PydA: argumenten 2300 ontslagen Hoogovens mogelijk ondeugdelijk auwe reactie op plan van Bush voor grondstoffenindicator Economie ,PTT-zaken bij SRV vraagt om problemen' AI H Leidse Courant i dinsdag 22 september 1992 i i jna 200 miljoen verlies NedCar Bonden: Onrust onder personeel NedCar over topstructuur JllOND - Autoproducent NedCar met vestigingen in Hel- id en Born heeft in 1991 een verlies geleden van bijna 200 Den. Dat blijkt uit het jaarverslag dat onlangs is gedeponeerd Kamer van Koophandel. NedCar heeft er bewust van afge- jm de resultaten zelf openbaar te maken, aldus een woord der van het bedrijf. Eind vorig jaar veranderde het oorspron- |te Volvo Car in NedCar, met als aandeelhouders de Neder ige staat, het Zweedse Volvo-concern en het Japanse Mitsubis- Teg Het jaarverslag heeft voor een deel betrekking op Volvo Car en log een deel op NedCar. Daarom heeft de raad van bestuur in ren leg met de raad van commissarissen besloten deze keer geen ;e m conferentie te beleggen", aldus de woordvoerder.. lij het bedrijfsresultaat ook rekening wordt gehouden met bui- gwone baten en lasten blijft een verlies over van 74 miljoen, et jaarverslag wordt de verwachting uitgesproken dat zich dit een lichte verbetering zal voordoen. Volvo Car leed in 1990 eerlies van 75 miljoen. Het jaar daarvoor werd nog een winst aaktvan 55 miljoen. ism HELMOND/BORN - Onder het personeel van NedCar is volgens de vakbonden grote ongerustheid ontstaan na het bekend worden van een plan van de raad van bestuur over de topstructuur. Be stuurder H. van Rees van de Industriebond FNV heeft de raad van commissarissen en het ministerie van economi sche zaken laten weten dat hij het met dat plan absoluut niet eens is. NedCar wil alle activiteiten on derbrengen in één bv. Nu be staat NedCar nog uit een hol ding en twee aparte bv's voor ontwikkeling en produktie, res pectievelijk gevestigd in Hel mond en Born. Bovendien wil de raad van bestuur een mana gementteam formeren. Dat moet bestaan uit de vier leden van de raad van bestuur en drie operationele managers. Volgens Van Rees is er onder het personeel vooral commotie ontstaan door de voorgenomen benoeming van J.Huberts in de raad van bestuur. Huberts is nu nog directeur van de produktie bv in Born. „Hij doet dat goed. Het personeel wil niet dat hij •uit Born vertrekt", aldus Van Rees. Ook verzet het personeel zich tegen het voornemen om het Zweedse lid van de raad van be stuur, C. Germundsson, de ver antwoordelijkheid te geven over de produktie-activiteiten. „Gezien onze ervaringen met de Zweden vraagt dat om onge lukken", aldus Van Rees. Boos Het personeel in Helmond is boos omdat de directeur van de Helmondse bv, als het plan van de raad van bestuur doorgaat, in de toekomst alleen nog maar verantwoordelijk is voor de pro- duktontwikkeling. Nu vallen alle ontwikkelingsactiviteiten van NedCar nog onder zijn ver antwoordelijkheid. Tot slot is het de bonden een doorn in het oog dat er binnen de raad van bestuur kennelijk steeds sprake is van politiek touwtrekken. „Germundsson heeft andere belangen dan de Japanner N.Takehare. NedCar zou zijn gebaat bij een eenhoof dige leiding. Weliswaar is de stem van de Nederlandse voor zitter Sevenstern bij het staken van de stemmen doorslagge vend, maar dat is niet genoeg", aldus bestuurder Van Rees. Dat laatste wordt nadrukkelijk onderschreven door G. van Os van de Unie BLHP. Hij verwijt de raad van bestuur besluite loosheid. „Het zou voor NedCar heel goed zijn als er tijdelijk een crisismanager wordt aange steld, die knopen doorhakt", al dus Van Os. Overigens zijn er ook grote spanningen tussen het perso neel in Helmond en Born. De vertegenwoordiging van de Helmondse ondernemingsraad in de centrale ondernemings raad neemt al geruime tijd niet meer deel aan het overleg. „De werknemers in Helmond heb ben geen vertrouwen meer in het produktiepersoneel. Vanuit Born is bij verschillende gele genheden te kennen gegeven dat wat hen betreft Helmond wel kan worden gesloten", al dus Van Os. Een woordvoerder van NedCar wil geen commentaar geven. „De raad van bestuur heeft de centrale ondernemingsraad ge vraagd een advies uit te bren gen. Hangende die procedure geven wij nooit commentaar", derlandsche te: nk verlaagt ite speciale leningen 1 ihajTERDAM De Neder- Bank heeft haar rente n to peciale beleningen - een ument dat de rente op eldmarkt regelt - giste- verlaagd met 0,2 pro- mnt tot 9,1 procent, door kunnen banken in jj, irland goedkoper aan rai geld komen. - 3X1 ederlandsche Bank heeft en nte op de speciale belening omdat de positie van eni ilden ten opzichte van de emark is verbeterd. Daar- shet tarief voor de tweede verlaagd in twee weken ie d forige week maandag ver- de Nederlandsche Bank (rik I) de rente op de speciale eefl ingen samen met het dis- ook al na de discontover- ft p! van de Bundesbank. zakte de rente op de spe- St beleningen van §,7 pro- Ë3 procent, te ns een woordvoerder van it is de verhouding tussen de nde landse munteenheid en itse mark „goed". De Ne- ens ïdse gulden is samen met a 1 itse mark en de Belgische erg populair bij de valuta- daren. De munten staan Europees Monetair Stel- ""S) aan de top door de rente en, vergeleken met j[ dere Europese partners, in, ibiele economische ont- deüling. De Belgische bank haar rente op de speciale jen maandag- eveneens i en wel van 9,3 procent ,2 procent. ederlandsche Bank ver- eind augustus nog de Dp de speciale beleningen procent, het hoogste ni- an dit jaar. Toen zakte de ten opzichte van de iets weg. De mark was g gevraagd door zwakte dollar. Vooral de hoge rente maakte het voor :rs en speculanten erg ikkelijk om dollars te ver en Duitse marken te ko- IJMUIDEN Hoogovens IJmuiden motiveert het voorgenomen ontslag van 2300 medewerkers mogelijk met ondeugdelijk argumen ten. Dat hebben vertegen woordigers van de PvdA gis teren in Beverwijk gezegd na overleg met de onderne mingsraad van het staalcon cern en met vertegenwoordi gers van de betrokken bon den. Volgens PvdA-Europarlemen- tariër A. Metten en Tweede Ka merlid H. Vos geeft het te den ken dat Hoogovens overcapaci teit opvoert als één van de vijf oorzaken van haar teruglopen de resultaten. Uit vergelijkende cijfers over de staalproduktie in Europa blijkt deze tussen me dio 1991 en medio 1992 is afge nomen, behalve in Italië en Ne derland. Hoogovens heeft vol gens de PvdA'ers in die periode 10 procent meer staal geprodu ceerd. „Op die manier zou Hoogovens krachtig hebben bij gedragen aan de overcapaciteit, die nu als argument wordt ge hanteerd", aldus de parlemen tariërs. Ook vinden zij de klacht van Hoogovens over dumping van goedkoop staal door Oosteuro- pese landen ondeugdelijk. Het staalbedrijf blijkt bij de daar voor aangewezen instantie niet tegen de vermeende dumping te hebben geprotesteerd. Ook be twijfelen de parlementariërs of die dumping wel in hetzelfde marktsegment plaatsvindt als waarin Hoogovens met hoog waardig staal opereert. Zij zul- De staalfabrieken van Hoogovens in IJmuiden. len de EG vragen de beweerde dumping te onderzoeken. Maatregelen Ook zal Europarlementariër Metten de EG maatregelen vra gen tegen een nog steeds produ cerende hoogoven nabij Napels in Italië. De EG zou miljarden guldens steun hebben verleend om de produktie van staal uit deze hoogoven te beperken. De reductie zou om onbekende re denen echter niet zijn gereali seerd. De Napolitaanse hoogo ven zou circa twee miljoen ton staal per jaar op de Europese markt brengen. De parlementariërs willen EG- gelden ter voorkoming van massa-ontslagen aan de IJ- mond ten goede laten komen. Indien de aangekondigde ont slagen onontkoombaar blijken, zouden Europese fondsen moeten worden aangewend voor de verbreding van de eco nomische basis van de IJmond. Hoogovens zou daarbij initia tieven moeten nemen voor ves tiging van lichte, havengebon den industrie op haar terrei- foto:sp Kamerlid H. Vos heeft minister Andriessen vandaag in de vaste kamercommissie voor economi sche zaken nadere informatie over de situatie bij Hoogovens gevraagd. Morgen spreken de gemeentebesturen in het ge west IJmond met de directie van Hoogovens onder meer over de dreigende toeloop naar de regionale arbeidsmarkt. Na bestudering van de weder zijdse informatie zal mogelijk een tweede overleg tussen de PvdA, de bonden en de onder nemingsraad volgen. Aan het overleg namen gisteren ook de Noordhollandse PvdA-gedepu teerde G. de Boer en PvdA- voorzitter R. Vreeman deel. Gedwongen ontslagen In het overleg tussen het staal concern Hoogovens en de vak bonden over de aangekondigde reorganisatie zijn nog geen spij kers met koppen geslagen. De directie heeft niet toegezegd dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen en de bonden heb ben een dergelijke belofte niet als voorwaarde gesteld voor voortzetting van het overleg. De besprekingen gaan volgende maand verder. Van de 2300 te schrappen ba nen zouden er volgens de Hoog ovens-directie 1.000 via ge dwongen ontslag moeten ver dwijnen. De Industriebonden van FNV en CNV verklaarden na vergaderingen met hun le den bij Hoogovens dat gedwon gen ontslagen voor hen onaan vaardbaar zijn. Een woordvoerder van Hoogo vens zei dat de bonden de reac ties van hun leden gisteren heb ben overgebracht. De directie heeft nog eens uitgelegd waar om de ingrijpende maatregelen nodig zijn. De staalindustrie heeft wel toe komst, het staalverbruik neemt nog steeds toe, maar er is wel sprake van veranderend ge bruik. Om zijn positie veilig te stellen en te verstevigen moet het Hoogovens-concern inves teringen kunnen doen in nieu we produkten, produktiepro- cessen en technologieën. Om dat daar geld voor nodig is moet er zo snel mogelijk weer winst worden gemaakt, aldus de woordvoerder. Filosoof weg uit top ING Idoor PEET VOGELS AMSTERDAM Met de val van W. Scherpenhuijsen Rom als bestuursvoorzitter van ING, Nationale-Nederlanden en de NMB Postbank, is de in breng van de voormalige NMB bij ING vrijwel verdwenen. Dat juist Scherpenhuijsen Rom valt wordt door vriend en vijand be treurd. Hij stond bekend als en man met hoge morele waarden, die inspiratie putte uit de an troposofische levensbeschou wing. Een dubieuze privé-be- legging van 15 jaar geleden is hem nu echter opgebroken. Scherpenhuijsen Rom begon zijn carrière bij de Nederlandse landmacht. Als officier vervul de hij administratieve functies. In 1967 ging hij als controller voor de NMB werken. Via een accountantsstudie klom hij op binnen het bedrijf en in 1977 schopte hij het tot voorzitter van de raad van bestuur. Zijn beleid was er op gericht de NMB om te turnen van de wat suffige voormalige staatsbank tot een volwaardige bank naast de ABN, Amro en Rabobank. De inhaalrace leidde er toe dat de zorgvuldigheid niet altijd in acht werd genomen bij de NMB. Het afgelopen jaar kwam een aantal voormalige NMB be stuurders negatief in de publici teit wegens verstrengeling van privébeleggingen en zakelijke beleggingen van de bank. Scherpenhuijsen Rom had al in eeen eerder stadium de mede werkers van de bank op het hart gedrukt geen privébeleg gingen te doen die mogelijk tot belangentegenstellingen zou den kunnen leiden. Zelf had hij zo'n belegging bij van een klant van de NMB. Toen begin jaren tachtig de dis cussie oplaaide over privebeleg- W.E. Scherpenhuijsen Rom. foto: anp gingen van bankbestuurders concludeerde Scherpenhuijsen dat dergelijke beleggingen mo reel laakbaar waren, hoewel het wettelijk allemaal in orde was. Hij gaf dan ook onmiddellijk op dracht de belegging af te stoten, hetgeen hem op een financiële strop kwam te staan. Via de Volkskrant lekte het oude nieuws echter toch uit. Als de man die de morele waarden van de bankiers altijd hoog in het vaandel had trok hij de enige lo gische conclusie uit de onthul ling. Gisteren maakte hij be kend op te stappen als voorzit ter van het bestuur van ING, een functie die hij pas enige maanden bekleedde. Daarnaast moet hij ook aftreden als voor zitter van de Nederlandse Vere niging van Banken (NVB), de branchevereniging van het van- kwezen in Nederland. Binnen de NVB was Scherpen huijsen Rom actief met het op stellen van een code over prive- beleggingen waaraan bankiers zich moesten houden. Binnen ING had hij al een dergelijke code ingevoerd, die strenger was dan waar de Nederland sche Bank om vroeg. De late onthulling van de mis stap van Scherpenhuijsen Rom heeft alle schijn van een afreke ning. Binnen een jaar is op Tammes na de hele voormalige NMB-top uit de nieuwe combi natie verdwenen. stgroei BNG 17 procent IAAG De Bank voor landse Gemeenten heeft over de eerste zes !en van 1992 een winst n 110 miljoen, 17 it meer dan in de eerste van vorig jaar 94 mil- Het balanstotaal steeg "1,5 tot 80,9 miljard, zo de bank gisteren bekend-' ikt. De baten stegen met Dcent tot 136 miljoen, amelijk door een verbete de rentemarge en ho- aten uit de effectenporte- De lasten namen met. 5 it af tot 25,8 miljoen at de stijging van de loon- er dan gecompen- werd door het afgenomen i op externe krachten op rrein van de automatise- let betalingsverkeer ver- yEKeen „bevredigende a Bsultaaat over de tweede fjdj an het jaar zal een verde- iaaS betering ondergaan door slag van een negatief in el^Dsitief boeteresultaat in ca ervroegde aflossing. DEN HAAG „Wanneer de consument zijn PTT-zaken kan afhandelen bij de SRV- man dan vraag je om moei lijkheden. Dit is absoluut een verkeerde manier om klant vriendelijk te zijn". De Leeu warder officier van justitie mr. P. Bakker vreest een toe name van berovingen op SRV-wagens wanneer de PTT het plan doorzet loket ten in te richten in de rijden de kruidenierwinkels. Volgens Bakker zijn de melk boeren weerloos tegen perso nen met kwade bedoelingen. „Tegen wie of wat wil de SRV- man zich verdedigen? Kenne lijk is onvoldoende nagedacht over deze ontwikkeling". De PTT gaat naar de mening van de vertegenwoordiger van het Openbaar Ministerie terug op 'de ingeslagen weg dat de bevei liging een steeds belangrijker rol gaat spelen bij banken, su permarkten en tankstations. De angst bekruipt Bakker een beetje dat het aantal berovin gen een grote vlucht gaat ne men. Reeds nu al is'de SRV-wa- gen landelijk een gewild object voor gauwdieven, drugsver slaafden enzovoort. „Nee", al dus Bakker, „het lijkt me beter dat de PTT zijn eigen zaken gaat behartigen en de SRV-man zich bezig houdt met de ver koop van levensmiddelen en aanverwante artikelen. Juist in dit geval zou je kunnen spreken van schoenmaker blijf bij je leest". Bakker denkt dat met name in stille stadswijken en rustige straten de kans op een overval groot zal zijn. Vooral drugsver slaafden zijn tot alles in staat om aan geld of goederen te ko men om hun dagelijkse portie roesmiddelen te kunnen bekos tigen, stelt hij. „Of moeten we misschien wachten tot mogelijk eerst een rijdende neringdoen de ernstig gewond raakt of, nog erger, gedood wordt?", vraagt hij zich af. Overigens niemand uit de zui- vel-of levensmiddelendector tot dusver ernstig bezwaar ge maakt tegen het feit dat PTT- zaken in de nabije toekomst kunnen worden afgedaan tus sen boter, melk, kaas en eieren. De PTT heeft een experiment aangekondigd met een gecom bineerd rijdend postkantoor in een SRV-wagen. Scheef Het ziet eruit als een gebouw dat door een aardbeving ernstig is aangetast. Niets is minder waar, want het gebouw is zo ontworpen door de Amerikaanse architect Peter Eismann en staat in de Japanse hoofdstad Tokyo. Niet alleen de vorm is heel opmerkelijk, maar ook de kleur. Op aanwijzingen van de architect werd het roze geverfd. foto: anp (IINGTON - Op de Urgadering van het In- tionale Monetaire - (IMF) is gisteren ui- ii lauw gereageerd op het f lel dat de Amerikaanse lent Bush de voorgaan- [deed om de grondstof- lijzen te gebruiken als oort maatstaf voor de eve waarde van de ver- JS ende valuta's. Er wer- fote twijfels geuit over aktische betekenis van 2 'lan, dat jaren geleden 1 1 eens door de Verenig- eten werd gelanceerd. pleitte voor „een intensie- bruik van een economi sche indicator die de relatie ver gelijkt tussen onze valuta's en een mandje grondstoffen, waar onder goud". IMF-topman Mi chel Camdessus sprak gisteren beleefd van „een nuttige sug gestie", maar hij stelde vast dat het IMF de grondstoffenprijzen nu al nauwlettend volgt. „Zo'n indicator zou een rol kunnen spelen naast alle andere indica toren voor de economische ont wikkeling", verklaarde de Fransman zuinigjes. Minister Kok van financiën, die met andere ministers op het Witte Huis was toen Bush zijn plan lanceerde, zei dat de Ame rikaanse president „veel zen ders heeft bereikt, maar niet veel inhoudelijks heeft gezegd". Daarmee suggereerde hij dat het Bush vooral ging om publi citeit in de verkiezingscampag ne. „We moeten kijken wat er achter zit. Voorlopig is het geen plan, maar een verzameling woorden die bekend voor kwam", aldus Kok. De VS kwa men op de jaarvergadering van het IMF in 1987 al met een plan voor een grondstoffenindicator. De toenmalige minister van fi nanciën, James Baker, noemde toen ook goud. Oud plan Dat veroorzaakte even grote opschudding omdat het leek of de VS terug wilden naar een soort „gouden standaard" voor de wisselkoersen. Van het Ame rikaanse plan werd tot afgelo pen zondag echter niets meer vernomen. Kok en Camdessus gaven hun reacties gisteren na afloop van de vergadering van het Inte rimcomité van het IMF, het be leidsbepalende orgaan van het fonds. Die bijeenkomst heeft weinig perspectief geboden op een krachtig herstel van de suk kelende wereldeconomie. In het slotcommuniqué wordt vastge steld dat het hprstel traag en ongelijkmatig verloopt, dat de werkloosheid onaanvaardbaar hoog is en dat de onzekerheid nog is vergroot door de 'recente spanningen óp de wisselmark ten. Maatregelen om de situatie te verbeteren zitten er niet in omdat de beleidscoördinatie tussen de belangrijkste zeven industrielanden (G-7) volledig zoek is. De economische ontwikkelin gen in de grote landen lopen niet parallel, wat heeft geleid tot grote verschillen in beleid en rente. De Britse minister van financiën, Norman La- mont, stelde in Washington vast dat het proces van interna tionale beleidscoördinatie is af gebroken. Minister Kok zei maandag dat de grote landen te veel kijken naar het eigenbe lang en de korte termijn. Er is volgens hem meer leider schap nodig. Dat daarvan in deze periode weinig te zien is, schrijft Kok onder meer toe aan de nadering van de presidents verkiezingen in de VS en pro blemen die Europa heeft rond de monetaire eenwording, in clusief het conflict tussen Duitsland en Engeland. Een zaak die volgens Kok nu dringend aangepakt moet wor den is de afronding van het GATT-overleg over liberalise ring van de wereldhandel, „Juist nu de wereldeconomie er wat bleekjes bij staat". „Op dit punt en in andere belangrijke kwesties moet er meer politieke wil komen om een gemene deler te bereiken", aldus .de minister. Voor de Belgische minister van financiën, Philippe Maystadt, waren de problemen in de we reldeconomie aanleiding voor te stellen de volgende IMF-ver- gadering te vervroegen. De bij eenkomst is vastgesteld voor eind april volgend jaar, maar Maystadt denkt aan januari of februari. Aan het eind van dit jaar wordt gepeild of de IMF- lidstaten daarvoor voelen. Begin volgend jaar is er volgens Maystadt een nieuwe situatie ontstaan na de presidentsver kiezingen in de VS, de eerste ef fecten van het stimuleringspro gramma in Japan en vorderin gen bij de ratificatie van het verdrag van Maastricht en mo gelijk bij het GATT-overleg. Dan moet zo snel mogelijk wor den gepraat. Maystadt vindt dat de club van de grootste in dustrielanden. (G-7) het heeft laten afweten en dat het multi laterale overleg binnen het IMF daarom weer een grotere rol moet krijgen. Philips en Lotus overwegen samenwerking totaaltelefoon AMSTERDAM - Philips en de Amerikaanse software-onder neming Lotus (Massachusetts) overwegen te gaan samenwer ken bij de ontwikkeling en pro duktie van computertelefoons, ook wel smartphones of totaal telefoons genoemd. Dat be richtte de Amerikaanse krant The Wall Street Journal giste ren. De krant baseert zich op mededelingen van bij de onder handelingen betrokkenen. Phi lips was niet bereid tot com mentaar. Ook bij Lotus in Mas sachusetts werd afhoudend ge reageerd. Philips neemt vol gens The Wall Street Journal een belang van zeventig pro cent in de op te richten joint venture, Lotus neemt de andere dertig procent. Met de investe ring in het samenwerkingsver band is in totaal twintig miljoen dollar gemoeid. Philips zorgt voor de apparatuur, partner Lo tus ontwikkelt de programma tuur. Dè joint venture zou ook onderdelen op de markt bren gen die op apparatuur van an dere fabrikanten toepasbaar is. Het nieuwe van de totaaltele foon is dat de gebruiker geen computer en modem meer no dig heeft. De nieuwe appara tuur bevat een scherm en aller hande computerfuncties en is onder meer bedoeld voor het zo genoemde thuisbankieren, „te leshopping", het raadplegen van databanken en „real time information services". Autogas twee cent duurder ROTTERDAM Autogas (lpg) wordt morgen twee cent per li ter duurder. De advies-liter- prijs komt daardoor op 55,9 cent. De prijsverhoging is voor al een gevolg van de onrust op de valutamarkt. Die stuwt ook de produktnoteringen op, zo hebben brandstofhandelaren gisteren in Rotterdam meege deeld.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7