In Myriam zit ook iets van mij D IL Tsjernobylkinderen betalen eigen vakantie ISA HOES DE HAAN Attent la» MENSEN LEIDSE COURANT MAANDAG 21 SEPTEMBER 1992 rm rJacques Geluk 'saHoes (25) privé is een heel ander mens dan de extreme Myriam van der Pol, die ze al twee jaar lang neerzet in de i-serie 'Goede tijden, slechte tij- Ze doet geen domme uitspra- is niet naïef en heeft ook geen ie1§ebouwde kerstboom in het haar. it publiek ziet in mij Myriam lus vol vooroordelen", zegt ze. Jmiddels ben ik een paar keer als t self in de 'Vijf uur show' geweest 3e& ieb ik in het panel van een quiz ru4eten. Veel mensen hebben ont- ;dat ik helemaal niet zo dom Hoewel er natuurlijk in Myriam kanten van mij zitten, anders iikhaar niet op deze manier spe- eejaar heeft Isa gestudeerd aan et laastrichtse toneelschool. Haar te rol kreeg ze in de TROS-serie 'n disch Centrum West'. „Ik vloog ntoe even door het beeld, maar de beloofde vaste rol is het nooit omen. Dat lukte gewoon niet". terlijk e !irna kwam in 1990'Goede tijden, d' ihte tijden'. ier ilemaal in het begin was ik alleen 's "1 meisje achter de bar in de koffie- 'Het is gek. Aan de ene kant sta je als actrice graag in de schijnwerper, aan de andere kant blijf ik het liefst anoniem en ben ik best verlegen' shop, dat alleen opviel door haar ui terlijk. In de loop van de tijd heeft Myriam zoveel kanten gekregen, dat het ontzettend leuk blijft haar te spelen. Het is echt drama geworden. Vooral aan het einde van het vorige seizoen toen ze haar grote liefde ver loor. Het is een extreem mens, dat van het één naar het ander gaat. Waanzinnig!" Ook komische scènes liggen haar. ,,In één van de afleveringen hadden Daniël, gespeeld door Wim Zomer, en ik het over een filmster. Hij zei: 'Je weet wel, die is dood hè'. Waarop ik als Myriam antwoordde: 'Ik heb hem gisteren nog in een film gezien'. Vaak kun je zelf nog iets toevoegen aan de tekst en als het leuk is hou den ze het erin. Je kent je eigen rol, ook in de kleine dingetjes". Van de geruchten dat ze binnenkort uit de serie zal verdwijnen kijkt ze vreemd op. ,,Dat hoor ik voor het eerst, maar ik geloof niet dat het waar is". Isa Hoes wekt ook geens zins de indruk dat ze serie snel wil verlaten. „Ik leer heel veel, onder meer beter acteren". Lovend is ze ook over de sfeer die er heerst. Haat en nijd is onbekend op de set van 'GTST'. Samenwerking en liefde komen vaker voor. Isa heeft privé een relatie met Antonie Ka merling, die vanaf het begin de rol van Peter Kelder 'speelt. Herkenning Hoewel ze vijf dagen in de week in Joop van den Ende's TV Studio Aals meer present is en ze daarnaast ook nog eens haar teksten moet leren, begint haar schaarse vrije tijd zodra ze is afgeschminkt. Over de herkenning die haar dan ten deel valt is ze minder te spreken. „Het is gek. Aan de ene kant sta je als actrice graag in de schijnwerper, aan de andere kant blijf ik het liefst anoniem en ben ik best verlegen. Bo vendien, ik ben natuurlijk ook wel eens chagrijnig". Wat de reacties op straat betreft zegt 'Mensen zijn gek op je, dat is een heel raar gevoel'. ze: „In Brabant waar ik woonde was het allemaal veel raarder dan in Am sterdam, waar de mensen gewend zijn aan bekende personen. In het begin kreeg ik dertig kinderen aan de deur en daar had ik het best moei lijk mee. Mensen zijn gek op je, dat is een heel raar gevoel' Na 'GTST' zou Isa Hoes wel eens een andere kant van zichzelf willen laten zien. „Serieus drama op televi sie, of comedy. En dan helemaal nieuw, want het is niet leuk om in een bestaande serie te moeten stap pen". Voorlopig wil ze echter niets liever foto Theo Böhmers dan haar rol in 'Goede tijden slechte tijden' uitbouwen. Het nieuwe sei zoen begint vanavond. Net als meer dan twee miljoen andere Nederlan ders gaat ook Isa Hoes de avonturen van Myriam en al die anderen weer dagelijks volgen. „Door te kijken leer je weer". Alexander Dubcek Otto Ketting Toestand van Dubcek kritiek De e gezondheidstoestand van Alexander Dubcek, partijleider van Tsjechoslowakije tijdens de Praagse Lente in 1968, is dit weekeinde sterk achteruitgegaan. Artsen constateerden een longontsteking bij de door een auto-ongeluk gewond geraakte Dubcek. Zijn toestand werd omschreven als zeer ernstig. Jan Wunsch, de voorzitter van het federale parlement, zei dat Dubcek na een plotselinge achteruitgang op vrijdag, niet meer bij kennis is geweest. De 70-jarige Dubcek onderging de afgelopen twee weken twee operaties. Hij is gewond aan de borst en ruggegraat. De door een chauffeur bestuurde auto waarin Dubcek zat raakte op 1 september op de snelweg tussen Praag en Bratislava van de weg en verongelukte. Amerikaanse prijs voor Otto Ketting e derde symfonie van Otto Ketting is bekroond met de Amerikaanse Barlow-prijs. Voor het door de Brigham Young University en het Baltimore Symphony Orchestra georganiseerde compositieconcours werden circa vijfhonderd partituren ingezonden. De hoofdprijs omvat behalve een bedrag van circa 17.000 gulden een aantal uitvoeringen van het bekroonde werk door het orkest van Baltimore onder leiding van zijn chefdirigent David Zinman. Vader van vijf kinderen priester lrich Nölle (44), vader van vijf kinderen, is zaterdag in Würzburg tot priester gewijd. Hij was tot 1987 predikant in de Evangelische Kerk van Duitsland. In dat jaar stapten Nölle en zijn echtgenote over naar de Rooms- Katholieke kerk. Hij volgde in Frankfurt de priesteropleiding en was daarna werkzaam in het kerkelijk vormingswerk. Paus Johannes Paulus II onthief Nölle van de celibaatsverplichting. Nölle besloot tot de overstap nadat hij door persoonlijke gesprekken, Elvis zonder hoofd Bill Beeny, eigenaar van het onlangs geopende Elvis is Alive Museum in het Amerikaanse Wright City, poseert hier bij een opgebaard model van de zanger waaraan het hoofd nog ontbreekt. Maar die toestand is maar tijdelijk, verzekert Beeny, die in zijn museum niet alleen een rouwkamer maar bij voorbeeld ook een huwelijkskapel heeft ingericht. het bezoeken van katholieke diensten en het lezen van katholieke literatuur tot de conclusie kwam, dat de Rooms-Katholieke Kerk het evangelie 'niet verduistert, maar dat deze kerk op een solide bijbelse basis staat'. Het verschil in ambts- en sacramentsopvattingen tussen katholieken en protestanten gaf voor Nölle uiteindelijk de doorslag. Nölle zal voorlopig als vormingswerker actief zijn. Kerkordelijk is het niet mogelijk dat Nölle pastoor van een parochie wordt. Angela Lansbury onderscheiden xXngela Lansbury, de Britse actrice die wereldbekend is geworden door haar televisierol als de detective mrs. Marples, is gisteren onderscheiden voor de bijdrage die ze heeft geleverd aan publiciteit over de bestrijding van aids. Van het Pacific Center for Aids Counseling and Psychotherapy kreeg ze de Tribute III Award. De onderscheiding werd haar uitgereikt door comedienne Carol Burnett. If, actie Korving rage u ivan go iwijk •1 Kindertekeningen lopen als een rode draad door het verhaal van Rob Jansen. Indringend tonen ze hoe kinderen in de buurt van Tsjernobyl de ramp met de kerncentrale hebben ervaren. De bran dende centrale die haar verderfelijke straling uitspuwt, verlaten huizen, dode bomen en op de voorgrond een in de haast van de evacuatie achtergelaten huiskat. „Daar ben je wel even stil van hè", zegt Rob Jansen. De acupuncturist uit Amsterdam is pas terug van een verblijf van een maand in de voormalige Sovjet-Unie. In een vakan tiekamp aan het Baikalmeer zag hij hoe 140 kinderen uit de omgeving van Tsjer nobyl, ruim zes jaar na dato, leven met de gevolgen van de alles aanvretende radio actieve straling. „Ze hebben een ver hoogde kans op kanker en tobben voort durend met hun gezondheid. Sommigen zijn kaal geworden. Allemaal sukkelen ze het hele jaar met kwalen als loopneuzen, keelpijn, verkoudheid, buikpijn of aller- giën. En allemaal hebben ze bloedar moede". Ook zaten in de groep kinderen die hun vader hebben verloren, omdat hij tijdens de opruimwerkzaamheden bij de centrale was blootgesteld aan een fatale dosis straling. Jansen had verwacht vooral leed aan te treffen. „Dat is er natuurlijk, als je be denkt dat al deze kinderen een kortere levensverwachting hebben. Maar daar merkje niets van. De meesten beschou wen zichzelf ook niet als ziek. Toen ik vroeg waar ze last van hadden, kreeg ik antwoorden als: ik had een halfjaar gele den pijn in mijn zij toen ik met mijn va der dertig kilometer heb gelopen". De reis kwam voor Jansen, die zich na een afgeronde studie fysiotherapie heeft bekwaamd in acupunctuur, als een vol slagen verrassing. Door de stichting Cul tural Express werd hij benaderd met het foto HarryVerkuylen Rob Jansen: 'De meeste kinderen beschouwen zichzelf niet als ziek'. verzoek acupunctuurnaalden beschik baar te stellen voor behandeling van Tsjernobylkinderen. „In het kamp worden de kinderen behan deld door lokale artsen, die traditionele geneeswijzen hanteren. Ze werken veel met kruiden, manuele therapie en acu punctuur", verklaart Rob Jansen - zelf een aanhanger van de Chinese medische filosofie - de wens om er zelf te gaan prik ken. Na veel gepraat viel pas tien dagen voor vertrek het besluit dat hij, op eigen kosten, aan het kamp zou deelnemen. Het initiatief voor dit tweede door de stichting georganiseerde kamp ontstond jaren geleden toen, tijdens een culturele manifestatie aan datzelfde Baikalmeer, Russische kunstenaars aan hun Neder landse collega's vroegen of zij niet iets konden ondernemen voor de Tsjernobyl kinderen. Kindertekeningen van vlak na de ramp, die tevoorschijn kwamen uit een stoffig archief van het ministerie van cultuur in Minsk, brachten de zaak in een stroom versnelling. Sinds de tekeningen in Ne derland zijn, worden ze geregeld geëxpo seerd. Ook worden er jaarlijks een aantal geveild om de kampen te kunnen bekos tigen. „Eigenlijk komt het er op neer dat de kinderen hun eigen vakantie beta len", stelt Jansen. De tekeningen noemt hij de ziel van het project. In Rusland behartigt de Nederlandse Je anne Driessen de belangen van de stich ting. Ze woont er al geruime tijd en werkt nauw samen met een lokale groep, die zich inzet voor Tsjernobylslachtoffers. Als een stoomwals slecht zij barrières. „Toen we voor de terugvlucht naar Minsk met 140 kinderen op de luchtha ven van Irkoetsk arriveerden, bleek dat het vliegtuig niet uit Moskou was geko men. De Russische artsen en begeleiders wisten zich geen raad en waren als een kind zo blij toen Jeanne arriveerde en wel voor elkaar kreeg dat het vliegtuig alsnog kwam", vertelt Jansen. Zee van bloed Tijdens het kamp behandelde hij dage lijks kinderen met individuele klachten. Ook prikte hij bij alle kinderen een 'zee van bloed', een acupunctuurtechniek die de aanmaak van bloed stimuleert. Ver der trok hij veel met de kinderen op: Bos wandelingen, zwemmen, boottochten op het meer, het maken van kampvuren. De kinderen genoten volop, want thuis moeten ze veel missen. Vanwege de nog steeds niet uitgewerkte straling mogen ze er niet in de grond wroeten. Ook zwemmen in een rivier of in het bos bes sen plukken is er om dezelfde reden niet bij. En natuurlijk werden de kinderen aan het tekenen gezet met materiaal dat van uit Nederland was meegenomen. Jansen: „Die tekeningen zijn gelukkig stukken vrolijker dan die van vlak na de ramp. Veel minder sombere kleuren". Vastenavond en carnaval Schilderijen, tekeningen en andere voorwerpen schetsen een beeld van de carnavalstraditie in de Westerse kunst op een expositie, die is geo pend in het Noordbrabants Museum in Den Bosch. 'Vastenavond-carna val' is de titel van tentoonstelling die tot 29 november duurt. Meer dan 150 werken, afkomstig uit musea en particuliere collecties uit vijf Europese landen, bieden volgens directeur M. van Boven een breed panorama aan voorstellingen van de zogenaamde omgekeerde wereld. „Een wereld bevrijd van de sleur, conventies en taboes1 Het lag voor de hand dat het mu seum vroeg of laat aandacht zou be steden aan het carnaval, zegt Van Boven. „Het Noordbrabants Museum houdt zich bezig met de kunstgeschiedenis en de cultuur van Brabant. Het car naval met zijn eeuwenlange traditie past daar uitstekend in". Winterfeesten zoals Sint Maarten, Driekoningen en Vastenavond, na men in de Middeleeuwen een belang rijke plaatsin. Zij markeerden de wisseling van de seizoenen en moesten de winter, het donker en het boze helpen verjagen, vertelt Van Boven. Na enkele eeuwen, waarin de viering door tegenwerking van de autoritei ten zich in beslotenheid afspeelde, heeft de Vastenavond zich sinds de 19de eeuw in het zuiden van Neder land weer kunnen ontwikkelen tot een openbaar volksfeest. De expositie besteedt ook aandacht aan het huidige carnaval, vooral aan de manier waarop Den Bosch en Ber gen op Zoom het vieren. Urie seconden vandaag. „Hebben we wat te vieren?" „Mijn lippen bleven hangen". Zo zullen de zoentjes in de huwelijksgangen gaan verlopen. We worden de volgende dag nog overhoord ook. Door mevrouw Fiona Brouwer. Ze constateerde dat 95% van ons tot de gevallen echtparen behoren. In de poel van beslommeringen, kussen we in een seconde, praten we minder dan zeven minuten per week met elkaar en over sex... moeten we het nodig hebben. Hij wil te snel, zij te langzaam en zo lopen we elkaar huwelijken lang mis. Triest allemaal hè? Gelukkig is er na de cursussen omgangvorming, assertiviteit, positief denken, nu het 'hoe-raak- ik-aan-pakket' van deze dame. Voor 225 de man - echtparen krijgen korting - zijn we straks weer allemaal Don Juan of Xaviera Hollander. Nee, ik stel me niet kandidaat. Mij lijkt het een druppel op een lauwe plaat. Sleur in huwelijken? Sleur in het leven, zal mevrouw Brouwer bedoelen. Ziet u op het werk iemand zijn baas of collega's nog een hand geven, om de spanning vast te houden van toen hij net in dienst kwam? Het is een kunst hoor, om vertrouwde dingen uit- dan wel in te pakken alsof ze nieuw zijn. Gevoel voor humor helpt. Ik heb wat geintjes uitgehaald met mijn lief. In tijden van verslapping - de term is hier ruim bedoeld - zijn er na de lingerietjes, toespelingen, zelfgefabriekte dinertjes, de spontane vondsten. Zijn kantoor bellen en op de routinevraag: 'Waar zitje?' diep ingaan. „Waar zit ik? Even kijken. Wat staat er op het bordje? Reading, voorbij London". „Je maakt een grapje! „Was het maar waar. Wacht even: Yes sir, I'm ready. It's my husband. Ik zeg net tegen die meneer dat ik jou aan de lijn heb". „Wat heeft die man daarmee te maken?" „Niets. Ik weet alleen niet hoe ik het moet zeggen. Ik kon er niet meer tegen thuis, dus ik ben even weg". „Mijn god. Ik voelde het aankomen. Maar zo erg? Wat nu?" „O, mijn muntjes zijn op". „Hé, wanneer kom je terug?" „Nu. Ik sta op Centraal". En dan gauw ophangen natuurlijk, zodat de spanning erin blijft over wat waar is en wat niet. Gemeen hè? Voor mij is het even grof als onkruid uitrukken. Die arme klavertjes en madeliefjes. Wie van zijn tuin houdt, beschouwt dat anders. Die werkt er met plezier in. En die accepteert dat het nooit zo uitkomt als in de catalogus. Wat zeg ik? Dat is juist de charme, het uitproberen en wachten of er iets uitkomt. Ze kunnen mij niet wijsmaken dat als we geleerd hebben tegen de planten te fluisteren opdat ze harder groeien, dat mensen die werkelijk voor een ander gekozen hebben hun mond niet tegen elkaar opendoen. Er attent op zijn dat we attent zijn, zoiets moet van binnenuit komen. Passend bij de relatie en de bedding van een huwelijk. Wie zich de lol laat ontnemen van het zelf uitvinden begint alweer verkeerd. Die kan mevrouw Brouwer de schuld geven dat het niet werkt. Niks daarvan. Zelf doorbreken. Dus als iemand op de ruime vraag 'Hoe gaat het?', benepen antwoordt 'Zijn gangetje', dan doorvragen: 'Welk gangetje?' De dialoog die daaruit voortvloeit duurt allicht langer dan zeven minuten en kan zelfs eindigen met een kus, in uw eigen gang.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9