrijd, voetbalde onnauwkeurig, maar had des ondanks meer verdiend dan de ene treffer van Waldoch, die dus min of meer toevallig tot stand kwam. Juskowiak, inder tijd door Bobby Robson niet goed genoeg gevonden om hem naar PSV te halen, maar door de Brit wel werd meegenomen naar Sporting Lissabon, raakte twee keer de lat boven de Turk se doelman Hayrettin. De speler, die met Polen olym pisch zilver won in Spanje, stond wel aan de basis van het doelpunt. Na een vrije trap kop te een Turkse verdediger de bal precies voor de voeten van Wal doch, die twaalf minuten voor rust doeltreffend uithaalde. Na rust kreeg Polen het moeilij ker tegen de zeer fanatieke Turken (gele kaarten voor Re cep, Hami en Mehmet), die ook hun kansen niet gebruikten en de wedstrijd met tien man vol tooiden. Bulent raakte in de slotfase geblesseerd, moest op een brancard worden afgevoerd en coach Piontek had zijn twee Groep 2: Oslo: Noorwegen-Nederland 2- 1 (1-1). 9. Rekdal 1-0 (straf schop), 10. Bergkamp 1-1, 78. Sörloth 2-1. Scheidsrechter: Harrel (Fra). Toeschouwers: 19.998 (uitverkocht). Gele kaart: Mykland (Noorwegen), Koeman, Rijkaard (Nederland). Poznan. Polen-Turkije 1-0 (1- 0). 33. Waldoch 1-0. Scheids rechter: Merk (Dui). Toeschou wers: 10.000. Gele kaart: Jus kowiak (Pol), Recep, Hami en Mehmet (Tur). Noorwegen 2 2 0 0 4 12- 1 Polen 1 1 0 0 2 1-0 Nederland 10 0 1 0 1-2 Turkije 1 0 0 1 0 0-1 San Marino 1 0 0 1 0 0-10 Engeland 0 0 0 0 0 0-0 Volgende wedstrijden: 7 okto ber: San Marino-Noorwegen, 14 oktober: Engeland-Noorwe- gen en Nederland-Polen. Vilnius Europees kampioen Denemarken heeft ook in zijn tweede kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap van 1994 in de Verenigde Sta ten niet gescoord. Na Letland hield Litouwen de Denen giste ren op 0-0. Denemarken was vrijwel voort durend in de aanval in het sta dion in Vilnius, waar PSV woensdagavond tegen Zalgiris speelt. Het aantal kansen tegen de massaal verdedigende Litou wers was echter klein. Christof- te van FC Köln miste ruim tien minuten na rust de beste, een strafschop. Doelman Martinke- nas stopte de bal. De andere echte mogelijkheden werden gemist door Jensen, die de bal voor rust over het doel tilde, toen Martinkenas hulpe loos op de grond lag en Elstrup werd in de tweede helft vrij ge speeld door Vilvort, maar schoot net naast. Litouwen, met vijf spelers die vorige week ook tegen PSV uit kwamen (Sukristovas, Baltus- nikas, Poderis, Zdancius en Te- reskinas) kwam ook twee keer vrij voor Schmeichel. Olsjans- kis strandde op de Deense doel man, Zhuta boog de bal fraai over Schmeichel heen, maar een verdediger redde op de lijn. Spanje De Baltische landen, op eigen terrein, zijn blijkbaar moeilijke tegenstanders voor gereputeer de Europese ploegen. Na gelijke spelen zonder doelpunten van Denemarken in Letland en Li touwen, bleef ook Spanje in Riga zonder treffers. Letland speelde anderhalf uur met vrijwel alle mankracht in de verdediging. Het betekende een muur, die voor de Spanjaar den, voor het eerst sinds 1954 zonder één speler van Real Madrtid in de basis, onneem baar was. Pas in het laatste kwartier kwam invaller Alfonso twee keer gevaarlijk in de buurt van Korovajev. De Letse doelman, die een perfecte wedstrijd speel de, redde beide keren. In de eerste helft was Linards bij een van de Spaarzame Letse uitvallen een keertje vrij voor Zubizarreta geweest. Hij aar zelde een fractie te lang, waar door de doelman hem in een on gunstige schiethoek dwong. Groep 3: Vilnius: Litouwen-Denemar- ken 0-0. Scheidsrechter: Ange- lov (Bul). Toeschouwers: 10.000. Gele kaart: Olsjankis (Lit). Riga. Letland-Spanje 0-0. Toe schouwers: 7000. Gele kaart: Bulders (Let). Ierland 2 2 0 0 4 6-0 Litouwen 4 12 14 4-4 Noord-Ier land 2 1 1 0 3 5-2 Spanje 2 1 1 0 3 3-0 Denemarken 2 0 2 0 2 0-0 Letland 4 0 2 2 2 1-6 Albanië 4 1 0 3 2 1-8 Volgende wedstrijden: 14 okto ber: Noord-Ierland-Spanje en Denemarken-Ierland.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15