Russische roebel in onstuitbare vrije val Fransen zijn tevreden over effect van renteverhoging I Ballesteros heeft kritiek op nieuw wedstrijdschema Akkermans, Suykerbuyk e Hermans zonder contract Economie Doek gevallen voor Vlaamse scheepswer Concurrentie luchtvaar door reserveringssystee Sport De derde zege van Harm Wiersma Idoor WILKO V00RD0UW PARIJS Ondanks steun van de Duitse mark staat de Franse franc onder zware druk. Zozeer zelfs, dat minis ter Michel Sapin van finan ciën gisteren besloot het be langrijkste rentetarief te ver hogen van 10,5 tot 13 pro cent. Aan het eind van de middag bleek de maatregel althans voorlopig te werken. Ten opzichte van Duitse mark was de Franse franc in waarde gestegen, van 3,42 tot 3,4040 francs voor een mark. Eerder op de dag hadden de Fransen tot hun tevredenheid geconstateerd dat de Duitse Bundesbank het Franse verzet tegen de speculanten actief steunde. „De Frans-Duitse vastbeslotenheid zorgt er voor dat de speculatie achteruit gaat," stelde het uiterst serieu ze avondblad Le Monde vast. Dezelfde krant schreef verder: „De Bundesbank heeft zijn plicht gedaan". In een radio-in terview eerder op de dag hief minister Sapin zijn vinger op tegen de speculanten, die vol gens hem de Franse franc onder druk zetten. „Er is geen enkele objectieve economische reden óm de Franse franc te devalue ren. Ik ga de speculanten slaan daar waar dat het meeste pijn doet, dat wil zeggen in hun por temonnee. Ten tijde van de Franse revolutie bestond de speculatie ook. Maar in die tijd werden de speculanten gewoon onthoofd," zo dreigde hij terug te keren naar de tijd van de Tijdelijk Minister Sapin heeft overigens wel gezegd dat de maatregel van de rente-verhoging voor le ningen die vijf tot tien dagen duren, maar tijdelijk is. „We moeten naar rente-verlagingen toe willen we de economische groei stimuleren". Om de koers de Franse franc verder te steu nen heeft de Franse Nationale bank tot en met gisteren ruim 17 miljard gulden aan marken uitgegeven. „Dat kan natuur lijk niet lang duren," stelde een waarnemer gisteren vast. „In wielertermen gesproken heb je Jacques Anquetil (Duitsland) en eeuwige tweede 'Raymond Poulidor (Frankrijk). Je kunt natuurlijk met een beetje do ping de zwakkere renner probe ren op dezelfde hoogte te hou den als de beste, maar dat duurt maar heel even. Want ooit knapt het lijntje". Intussen zit Sapin nog met een groot binnenlands probleem. De presentatie van de Franse is met een week uitgesteld omdat, zo zeg gen bronnen in Parijs, die van het lqpende jaar helemaal niet meer klopt. „Het tekort loopt op tot zeventig miljard gulden. Dat is bijna net zoveel als de 3 procent van het nationale inko men. En die grens mag niet worden overschreden volgens het Verdrag van Maastricht. In deze tijden van de niet al te sterke franc kan dit een heel on gunstig effect hebben op de koers". 1 VUNDERINK MOSKOU - „Vijf dollar", zegt de taxichauffeur met „een vette grijns. Hij vergist zich niet: zijn klant is een .buitenlander. Een Rus be taalt voor dezelfde korte rit naar het staatswarenhuis GOeM in het centrum van Moskou hooguit 200 roebel, ofwel minder dan een dollar. In het GOeM, aan het Rode Plein, is de handel in de tiental len kleine winkeltjes bijna hele maal gedollariseerd. Bij Yves Rocher koop je Franse parfums voor harde valuta. De koffers en tassen bij Samsonite gaan even min voor roebels over de toon bank. Escada staat op het punt de deuren te openen, maar da mes kunnen hier voor de geïm porteerde sjieke kleding niet met hun 'houten' roebeltjes te recht. In de etalages en op de schappen van de vele door Rus sen geëxploiteerde winkeltjes en kraampjes staan, eveneens te koop voor dollars, marken, guldens of franken, schoenen en wodka, bh's en wijn, tennis rackets en whiskey broederlijk naast elkaar. „Doet u mij maar een whiskey en een telefoon", grapt een bui tenlander, de spot drijvend met het allegaartje dat Russische neringdoenden hun klanten menen te kunnen aanbieden. Het roebelproletariaat heeft in dit 'staatswarenhuis' niets meer te zoeken. Uitgerangeerd In Moskou is de roebel op veel plaatsen uitgerangeerd. Gingen er in juli nog 135 roebels in een dollar, vorige week waren het er al 205 tegenover deze week 241. In de tweede hoofdstad, St. Pe tersburg, bereikte de Russische munt gisteren een nieuw diep tepunt: 302 roebel voor een dol lar. Het einde is nog niet in zicht. Binnen een paar maanden is geldontwaarding voorbij, be loofde waarnemend premier Gajdar, toen hij in januari de meeste prijzen los liet. De hype rinflatie bleek echter niet te stuiten. Intussen hollen de prij zen zo hard vooruit op de loons verhogingen, dat veel werkne mers de lunch overslaan in de bedrijfskantine. Onbetaalbaar geworden. „Ik zie mijn collega's voor mijn ogen vermageren", zei onlangs een afdelingscheffin van een ruimtevaartinstituut in Moskou. In haar vrije tijd werkt ze als schoonmaakster bij een buitenlands gezin, omdat ze het anders als alleenstaande moeder van een studerende zoon niet kan bolwerken. Inflatie Intussen geven parlement en regering elkaar de schuld van de inflatie. Het kabinet Jeltsin- /Gajdar is in de ogen van de wet gever de gebeten hond, want de wervelstorm van de loon-prijs- spiraal komt helemaal door het vrijgeven van de prijzen zonder voorafgaande privatisering. De regering kaatst de bal terug naar de Staatsbank, die immers handelt naar de richtlijnen van het parlement en voortdurend spaken steekt in het economi sche wiel van de regering. De roebel zou vooral zijn gekelderd sinds de Staatsbank is opgehou den de nationale munt te steu nen door dollars te verkopen. Die dollars kunnen we beter ge bruiken om onze buitenlandse schuld te delgen, luidt het de vies van bankchef Gerasjtsjen- ko. Tot grote woede van pre mier Gajdar heeft Gerasjtsjen- ko de laatste maanden grote hoeveelheden roebels gepompt in de kwakkelende staatsbedrij ven. „Hij is verantwoordelijk voor financiën en kredieten, niet voor de houtverwerkende industrie", reageerde Gajdar onlangs furieus. Harde deviezen Intussen weet de gewone man nauwelijks meer waar hij aan toe is. Zijn roebels smelten weg BRUSSEL Het doek is ge vallen voor de Boelwerf in het Oostvlaamse Temse. Vandaag is het faillissement van de laatste grote Belgi sche scheepswerf aange vraagd. De raad van bestuur van de Boelwerf is gister avond zonder resultaat uit een gegaan, nadat eerder op de dag was gebleken dat de aandeelhouders niet met geld over de brug wilden ko men. De Boelwerf wordt sinds dins dag door de werknemers bezet gehouden. Zij willen voorko men dat de curatoren delen van de onderneming zullen verko pen. De vakbonden hopen de scheepswerf in afgeslankte vorm verder te kunnen zetten. Door het faillissement verlie zen vrijwel zeker 1800 werkne mers hun baan. De onderaan- 1 sip nemers en een groot aan BS leveringsbedrijven met 0pi dreigen 6000 mensen ste streek van het Waaslani loos te worden. De Boelwerf is voor 49 in handen van de Vlaams jpê heid. Die wenste gistere vers kapitaal in de werft gen, als ook de particulie deelhouders - aangevoei Jf6 de ondernemersfamilie j|ia ryns - zich voor een drag garant stelden. Dat bleek niet het duidelijk na een maratl ,jj gadering in de nacht va elc B - stl De privé-aandeelhoudei ten gisteren tevergeefs i jd t rechtbank om het faillis üel te vragen. De rechtbai deelde dat het daarvoor vroeg was, aangezien d se regering zich nog zaak moest buigen. Dat leverdeniets op. Om de Vlaamse schei voorlopig uit de brand pen, is een bedrag na omgerekend 40 miljoen Een winkelstraat in Moskou. Het roebelproletariaat heeft in de meeste Russische winkels niets meer te zoeken. FOTO: SP als sneeuw voor de zon. Dollars mag hij wel hebben, maar niet kopen, althans niet bij de vele kiosks en straathandelaren die open en bloot aanbieden harde deviezen te kopen. Op het Ta- gankaplein, in het oosten van Moskou, arresteerde de politie een niets vermoedende Mosco- viet, die bij een kraampje dol lars inwisselde voor roebels. „Vreemd geld wisselen is een staatsmonopolie", wist de oud ste van de twee agenten. Inder daad, het communisme leeft voort in het nog immer vigeren de oude wetboek. Op het politiebureau kwam de aap uit de mouw: de dienders bleken graag bereid de hande laar en zijn klant te laten gaan, als zij zo vriendelijk waren on der de tafel even honderd dollar toe te schuiven. De 'misdadi gers' hadden geen zin in een paar jaar strafkamp en 'kozen' ëieren voor hun geld. BRUSSEL De geautoma tiseerde reserveringssyste men voor vliegtuigtickets, die reisbureau's gebruiken om informatie te krijgen over vluchten, tarieven en be schikbare plaatsen, kunnen door de eigenaars (de grote luchtvaartmaatschappijen) nog teveel ten eigen bate worden gebruikt, ten koste van de luchtreiziger. Voor een vrije concurrentie in de luchtvaart is een aanscher ping van de bestaande gedrags code voor deze informatiesyste men gewenst. Dat is EG- com missaris Karei van Miert (transport) van mening. De Commissie heeft daarom giste ren besloten een wijziging in het bestaande reglement voor te stellen. De Commissie wil onder meer hl de dat de onderlinge gege\ g l wisseling tussen de grotv men wordt gegarandeeng d de eigenaars het systei k op een discriminatoire gebruiken. De KLM maakt samen der meer British Airwi talia, Sabena en Swiss bruik van het Galileo-s nb Amadeus heet het coiien Air Franc Lufthansa en Iberia, United Airlines zijn gege de Appolo stopt en America ste nes op te vragen is via Sa cli De mooie namen van d eir men kunnen niet verhu rdi ze soms oneigenlijk worinc bruikt. Zo zich erover dat de gegev ïln de maatschappij Air van de Franse beeldsc verdwenen, nadat de iqeli belang in Air Littoral h loi Agassi doet nu ook mee in Australië Melbourne André Agassi heeft zich voor het eerst in zijn tennisloopbaan aangemeld voor de open Australische titel strijd, die in januari in Mel bourne wordt gehouden. Tot nu toe nam de 22-jarige Ameri kaan, die dit jaar Wimbledon op zijn naam schreef, steevast de maand januari vrijaf. Op zon dag 6 oktober kan Agassi alvast de baan van het National Ten nis Center in Melbourne testen als hij een demonstratiepartij speelt tegen zijn landgenoot John McEnroe. Europees record van Privalova niet erkend Den Haag De tijd van 10,81 seconden, die de Russin Irina Privalova op 22 juni in Moskou op de 100 meter liep, zal niet als evenaring van het Europees re cord worden erkend. De Euro pese Atletiek Associatie (EAA) 1 heeft dat besloten na bestude ring van de fïnishfoto. Daaruit bleek dat de tijd 10,82 seconden moest zijn. Privalova komt ech- ter wel op de Europese record- lijst. De Russin liep op 6 sep- tember in het Italiaanse Rieti wel 10,81 seconden, waarmee zij het record van Marlies Göhr (DDR) uit 1983 evenaarde. Griekse volleyballers vervangen Frankrijk Parijs De Internationale Volleybal Federatie (FIVB) heeft Griekenland als vervan ger aangewezen van Frankrijk in de vierde editie van het toer nooi om de World Cup voor mannen. De Grieken spelen in groep A met Brazilië, de Vere nigde Staten, Rusland, Japan en Zuid-Korea. Nederland is in groep B ingedeeld met Cuba, Italië, China, Canada en Duits land. Squashers gewond na eén vechtpartij Johannesburg Twee deelne mers aan de open Zuidafrikaan- se squash-kampioenschappen zijn in een bar in Johannesburg zwaar gewond geraakt. De Ier Derek Ryan en de Duitser Si- mon Frenz waren betrokken bij een vechpartij. Frenz werd in de Ierse pub McGinty's door vier blanke mannen aangeval len. Hij kwam met een hevig bloedend gezicht uit het toilet strompelen. Zijn aanvallers vluchtten in een auto weg. GOLF Knokke-Le Zoute Severiano Ballesteros heeft gisteren in Knokke-Le Zoute, aan de voora vond van het Piaget Open, felle kritiek geuit op de organisato ren van de Europese Golf Tour. „Supersterren worden ver moord", stelde de Spanjaard, die de laatste tijd hopeloos uit vorm is. Ballesteros reageerde op de be kendmaking van het wedstrijd schema voor volgend, jaar. Er staan 46 wedstrijden op de ka lender. De eerste begint al op 14 januari op Madeira, de laatste eindigt op 7 november. Er zijn ook toernooien bij in Zuid-Afri- ka, Dubai en Singapore. Willen de spelers op de eindranglijst voorkomen, dan dienen zij mi nimaal elf toernooien te spelen. Dit waren er tot en met dit jaar negen. „In de jaren zeventig", herin nerde Ballesteros zich gisteren UITSLAGEN DAMMEN Toulon. WK. Vierde ronde: G. Delmotte (Fra)-Sij- brands (Ned) 0-2, Traore (Ivo)- Fofana (Ivo) 1-1, Jansen (Ned)- Scholma (Ned) 1-1, Samb (Sen)-Nimbi (Fra) 2-0, N'Diaye (Sen)-Clerc (Ned) 1-1, Wiersma (Ned)-T. Delmotte (Fra) 2-0, Marcos (Bra)-Koyfman (Isr) 0- 2, Boezinski (Lit)-Baljakin (WRu) 1-1, Hubner (Bel)- Chmiel (Pol) 1-1, Foerman (Rus)-Gantwarg (WRu) 0-2, Valneris (Let)-Mogiljanski (VSt) 1-1, Koeperman (VSt)- Tsjizjov (Rus) 0-2. Stand: 1. Tsjizjov en Gantwarg 8, 3. Wiersma 7, 4. Baljakin, Sij- brands en Koyfman 6. LOTTO Duitse midlotto: Trek king A: 8-12-13-34-38-41. Re servegetal: 31. Trekking B: 4-8- 18-23-42-48. Reservegetal: 28. Spel 77:8198122. PAARDESP0RT Wassenaar. Koersen Duindigt. Eerste koers, 2000 m: 1. Gouden Kroon (De Vlieger) 2.45,6- 1.22,8, 2. Glenda D, 3. Gloiy Buitenzorg. Niet gestart: Gi- in Knokke, „begon de Europese Tour na de US Masters in april en eindigde half september. Nu wordt het hele jaar doorge speeld. Dit is volkomen fout. We hebben kwaliteit nodig, geen kwantiteit. Met zoveel toernooien holt die kwaliteit achteruit. Geen mens kan het hele jaar op het toppunt van zijn kunnen golfen. Ik zou een Tour van tweeëndertig toer nooien willen en allemaal in Europa". Volgens Ballesteros is een hec tisch programma de dood voor supersterren als hijzelf. „In de Verenigde Staten heeft men al jaren een wedstrijdkalender over het hele jaar uitgesmeerd. Daar zijn dan ook al lang geen sterren meer. Europa lijkt nu op Amerika. De Europese ster ren zullen uitsterven. Alle gol fers zullen kortere loopbanen krijgen". zmo Weber en Flashback W. Toto: winnend 1,90 plaats 2,10 2,20 koppel 2,50 trio 7,60. Tweede koers, 2000 m: 1. Gon- ny Ruimzicht (Roodenrijs) 2.44,0-1.22,0, 2. Gido Luciano, 3. Esther Rodney. Toto: win nend 9,60 plaats 3,30 2,40 kop pel 16,50 trio 336,00. Derde koers, 2000 m: 1. Gais Montana (Wagenaar) 2.42,3-1.21,2, 2. Edna de Bloomerd, 3. Franklin Delano. Toto: winnend 4,40 plaats 4,80 8,30 koppel 27,10 trio 149,60. Vierde koers, 2000 m: 1. Eliot Buitenzorg (Van Ey- kelenborg) 2.41,3-1.20,7, 2. Ex press Up, 3. Flash Dennehof. Toto: winnend 6,40 plaats 2,80 2,00 koppel 22,70 trio 701,80. Vijfde koers, 1609 m: 1. Ferma- no Hanover (Roeling) 2.07,8- 1.19,4, 2. U O Me Abba, 3. Erik A. Toto: winnend 6,20 plaats 2,20 2,20 koppel 12,50 trio 281,70. Zesde koers, 2000 m: 1. Evil Knevel (Snoek) 2.35,7- 1.17,9, 2. Fire Avon, 3. Flower Fora. Toto: winnend 5,50 plaats 2,70 5,40 1,50 koppel 60,60 trio WIELRENNEN Archieffoto Volgens Ballesteros worden supersterren vermoord door de organisatoren van de Europese Golf Tour. Madrid Voor Theo Akker mans, Mathieu Hermans en Luc Suykerbuyk is in het vol gende wielerseizoen geen plaats meer in de ploeg van Lotus-Fes- tina, waar Jan Gisbers onder meer met Steven Rooks en Jean-Paul van Poppel naar toe trekt. Naast de drie Nederlanders kregen ook de Italiaan Roberto Pagnin, de Portugees Acacio da Silva en de Russen Soekov, Sja- balbin en Vassilisjenko geen nieuw contract meer. De Ier Sean Kelly mocht wel voor een jaar bijtekenen. De Spaanse ploeg investeert veel geld in nieuwe renners en heeft zich intussen ook nog ver sterkt met de Mexicaan Raul Alcala, de Belg Eric van Lanc- ker en de Fransman Pascal Lino. Manager Miguel Moreno reisde gisteren naar Italië af voor een poging Claudio Chiappucci te strikken. De klimmer kan twee miljoen gulden verdienen, krijgt voorts een dure auto ter beschikking en mag bovendien een helper (Allessandro Gianel- li), zijn persoonlijke soigneur en persoonlijke mecaniciën mee nemen. De Belg Wilfïed Nelissen won gisteren de eerste etappe van de Nissan Classic (Ronde van Ier land). Het was zijn twaalfde zege dit seizoen. Na 180 kilome ter tusssen Dublin en Dundalk versloeg hij in een massasprint de Australiër Phil Anderson en de Nederlander Adri van der Poel. Nelissen had gisteren in de Duitser Olaf Ludwig en de Rus Vjatseslav Ekimov twee luxe helpers. Eerst sleepten ze hem na een beklimming in de Cooley Mountains terug naar het pelo ton, vervolgens trokken ze de sprint voor hem aan. In de klim ontsnapten twee fa vorieten voor de eindzege: Step hen Roche en Erik Breukink. De Ier en de Nederlander na men vijftig seconden voor sprong. Hun samenwerking \vas goed, maar tegen de geor- tet ie ganiseerde jacht van de p ij: met sprinters waren beic coi sementsrijders niet best? hergroepering kwam 2 meter voor het einde. Marino Lejarreta heeft slaagde rentree gemaak wielerpeloton. De Spanjal april zwaar gewond, ride driedaagse Ronde van d Al uit. Hij eindigde 59ste minuten en 49 seconde h terstand op zijn landgenield kei Zarrabeitia. Lejarreta vierde deze pr da als een overwinning. Kei valpartij in april werd ge te voor een totale verlai[b< Zijn herstel wordt in Spa een medisch wonder gezi ffl De Ronde van de Rioji overigens gekenmerkt do moeidheid van het peloÖ H k\|] c ba de tweede etappe twintig renners te laat o streep. De drie etappes werden j nen door de Spanjaard (Hermans 3e), Zarrabei|Mi de Deen Weltz. DAMMEN 567,00. Zevende koers, 2000 m: 1. Elvia Rita Star (Langeweg) 2.05,5-1.18,0, 2. Fresco Robel, 3. Elena Rijnstroom. Niet ge start: Duke Hanover. Toto: winnend 1,40 plaats 1,20 1,50 koppel 3,60 trio 20,60 dubbel winnend 8,40. Achtste koers, 1609 m: 1. Duchess Rider (Lan geweg) 2.03,3-1.16,6, 2. Elaine Hanover, 3. Eagle G. Toto: win nend 1,70 plaats 1,60 1,50 kop pel 2,40 trio 17,80. Negende koers, 2000 m: 1. Eldert Norton (Van Eykelenborg) 2.40,2- 1.20,1, 2. Eventide, 3. Exciting Fox. Niet gestart: Roger Flight. Toto: winnend 2,40 plaats 1,40 2,30 koppel 1,50 trio 11,70. To- talisator-omzet: 143.468,00. VOETBAL Vriendschappelijk: Boedapest, Hongarije-Israël 0- 0. Toeschouwers: 2500. Engeland, leaguebeker, tweede ronde, eerste wedstrijd: Tottenham Hotspur-Brentford 3-1, Arsenal-Millwall 1-1, Bol ton Wanderers-Wimbledon 1-3, Bristol City-Sheffield United 2- 1, Bury-Charlton Athletic 0-0, Cambridge United-Stoke City 2-2, Carlisle United-Norwich City 2-2, Crystal Palace-Lin coln 3-1, Exeter-Oldham Athle tic 0-1, Leeds United-Scunthor- pe United 4-1, Liverpool-Ches terfield 4-4, Notts County-Wol- verhampton Wanderers 3-2, Watford-Reading 2-2, Wigan Athletic-Ipswich Town 2-2, Blackpool-Portsmouth 0-4, Brighton-Manchester United 1- 1, Coventry City-Scarborough 2-0, Gillingham-Southampton 0-0, Huddersfield Town-Black- burg Rovers 1-1, Leicester City- Peterborough United 2-0, Lu ton Town-Plymouth Argyle 2-2, Manchester City-Bristol Rovers 0-0, Newcastle United-Middles brough 0-0, Oxford United-As- ton Villa 1-2, Queen's Park Rangers-Grimsby 2-1, Rother- ham-Everton 1-0, Sheffield Wednesday-Hartlepool 3-0, Southend-Derby County 1-0, Stockport-Nottingham Forest 2-3, Torquay-Swindon 0-6, Walsall-Chelsea 0-3, West Ham United-Crewe 0-0. Toulon Titelverdediger Alexej Tsjizjov en Anatoli Gant warg gaan na vier ronden in de strijd om de wereldtitel dam men nog steeds zonder punt verlies aan de leiding. De Ne derlanders Harm Wiersma en Ton Sijbrands hielden hun ach terstand op de koplopers be perkt door ook te winnen. Wiersma kwam daardoor alleen op de derde plaats, Sijbrands deelt met Baljakin en de jonge Israëliër Koyfman de vierde po sitie. Viervoudig oud-wereldkam pioen Gantwarg, die volgende week 44 jaar wordt, mag dan vermoeid ogen, hij heeft aan strijdlust nog niets ingeboet. Woedend was hij na zijn duel met de opkomende ster Foer man. De jonge Moskoviet bood in een klassiek duel heftig te genstand en hield Gantwarg bijna vijfeneenhalf uur aan het bord gekluisterd. De man uit Minsk had echter een dermate superieure positie, dat Foer man een ten koste van veel ma teriaal bereikte doorbraak niet eens meer kon afronden. Gantwarg maakte zich niet druk over de zware oppositie, maar wond zich wel op over het duel dat op dat moment enkele borden verderop nog aan de gang was. Daar verraste Koe perman medekoploper Tsjizjov bijna. De 70-jarige Koeperman had in de tijdnoodfase ten koste van twee schijven nog een door braak naar dam weten te force ren en leek lange tijd remise in handen te hebben. „Hoe lang duurt deze poppenkast nog", foeterde Gantwarg. „Iedereen weet toch dat Tsjizjov gaat win nen". Analyses gaven inmid dels aan dat Koeperman wel de gelijk nog kleine kansen op ont snappen had. Voor Gantwarg stond het vast, dat het allemaal theater was en dat zijn concur- 0n' iri ies •lie, al. iva Ni

Leidse Courant | 1992 | | pagina 14