SMóc 6omcmt Vaccinatie polio niet verplicht DE DANKBARE BOLCHRYSANT. Onzin I Vty B1 7 B3 B5 C7 3 Noodweer in Zuid-Frankrijk eist zware tol Gezondheidszorg 4 miljard duurder li Meerderheid Kamer wil beperking gezinshereniging buitenlanders Tweezitter die de trend volgt? Patiënt onder volledige narcose „luistert mee VN stoten Joegoslavië uit als lid 02 J r 14 Dagen Gratis^ CeidteQowumt WOENSDAG |3 SEPTEMBER 1992 m At/i A V t 22 PAGINA'S in drie katernen geestelijk leven Kcht Mei „geweldig boos" over brief bisschoppen ij snelheidscontrole lat even het gas eraf oen werpen nieuwe obstakels op eiden omgeving Bolkshuis verkoopt camping en winkelpanden louters: Tactiek is slechts bijzaak ck oogt goed, maar klinkt niet 8 PAGINA'S kwast als wapen bij [ychiater Piet Kuiper JTELIJK LEVEN/OPINIE ÉENLAND NLAND INOMIE iN/REGIO VERLENING 3ETBAL OP TV and 3, 19.55 uur: Studio Sport itbal: Noorwegen - Nederland, itie wedstrijd voor het WK '94. ADVERTENTIE '/iTiUH: I I kleuren kwaliteitsleder. Izits: f90,- a ook los leverbaar. "(-Jencikova) I Kwaliteit, design, voor de Hg 3n RDAM-C: Molsleeg 12, hk. Spui- -.o 020-6259866 AMSTERDAM: Willem ikJammelaan 11, Gelderlandpl., 020- 0 LEIDEN-C: Haarlemmerstr. 52a-54, *509 VLAARDINGEN-C Korte Hoog- 010-4346267. DEN HAAG: Denne- 070-3106314 UTRECHT: Gilden- 173 (Hoog Calharijne), 030-328869. MGEN: Oosterstraat 27, 050-134672 heKl '92. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25450. Losse nummers 1,50. Af en toe zon en mogelijk een bui. Minimumtemperatuur om streeks 9 graden. Middagtempe- ratuur ongeveer 18 graden. Wind uit zuidwest tot zuid, matig, kracht 3 a 4, langs de kust over dag nu en dan krachtig, 6. Voor uitzichten voor vrijdag tot en met maandag: af en toe zon en geen regen van betekenis. door WILK0 V00RD0UW VAISON-LA-ROMAINE - Het noodweer in het zuiden van Frankrijk heeft gister avond- en vannacht minstens zeventien levens geëist. Een tiental personen wordt ver mist en een honderdtal men sen is gewond geraakt. De Franse politie vreest dat het dodental als gevolg van het noodweer nog zal stijgen. De hevige onweersdepressie in de provincies Gard, Vaucluse, Ar- dèche en Dröme zou rond het middaguur aflopen, zo ver wachtte het Franse KNMI. Het noodweer, dat zich over de zui delijke helft van Frankrijk ver plaatste, brak gisteren los in en rond de Rhóne-vallei. Daardoor traden tientallen rivieren bui ten hun oevers. Deze vaagden alles op hun route weg. In het getroffen gebied is sprake van een apocalyptisch tafereel. Het ergst werd het vijfduizend in woners tellende stadje Vaison- la-Romaine getroffen. Het ni veau van de rivier l'Ouvèze, die door het stadje loopt, steeg in enkele minuten met ruim twee meter. De Romeinse brug in het centrum werd vrijwel geheel verwoest, net als diverse andere bruggen. Vaison was gedurende enkele uren volledig onbereik baar. Een bungalow-park in aanbouw werd volledig wegge vaagd, ruim dertig huizen stortten in. In Vaison werden vanmorgen twaalf doden ge teld. Naar schatting honderd Neder landse toeristen zijn in Zuid- Frankrijk ernstig getroffen door het noodweer. Hun auto's en caravans zijn omgewaaid of meegesleurd door modder- en waterstromen. De schade voor de Nederlandse toeristen loopt in de honderdduizenden gul dens. De toeristenbond ANWB heeft vanuit het steunpunt in Lyon enkele mensen naar het rampgebied gestuurd om de schade te inventariseren. Veel toeristen zullen terugkeren naar Nederland omdat zij al hun bezittingen zijn kwijtge raakt. Pagina A5: Slachtoffers in auto verrast DEN HAAG - De totale kosten van de Neder landse gezondheidszorg stijgen volgend jaar met 7,6 procent. Dat is bijna vier miljard gulden meer dan dit jaar naar verwachting wordt uitgegeven. Dit staat in het Financieel Overzicht Zorg 1993 dat komende maandag wordt gepubliceerd door staatssecretaris Simons van volksgezondheid. De kostenstijging zijn onder meer het gevolg van ho gere personeelskosten en de explosieve groei van de psychiatrische zorg. In totaal raamt het minis terie de kosten voor de gezondheidszorg in 1993 op 55,8 miljard gulden. De kosten voor de zorg zullen meer uit eigen por temonnee betaald moeten worden. Uit het Fi nancieel Overzicht .blijkt dat 0,3 procent meer uit eigen betalingen wordt bekostigd dan nu het ge val is. Gemiddeld wordt nu 14,9 procent van de kosten betaald uit eigen bijdragen zoals eigen ri sico's, onverzekerde medische zorg en inkomens afhankelijke betalingen voor verzorgings- en ver pleeghuizen. De verhoging van de eigen betalingen (756 mil joen meer) is voor een belangrijk deel het gevolg van hogere inkomensafhankelijke bijdragen in bejaardenoorden, verpleeghuizen en gezinsver zorging. Daarnaast wil Simons beginnen met een vermogenstoets in verzorgingstehuizen en eigen bijdragen voor psychotherapie en hulpmiddelen. Voor die maatregelen die nog niet door de Kamer zijn goedgekeurd heeft hij een bedrag van 180 miljoen gulden ingeboekt. Broers en zussen poliopatiënt zijn ook besmet DEN HAAG De vier kin deren bij wie tot nu toe be smetting met het poliovirus is vastgesteld, zijn broers en zussen van de 14-jarige jon gen die met kinderverlam ming in een ziekenhuis is opgenomen. Ze behoren tot een gezin met in totaal elf kinderen. Een besmette zus werkt in een christelijk be jaardenhuis waarvan ver moedelijk enkele collega's ook niet tegen polio zijn in geënt. Op het ogenblik wordt bij mensen met wie de besmette leden van het ge zin veel contact hebben, na gegaan of ze de infectie heb- DEN HAAG Staatssecre taris Simons van volksge zondheid is niet van plan ou ders te verplichten tot het la ten inenten van hun kinde ren tegen polio. Vaccinatie behoort volgens hem tot de eigen verantwoordelijkheid van de burgers. In ons land wordt circa negen tig procent van alle baby's ge vaccineerd tegen kinderverlam ming. Een kleine groep mensen ziet daar niets in, meestal om religieuze redenen. Maandag werden in een refor matorisch gezin te Streefkerk, gelegen in de Zuidhollandse Al- blasserwaard, vier gevallen van polio geconstateerd. Bij een 14- jarige jongen zijn verlammings verschijnselen geconstateerd. De overheid stelde gisteren een draaiboek voor massale vacci natie in werking. Gezondheidsdiensten in Neder land hebben hun handen vol Honderden Hagenaars lieten zich gisteren bij de GGD, voor de zekerheid, inenten tegen polio. aan de vaccinatiecampagne. Honderden mensen belden op naar speciale informatienum mers of kwamen naar vaccina tie-spreekuren die de GGD's in de elf'gevarenregio's' in allerijl hebben ingesteld. In Den Haag lieten zich gistermiddag binnen een uur na opening van het spe ciale polio-bureau al 500 men sen vaccineren. Hoewel Am sterdam en Den Haag niet tot de directe risicogebieden beho ren, hebben de GGD's in deze steden besloten om die niet of onvoldoende zijn ge vaccineerd uit voorzorg alsnog op te roepen. Pagina A3: Polio 1992 is geen uitslaande brand DEN HAAG Een meerder heid in de Tweede Kamer vindt dat het kabinet stren ger moet worden als het gaat om de toelating van migran ten tot ons land. Naast oppositiepartij WD is nu ook regeringsfractie CDA tot de conclusie gekomen dat er paal en perk gesteld moet worden aan met name de gezinsvor ming en gezinshereniging door buitenlanders. Dat kan leiden tot een botsing met de andere regeringspartij, de PvdA, die vindt dat het beleid van het ka binet op dit punt al beperkend genoeg is. De sociaal-democra tische coalitiegenoot van het CDA wijst op de vele regels die de Vreemdelingenwet nu al be vat als het gaat om de over komst van (toekomstige) ge zinsleden van buitenlanders. CDA-woordvoerder Krajen- brink trok zich daar gister avond in een debat over het Minderhedenbeleid van PvdA- minister Dales (binnenlandse zaken) niets van aan. „Het we reldwijd aanzwellende migra- tievraagstuk doet zich ook gel den in Nederland. De instroom van migranten is relatief hoog en vraagt kritische doorlich ting. Met name de gang van za ken rond gezinshereniging en gezinsvorming moet onder de loep worden genomen. Wij wil len graag concrete voorstellen van het kabinet zien Aan wat voor maatregelen het CDA precies denkt, maakte Krajenbrink niet duidelijk. De WD meent dat buitenlanders niet meer automatisch toestem ming dienen te krijgen om een vrouw uit hun geboorteland te gaan halen. De migranten zou den juist gestimuleerd moeten worden een echtgenote te zoe ken in de kringen van hun land genoten in Nederland. Ook vinden de liberalen dat er strengere regels moeten komen als het gaat om hereniging van gezinnen. Het zou niet nodig zijn dat ook mensen die wel fa milie zijn maar niet tot het ge zin van een gastarbeider beho ren bijna automatisch aan ver blijfsvergunningen worden ge holpen. Door gezinsvorming en gezins hereniging stijgt het aantal mi granten in ons land jaarlijks met enige tienduizenden. SRV-man krijgt dreun LEIDEN Een 40-jarige me dewerker van de SRV, de rij dende supermarkt, heeft gister middag op de Hoflaan in Leiden een klap gekregen van een on bekende man. De SRV-man zat achter het stuur en stond even midden op straat stil om men sen te bedienen. Daardoor werd de doorgang versperd voor een aankomende auto. De bestuur der van deze auto werd hier door zo kwaad dat hij de SRV wagen binnenging en de mede werker een dreun verkocht. Vloekend en tierend maakte hij zich uit de voeten en reed weg in zijn auto. Van hem ontbreekt elk spoor. Bewoners mishandelen ongewenste parkeerders LEIDEN Een 22-jarige Lei- denaar en een 23-jarige Am sterdammer zijn gisteravond rond half twaalf op de Oost- dwarsgracht in Leiden mishan deld. Bewoners van het huis waar het tweetal zijn auto voor parkeerde, wilden de auto weg hebben. Een man en een vrouw schreeuwden uit het raam dat ze weg moesten, anders zouden ze de auto wel even op z'n kop zetten. Toen schreeuwen niet hielp, stapte de man, vergezeld door een jongere man, naar bui ten. De Amsterdammer werd bij zijn keel gegrepen, de Leide- naar kreeg klappen. De auto hebben ze maar verplaatst. ADVERTENTIE ADVERTENTIES Als je de nieuwe IKEA katalogus bijdehand hebt, dan zit je goed! 328 pagina's vol woon- ideeën met keuze uit banken in meer dan 450 uitvoeringen. L De nieuwe IKEA katalogus. Gebruik 'm. INDONESISCH AFHALEN SARINAH Winkelcentrum Babyion Plaza Rotterdam Goudenrcgenplcin NEW YORK - De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren met grote meerderheid besloten om het nieuwe Joegoslavië, bestaande uit de republieken Servië en Montenegro, als lid uit te sto ten. De stap is een nieuwe poging om de regering in Belgrado te dwingen tot een vredesregeling met Bosnië-Hercegovina en de andere afgescheiden republie ken van de vroegere federatie. In de door de Veiligheidsraad opgestelde resolutie, die de Al gemene Vergadering met 127 tegen 6 stemmen bij 26 blanco- stemmen en 20 onthoudingen aannam, staat dat het nieuwe Joegoslavië zich niet kan be schouwen als de opvolgerstaat van het oude Joegoslavië en net als Kroatië, Slovenië en Bosnië-Hercegovina het VN-lidmaatschap opnieuw moet aanvragen. Het is de eerste keer in het be staan van de in 1945 opgerichte VN dat een lidstaat wordt uit gestoten. In 1974 werd Zuid- Afrika als stemgerechtigd lid van de Algemene Vergadering geschorst, maar het Zuidafri- kaanse lidmaatschap bleef toen wel gehandhaafd. In de marge van de Algemene Vergadering pleitte minister Van den Broek van buitenland se zaken voor een resolutie van de Veiligheidsraad die alle vluchten boven Bosnisch grondgebied verbiedt. Het pro bleem is of naleving van een dergelijke resolutie met militai re middelen moet worden afge dwongen, erkende Van den Broek. Volgens de jongste berichten over de gevolgen van een gra naatinslag gisteravond op een gaarkeuken van het Rode Kruis in Sarajevo hebben drie mensen de aanslag niet overleefd. Radio Sarajevo meldde dat de Rode Kruispost in het centrum van Sarajevo vol met mensen was toen de tankgranaat het onder komen trof. Bij een Servische artillerie-aanval op een zieken huis in Bihac, in het noordoos ten van Bosnië, zijn negen men sen om het leven gekomen. Zo'n twintig anderen raakten ge wond, van wie velen zwaar. MuseumladdeR Profiteer nu van onze aanbieding en koop zo'n fraaie, rijkbloeiende bolchrysant.Zet hem op een lichte plek in de huis kamer en geef hem regelmatig flink wat water en af en toe een dompelbad. U zult dan nog heel lang plezier van hem hebben. Want dank baar dat-le is! Bolchrysant, per stuk Aanbieding is geldig (in winkels met een bloemenafdellngl tot en met zaterdag 26 sep tember aanstaande, zolang de voorraad strekt. ROTTERDAM Artsen en verpleegkundigen moeten in de operatiekamer voorzich tig zijn met wat ze zeggen. De kans bestaat dat de patiënt meeluistert, ook al is hij on der volledige narcose en kan hij zich achteraf niets bewust herinneren. Deze waarschuwing is afkom stig van M. Jelicic die volgende week woensdag aan de Eras mus Universiteit in Rotterdam promoveert op een proefschrift over onbewuste informatiever werking tijdens algehele anes thesie. Uit zijn onderzoek is ge bleken dat patiënten die tijdens een operatie onder volledige narcose via een koptelefoon op beurende suggesties te horen krijgen, sneller herstellen dan patiënten die andere suggesties of zó maar geluiden krijgen toe- Dertig jaar geleden verschenen er in de medische vakpers al be richten over patiënten diertij- dens een narcose onbewust ge luiden hadden waargenomen en die na de operatie of angstig waren. Later waren ze onder hypnose in staat om tijdens de operatie gemaakte vervelende uitlatingen te repro duceren. Sindsdien proberen weten schappers onbewuste waarne ming van geluiden tijdens alge hele anesthesie op een experi mentele manier aan te tonen. In zijn proefschrift beschrijft Jelicic vief onderzoeken. Zo kregen galblaaspatiënten tij dens de operatie opbeurende suggesties „toegediend". Het bleek dat zij eerder uit het zie kenhuis konden worden ontsla gen dan lotgenoten die andere suggesties of zo maar wat gelui den te horen hadden gekregen. Andere onderzoeken, met ge heugentests, brachten Jelicic tot de slotsom dat er inderdaad sprake is van onbewuste waar neming. Bovendien werd duide lijk dat niet alleen oude, be staande kennis tijdens de nar cose kan worden geactiveerd, maar dat ook nieuwe informa tie kan worden „aangeleerd", ook al had geen van de patiën ten bewuste herinneringen aan de operatieperiode. In de Tweede Kamer mag veel worden gezegd, maar niet alles. Zo is het woord 'onzin' er lange tijd taboe geweest. Een kamerlid had het woord tijdens een of ander debat nog niet uitgesproken of de kamervoorzitter greep al in. WD-kamerlid Lauxtermann heeft daar nu naar het schijnt een einde aan gemaakt door de woorden van staatssecretaris Heerma te citeren en vervolgens uit te roepen, dat het onzin was. Kamervoorzitter Deetman deed echter niets. Of nu in het vervolg het woord 'onzin' wel mag worden gebezigd staat nog helemaal niet vast. Hangt van de context af, zeggen ze in de Kamer. Om dat allemaal goed te kunnen volgen is het natuurlijk onzin om geen krant te lezen. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) p O kwartaal f. 82,80. I I 1 Dhr/Mevr:Voorl: I Straat:I I Postcode/Plaats: Gewapende overval op Nutsspaarbank LEIDEN Op de Nutsspaarbank aan de Kooilaan in Leiden is vanmorgen rond zeven minuten voor tien een gewapende overval gepleegd. Twee mannen drongen gemaskerd, en gewapend met vuistvuurwapens het kantoor binnen en eisten het geld. Op dat moment zouden er wel klanten aanwezig zijn. Hoeveel personeels leden erbij betrokken waren, was op het tijdstip van sluiting van deze krant pog niet bekend. De omvang van de buit staat evenmin vast. De mannen - beide 1.70 lang, met donker halflang haar, de ene met een normaal postuur, de ander wat gezet verdwenen in een donkere auto die bestuurd werd door een derde man. De wa gen werd tien minuten later leeg teruggevonden in de Molensteeg. Telefoon: (voor controle op bezorging) Bei 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 1^501 VC Den Haag

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1