Nieuwe wegen in de artsenij Heksenjacht uit angst voor de 'maleficia 21 lhdsecourant I Weten Werken I DINSDAG22SEPTEMBER 1992 f U A Ull \JL/ ?f UlVlVUll BIT VOOR BIT Ergo-arm uitkomst voor mensen met rugklachten Niet voor iedereen is het werken met een personal computer of werkstation een pretje. Voor mensen die toch al last hebben van rugklachten kan het een zware belasting vormen. Veel hangt af van de aandacht die is besteed aan het kantoormeubilair; een goede stoel en een bureau met de juiste werkhoogte is van groot belang. Toch zijn die voorzieningen niet in alle gevallen voldoende om gezondheidsklachten te voorkomen. Vooral het feit dat de onderarmen geen ondersteuning krijgen bij het werken op een toetsenbord blijkt in veel gevallen tot problemen te leiden. Daardoor worden de spieren in de nek en de schouders teveel belast. Op basis van Zweeds onderzoek hebben enkele fysiotherapeuten uit dat Scandinavische land een beweegbare ergoarm ontwikkeld, die is bedoeld om de belasting van de arm- en de nekspieren te verminderen. Een of twee van die voorzieningen kunnen aan een bureaublad worden bevestigd, zodat de beeldschermwerker zijn armen op de schuimrubber kussens kan leggen. Ook in ons land is er grote interesse voor het apparaat. De ergo-arm kost 375 gulden exclusief BTW en wordt onder meer geleverd door De Koning Kantoortechniek in Rijswijk. B foto impromex Dankzij de ondersteuning van de armen kunnen rug- en nekklachten bij beeldschermwerkers flink verminderen, zo blijkt uit Zweeds onderzoek. Driedimensionaal tekenen met Mac De Apple Macintosh is zonder twijfel de meest gebruikte personal computer voor grafisch werk. Vaak gebeurt dat met software als Aldus Freehand, Adobe Illustrator of soortgelijke tekenprogramma's. Adobe Systems breidt binnenkort de mogelijkheden verder uit met Adobe Dimensions, een hulpprogramma voor het maken en bewerken van driedimensionale objecten en effecten. Het is eeh zogenaamd vector georiënteerd programma, dat de tekeningen als wiskundige beschrijving opslaat, als zogenaamde Bezier-curven. De gebruikersinterface van Adobe Dimensions is tweedimensionaal. Daarin kunnen de gebruikers hun 2D-illustraties importeren, om die daarna te voorzien van 3D-effecten. Uiteindelijk kan de illustratie in het normale tekenpakket verder worden afgewerkt. Adobe verwacht het programma in november te kunnen leveren. Parallel programmeren Een onderzoeksgroep van de Vrije Universiteit in Amsterdam gaat zich vijfjaar lang bezighouden met een studie op het gebied van parallel programmeren van gedistribueerde, computersystemen. Dat zijn grote aantallen computers, die zijn verbonden door een netwerk. Parallelle programma's laten die computers samenwerken aan problemen die veel rekentijd nodig hebben en die dus moeilijk op één computersysteem kunnen worden gedraaid. In totaal worden voor het programmeer-onderzoek 128 aan elkaar gekoppelde computersystemen ingezet. De studie is mogelijk door een subsidie van anderhalf miljoen gulden, toegekend door de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek. Data Discman Op de Firato toonde Sony afgelopen week voor het eerst een draagbare bron van informatie, die veel toepassingsmogelijkheden zou kunnen krijgen: de Data Discman. De Discman is een apparaatje dat interactief allerlei informatie kan weergeven. Op een 8 cm groot CD-plaatje kunnen 100.000 A-4 pagina's aan informatie worden opgeslagen. Dat kan encyclopedische informatie zijn of het complete telefoonboek van Nederland, de inhoud van diverse woordenboeken enzovoort. Ook grafische beelden en gedigitaliseerd geluid kunnen op het schijfje worden opgenomen. Voor de Discman, die voluit DD10-EXheet, komt allerlei software beschikbaar, zowel in het Engels als in het Nederlands. Volgende maand zijn al een stuk of tien titels te koop, waaronder het 'Groene Boekje', een Europese Stedendisk, het Groot Geïllustreerd Woordenboek en de Oxford English dictionary. De Discman wordt volgende maand leverbaar en kost 1299 gulden. Sony levert er dan meteen enkele disks met woordenboeken en een hotel- en restaurantgids bij foto Sony De Data Discman, in oktober leverbaar. Verlamden weer laten lopen, hersenen in kaart brengen, levende cellen van C binnen en van buiten onderzoeken, implanteerbare houders voor geneesmiddelen ontwikkelen. Zie hier enkele inspanningen van het nieuwe BioMedisch Technologisch Instituut van de Universiteit Twente. ONGEWOON Tussen 1450 en 1750 zijn in Europa vermoedelijk zo'n honderdduizend mensen berecht, omdat ze van hekserij verdacht werden. Ongeveer de helft van hen werd op een afschuwelijke manier ter dood gebracht. door TOM van der maas Het stereotype beeld van de heks als lelijke, zonderlinge oude vrouw met stok of bezem en vergezeld van een zwarte kat zou vroeger een juiste beschrijving kunnen zijn geweest. Het merendeel van de heksen die tijdens de heksenjacht in Europa tussen de veertiende tot de achttiende eeuw ter dood zijn gebracht, bestond uit vrouwen ouder dan vijftig. Velen van hen waren door ouderdom seniel en leefden zonder veel contact met hun dorpsgemeenschap. Dit valt te lezen in 'De Heksenjacht in Europa', verkrijgbaar bij de uitgever Bandijk Boeken in Nijmegen. Het boek, van wetenschappelijk niveau en bijzonder toegankelijk, schetst de complexe sociaal-maatschappelijke processen die de genadeloze jacht op heksen veroorzaakten. Het bevat een zee aan informatie voor ieder die in deze zwarte periode van de Europese geschiedenis is geïnteresseerd. Zo weet de auteur Brian P. Levanck, hoogleraar geschiedenis aan de Universiteit van Texas, te melden dat de Spaanse theoloog Alfonso de Spina had uitgerekend dat er zich exact 133.306.668 heksen op aarde bevonden; een heel wat nauwkeiiriger opgave dan 26 miljard, het aantal dat de demonoloog Sigmund Feyerabend in 1569 schatte in een van de duivelboeken uit die tijd. Levanck stelt dat tijdens de zogeheten vroeg-moderne periode van de Europese geschiedenis 1450 tot 1750) vermoedelijk zo'n honderdduizend mensen voor het misdrijf hekserij werden berecht. Ongeveer de helft van hen werd op een afschuwelijke manier ter dood gebracht: op de brandstapel. Ook als heksen op een andere wijze bijvoorbeeld door wurging werden gedood, werd hun lichaam naderhand verbrand. De rechterlijke macht beschouwde dit als de veiligste methode om te ontkomen aan een mogelijke Hekserij is eeuwenlang beschouwd als een pact met de demon. Verbranding was daarom het meest effectief. bovennatuurlijke wraak". De vermeende kwaadaardigheid van heksen bestond uit het verrichten van 'maleficia', magische rituelen met het doel anderen te benadelen. Het achterlaten van een stukje leer waarin knopen zijn gelegd om een bruidegom impotent te maken, het uitspreken van een toverformule waardoor een kind sterft, hagel afroepen over de oogst door betoverde stoffen te verbranden: het zijn voorbeelden van dergelijke maleficia. Het bedrijven ervan lijkt volgens Levanck het meest op de 'hekserij' die tegenwoordig nog voorkomt in sommige niet-Europese samenlevingen. Denk aan het met spelden prikken in een pop die de vijand voorstelt: voodoo. Over het algemeen zal geen van de rituele handelingen werkelijk iets hebben bewerkstelligd en een verband tussen de handelingen en vermeend bovennatuurlijke ongeluk ontbrak dus ook. De 'misdrijven' waar heksen van werden beschuldigd moeten dan ook worden beschouwd als het resultaat van psychologische projectie. In de kleine dorpsgemeenschappen, waar relatief de meeste heksen werden Archieffoto aangewezen, heerste een voortdurende sociale controle. Spanningen tussen bewoners uitten zich in het beschuldigen van personen als veroorzaker van ongeluk. De heksen, veelal geïsoleerde, soms seniele oude vrouwen, vormden daarbij een voor de hand liggend doelwit. De enorme omvang van de heksenjacht en het meedogenloze karakter daarvan hingen samen met de angst voor de duivel, wiens vermeende bestaan een grote rol Hekserij werd beschouwd als pact met de demon, als symbool alle kwaad dat mensen overkwaï Kerkelijke rechtbanken zetten d wrede vervolging dan ook in, lati gevolgd door wereldlijke rechtbanken. Deze laatste gingeL heksen ook beschouwen als exponenten van een tegencultui dus gevaarlijk voor de gevestigd orde. De bestaande verdeling va macht en rijkdom was in het ged dus hard optreden was geboden Gerechtelijke foltering werd in Europa (met uitzondering van Engeland) toegepast, om de hek misdrijf waar zij van werd beschuldigd te laten opbiechten Rechters geloofden dat God onschuldigen zou beschermen e zou helpen de martelingen te doorstaan. Volgens Levanck veronderstelden de ondervrager dat onder druk van ondragelijke altijd de waarheid aan het licht kwam, hoewel sommigen mogel gewoon sadisten van de ergste s waren. Marteling, zeker langdu zal echter altijd leiden tot elke gewenste uitspraak van het slachtoffer schuldig of niet. 0 |S1 als het slachtoffer onschuldig w |jj aan hekserij zullen de beulen de bekentenissen hebben afgedwo t waar zij op uit waren. De vermoedens van de ondervraag over welke antwoorden de folteringen zouden stoppen en suggestieve vragen zullen ook v meest volhardende persoon de antwoorden hebben bepaald. Het duidelijkst bewijs hiervoor noemt de Texaanse hoogleraar i 'bekentenissen' zelf gedurende heksenjacht: duizenden mensei biechtten (mis)daden op die zij i kónden hebben gepleegd, zoals vliegen op een stok. Vragen over ongewone of moge bovennatuurlijke belevenissen kunnen worden gericht aan Toi van der Maas, Wim Sonneveldli 233,3584 ZS Utrecht. Op reacti die zich daarvoor lenen wordt ii 'Ongewoon' ingegaan. door Mark Glotzbach De Universiteit Twente (UT) opent donderdag haar BioMedisch Tech nologisch Instituut, dat onder lei ding van prof.dr. J. Feijen de kern moet gaan vormen van een landelij ke onderzoeksschool voor biomedi sche technologie. De tachtig mensen die er werken vinden nieuwe wegen in de artsenij, zo blijkt uit de volgen de staaltjes. Patiënten die door een gehele of ge deeltelijke doorsnijding van de rug- gegraat onder het middel verlamd zijn geraakt (lage dwarslaesie) heb ben nog intacte oppervlaktezenu wen en -spieren. Daarvan maakt de vakgroep bio-in- formatica gebruik bij het kunstma tig herstellen van bewegingen zoals lopen en staan. Bij deze sta- en loopsystemen wor den alleen de spieren die voor deze bewegingen strikt noodzakelijk zijn elektrisch gestimuleerd. Orthesen Orthesen (mechanische ondersteu ningsmiddelen) zorgen ervoor dat de patiënt overeind blijft. De elektro den voor het prikkelen van de ze nuwbundels worden in het lichaam aangebracht. Heel ver op dit gebied is de vakgroep al met een zenuwstimulator die mensen met een 'sleepvoet', vaak als gevolg van een beroerte, weer in staat stelt vrijwel normaal te lopen. Dit apparaatje wordt in het onder been geïmplanteerd. In een achteraf-gebouwtje, zo ver mogelijk van verstorende invloeden verwijderd, werken de onderzoekers van het Biomagnetisch Centrum aan een atlas van de menselijke her senen. Supergeleidende sensoren, die met behulp van vloeibaar helium worden gekoeld tot min 269 graden Celsius en die zich bevinden in een container van kunststof, zijn hun meetgereedschap. Opgesteld in een magnetisch afgeschermde ruimte tast dit apparaat de schedel af zon der deze aan te raken. Functies Door de zeer zwakke magnetische velden te meten die de hersenen, zelf produceren, zoeken zij uit welke functies waar zetelen in ons brein en hoe ze reageren op zintuiglijke in drukken. De opgedane kennis kan van pas komen bij de behandeling van ziekten als epilepsie. En psycho logen kunnen langs deze bron bij voorbeeld achterhalen waar concen tratiestoornissen vandaan komen. De vakgroep technische optica expe rimenteert met microscopen en een De onderhuidse zenuwstimulator voor lijders aan een 'sleepvoet' wordt geïmplanteerd in een geitepoot. spectroscoop (een' apparaat voor waarnemingen via het karakteris tieke lichtspectrum van stoffen) voor het bestuderen van processen in en tussen levende lichaamscellen. Hier wordt bij voorbeeld onderzocht, hoe een 'killercel' een kankercel te lijf gaat. Op beeldschermen, wordt het allemaal zichtbaar. De Atomic Force Mi croscope (AFM) meet heel nauwkeurig, al tot op het atoom bij veel materialen, het opper vlak van een preparaat. Een laserstraaltje dat uit de punt van een heel slap blad veertje komt, duwt dit veertje om hoog als het een oneffenheid ont moet. De hobbelingen van het veer tje worden vastgelegd. De Confocale Laser Scanning Mi croscope (CLSM) verschaft een Weer normaal lopen met 'sleepvoet' ruimtelijk inwendig beeld van een levende cel. Een laserbundel licht de cel door. De UT-onderzoekers kijken met de CLSM onder meer naar het gedrag van het middel ftalocyanine, dat tumorcellen opzoekt en deze doodt na bestraling met rood licht. 'Technische optica' heeft zelf een uiterst ge voelige Raman-micros- pectroscoop ontwikkeld, waarmee de moleculaire samenstelling van één enkels cel of één enkel chromosoom kan wor- den onderzocht. De wij- ze waarop het preparaat het ingestraalde éénkleurige laser licht in meerdere kleuren verstrooit (het Raman-effect) geeft de gewen ste informatie. Ook dit instrument kan een wapen zijn in de strijd tegen kanker. Zo kan het inzicht verschaf fen in de aanwezigheid en verdeling van caroteen (een stof die in peentjes zit en mogelijk een beschermende werking heeft tegen kanker) in witte bloedcellen. Biologisch afbreekbare kunststoffen vormen het onderzoeksterrein van de vakgroep biomedische materiaal techniek. Zulke kunststoffen kun nen dienen als verpakking van ge neesmiddelen die in het lichaam worden gebracht. Ze scheiden het medicijn in de juiste dosering over langere tijd af en lossen onschadelijk op. Kunststofbolletjes De vakgroep vervaardigt minuscule kunststofbolletjes op basis van stof fen die in het menselijk lichaam voorkomen, het eiwit albumine en de stollingsremmer heparine. Om ze in vaste vorm te brengen, worden deze 'microsferen' als eieren ge kookt in olijfolie dan wel chemisch gestabiliseerd. Volgezogen met een en geïnjecteerd in de bloedstri van een door kanker aangetast! ver, lopen ze vast bij de tumor sluiten zo de bloedstroom en d mee de aanvoer van voedsel en zi stof naar het gezwel af en leve geleidelijk ontbindend, het gen middel te bestemder plekke af. Dë UT doet ook proeven met h poreuze vezels, gesponnen van in het lichaam afbreekbare n zuurverbinding. Gevuld met medicijn brengt een spuit zo'n b onderhuids aan. Is het leeg, dan het op. Dergelijke afbreekbare kupststo kunnen ook industrieel worden gepast. De onderzoekers denken milieuvriendelijke coatings schepen. Doordat zo'n laag groeiwerende verf aan de oppen te voortdurend afbreekt, krijgei gen en zeepokken nooit vaste gi onder de voeten, is het idee.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 16