B irca helft leraren eiden voert actie Bouw Europees hoofdkantoor Nalco gestart Overvallers gingen professioneel te werk Gascoigne scoort bij zijn debuut in Rome B5 Een cadeau van formaat ageno met Sneeuwwitje in Frank Groothofs eigen wereld CeidócSouoont LEIDEN EN OMGEVING LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1992 NIHOF N In Leiden en om doet vandaag onge- procent van alle lera- ihet voortgezet en ba- irwijs mee aan de sta die die vandaag in wordt gehouden, kt uit een peiling van imene Bond van On- end Personeel. Bruine Boon in Leiden ng vanmorgen vroeg een rfose. Het etablisse- is door de onderwijsbon- OP, NGL en PCO inge- kantoortje waar de sta raren zich konden laten ren. Om 8.00 uur was stil, al kwam er rond die een telefoontje van ie- ie zich vanuit zijn bed ;en registeren. Hij kreeg ekest, de man werd ver- toch maar zelf langs te Vanaf een uur of negen le de ene docent na de linnen. De stakingsbe- op de diverse scholen n en omgeving bleek he- d te verschillen. Op scholen doet een hand aren mee (Louise de Co- holerigemeenschap) en dere scholen liggen van- elemaal plat (Telders- Vlietlandcollege in Lei- stakingsbereidheid on- leraren groot, weet do cent wiskunde F. Veldman. „Ze ker tweederde van de leraren doet mee. Alleen klas een en twee worden opgvangen, de rest van de leerlingen is vrij". De on wennigheid met het fenomeen staken is groot, blijkt uit de re acties van veruit de meeste lera ren. Zomaar een dag wegblijven, daar hebben ze heel veel drem pels voor moeten overwinnen. „Het is een raar idee om het werk te moeten neerleggen om het onderwijs te verbeteren", zegt een docente van het Stede lijk Gymnasium, waar ongeveer de helft van de leraren staakt. Een leraar van het Adelbert College in Wassenaar voelt ook zijn verantwoordelijkheden. „Bij ops staakt ongeveer de helft, maar dat betekent dat onze 1180 leerlingen door de niet-stakers moeten worden op gevangen". Solidariteit Solidariteit met de jonge lera ren is voor de meeste stakers het belangrijkste argument om vandaag actie te voeren. De ver grijzing onder het onderwijzend personeel baart hen grote zor gen. Het wordt jonge mensen volgens hen totaal niet aantrek kelijk gemaakt om het onder wijs in te gaan. „Die jonge lera ren hebben het heel zwaar, en krijgen daarvoor een honger- loontje. En een vaste aanstel ling, ho maar", roept een leraar. Het idealisme van het begin om voor een schijntje voor de klas te staan, verdwijnt na een paar jaar, weten de stakers. „In het begin vinden ze het best, zijn ze een beurs gewend en lijkt het in komen heel wat. Pas als ze wil len trouwen of een eigen flatje willen kopen, lopen ze tegen de lamp". De minister heeft weliswaar 633 miljoen beschikbaar gesteld voor het onderwijs, maar dat geld komt voor een deel uit de wachtgelden van werkloze lera ren. Dat stuit de stakers zeer te gen de borst. „Het is het overhe velen van het een naar het an der, en daar schiet je niks mee op", vindt onderwijzeres E. le Pair van de Teldersschool. „Eigenlijk staak ik voor jullie kinderen, heb ik gisteren tegen mijn leerlingen gezegd", zegt de docent Grieks en Latijn aan het Wassenaarse Adelbertcollege. „Want als je de laatste peilingen moet geloven, wil vrijwel geen enkele scholier nog leraar wor den. En dat móet in de toekomst wel ten koste gaan van de kwali teit van het onderwijs". In Alkemade staken vandaag de leerkrachten van drie van de ze ven basisscholen. Het gaat om de St.Jozefschool aan het Onel- plein in Roelofarendsveen, De Veenkragge aan de Lupine straat in Roelofarendsveen en de Christelijk Nationale School De Wegwijzer aan de Water gang in Oude Wetering. Ook een groot aantal leerkrachten van de Johannes XXIII MAVO aan de P. de Jongstraat in Roe lofarendsveen staken vandaag. De directieleden van Nalco geven in aanwezigheid van een aantal genodigden, het startsein voor de bouw van een Europes hoofdkantoor met laboratoria. I FOTO: WIM VAN NOORT lis over kunst Lakenhal 1 Samen met het vei- Sotheby's houdt mu- 5 Lakenhal op 17 okto- speciale kunstdag. Die s thema 'Kennis over Bezoekers kunnen hun instwerken meenemen, van het veilinghuis dan informatie te ge- de geschiedenis, her- n waarde van het voor- en restaurateur beant- iragen over restauratie vertegenwoordiger van >e politie doet dat met ng tot beveiliging. De g duurt van 10.00 tot ir. Per ingebracht voor- )rdt van de bezoekers drage van 2,50 ge- beschadigd over Rijn annen kabel J Een door onbeken- ir de Rijn gespannen iel heeft gistermiddag ilf vijf het roer en de beschadigd van de boot 38-jarige Lei denaar. De as in de omgeving van !n-roeivereniging lag over het water ge- t. Leden van Njord heb- kabel na het ongeluk :rd. Elco Brinkman beschermheer K en G LEIDEN Elco Brinkman, Leidenaar en fractievoorzitter van het CDA in de Tweede Kamer, wordt beschermheer van mu ziekvereniging Kunst Genoegen. Brinkman en K G heb ben al langer een hechte band. Zo trad de muziekvereniging op in een speciaal door de toenmalige minister samengesteld tele visieprogramma bij de start van Nederland 3. Brinkman brengt als beschermheer op 3 november een eerste kennisma kingsbezoek aan K G. Glaswerk aan gruzelementen WASSENAAR Een ongelukje met een vrachtwagen heeft gisteravond rond tien uur voor aardig wat overlast gezorgd op de Groot Haesebroekseweg, ter hoogte van Auberge De Kievit. Door een wat te scherpe bocht, vloog de zijdeur van de laadbak open. Tientallen kratten met glaswerk vlogen over de weg. Het wegdek was bezaaid met gebroken glas en de Reinigingsdienst van de gemeente rukte meteen uit met twee auto's en vier men sen om de zaak weer op orde te brengen. LEIDEN Een betere stad dan Leiden voor de vestiging van een Europees hoofdkan toor bestaat er niet, vinden de directieleden van Nalco Chemical Company, het Amerikaanse topbedrijf op het gebied van milieutech niek. Gisteren gaf de directie het startsein voor de bouw van een ongeveer 60 miljoen gulden kostend complex aan de Plesmanlaan iri Leiden. De lofzang van de directie van Nalco op de stad Leiden is luid en duidelijk. Het Amerikaanse bedrijf verruilt de huidige loka- tie van het hoofdkantoor, Pa rijs, voor Leiden vanwege de na bijheid van de universiteit, de gunstige ligging, de goede transportmogelijkheden, maar ook omdat het er zo 'gezellig' is. „Het is een kleine gemeenschap en prettig voor ons personeel om te wonen. En niet te verge ten, voor de kinderen van onze Amerikaanse werknemers, is er vlakbij een American School", aldus directielid W.H.Clark. Op onvervalste Hollandse klompen stonden ze gisteren in de Leidse modder, de vier direc tieleden van Nalco. Omringd door een groepje genodigden, onder wie de Leidse burgemees ter Goekoop, stak directielid Clark symbolisch de eerste spa de de grond in voor de bouw van het Europese hoofdkantoor met laboratoria. Het complex ver rijst op een vijf hectare groot terrein dat een driehoek vormt tussen de A44, N206 en de Rijn, op een steenworp afstand van het Bio Science Park van de Leidse Universiteit. De 'huisarchitect' van Nalco, de Amerikaan A.M. Kinney, te kende voor het basisontwerp van het complex. Voor de verde re uitwerking werd een Neder landse architect in de arm geno men. De keus viel op J. Kam- meijer van Austin Nederland bv, een onderneming die ook de bouw van het complex voor zijn rekening neemt. Volgens een woordvoerder van Austin wordt het een gebouw met een 'helde re uitstraling', met veel glas en wit aluminium. Rondom het drie etages tellende complex komt een parkachtig landschap met een aantal vijvers. Naar verwachting is het com plex pas in juni 1994 klaar, maar de verhuizing uit Parijs is inmiddels al in volle gang. De administratieve activiteiten van het kantoor in de Franse hoofdstad zijn al grotendeels verplaatst naar de tijdelijke vestiging van Nalco in Leiden. Ongeveer twintig medewerkers verhuizen de komende tijd van Parijs naar Leiden. Zodra de nieuwbouw vordert, zullen on geveer veertig werknemers, met name wetenschappelijk personeel, op de Nederlandse arbeidsmarkt worden gewor ven. Clark houdt rekening met een uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen op de langere termijn tot honderd. Samenwerking De belangrijkste reden voor Nalco om van Parijs naar Lei den te verhuizen was gelegen in het feit dat hier de universiteit binnen handbereik ligt. „We wilden graag dicht bij een uni versiteit zitten want we ver wachten veel van samenwer king", aldus Clark. Nalco, dat vestigingen heeft over de hele wereld, houdt zich bezig met water- en afvalzuivering en kan de know-how van Leidse weten schappers daarbij goed gebrui ken, bijvoorbeeld bij het onder zoek naar afbreekbaarheid en verwijdering van schadelijke stoffen als nitraten en sulfiden uit restafval. De olie-, staal- en papierindustrie zijn de grootste afnemers van de technologie van Nalco, dat vorig jaar we reldwijd een omzet had van ruim twintig miljard gulden. ADVERTENTIE LEIDEN De drie overvallers die het gistermorgen hadden ge munt op een kantoor van de Nutsspaarbank aan de Kooilaan in Leiden, wisten goed wat ze de den. Zo was hun vluchtauto kort tevoren gestolen in Amsterdam, en werden de politiehonden met peper op een dwaalspoor ge bracht. Twee mannen, hun ge zicht verborgen achter een bi vakmuts, drongen gistermorgen* om vijf minuten voor tien het fi liaal van de Nutsspaarbank aan de Kooilaan binnen. Eén van hen droeg een vuistvuurwapen, waarmee hij de aanwezigen be dreigde. Op dat moment waren er twee klanten, één schoon maakster en drie personeelsle den in de bank aanwezig. Aan vankelijk richtten de overvallers zich op de kasruimte. Toen ech ter duidelijk werd dat daar geen geld vandaan kon komen, richt te hun aandacht zich op de geld automaat. Het personeel had de automaat net gesloten, maar de overvallers dwongen hen de kluis weer te openen. De over vallers vertrokken met een geld- cassette, die ettelijke duizenden guldens bevatte. De omvang van de buit is echter niet exact be kend: op dat moment was niet bekend hoeveel geld er al via de geldautomaat was opgenomen. De overvallers vluchtten met een grijze Saab 900, die buiten klaarstond. Achter het stuur zat een derde persoon. De personen wagen was diezelfde dag vroeg in de morgen in Amsterdam ge stolen. Daardoor stond de auto ook nog niet als vermist geregi streerd. De wagen werd tien mi nuten na de overval teruggevon den in de Molenstraat. De poli tiehonden die meewerkten, had den in de wagen een spoor moeten kunnen vinden. Maar de honden konden niets meer uit richten toen bleek dat de over vallers de auto hadden volge- strooid met peper. De politie heeft veel assistentie gehad van het publiek. Het eer ste alarm werd geslagen door mensen buiten de bank. Zij ren- De vluchtauto, een Saab 900, werd nauwelijks tien minuten later terug gevonden. De wagen bleek in Amsterdam te zijn gestolen. FOTO: WIM VAN NOORT den het filiaal van Albert Heijn binnen, dat naast de bank ligt, en belden daar de politie. Pas daarna kwam het alarm van de bank zelf binnen. Toen bekend werd dat de overvallers waren gevlucht met een grijze Saab, kon de auto worden getraceerd door iemand die de beschrijving even tevoren via de politiescan ner had gehoord. Op dat mo ment zag hij de auto op de Ber- nhardkade rijden. Binnen tien minuten was de auto terugge vonden in de Molenstraat. Er werd onmiddellijk groot poli- tie-alarm gegeven, bestemd voor alle korpsen in Zuid-Holland. De daders konden immers alle kan ten op gevlucht zijn met een auto. Een helicopter van de rijkspolitie kon ook worden in gezet. De heli hing op het mo ment van alarm boven Gouda, en kon-luttele minuten later in Leiden worden ingezet. Veel heeft het speurwerk van boven echter niet opgeleverd. De politie heeft intussen goede hoop dat de daders snel kunnen worden getraceerd. Via de slachtoffers en het publiek be staan er goede signalementen van de overvallers en de be stuurder van de vluchtauto. Bei de overvallers waren 1,70 meter lang. Eén van hen had een gezet postuur, sprak Nederlands zon der accent en droeg donkere kle ding. De tweede overvaller wordt geschat op 25 jaar, had een donkere huidskleur, lang, zwart, grof krullend haar en sprak met, een accent. De be stuurder van de auto was mager, en had ook een getinte huids kleur. Poppenartsen op beurs in Holiday Inn LEIDEN - Beren en poppen, maar ook een groot aantal nauwkeu rig uitgewerkte miniaturen en sprookjes- en fantasiefiguren zijn zondag te zien op een poppen- en berenbeurs in Holiday Inn in Lei den. Ook liefhebbers van antieke poppen en beren kunnen hun hart ophalen. Poppendokter Wil Joukema verricht ter plekke kleine re paraties aan poppen en beren, terwijl een echte poppenchirurg ook spreekuur houdt. De chirurg is gespecialiseerd in het repareren van gebarsten en gebroken poppenledematen van celluloid. Wie de ma teriële waarde van zijn of haar pop of beer wil weten kan deze laten taxeren. De beurs is zondag geopend van 10.30 tot 16.30 uur. f Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. oothof speelt De Toverfluit art. Muziekteksten: Harrie Regie: René Groothof. De- Willems. Licht: Bhagat De- 23 september in de Leidse urg (première). 'AN TEYLINGEN s buigt zich teder over iderwagen. Daarin ligt van zijn dromen. Ze geten van een appel die )erse moeder haar heeft haar keel is een stukje blijven steken. Gelukkig komt het los door de kus van de prins en kan die het meisje dat hij al heeft doodgewaand toch in zijn armen sluiten. Pardon? Boven dit stukje staat dat het gaat om De Toverfluit, een bewerking van Mozarts Zauberflöte door Frank Groo thof, en deze passage komt in de oorspronkelijke opera niet voor. Inderdaad. Groothof ont deed het sprookje van de inge wikkelde (vrijmetselaars)sym- boliek en vervlocht het verhaal van Sneeuwwitje in de dubbele zoektocht naar de ideale vrouw. De koningin van de nacht is ja loers op de jeugd en de prachti ge stem van haar dochter Pami- na en geeft prins Tamino onder valse voorwendsels de giftige appel mee. We komen dat te we ten via vogelmens en fliereflui ter Papageno. Dat alles om het verhaal geschikt te maken voor een solo die begrijpelijk is voor een publiek van jong tot oud. En dat is hem uitstekend ge lukt. Frank Groothof is een boeiend verteller en acteur, volgde voor zijn jarenlange carrière bij het Werkteater het conservatorium en werkt bovendien graag voor kinderen, bijvoorbeeld in Se samstraat. Hij lijkt dus de idea le man om een project als De to verfluit in z'n eentje uit te voe ren. Twee succesvolle operabe werkingen gingen vooraf aan deze eenmansvoorstelling: Ido- meneo, ook van Mozart, en Fi- delio van Beethoven. Antiheld Papageno is de vertel ler. Prins Tamino krijgt hem te gen wil en dank mee als hij door drie hofdames wordt gered van een monster. Zij geven hem ook het portret van de prinses, waarna de zoektocht begint. Ook die van Papageno, die ook een vrouw wil die bij hem past. Ondanks veel tegenwerking en met behulp van magische attri buten loopt alles goed af. Groothof verandert met minie me, maar subtiele middelen in de personages die Papageno op voert in zijn verhaal, zingt tus sendoor de mannenrollen mee met een geluidsband en maakt volop gebruik van het inventie ve decor. Zo lukt het hem een ei gen wereld op te roepen en in iets meer dan een uur niet al leen een sprookje te vertellen, maar ook nog de aantrekkelijke kanten van een opera de revue te laten passeren. De Toverfluit is inderdaad muziektheater voor jong en oud geworden. Voor jong is de vervroegde aan vangstijd van zeven uur. Wie te laat komt, mist te veel. Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 O kwartaal (automatische betaling) f79,80 kwartaal via acceptgiro f82,80 Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ uma.iiiwiiiiiMümiEM

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11