'Hallois vooral een positief blad §w 'Broodje pom verkoopt makkelijker' i t UITGEEFSTER PATTY BRARD a i •V7 Mo Record Je ziet haar handen niet meer, maar toch heeft serveerster Ottilie Herbst al deze veertien bierglazen stevig vast. Een hele prestatie, want elk glas is gevuld met één liter bier. Elk jaar tijdens het oktober-bierfeest in München weet Ottilie weer de show te stelen met haar serveerkunst. Ze is op dat terrein de stille recordhoudster in Beieren. tr DEVRII Slaapmuts Mensen LEIDSE COURANT DINSDAG 22 SEPTEMBER 1992 door Willem Pekelder Eerst zangeres, toen pre sentatrice en nu uitgeef ster van een blad. Patty Brard 37) is zoals dat heet multifu nctioneel In de Wassenaarse villa waar vroe ger Joseph Luns woonde en waar nu de redactie van 'Hallo' is gevestigd, vertelt ze: „Ach, eigenlijk vind ik die overgangen in mijn leven heel lo gisch. Als zangeres bij Luv' leerde ik presenteren. Dat kwam me weer goed van pas bij 'Bananasplit' en 'Gaan met die banaan'. Doordat ik ontzettend vaak ben geïnterviewd, weet ik ook het een en ander van journalistiek. Omdat ik heel dikwijls heb gezien hoe ik het niet zou doen, vind ik het leuk dat ik nu de gelegen heid krijg om te tonen hoe het vol gens mij wel moet". Vanaf 15 oktober kan heel Neder land zien of dat is gelukt. Dan komt het eerste nummer van 'Hallo' in de winkels, een blad dat tweewekelijks in een oplage van 210.000 exempla ren zal verschijnen, gevuld met in ternationaal (70%) en nationaal (30%) nieuws. Naar het voorbeeld van het Spaans talige 'Hola' en het Engelstalige 'Hello' zal het blad vooral veel foto's 'Kijk, aan triest nieuws kun je ook een positieve draai geven. Die moeilijkheden rond Sarah Ferguson bij voorbeeld. Wij zouden nooit die foto's publiceren waarop ze topless bij het zwembad ligt. Het zou eerder in onze lijn liggen om haar moeder te interviewen over het leed van haar dochter'. bevatten, allemaal in kleur. „En veel positief nieuws", roepen Patty Brard en haai- partner - zowel zake lijk als privé - Eric Peute in koor. „Kijk, aan triest nieuws kun je ook een positieve draai geven", meent Brard. „Die moeilijkheden rond Sa rah Ferguson bij voorbeeld. Wij zou den nooit die foto's publiceren waar op ze topless bij het zwembad ligt. Het zou eerder in onze lijn liggen om haar moeder te interviewen over het leed van haai' dochter". Brard, die zelf heel vaak in de roddel bladen heeft gestaan - 'ja, vind je het gek, dit land is zo klein als een dop erwt' - bestrijdt dat 'Hallo' een nieuw soort schandaalblad zou zijn. „Absoluut niet". Ze is even stil en zegt dan nadenkend: „Ik ga geen vergelijkingen meer maken met be staande bladen. Dat kost me elke dag een half uur telefoneren met hoofd redacteuren omdat ze kwaad op me zijn. 'Hallo' wordt een blad waarin beroemdheden worden neergezet als gewone mensen, en omgekeerd laten we zien dat onbekenden ook sterren kunnen zijn. Het meisje dat pas met haar spaarcenten dat bed van Ma donna heeft gekocht, zou een goeie zijn voor ons magazine". Zelf gaat Brard niet schrijven, of schoon ze door haar bekendheid een gemakkelijke entree zou hebben bij tal van vooraanstaande Nederlan ders. „Nee, aan schrijven begin ik niet. Ik vind dat anderen dat beter kunnen. Ik zal me voornamelijk be zighouden met het produceren van ideeën". Met het schrijven, vergaren en aankopen van verhalen is een kleine redactie van maximaal zes man belast, onder leiding van hoofd redacteur Pieter Ploeg. Eric Peute (42), twaalf jaar geleden de oprichter van AvantGarde, zal Van zangeres en presentatrice tot uitgeefster, Patty Brard. zich met de commerciële kant van de zaak bezighouden. Elk nummer telt ongeveer honderd redactionele pagi na's en veertig met advertenties. „De advertenties zullen een stukje allure aan het blad toevoegen. Dus geen afslankmiddel maar Cartier, om maar eens wat te noemen". Marktonderzoek heeft Peute niet verricht. „Dat heb ik destijds bij AvantGarde ook niet gedaan. Voor 'Hallo' is gewoon een markt, simpel weg omdat zo'n blad nog niet be staat". Brard: „Het wordt een tijdschrift voor heel gewone stervelingen tus sen 17 en 77. Een blad dat interesse toont in mensen. Dat is belangrijk in een tijd waarin men steeds minder belangstelling voor elkaar heeft. Kijk nou eens in een restaurant, nie mand praat met de gasten aan een ander tafeltje, hooguit over het menu. Terwijl het juist zo leuk is om contact te hebben met onbekenden. Als ik hier op de Rijksstraatweg ga staan en een gesprek heb met een vrachtwagenchauffeur, heb ik een wereldmiddag". Tegelijk met de verschijning van het eerste nummer van 'Hallo' opent Patty Brard de modewinkel Brard's foto Theo Böhmers aan het Noordeinde in Den Haag. De zaak, waar kleding wordt verkocht die door Brard en haar vriendin Isa- belle Dollée is ontworpen, gaat ook i een rol spelen bij de produktie van het magazine. „Het is handig om met fotosessies wat leuke kleding achter de hand te hebben, vooral als de foto's op het laatste moment moeten worden gemaakt. Hoewel het voor de omzet natuurlijk geen kwaad kan, moet ik zeggen dat het mij er niet om is begonnen om op deze manier reclame te maken voor onze kleding. De naam van de zaak zal in 'Hallo' niet worden genoemd". co r Urbanus De toren van Pisa Derde film met Urbanus .orgen beginnen op Texel de opnamen voor de derde speelfilm van de Vlaamse komiek Urbanus. De romantische komedie heet 'De zevende hemel' en Urbanus' tegenspeelster is Renée Soutendijk. De film gaat over Samuel (Urbanus) die tegelijk met zijn buurvrouw Charlyne (Soutendijk) zelfmoord wil plegen. Dat mislukt in beide gevallen, waarna Samuel zich uitgeeft voor de beschermengel van Charlyne. Hij krijgt drie dagen de tijd om haar opnieuw de zin van het leven te doen zien. Het scenario is van de Fransman Jean-Paul Lilienfeld, die tevens de regie voor zijn rekening neemt. Naar verwachting komt de film rond Pasen in de bioscoop. Laatste waarschuwing voor toren van Pisa xi.ls er niet snel maatregelen worden genomen, zijn de dagen van de toren van Pisa geteld. Dat zegt Piero Pierotti, docent middeleeuwse architectuur aan de universiteit van Pisa. „Onder de toren heeft zich een solide voetstuk gevormd van harde aarde dat nu de helling dreigt af te glijden. Als we niets doen om dat te verhinderen, zal de toren steeds diepef dalen en uiteindelijk instorten", meent de docent. De verrassende vondst dat de toren is gebouwd op een ondergrondse helling aan de rand van een dichtgeslibde geul werd gedaan tijdens werkzaamheden om de basis van de toren te verstevigen. Daarbij is tevens ontdekt dat de toren tot in de achttiende eeuw aan de voet van een heuveltje heeft gestaan, dat vervolgens is geëgaliseerd. Pisa, dat nu tien kilometer van de kust ligt, was in de Romeinse tijd een natuurlijke haven. Net als Venetië bestond ook Pisa uit een groot aantal eilandjes, die door kanalen en geulen van elkaar waren gescheiden. In de daarop volgende eeuwen is een groot deel daarvan dichtgeslibd, zodat in het jaar 1173, toen met de bouw van de toren werd begonnen, het oppervlak een egale aanblik bood. Een paar jaar later, toen men tot de helft was gevorderd, bleek de bedrieglijkheidervan. De toren begon gevaarlijk te verzakken en de bouw werd gestaakt. Toen in de loop van volgende eeuw de situatie stabiel leek, besloten de Pisanen om alsnog hun toren af te bouwen, dan maar scheef. Rome verklaart de oorlog aan hamburger D e hamburgertenten, jeans- shops, speelholen en videobars waarmee het centrum van Rome sinds enkele jaren is verrijkt, lopen gevaar. Als het aan de gemeente ligt, zullen met ingang van volgend jaar al deze gelegenheden worden gesloten omdat zij het karakter van de binnenstad verstoren. Vooral McDonald's moet het daarbij ontgelden. In 1986 heeft de Amerikaanse snelvoedselketen haar eerste Romeinse vestiging geopend op een steenworp afstand van de beroemde Spaanse trappen op het centraal gelegen Piazza di Spagna. Dat initiatief veroorzaakte toen al een storm van protest waarbij winkeliers, politici en filmsterren uit protest tegen de 'Amerikaanse barbarij' op dat plein een enorme demonstratieve spaghettimaaltijd aanrichtten. Hoewel McDonald's zijn kapitale pand uitstekend heeft gerestaureerd en de overlast van weggeworpen frieten uitbleef, ging het verzet door. Het resultaat daarvan is neergelegd in een naar de toenmalige minister Mammi genoemde wet, die de vestiging verbiedt van bedrijven die strijdig zijn met het decorum van de stad. Pf/ r-m: Slechts twee redacteuren heeft de Onaf hankelijke Weekkrant Suriname. Stong- foetoes (steunpilaren) noemt uitgever Ab Judell ze. Steunpilaren in een strijd om elke week uit te komen in Nederland, Mi ami, Suriname en de Nederlandse Antil- s len. „Met kunst en vliegwerk lukt het steeds weer", zegt directeur Ab Judell van Tory Media International bv, de uitgeverij van de krant. „We moeten nog altijd zuinig aan doen. Door de jaren heen heb ik wel geleerd hoe met weinig personeel te moeten werken", zegt George Hering, hoofdredacteur van de krant. De Weekkrant, die in Voorburg wordt ge produceerd, verschijnt ook in Suriname. Elke week belanden daar zo'n honderd vijftig Onafhankelijke Weekkranten, op gestuurd door familieleden uit Neder land. Hetzelfde geldt voor Miami en de Nederlandse Antillen. Mede onder invloed van de regering Ve- netiaan heerst er weer persvrijheid in Suriname, zegt Judell. „Onlangs circu leerde er bij voorbeeld een persbericht over de decembermoorden van 1982, voorheen had dat niet gekund". De vaste medewerkers André Haakmat, advocaat in Amsterdam, en Wilfred Lio- narons, voormaligjournalist van het ter ziele gegane Surinaamse dagblad De Vrije Stem, geven opinies in de krant. „Opiniërende stukken krijgen de meeste kritiek, maar ze worden wel altijd als eer ste gelezen", lacht Judell. Losse verkoop In 1983 nam Judells vader, Ab Ju dell sr.de Weekkrant over van de Ne derlander Albert van Eek, die met grote financiële problemen kampte. Na het overlijden van zijn vader ging Judell jr. verder met het wegwerken van de ton- foto Jacques Zorgman 'De opinie-pagina wordt altijd het eerst gelezen', zegt Ab Judell, uitgever van de Onafhankelijke Weekkrant Suriname. nen schuld. Hij heeft niet te klagen over de huidige financiële positie van de krant. „Het draait weer, alleen, het gaat niet zoals bij de verkoop van de Suri naamse lekkernij, een broodje pom". De Weekkrant moet het vooral hebben van de losse verkoop, het blad heeft slechts een klein abonnementenbestand. „Het is een 'doorgeefkrant'. Onder Suri- hamers in Nederland wordt één krant gelezen door het gezin, buurman, tante en nichtje". Volgens Judell ligt daardoor het lezersbereik ongeveer zeven keer ho ger dan de oplage van de krant, die schommelt rond de tienduizend exem plaren. De berichtgeving uit Suriname verzorgt een correspondent, die ook voor het Suri naamse dagblad De Ware Tijd werkt. „Ik heb bewondering voor onze collega's in Suriname", zegt Judell, „als er bij ons een computer of ander apparaat uitvalt, staat er binnen een half uurtje een mon teur op de stoep. In Suriname proberen ze een kapotte machine bij wijze van spreken weer in elkaar te zetten met een paar paperclips". De Weekkrant brengt vier pagina's met uit Suriname, één pagina Neder lands nieuws, opinie en kunst en cultuur. Sinds een paai' maanden is er een specia le Allochtonenkrant in de Weekkrant op genomen. Volgens Judell was er behoefte aan een 'migrantenkrant'. De redactie zorgt ervoor dat er elke dinsdagavond voldoende kopij naar drukkerij Sijthoff in Rijswijk gaat. Op donderdag liggen de exemplaren in de winkels. De Weekkrant ondervindt veel concur rentie van het zondag-radioprogramma Zorg en Hoop van de NOS, dat zich ook op de Surinaamse bevolking i,n Neder land richt. Hoewel Hering vroeger een radioman was - in de jaren vijftig was hij directeur van de Surinaamse omroepver eniging Avros - heeft hij nooit aan een vorm van samenwerking met Zorg en Hoop gedacht. „Surinamers luisteren eenmaal liever naar de radio dan dat ze een krant lezen. Als krant hebben wij wel een voordeel. In Suriname gebeurt er nogal veel in het weekend. Zorg en Hoop kan de hoofd punten van het nieuws dan wel even aan stippen, maar wij hebben veel meer tijd om dieper op die onderwerpen in te gaan. Naast onze correspondent hebben we ook veel tipgevers en cónnecties in Suri name. Het is dus vooral neuzen en nieuwsgaring via de telefoon", legt Her inguit. Onder Hindoestaanse lezers wordt er weieens geklaagd dat de Weekkrant te veel aandacht schenkt aan Creoolse aan gelegenheden. Creolen beweren het om gekeerde. De reactie van Ab Judell: „Nieuws is nieuws. Ik ben opgegroeid in een multi- raciale samenleving en beoordeel iemand als mens. Ik maak geen onderscheid tus sen de rassen. De Weekkrant moet dat ook uitdragen". Verband sprookjes en de schepping De geschorste Duitse priester en psycho-therapeut Eugen Drewer- mann is de bekendste spreker op het congres over sprookjes en de schep ping, dat deze week drieduizend deelnemers naar Gelsenkirchen in het Ruhrgebied trekt. De omstreden priester, die felle kri tiek heeft op de rooms-katholieke kerk, zal zijn licht laten schijnen op de samenhang tussen de schepping en sprookjes. Het congres houdt zich onder meer bezig met de vraag wat sprookjes over het begin van de schepping ver tellen en of ze ook iets zeggen over een verantwoorde houding tegen over de natuur. Een ander thema is of vroege voor stellingen van de schepping de he dendaagse mens kunnen helpen bij het oplossen van actuele problemen. Zo'n tweehonderd werkgroepen ana lyseren sprookjes, die worden uitge beeld of verteld. Voor een deel vin den deze activiteiten in nomaden- tenten plaats. Mobiele expositie over dierproeven 'Dieren op de proef gesteld' is het thema van de tentoonstelling, waarmee de Anti-Vivisectie- Stichting op pad gaat. Met deze mobiele expositie over dierproeven trekt de stichting langs onder meer scholen in het voortgezet onderwijs, bibliotheken en leeszalen. De tentoonstelling geeft een beeld van de hoeveelheid dierproeven in Nederland, de soorten proeven die de dieren ondergaan, de bezwaren er tegen e'n de wet op de dierproeven. gffl; *:in ijn grootvader droeg een slaapmuts. Ik vond dat als kind heel raar. Eigenlijk moest ik er om lachen, maar grootvader w geen man om uit te lachen. Hij daar wel oud en verschrompel! zijn bed, maar ik was er niet zt van of hij niet razendsnel uitz bed zou springen wanneer hij maar zou vermoeden dat ik he stond uit te lachen. Ik heb nooi begrepen waarom hij die muts droeg. Eerlijk gezegd heb ik er ook nooit zo over nagedacht. 0 ren zijn haar netjes te houden kan niet geweest zijn, want hij was kaal als kaal maar kan zijn. Ni ruim veertig jaar later, heb ikl begrepen. Deze zomer reisde il door India. De reis voerde naai het noorden, naar de provincie Ladakh waar het in de winter bijna vijftig graden onder nul Ik was daar in de zomer, maar zelfs in de zomer zijn de nacht) ui er nog zeer koud. Paar graden onder nul zelfs. Ik reisde met ef30 jeep door de bergen, en helaas kreeg die jeep technische moeilijkheden. We konden nie verder en samen met enkele buitenlanders die de toch meti maakten, moest ik in een soortement schuur de nacht doorbrengen. Wij wilden ons laten kennen, en een Engelsm die in zijn jeugd boyscout was geweest, of in ieder geval iets b de padvinderij, maakte in mun van tijd een groot vuur. Helaas blies de wind door alle spleten het dak en de muren van het gammele schuurtje, dus al gau zaten we met brandende ogen naar zijn kampliederen te luisteren. Aangezien niemand een lantaarn bij zich had en we1]11 zonder het vuur net zo goed in een ijskast hadden kunnen ga; zitten, besloten we te gaan ch slapen. Ik was zonder slaapzaW uit Holland vertrokken en had voor deze tocht eentje gehuurc Toen ik probeerde mij erin te wurmen bleek het ding niet verder te komen dan zo'n tien centimeter boven mijn middel Ik hield alles aan wat ik die da; gedragen had en strekte mij ui op de betonnen vloer. „Zijn hie ratten?" vroeg Colette uit Pari Daar had ik nog niet aan gedac Ik probeerde in slaap te komen jje maar een tergende kou kroop langzaam vanuit de betonnen vloer in mij op. „Hoe hoogliggi y we hier?" vroeg ik aan de mij t< gisteren volstrekt onbekende Dominique uit Zwitserland. Ze sliep al. Hoe was dat mogelijk? keek eens goed om mij heen en zag dat al mijn medereizigers ofwel een slaapzak hadden waji v ze van top tot teen in waren verdwenen, of wel een shawl, handdoek of een of ander kledingstuk om hun hoofd hadden gewikkeld. Ineens dac! ik aan mijn grootvader! Grootvader leefde in een tijd waarin mensen nog in onverwarmde slaapkamers sliepen. Ik had dat tijdens logeerpartijen bij hem en grootmoeder nog meegemaakt 'ai Die kou vanonder de dekens wanneer.je naar bed moest! Datzelfde weer als je er de volgende morgen uit moest. Di eerste stappen op dat ijskoude zeil! En dan dat wassen met da bijna bevroren water. „Gezont noemde oma dat, en sinds mijn prilste jeugd heb ik gezond alti lei verbonden aan iets hoogst onplezierigs. Maar nu begreep waarom grootvader die muts droeg. Om het hoofd warm te houden. Ik, stommerd, dacht d het om de voeten ging. Nu, hoo H in de Himalaya, begreep ik dat het hoofd het belangrijkste wa Uit mijn rugzak viste ik het mutsje op dat ik van een lief meisje uit Manali gekregen ha( Toen ze het mij gaf dacht ik no^ne „dat zet is dus nooit op mijn hoofd". Maar dankzij dat mut: sliep ik als een roos. Ik hoorde mijn grootvader nog net tevret snurken.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 18