Ule Franse frustratie komt eruit Premier Major èn pond onder druk Quayle stuurt baby Murphy Brown cadeau K Boulevard Voortzetting overleg Midden-Oosten vóór verkiezingen in VS yoghurt Buitenland jodweer Frankrijk Nauwere banden Israël en VS 11 wi RIJS - Korte maar zeer hevige on- irsbuien hebben gisteren op verschil de plaatsen in het zuidwesten van ,org jikrijk flinke schade aangericht. Da- werden afgerukt, auto's werden be ëdigd door hagelstenen ter grootte betn duiveneieren. Stortregens veroor- JWal ^ten op vele plaatsen overstromingen wen hier en daar spoelden auto's weg. Al- be al in de stad Mont de Marsan moest irandweer dertig keer uitrukken - on- meer om het dak van de eigen brand- krkazerne te repareren. In Dussac, in ie t« Qordogne, werden 's middags dertig ?de. apen gedood toen de bliksem insloeg n int fen notenboom waaronder zij schuil- In een ander dorp verbrandden twee emk jen, nadat een stal door de bliksem getroffen. 0(„ WASHINGTON - De VS en Israël praten over een compensatie voor de joodse staat wegens de voorgenomen verkoop van Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen aan Saudi-Ara- bië. Dat heeft een Amerikaanse regerings functionaris gezegd. De compensatie door de VS zou bestaan uit een pakket afspraken over nauwere militaire samenwerking, de opslag in Israël van Amerikaanse luchtra- ketten, radar voor een vroegtijdig waarschu- wingsssyteem en andere wapens. De VS wil len de Saudiërs 72 geavanceerde F-15 vlieg tuigen verkopen, wat leidde tot sterke pro testen van Israël en van een aantal leden van het Congres. Saudi-Arabië verkeert met Is raël formeel in staat van oorlog. De wapens die in Israël moeten worden opgeslagen, kunnen door de VS in het geval van een nieuw conflict in de Golf worden gebruikt. Clinton vergroot opnieuw voorsprong WASHINGTON - De Democratische Amerikaanse presidentkandidaat Bill Clinton heeft voor de derde achtereenvolgende week zijn voorsprong op presi dent George Bush in de peilingen vergroot. Clinton kreeg in de zondag uitgevoerde peiling onder 637 kiezers 58 procent. Bush kwam op 37 procent. De peiling toont aan dat de kiezers zich weinig aantrek ken van nieuwe vragen die door de Republikeinen worden gesteld over de wijze waarop Clinton wist te voorkomen dat hij als dienstplichtige naar Vietnam zou worden gestuurd. Slechts 16 procent van de on dervraagden vond die kwestie belangrijk genoeg om mee te spelen in het bepalen van de keuze. Op 6 sep tember kreeg Clinton in peilingen 53 procent en Bush 41 procent. Sindsdien heeft Clinton zijn positie geleidelijk verbeterd. Zijn maximale voorsprong be droeg 25 procent punten op 18 augustus. WASHINGTON - De Amerikaanse vice-president Dan Quayle gaat niets te ver om Hollywood gunstig te stemmen en de Amerikaanse kiezer voor zich te winnen. Hij heeft een cadeautje met briefje gestuurd naar de fictieve baby van Murphy Brown, „om het goed te maken". Murphy Brown is de hoofdpersoon uit een populaire televisieserie. „Geachte Baby Brown", staat in het briefje. „Ik wil een van de eersten zijn die jou in de wereld verwelkomt. Je weet het misschien nog niet, maar je hebt meegeholpen aan het opzetten van een belangrijke discussie over onze traditionele morele waar den". Quayle meende in het voorjaar opmerkingen te moeten plaatsen over Murphy's beslissing ongetrouwd een kind te krijgen en het alleen op te voeden. Hoongelach was zijn deel. Ondanks het cadeautje aan baby Brown zei Quayle door te gaan met zijn kritiek op Hollywood „omdat ik niet ge loof dat Hollywood onze morele waarden vertegenwoordigt". (1LK0 V00RD0UW {IJS Frankrijk is di- V na het referendum aan ^twijfelen geslagen. Het ■rendum (51,05 procent de Fransen heeftja" ge- tegen het Verdrag van astricht over de Europese e), heeft getoond dat on- de dekmantel van een 1 met een behoorlijk lo- economie erg veel el- le verstopt zit. Alle fru- itie is in het stemlokaal gj* liting gebracht, poll P°' opa is voor veel Fransen een •odjekende grootheid. Anders "nee'-score van bijvoor- d Calais (60,5 procent) niet erklaren. Een deel van de omie van de stad is juist ge- l%ierd op het verkeer tussen ;land en Frankrijk, rom zou in steden als Duin- Maubeuge, Tourcoing 'alenciennes een meerder- zich uitspreken tegen "ou' stricht? Het zijn steden die ver van de Belgische grens gen, net als Comines, het je dat zelfs aan beide kan van de grens ligt en waar nee' ook al een meerder- veroverde. Waarschijnlijk at voor veel inwoners daar jeglopende mijnen en een ogende staalindustrie, een bouw die niet meer - Europa rijmt met her- itureringen, saneringen en agen. Dat alle besluiten hoog daarboven' komen en laar niets aan te doen lijkt, vergelijking: in Marcq-en- ni eul, een voorstad van Lille, nd omdat daar het hoogste sla ag aan inkomsten- en kapi- nelasting per bewoner van Frankrijk wordt geïnd, be- -ijk de het 'oui' een ruime derheid. Net als in Parijs, atsburg, Brest, Rennes, es, Mulhouse en tientallen re Franse steden. iprj isarmen rance Profonde', het echte ku ikrijk waar de Nederlandse sl st zo van houdt, heeft zijn tegen de krib gegooid. Te- Brussel, maar vooral ook Parijs. De boeren, de ar- irs, de werklozen, de vu- en de andere relatieve armen hebben het referen- aangegrepen om nog één te laten zien dat ze 'het' er jnee eens zijn. De politiek is hen een ver-van-mijn-bed- Hun gedeputeerde zien itst lechts tijdens de verkie- icampagnes, ze zien hun di ikracht teruglopen, men- 'W verkloos worden, ze zien de ee iligheid, het protest van de Jidisn en ze vragen zich af het allemaal naar toe Meer Europa is voor hen noodzakelijk. „Eerst ten hier de zaakjes maar op orde worden gebracht, lebben in Frankrijk al drie oktfien werklozen. Hoeveel m we er niet bij door Euro zo vragen ze zich af. de 'ja-stemmers' van afge- Van den Broek ergert zich hevig (Vervolg van de voorpagina) NEW YORK - De Britse op stelling tijdens de EG-Raad was onder andere voor de Nederlandse minister van buitenlandse zaken Van den Broek aanleiding tot hevige ergernis. Van den Broek vindt dat on danks groeiende verdeeld heid in de publieke opinie in meerdere Europese lidsta ten, de goedkeuring daar door de nationale parlemen ten zo snel mogelijk, en wel vóór 1 januari, moet worden doorgezet. Maar de Britse minister Hurd, die voorzit ter is van de EG-Raad, had aanvankelijk een slotverkla ring voorgesteld die geen en kele verplichting meer ademde aan 'tijdpad' en ge detailleerde tekst van het verdrag van Maastricht. Zo'n verklaring zou veel zwakker zijn dan het com muniqué waarin de Raad in juni in Oslo (na het Deense referendum) zijn trouw aan het verdrag herbevestigde. Dat was gisteravond dan ook onaanvaardbaar voor de meerderheid van de Raad, die de vergadering diverse malen moest schorsen om het conflict zoveel mogelijk te verbergen achter een ten slotte toch overeengekomen communiqué-tekst. Van den Broek wilde vannacht niet ingaan op de vraag of de EG- slotverklaring van New York wel eerlijk is, nu de lidstaten daarin tezamen beloven 1 ja nuari na te streven, terwijl iedereen weet dat de Britten dat niet willen. Het vingertje kan weer omhoog op de Parijse beurs. 18 lopen zondag. Dat is het witte- boordenproletariaat. De mees ten zijn jong. Of ze hebben de oorlog meegemaakt. Ze hebben gestudeerd, redelijk goede per spectieven. Ze wonen meestal in de stad. Voor hen is Europa logisch, het hoort bij het leven van alledag. Natuurlijk zit er ook veel abracadabra bij, maar de optimistische voorstemmers hebben vertrouwen in het juist handelen van de politici en gaan er van uit dat alles op zijn pootjes terecht komt. „Europa is een luxe geworden", zo con cludeerde een socioloog. „Wie niet tot zijn nek in de ellende zit, gelooft in Europa. Wie daar entegen problemen heeft, schuift ze naar Europa toe". De arbeiders die vroeger geloof den in het communisme en die als progressief te boek stonden, hebben dus zondag conserva tief gestemd. Al eerder besloot - een deel de 'parti communiste' de rug toe te keren door te kie zen voor het ultra-rechtse Front National. Ze kiezen, net als de gaullisten, voor de Fran se haan, die weer een toontje hoger moet kraaien. La France mag niet geknecht worden door Brussel. Een generatie die lang- LONDON De Britse pre mier Major vindt het tijd om 'nauwgezet na te gaan' welke toekomst Europa nog heeft na het Franse referendum en de aanhoudende onrust op de valutamarkt. Major wil de kwestie centraal stellen op de speciale EG-top, volgende maand. Ook verlangt hij een oplossing voor het Deense probleem alvo rens Maastricht te laten ratifi ceren door het Lagerhuis. „Maar we mogen niet toestaan dat Europa verlamd wordt door de ruzie over het lot van Maas tricht", aldus de premier in de Londense avondkrant Evening Standard. De recente opschor ting van het Britse EMS-lid- maatschap was volgens hem een 'tegenslag'. Major, tijdelijk EG-voorzitter, benadrukte dat Groot-Brittannië pas zou terug keren wanneer orde op zake was gesteld binnen het Europe se Wisselsysteem. Impliciet drong hij aan op een renteverla ging in Duitsland. In het kabinet tekent zich on dertussen onenigheid af over de wenselijkheid van een Brits re ferendum over Maastricht. Pre mier Major is hier tegen, even als de vooraanstaande minis ters Clarke (binnenlandse za ken) en Heseltine (handel). Vol gens opiniepeilingen zou twee derde tot driekwart van de Brit ten echter wèl een referendum wensen en het verdrag dan ook met ruime meerderheid willen verwerpen. Tory-backbenchers (de minder prominente kamer leden) geven steeds meer toe aan die druk van de publieke opinie. Ook ex-premier en anti- EG-kampioenen Margaret De sinds de sterling-crisis be kritiseerde minister van finan ciën, Norman Lamont,, ver klaarde in Washington dat „het Franse referendum de nood zaak voor een volksraadpleging had aangetoond". Later trok hij die woorden in. Minister van buitenlandse zaken, Douglas Hurd, stelde duidelijk dat van een referendum geen sprake kon zijn. Volgens hem diende Maastricht wel te worden bijge steld na de tegengestelde stem mingen in Frankrijk en Dene marken. Ondertussen staat het Britse pond nog altijd onder grote druk op de internationale valu tamarkten. Vooruitlopend op een mogelijke verlaging van de Britse rentetarieven wisselden geldhandelaren nog meer van hun kapitaal voor Duitse mar ken. In de loop van de dag maakte de Bank of England duidelijk dat met renteverla ging zou worden gewacht tot de sterling weer enige vaste grond had gevonden. Leidende indus triëlen toonden zich teleurge steld in het uitstel. Lagere ren tes zouden de zieltogende eco nomie in een hogere versnelling moeten zetten. De speculatie tegen sterling leidde tot een his torisch dieptepunt voor de Brit se munt van 2,53 mark. Mone taire experts vertalen het Fran se 'ja' en de groeiende Euro scepsis al als een langdurige Britse isolatie van Europa en ERM en rekenen met een ver dere waardevermindering van sterling. Ondanks groeiende kritiek op zijn nu onduidelijk geworden economische beleid herhaalde premier Major dat een lage in flatie de absolute prioriteit blijft. zaam verdwijnt heeft de rug nog een keer gerecht om zijn woede kenbaar te maken. De ambtenaren, zakenlieden en kaderfunctionarissen, die voor heen ook wel bestempeld wer den als conservatieven, hebben door voor de akkoorden van Maastricht te stemmen, juist de voorkeur gegeven aan de veran dering, de progressie. Ze zijn niet bang voor het 'verlies van identiteit'. Afscheid Zonder het echt toe te geven heeft Frankrijk zondag al een beetje afscheid genomen van Frangois Mitterrand. De presi dent, die onlangs bekend liet maken dat hij aan prostaatkan ker lijdt, gaat, zo is de algemene verwachting, binnenkort het hoogste podium verlaten. Hij zou dat gaan doen door een re ferendum uit te schrijven over de duur van het Franse presi dentsschap, dat teruggebracht zou moeten worden van zeven naar vijf jaar. Is dat eenmaal goedgekeurd, dan kan Mitter rand die nieuwe wet op zichzelf toepassen en ergens begin vol gend jaar aftreden. Daarmee voorkomt hij een loodzware tweede cohabitation dat wil zeggen dat de president moet zien te leven met een vijandige regering en houdt hij de eer aan zichzelf. Veel waarnemers verwachten dat president Mitterrand op z'n laatst volgende week zijn pro gramma voor de komende maanden bekend zal maken. Frankrijk is het vijfde land dat een uitspraak heeft gedaan over de akkoorden van Maas- tricht. Het nipte 'ja' van zondag zorgt er voor dat het land an ders op de EG zal gaan reage ren. Ten eerste, maar dat is bin nenslands, moet Europa beter worden uitgelegd, om te zorgen dat de angst ten minste gedeel telijk wordt weggenomen. „De Eurocraten moeten tot leven worden gewekt". Dan zullen de Fransen rekening moeten hou den met de wensen van de 49 procent van de bevolking dat te gen Maastricht heeft gestemd. Hoe dat te doen? Bijvoorbeeld door zich harder op te stellen in het contact met de mede-lidsta ten. Vandaag al wordt duidelijk of Frankrijk die lijn gaat vol gen. Want de ministers van landbouw zijn sinds gisteren in conclaaf. En juist in die land- bouwsfeer zou Frankrijk zo graag wat extra concessies los krijgen. Duitsland, en boulevardpers. Het is eigenlijk net zo 'n onlogische combinatie als bedoeïenen met zeekaarten. De uitkleedjournalistiek van typisch Britse snit past de Duitsers niet. Het is ook niks voor ze; opgegroeid als ze zijn met roestvrije ijzeren Natuurlijk wordt het liefdesleven van de jong gestorven en betreurde zanger Roy Black stukje bij beetje, heel decent uit de doeken gedaan. Maar in een toonzetting van medeleven, vooralle betrokkenen. Ook in de boulevardpers over de doden niets dan goeds. De vorstenkinderen nou ja, kinderen van Monaco mogen regelmatig in de Duitse bladen opduiken, zeker nu het hoogbenige Duitse topmodel Claudia Schiffer genoemd wordt als de nieuwe droomprinses aan de zijde van kroonprins Albert, ook in dat soort informatie overheerst doorgaans de toon van gezellige samenzweerderigheid, half onschuldige burenroddel en vrij gevaarloze achterklap. De kinderen van Duitse top-politici en andere autoriteiten hoeven geen angst te hebben voor journalistieke gluurders en paparazzi. Hooguit komen society-huwelijken en andere festiviteiten breed in beeld. Politiek en seks zijn in de Duitse boulevardpers een volstrekt taboe. Daarover schrijft men niet, een enkele voltrokken echtscheiding daargelaten. In welke potjes scherpe inkt dopen de boulevardridders hun pennen dan Politiek, showbiz en sport, blijken de voornaamste voedingsbronnen voor het geduldige papier. Je kunt Duitsers ook journalisten op verschillende manieren vrij eenvoudig krenken. Boulevard-journalisten krijg je feilloos op de kast door ze als tweederangs te beschouwen tegenover hun collega 's van de zogeheten kwaliteitskranten, de serieuze dagbladen. Alsof Duitse boulevardkranten geen kwaliteit zouden kunnen hebben. Het klinkt ongeloofwaardig, maar het is nog waar ook. En misschien is dat wel het grootste onderscheid met de flut- en floddderpers die elders in de wereld doorgaans uitsluitend bezig is met onthullende schandaaljournalistiek. Het Duitse blad Bild bestond onlangs veertig jaar. Een springlevende 'boulevard'-krant van volwassen formaat en een zeer aantrekkelijke dunne omvang. Maar meteen dagelijkse oplage van rond de 4,5 miljoen exemplaren. Deftige kranten als de Frankfurter Allgemeine en de Süddeutsche Zeitung mogen met een tiende daarvan al blij zijn. Bild is toonaangevend, en het enige landelijke boulevardblad van Duitsland; fel beconcurreerd door de Kölner Express en de Münchner Abendzeitung elk in hun eigen regio. Maar het leesgrage miljoenenpubliek in de Bondsrepubliek garandeert voor alle uitgevers een meer dan vette spoeling. In tegenstelling tot een aantal familietijdschriften. Quick is na tientallen florerende jaren van de markt verdwenen. Het in de ex-DDR met veel tamtam gelanceerde boulevardblad Super heeft de tweede verjaardag van de Duitse hereniging niet eens meer mogen beleven. Dat was veel te hard, veel te agressief, dat stootte af, is het oordeel van vakbroeders. Boulevardjournalisten genieten in Duitsland verrassend veel aanzien en vertrouwen. Ze weten op tijd te zwijgen, hetgeen het de politici gemakkelijker maakt ongedwongen te praten. Boulevardbladen gaan zelden echt over de schreef en brengen meer opzienbarend landelijk politiek nieuws dan de collega's van de 'serieuze'dagbladpers wel eens willen toegeven. Correct, zeer kort geschreven en van A tot Z voor iedereen begrijpelijk worden regelmatig politieke en andere kopstukken aan het woord gelaten. Duitse politici, tot en met de president, zien er geen been in om in de boulevardbladen hun bondige meningen te geven, soms bewust daarbij een politiek vuurwerkje aanstekend. De politieke invloed van de boulevardbladen is daarom niet te onderschatten. De populaire toon dringt onverwrongen door tot de lezers die gemakkelijker hun oordeel vormen opgrond van een swingende Bild-kop dan op de argumenten van een paginagroot artikel in Die Zeit. Nou ja, in dat opzicht vormen de Duitsers geen uitzondering. Plunderingen voedselkonvooien gaan door MOQDISHO - Aan de plundering van voedselkonvooien in Soma lia lijkt geen einde te komen. Gisteren werd in de westelijke stad Be let Huen een voedselopslagplaats van hét Rode Kruis geplunderd. Woordvoerders van twee hulporganisaties vertelden dat de onge veer 15 hulpverleners in Belet Huen zich in hun woonverblijven'ge deisd hielden. Er werd geen melding gemaakt van slachtoffers. De hoofdmoot van een 500 man tellende eenheid van de VN die de voed- selleveranties moet beschermen kwam gisteren in de Somalische hoofdstad aan. De vlucht met de militairen werd in de gaten gehou den vanaf vier Amerikaanse oorlogsschepen. Deze Amerikaanse mi litaire aanwezigheid heeft onder andere de leider van de machtigste strijdende factie in Somalia, generaal Mohamed Farrah Aidid, kwaad gemaakt. Aidid heeft het vertrek van de troepen geëist. ee doden en gewonden explosie iriek Leeds FLEFORD Bij een ex- e en een daaropvolgende en|d in een chemische fabriek buiten Leeds zijn gisteren mensen om het leven ge- j-in en 15 mensen verwond. ïle slachtoffers liepen zwa- andwonden op. ongeluk deed zich voor bij 1 hemische fabriek Hickson Welsh, in Leeds, 240 kilo- irten noorden van Londen, explosie veroorzaakte een rlIJ 'bal die veel schade aan een meter verderop gelegen oorgebouw aanrichtte. van de 800 werknemers in op het moment van de °sie aan het lunchen in een L! 'Uw °P een an<^er gedeelte het fabrieksterrein, wat fschijnlijk veel mensen het Paniek bij de fabriek in Leeds na de ontploffing. Engelse arts veroordeeld na dodelijke injectie LONDEN Een rechter in Winchester heeft gisteren een Engelse reumatoloog veroor deeld tot één jaar gevangenis straf wegens het toedienen van een dodelijke injectie aan een patiënte van zeventig jaar, die hem gevraagd had haar leven te beëindigen. De 45-jarige Nigel Cox was al dertien jaar de be handelend arts van patiënte Lil lian Boyes. Zij verkeerde in de terminale fase van haar ziekte. Vijf dagen voor haar dood in april 1991 weigerde Boyes medi camenten te nemen en smeekte zij het verplegend personeel „om er een eind aan te maken". Volgens de president van de rechtbank „is dit geen legaal ex cuus voor een dergelijke daad". De kinderen van Boyes hadden geen aanklacht ingediend tegen Cox. Zij verklaarden dat hun moeder het „afschuwelijk" zou hebben gevonden, indien dege ne, „die zij respecteerde en be schouwde als een vriend" ge vangenisstraf zou krijgen. WASHINGTON - De deelne mers aan het vredesoverleg over het Midden-Oosten willen dat de volgende gespreksronde kort voor de komende Amerikaanse presidentsverkiezingen begint. Deze zijn op 3 november. Israël heeft maandag 21 oktober als datum voor de volgende, ze vende ronde van de bilaterale besprekingen voorgesteld. De gesprekken zouden net als de huidige fase die op dit moment in Washington plaatsvindt, ook in de Amerikaanse hoofdstad moeten worden gehouden. De Arabische delegaties zouden met het Israëlische voorstel heb ben ingestemd. De Israëlische woordvoerder Yossi Gal zei dat het belangrijk was de vaart in de besprekingen te houden. Na de problemen vorige week in de on derhandelingen met Syrië lig gen de gesprekken nu weer op koers, aldus Gal. Hij sloot niet uit dat voortuitgang kan worden geboekt inzake de uitgangspun ten voor verdere onderhandelin gen. De Syrische delegatie deel de het optimisme van de israëli- sche woordvoerder niet. „Er be staat nog een brede kloof tussen Syrië en Israël". De Palestijnse delegatie was teleurgesteld over het verloop van de gesprekken. De Palestijnen en Israëli's zijn gisteren begonnen om naast de formele besprekingen ook infor meel in kleine werkgroepen met elkaar te praten, aldus delega tieleden. De zesde ronde van bi lateraal overleg tussen Israël, zijn Arabische buurlanden en de Palestijnen eindigt donderdag, maar tot nu toe zijn nog geen concrete resultaten geboekt. 1 112 dl yoghurt, 2 eetlepels mayonaise en I theelepel mosterd. Meng dit in een kommetje en pers er 3 gepelde teentjes knoflook boven uit. Roer het mengsel en voeg naar smaak zout en peper toe aan deze knoflook- yoghurtsaus. Lekker als dip saus of bij gegrilld vlees. Nog 24 andere avontuurlijke yoghurt-recepten vindt u in het boekje 'Men neme. yoghurt'.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5