pio-virus kleeft aan sterk sloten kerkgenootschappen beidsbureau stelt kompas van werkloze academici bij Binnenland aks zit CDA-commissie kiezingsprogram voor Pleidooi snelle inlossing ereschuld oud-mijnwerkers Nagenoeg alle ministeries dragen bij aan tv-programma's a i n Leidse Courant a dinsdag 2'2 september 1992 i Ik heb 'n krant in mijn hand! /AN ESS k. s !HT Ze zien er niet /a' gen een veel te hoog en kunnen moeilijk niceren. Dat zijn nog k° fooroordelen van per- Vo wi.he De werkgevers worden de ko mende maanden bestookt met informatie over de ongekende mogelijkheden van de hoger op geleide. Studenten worden klaargestoomd om zich vooral nadrukkelijker en beter te pre sentéren. De bedoeling is om een landelij ke 'pool' te maken van vraag en aanbod, ook voor mensen die efs over hoger opge- illicitanten. Vandaag 5 vei iet nationale offensief tot minderhedengroepen beho ren. Amsterdam, Enschede en Nijmegen hebben al toegezegd mee te werken. De Utrechtse universiteit heeft beloofd tot 1997 lessen arbeidsmarktoriën tatie in de studie te stoppen. Op die manier moet een student beter beseffen dan voorheen, dat het bedrijfsleven eerst naar de vaardigheden kijkt en dan pas naar de titel. ials 000 bachelors, mees doctorandi uit de ibakken van het ar- reau het bedrijfs- te krijgen. itre is de trendy naam initiatief van het regio- eau arbeidsvoorziening fht West met allerlei in die zich tot nu toe voor- ;eefs op werkloze acade- 'ben gestort. Het totale enbestand in universi- Utrecht bestaat nog it bijna 25 procent aan ndt ipgeleide werkzoeken- plan is om vanuit een landelijk netwerk tten, waardoor in het l en aanbod beter worden afgestemd. Peptalk Top Centre draait al sinds eind juni bij wijze van proef. Tijdens 'oppeppende' informatiebijeen komsten komt de afgezwaaide student op meer ideeën dan al leen het reageren op de zater dagse advertenties in de Volks krant. De eerste bijeenkomst was een succes'. A.J. Donker, hoofd van Top Centre: „Bij sommige mensen viel de mond open. Ze wisten niets van het opbouwen van persoonlijke net werken, wat betekent dat je mensen van bedrijven uit je ei gen straat aanspreekt over het feit dat je een baan zoekt. En dat je zelf zomaar een bedrijf binnenstapt of een open sollici tatie verstuurt". Het bureau helpt de studenten met brieven schrijven, speelt sollicitatiegesprekken na en brengt de afgestudeerden op ideeën voor werk buiten hun vakgebied, als het echt niet an ders kan. Wie na zes maanden nog geen baan heeft, krijgt nog meer individuele steun. Als ie mand na een jaar nog werkloos is, dan wordt aan bij- of her scholing gedacht. Tot nu toe vond 45 procent van de deelne mers een baan. Het initiatief lijkt tegenstrijdig met het juichende rapport over hbo'ers, dat onlang verscheen. De meeste studenten van een hogere beroepsopleiding kre gen vorig jaar binnen drie maanden werk. Toch heeft Utrecht ruim 2300, vooral lang durige werkloze hbo'ers in de kaartenbakken en nog eens 2700 universitair geschoolden. Volgens directeur E.F.J. Luijf van het regionale bureau ar beidsvoorziening West Utrecht is er weliswaar meer vraag naar hbo'ers dan voorheen, maar is iedere werkloze er één teveel. Bovendien blijven veel afgestu deerden uit de 'zachte sector' (bij voorbeeld sociologie, kunst) ongewild. De problemen zijn vooral het gevolg van de inhaal race van vrouwelijke studen ten, die overigens over een jaar of acht de mannen in aantal overtreffen. Volgens Top Cen tre kiezen vrouwen voor meer traditionele opleidingen met in veel gevallen een slecht ar beidsmarktperspectief. De in haalrace verklaart tevens het verwachte tekort aan hoger op geleide technici in de jaren ne gentig, zo blijkt uit een studie van de Arbeidsvoorziening, die vandaag tijdens de officiële ope ning van Top Centre ten doop werd gehouden. Kompas Luijf geeft toe, dat de vroegere aanpak van de arbeidsbureau's niet goed werkte. „We dachten altijd, iemand met een behoor lijke opleiding vindt zijn eigen weg wel en heeft ons alleen no dig om het bekende bewijs van inschrijving te krijgen. Of we konden ze wat helpen met een vacaturebank. Dat blijkt niet zo te zijn. Een tweede overweging om met Top Centre te beginnen is dat veel werkgevers ons niet wisten te vinden. En dan druk ik het nog eufemistisch uit". Niet alleen de werkgever heeft vooroordelen over de inzet van academici in het bedrijfsleven ('geen theoretisch geleuter, maar produktie'), ook afgestu deerden varen op een kompas dat niet altijd klopt. Anders valt niet te verklaren dat een sollicitant het chique advocatenkantoor van de moge lijke werkgever doodleuk met een 'vette bos haar en Nikes- gympen' binnenstapte. Consulente Renske van Om men van Top Centre: Aan de presentatie schort het nogal eens bij studenten. Ik ben ge lukkig wat ouder en speel wel eens de rol van een moeder in dit soort gevallen. Ik hou ze voor ogen dat ze goed moeten kijken, naar wat het bedrijfs leven wil. 'Als je nu zelf werkge ver bent, zou je dan iemand met jou papieren kiezen?' Het ant woord is vaak 'nee'." Ze ziet al de eerste resulaten van de begeleiding. Een inter nationaal juriste raakte haar tijdelijk baantje bij de EG kwijt en solliciteerde daarom naar een nieuwe baan in Brussel. El ders was ze tot nu toe afgewe zen omdat ze zo onzeker over kwam. „Via rollenspel heb ik geprobeerd alle fijne kneepjes te laten zien. Ze antwoordde aanvankelijk steeds vanuit zel- fonderschatting. 'Dat tijdelijk baantje, ach dat was maar een half jaar'. Toch had ze maar mooi werkervaring. Ik heb haar gezegd: pak een paar treinen eerder naar Brussel en geef een nieuwe curriculum af, waarin je die werkervaring nog eens dui delijk noemt. Afgelopen vrijdag belde ze dolgelukkig op: ze had de nieuwe baan. Overschatting komt overigens ook voor. Een ander wapenfeitje: onlangs bel de een bedrijf op met de vraag; 'we zoeken een jonge hond met gevoel voor humor'. Van Om men: „De sollicitant die ik op het oog had, vertelde ik dat. Hij begon spontaan te blaffen. Ge voel voor humor dus en prima geschikt". lAAG Oud-minister Braks leidt de CDA-commis- het verkiezingsprogramma voor 1994 moet samen- Volgens het CD A-partijbestuur is het de bedoeling ^zt werkstuk van de commissie onder aanvoering van test [jjge KRO-voorzitter rond de zomer naar de gemeen- ;t da CDA-afdelingen gaat. Die hebben tot oktober de tijd hec zigingsvoorstellen in te dienen. De CDA-najaarspar- Dad van 1993 stelt het definitieve verkiezingsprogram- Ka it, het congres moet het begin 1994 bekrachtigen. De nii zingen voor de Tweede Kamer zijn voorzien voor 3 j |94. Behalve Braks maken prof.dr. Kolnaar (adviseur zekerheid van het CDA-bestuur) als vice-voorzitter cteur mr. Van Gennip van het wetenschappelijk bu- s secretaris deel uit van de totaal 13 man sterke pro- jmmissie. CDA-fractievoorzitter Brinkman treedt op ivan de adviseurs. Ballonvaarders uit zee opgepikt De Nederlandse ballonvaarder Ger hard Hoogeslag wordt na aankomst in het Engelse Cornwall per bran card naar het ziekenhuis van Truro gebracht. De ballonvaarder werd gisteren sa men met Evert Louwman na een noodlanding bij Lands End uit de kolkende zee opgepikt door een Britse helicopter. Beide ballonvaar ders zijn inmiddels gezond en wel thuis. De ballonrace over Atlanti sche Oceaan is gewonnen door de twee Belgische deelnemers. Zij landden gisteren nabij het Noord- spaanse dorpje Zamora, ongeveer 140 kilometer ten oosten van Vallo- dolid. DEN HAAG De rijksoverheid moet op korte termijn een ereschuld inlossen aan ongeveer 350 oud-mijnwerkers die lijden aan de stoflongziekte silicose. Dat bepleit een speciale Limbugse stuurgroep, die van daag het rapport 'Silicose en oud-mijnwer kers' in Den Haag heeft aangeboden aan staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken en werkgelegenheid en aan de Limburgse Tweede-Kamerleden. Volgens de stuurgroep moet de regering aan elke silicosepatiënt een eenmalige uit kering toekennen van 20.000 gulden netto. Het inlossen van de ereschuld kost zeven miljoen gulden. De zaak speelt al jaren. Omdat een oplossing van overheidswege uitbleef, stelde het provinciaal bestuur in april vorig jaar een speciale stuurgroep in. Op een wetswijziging kunnen de silicosepa- tiënten niet wachten, aldus de stuurgroep. Gezien de tijd die verstreken is sinds de sluiting van de mijnen en de hoge leeftijd van de oud-mijnwerkers is langer wachten onaanvaardbaar. De stuurgroep stelt daar om voor dat premier Lubbers en staatsse cretaris Ter Veld een verordening in het le ven roepen, zodat het geld kan worden uit gekeerd. Een nog op te richten stichting zou het geld moeten verdelen, waarmee binnen zes maanden moet zijn begonnen. Sofi-nummer op identiteitskaart DEN HAAG Op de nieuwe identiteitskaart die ook als paspoort gebruikt kan wor den zal een persoonsgebon den nummer worden ver meld. De voorkeur van het kabinet gaat uit naar het sofi-nummer, omdat dit nummer een breed maatschappelijk gebruik kent en een belangrijke functie kan gaan vervullen bij fraudebe strijding. Dat schrijft staatsse cretaris De Graaff-Nauta van binnenlandse zaken in de derde voortgangsreportage over de ontwikkeling van het Project Reisdocumenten aan de Twee de Kamer. De Registratiekamer en de voorlopige Raad voor Persoon sinformatievoorziening (Rap) heeft positief geadviseerd over een persoonsgeboden nummer op het nieuwe paspoort. Het sofi-nummer heeft volgens de Rap als voordeel dat in het ka der van de fraudebestrijding in gang kan worden verkregen tot bestanden van organisaties die een belangrijke rol bij fraudebe strijding kunnen spelen. Als na deel signaleert de Rap dat bij een breed bekend maken van het nummer derden het num mer kunnen registreren en op nemen in bestanden. Koppelin gen van bestanden in de private sector zijn daarmee eenvoudi ger te realiseren, wat tot moge lijke inbreuken op de persoon lijke levenssfeer kan leiden. Uit de voortgangsrapportage blijkt verder dat de identiteits kaart van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die per 1 januari 1993 wordt inge voerd, niet als nationaal identi teitsbewijs en reisdocument kan worden aangewezen. Dan loopt de VNG, maar ook de staat volgens de landsadvocaat het risico dat de Europese Com missie de aanbesteding van de VNG afkeurt. Het rijk en de VNG zijn overi gens nog in onderhandeling over de rol die de VNG bij het ontwikkelen van een nieuw na tionaal identiteitsbewijs kan spelen. Rond 1 oktober zal het Project Reisdocumenten in het Publicatieblad van de Europese Gemeenschappen worden ge publiceerd, waarna het traject van aanbesteding kan worden ingezet. KONINKLIJKE AGENDA 23 september Mr. Pieter van Vollenhoven geeft in Leeuwarden het startsein voor de bouw van het Otterpark Aqua- lutra. Het bezoekerscentrum van dit otterstation wordt opgezet als een natuur- en milieu-educatieve attractie. Prinses Margriet is op de lucht haven Schiphol aanwezig bij de terugkomst uit Madrid van de sportploeg die Nederland verte genwoordigde bij de eerste Pa ralympics voor mensen met een verstandelijke handicap. bez, IICK MEERSHOEK ijkt •HAAG De schrik wlio zit er nog steeds ondanks het bestaan en vaccin. Elke keer le ontdekking van een am geval van kinder- 2 iming voor onrust bij n ders. esli tall ntdekking van de ziekte, dit iek, gaat het niet anders, vet isiscentrum van de ge- hai happelijke gezondheids in Dordrecht kreeg een telefoontjes te verwer- GGD voor Dordrecht eving had gisteren tot avond zes medewer- n de telefoon zitten om oeli van bellers te beant- anj n. „De meeste vragen hi van ouders", vertelt fs, functionaris voor ge- idsvoorlichting en op- ,Maar er zijn ook met griep of buikpijn willen weten over de men van polio-besmet- het hele land kwamen inop ons af', iniek, is het devies op iiscentrum. Nefs: „Wij Ie mensen op het feit dat irlamming echt heel is. Je praat dan over de vijfhonderd tot dui- ivallen van besmetting, viseren mensen met om een bezoek te aan de huisarts. Ge it zekere voor het onze- nen". rreweg de meeste men- int de bescherming te- polio-virus na de ge- In de eerste zes maan- het leven krijgen kin deren driemaal een injectie met antistoffen tegen de vier ge vreesde a-infecties (difterie, te tanus, kinkhoest en polio) toe gediend. Daarna volgt op vier en negenjarige leeftijd nog een zelfde injectie. Dit pakket vaccinaties biedt af doende bescherming tegen de a- infecties tot een leeftijd van 23 jaar. „Daarna neemt de weer stand langzaam af en het risico op besmetting dus langzaam toe. Een polio-prik gaat circa vijftien jaar mee. Op hogere leeftijd, vanaf zestig jaar zeg maar, hebben de meeste men sen een natuurlijke afweer te gen het virus opgebouwd. Die mensen hoeven zich nu ook geen zorgen te maken". Explosies De invoering van een landelijk vaccinatieprogramma in 1957 maakte een einde aan de grote polio-explosies. In het begin van dat decennium registreer den onderzoekers nog duizen den gevallen van besmetting. Na 1957 liep het aantal geval len sterk terug tot vrijwel nul, met om de ongeveer tien jaar een kleine oprisping. De laatste grote epidemie stamt van 1978. De epidemiologen telden toen totaal 110 patiënten, van wie tachtig met kinderverlamming. Als gevolg van het programma heeft Nederland de hoogste vac cinatiegraad ter wereld. Nage noeg alle jongeren zijn ingeënt tegen polio. Ouderen die vroe ger de infectie hebben doorge maakt worden via natuurlijke afweer beschermd. Een moei lijkheid vormt de tussengroep. Deze veertigers zijn net te oud om te worden gevaccineerd ter wijl ze door de hoge vaccinatie graad van na de oorlog niet meer met de ziekte in aanra king komen en daardoor geen natuurlijke afweer kunnen op bouwen. Dat is in Nederland geen probleem, maar kan een risico betekenen bij een bezoek aan het buitenland. Een ander belangrijk punt is het geloof. Alle patiënten van 1978, zo wees een uitgebreid onderzoek naar het ontstaan van deze epidemie uit, waren te vinden in kringen van enkele protestante kerkgenootschap pen. Voor de meeste leden van deze kerken is een vaccinatie geen medisch wonder maar veeleer een motie van wantrou wen tegen de goddelijke voor zienigheid. Gerichte campag nes onder jongeren in deze kringen om zich te laten vacci neren, haalden in het verleden vrijwel niets uit. Ook niet na af loop van een epidemie met do delijke slachtoffers. Er waren in 1987 in Nederland ongeveer 500.000 jongeren on der de 27 jaar om één of andere reden niet of onvoldoende tegen polio ingeënt. De groep van principiële christelijke prik- weigeraars telde toen ongeveer 65.000 mensen. Toch vielen alle gevallen van polio in die tijd binnen deze groep. De land kaart van polio-gevallen ver toont een meer dan opvallende overeenkomst met de concen tratie van streng-christelijke kernen. Ook de 14-jarige jongen uit Streefkerk is van gerefor meerde komaf. Kerkgangers De sociologen dr. L.G. Jansma en drs J. Veenman van de Rot terdamse Erasmus-universiteit publiceerden in 1979 de uit komsten van een studie naar de motieven van de kerkgangers om zich niet te laten inenten. Zij kwamen tot de conclusie dat het isolement van de kerkge nootschappen de weigerachtig heid bepaalt. De leden van de kerken met procentueel veel polio-patiënten bleken meer dan andere kerken een geslo ten, hechte gemeenschap te vormen. Dat geldt voor de scho len, de kerken en de bezoeken aan familie en vrienden. Om de zelfde reden is de kans op be smetting met het virus binnen deze groepen het grootst. „Sommige mensen zullen uit eerbied voor God hun kinderen niet laten inenten", zegt domi nee M. van der Sluis van de Christelijke Gereformeerde Kerk in Nieuwpoort. „Als leden van mijn gemeente voor advies komen, dan zeg ik dat ze zelf die keuze moeten maken, zolang ze zich voor Gods aangezicht kun nen verantwoorden. Ik moet leiding geven, maar ik kom niet met een pasklaar antwoord". De predikant wijst op het ziek makende effect vari sommige medicijnen. „Vroeger stierven jaarlijks vijf personen nadat ze voor pokken waren ingeënt. Voor een aantal mensen zal dat een belangrijk argument zijn om voor niet-inenting te kiezen. Een zwaarder argument kan zijn dat God ons iets duidelijk wil maken. God heeft de ziek ten zelfs gezegend. Als er geen zonden waren, waren er ook geen ziekten". Van der Sluis reageert overi gens lichtelijk verbaasd op de plotselinge belangstelling: „Het doet mensen pijn. Bij an dere ziekten is er geen belang stelling". DEN HAAG - De WD ziet af van de mondelinge vragen over het optreden van minis ter Kok van financën in een door zijn ministerie gspon- sorde uitzending van de com merciële zender RTL4. Ge bleken is dat nagenoeg alle andere ministeries regelma tig televisie-programma's fi nancieel ondersteunen. Dit heeft de woordvoerder van de WD verklaard. De WD viel het kabinet afgelopen weekein de nog fel aan over het feit dat Financiën 65.000 gulden be taalde voor een uitzending van RTL 4 op Prinsjesdag waar het Begrotingscomputerspel werd gelanceerd. Het programma biedt amusement en tevens in formatie. Zo werd ook minister Kok van financiën in de uitzen ding gevraagd. Volgens het mi nisterie is daar niet voor be taald. De WD zal nu wel schriftelijke vragen stellen aan de verant woordelijke bewindslieden. Die vragen zijn gebaseerd op een kabinetsbesluit waarin staat dat geen zaken gedaan worden tussen de rijksoverheid en RTL4. Dat besluit is echter in weerwil van minister D'Ancona aangepast. D'Ancona vond dat alleen aan programma's van publieke omroepen steun ver leend kon worden. Nagenoeg alle ministeries ste ken overigens geld in tv-pro- gramma's. Verschillende malen zijn daarbij ook bewindslieden in beeld geweest. Zo trad minis ter Andriessen van economi sche zaken op in het TROS-pro- gramma Eigen Baas, waarin hij het starten van een eigen be drijf aanmoedigde. Ook minis ter Pronk en Alders zijn in ge sponsorde programma's opge treden, zoals uitzendingen rond de internationale milieuconfe rentie in Rio de Janeiro. Het bekostigen van radio en TV-programma's is geen nieu we ontwikkeling. Zo heeft ook de nu protesterende WD-lei- der Bolkestein in zijn dagen als staatssecretaris voor buiten landse handel het televisie-pro gramma rond de Exportprijs betaald. Zijn fractiegenoot De Korte van economische zaken sponsorde al Brandpunt in de Markt van de KRO. Momenteel geeft Verkeer en Waterstaat geld aan de tv-serie Familie Oudenrijn en droeg zij samen met VROM bij aan de amusementsserie Honderd da gen zonder auto. VROM subsi dieert tevens het zondagoch tendprogramma Vroege Vogels van de VARA, zo deelde een woordvoerder mee. il afgelopen n is er, volgens nakers, geen even als de staatssecretaris Blsvoort van i doorgaan. De man wil het btw- eparaties n van 6 naar 17,5 redj Dat kan niet, 8 e' i schoenmakers, iren op het drs of in Den Haag hak en een halve doende hadden Ders le geven dat Van ort het in hun :tie! verkeerde eind ANP Turks protest tegen school zool Uit protest tegen de weigering van de Rotterdamse Schoolvereeniging om zijn zoontje Bügra toe te laten, heeft Bülent Türker zich gisterochtend met handboeien aan de deur van de school vastgeketend. De kleine Bügra verschuilt zich achter zijn vader. Anderhalf jaar geleden schreef Türker, die adjunct- directeur is bij een Turkse bank, zijn zoontje in bij de school. Begin dit jaar lootte de toen 3,5 jarige Bügra, die een Nederlands paspoort heeft, in. Hij struikelde echter op een taaltest. Türker vat de weigering van de school op als discriminatie en heeft een advocaat in de arm genomen. ,,AI moet ik vijf of tien jaar vechten. Dit onrecht moet uit de wereld", aldus de boze vader. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3