Ontzag voor een kleine man Nederlanders in evenwicht Mottet kopman in nieuwe ploeg Post Fischer wil tegen Kasparov schaken I Sport 1 ORANJE WEET MET ADVOCAAT WAAR HET AAN TOE IS Zes maanden en geldboete geëist tegen praeses RKC ie van Wijk bij Ajax «jam Hassie van Wijk logelijk terug in de tech- staf van Ajax. De oud- ^Lan Telstar en assistent- De Meer, die door een ende dug-out bij HMSH u-i '84 ernstig gewond gaat dan met de jeugd Van Wijk oriënteert een aantal weken bij raar oud-trainer van FC aag Co Adriaanse hoofd pleiding is. Over een weken wordt bezien of jk een vaste aanstelling jsjeugd-scout. 2itter Bouwer J at Sparta II jam Floor Bouwer voorzittershamer bij jp 16 november neer. treedt af wegens zijn naar België, waar hij rken en wonen. Bouwer twintig jaar deel uit van [uur van de Rotterdam- lnt jvisieclub. ana terug in ïale ploeg Eric Cantona is bereid e keren in de nationale Frankrijk. De spits United had na het Zweden afscheid geno- 001 anwege mentale ver- Cantona is beschik- or het WK-kwaliflcatie- 0 ;en Oostenrijk, op 14 ok- BParijs. Nlntslaat krCoordes g - De Hamburger SV trainer Egon Coordes de slechte resultaten in iietitie. De club bezet in ili desliga de voorlaatste p de ranglijst met vier uit zeven duels. Coor- slechts een half jaar in an de Hamburgse club. rige trainer werd op 12 jenoemd tot opvolger jveneens weinig succes- Gerd-Volker Schock. ig neemt assistent-trai- ino Möhlmann de trai- de HSV-selectie waar. ^ona langer htkamer s - De beslissing over de van Diego Maradona uitgesteld. De bij- tussen vertegen- ers van Napoli, Sevilla, nse en Italiaanse voet en de wereldvoetbal- IFA) is naar vandaag st. De vergadering zou lelijk gisteren plaats we maar de clubleiding van ie huidige eigenaar van ia, kon niet tijdig in Zü- wezigzijn. am moet een betalen Veendam zal een in 67.500 gulden, opge- r de licentie-commissie [e]1 betalen omdat de eerste ub in het seizoen 1990- begroting met een be- in drie ton had over- De Groningse club iep aangetekend tegen maar zag dat door de lie van beroep afgewe- 'is van ADO j4 at NN le 2{ag De A-jeugd van Dl ^.e Liefden kan de komen- weken de verrichtingen drecht'90 vanaf de tri- Omkijken. Verder legde de lti leerenveen van FC Den itreppel van RKC, Van Haarlem en Griemink em II een schorsing van strijd op. try deelt ottingham - Coventry slaagde er iet gat met de koploper mgelse premier league echt te verkleinen. io ine tegen Nottingham onderaan de rang- ïgelt, kwam Coventry der dan 1-1. Norwich ie punten voorsprong entry en vier op num- e Blackburn. Notting- "est is ondanks het ge- Dick Advocaat debuteerde twee weken geleden als bondscoach met een 2-3 nederlaag tegen Italië. Gelukkig betrof het een vriendschappelijk duel. Morgenavond in Oslo wordt het ernst, de eerste WK- kwalificatie wedstrij d tegen Noorwegen. doorGijsbert Spierenburg Oslo Hij is de baas, geen twij fel mogelijk. Wie zou hebben verondersteld dat Dick Advo caat na de troonsafstand van de generaal wankel en nerveus de rode loper zou betreden, vergist zich. De debuterende bonds coach is luid en duidelijk. Kort maar krachtig. In wezen coacht de Hagenaar zoals hij vroeger voetbalde. Met afgezakte kou sen en opgestroopte mouwen. Hard maar fair. Wie hem dwars zit, kan op een uitbrander reke nen. Wie hij ook tegenover zich heeft. Onder Michels stegen niet zel den fraaie rookpluimen op. Meer dan eens kwam het voor dat zijn persconferenties in wij ze nevelen waren gehuld. Bij Advocaat gebeurt dat evenwel onder een volle maan en een on aangedane hemel. Zijn tweede persconferentie als bonds coach, gistermorgen op Schip hol kort voor het vertrek naar Oslo, zat hij weer met een gra nieten blik en gebalde vuisten achter de tafel. Vraag: Is de bondscoach even tueel nog bereid met Gerald Va nenburg van gedachten te wis selen over diens rentree in Oranje? Antwoord: ,,Ik heb met Vanen burg niks te bespreken. Ik heb hem onderhand al in vier inter views horen zeggen, dat hij in het Nederlands elftal een cen trale positie opeist. Om dezelf de reden heeft Michels hem in juni ook gepasseerd voor het EK in Zweden. Dat soort spe lers kan ik niet gebruiken. Nie mand kan bij mij een basis plaats claimen". Vraag: Misschien wordt Vanen burg gesouffleerd door mensen uit zijn directe omgeving, zijn club of zijn zaakwaarnemer? Antwoord: „Gerald is 28, on dertussen moet hij weten wat hij zegt". Vraag: Met name Van Basten heeft het in de vriendschappe lijke wedstrijd tegen Italië nog al laten afweten. Welke conclu sies trekt u daaruit? Aantwoord: „Voor die wedstrijd had ik Marco nog gevraagd of het afhankelijk is van de ont- hij er zin in had. Ja, trainer, zei wikkelingen bij AC Milan" foto ANP Het Nederlands elftal werkte onder grote publieke belangstelling de eerste training in Oslo af. Jan Wouters (met ballen) loopt hier in gezelschap van Frank de Boer en Rob Witschge het veld op. met een verdediger extra. Dus geen 3-4-3 maar 4-4-2". Vraag: Waarom hebt u Bryan Roy gepasseerd? Antwoord: „Tegen Noorwegen heb ik spelers nodig die gemoti veerd zijn. Ik kan geen spelers gebruiken die problemen bij hun club hebben". Gullit Vraag: De afzegging van Gullit is een incident? Antwoord: „Gullit zou ik nor maal hebben opgesteld. In mijn ogen is hij nog steeds de beste rechtsbuiten van Nederland. Hij heeft zich alleen voor deze wedstrijd afgemeld. Of hij de volgende kwalificatiewedstrijd tegen Polen beschikbaar is, weet ik niet. Het is aan Gullit om hierover nadere mededelin gen te doen. Ik veronderstel dat n Haag won een vriend- ijk duel tegen Nationa- rlanden met 2-1. Ri- ittero en Hans Verweij yai voor de Haagse beLof- ip Vrolijk namens de i; je zege VVL endam De zaalvoet- an ZWL boekten in de ie tweede divisie een overwinning. Kawin uit werd met 3-2 geklopt, il Ben Blommesteijn an Pruijssen stelden de mdamse winst veilig. uels schorsing iefden hij, ik ben er klaar voor. Na af loop heb ik hem ter verantwoor ding geroepen. Trainer, zei hij eerlijk, sla me voor dat soort wedstrijden in het vervolg maar over". Vraag: U hebt aangekondigd de ploeg morgenavond tegen Noorwegen iets behoudender te laten spelen dan tegen de Italia nen. Wat betekent dat? Antwoord: „Dat we zonder een linksbuiten spelen en achterin WIELRENNEN Vraag: Is de Oranje-taktiek nu uw taktiek of zijn het de vedet ten die de dienst uitmaken? Antwoord: „Ons aanvallend sy steem is mooi, maar brengt gro te risico's met zich mee. Na Ita lië hebben de spelers mij ge vraagd niet meer zo aanvallend te spelen en voor iets meer ze kerheid te kiezen. Met hun standpunt ben ik het eens. Het belang is immers dat de spelers zich goed moeten voelen in het concept. Anders dan in de eind ronden van een EK of WK moet tijdens kwalificatiewedstrijden eerst en vooral alles op het re sultaat zijn gei'icht. Voor mij persoonlijk staat de opstelling vast. Vanavond zal ik die aan de belangrijke spelers voorleggen. Ze mogen meedenken, maar ik ben uiteindelijk toch degene die beslist". Niet lichtzinnig Over de eerste kwalificatiewed strijd van het Nederlands elftal in WK-poule 2 tegen Noorwe gen kan niet lichtzinnig worden geoordeeld. De Scandinaviërs zijn niet te onderschatten. Twee weken geleden trapten ze in de voorronde af met een sen sationele 10-0 zege op San Ma rino. In de voorronde van het EK'92 bedwongen ze tot twee keer toe de Italianen (2-1 winst in Oslo, 1-1 gelijkspel in Genua) en nog vorige week gaf de Noorse kam pioen Stavanger in het Europa Cup 1-toernooi tegen Barcelona op fraaie wijze haar visitekaar tje af. In het Nou Camp-stadion ont snapten de Europa Cup 1-hou- ders van Cruijff vier minuten voor tijd ter nauwernood aan gezichtsverlies: 1-0. Advocaat heeft het Noorse na tionale elftal recent vier keer aan het werk gezien. Hij is ter dege gewaarschuwd. „Noorwe gen heeft een onberekenbaar elftal. Het is te vergelijken met Denemarken. Hoe de Noren ook spelen 4-4-2,4-5-1 of 3-5- 2 hun basisprincipes zijn tel kens dezelfde. Bij balverlies trekken ze zich massaal op de eigen speelhelft terug. Het ini tiatief laten ze graag over aan de tegenstander. Ze spelen zeer compact en met een overvol middenveld. Daar, op dat mid denveld, ligt hun grote kracht. Van hun pressie-voetbal ben ik onder de indruk geraakt. Ze kunnen heel fanatiek op de bal jagen. Bovendien is hun wil om te winnen groot. Bij ons- ont brak die in Eindhoven tegen Italië en dan ben je dus verlo ren". Consequenties Ondanks de teleurstelling van die avond heeft de bondscoach de groep vrijwel intact gelaten. Pas na Noorwegen-Nederland zegt hij eventueel pas zijn con sequenties te zullen trekken. „Tegen Italië waren er vijf bij die als een krant speelden. Welk concept je dan ook kiest, in zo'n situatie verlies je altijd. Zijn er vijf niet bij de les dan kom je zelfs tegen een ploeg als Luxemburg nog in de proble- DAMMEN Apeldoorn Fransman Charly Mottet wordt de kopman van de nieuwe wielerploeg van Peter Post. De Amstelveense ploegdirec- teur sloot een driejarige over eenkomst met de Franse verffa- brikant Novemail, een dochter concern van de Nederlandse multinational Petrofïna. Post hoopt vandaag besprekin gen af te ronden met nog vijf an dere Franse renners. De 29-jarige Mottet, dit seizoen onder meer etappewinnaar in de Dauphiné Libéré en totaal winnaar van de Coppa Bernoc- chi, is de opvallendste naam binnen Posts nieuwe formatie, die onder een Franse licentie zal gaan rijden. Mottet bezet met 707 punten de 22e plaats in het FlCP-klasse- ment. Vandaag onderhandelt Post nog met Mare en Yvon Madiot, Ronan Pensee, Eric Caritoux en Thierry Laurent. Gisteren werd de Duitser Marcel Wüst werkzaam bij Post. Als pr-man gaat de Fransman Philippe Crepel fungeren. Deze was eerder ploegleider bij La Redou te en manager van La Vie Claire. Van Hooydonck Edwig van Hooydonck rijdt het komende seizoen in dienst van de wielerploeg van Jan Raas. De Van zijn huidige ploeg neemt Post in elk geval Eddy Bouw- mans, Vatsjeslav Ekimov, Di- mitri Zhdanov, Marc Sergeant, Guy Nulens, Wilfied Nelissen en Jo Planckaert mee. Hij is nog in onderhandeling met Louis de Koning en Mare van Orsouw. Walter Planckaert en Theo de Rooy blijven als ploegleiders dat met de Zeeuwse ploegleider overeengekomen. Van Hooy donck had door de onzekere toekomst bij Raas aanvankelijk gekozen voor de Belgische Lot to-ploeg, waar hij de vertrek kende Johan Museeuw zou op volgen als kopman. De Belg zet te zijn handtekening onder een principe-overeenkomst, maar kwam daar op terug toen Raas laat in het seizoen alsnog een nieuwe geldschieter vond. Melchor Mauri durft de concur rentiestrijd met Erik Breukink niet aan en vertrekt bij ONCE. De Spanjaard, vorig jaar verras send winnaar van de Ronde van Spanje, heeft een contract voor een jaar getekend bij Amaya, een andere Spaanse ploeg. Mauri kan inclusief premies an derhalf miljoen gulden gaan verdienen in een jaar. De klas sementsrijder had een mislukt seizoen. Hij won in maart de Ronde van Valencia, maar werd later uitgeschakeld door een virusinfectie. N "Archieffoto De Fransman Charley Mottet wordt de kopman van de nieuwe ploeg van Peter Post. Toulon De toch al zo zwaar beproefde organisatie van het zestiende toernooi om het we reldkampioenschap dammen blijft letterlijk niets bespaard. Was men in Toulon eindelijk bekomen van de turbulente start en waren de gemoederen weer tot bedaren gebracht, in de tweede ronde moesten de partijen na een half uur spelen worden onderbroken toen het licht uitviel. Dat oponthoud duurde maar een kwartier en was niet van invloed op het ver loop van de partijen. Voor de grootste verrassing zorgde later oud-wereldkam pioen Gantwarg, die Valneris versloeg. Met wereldkampioen Tsjizjov en de Afrikaanse kam pioen N'Diaye nam de Wit-Rus de leiding in het toernooi. Omdat de spelers het in de ope ningsronde nogal benauwd vonden in de kleine speelzaal, was ook de airconditioning in werking gezet. Dat was kenne lijk te veel van het goede, want na een half uur spelen floepte het licht uit. „We verzoeken de spelers niet door te spelen", meldde het arbitrale trio, het geen enige hilariteit veroor zaakte omdat doorspelen vol strekt onmogelijk was. Even overwoog men zelfs de speelzaal te ontruimen, maar toen de spelers duideljk maak ten dat zij ook zonder bord de positie nog wel in het hoofd hadden, liet men dat idee snel varen. De spelers benutten de extra tijd om met elkaar te pra ten, hetgeen volgens de regle menten is verboden maar niet kon worden voorkomen. Na een kwartier was de storing verhol pen. Omdat alle partijen nog in de openingsfase verkeerden, was de invloed van het- incident speltechnisch nauwelijks van invloed, maar het had bij som migen wel de concentratie ver stoord. Dat was merkbaar aan het gebruik van tijd door som mige spelers. Zoals bij de Ne derlandse oud-wereldkampioen Ton Sijbrands, die ook anders veel tijd verbruikt voor de ope ningsfase en zeker in het duel tegen streekgenoot Gerard Jan sen geen steek wilde laten val len. In een klassiekachtige partij- opzet werd het evenwicht ech ter niet verbroken, zodat na drie uur spelen de punten wer den gedeeld. Het tweede Neder landse duel tussen Clerc en Scholma kende meer spannin gen. Clerc was uit op revanche voor zijn nederlaag tegen de Groninger in het laatste natio nale kampioenschap. Geluk Hij had het zwaar te verduren. In het middenspel was er een lichte voorkeur voor de Gro ningse positie en hoewel beiden de tijd namen was er van echte tijdnood rond de eerste klok- controle geen sprake. Toch was het in die fase dat Scholma een grote onnauwkeurigheid be ging en van geluk mocht spre ken, dat Clerc een directe winstgang op de 46ste zet over zag. Wiersma ondervond taaie te genstand van de Fransman Gil les Delmotte, die in de tijdnood fase een niet voor de handlig gende remise-mogelijkheid overzag, waardoor de Friese oud-wereldkampioen zoals hij het zelf zei zijn eerste fortuinlij ke zege boekte. De Senegalees N'Diaye was in een flankspel- partij te sterk voor de Frans man Nimbi, die combinatief van het bord werd gezet. In de Russische groep zette Gantwarg tegenstander Valne ris vanuit de opening onder druk. De Let gebruikte veel tijd om zich te verdedigen tegen een massale centrum-aanval, kwam ongeschonden de eerste klokcontrole door, maar strui kelde in de tweede. Nadat hij een moeilijke remise-variant had gemist, ging hij op de 65ste zet door zijn vlag. Wereldkam pioen Tsjizjov vond het juiste spelpatroon tegen de taaie re mise-speler Boezinski al duur de het bijna vijf uur voordat de Litouwer zijn verzet definitief Sveti Stefan De Amerikaan se schaker Bobby Fischer heeft in Sveti Stefan, waar hij het eerste gedeelte van de twee kamp tegen Boris Spasski heeft afgewerkt, laten blijken geïnte resseerd te zijn in een duel met de huidige wereldkampioen Gary Kasparov. De Russische overheid moet echter wel eerst achterstallige royalties betalen voor een schaakboek van.de eigenzinni ge Amerikaan. „Zijn regering is me nog geld verschuldigd voor het uitgeven van mijn boek. Als die schuld voldaan is, kunnen de onderhandelingen voor een duel met Kasparov beginnen". Fischer beschouwt zichzelf nog steeds als de echte wereldkam pioen. De tweekamp in Sveti Stefan is een herhaling van de match om de wereldtitel in 1972 in Reyk javik, waar Fischer Spasski ver sloeg om vervolgens in anoni miteit verder te leven. Gisteren verscheen de 49-jarige Ameri kaan goed gemutst bij een ont moeting met de media, ter af ronding van het eerste deel van de tweekamp. Fischer leidt met 5-2 en is op weg de winstpremie van vijf miljoen gulden op te strijken. Leidse Courant dinsdag 22 september 1992 VOETBAL Den Bosch Voor de recht bank in Den Bosch is gisteren de strafzaak tegen bestuursle den van de voetbalvereniging RKC uit Waalwijk begonnen. Volgens officier van justitie mr J. Pieters is er bij deze voetbal club voor tenminste 1,2 miljoen gulden gefraudeerd. Tegen de voorzitter van RKC eiste de aanklager zestigduizend gul den boete plus zes maanden voorwaardelijke gevangenis straf. De praeses was de enige van de verdachte RKC-bestuursleden, die gisteren terechtstond. De zaak tegen een ander bestuurs lid werd wegens diens ziekte uitgesteld tot begin volgend jaar. De rechtbank heeft nog twee dagen gereserveerd voor zes andere verdachten, overwe gend bestuurders. De officier noemde de admini stratie van RKC een 'giganti sche troep'. Het door hem ge noemde fraudebedrag van 1,2 miljoen gulden vormde volgens hem 'slechts het topje van de ijsberg, in een brij van niet ge boekte uitgaven en inkomsten'. Er kwamen zogenaamde lenin gen in de RKC-boekhouding voor, die nooit werden terugbe taald. Zo trof de officier er ook schenkingen aan, die niet in de boeken voorkwamen, de uitbe taling van zwarte salarissen en niet afgedragen sociale lasten. De officier zei dat de bestuurs leden al in 1984, vlak nadat RKC betaald voetbal ging spe len, hadden kunnen constate ren dat de club te veel wilde en te weinig kon. Mede daardoor ontstond een sponsor-contact met Altena Systeem Bouw (ASB). Dit bedrijf, dat overi gens bekendheid genoot als 'de weldoener van Waalwijk', is in middels door de hoogste rech terlijke instanties bestempeld als criminele organisatie. Mr Pieters meent dat het pro ces tegen RKC een waarschu wing voor iedereen in het be taald voetbal inhoudt. Er is in middels een regeling met RKC en de betrokkenen getroffen. Daardoor zien de Fiscus en de bedrijfsvereniging een deel van het verduisterde geld mogelijk terug. De officier sprak de hoop uit dat de rechtbank de door hem gevraagde boetes zal op leggen. Zo kan ook nog geld naar justitie terugvloeien, ter compensatie voor de vele uren die met het onderzoek gemoeid zijn geweest. De rechtbank doet uitspraak op maandag 5 oktober. UITSLAGEN DAMMEN Toulon, WK tweede ronde: G. Delmotte (Fra) - Wiersma (Ned) 0-2, Traore (Ivo) - T. Delmotte (Fra) 2-0, Jansen (Ned) - Sijbrands (Ned) 1-1, Samb (Sen) - Fofana (Ivo) 1-1, Clerc (Ned) - Scholma (Ned) 1-1, N'Diaye (Sen) - Nim bi (Fra) 2-0, Marcos (Bra) - Koe- perman (VSt) 1-1, Boezinski (Lit) - Tsjizjov (Rus) 0-2, Hub- ner (Bel) - Koyfman (Isr) 0-2, Foerman (Rus) - Baljakin (WRu) 1-1, Mogiljanski (VSt) - Chmiel (Pol) 1-1, Valneris (Let) - Gantwarg (WRu) 0-2. Stand: 1. N'Diaye, Tsjizjov en Gant warg 4, 4/10. Jansen, Wiersma, Scholma, Clerc, Traore, Koyf man en Baljakin 3. TENNIS ATP-ranglijst heren: 1. Edberg(Zwe) 3577 punten, 2. Courier (VSt) 3574, 3. Sampras (VSt) 3442, 4. Chang (VSt) 2447, 5. Ivanisevic (Kro) 2103, 6. Agassi (VSt) 2067, 7. Korda (Tsj) 2066, 8. Becker (Dui) 1944, 9. Lendl (VSt) 1867, 10. Ferreira (ZAf) 1806, 11. Costa (Spa) 1610, 12. Washington (VSt) 1548; 13. Forget (Fra) 1513, 14. Krajicek (Ned) 1477, 15. Stich (Dui) 1466,16. Volkov (GOS) 1364, 17. Krickstein (VSt) 1293, 18. Bruguera (Spa) 1283, 19. Muster (Oos) 1253, 20. McEnroe (VSt) 1250. Ne derlanders: 38. Haarhuis 784, 54. Siemerink 626, 75. Scha pers 508, 77. Eltingh 505, 148. Koevermans 260, 190. Nijssen 170,193. Wibier 168. WIELRENNEN Viane (België), profkoers: 1. Veenstra (Ned) 154 km in 3.42.00, 2. Wabel (Zwi), 3. Seis (Bel), 4. Goessens (Bel), 5. DeVos (Bel), 6. Fernan do (Spa), 7. Emonds (Bel), 8. Ganejev (GOS), 9. Van Itter- beeck (Bel), 10. Daems (Bel) allez.t. LOTTO Lotto 38: eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: 2 winnaars, elk bruto 33.434,40; derde prijs: 61 winnaars, elk bruto 1.644,30; vierde prijs: 3.424 winnaars, elk 29,20; vyf- de prijs: 52.500 winnaars, elk 5,00. Cijferspel (vaste prijzen): zes cijfers: geen winnaar; vijf cijfers: 1 winnaar; vier cijfers: 18 winnaars; drie cyfers: 225 winnaars; twee cijfers: 2.284 winnaars.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19