Twee extra bewaakte inrichtingen voor zware criminelen FNV en PvdA botsen over groter verschil lonen en uitkeringen Binnenland Buitenland Waterleidingbedrijven: te veel landbouwgif in Rijn Urker visser bij aanvaring gedood Bussen vervangen vluchtelingen-trein Zeven jaa] en tbs geëist voi moord op politiem; PvdA houdt verzé tegen aanpakken wao-uitkering vo1 Servische vrouwen houden VN-konvooi voor moslims tegen AMSTERDAM De samenwerkende Rijn- en Maaswaterlei dingbedrijven (Riwa) in Amsterdam vinden het hoog tijd dat er maatregelen worden getroffen tegen de vervuiling van de rivie ren met landbouwgif. Volgens het Riwa blijkt uit het gisteren verschenen jaarverslag over 1991 over de Rijn dat het water met name in het voorjaar en de zomer nog te veel pesticiden bevat. Volgens H. Oterdoom van de Riwa is de industrie langs de Rijn er redelijk goed in ge slaagd de vervuiling terug te dringen. „Daardoor komen andere vervuilers duidelijker in beeld", aldus Oterdoom. „Zo over schreed de hoeveelheid van het bestrijdingsmiddel atrazine in de Rijn vorig jaar in de zomer en het voorjaar nog zes tot zeven keer de toegestane norm. Pas in november en december was het water weer schoon". De Riwa vinden dat de EG-landbouwmi- nisters nauwer moeten worden betrokken bij het Europese mi lieubeleid voor zeeën en rivieren. EEMSHAVEN Een aanvaring op de Eems heeft gister ochtend het leven gekost van een 19-jarige opvarende van de UK 16 uit Urk. Het ongeluk gebeurde even buitengaats in dichte tot zeer dichte mist. De UK 16 werd door de veer boot Rheinland, op weg van het Duitse Waddeneiland Bor- kum naar Emden, geramd. Het achterschip van de Neder landse vissersboot werd over een lengte van 20 meter opengereten. Het slachtoffer lag op dat moment in de kombuis te slapen en werd gedood. Een aantal beman ningsleden van beide schepen werd licht gewond. De Rheinland liep een gat van anderhalve meter in de boeg op. De vissersboot en de veerboot zijn op eigen kracht naar respectievelijk Eemshaven en Emden gevaren. De Rijks politie te Water en de Duitse Wasserschutzpolizei hebben gezamenlijk een onderzoek naar de juiste toedracht van de aanvaring ingesteld. Onderzoek naar fraude bij Sociale Zaken Curacao WILLEMSTAD Het Openbaar Ministerie in Willemstad stelt een onderzoek in naar moge lijke onregelmatigheden bij de dienst Sociale Zaken op Curacao, zo heeft de persofficier van justitie Oscar Kraal gisteren meegedeeld. Rap porten van onder meer het accountantsbureau van Curacao duiden op mogelijke onregelma tigheden bij de dienst in het kader van de uit voering van de sociale wetgeving. Over de om vang van de mogelijke fraude deed Kraal geen mededelingen. Er zijn op dit moment geen verdachten aan te wijzen. Dat zal volgens Kraal pas kunnen na een uitgebreide studie van de dossiers. Hij zei dat het een zeer arbeidsintensief onder zoek betreft waarvoor een team van vijf recher cheurs is vrijgemaakt. Tien jaar cel voor leider Ghanese drugsbende AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 37-jarige Ghanees, die geldt als een van de leiders van de zogeheten Ghanese drugsbende, veroordeeld tot tien jaar gevange nisstraf. Tegen hem was twaalf jaar geëist. An dere kopstukken van de bende zijn uit handen van justitie gebleven. De rechtbank sprak gisteren nog vijf andere vonnissen in deze zaak uit, variërend van acht tien maanden tot vijf jaar, wegens betrokken heid bij transporten of opslag van drugs. De rechtbank overwoog dat de hoofdverdachte „in samenwerking en in georganiseerd ver band" harddrugs binnen en buiten het grond gebied van Nederland heeft gebracht. Deze overweging is des te opmerkelijker, omdat de officier van justitie de beschuldiging van deel name aan een criminele organisatie eerder heeft laten vallen. In alle vonnissen overweging opgenomen. De hoofdverdachte werd tevens een rende en coördinerende rol" toegedicht, dien heeft hij, aldus de rechtbank, andei je koeriers bij zijn verboden handel betn waarbij hij gebruik maakte van hun zwal ciale en financiële positie. Koeriers wen |,i het vaak moeizaam inslikken van de b< ,j drugs door hem niet ontzien, zo oordeel iri college. De verdachte werd in maart van dit jaar ,r] houden, toen hij via zijn afgeluisterde fc p( zijn vertrek uit Nederland aankondigde, litie greep toen in na negen maanden int onderzoek naar de Ghanese bende. De rechtbank doet op 24 en 28 septemk ie: een reeks uitspraken in deze zaak. DEN HAAG Het ministerie van justitie heeft besloten voorlopig geen vluchtelingentreinen meer naar het voormalige Joegoslavië te laten rijden. De vluchtelingen zullen nu met een groot aantal bussen worden opgehaald. Een woordvoerster van het ministerie heeft dat giste ren desgevraagd bevestigd. De derde trein naar Zagreb zou dinsdag vertrekken en weer onge veer 500 vluchtelingen meenemen. Tot het overstappen naar het vervoer per bus is volgens haar be sloten in verband met de kosten. Een vluchtelingentrein kostte ongeveer 400.000 gulden. De bussen zullen in de loop van deze week ontheemden ophalen. Idoor RIK IN 'T HOUT DEN HAAG Er dreigt op nieuw een frontale botsing tus sen de PvdA en de FNV. De fractie van de PvdA gaat ak koord met het kabinetsvoorstel om het verschil tussen het mi nimumloon en de minimumuit kering de komende jaren te ver groten tot circa tien procent. De grootste vakcentrale is woe dend en verbijsterd over dit plan en de houding daartegeno ver van de PvdA. „Moet mijn oude moeder van 79, die leeft van de aow, geprikkeld worden te gaan werken? Vindt de PvdA dat terecht? Ga nou toch gauw! Dat is toch volstrekt absurd!", aldus FNV-woordvoerder Van Tongeren. Minister De Vries en staatsse cretaris Ter Veld (sociale zaken en werkgelegenheid) publiceer den vorige week hun Sociale Nota. Daarin zeggen zij dat het vergroten van de verschillen in inkomens van werkenden en niet-werkenden tot tien pro cent „laag-opgeleide werklozen zal prikkelen te gaan werken". De fractie van de PvdA heeft daar geen moeite mee. „Wij zijn er géén tegenstander van dat werken financieel nog wat aan trekkelijker wordt gemaakt dan niet-werken. Iemand die werkt heeft per slot ook meer kosten", verklaart het kamer lid Jan van Zijl in een officiële reactie namens zijn fractie. Wel is hij het eens met de FNV dat het streven van het kabinet niet ten koste mag gaan van de sociale minima. „Het kan dus niet zo zijn dat de uitkeringen van de bejaarden omlaag gaan". Volgens de PvdA'er kan het inkomensverschil heel goed op andere wijze vergroot wor den, bijvoorbeeld door het ver hogen van het bedrag dat een werkend iemand mag aftrek ken van zijn belastbaar inko men, het arbeidskostenforfait. FNV-woordvoerder Van Tonge ren sprhk gisteren de hoop uit dat de fractie van de PvdA Van Zijl zal terugfluiten, wanneer zij haar definitieve inbreng bij de Algemene Beschouwingen bespreekt. De FNV zal daarop aandringen in een brief aan en in een gesprek mèt de sociaal democratische fractie. Van Tongeren zei zich niet te kun nen voorstellen dat de PvdA uiteindelijk akkoord zal gaan met „het op deze wijze behan delen van de vier miljoen men sen die moeten leven van een sociale uitkering". In een reactie op de Miljoenen nota en de Troonrede zei de FNV vorige week al het volgen de over het inkomensbeleid van het kabinet: „De FNV stoort zich er bijzonder aan dat het ka binet nu wat betreft het inko mensbeleid definitief lijkt te zijn overgestapt op een filosofie van bewuste vergroting van in komensverschillen, waarbij het zelf slechts verantwoordelijk heid neemt voor een „toerei kend sociaal minimum-inko men". Daarmee wordt een be leid van gelijk delen in de weL vaartsontwikkeling om zeep ge holpen, ook al omdat voor het zoveelste jaar in successie de in komens in de collectieve sector achterblijven. Dat is allemaal in strijd met het regeerakkoord en de programma's van de coalitie partijen". Bosnische kinderen in een van de vluchtelingenkampen staan in de rij voor voedsel. foto: ap bij Brcko in het noordoosten zouden de Serviërs gevechts toestellen hebben ingezet. In tegenstelling tot wat de Brit se krant The Independent gis teren meldde, is het moreel van de 49 Nederlandse VN-militai- ren in het belegerde Sarajevo „bijzonder hoog". Dat heeft lui tenant-kolonel Hans Vermaas, commandant van de Neder landse verbindingstroepen in het voormalige Joegoslavië, gis teren in de Bosnische hoofdstad gezegd. Aanleiding hiervoor waren berichten in The Inde pendent over een afnemend moreel bij de VN-troepen, on der meer als gevolg van taalpro blemen en gebrekkige leiding door de Egyptische comman dant generaal Hussein Abdul Ali Rasek. Vermaas zegt in ie der geval bij de Nederlandse troepen niets te hebben ge merkt van verminderde moti vatie. De Joegoslavische premier, Mi lan Panic, heeft gisteren van de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad geen toezeg gingen los weten te krijgen. De ministers van buitenlandse za ken van deze landen hebben hem alleen geïnformeerd over de voorgenomen uitsluiting van zijn land uit de Verenigde Na ties, aldus Panic na afloop van het gesprek. Het nieuwe Joego slavië (Servië plus Montenegro) kan na negentig dagen een ver zoek indienen om opnieuw te worden toegelaten, zo is Panic verteld. De Joegoslavische pre mier waarschuwde vooraf gaand aan zijn gesprek met de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad dat uitsluiting van zijn land „rampzalige ge volgen" voor het vredesproces in Bosnië-Hercegovina zal heb ben. Het overleg vond plaats in de Russische VN-missie. Mos kou is er voor dat rest-Joegosla vië lid van de VN blijft en zal een verzoek om toelating steu nen. De Algemene Vergadering zal naar verwachting vanavond laat stemmen over een ontwer presolutie met aanbevelingen van de Veiligheidsraad. De door moslims geleide Bosni sche regering heeft bij de vre desconferentie in Genève een uitgewerkt voorstel op tafel ge legd voor een nieuwe bestuurs vorm in de republiek. Bosnië- Hercegovina zal volgens dit plan blijven bestaan als één staat, maar de macht zal deels worden gedecentraliseerd en toevertrouwd aan regionale ra den. Volgens het voorstel krij gen alle volkeren in deze „de mocratische, seculiere, gede centraliseerde staat" gelijke rechten. In de verklaring, ge presenteerd door minister van buitenlandse zaken Haris Si- lajdzic (een moslim) staat ech ter uitdrukkelijk dat de op te richten „grondwettelijke een heden, regio's, niet het karak ter hebben van een staat". De Bosnische Serviërs willen een opdeling van de republiek in drie etnische deelstaten. Van de kant van de Servische delegatie onder leiding van Radovan Ka radzic was er geen onmiddellij ke reactie, maar het plan lijkt niet tegemoet te komen aan de wensen van deze Serviërs. Vol gens Silajdzic hebben de Kroa- ten in Bosnië „bijna dezelfde opvatting" als de Bosnische re gering. DEN HAAG Binnen de be staande of nog te bouwen gevangenissen moeten twee extra beveiligde inrichtingen komen voor zware crimine len. Deze twee inrichtingen moeten helemaal los staan van de omringende gevange nis. De bouw hiervan kost 24 miljoen gulden. Dit advies heeft een commissie, die het beveiligingsbeleid van het gevangeniswezen heeft be studeerd gisteren aan staatsse cretaris Kosto van justitie uit gebracht. De commissie stond onder leiding van de secretaris generaal van algemene zaken, mr. R.J. Hoekstra. De commissie constateert een forse daling van het aantal ont snappingen in de afgelopen ja ren. Van 118 in 1984 tot 50 vo rig jaar. Dit jaar zijn tot nu toe 23 gevangenen ontsnapt. Daar staat tegenover dat zeven per sonen zijn ontvlucht uit de hui dige vier extra beveiligde in richtingen, waarin tot nu toe 55 gedetineerden zijn geplaatst. Commissievoorzitter Hoekstra noemde dit „veel, te veel, on aanvaardbaar veel". Het is de commissie gebleken dat deze ontvluchtingen uit de zwaar bewaakte inrichtingen plaatsvonden tijdens het luch ten, sporten en bezoek vanuit de voorzieningen van de alge mene gevangenissen, die niet extra worden beveiligd. In het advies stelt de commissie daar om voor om de nieuwe inrich tingen helemaal onafhankelijk te maken ook voor wat betreft de voorzieningen voor luchten, bezoek en sport. De twee nieuwe inrichtingen met in totaal 48 cellen moeten volgens de commissie een over dekte plaats voor recreatie en sport krijgen. Een dergelijk 'fijnmazig rooster' voorkomt dat helicopters gevangenen op pikken en dat wapens over de muur worden gegooid. Telefoneren Binnen de twee 'ondoordring bare strafinrichtingen' moet 'een zeer streng toezicht gelden op het doen en laten van de ge detineerden', aldus de commis sie- Daarbij pleit de commissie ook voor beperking en scherpe controle van het telefoneren door gedetineerden. „Het kan niet zo zijn dat een gedetineer de contacten met de buitenwe reld kan hebben als ware hij niet gedetineerd", stelde Hoek stra. Aan de andere kant wil de com missie geen complete afzonde ring van de gevangenen. 'Be perkte gemeenschappelijke ac tiviteiten' moeten mogelijk worden gemaakt. Maar dan wel alleen van personen die binnen de extra beveiligde afdeling zit ten en dan nog van maximaal zes mensen tegelijk. Ten slotte moet het verblijf in een speciale afdeling 'niet langer duren dan strikt noodzakelijk is' in ver band met het voorbereiden op de terugkeer naar de maat schappij, beveelt de commissie aan. Om de veiligheid nog verder te vergroten stelt de commissie voor de gedetineerden steeds onverwacht over te plaatsen van de ene naar de andere afge scheiden afdeling of zelfs naar een andere extra zwaar bevei ligde inrichting. Vanwege het voortdurende contact tussen bewaarders en gedetineerden wijst de commissie bewaping van het personeel af. Wel moet het personeel dat in deze inrich tingen werkt regelmatig wor den afgewisseld. Naast de 'zeer vluchtgevaarlij ke gedetineerden' moeten ook gevangenen,, 'van wie een ont snapping voor de samenleving onaanvaardbaar is', in de spe ciale inrichtingen worden opge sloten, meent de commissie. Tot het moment dat de nieuwe inrichtingen klaar zijn voor ge bruik, adviseert de commissie de bestaande vier afdelingen in Leeuwarden, Sittard, Hoogeveen en Rotterdam tijdelijk aan te passen. Vooral luchten, bezoek en sport moet beter worden beveiligd en con tacten van gedetineerden bin nen deze inrichtingen met de buitenwereld moeten worden beperkt en gecontroleerd. Kraakpanden ontruimd Een ME'er stapt als eerste uit eer> container op het dak van een pand twee gekraakte panden. De krakers lieten zich, na enig verzet, ge- op de Herengracht in Amsterdam. De politie ontruimde er gisteren dwee naar buiten leiden. foto's: anp (Vervolg van de voorpagina) GENÈVE Servische vrou wen en kinderen hebben een hulpkonvooi van de Verenig de Naties dat op weg was naar een door moslims be woonde stad in Bosnië-Her cegovina, tegengehouden en vervolgens teruggestuurd. Het VN-Hoge Commissari aat voor de Vluchtelingen (UNHCR) heeft dit gisteren bekendgemaakt Het uit zeven vrachtwagens be staande konvooi was zaterdag op weg naar Srebrenica, 85 kilo meter ten zuidoosten van de Bosnische hoofdstad Sarajevo, maar keerde terug omdat de weg bij Bratunac door ongeveer honderd Servische vrouwen en kinderen was geblokkeerd. „Zij zeiden dat voedsel niet mocht worden gegeven aan moslims, die hun mannen en broers hadden vermoord", al dus UNHCR-woordvoerder Fernando del Mundo. Het kon vooi probeerde het zondag nog maals, maar stootte toen in Bratunac op ongeveer tweehon derd vrouwen en kinderen. De acties werden kennelijk gecoör dineerd door twee vrouwen in militair uniform. Het Bosni- sche-Servische persbureau SRNA meldde dat de demon stranten Servische gezinnen waren die uit hun huizen in Srebrenica waren gezet. Ze hielden het konvooi tegen bij een brug in de buurt van Milici en eisten al het voedsel en de medicijnen op. De UNHCR wei gerde en het konvooi, dat on derweg ook al herhaaldelijk was doorzocht door gewapende Ser viërs die iedere doos openden, keerde daarop terug naar Sara jevo. Het was de eerste maal dat een konvooi onverrichterzake moest terugkeren omdat het - door burgers was tegengehou den. Het inzetten van vrouwen en kinderen om hulp aan hon gerende mensen te stoppen schept een gevaarlijk prece dent, aldus het hoofd van de hulpoperaties van de VN-vluch telingenorganisatie (UNHCR), Larry Hollingworth. Ofschoon de strijdende partijen het afgelopen weekeinde de Verenigde Naties veiligheidsga ranties hebben gegeven, was het gisteren nog steeds ondui delijk of de luchtbrug op Saraje vo deze week kan worden her vat. Kroatische en moslim-strij ders leverden in de Bosnische hoofdstad weer zware gevech ten met Servische eenheden. Hulpverleners in Sarajevo waarschuwden dat de voedsel voorraden uitgeput zijn en nieuwe aanvoer voor de 380.000 ingesloten inwoners van de stad dringend noodzake lijk is. Volgens de Kroatische en Bosnische televisie braken er in de Bosnische stad Doboj gister middag zware gevechten uit. De Servische troepen zouden bij hun aanval op deze stad ook vliegtuigen hebben gebruikt. Ook aan de fronten bij Bihac in het noordwesten van Bosnië en BREDA Officier vai tie M. Hoekendijk eis termiddag in Breda een 31-jarige ex-polile! uit Dongen zeven jaar r genisstraf en tbs rpeti verpleging. In maart van dit jaai man, die hondenbegelei bij de Tilburgse pol Kaatsheuvel een van de rijkspolitie dood, dachte zou het niet kunnen verkroppen slachtoffer een relatie zijn ex-echtgenote. Hij 110] veel om zijn voormalig! ei te geven en probeerde de tijd voor de moord te winnen. Op 25 maart wilde vriend, die nog getroui s dwingen een keuze te De hele dag was de verd g€ zoek naar zijn rivaal. j£ de officier van justitie Vl zich eerst ziek gemeld 't wachtcommandant ME-uniform Bewapend met een dienstpistool en gekleei uniform ging hij met deC'1 weg naar zijn latere slai In Kaatsheuvel dwong genaar een politiel pen, vroeg de uitstappei tieagent naar zijn n<ei vuurde vijf kogels maand later is het slaaB aan zijn verwondingen den. Ter plekke werd d ter door een andere rijk le agent in zijn benen ge en gearresteerd. Naar het oordeel van defre van justitie is er spri voorbedachte raad en moord, maar volgens chiatrisch rapport is het geval. De feiten ku Dongenaar verder in stst minderde mate wordeij* rekend, aldus het rapp zou er sprake zijn van spleten persoonlijkheid!r£ het moment van de „zichzelf bezig gezien ben". Advocaat R. Mi ook de nadruk op de lijkheidsstoornis bij de tieman. In een uitgebreid laatst^le< zei de Dongenaar dat vlak voor en tijdens dfikr partij nergens van bewi ve: weest. Hij vroeg om ee üj psychiatrische behandi ei een korte straf. „Het deloos een mensenlevei t, laat het nu ook niet kosten", zo smeekte hoofdagent de Bredas bank. iel De uitspraak is op 5 okt iei V( I ASSEN - De PvdA-fractie blijft streven naar een aan passing van de ingreep in de uitkeringen voor arbeidson geschiktheid. De sociaal-de mocraten willen dat het kabi net de bestaande uitkeringen ongemoeid laat. PvdA-fractieleider Wöltgens zei dit gisteren op een spreekbeurt te Assen. Eind vorige week liet premier Lubbers weten dat het kabinet op zijn beurt aan de eigen voor stellen vasthoudt. Inclusief de bevriezing van de bestaande uitkeringen. Volgens de PvdA-leider is het kabinetsbesluit van vorig jaar om ook de bestaande uitkerin gen aan te pakken gem j basis van 'sombere ven gen', die achteraf tè son ren. en In de begroting heeft b »ie net laten weten dat de» mie een procent kan „Natuurlijk voelen on daardoor gesterkt in o f,e ven om af te zien van d \y( regel die ook voor ons lr j meest omstreden was: vriezen van de uitkerin huidige arbeidsongesch m neden de vijftig jaar' [q0 Wöltgens. V; Hij voegde daar overig jn toe dat de verdere hei0Sl van de wao voor de ti |Uv onvermijdelijk is vanw h, onaanvaardbaar hoge rgc arbeidsongeschikten, tih

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4