Aanleg geluidwal overslag terrein begint eindelijk eugdigen in j mijnstreek rijgen eerst olioprik Laatste 'Achter het nieuws' uilverwerking Leiden moet eind dit jaar 12 miljoen ophoesten ra* 14 mille stolen uit idingzaak Voormalig raadslid Woudstra overleden CcidócSouAont een reden voor paniek Leiden £<- n Slimme EHBO-kit 4K EN OMGEVING LEIDSE COURANT DINSDAG 22 SEPTEMBER 1992 )EN/DEN HAAG - De ïlei het samenwer- sverband van Leiden en ggende gemeenten op gebied van vuilverwer- moet voor het einde het jaar 12 miljoen gul- ophoesten. Dat is de re- ng die Leiden krijgt ge- snteerd voor het niet ven van de vuilverbran- (GAVT) op Ypenburg. Jagelijks bestuur van de SAVA, het samenwerkingsver band van 35 Zuidhollandse ge meenten dat de vuilverbran ding moest realiseren, wil de sa menwerking begin volgend jaar beëindigen. Nu de belangrijkste doelstelling is afgeblazen, zien de gemeenten niets meer in voortzetting van de samenwer king. Het SAVA-gebied zal dan worden opgedeeld in kleinere samenwerkingsgebieden. Als de SAVA ophoudt -te be staan, bestaat de wettelijke ver plichting dat ook alle schulden zijn afgelost. Maar in de voorbe reiding van de bouw van de GAVI is al 120 miljoen gulden gaan zitten. Dat wordt nu om geslagen naar de gemeenten al naar gelang de hoeveelheid vuil die ze naar de GAVI zouden aanvoeren. Voor Leiden hoeft dat geen ver hoging van de afvaltarieven te betekenen. Leiden hoopt de stij gende lasten te kunnen com penseren door besparingen via een scheidings- en vergistings- installatie. De bouw van zo'n installatie wordt nu voorbereid in Leiden. De kosten voor vuil verwerking zouden hierdoor joen gulden in de boeken. Er fors moeten kunnen dalen. In wordt nu een koper gezocht Den Haag moeten de burgers wel vrezen voor een forse stij ging van de afvaltarieven: Den Haag voert nu nog goedkoop af op zijn eigen vuilverbranding maar die moet dicht, en de ge meente moet 52 miljoen gulden voor de GAVI opbrengen. Overigens bestaat er grote kans dat de deelnemende SAVA-ge- meenten later nog geld terug krijgen. Het terrein waar de GAVI gebouwd had moeten worden, staat nog voor 39 mil- voor het terrein, en wordt op een overheidsorgani satie die er woningen en be drijfsterrein wil realiseren. Partner Toen dit voorjaar de GAVI defi nitief werd afgeblazen, gingen er al stemmen op om het sa menwerkingsgebied op te 'de len. De samenstelling van 35 gemeenten werd onwerkbaar genoemd. Na de zomer zou er een notitie uitkomen waarin de toekomst van de SAVA werd be sproken. Milieuminister H. Al ders had echter bij gelegenheid laten weten dat de SAVA niet moest worden opgeheven alleen omdat de vuilverbranding niet meer wordt gebouwd. Leiden wilde verder met haar huidige samenwerkingsver band, de Gevulei. Later zou er aansluiting gezocht moeten worden met het afvalverband Alphen aan den Rijn en omstre ken. De afvalregio Duin- en Bollen streek achtte De la Mar, tevens voorzitter van de Gevulei, geen geschikte partner. 2 In een kledingzaak in inkelcentrum van Lisse is icht rond half vier voor 10 gulden aan goederen ge- De inbrekers kwamen ikel binnen door met een jksel de toegangsdeur te den. In zeer korte tijd :n zo'n 70 truien weggeno- Verder werd de kassa met in een paar honderd gul- rvuilde honden huis gehaald )EN De Leidse politie gistermiddag twee bou- weggehaald uit een flat- Mg aan de Arendshorst in en. Bij gebrek aan verzor- door de eigenaar, een 45- eLeidenaar, waren de die- ernstig vervuild. Omwo- jen hadden vanwege stank- ist de politie ingescha- De honden zijn overge- pt naar het asiel. LEIDEN Maanden later dan beloofd aan de bewoners van de Rijn- en Schiekade en omgeving begint morgen de aanleg van een geluidwal langs het voor malige Van Gend en Looster rein aan de Haagweg. Het terrein is inmiddels al twee jaar in gebruik als overslagter rein voor containers met huis vuil. Die worden sinds de slui ting van de Leidse vuilverbran ding van daaruit vervoerd naar de VAM in Drente en Icova in Amsterdam. Buurtbewoners hebben vanaf het begin van de overslag ge klaagd over stank- en geluid hinder van het terrein. Dat leid de tot de-toezegging dat er het afgelopen voorjaar een geluid wal zou komen. Marianne Jans sen van het comité 'Begelei dingscommissie Container Transport': „Eigenlijk begint de aanleg maanden te laat". Ze heeft daar wel begrip voor. „De vertraging heeft te maken met de samenwerking tussen het bedrijf dat het terrein beheert, Afzet Container Transport Ser vice, en de NS die eigenaar zijn. Verder was er een bodemonder zoek nodig om te zien of er geen verzakkingen zouden ontstaan. Dat kostte meer tijd dan ver wacht". Zij vindt het bovendien jammer dat er nog niets aan de stank is gedaan. „Het is nu minder warm waardoor de overslag minder stinkt. Ik weet dat er proeven worden gedaan met geursprays, maar het moet nog blijken of dat middel niet erger is dan de kwaal". De opzet van de buurtbewoners is steeds geweest de overslag helemaal uit het gebied te ver bannen. Janssen is echter rea listisch genoeg om te zien dat dat niet zomaar lukt. „Er is geen alternatief. Verplaatsen geeft elders ook problemen, dan wordt het probleem alleen maar verplaatst". Man gepakt met tas vol nieuwe jassen LEIDEN Een 24-jarige Leidenaar is gistermiddag in de Jan Vos- sensteeg in Leiden aangehouden met een tas vol gloednieuwe jas sen. De politie die aan het surveilleren was, zag de man slepen met de uitpuilende tas en vroeg hoe hij aan de inhoud kwam. Hij beweerde de jassen net bij de stomerij te hebben opgehaald. Na een kijkje in de tas bleek dat de prijskaartjes nog aan de kledingstukken zaten. Nog niet bekend is, waar de jassen zijn weggenomen. Brommer op voetpad veroorzaakt aanrijding ALPHEN AAN DEN RIJN Een 43-jarige man uit Ter Aar is gis termiddag op de Eisenhowerlaan in Alphen licht gewond geraakt bij een aanrijding met een bromfietser. Om duistere redenen reed de bromfietser, een 27-jarige man uit Woubrugge, op het voetpad, parallel aan het fietspad van de Eisenhowerlaan. Toen de fietser, die wel gewoon van het fietspad gebruik maakte, rechtsaf wilde slaan reed de brommer die rechtdoor wilde, hem aan. De fietser liep hierbij kneuzingen op. Automobilist rijdt in op parkeerwachter LEIDEN Een onbekende au tomobilist heeft gisteren gepro beerd een 30-jarige parkeer wachter uit Leiden op de Nieu we Beestenmarkt in Leiden aan te rijden. De man liep met een collega over de Nieuwe Bees tenmarkt. Toen hij wilde over steken, kwam er een auto aan. Deze reed niet zo snel, maar gaf een dot gas toen hij de parkeer wachter opmerkte. De parkeer wachter kon nog net opzijsprin- gen. Hij heeft inmiddels aangif te gedaan van een poging tot Vrouw breekt benen Een 21- jarige vrouw uit Best heeft gis ternacht beide benen gebroken bij een aanrijding in de Steen straat in Leiden. De vrouw zat bij een vriendin achterop de fiets die kwam vanaf de Blaüw- poortsbrug. Een 24-jarige auto mobilist uit Leiden reed hen te gemoet en gaf de fiets bij het passeren niet voldoende ruim te. Daarbij werden de benen van de vrouw, die achterop zat, LEIDEN Naar nu pas be kend is geworden, is vorige week donderdag op 89-jarige leeftijd Cornelis Woudstra overleden. Woudstra was bijna 20 jaar gemeenteraadslid voor de protestanst-christelijke frac tie, die later opging in het CDA. Voor zijn verdiensten voor de stad ontving hij in 1978 de ere penning van de stad Leiden in zilver. Cornelis Woudstra werd in 1903 geboren in Leiderdorp en was lange tijd advocaat in Lei den. Als bestuurslid en als voor zitter was hij gelieerd aan vele Leidse verenigingen en instel lingen. Zo was hij lange tijd ver bonden aan de Vereniging voor Christelijk Middelbaar en Voor bereidend Hoger Onderwijs en aan de Commissie voor Samen werking voor de Arbeid onder Studenten en afgestudeerden der Leidse Universiteit. Vanaf eindjaren '40 maakte hij deel uit van de protestants- christelijke fractie in de Leidse gemeenteraad. Daar maakte hij bijna twintig jaar deel van uit. Deze fractie ging begin jaren '80 op in het CDA. Toen had Woudstra al een definitieve punt achter zijn politieke leven gezet. Na zijn raadslidmaat schap werd hij in 1967 voorzit ter van de commissie voor be roepschriften. Elf jaar later, in 1978, trad hij in die functie af. Mede vanwege zijn inzet voor de commissie verleende de stad hem in 1978 de erepenning in zilver. In de overwegingen voor de onderscheiding valt te lezen dat de commissie onder zijn lei ding 'is uitgegroeid tot een in stituut van rechtsbescherming voor de burger, dat plaatselijk in ruime mate vertrouwen wekt, en op landelijk niveau tot voorbeeld strekt'. Woudstra was ook ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hij is vandaag begraven. Postcode/plaats: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. O maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f79,80 O kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de EHBO-kit naar: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ ir nique roso HEN AAN DEN RIJN- v DEN De groep jeugdi- Sj n de Rijnstreek Alphen |1 den Rijn en omgeving) H ,et eerste worden bena- voor een poliovaccina- H (let name de jeugd die m of onvolledig is ingeënt H i polio (kinderverlam- P vormt een risicogroep. 11 :egt L. Jonkers, directeur IJ e GGD Rijnstreek. De re- an de GGD Rijnstreek is imerkt als één van de risi- rieden, waar de ziekte zich rerspreiden. In eerste in- ie wordt uitgegaan van ■4 roep van zo'n 2000 jeugdi- §5 lie niet of onvolledig in- is, zodat zij een risico- 1 vormt. Daarna komt de ivan personen die na 1930 i| en zijn, en vijftien jaar ge il voor het laatst zijn in- Personen die voor die da- zijn geboren, hebben tal al een natuurlijke af- upgebouwd. Als zij echter 5 :en prik of een suikerklon- it vaccin willen komen ha ll jn ze welkom. ns Jonkers start de vacci- campagne morgen. De pi b plaats en tijd wordt van- -1 bekend gemaakt. De direc- wil benadrukken dat er reden is voor paniek, ook le Rijnstreek als risicoge- i aangemerkt. „Iemand die ||j goede hygiëne in acht it, kan nauwelijks besmet De verspreiding van het H vindt voornamelijk via de sting plaats". Het ziekte- J is zo divers, dat er niet in nene termen van bepaalde ■5! itomen kan worden ge sproken. „Er is in het algemeen sprake van griep-achtige ver schijnselen. Maar dat betekent niet dat iedereen die grieperig is, nu meteen bang moet zijn dat hij polio heeft. Daarna vol gen verlammingsverschijnse len, het eerst in armen en be nen". De telefoons bij de GGD in Al phen stonden niet onmiddellijk roodgloeiend. „Waarschijnlijk zijn mensen eerst naar hun ei gen huisarts gegaan". En als om te benadrukken dat de be volking zich geen al te grote zorgen hoeft te maken: „Er hoeven echt geen scholen geslo ten te worden". Leiden De GGD in Leiden werd wel vanaf de eerste minuut bedol ven onder de telefoontjes, ook al valt de regio Leiden buiten het bedreigde gebied. „Er wordt wel een planning voor de vacci natie gemaakt", zegt directeur J. Groenenberg. „Maar het is uitgesloten dat het virus zich hier bevindt. We hoeven ons hier minder druk te maken dan in Alphen of op de Zuidholland se eilanden". Toch kunnen mensen die absolute zekerheid willen, zich binnenkort ook irr Leiden laten inenten of een sui kerklontje komen halen met een vaccin. In Zuid-Holland is een groot scheepse inentingsactie op gang gekomen nadat de be smetting werd ontdekt van een 14-jarige jongen uit Streefkerk. Hij raakte besmet met een zeld zame stam van het poliovirus, die minder gevaarlijk is dan de normaal in Nederland voorko mende soorten. Waarschijnlijk heeft hij het in het buitenland opgelopen. Stoffies Onder de stralen van een laatste zomerzon, togen honderden mensen gistermiddag naar de Aalmarkt. Daar werd de hele dag een stoffenmarkt gehouden, in het kader van de Leidse thema- markten. Dit jaar werden al een voörjaarsplanten-, een gerani um- en enkele boeken- en stof- fenmarkten gehouden. Na een moeizame start, waarbij zowel publiek als kooplieden aan het fenomeen 'themamarkt' leken te moeten wennen, lopen de mees te themamarkten nu goed. Het weer speelt daarbij echter een grote rol. Zo werd een maand geleden een boekenmarkt afge last omdat het stormde en hagel de. Boekhandelaars wilden hun waren daar niet aan blootstellen. De stoffenhandelaars hadden daar gisteren beduidend minder last van. FOTO: WIM VAN NOORT Forum Studentenvereniging Catena houdt vrijdag een forumavond over racisme en minderheden beleid. Landelijke vertegen woordigers van partijen als D66, Groen Links, PvdA, WD en CDA gaan met elkaar en met het publiek in de zaal in discus sie. Aan vang 20.15 uur bij Cate na in de Kolfmakerssteeg 8, Lei den. Tienerkookcursus Jongens en meisjes van 11 tot en met 13 jaar die houden van ko ken, kunnen zich vanaf vrijdag vier keer uitleven tijdens de kookcursus van buurthuis Mir t/Honken in De Kooi in Leiden. De bedoeling is dat op vier vrij dagmiddagen gerechten uit vier ALLERLEIDS verschillende landen klaarge maakt. Als eerste is Suriname aan de beurt. Samen met een echte Surinaamse kok wordt een maaltijd bereid, die aan het eind van de middag wordt opge geten. De cursus duurt van 15.30 tot 17.00 uur. Deelname aan de cusus kost tien gulden. Kledingbeurs De jaarlijkse kinder- en jonge- renkledingbeurs in buurthuis Op Eigen Wieken wordt op za terdag gehouden van 10.00 tot 12.00 uur. Winterkleding en schoenen die nog in goede staat verkeren, kunnen worden inge bracht op vrijdag 25 september van 19.00 tot 21.00 uur. Afreke nen en terughalen van de inge brachte kleding vindt plaats op zaterdag tussen 14.00 en 14.30 uur. De onkosten van de beurs worden gedekt door vijftien pro cent van de opbrengst in te hou den. Wandelen De Wandelkring Leiden en om streken houdt aanstaande za terdag en zondag wandeltoch ten over 5, 10, 15, 25 of 40 kilo meter door de bossen en duinen tussen Noordwijk en Zand- voort. Gestart wordt vanaf café restaurant De Duinpoort aan de Langevelderlaan 22 in Noord wij kerhout tussen 9.00 en 14.00 uur. Het inschrijfgeld bedraagt drie gulden per persoon. Alleen de tochten over 25 en 40 kilome ter kosten vier gulden per per soon. Elke deelnemer ontvangt een medaille. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. 1 Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.:

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9