Boosaardige bacterie Ze willen ook je rente weten Weten Werken De zomer voorbij Lancering Mars Observer uitgesteld Leidse Courant dinsdag 22 september 1992 Op deze pagina willen wij we kelijks in de rubriek 'De Kwes tie' aandacht besteden aan vra gen van lezers. Vragen over bij voorbeeld natuurkundige ver schijnselen. In samenwerking met de Wetenschapslijn van de stichting Publieksvoorlichting Wetenschap en Techniek zor gen wij ervoor dat al die vragen worden beantwoord. De mees te schriftelijk, een aantal ervan in de bijlage. Heeft u vragen (ook vragen naar aanleiding van artikelen in deze bijlage zijn welkom), schrijft U dan aan: Redactie Weten Werken. Rubriek 'de Kwestie' SijthoffPers Postbus 16050 2500 AA Den Haag (CHTER HET WEER door Harry Geurts door Els Kemper Je krijgt elke maand salaris. Maar: Heeft u andere inkomsten Zo ja, welke Rente uit vermogen (bank-giro)1? Opbrengsten uit geldwaarde papieren (bijv.effecten)? Inkomsten uit (onder)verhuur? Kopieën van deze inkomsten bijvoegen! Deze vragen zijn afkomstig uit het formulier datje krijgt als je de ex- partner bent van iemand die nu bijstand ontvangt. Gemeenten zijn door een wijziging in de Bijstandswet verplicht om de financiële steun, die ze aan iemand geven, te gaan terughalen bij 'onderhoudsplichtigen'. Dat zijn meestal gescheiden mannen, die vaak wel kinderalimentatie betalen, maar weinig of niets aan hun vroegere vrouw. Bij die mannen vallen nu de brieven in de bus, waarmee de Sociale Diensten hun actie 'bijstand- verhaal' vorm geven. Uiterst zakelijk, op het schaamteloze af, vraagt de Sociale Dienst (in dit geval Den Haag) of je maar even je hele hebben en houden wilt bloot leggen. Dat is natuurlijk de enige manier, waarop ze inzicht in je inkomen en je draagkracht dat is wat er van je inkomen overblijft, nadat de kosten voor levensonderhoud daarvan zijn afgetrokken) kunnen krijgen. Maar treurig is het wel. Het ziet er nog erger uit dan wat de gewone inkomstenbelasting van je wil weten. Wie is uw werkgever? Wat is uw Deskundigen studeren op het fenomeen van een bacterie die na dertig jaar weer de kop opsteekt en dan ook nog fatale gevolgen kan hebben. Het gaat niet om een epidemie, wel om een raadsel. door Madeleine Roumen wordt dan als een alleenstaande aangemerkt, iemand die méér van zijn draagkracht moet inleveren. „U bent vrij om de keuze naar eigen inzicht te makenzegt de gemeentelijke brief. Maar wat valt er in hemelsnaam te kiezen, als je niet zelf de konsekwenties van het een of het ander kan uitrekenen? Voorrekenen De vraag is dus: is de Sociale Dienst bereid om mensen, vrijblijvend, informatief voor te rekenen, wat het beste voor ze is? Bij de gemeente benadrukt men dat het doorgaans voordeliger is om het partner inkomen niet mee te tellen. En inderdaad zouden de maatschappelijk werkers van de Sociale Dienst bereid moeten zijn proefberekeningen te maken. Maar gelijk verwijst men ook naar de kantoren van de Bureaus voor Rechtshulp en de Sociale Raadslieden. Misschien is het beter daar te beginnen, zegt men. Het Nibud betwijfelt dat. Ten eerste is het nog maar de vraag of deze instellingen daadwerkelijk in staat zijn de berekeningen te maken. En ten tweede zijn ze vooral bedoeld voor mensen met lage inkomens, de groep bij wie de bijstand eigenlijk niets kan halen, doodeenvoudig omdat hun draagkrachtruimte dat niet toelaat. Intussen gaat het bijstand-verhalen gewoon door. We kregen zelfs een telefoontje van een 76-jarige, wiens vroegere echtgenote over drie maanden 65 wordt. Ook hij werd aangeschreven. Zonde van het papier, verspilde tijd. oistand terug halen bij iderhoudsplichtigen'. wi t klinkt zo eenvoudig. m e ermee te maken krijgt iet beter. "v wordt uitgekleed en e orgelicht. Dr de sei ij' ls Na de eerste schrik over sterfgeval len door een agressieve bacterie dringt pas goed door hoe verrader lijk bijna vergeten besmettelijke in fectieziekten kunnen zijn. Wat van de aardbodem leek te zijn verdwe nen, zoals roodvonk, leeft in een kwaadaardiger gedaante weer op. Bij het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven, dat onderzoek doet naar de bacterie, komen veel tele foontjes binnen. Sommige mensen bieden zich aan als proefpersoon. Een enkeling belt omdat hij zelf het drama van nabij heeft meegemaakt. In zo'n triest geval manifesteert de ziekteverwekker zich als een sluip moordenaar. Het boosaardige microscopisch klei ne beestje behoort tot de groep A streptokokken, vooral bekend van keelontsteking en huiduitslag als krentenbaard. Vroeger veroorzaak te het echter epidemieën van rood vonk en kraamvrouwenkoorts. Bij deze aandoeningen heeft de strepto- kok gif gemaakt en dat in de bloed baan geloosd. Als de bacterie zelf in de bloedbaan dringt en daar voort gaat met gif maken, kunnen er veel ernstiger verschijnselen optreden: ontstekingsreacties in bloed en orga nen, zo hevig dat de patiënt binnen enkele uren overlijdt aan Toxic Shock-Like Syndrome, kortweg TSLS genoemd. Sporadisch De ziekte wordt sinds 1984 gezien in onder meer de Verenigde Staten, Engeland en Scandinavië. Ook in Nederland zijn in de jaren tachtig sporadisch gevallen beschreven door onder anderen de microbioloog Van Ketel (werkzaam in het AMC in Am sterdam). Het aantal slachtoffers lijkt nu op grond van meldingen van meer artsen de afgelopen twee jaar geleidelijk aan toe te nemen. Medisch microbioloog dr. J. Schelle- kens van het RIVM zegt dat TSLS overeenkomsten vertoont met de toxische shock die optrad bij de tam ponziekte in het begin van de jaren tachtig. De tampon van een bepaald merk die onmiddellijk uit de handel werd genomen, zette de bacterie in dit geval een stafylokok aan tot het maken van gif. Ook de huidafwij kingen en later het vervellen bij vrouwen met de tamponziekte zijn volgens hem te zien bij patiënten die TSLS overleven. Schellekens benadrukt dat de dode lijke shock maar heel weinig voor komt. Zelfs veel minder dan de erg ste vorm van hersenvliesontsteking. „Er is geen epidemie in aantocht", zegt hij nogmaals. Mutatie Waarom, zo vraagt ook de microbio loog zich af, doet een bacterie die al zo'n dertig jaar nauwelijks meer ernstige ziekten verwekt, plotseling zo monsterlijk? Schellekens: „We weten het nog niet. Er kunnen in de loop van de ja ren veranderingen zijn ontstaan in de bacterie, waardoor die de weer stand van de mens kan weerstaan. Zo'n mutatie kan heel subtiel zijn, maar ook heel sterk. Dat kun je on derzoeken door het beestje te verge lijken met zijn soortgenoten die ge wone infecties zoals keelontsteking laten gaan. Voor preventie op grote schaal om de bacterie echt weg te houden met een vaccin zie ik nog geen mogelijkheden. Het is wel raadzaam om, zodra zo'n ernstig ge val zich voordoet in een gezin of an dere leefgemeenschap, de ggd-arts te vragen of iedereen daar geneesmid delen moet hebben. Zo kun je ver spreiding van de enge bacterie in de kiem smoren". Het risico op besmetting is soms groot. „De ernstige streptokok is al tijd een gevaar in de buurt van won den", waarschuwt Schellekens. „Dan kan zij gemakkelijk naar bin nen. En hoe zwakker de mens, hoe minder krachtig de ziekteverwekker hoeft te zijn om een besmetting tot stand te brengen. Als zich zo'n ern stig geval voordoet in een ziekenhuis of verpleeghuis, moet de persoon met de scherpste hygiënische maat regelen worden omgeven; de zoge noemde barrièreverpleging. „Hygiënisch omgaan met chirurgi sche wonden is noodzakelijk. Ook na de bevalling is er eigenlijk sprake van een wond. Als dan de bewuste streptokok in de buurt is, wat geluk kig nog maar zelden is gebeurd, dreigt er gevaar. Het belang van hy giëne is nog het beste te illustreren met de vroeger veel voorkomende kraamvrouwenkoorts. Door het in stellen van handen wassen is die ziekte goeddeels de kop ingedrukt". DE RUIMTE door eddyechternach De lancering van de Amerikaanse ruimtesonde Mars Observer, die op 16 september had moeten plaatsvin den, is enige tijd uitgesteld. Bij con trole na het passeren van de orkaan Andrew (eind augustus) bleek dat de sonde, die zich op dat moment reeds op het lanceerplatform van Cape Ca naveral bevond, onder het stof was komen te zitten. Het is nog onduide lijk hoe het stof daar terecht is geko men. Bij precisie-instrumenten als de Mars Observer kan onschuldig lij kend stof vervelende gevolgen heb ben. Zo kunnen gevoelige instru menten worden beschadigd of kun nen de uitklapbare zonnepanelen vast komen te zitten. Het Ameri kaanse ruimtevaartagentschap NASA moest daarom van de oor spronkelijke lanceerdatum afzien. Het is geen probleem om de satelliet 'af te stoten', maar NASA wil zeker heid betreffende de herkomst van het stof. Pas daarna zal een nieuwe lanceerdatum worden vastgesteld. Indien er geen nieuwe complicaties ontstaan, zal de Mars Observer ver moedelijk komende vrijdag worden gelanceerd. Zo nodig kan de lance ring dan nog een week of twee wor den uitgesteld. Mocht men er niet in slagen de sonde vóór half oktober van de grond te krijgen, dan volgt vrijwel zeker een uitstel van twee jaar. Pas dan is de positie van de planeet Mars ten op zichte van de aarde weer gunstig ge noeg om de Mars Observer in de ge wenste lage baan boven het Marsop pervlak te brengen. Van daaruit zal de satelliet van onze buurplaneet nauwkeurig in kaart gaan brengen. personeelsnummer? Wat is de tegemoetkoming van uw werkgever daarin Wat is uw ziektekosten premie? Wat is de tegemoetkoming 2 uw werkgever daarin Bij welke rechtbank bent u gescheiden Loopt er een hoger beroep, cassatie of herzieningsverzoek? Wat zijn uw schulden Het is nog maar het topje van de ijsberg. Bij ongeveer elk antwoord datje geeft moetje 'kopieën' meesturen, schriftelijke bewijsstukken dus, omdat ze je anders niet geloven. Uitgekleed Komt het vaker voor datje als individu zo wordt uitgekleed? „Zelden", zegt persvoorlichtster Christine Groenewegen van het Nibud, het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting. „Hooguit als je met schuldsanering krijgt te maken, maar dan ligt het meer voor de hand. En ook als je huursubsidie of bijzondere bijstand aanvraagt, willen ze heel veel van je weten". Desondanks wordt nog niet eens genoeg gevraagd. Het Nibud ergert zich er aan dat er niet naar betaalde premies voor levensverzekeringen of koopsompolissen wordt gevraagd. Die zijn vooral bij hogere inkomens gangbaar als er vaak van baan is gewisseld en pensioenbreuk heeft plaatsgevonden. Als die premies niet buiten proporties zijn, tellen ze mee in de kosten voor levensonderhoud, die van het inkomen mogen worden afgetrokken. Je draagkracht wordt er kleiner door, en daardoor ook het bedrag dat de bijstand bij je kan halen. Archieffoto Gescheiden mannen wordt het hemd van het lijf gevraagd. Wie naar de gemeente opbelt over het 'bijstand-verhaal' krijgt heel vriendelijke ambtenaren aan de telefoon. Des te schriller steekt daar de toon van de brief van de Sociale Dienst aan ex-partners tegen af. Het verschilt per gemeente. Uit Zoetermeer kregen we een beleefde, ietwat voorzichtig gestelde aankondiging onder ogen. „U krijgt nog een verzoek om informatie omtrent uw financiële positie te verschaffen stond daar in Den Haag pakt het anders aan. Van Den Haag krijg je als betrokkene het volgende op je bord. „Om uw financiële bijdrage te kunnen vaststellen, verzoek ik u bijgaand formulier volledig in te vullen. U dient dit formulier, voorzien van schriftelijke bewijsstukken, binnen 30 dagen na dagtekening van deze brief terug te sturen naar de sociale dienst". En: „Mocht u binnen de gestelde termijn niet gereageerd hebben, dan zie ik mij genoodzaakt de gegevens over uw financiële positie zonder uw medewerking te verzamelen. Uw onderhoudsbijdrage zal dan ambtshalve worden vastgesteld, waarna invordering in rechte plaats kan vinden". Dat klinkt toch net zo onvriendelijk als een aanmaning van een inhalig incassobureau. Het formulier gaat vergezeld van brieven met uitleg, die helaas ook nog wel wat vragen open laten. Er staat bijvoorbeeld in datje als alleenstaande 70% van je draagkracht moet inleveren aan de bijstand, en als niet-alleenstaande 50%. Volgens het Nibud zijn dat de percentages die worden gehanteerd als er geen aangifte voor de inkomstenbelasting wordt gedaan en er alleen maar met netto bedragen worden gerekend. Wordt er wél aangifte gedaan, dan worden bruto-berekeningen gemaakt en moet een alleenstaande 60% van zijn draagkracht inleveren, en een samenwoner of gehuwde 45%. Uiteindelijk komt het op ongeveer hetzelfde neer, maar als er fouten worden gemaakt is dat natuurlijk wel heel vervelend. Ook wordt uitgelegd datje het inkomen van een eventuele nieuwe partner (zijnde iemand van het andere geslacht, homo-relaties worden hier afwijkend behandeld) buiten beschouwing mag laten. Je Vandaag is het weer zover: het begin van een nieuw seizoen. Om precies te zijn vanavond om zeventien minuten vóór negen staat de aarde zodanig ten opzichte van de zon dat we spreken van de herfst. Niet dat u daar iets van merkt; het weer stoort zich niet aan een dergelijk astronomisch moment. In werkelijkheid is de overgang van het ene seizoen naar het andere nooit zo scherp. Zo kan het midden in de zomer herfstachtig weer zijn, terwijl het in oktober nog zomers kan worden. Het enige waar je het goed aan merkt is de lengte van de dag en ook die verandert slechts geleidelijk. Door de schuine stand van de aardas komt de zon op het noordelijk halfrond in de zomer hoger boven de horizon dan in de winter en neemt de daglengte in de tweede helft van het jaar vrijwel dagelijks af. Alleen als we komend weekeinde afscheid nemen van de zomertijd wordt het natuurlijk ineens een uur eerder donker. Warmtegetal Weerkundigen gebruiken voor het berekenen van klimatologische gemiddelden een andere seizoensindeling. Steeds worden drie opeenvolgende kalendermaanden als één seizoen beschouwd. Volgens de klimatologie is de zomer dus al enkele weken geleden afgelopen, want dat seizoen duurt van 1 juni tot en met 31 augustus. Zomerse temperaturen in mei en september leggen dus geen gewicht in de schaal. Om dat probleem te ondervangen wordt er ook een warmtegetal bepaald, waarin eventuele warmte in het voor- en naseizoen wel wordt meegerekendElke dag van mei tot en met september met een gemiddelde etmaaltemperatuur in De Bilt hoger dan 18 graden levert een bijdrage ter grootte van de waarde boven 18. Een dag met een etmaaltemperatuur van 18,7 graden draagt dus 0,7 bij aan het warmtegetal. Door al die getallen op te tellen wordt uiteindelijk het warmtegetal verkregen. Inmiddels is het warmtegetal van dit jaar opgelopen tot 102, waarmee de zomerperiode van mei tot en met september nu een zevende plaats inneemt op de ranglijst van warme periodes in deze eeuw. De maand mei leverde relatief de grootste bijdrage aan het warmtegetal. In deze eeuw is het niet eerder zo vroeg in het jaar zo warm geweest. Archieffoto Mei was dan ook de uitzonderlijkste maand: de gemiddelde temperatuur lag in De Bilt bijna 3,5 graad boven normaal en de zon scheen ongeveer honderd uur langer dan gebruikelijk. In juni en juli waren die afwijkingen duidelijk minder groot en in augustus scheen de zon zelfs twintig uur korter dan normaal. Maar ondanks dat waren alle drie de zomermaanden warm en behoort de zomer van 1992 met een gemiddelde temperatuur van 17,8 graden tot de vier warmste van de eeuw. Topzomer Opmerkelijk in deze zomer waren vooral de hoge nachtelijke temperaturen en het aanhoudend warme weer overdag. Dat laatste komt vooral tot uiting in het grote aantal dagen met een maximumtemperatuur van 20 graden of hoger. In De Bilt nadert dat aantal 'warme dagen' inmiddels de 100 en daar kunnen er de komende weken nog enkele bijkomen. Normaal telt een jaar hier ongeveer 70 warme dagen en bij hoge uitzondering wordt het aantal van 100 overschreden. Dat was het laatst het geval in de topzomer van 1959 toen het KNMI 112 warme dagen noteerde. De horeca moet dus een goed jaar achter de rug hebben, omdat hier natuurlijk vooral het aantal dagen telt waarop de terrasjes open kunnen zijn. Geheel anders was dat voor de toeristen met bestemmingen naar normaal zonnige en warme oorden in Europa. Terwijl wij prachtig weer hadden bleef het met name in grote delen van Frankrijk en Zwitserland wisselvallig en pas later in de zomer werd het beter weer. In Zuid-Scandinavië maakte de zomer juist een heel goede starten vooral mei en juni waren daar uitzonderlijk warm en zonnig. In ons land betaalden we in de tweede helft van augustus en begin september de tol voor het vele warme weer. De zee watertemperatuur van de Noordzee was tot de uitzonderlijk hoge waarde van 21 graden opgelopen, waardoor zich in de koudere lucht die ons toen bereikte enorme buien konden vormen met veel onweer en zelfs windhozen. CONSUMENT Roodvonk: de papillen op de tong worden rood en zwellen op. De bacterie, behorend tot de groep A streptokokken. foto Microbiology veroorzaken. Wat wij willen weten is welke eigenschappen bepalend zijn voor die ernstige shock. Dan kun je daar je geneesmiddelen op richten. De shock wordt nu behandeld met enorme hoeveelheden antibiotica. Desondanks is de kans op overlijden zeer groot". „Aan de andere kant speelt de weer stand van de patiënt mee. De strep tokokken die keel- of huidontstekin gen geven, zijn vrij zwakke broeders. Ontmoetingen met deze bacteriën vanaf de jeugd geven wel een im- muunrespons. Maar de opgebouwde weerstand zal niet volledig tegen een ander streptokokkentype werken. In Zweden is aangetoond dat het gif alleen vat krijgt op mensen die er geen antilichamen tegen hebben. Terwijl anderen wel plaatselijk in fecties kregen, maar het gif kenne lijk onschadelijk maakten". De situatie laat volgens de expert keihard zien, dat de aandacht voor besmettelijke infectieziekten nooit en te nimmer mag verslappen. Het RIVM is bezig om de streptokok ken van groep A te typeren. „We la ten er nieuwe dna-technieken op los", zegt Schellekens, „waardoor je meer en zinvol onderscheid kunt maken tussen de typen. We maken ook gereedschappen om de versprei ding en kenmerken van de strepto kokken in kaart te kunnen brengen. Dat laatste doen we samen met de gezondheidszorg' Wat kunnen mensen zelf doen? „Voorlopig de oude maatregelen handhaven", meent Schellekens. „Optimale hygiëne hanteren om verspreiding te voorkomen. Dus een kind met roodvonk niet naar school

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17