uropese Rekenkamer ïekelt EG-milieubeleid Duitse werkgevers somber over 1992 Weinig uitzendkrachten zijn tuk op vaste baan Economie EN nst Crédit Lyonnais daalt 93% Stroomprijs licht omlaag op 1 oktober Goudsmit verwacht verlies 3,5 miljoen British Aerospace sluit vliegtuigfabriek BURDA ZIJDEPAPIER. GRATIS! EEN HANDIG PAKKETJE BI O Leidse Courant - donderdag 24 september 1992 -kf' De winst van de latsbank Crédit ais is in de eerste helft jaar met 93 procent d. Het resultaat kwam 119 miljoen frank 'li niljoen) tegen 1,6 mil- in dezelfde periode 91. rd «A» ]ce winstdaling valt gro te schrijven aan de eneming van de reserve- zo liet de bank weten. J rzieningen hebben voor- 1 >kking op problemen bij Credit Lyonnais Bank Neder land (CLBN) en op de moeilijke onroerend-goedmarkt in Parijs. Crédit Lyonnais moet al voor het tweede achtereenvolgende jaar forse voorzieningen treffen voor mogelijke verliezen op du bieuze leningen. In de eerste zes maanden van dit jaar werd 6,3 miljard frank 2,1 miljard) opzij gelegd, 85,6 procent meer dan in de eerste helft van 1991. In totaal reserveerde de bank vorig jaar 9,5 miljard frank. De Franse bank waarschuwt er voor dat zij mogelijk gedwon gen wordt ook over de tweede helft van dit jaar forse voorzie ningen te treffen. De resultaten over de tweede zes maanden kunnen ook gedrukt worden door de onzekere economische omstandigheden, aldus de bank. Voor CLBN, voor 94 procent ei gendom van Crédit Lyonnais, heeft de Franse moederbank geld opzij gezet in verband met de dubieuze lening van meer dan een miljard dollar aan de Amerikaanse filmmaatschappij MGM-Pathé Communications. Crédit Lyonnais is inmiddels definitief eigenaar van MGM. afdelt rtipnt 'c 1 IEL De Europese ;amer heeft gisteren mi 'sbehalve vleiend rap- ;gebracht over het mi- ïid in de Europese Ge- hap. De uitvoering JU milieuwetten verloopt traag, de coördinatie beleid laat te wensen de controle op de be- van het geld, die vaak senpersonen gaat, is opzet van het EG-mi- id dat „voorkomen be- n genezen" en „de ver- letaalt", komt volgens nkamer ook maar wei- 'ijecht. De door Brussel ;te subsidies gaan voor ot deel naar „schoon- ia, eraties" en veel te wei acties om vervuiling te J^Jim 900.000 gulden ver- mor het schoonmaken jkïremiti- en Egadi-eilan- den in Italië die waren vervuild door de toeloop van bezoekers. Ruim 450.000 gulden ging naar de zuivering van een meer in Toscane, dat was vervuild door afvalstortingen van vakantie dorpen en door landbouwmest- stoffen. Boekhouding Het financiële toezicht deugt volgens het rapport amper. De Rekenkamer pleit voor stricte- re regels voor de verantwoor ding van de uitgaven. Zo bleek een contractant vrijwel geen boekhouding te voeren. Een an dere partij voerde allerlei uitga ven op die niets met het project hadden te maken. In een ander geval had de be gunstigde al zeven maanden een voorschot van 230.000 gul den binnen voor de bouw van een proefstation voor afvalver werking. Omdat de keuze voor een lokatie alsmaar achterbleef had de contractant het geld maar voor iets anders gebruikt. „Toch bevatte het dossier van de Commissie geen enkele aan- wijziging voor deze moeilijkhe den". Volgens de Rekenkamer is ook geld uitgegeven aan projecten die een averechts effect hadden omdat het milieu er juist door wordt aangetast. Het rapport somt twaalf van zulke dubieuze projecten op. Een daarvan be trof een landbouwbedrijf in Noord-Brabant. Dat had EG- subsidie ontvangen voor de aanleg van een modern systeem voor mestopslag om de uitstoot van broeikasgas te beperken. In feite werd het geld gebruikt om de veestapel uit te breiden waardoor de mestproduktie Griekenland De Griekse havenstad Thessa loniki zou met EG-geld worden uitgebaggerd en schoonge maakt. Bij gebrek aan een voor bereidende studie was bij het begin van de baggerwerkzaam- heden niet uitgemaakt wat te doen met de drie tot' vier mil joen ton havenslib. Even werd overwogen om het sterk veront reinigd slib in de baai te storten met alle nadelige gevolgen voor flora en fauna. Ten slotte is de coördinatie tus sen de 'departementen' van de Europese Commissie zeer ge brekkig. Het komt regelmatig voor dat de twaalf ministeries niet door Brussel worden ge raadpleegd bij het opstellen van milieuplannen, of dat met het milieu-aspect weinig rekening wordt gehouden. Zo is ruim 400 miljoen gulden toegekend aan metrowerken in Athene om het autoverkeer en de luchtvervuiling tegen te gaan. Het effect daarvan is du bieus, aldus de Rekenkamer, zolang een globale aanpak van de verkeersproblemen uitblijft. <unde i lafdejhde verkoop 'erl0! same goederen consumptie AAG Vooral door da- de aankoop van duur- Dederen (met 1,1 pro- 'V .ij ft de stijging van de andse consumptie be- Over de eerste zeven lag de gehele binnen- ii :onsumptie 1,4 procent over dezelfde periode g jaar, meldde het CBS Over 1991 bedroeg de 3,2 procent. Het Plan- voorspelt voor 1992 een met 1,5 procent. Vorig !g de verkoop van duur- lederen met 3,8 procent, is (tot en met juli) over de gehele linie sprake daling. Alleen fietsen, sportartikelen en verkopen beter dan mat» ipvan 's^e zeven maanden van dag i ir. CE edingen aan voedings- itmiddelen namen met ent toe, die aan overige en diensten met 2,4 vooral door grotere aan vervoer en horeca, indse toeristen gaven uit over de grens als "bnders in ons land. i ïwen schaft iebel af )U In de Baltische re- Litouwen zal de roebel oktober afgeschaft wor- heeft het persbureau 'ASS gisteren bekend ;t. De republiek gaat r een eigen munteenheid, Veten, aldus de Litouwse Alexandras Abisala. heeft in juni als eerste lige Sovjet-republiek de afgeschaft. Letland en 'jan volgden dat voor fok Oekraine en Tadji- irë lebben aangekondigd ei- luit te gaan geven. ADVERTENTIE 0 0 6 eetlepels yoghurt en I eetlepel honing. Pers een sinaasappel en meng alles met 2 eetlepels rozijnen. Rasp een kleine winterwortel, schep de saus erdoor en bestrooi deze frisse wortel-yoghurt salade met 2 eetlepels ge hakte hazelnoten. Nog 24 andere avontuurlijke yoghurt-recepten vindt u in het boekje 'Men neme... yoghurt'. yê>ghurt Varkenshandel kwaad over ~-ir EG-maatregel DEN HAAG - De Neder landse varkenshandel Tïeéft teleurgesteld en boos gerea geerd op het Brusselse be sluit om het exportverbod in ieder geval tot 15 oktober te handhaven. Volgens dp Ne- - derlandse Bond van Hande laren in Vee heeft Nederland-* zich „verschrikkelijk in de maling laten nemen dopr Ita lië". Voorzitter J. Diepeveen van de bond van veehandelaren wijt de genomen EG-maatregel_voor- namelijk aan de Italianen, waar de ziekte bij enkele uit Neder-! land geëxporteerde varkens is^ geconstateerd. Volgens Diepe-' veen speelt Italië een politiek spelletje om Nederland dwars te zitten. „Italië heeft dejsiektaj zelf in ruime mate. NedgH^ncK heeft zich door de Italianen op een vreselijke manier te pakken"" laten nemen." J. Wittebols van de Vereniging van Exporteurs in Levende Varkens (VELV) zegt niet te hebben verwacht dat het ex portverbod zo lang zou gaan - gelden. „Het is ronduit drama tisch dat Nederland in zijn ge heel op slot zit, terwijl de blaas jesziekte nog niet eens in ons land is geconstateerd. Wat dat betref kun je beter in de ene helft van het land varkenspest hebben. Dan kun je tenminste nog vanuit de andere helft ex porteren". Wittebols leidde afgëlppen maandag een protestactie bij het ministerie van landbouw in. Den Haag, waarbij het départé- - ment met vrachtwagens werd omsingeld. Toen beloofde^Byk- man de varkenshandelaren het verbod zo snel mogelijk teC zul len opheffen, aldus Wittebols. „Wij zullen hem aan die tTelöfte houden. Nederland heeft zelf het exportverbod ingesteld? We hebben dus ook het rechtaan het zelf weer op te heffen DEN HAAG De elektrici teitsprijs voor huishoudens daalt met ingang van 1 okto ber met gemiddeld eentiende (0,1) cent per kiloWattuur tot gemiddeld 20,4 centAin- clusief btw). De geringe"vér- laging is het gevolg van-lage re brandstofkosten De stroomprijs kan overigens per distributiebedrijf vej*gpbjl- len, zo liet de vereniging van distributiebedrijven Energie- Ned gisteren weten. De elektri citeitsprijs bestaat in Neder land uit twee delen: het basista rief en de brandstofkosten'. Het basistarief, dat voor verschillen, tussen distributiebedrijven kan zorgen, omvat onder andere!de kosten van produktiemiddelen en distributie van elektriciteit. De stroomprijs voor huishou dens is lager dan in ons ótfi'rïn- gende landen. Bij een vergelij king op 1 juli van dit jaar bleek het kiloWattuurtarief (by eë'n- jaarverbruik van 3.500'kilo- wattuur) in Groot-Brittannië ruim zeven cent hoger, in Frankrijk en Duitsland ruim tien cent hoger en in België "on geveer 13 cent. BADHOEVEDORP - Van de uitzendkrachten zoekt 64 procent (nog) geen vaste baan, bij voorbeeld omdat ze nog een studie volgen of om dat ze dat nog niet willen. Van de 36 procent die wel een vaste baan zoekt, slaagt 57 pro cent daarin, zodat uiteindelijk 22 procent van de uitzend krachten doorstroomt naar een vaste baan, meestal in een be drijf waar hij of zij als uitzend kracht werkte. Dit blijkt uit een onderzoek van Marktplan Adviesgroep in op dracht van de Algemene Bond Uitzendondernemingen (ABU). De ABU nam op grond van ou dere onderzoeken aan dat veel meer uitzendkrachten gere kend moesten worden tot de groep „vaste-baan-zoekers". Vorig jaar werkten 422.000 mensen als uitzendkracht en gemiddeld hadden ze 1,74 uit zendbanen. Negen procent van de uitzend krachten behoort tot de etni sche minderheden. Vijf procent was langer dan een jaar werk loos en 4 procent was (gedeelte lijk) arbeidsongeschikt. De ABU noemt het opleidingsni veau opvallend. Van de uitzend krachten volgde 22 procent een opleiding van minimaal hoger beroeps onderwijs of had de op leiding al afgerond. Bijna 60 procent van van alle uitzendbanen duurt korter dan een maand. Ongeveer 10 pro cent wordt gedwongen met de uitzendbaan te stoppen omdat de maximale uitzendtermijn (zes maanden of 1.000 uren bin nen twaalf maanden) is bereikt. Volgens de ABU hebben veel uitzendkrachten een langere periode nodig om voldoende werkervaring op te doen. Voor werkgevers zou de huidige maximale uitzendtermijn lastig zijn, omdat ze er bij opdrachten en projecten rekening mee moeten houden. Produktie Astra in voormalige DDR begonnen In Eisenach is gisteren de produktie begonnen van de Opel Astra Sedan. Deze Opelvestiging in het voor malige Oost-Duitsland waar 2000 mensen werk hebben gevonden, gaat 150.000 auto's per jaar bouwen. De autofabriek is één van de grootste investeringen van Opel in het oosten van Duitsland. FOTO: AP DE BILT Het detailhan delsconcern Goudsmit ver wacht over heel 1992 een ver lies te lijden van 3,5 mil joen. Dat is met name het ge volg van een bijzondere last van 6 miljoen door een wij ziging van de portefeuille en de deconsolidatie van de wa renhuisketen Ter Meulen. Dit heeft Goudsmit woensdag meegedeeld bij de bekendma king van het halfjaarverlies van 470.000. De eerst helft vorig jaar bedroeg het nettoresultaat uit gewone bedrijfsuitoefening nog 1,6 miljoen positief. De omzet in de eerste zes maanden dit jaar bedroeg 99,2 miljoen tegen 113,8 miljoen in dezelf de periode vorigjaar. De uitkomst van de studie naar de samensteling van de porte feuille zal rond de jaarwissse- ling tot besluitvorming kunnen leiden. Goudsmit is eigenaar van de snoepwinkels Jamin en Sweetheart, de in surséance van betaling verkerende waren huisketen Ter Meulen, en de kleding- en modeketens The Society Shop en Lipstick. De in vesteerder sgroep Wolters Scha berg is grotendeels eigenaar van het aan de Amsterdamse ef fectenbeurs genoteerde fonds. Het tegenvallende resultaat in de eerste zes maanden werd in alle werkmaatschappijen be haald. Lagere omzetten als ge volg van een sterk terughou dend en aarzelend koperspu- bliek liggen hieraan ten grond slag. LONDEN Het Britse lucht- en ruim tevaartconcern British Aerospace (BAe), ook eigenaar van autoproducent Rover en de Nederlandse Ballast Ne- dam, gaat één van zijn vliegtuigfabrie ken sluiten. Het gaat om de vestiging in Hatfield (Hertfordshire). De maatregel, die onderdeel vormt van de herstructurering van de divisie regionale vliegtuigen, gaat ten koste van 3000 banen. Momenteel telt BAe 20.000 werknemers. BAe heeft in de eerste zes maanden van dit jaar een verlies voor belastingen geleden van 129 miljoen pond sterling 368 mil joen). In de eerste helft van vorigjaar boek te de onderneming nog een winst van 86 miljoen pond. In het kader van de herstruc turering gaat BAe in de toekomst zijn vlieg tuigen voor de korte afstand ontwikkelen, bouwen en verkopen in samenwerking met Taiwan Aerospace. Met dat doel is er een joint venture opgericht van 500 miljoen dol lar voor de voltooiing van het nieuwe toe stel van BAe, de 146/RJ. De joint venture, die ook een studie zal verrichten naar de ontwikkeling van een toestel met 120 stoe len, gaat per 1 januari 1993 draaien. De gezamenlijke onderneming zal mini maal 35 toestellen per jaar bouwen, zowel in Groot-Brittannië als in Taiwan. Het eer ste toestel dat Taiwan assembleert zal in december volgend jaar kunnen worden af geleverd. De samenwerking tussen Taiwan Aerospa ce en BAe maakt de kansen op de mogelijk heid dat de Taiwanese onderneming samen met de Amerikaanse McDonnell Douglas een superjumbojet voor 600 passagiers gaat bouwen nog kleiner. In november vorigjaar bereikten de twee vliegtuigbouwers een principe-overeenkomst, volgens welke Tai wan Aerospace voor twee miljard dollar een belang van veertig procent in zijn Ameri kaanse collega zou nemen. De overheid van Taiwan, die voor 29 procent eigenares is van de Taiwanese vliegtuigbouwer, is na bestudering van de financiële positie van McDonnell Douglas niet meer zo gebrand op de transactie. BONN De economische vooruitzichten voor het here nigde Duitsland zijn duide lijk verslechterd. Als er dit jaar een groei van een pro cent wordt bereikt dan mo gen de Duitsers hun handen dichtknijpen. Deze sombere boodschap sprak de presi dent van het Duitse werkge versverbond BDI, Hans-Pe ter Stihl, gisteren uit. Daarmee lijkt de Bondsrepu bliek, die lange tijd werd gezien als de economische motor van de Europese Gemeenschap, op weg te zijn naar een recessie. Stihl is al „tevreden" als de Bondsrepubliek in 1992 een groei kan bereiken van een pro cent. Daarbij baseert hij zich op de cijfers van juni en juli. Daar uit blijkt dat het economische toekomstplaatje ongunstiger is geworden. Bij het begin van 1992 waren de vooruitzichten nog gunstig. De Duitse regering sprak eerder de verwachting uit dat de Duitse economie tussen de twee en drie procent per jaar zou groeien. De werkgevers zien, na de slechte gegevens over juni en juli, in de tweede helft van dit jaar geen herstel opduiken. De recente ontwikkelingen bij de orderont vangst, het verloop van de produktie en het ver trouwen onder de ondernemers voorspellen een groeivertra ging. De vooruitzichten over de komende twaalf tot achttien maanden moeten, zo vindt Stihl, „aanzienlijk" sceptischer worden bekeken. De Duitse industrie heeft niet alleen last van de recessie in sommige landen, maar ook van de loonsverhogingen in het land zelf. De loonkosten per gepro duceerde eenheid zijn sinds 1990 gestegen met tien procent. De steeds sterker wordende Duitse mark maakt het voor de Duitsers moeilijker om te ex porteren. De laatste ontwikke lingen in het Europese Mone taire Stelsel (EMS) maken het voor Duitsland dan ook niet ge makkelijker, zo laat de werkge vers-president weten. Grote aardappeloogst verwacht DEN HAAG De aardappeloogst is dit jaar waarschijnlijk 7 pro cent groter dan vorig jaar. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek berekend. Het CBS verwacht dat de uienoogst 12 pro cent groter zal uitpakken. Volgens het CBS zijn er dit jaar aanzien lijk meer aardappelen gepoot dan vorigjaar. De hoeveelheid aard appelland op kleigrond is met bijna 5 procent toegenomen. Op zand- en veengrond is het aardappelareaal met ruim 7 procent ge stegen. De beteelde oppervlakte uien is in vergelijking met vorig jaar eveneens 5 procent groter. Daar komt bij dat als gevolg van de droge zomer de opbrengst per hectare hoger zal uitvallen. Raket In de Chinese hoofdstad Peking wordt hard gewerkt aan een model van de Chinese Long March-raket, die als straat versiering gaat dienen. De raket maakt deel uit van het Chinese ruimtevaart programma en dit model werd onder meer gebruikt bij de succesvolle lancering van een Australische satelliet in augustus van dit jaar. Als het model gereed is, wordt het met bloemen versierd. FOTO: EPA Maar dat is niet alles. Want vanaf nu staat elk patroon - in z'n eigen kleur - in vijf maten op het extra grote raderblad (maat 36 t/m 44). Bovendien biedt Burda een volledig nieuw kant-en-klaar raderblad, zodat u meteen kunt beginnen. Op deze manier is naaien nog eenvoudiger! Het oktobernummer is nu overal verkrijgbaar voor 6,75. BEPAAL JE EIGEN MODE MET burdQ 'n Echte ALNO is uit het goede hout gesneden. Samenwerking Air France met Air Canada PARIJS - Air France is gaan samenwerken met de Canadese luchtvaartmaatschappij Air Ca nada. De Franse staatsonder neming heeft gisteren laten we ten dat beide maatschappijen van plan zijn hun vluchten op elkaar af te stemmen en het overstappen op eikaars vlieg tuigen en het doorzenden van baggage gemakkelijker te ma ken. Voor Air France is de alli antie van belang met het oog op de onderlinge concurrentie tus sen de Europese luchtvaart maatschappijen om toegang te krijgen tot de nogal gesloten Noordamerikaanse markt. Ook Lufthansa is bezig in Noord- Amerika vaste voet aan de grond te-krijgen met een bod op Continental Airlines. LEIDEN: Houtwerf Keukens Lammenschansweg 130 tel. 071-769345. ALNO inbouwkeukens zijn er in heel veel verschillende uitvoeringen en mate-, rialen. Natuurlijk ook in hout. Ambachte lijk gesneden uit hout van de bovenste plank. Nog veel méér nieuws staat u te wachten bij de ALNO Select Dealer.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13