Weer diplomatieke banden tussen Vaticaan en Mexico STERFT VAN DE HONGER Religieus fanatisme in Bosnië neemt steeds meer toe Geestelijk Leven/ Opinie Babyfabriek 'Antisemitische ideologieën groter gevaar dan incidenten' COMMENTAAR §T £cldóc0otnont 21A Leidse Courant dinsdag 22 september 1992 Italiaanse exorcisten slaan alarm ROME De rooms-katholieke exorcisten in Italië hebben alarm geslagen bij hun bisschoppen. De af gelopen 15 jaar is het aantal gevallen van echte of vermeende bezetenheid fors toegenomen. Vooral „satanische rock" is de boosdoener, schrijven de duiveluitdrijvers in een brief. Deze keiharde muziek, met al dan niet verborgen duivelse boodschappen en rituelen, bevordert be paalde vormen van bezetenheid, weet pater Ga- briele Amorth inmiddels. Hij is een van de vijf officiële exorcisten in het bis dom Rome. Dat aantal is volgens hem veel te laag; elke parochie zou zijn eigen duiveluitdrijver moeten hebben. Pater Amorth heeft naar eigen zeggen al ongeveer 20.000 gevallen van bezeten heid behandeld, waaronder 74 ernstige. Vooral jon geren tussen de 18 en 25 jaar behoren tot de risico groep, maar ook mensen van 40 tot 45 jaar lopen gevaar. Lutheranen klagen over „terugval" in dialoog met RK Kerk Tot ons tiende jaar zijn we allemaal genieën. MADRAS De Lutherse Wereldfederatie heeft over een „terugval" in de dialoog met de Rooms-Katholie- ke Kerk geklaagd. In enkele documenten van het Vati- caan wordt meer de nadruk op de eigen identiteit ge legd dan op de eenheid in het geloof. De LWF zegt dit in een gisteren uitgegeven verklaring ter gelegenheid van het feit dat 25 jaar geleden de luthers-ka- tholieke dialoog werd begonnen. De raad (algemeen be stuur) van de LWF vergadert dezer dagen in Madras, In dia. Er is volgens de LWF een nieuwe spiritualiteit nodig die wordt gekenmerkt door „oecumenische openheid en belangstelling voor elkaar". Zowel bij de lutheranen als bij de rooms-katholieken is echter een heropleving merkbaar van theologische opvattingen die een belemmering voor de oecumenische dialoog zijn. De LWF heeft vooral kritiek op de officiële Vaticaanse reactie op het rapport van de inter nationale anglicaans-RK commissie (ARCIC II) en op de recente brief van kardinaal Ratzinger over de kerk als com- munio (gemeenschap). In deze documenten is niets terug te vinden van 25 jaar oecumenische dialoog, aldus de LWF. De brief van Ratzinger ademt zelfs „een andere geest" dan die welke in vele gesprekken tussen lutheranen en rooms- katholieken heerst. Desondanks is de onderlinge verhou ding in de afgelopen 25 jaar aanzienlijk verbeterd. Op vele niveaus is samenwerking mogelijk. De visie van de zichtba re eenheid der kerken mag ondanks de „terugval" niet worden opgegeven. Daarom pleit de LWF voor voortzet ting van de dialoog met het Vaticaan. LWF wil meedoen aan de oprichting van een oecumenische informatiedienst (ENS). Echt geluk heeft te maken met „zijn", niet met „hebben". door JOKE FORCEVILLE Het stond er duidelijk. In NRCI/Handelsblad (29-8- '92): De babyfabriek. Nee, ik neem dat die krant niet kwalijk: de journaliste, Michèle de Waard, die de meer dan paginagrote bijdrage schreef, evenmin. Schokkend vond ik het wel. Schokkend, al heb ik er nauwelijks iets in gelezen, waarvan ik niet al weet had. Maar, als de lezer, zoals daar, eens alles wat zich afspeelt in de medische techniek van de voortplanting op een rij krijgt voortgezet, moet hem de schrik toch wel om het hart slaan! De vrouw die tot haar groot verdriet onvruchtbaar blijkt. Die andere die lang, al te lang, het nemen van een kind heeft uitgesteld, omdat ze een slimme meid is geweest, op haar toekomst voorbereid, een belangrijke functie vervult, nog verder in haar carrière wil, en tot de ontdekking komt dat met het verlopen der jaren de vruchtbaarheid afneemt, bij wie het zwanger worden dan tenslotte niet lukken wil... En nog een andere die zich na drie kinderen heeft laten steriliseren, wier relatie stukloopt, die opnieuw met een ander iets opbouwt; die vervolgens van hèm nog een kind wil en de sterilisatie tracht ongedaan te laten maken, helaas zonder succes... Die dan besluit tot reageerbuisbevruchting, een drieling verwacht, dat teveel van het goede vindt en twee vruchten laat aborteren... Soms wordt in een gezin een ernstig gehandicapt kind geboren - soms wacht men tevergeefs op kinderzegen. Moet alles wat kan, moet bij het leven worden geëxperimenteerd Mogen we in consumptief gedrag eisen - tegen elke betaling - dat we krijgen wat we hebben willen Maar evenzeer dat we ons ontdoen van wat. ons niet bevalt, wat niet voldoet aan de kwaliteit die we ons meenden te hebben aangeschaft'? Natuurlijk, de medische wetenschap en techniek schrijden voort. Telkens worden nieuwe ontdekkingen gedaan, mogelijkheden geopend. Moet alles, mag alles wat kan Waarom protesteren we niet in brede lagen van de bevolking tegen deze opgerichte babyfabriek Waarom weigeren we niet, door en masse in verzet te komen. En waarom is ieder van ons er eigenlijk niet mee bezig zijn dagelijks gedrag meer af te stemmen op het „zijn dan op het „hebben Onlangs heb ik op deze plaats te kennen gegeven dat bij de beoordeling van de vraag naar de kwaliteit van leven van pasgeborenen die ernstig gehandicapt zijn, ook ervaringsdeskundigen moeten mogen mee- oordelen. Eenmaal ontstaan leven is in hoge mate beschermwaardig. Maar waarom moeten we - nog altijd met kunst en vliegwerk - leven oproepen waarvan we kunnen vrezen dat het beperkt, gehandicapt, minder-valide wordt. In dezelfde krant, op exact dezelfde dag, bracht redacteur Max Paumen verslag uit van de noodsituatie in de bejaardenzorg te Erp. Directeur Witlox: „We willen onze demente mensen echt niet kwijt aan de verpleeghuizen, want hier zitten ze in een vertrouwde omgeving. Hier worden ze niet uitgekotst. Maar we kunnen ze niet de begeleiding en verzorging geven, die feitelijk nodig is Hoe triest ook, het geld voor de gezondheidszorg raakt op. Wat voor decadente samenleving worden wij, als we de (langst-)levenden maar laten verkommeren en ondertussen al maar meergeld besteden aan experimenten voor komend leven... VATICAANSTAD - Het Va ticaan en Mexico gaan volle dige diplomatieke betrekkin gen aan. Mexico stuurt een ambassadeur naar Vaticaan stad, de Rooms-katholieke Kerk een nuntius naar Mexi- co-Stad. Dit hebben het Vati caan en Mexico gisteren in een gezamenlijke verklaring bekend gemaakt. De betrekkingen werden in 1858 afgebroken, nadat in de Mexicaanse grondwet een strikte scheiding tussen kerk en staat werd vastgelegd. In 1917 kreeg deze grondwet bo vendien nog antikerkelijke pas sages. „We hebben nu vrede", zei bis schop Genaro Alamilla in een reactie. Herstel van de betrek kingen is het logische gevolg van geleidelijke verbetering van de relaties tussen Mexico en de Heilige Stoel in de afgelo pen jaren. Niettemin gaat het Carlos Salinas de Gortari FOTO: AP om een mijlpaal in de geschie denis van zowel Mexico als de katholieke kerk. Tijdens de Mexicaanse revoluties in de ne gentiende en begin deze eeuw was de kerk steeds het doelwit van de revolutionairen. De his toricus Enrique Krauze noem de het herstel van de betrekkin gen „een daad van politieke vol wassenheid van de kant van Mexico". Vorig jaar december werd de grondwet zo gewijzigd dat juri dische erkenning van de Rooms-Katholieke Kerk en an dere kerkgenootschappen mo gelijk werd. De kerken kregen daarbij het recht bezittingen te verwerven. Priesters mogen sindsdien stemmen, maar zijn niet verkiesbaar voor politieke functies. Processies werden weer legaal, hoewel ze de afge lopen tientallen jaren ooglui kend werden toegestaan. Zo ging de paus in 1990 elke dag in de open lucht voor in eucharis tievieringen. De dooi in de betrekkingen tu- sen het Vaticaan en Mexico be gon in 1990 toen beide staten persoonlijke gezanten uitwis selden. Paus Johannes Paulus II werd in 1990 als een staats hoofd ontvangen, hoewel dat toen volgens de grondwet nog niet was toegestaan. Tijdens een audiëntie voor de Mexi caanse president Carlos Salinas de Gortari drong de paus vorig jaar aan op volledige erkenning van de godsdienstvrijheid in Mexico. Ook zou de RK Kerk weer vrijheid van handelen in het onderwijs moeten hebben. Zestig linkse intellectuelen waarschuwden vorig jaar in een advertentie in het dagblad La Jornada voor „bekrompen" ethische opvattingen van de paus. Zij vroegen president Sa linas een nationaal akkoord van wederzijdse verdraagzaamheid te sluiten dat de vrijheid van meningsuiting beschermt. „Wij erkennen het recht van alle kerken om hun aanhangers ethische normen op te leggen, maar niet het recht om in de be volkingsprogramma's in te grij pen," aldus de intellectuelen. Van de 82 miljoen Mexicanen rekent 90 procent zich tot de RK Kerk. UNESCO De Unesco heeft zich uitgesproken tegen natio nalistische tendènzen en een etnisch isolement in het onder wijs. Openheid voor andere cul turen en tolerantie zijn volgens de VN-organisatie voor onder wijs en cultuur voorwaarden voor de vrede. De Unesco zegt dit in het maandag gepubliceer de slotrapport van de tweejaar lijkse conferentie in Genève, die door enkele honderden deelne mers uit 106 landen werd bijge woond. Daarbij werd vooral ge sproken over internationale sa menwerking en geweldloosheid als doelstellingen voor het on derwijs in het volgende millen nium. Een wezenlijke voor waarde voor interculturele vor ming is onderwijs in meer dan één taal. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Nieuw-Lekkerland C. van den Berg te Katwijk aan Zee; te Leer- sum M. Treuren te 't Woudt; te Lochem J.L. Brevet te Tiel. Gereformeerde Kerken Beroepen te Barneveld drs. A. van Vliet te Zevenbergen; te Den Ham(Ov.) E.H. Egberts, kandi daat te Den Ham, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Gerkesklooster- Stroobos drs. J. Abbink te Scharnegou- tum c a., die bedankte voor De Lier; naar Baarn drs. J. Bosman, pred. in al gemene dienst voor het toerustingswerk te Leusden; naar Vee- nendaal drs. M.L. Eigenhuis te Oude- ga(Sm.); naar Genderen drs. A.W.W. de Ruiter te Boornbergum-Kortehem- BERLIJN De groei van ideologieën met antisemiti sche tendenzen is een groter gevaar dan de racistische en antisemitische incidenten van de afgelopen maanden. Boeken zijn gevaarlijker dan stenen, zei gisteren Yehuda Bauer, directeur van het in ternationaal studiecentrum voor antisemitisme in Jeru zalem. Het eigenlijke gevaar ligt in de groei van dergelijke ideologieën die door enige intellectuelen worden gedragen. Tot dusver is niet te overzien wat het effect hiervan op lange termijn is, al dus Bauer die sprak tijdens een internationaal antisemitisme- congres in Berlijn. Het geweld tegen buitenlan ders is volgens voorzitter van de Duitse Bondsdag, Rita 'Süss- muth (CDU), geen bewijs voor een heropleving van een racisti sche of nationaalsocialistische idelogie in Duitsland. Wel moeten deze wandaden van sléchts enkele personen een re den tot waakzaamheid zijn, al dus Süssmuth. De overgrote meerderheid van de Duitse be volking is volgens haar voor stander van een tolerant sa menleven met mensen uit an dere culturen, volkeren en reli gies. De geforceerde Europese inte gratie leidt naar haar mening tot tegenbewegingen. Vooral nationalistische en rechtse po pulistische partijen appelleren aan xenofobie (angst voor vreemdelingen) en de vrees voor onbeperkte concurrentie. De Oostduitsers hebben boven dien last van extra stress omdat BELGRADO Van oorsprong een conflict tussen bevolkings groepen van verschillende etni sche afkomst, ontwikkelt, de burgeroorlog zich in Bosnië steeds meer tot een religieuze strijd. Tijdens de oorlog in Kroatië trokken de Serviërs een jaar geleden vooral ten strijde tegen het „fascistisch regime in Zagreb". Dat de Kroaten katho liek zijn en de Serviërs ortho dox was vooral als propaganda- wapen handig: uiteindelijk was het verschil in geloof een van de weinige uiterlijke verschillen tussen de beide bevolkingsgroe pen. Zonder het Vaticaan als te genstander van het Belgrado als nieuw centrum van het or thodoxe geloof bleef er al weinig reden tot vechten over. Dat er na 45 jaar communisme vrijwel geen gelovige Joegoslaaf meer over was deed niet ter zake. De herontdekte religie diende als banier waaronder de heilige oorlog voor groot Servië gevoerd werd. Niets zo bevredi gend voor het moraal van de troepen als dat er weer eembo- ven de bomen uitstekend ka tholiek kerktorentje onder vuur kon worden genomen. In Zagreb concentreerde de bevol king zich idem dito rond clerus en kathedraal, maar het voor naamste was toch de verdedi ging van de grootsheid van de Kroatische natie. In Bosnië ligt het anders. Van meet af aan hebben de Serviërs daar het accent gelegd op het gevaar van de fundamentalisti sche islam. Over een Vaticaans complot tegen Servië wordt niet veel meer gerept. Europa heet niet langer zozeer katholiek alswel christelijk te zijn en moet als zodanig worden verde digd tegen de oprukkende aya- tolla's. De Bosnische islamietenleider Izetbegovic is er immers op uit om de eerste islamstaat binnen Europa te vestigen. „In de middeleeuwen hebben wij al onder de Turken geleden om jullie te beschermen tegen het ottomaanse geloof, nu moeten wij opnieuw strijden. Het westen zou ons moeten hel pen in plaats van Servië te boy cotten", moeten Westerse di plomaten in Belgrado geregeld horen. Maar Europa wil het ge vaar niet zien. Waarnemers hebben nog nooit een gesluier de vrouw in Sarajevo gezien, terwijl het alcoholgebruik be duidend hoger ligt dan in een door ayatolla's geregeerd land zou worden togestaan. Bosnië mag dan onder oud maarschalk Tito de naam van moslimstaat hebben gekregen, de bevolking ziet zichzelf meer als natie dan als broeders in het geloof. En dat is dan ook waar ze voor vechten: „Wij willen als volk samen met wie dat maar wil, blijven leven in een onge deelde staat", luidt het motto van de Bosnische verdedigers. In Sarajevo wonen dan ook nog steeds tienduizenden Serviërs, die weigeren de belegerde stad te verlaten. Zij hebben meer te vrezen van de door hun natiege noten afgevuurde mortiergra naten dan van het moslim fun damentalisme. Toch lijken de Serviërs hun zelf gecreëerde gelijk te halen. Hoe langer de aan hen opgedrongen strijd duurt, hoe meer de mos lims zich terugtrekken op hun eigen identiteit. Vooral nu wes terse hulp uitblijft, wenden Izetbegovic en de zijnen het ge zicht als goed moslim naar het oosten, waar een aantal islami tische landen wel bereid lijkt Sarajevo wordt als multi-etnische stad in zijn bestaan bedreigd. FOTO: AP hun geloofsgenoten te hulp te komen. Het recentelijk in Za greb onderschepte Iranese vliegtuig dat met wapens on derweg was naar Sarajevo, de elke vrijdag in het Midden Oos ten terugkerende gebedsoproe- pen ter ondersteuning van de Bosniërs, de toenemende roep van de islamitische liga tot mili tair ingrijpen, de agresievë toon van erfvijand Turkije,' de Ser viërs zien er evenzovele bewij Geschil om Koerillen De relaties tussen Rusland en Japan evolueren van ln tot erger. Een paar dagen nadat de Russische president ris Jeltsin zijn bezoek aan Japan te elfder ure afzf stuurde de Japanse regering vorige week een protest naar Moskou. Tokio nam aanstoot aan het contract dj c kale Russische autoriteiten hebben gesloten om 278 het land op het eiland Shikotan voor vijftig jaar te verpac aan het in Hong Kong gevestigde bedrijf Carlson en Ks Ltd, dat er een toeristenoord wil opzetten. Extra pi zi voor Tokio is dat een vroegere Japanse begraafplaats) bij plaats moet maken voor een golfterrein. In dezelfde testnota vraagt Tokio ook tekst en uitleg over het plots j° ge afzeggen van het al lang afgesproken en voorbereide ciële bezoek van Boris Jeltsin aan Japan. Het nieuwe flict draait in wezen opnieuw om de oude kwestie vi Zuidelijke Koerillen, vier eilandjes die door Japan del delijke Gebieden worden genoemd. De Koerillen werdi de Japanse capitulatie in 1945 door de toenmalige Sov nie van dictator Stalin bezet. Op die manier wilde elke toekomstige Japanse agressie tegen de Sovjetuni mogelijk maken en wilde hij zijn land tevens oceanen verschaffen. TOKIO heeft zich nooit bij deze bezetting neer^ toen Michael Gorbatsjov in april vorig jaar Japan bez ||C vormden de Koerillen eveneens een onoverkomelijke derpaal om van het verblijf een succes te maken. Het Ji se standpunt luidt dat van een formeel vredesverdraj Moskou geen sprake kan zijn zo lang Rusland de eila niet teruggeeft. De toekomst van de eilanden stond, i aard, hoog op de agenda van de gesprekken die Jelts je dens zijn officieel bezoek aan Japan zou voeren. Del w sche president had de indruk gewekt dat er over de eila n gesproken zou kunnen worden. Maar in plaats van fe j trekken, zegde Jeltsin zijn reis eensklaps af; een besli die kwam na een vergadering van de recent geïnstall Russische Veiligheidsraad. Aangenomen wordt dat dil conservatieve communisten beheerste college zijn vetjisi uitgesproken over de reis. De reden ligt voor de hi Russische hardliners een gelegenheidsverbond nationalisten en oude communisten vreesde dat J in Tokio toezeggingen zou doen om van zijn reis een te maken. Die gang van zaken geeft aan dat de bewej vrijheid van de Russische president beperkt is en dat d n servatieven in Moskou niet uitgeteld zijn, maar veeli v opmars. Het geschil rond de Koerillen zal nog wel lanj n. de betrekkingen tussen Moskou en Tokio blijven behe zij met nieuwe economische en sociale omstandigheden wor den geconfronteerd. Het antisemitisme groeit in Oost-Europa niet alleen onder de gewone burgers, maar ook in regerihgskringen. In Rusland, Letland, Oekraine, Polen, Kroatië en Roemenië wordt in verkiezingscampagnes openlijk het antisemitisme uitgespeeld, zo zei Antony Lerman, direc teur van het instituut voor joodse aangelegenheden te Lon den. Wel moet er naar zijn mening een onderscheid worden ge maakt tussen rechts radicalis me, xenofobie en antisemitis me. Een van de belangrijkste redenen voor het opleven van het antisemitisme zijn de grote sociale veranderingen in vele delen van de wereld. „Het ineenstorten van het commu nisme betekent niet dat de de mocratie een antwoord op alle problemen van de mensheid Onzekere mensen grijpen in zo'n situatie terug naar oude vooroordelen. Dat leidt tot een „antisemtisme zonder joden", zoals in Polen waar nu nog 15.000joden zijn (tegen 3,5 mil joen voor de Tweede Wereldoor log) of in Japan. SOMALIË zen van hun gelijk in. Volgens de media in Belgrado vechten er al duizenden Arabi sche strijders mee in de voor malige republiek van Joegosla vië. Uit oogpunt van bevol kingspolitiek hebben zij hun ge zinnen maar meegebracht, zo dat er voor de op de vlucht ge jaagde Serviërs ook na de oorlog geen plaats meer zal zijn, schrijft het invloedrijke schan daalblad Avondnieuws: „De mudjahedien zoeken de mooi ste Servische vrouwen uit de concentratiekampen en dwin gen hen tot een huwelijk". An dere bronnen maken melding van martelingen, verkrachtin gen en andere wandaden. Dui zenden mujahedien uit Alge rije, Egypte en Sudan vechten volgens de Serviërs al mee, tien duizenden anderen staan aan de Bosporus te trappelen. Dat de meesten van de moslim strijders en hun wapens met VN-hulptransporten worden binnengesmokkeld doet de Ser viërs alleen maar meer klagen dat Europa het gevaar niet ziet. Het deed de Servische moraal dan ook zichtbaar goed dat ook westerse verslaggevers deze week berichtten over Arabisch ogende types die aan Bosnische zijde meevechten. Dat het maar om een gering aantal zou gaan is niet zo belangrijk. „Eindelijk gaan de ogen open", aldus een inwoner van F Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden. Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden. Telefax 071 -134 941 Postadres- Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Telefoon: Telefax Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk 071 -132221, 070 - 3190 933. 070-3906 717. Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): l Binnen- en buitenland, financiën er A van Rijn (chef), drs. R. Edens, A Leeuwen - Voorbij, R. de Roo. Sport (tel. 070 - 3190 826): in samenwerking met sportredactie Sijthoff Pers =n rtv-redactie Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835) drs P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. [Al de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nedei België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K. S /h M. van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R. in (chef), H Bijleveld, D. Hofland, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D. J. van den Bergh drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Peking), c (Johannesburg), drs. A. Heering (Rome), B. van Huët (Londen), M de Ko rot (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W Vc (Parijs), drs. R Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G. v~ ,,r' IH (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vejlel publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaais M ria f!nrn n V#e n 08.30 tot 17.00 u Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op mé 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar n 18.00 tot 19.00 u 27,00 79,80 312,65 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -141 905. Voor uitsluitend! Ip[ geven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 140 680. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2