Ecolonia, een staalkaart Onderzoek Elektrische steun voor spieren C2 Gezondheid Boosaardige bacterie herboren C3 Alphen aan den Rijn bouwt een ecologische woonwijk. Dé milieuvriendelijke woning bestaat echter niet, want hoe vergelijk je appels met peren? Reuzenrad draait binnen acht uur Weten&Werken LEIDSE COURANT DINSDAG 22 SEPTEMBER 1992 door Jan Ottens e namen van de stra ten zijn op moderne wijze onorigineel. Vuurlaan, Waterka de, Herfstlaan, Lente straat; hier is voor waar over nagedacht. Maar wie de bouw- plaats van Ecolonia te I Alphen aan den Rijn treedt, ziet meteen het ongewone: de iningen-in-aanbouw zijn géén door- eedoorzonhuizen. Zelfs van de ge- Buikelij ke pogingen om daarvan af te jken wijken ze af. in de Vuurlaan, de Waterkade, de 'rfstlaan en de Lentestraat, nu nog nd en bouwmaterialen, blijken de lilijnen speels te verspringen: rijtjes- ningen waarvan sommige ten op- hte van elkaar een kwart- of een hal slag gedraaid zijn. Net als in een onerf komen er geen trottoirs, huizen zelf: ginds valt er één op door trotse hoogte, bekroond met een als een skischans, hier staan wonin- met een hellende nok en schuine ra- ■en, elders wordt het oog getroffen ^Dr torenkamers waarmee een igang in de wijk wordt geaccentueerd als er vroeger poorten rond een stacl nden. En op talloze plaatsen is hout veel glas toegepast en zijn er grote res gebouwd, ar de Coupépolder met zijn beruchte lstort in het noorden van de gemeen- gt, zijn de 101 ecologische koophui- te vinden aan de zuidkant. In de uwbouwwijk Kerk en Zanen. Ecolo- is een demonstratieproject voor mi- ïbewust en energiezuinig bouwen, lar dat is pas bij nadere beschouwing idelijk, evenals de notie dat dé mi- ïvriendelijke woning niet bestaat, ouwen", zegt dr.ir. Paul Hoen van uwfonds Woningbouw bv, „is per de- itie een aanslag op het milieu. En als iet toch zo milieubewust mogelijk tdben, dan blijkt dat er geen sprake nog niet van maar één oplossing >r de milieuproblematiek' Melkpak of fles en, die projectleider is van Ecolonia, wijst naar de eindeloze discussie ;r melk in een kartonnen pak of een zen fles. „Op welk aspect legje de na- ik? Grondstoffenbeslag? Energiever- lik? Waterverbruik? Afvalverwer- ig? Als je alle aspecten mee wil ne- n, ga je appels en peren vergelijken, ilonia ontstond in 1989 als initiatief mensen uit de bouwwereld die be- ifte hadden aan een nieuw plan, arin alle bestaande know how zou rden verwerkt en waarvan in de eer plaats de seriebouw voor de door- Bewoonconsument zou kunnen profï- en. Het werd uiteindelijk een plan het Bouwfonds (als risicodragend Irachtgever) en de Nederlandse atschappij voor Energie en Milieu >vem), een door economische zaken ubsidieerde organisatie, die er voor gde dat behalve EZ ook het ministe- I van VROM erbij betrokken raakte. werd Ecolonia een plan in het kader S ihet VROM-project Duurzaam Bou- n. I welk aspect, wederom, legje de na- k? Het Nationaal Milieubeleidsplan tfP) onderscheidt, ook voor de bouw, beleidslijnen: energiebesparing, in- raal ketenbeheer (zeg maar kring- p-economie) en bevordering van de ieukwaliteit. icolonia, dat een staalkaart wil zijn iwat er nu reeds allemaal mogelijk iijn voor elk van de drie thema's drie hitecten aangezocht, want ook bin- de thema's zijn nog drie accenten ierscheiden, waarvan sommige ook met een levensbeschouwelijke in- or energiebesparing zijn dat het te- (dringen van het warmteverlies met lerisolatie, het benutten van duurza- bronnen (serres als energiewinner warmtebuffer) en 'energie integraal' k de materialen meegewogen). Voor egraal ketenbeheer zijn van belang: lerking van het watergebruik en her- >ruik van bouwmaterialen (een wa- put in het tochtportaal en een hou foto TheoBohmers Ginds valt er één op door zijn trotse hoogte, bekroond met een dak als een skischans. ten keukeninrichting), lange levens duur, weinig onderhoud en organische architectuur (de huizen met de schuine lijnen, naar het voorbeeld van de na tuur) en flexibel bouwen en wonen (uit wisselbare gevel- en binnenpanelen). En tenslotte voor bevordering van de milieukwaliteit: geluidsisolatie, ge zondheid en veiligheid (reinigbare ven tilatiekanalen, centrale stofzuiginstal- latie) en bio-ecologie (vegetatiedak en ook afgeschermde elektriciteitsleidin gen om elektromagnetische velden te voorkomen). Ecolonia betekent in het algemeen dat er minder beton, minder cement, min der kunststof zoals PVC en minder tro pisch hardhout wordt verwerkt, maar integendeel meer rookontzwavelings- gips als recyclingprodukt van de met kolen gestookte elektriciteitscentrale in Nijmegen, houtcellulose (inderdaad: oude kranten als thermische isolatie), hout, minerale wol, natuurverf, kalk zandsteen, vurehout en Europees en Canadees hardhout en gerecycled be ton. „Het is", zegt projectmanager Paul Hoen, „dus duidelijk: dé milieubewuste woning bestaat niet. Neem de koperen regenpijpen die bij de organische wo ningen gebruikt worden. Een compro mis natuurlijk. Koper heeft een lange levensduur, maar het is als grondstof ook eindig. Of het voorbeeld van de bio- ecologische bouw. Daar zit veel ventila tie in, om frisse lucht van buiten te krij gen, maar dat werkt nadelig op het energieverbruik' Meer dan normaal het geval is staan de huizen in Ecolonia noord-zuid gericht. Driekwart van het aantal krijgt een zonnecollector, voor de verwarming van tapwater. Dat geldt ook voor zes van de acht bio-ecologische huizen, die bovendien worden voorzien van iets wat aan de andere kant juist doet den ken aan de pre hi-tech tijd van weleer: een vegetatiedak, bestaande uit geëx pandeerde kleikorrels met veensub- straat en daarop vetplantjes, die water en warmte vasthouden. Gouda „Ecolonia", zegt in Gouda ir. Frans de Haas, „is niet zo uniek. In 1985 is er in Hoofddorp een proeftuin voor energie zuinige woningen gebouwd, acht blok jes met elk een eigen architect. Daar lag de nadruk op actieve zonneënergie, maar die ontwikkeling is door de kosten tegenover de lage gasprijs en de inge wikkelde installaties niet doorgezet". De Haas, directeur van het advies- en onderzoeksbureau Woon/Energie en een van de initiatiefnemers van Ecolo nia, ziet voorlopig veel meer toekomst in passieve zonneënergie: veel glas in de zuidgevels, goed isoleren, een zonnecol lector met boiler voor warm water, plus een hoge-rendementgasketel. „Zonneboilers, die net als HR-ketels al redelijk ingeburgerd raken, zijn relatief simpele apparaten, die nu ook voor ruimteverwarming worden ontwikkeld. Best kans dat beide systemen, voor warmwatervoorzieningen ruimtever warming, naar elkaar toe groeien. Maar het knelpunt is voorlopig nog de opslag. In Alphen gaat men het gasverbruik be perken tot 500 kubieke meter per wo ning. Dat is heel goed, maar voor het broeikaseffect misschien nog veel te veel". Voor Bouwfonds-manager Hoen is de toepassing van windenergie, hoe duur zaam dan ook, eveneens achterhaald. Tenzij in grote windmolenparken (Friesland, Lelystad, Maasvlakte), die aan het openbare elektriciteitsnet leve ren. Doordat tussen plannen maken en ople veren een flinke tijd zit, is in Ecolonia in beginsel de kennis van twee jaar gele den verwerkt. „Je moet", zegt Hoen, „op een gegeven moment gaan bouwen. Maar we hebben over de nieuwste ont wikkelingen steeds contact onderhou den met TNO. En soms hebben we bij gestuurd. Zoals in het geval van de lek steen, de overgang tussen het stuc- en het metselwerk, waar asbest in bleek te zitten. En midden vorig jaar kwam er ineens een discussie op gang over mine rale wol, die kankerverwekkend zou zijn. We hebben toen ingeschat dat het wel los zou lopen en zo was het ook". „Ik zou", zegt adviseur De Haas, „in dit verband overal met grote letters voorlo pig op willen zetten. Wij hebben voor een grote doe-het-zelfketen een brochu re gemaakt, waar heel veel vraag naar is en waarop we aangeven welke produk- ten de voorkeur verdienen. Op dit mo ment dan, want het is natuurlijk steeds in beweging". Vindt De Haas dat Ecolonia op milieu gebied ver genoeg gaat? „Op onderde len", antwoordt hij, „zou ik wel een stapje verder hebben willen gaan. En wat ik zeker jammer vind dat is dat het gebruik van PUR-schuim voor isolatie uiteindelijk niet helemaal vermeden kon worden. Daar zit allerlei gore troep in. En het hecht zo perfect datje er in de sloopfase niets mee kan doen, maar dat betekent ook dat men niet zo precies hoeft te bouwen: men spuit de kieren gewoon vol, hoe groot ze ook zijn. Mijn stelling is dat met milieuvriendelijker bouwen ook de vakbekwaamheid terug keert". Enkele honderden woningen die het predikaat milieuvriendelijk voeren zijn er al gebouwd in Nederland. Grotere projecten, zoals in Hoofddorp, Gouda, Delft en twee in Den Bosch (waarvan één aantoonde dat ecologisch bouwen in de huursector nog te duur is), maar ook kleinere en volgens De Haas een 'beetje onwetenschappelijke': pyrami- dehuizen in Schiedam en sinds ander halve week ook twee spiraalwoningen in het Friese Hardegarijp. Auto wassen „Sommige projecten", zegt De Haas, „zijn op onderdelen misschien milieu vriendelijker dan Ecolonia. Maar de waarde van Ecolonia zit 'm in het feit dat het een integraal demonstratiepro ject is. Niet alleen energie, ook milieu, De verspringende rooilijnen, de opzet rond een vijver, de inrichting van het openbaar gebied met veel groen zijn ge ïnspireerd door de bekende Belgische architect en stedebouwkundige Lucien Kroll. Een officieel woonerf wordt Eco lonia niet, de auto wordt er niet gesti muleerd maar gedoogd,.zonder vaste parkeerplaatsen, en wie hem wil was sen kan terecht op een wasplaats aan de vijver; met daaronder rioolafvoer zodat de vijver schoon blijft. Ook op de straat lantaarns zijn milieucriteria toegepast. En op het fietspad wordt geëxperimen teerd met verlichting die pas gaat bran den als de komst van een wielrijder wordt gemeld door een sensor. De verkoop van de huizen loopt goed, zo meldt Paul Hoen. De prijzen variëren van 170.000 tot 300.000 gulden, vrij op naam. Daarin zit ongeveer een derde van de extra kosten die ecologisch bou wen in Alphen aan den Rijn vergde. Tweederde komt voor rekening van het rijk. Volgens Hoen wordt de helft van de meerkosten (twintig procent van de aanneemsom) nog veroorzaakt door wat hij noemt leer- en serie-effecten. De eerste woningen in Ecolonia zijn zo juist opgeleverd. Een man van middel bare leeftijd is bereid om even tussen de verhuisdozen vandaan te komen en te verklaren waarom hij een geluidsarme woning heeft gekozen, zo'n woning die niet alleen zoals alle andere huizen in Ecolonia ankerloze spouwmuren heeft, maar ook nog eens een volledig van de belendende percelen gescheiding fun dering. „Dat ging", antwoordt hij, „puur toe vallig. Ik had een huis nodig en dit was beschikbaar. Maar het is waar: mijn buurman heeft^l een scheidingswand gesloopt en ik heb er niets van ge merkt". Zo zou het eigenlijk moeten zijn. Niet een milieuvriendelijk huis kunnen kie zen, maar niet eens een ander kunnen krijgen. BEVINDING Het opbouwen en afbreken van een kermis is altijd een spectaculair gezicht. Dagenlang wordt er tot diep in de nacht gewerkt aan de opbouw. Vooral bij grote attracties als achtbanen en reuzenraderen gaat er heel veel tijd zitten in opbouw en afbraak. Het technisch ingenieursbureau Industrial Development in Heerenveen werd enkele jaren geleden met dat probleem geconfronteerd. Ingenieur Groen van ID: „Een van onze klanten vroeg of wij er iets op konden vinden om de tijd die met opbouwen en afbreken gemoeid is te beperken. Hij wilde een reuzenrad dat niet in twee dagen wordt opgebouwd, zoals gebruikelijk is, maar in maximaal acht uur. We hadden heel wat technische problemen te overwinnen om dat te kunnen realiseren, maar het is wel gelukt". Uiteindelijk kwam het bureau uit bij een ontwerp, waarbij het onderstel van het reuzenrad bestaat uit drie transportwagens die naast elkaar worden gezet. Daarna is een druk op de knop voldoende om een groot deel van de constructie hydraulisch uit de transportwagens te laten schuiven. „Vroeger moesten er kranen aan te pas komen om alle onderdelen van het reuzenrad op hun juiste plek te kunnen monteren, maar dat hoeft dus niet meer". De transportwagens, waar alle onderdelen van het rad tijdens het vervoer in zijn ondergebracht, fungeren ook als contragewicht voor de constructie. Voor de benodigde stabiliteit zorgen enkele uitzwenkpoten, die aan de hoeken van het onderstel worden uitgeklapt. Dankzij het bijzondere ontwerp is voor de opbouw inderdaad niet meer dan acht uur nodig. Eén klant beweert zelfs slechts zes uur nodig te hebben om het rad draaiklaar te maken. Ook vergt de opbouw minder mankracht: het kan met met vier of vijf mensen, terwijl een traditioneel reuzenrad vaak in elkaar wordt gezet door zes of zeven man. Het rad, waarvoor Europees patent is verleend, blijkt in de praktijk een groot succes. Knijpstra Konstruktie in Terband, gemeente Aengwierden (Friesland) heeft op basis van het ontwerp van ID diverse van deze kermisattracties gebouwd. Groen: „Zo'n rad is duurder dan de normale ontwerpen. Je komt al gauw aan zo'n anderhalf miljoen. In Nederland zijn de meeste kermissen echter zó matig, dat zo'n attractie hier niet rendabel te maken is. In Duitsland zijn de kermissen veel beter. Vandaar dat alle reuzenraderen die volgens dit ontwerp gebouwd zijn in Duitsland draaien. Dat is jammer, maar het is nou eenmaal niet anders". Met vragen over octrooien en vindingen kan men terecht bij de bibliotheek van de Nederlandse Octrooiraad, tel. 070-3986541. i eindredactie rené van zanten vormgeving peter J. C. martens

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15