Nieuwe bibliotheek westelijk van raadhuis 3 Miss-verkiezing verandert het leven van Leimuidense Thermometer geeft tussenstand aan van herstel Agathakerk Herenstraat krijgt wegversmallingen Leiden Omgeving li REGIOJOURNAAL Conditie brandweer ter discussie gsom café Alp hen bij 3duiichrijding geluidsnorm Jï AAN DEN RIJN Eetcafé Alle hens aan dek aan de traat in Alphen moet 5000 gulden betalen voor elke i&e muziekinstallatie een bepaalde limiet overschrijdt, ag kan oplopen tot een bedrag van maximaal 25.000 jpat hebben burgemeester en wethouders van Alphen ju Het eetcafé zou handelen in strijd met de hinderwet- jng. Na een klacht van een bewoner uit de Juliana- fer geluidsoverlast werd door de politie en de gemeen- tderzoek uitgevoerd. Daaruit bleek dat de muziekin- jjiiet was voorzien van een door de gemeente te verze- cüidsbegrenzer. De muziekinstallatie mag dus alleen 4g zijn met het gebruik van deze limiter. René van He eigenaar van het café, kan in beroep gaan bij de t State. Alvorens hij deze beroepsmogelijkheid in fcg neemt, neemt hij contact op met Horeca Neder- wakbond van de horeca-ondernemers, zo merkte hij desgevraagd op. Wassenaar wil meer politie op straat WASSENAAR - De fracties van WD, CDA, PvdA en D66 in Wasse naar willen meer politie op straat om zo het gevoel van onveiligheid on der de burgerij weg te nemen. De partijen pleitten tijdens de vergade ring van de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke zaken gis teravond dan ook nadrukkelijk voor meer straatsurveillance. Burge meester P. H. Schoute kon meteen een deel van de zorgen wegnemen met de toezegging dat het korps de komende tijd zal worden uitgebreid met elf mensen die nu nog op de politieschool zitten. Hij zei ook dat Wassenaar dezelfde problemen kent als vergelijkbare gemeenten maar schreef lichte overtredingen als het bouwen zonder toestemming aan de algemene normvervaging in dit land toe. Bij wijze van experiment lieten de fracties gisteravond ook het stellen van schriftelijke vragen over de begroting achterwege. Er zou alleen nog maar kort en zakelijk worden gesproken, om zo de politiek voor de burgers toegankelijker te maken. Fractievoorzitter A. de Vries van D66 constateerde als laatste spreker echter dat geen van zijn collega's zich aan die afspraak had ge houden: „We zouden ons in de commissies beperken tot het stellen van mondelinge vragen en geen beleidsmatige verhalen houden". De frac tievoorzitters hielden hun vier uur durende beschouwingen voor een overigens lege publieke tribune. VOORHOUT Het doorgaande verkeer op de Herenstraat in Voorhout zal worden ontmoedigd door de plaatsing van een vier tal wegversmallingen en éénrichtingsver keer. Daartoe adviseerde de commissie voor ruimtelijke ordening gisteravond. Een aantal mensen maakte gebruik van het spreekrecht. Onder hen F. Lakeman, bewo ner van de Jacoba van Beierenweg. Hij vroeg of er ook verkeersremmende maatre gelen konden komen bij de T-kruising van de Oosthoutlaan en de Jacoba van Beieren weg, ter hoogte van de firma Bierman. „Wij slapen al tien jaar niet", stelde hij. M.A. Hoek sprak twee keer in, een keer voor Voorhout 2000 en een keer voor de winke- liersvereninging. Namens de laatste bekri tiseerde hij de wethouder over het feit dat de gemeente geen totale renovatie voor de Herenstraat plant, ondanks daartoe advise rende rapporten die in de afgelopen jaren zijn verschenen. W. Meijles (CDA) betreurde het dat de door zijn fractie gewenste oversteekplaats bij Huize Agnes niet haalbaar bleek te zijn. Van dezelfde partij vroeg D. IJdo zich af of de Herenstraat wel een prettige straat zou worden. Ook vreesde hij voor filevorming bij de vier flessenhalzen tijdens de spits. Daarnaast zou sluipverkeer meer door de woonwijken gaan rijden. P. Borkus, adjunct-directeur openbare wer ken stelde in antwoord op inspreker M.A. Hoek, dat aparte fietsstroken moeilijk inge past konden worden omdat op sommige plaatsen de Herenstraat te smal is. Ook ver telde Borkus dat er met de NZH over de- wegversmallingen was gepraat. De NZH was zelf met dit idee aangekomen, maar hij vroeg zich wel af of ze wel blij zouden zijn met vier obstakels. Wethouder B. Joon betoogde dat verkeers gedrag in de Herenstraat zal verbeteren. Doorgaand verkeer zal een andere route kiezen; er komt minder verkeer over de He renstraat. De snelheid van het verkeer wordt geremd, waardoor het minder aan trekkelijk wordt om over de Herenstraat te rijden, bijvoorbeeld om via Oosthout de A44 naar Amsterdam te nemen. ™«id Molen- Sang ^Vaarde :sie ouw -ji water pijpen den. Hul vcrjffiHAAR ur: ellj IORP Het bestuur L'G A^chaP De Veen- en 3303?n moet het behoud nens^anderveense Molen- tijdeliibrengen bij de fusie- i wortgn met Waterschap 'de°t|en- Dok dient er bij ie op te worden aan- dat de in Alphen- TRAl)gen wijk Ridderveld n. Tebntpolderd en deel an 9 CRen van het nieuw te Heerschap. naanch de belangrijkste °_22%i die de Verenigde j dirj]g van Waterschap u K\Pn Geestlanden gis- .eidentoevoegde aan de Jn waaronder de hÜiepdfnderi bereid ziJn inforrfken aan „een nader 556. naar de mogelijkhe- mtueel over te gaan frTT) met De Aarlanden D MJï\ 1994". De Verenig ing stelde 50.000 vroujhikbaar ter dekking wezïjen die met de voor- ;er °lan de ïnogelijke fu- sen [jn gemoeid. Met be- de omslagtarieven e ho overgangsregeling betroffen. De toekom- lenaaggting moet nader ïp worden genomen [efilosofeerd worden pi van het nieuw te erschap. [elanden van Water- |en- en Geestlanden avond weten dat zij les onderschrijven, it dat zij vinden dat •aterschappen met oppervlakte en fi- moei- de door de rijks- ;elegde taken naar fervullen. ■gang actiecomité „Houd frgang in werking" sympathisanten de Jong uit Aarlan- steravond gebruik k 's (ekrecht. Zij liet aan M de Verenigde Ver- L in Waterschap De geestlanden weten ïnviergang in haar nancieigroot cultuurhisto- is dat het behoud worden opgenomen ^voorwaarden met en' De Aarlanden. bank n°gin werking iergang ter wereld laatste grote wind- Nederland. Vier af- »nsen, elkaar zijnde mo- iestuur11 reeds tweehon- iddels getrapte wij den 'ggemaakte Polder tzijde van Aarlan- oejeneij vertelde dat De le hoofdbemalings- i un pla (je Mol en viergang :ing wil zetten om inen gaan tot het Ideerd n volautomatische st Jiejmité stelt zich ech- de windmolens als ng in stand te hou- linatie met mecha- jjemalen. Het plan etelt. honderdduizend koper dan het plan k ^nden. In het afge- MK un(j heeft de groep i verstuurd, onder Ie politieke frakties b Kamer en naar de m W.V.C. en Ver- iterstaat, „om een vergissing te voor- leden k ™^^i bleek niet aan en gericht. Na- ___)ofdingelanden eis- J.F.W. Veldstra- Loo-i ,c( it de belangen van 'gang in de fusiebe- worden behartigd. L uit den Boogaard alle voorwaarden A doen alvorens met lorstel aan te ko- itaande maandag erenigde Vergade- ïrdarn Aarlanden bijeen ijke fusie te bespre- VOORHOUT Met uitzon dering van de partij Gemeen tebelangen koos de Voor- houtse raadscommissie voor ruimtelijke ordening gister avond voor de bouw van een bibliotheek ten westen van het raadhuis. Over de bouw van woningen op deze biblio theek liepen de meningen meer uiteen. De notitie sta tionsgebied, die eveneens ter tafel kwam, bleek niet veel meer dan een 'praatprent'. WD-er L. van der Zon voorzag technische moeilijkheden om de eerste paal voor de biblio theek nog dit jaar de grond in te slaan, omdat de grond nog geen eigendom van de gemeente is. Ook was hij van mening dat er op de bibliotheek woningen voor jongeren konden worden gezet. CDA-er W. Meijlis koos conform het collegevoorstel voor de locatie ten westen van het raadhuis, omdat hiermee de centrumfunctie van het ge meentehuis versterkt zou wor den. Woningen op de biblio theek achtte hij nuttig en pas send bij een goede, duurzame en functionele bouw, waarbij zuinig omgesprongen moest worden met vierkante meters grond. D. IJdo, ook CDA, liet geheel andere geluiden horen. Hij wil de een bibliotheekgebouw dat „behoorlijk ingevleid" zou wor den. Hij kon zich niet voorstel len dat er dit jaar al de eerste paal geslagen zou worden. „Met een artikel 19 procedure kun je hem wel snel laten verrijzen, maar ik zou dat niet aanraden. Of wordt de eerste paal een her inneringspaaltje, zo van: 'hier had de bieb moeten komen P. Jochemsz (PvdA) vond dat de door dé stedebouwkundige zo geaccentueerde 'massa', opdat de bibliotheek een harmonieus geheel zou vormen met het raadhuis, beter bereikt kon wörden door woningbouw, dan door allure. „Bouw zo'n ding, maar wees zuinig met de cen ten. we zijn niet in de positie om een bibliotheek te bouwen met allure, want we hebben 700 wo ningzoekenden" Stationsgebied Over de notitie ontwikkeling stationsgebied werd wat min der concreet gediscussieerd. Twee punten kwamen bij de discussie naar voren: de infra structuur, en de detailhandel over het spoor. De infrastruc tuur zou volgens het college voorstel radicaal veranderen. De Herenstraat zou, in plaats van op de Jacoba van Beieren weg aan te sluiten, over het spoor richting raadhuis gaan lo pen, onder een hoek van 45 gra den. De Jacoba van Beierenweg zou dan op het 'hoefijzer' aan sluiten. Behalve een aantal kleine winkels in het stations gebied, plande de stedebouw kundige ook een derde super markt, vlakbij de spoorweg overgang. Volgens wethouder Joon hebben al twee super marktconcerns een verzoek in gediend om in Voorhout een fi liaal te mogen openen. Over de 'knik' in de richting van het raadhuis was vrijwel de hele commissie niet te spreken, vooral vanuit veiligheidsover wegingen. Een scherpe bocht pal na een spoorwegovergang vermindert het overzicht. Over de supermarkt waren de me ningen genuanceerder. Sommi gen meenden dat een derde su permarkt vooralsnog overbodig was. Later zou er eventueel een, supermarkt bij kunnen komen, maar dan wel in de wijk Hoogh- kamer. Anderen zagen minder bezwaar in de komst van een derde su permarkt, maar hadden moeite met de lokatie. De plek van het oude gemeentehuis werd onder meer als alternatief aange voerd. Leontien de Hollander uit Leimuiden poseert ir I FOTO: WIM VAN NOORT Leontien de Hollander gekozen tot Miss Next Generation LEIMUIDEN Het leven voor de 18-jarige Leimuidense Leon tien de Hollander gaat dras tisch veranderen. Vorige week zaterdag werd zij in het Rotter damse zwemparadijs Tropicana uit 2500 deelnemers gekozen tot Miss Next Generation. De eerste contracten met profes sionele modellenbureaus zijn al binnen. Voor Leontien is mode de spil, waar alles om draait. In Leiden volgt ze een drie-jarige studie op het Holtland College. De stu die is een middelbare beroeps opleiding Mode en Kleding. Hoewel ze met het laatste jaar bezig is, verwacht ze niet dat ze de opleiding zal voltooien. De verkiezing zal waarschijnlijk haar leven drastisch verande ren. De miss-verkiezing is voor Le- pntien begonnen met het kopen van de modegevoelige agenda 'Pour Elle' op het Holtland Col lege. In deze agenda zat een bon om deel te nemen aan de Next Generation wedstrijd in Rotter dam. Op een vrijdag in augus tus ging Leontien winkelen in de maasstad en besloot gelijk voor de aardigheid met de bon naar Tropicana te stappen. Ze was niet de enige die had gerea geerd. Met haar waren er bijna 2500 anderen. De jongens en meisjes die uit het gehele land kwamen, va rieerden in de leeftijd van 14 tot 23 jaar. Ook Leontien liet zich opmaken en fotograferen en daarna was het afwachten. Dit afwachten duurde echter maar een weekend, op maandag werd ze opgebeld dat zij zich bij de voorlopig honderd beste kandi daten had geschaard. Na een volgende foto-sessie bleven nog 28 meisjes en 2 jongens over. Verschillende keren moesten ze nog naar Rotterdam komen om te trainen voor de grote finale. Ontknoping En het vorig weekend was het dan zover. De sfeer onder de deelnemers was goed, zo blijkt uit de woorden van Leontien. „We gingen allemaal zonder haat en nijd met elkaar om". Nadat wij vrijetijdskleding en badkleding hadden geshowd volgde de verrassende ontkno ping. De twee jongens waren ei genlijk al bijvoorbaat kansloos tegen al het vrouwelijk schoon. Niet de gedoodverfde miss-kan- didaat nummer 1 Donna Patti- asina werd de miss Next Gene ration, maar wel de Leimuiden se Leontien. Dolblij was zij, en ook haar ou ders, die bij de finale aanwezig waren, waren zo trots als, een pauw. Behalve prachtige ca deaus, zoals een scooter, een beautyset, een stereo, kleding en een horloge, ontving zij uit handen van Joke Bruys, een aantal contracten bij professio nele modellenbureaus in bin nen- en buitenland. Binnenkort heeft zij ook nog een afspraak met het modellenburo van het tijdschrift Hallo, van Patty Brard. Zij verschijnt dan in dit tijdschrift met mogelijk een fo tosessie. Het was overigens voor Leontien niet de eerste maal dat zij kleding had ge showd. Enkele weken geleden showde zij voor de tweede maal op de Leidato met eigen kleding en kleding van mode-winkels. Sinds haar twaalfde jaar heeft de Leimuidense al interesse in modeboeken. Zij is altijd bezig met mode. Naast het kijken in de mode-tijdschriften gaat zij ook vaak kijken in mode-win kels en maakt zij zelf kleding. Buiten haar schoolopleiding staat ze ook nog op zaterdag in een boutique te Leiden. Wat zal de toekomst haar nu brengen? Duidelijk is dat zij van haar hobby haar vak wil ma ken. „Maar de keuze op mijn leeftijd is al moeilijk. Sommige zijn nog maar 15 als ze het mode-vak ingaan", aldus de Leimuidense. Wat wel voor haar vast staat, is dat ze wil ver huizen uit Leimuiden naar een grote stad. „In een dorp is het veel te rustig", aldus Leontien de Hollander. De geldth'ermometer voor de Agathakerk is al over de één miljoen gulden heen. LISSE Feestvierend Lisse kan niet voorbijgaan aan de geldthermometer voor de Agathakerk aan de Heere- weg. Een tussenstand leert dat er al meer dan een mil joen gulden binnen is voor de restauratie van dit monu mentale pand. Het totale herstel wordt geschat op 6,7 miljoen gulden. De Agathakerk is in 1903 ge bouwd voor het bedrag van 162.500 gulden. Het neo-goti- sche bouwwerk is beroemd door zijn prachtig beschilderde glas- in-lood-ramen. In de kerk zelf bevinden zich een schitterende altaartafel, een preekstoel met fraaie afbeeldingen van Paulus, Petrus, Christus en Willibror- dus, een hoofdaltaar waarop de vier apostelen staan afgebeeld (Mattheus, Lucas, Marcus en Johannes), het gerestaureerde Adema-orgel en verschillende wandschilderingen, waarop het leven van Christus staat uitge beeld. Al dit moois is in verval. In de kerk zijn overal vochtplekken te zien, waardoor de muurschil deringen grotendeels hun oor spronkelijke kleuren hebben verloren. Dit komt door de scheuren in het dak en het po reus worden van het leiy/erk. Een ander probleem zijn de roestende ijzeren ankers rond de ramen. Verder is de hoge to ren van zestig meter niet meer in haar goede doen en heeft het weer vrij spel op de glas-in-lood- ramen. Restauratie van bijna zeven miljoen gulden is dan ook meer op zijn plaats. Om het herstel van de Agatha kerk te bevorderen is de Stich ting Restauratie Agathakerk in het leven geroepen. Deze heeft een brief verzonden aan alle pa rochianen van de Agathakerk om een duit in het zakje te doen. Het gaat dan om zaken als de Actie Kerkbalans en de kerke- veiling op 20 november aan staande. De 1 milljoen gulden, die nu al binnen is komt voort uit reserves bij de kerk zelf. De restauratie zal de komende jaren in fasen worden uitge voerd. Voor elke fase moet geld beschikbaar zijn. De stichting zal zich dan ook niet alleen rich ten tot de eigen parochianen. Ook het bedrijfsleven, het bis dom en ander belangstellenden worden de komende tijd aange sproken. Uiteindelijk gaat het om het be houd van een karakteristieke plek voor heel Lisse. Folkband De Schotse folkband Black Eyed Biddy staat vanavond op de planken van Het Wapen van Noordwijkerhout. The Black Eyed Biddy brachten vorig jaar hun eerste CD uit onder de titel High Spirits. Het concert aan de Dorpsstraat begin om half ne gen. De toegangsprijs bedraagt 12,50. Houders van CJP en Pas 65 betalen tien gulden. Aquarel Aquarelliste Truus van Viegen uit Noordwijkerhout exposeert haar werk tot en met 23 oktober in het gemeentehuisHerenweg 4 in Noordwijkerhout. Er zijn 28 waterverf schilderij en te zien met een verscheidenheid aan onderwerpen. Veel van de ten toongestelde werken zijn bloem- composities. Het gemeentehuis is op werkdagen geopend van negen tot twaalf uur en van twee tot vier uur. Dementie In Dienstencentrum Eikenhorst in Lisse wordt vanavond van half acht tot negen uur een in formatie-avond gehouden over dementie. Dr. Bère Miessen, psychogerontoloog bij verpleeg- huis Mariënhaven te Warmond, geeft een kort inleiding. Tevens wordt informatie gegeven over de binnenkort te starten ge- spreks- c.q. ondersteunings groepen voor familieleden en partners van dementerende ou deren. De toegang is gratis. Voor informatie: 01711- 19300/01718-29611. WASSENAAR De vrijwilli gers bij de Wassenaarse brand weer doen te weinig aan sport. De sportavonden, bedoeld om de conditiè op te vijzelen, zijn zelfs stopgezet omdat er nie mand meer kwam opdagen. Raadsleden, die daarvan hoor den, hebben brandweercom mandant J. Spruit inmiddels verzocht de animo onder zijn 'uitgebluste' personeel toch maar te stimuleren. De korps leiding gaat nu proberen om via activiteiten in teamverband, zoals deelname aan een zes kamp, de sportieve prestaties onder de vrijwilligers op een ho ger peil te brengen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11