Barrie Cooke schildert de natuur op ongekende wijze Elektronisch bellenblazen 81 De intensiteit van het Russischf overwicht Violiste komt pa laat in haar spel Cultuur Inner Circle is een gladde feestband BRITS HITSUCCES THE ORB Leidsche Courant maandag 21 september 1992 POP PAARD, DEN HAAG Inner Circle. Herhalingen: onder meer 14 oktober Rotterdam (Parkzicht) en 15 oktober Leiden (LVC). door Erik Quint Is het toeval dat het hernieuw de succes van de reggaegroep Inner Circle samenvalt met de alom bejubelde cd-uitgave met vroeg werk van zijn voormalige zanger Jacob Miller? Toeval of niet, maar het is opvallend dat Inner Circle's onnozele zomer hit 'Sweat (a la la la la song)' bleek afsteekt tegen de fiere roots-reggae op Miller postuum uitgebrachte 'Who say Jah no dread'. Met de zwaar gezette bassist Ian Lewis als anker en zijn onwaarschijnlijk dikke broer Roger Lewis als gortdroge ritme-gitarist toonde de Jamai- caanse groep zich zaterdag voor een vol Paard een gladde feest band. Van de opkomende populariteit van reggae in Nederland eind jaren zeventig, profiteerde in de voetsporen van Bob Marley acts als Third World en vooral Inner Circle. Aan dat succes kwam een onverwacht einde toen Ja cob 'Killer' Miller in 1980 bij een auto-ongeluk om het leven kwam. Onder leiding van de broers Ian en Roger Lewis ging Inner Circle als studioformatie verder, totdat zes jaar geleden zanger Calton Coffie de band kwam versterken. Met Coffie als enthousiast aan gever voor onbekommerde Ca- raïbische danspret manifes teerde de zevenmans groep zich zaterdag als amusements-act. Onbeduidende liedjes van de re cente cd 'Bad to the bone' wer den afgewisseld met cliché's uit de reggae-geschiedenis. Inner Circle's grootste hit uit het Mil- ler-tijdperk, 'Tenement yard', werd even plat en banaal ge bracht als Bob Marleys obligate 'I shot the sheriff. Daarnaast werden al even op portunistische en vooral ver geefse pogingen gedaan om de moderne ragga-stijl te adopte ren. Daarvoor had de groep een jonge rapper aangetrokken wiens verrichtingen geen naam mochten hebben. Met een mod dervet geluid, waarop het lek ker loom dansen was, kon Inner Circle echter geen kwaad met loze kreten over apartheid, aan Afrikaanse kinderen opgedra gen liedjes en Peter Tosh's 'Le galize it'. Ook de rasta-cultuur werd als amusement gebracht en het blijft een vreemde ge waarwording om een westers publiek luidkeels 'Jah Rastafa- ri' te horen scanderen. Was het niet de zo betreurde Jacob Mil ler die in 1975 al waarschuwde voor 'too much commercialisa tion of Rastafari'? Heemschutprijs voor Peerbolte en Visser Amsterdam Hans Peerbolte en Friggo Visser hebben de Heemschut Persprijs gewon nen. De Bond Heemschut heeft dit bekendgemaakt. Het duo krijgt de jaarlijkse prijs voor het programma 'Gronin gen redt Jugendstill' dat op 16 januari vorig jaar in het televi sieprogramma Van Gewest tot Gewest van de NOS werd uitge zonden. De prijs wordt vandaag in het Groningse provinciehuis uitge reikt door de commissaris van de koningin in Groningen H.J.L. Vonhoff. De Heemschutprijs wordt toe gekend aan de beste journalis tieke produktie over de be scherming van cultuurmonu menten. In het juryrapport worden de twee programmamakers beju beld om hun 'welsprekende beelden en betogen voor be houd en de restauratie van Ju- Jurriaan Geldermans (Noord hollands Dagblad) en Willem van der Ham (Intermediair) kregen eervolle vermeldingen. De eerste schreef volgens de jury 'een bevlogen artikel' over het Noordhollands Kanaal, ter wijl Van der Ham op 'betrokken en deskundige wijze' de verloe dering van de Nederlandse ka nalen beschreef. foto Haags Gemeentemuseum 'Portait of the Lough Derk Pike' 1980). Barrie Cooke schilderde deze vangst op ware grootte en voegde de hengelattributen toe. GEMEENTEMUSEUM, DEN HAAG Barrie Cooke - 'Claocló', schilderijen. Di t/m zo 11.OO IT.00. T/m 25 oktober. door Cees van der Geer Barrie Cooke moet in zijn leven al onnoemelijk veel schilderijen gezien hebben. Elke keer als hij aan het water staat en er zijn oog over laat gaan, ziet hij, de visser, niet alleen of die plek ge schikt is om er zijn hengel uit te werpen, maar ook, en mis schien wel niet altijd bewust, ziet hij dan het onophoudelijk bewegen van het wateropper vlak. Van moment tot moment neemt hij waar, hoe het water voortdurend van gedaante wis selt en dankzij het samenspel van weerspiegeling, stroming en opblikkerend licht nooit een der is. Cooke schildert water. Een on opgave zou men zeg gen. Iets wat voortdurend van gedaante wisselt en steeds van verschijning verandert, laat zich immers niet vastleggen? Toch kan het. Althans, Cooke kan het. Het bewijs daarvan hangt mo menteel in het Haagse Gemeen temuseum. Het is het schilderij 'Night lake yellow', geschilderd in 1979. Een abstract doek. Dat kan ook niet anders, want don ker water, oplichtend bij het schijnsel van maan of vissers lamp, geeft geen houvast. Wel doet Cookes voorstelling je on middellijk beseffen: dit is wa ter, het is avond, of nacht, ik sta buiten en daar, geheimzinning oplichtend, is het water. Zelfs al heeft men nooit gevist, dan is men dankzij dit schilderij toch die ervaring rijker. Hetzelfde, namelijk herkennen wat men nooit gezien heeft, geldt ook voor het schilderij 'Forest III', dat Cooke maakte in de jungle van Borneo. Wie alleen maar de geciviliseerde plantentuinver sie van het oerwoud kent, weet meteen: dit is oerwoud, dit is die immens-groene wereld, be zig aan het dampige vocht te ontsnappen en naar het licht te groeien. Cookes schilderkunstige magie gaat zelfs zo ver, dat hij het on deraardse groeien zichtbaar maakt. Zijn expositie begint met een serie schilderijen, 'Knots' (knopen) geheten. Die knopen verlopen in grillige kronkels. Ze zijn lijn, maai' heb ben ook volume waardoor ze op gangen (van wormen of mol len?), op aders of bleekwitte wortelstokken lijken. Cooke schildert de natuur - wie doet het tegenwoordig nog? - maar hij doet het op een manier die nog nooit iemand eerder voor hem zó gedaan heeft. Hij is niet te vergelijken. Gemeentemuseum-directeur Rudi Fuchs noemt hem in zijn inleiding een 'outsider', zoals ook Roualt, Soutine, Jorn en Kirkeby outsiders zijn. Cooke is van hun klasse. De vraag zou dan nu kunnen luiden, waarom hij niet bekend of beroemd is. Cooke heeft daar geen behoefte aan. En, hij woont in Ierland, aan het rand je van onze wereld, ver dus van de nerveuze jacht naar naam en faam. Hij werd geboren in Engeland (1931), verhuisde op zijn zes tiende met zijn familie naar de Verenigde Staten en nog weer later naar Bermuda. Terug in Engeland, op zoek naar zijn wortels - die 'knopen' - bevalt het hem daar niet en hij ver trekt naar Ierland. Het werd een liefde die tot op heden voortduurt en die hij deelt met zijn vrienden, de dichters Sea- mus Heany en Ted Hughes. In Amerika al had hij geaarzeld tussen wetenschap (biologie) en kunst. Ierland gaf de doorslag. Het werd de kunst. Het Ierse landschap. De bekende meren en moerassen van dit land be paalden voortaan zijn hande len. Cooke wordt zelfs zo zeer een Ier, dat hij zich vereenzel vigt met de legendarische Swee ney, 'The green man' uit een oude, Ierse sage. Cooke schil dert Sweeney op een superieur tweeluik in een ontmoeting met de 'Megacarous Hibernicus', een eland die in de ijstijd op het eiland leefde. In nog weer een ander schilderij zet hij deze oer- eland met zijn onwaarschijnlijk brede, golvende gewei neer als een lichtend fantoom, nog één keer teruggekeerd uit het duis ter van de tijden. Wonderlijk zijn ook zijn 'boxes', kastjes van perspex, vrijstaand of als een soort sokkel aan het schilderij vastgezet. Cooke ar rangeert in die kastjes beende ren en botten met eendere zelf gemaakte vormen in klei. Er ontstaan vreemde vegetaties, die dankzij de groene glans van het kastje lijken te gaan leven. Een voorloper van die combina tie kastje-schilderij is het 'Por tret van de Lough Derk-snoek', waarin Cooke zijn visserslatijn - de vis op ware grootte geschil derd! - illustreert door de attri buten van de vangst (hengel, snoer, dobber, molen) in kastjes aan de onderkant van het schil derij op te bergen. Het is een van de weinige keren, dat Cooke anekdotisch wordt en di- rekt herkenbaar schildert. Goed beschouwd echter vertelt. Cooke één groot lang verhaal. Een verhaal dat steeds de na tuur en de bedreiging daarvan door vervulling en verkwisting tot onderwerp heeft. Hij doet dat op zijn manier. Als schilder. Hij doet geen moeite een her kenbaar plaatje te maken. Het gaat hem weliswaar om de na tuur, maar ook om het schilde rij. In Cooke's schilderkunst is niet zo veel sprake van een ver haal. Er hangen geen moralise rende boodschappen aan de wand, maar schitterende schil derijen. Dat zijn schilderijen wel aanzetten tot denken, is een eigenschap die ze delen met alle andere, werkelijk goede schilderijen. door Erik Quint Amsterdam Alex Paterson (32) zegt dat drugs niet belang rijk zijn om van de zweverige muziek van The Orb te genie ten. De geluidstovenaar die zich 'doctor' noemt, neemt een lan ge trek van zijn joint en zet een fles Amaretto aan de mond. Rond het middaguur, net onder de douche vandaan, oogt hij nog tamelijk fris. Zijn twaalf jaar jongere partner Thrash, het technische wonder kind van het Britse duo waar van de cd 'U.F.Orb' op de eerste plaats binnenkwam in de En gelse hitlijsten, is uitgeblust. Onderuit gezakt, met zijn blote voeten op tafel, staart hij in het oneindige. Zijn hand is zo slap als een vaatdoek. In korte tijd heeft het duo een flink zootje gemaakt van de doorgaans zo keurig ingerichte hotelkamer van het Americain. Geurige peuken smeulen na in de naast overblijfselen van een pa tatje-satésaus. Veel praten doen de twee niet. Er wordt ge geten en gedronken. Het meisje van de platenmaat schappij vraagt zich hoofd schuddend af hoe deze jongens in staat zijn geavanceerde appa ratuur als computers en sam plers te gebruiken. Daar moet je toch helder voor zijn, meent ze. Inderdaad vraag je je af of Paterson en Thrash werkelijk verantwoordelijk zijn voor het even briljante als onnozele 'U.F.Orb'. The KLF ontmoet Pink Floyd en Lee Perry op de ringen van asbak Alex Paterson (I.) en Thrash in hun verkleding voor 'U.F.Orb'. Saturnus. Zo kan de muziek van The Orb omschreven wor den. Maar er is meer. Dub-reg- gae, Tangerine Dream, psyche delica, Brain Eno's ambient- muziek, cyberpunk; The Orb smeedt het allemaal samen. Het resultaat is wat hippies 'kosmisch' en 'spacey' noemen. The Orb zweeft high. Maar de muziek is even opwindend als slaapverwekkend Concept Nee, het is niet verwonderlijk dat de apatische Thrash, die al leen opveert als het gesprek over ufo's gaat, en de onbere kenbaar trippende Paterson deze muziek maken. Maar wat is het concept van The Orb? Pa terson puft, blaast en slaakt een diepe zucht alsof hem gevraagd wordt de relativiteitstheorie uit te leggen. Hoort The Orb bij de 'rave'-cultuur of bij de new age- beweging, is het een combinatie van de twee? „Het is een combinatie van geen van beide", grapt Pater son. Thrash vertoont even teke nen van leven en lacht schaap achtig als zijn collega vervolgt: „Wij komen uit de house-mu- ziek, waar de rave-cultuur een vercommercialisering van is. Dat new age-gedoe is mij te veel pling-plong". „De aan house verwante stuk ken van ons zien we als leuke, kleine liedjes, nummers als 'Little fluffy clouds' en 'Close encounters'. Andere stukken als 'Towers of dub' en 'Perpetu al dawn' zijn weer beïnvloed door reggae. Wat wij doen is al les door elkaar gooien en het ge heel voorzien van een giganti- KLASSIEK DE DOELEN, ROTTERDAM Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Vassili Sinaiski, met medewerking van Maxim Vengerov (viool); werken van Tsjaikovski. Radio-uitzending: 4 oktober, Radio 4. CONCERTGEBOUW, AMSTERDAM Radio Filharmonisch Orkest onder leiding van Valeri Gergjev, met medewerking van Viktor Tretjakov (viool); werken van Rimski-Korsakov, Glazoenov en Rachmaninov. Radio-uitzending: vanavond, 20.02, Radio 4. Televisie uitzending Symfonie nr.2 van Rachmaninov: 13 december, 12.45, Ned.3. door Aad van der Ven Dat de rol die steeds meer Rus sische, Oekraïense, Georgische etc. musici in onze concertzalen spelen een substantiële verrij king van ons muziekleven bete kent, valt moeilijk te ontken nen. Waaraan het ligt, daarover valt uitvoerig te filosoferen, maar in elk geval nemen we in hun musiceren - althans in de beste gevallen - een intensiteit waar, die ons het gevoel geeft dat de muziek iets 'extra's' krijgt. Wat echter te betreuren valt, is in het algemeen hun gebrek aan interesse in de breedheid van hun nationale muzikale erf goed. Het is vaak steeds weer meer van hetzelfde dat zij pre senteren: Tsjaikovski, Rachma ninov, Prokofjev, Sjostakovitsj en, nu hij ineens zo populair is, Schnittke. Zelfs als we zouden toegeven dat bij voorbeeld Balakirev, Ta- nejev, Mjaskovski en Glazoenov geen componisten van dezelfde importantie zijn - waarover overigens best valt te twisten -, dan blijft het toch opmerkelijk dat aan de onmiskenbare schoonheden in hun muziek achteloos voorbij wordt gegaan, ook door musici die er mee zijn opgegroeid. Ouverture De symfonische concerten ech ter, die in de afgelopen dagen in Amsterdam en Rotterdam wa ren georganiseerd, omvatten op dat terrein enkele aardige on derdelen. Bij het Rotterdams Philharmonisch Orkest bleef die aardigheid overigens be perkt tot een titel in het pro grammaboekje. Want Vassili Sinaiski zag er toch maar van af Tsjaikovski's vrijwel nóóit ge speelde, maar niet te versma den ouverture 'Het onweer' te dirigeren. Hij verving dat werk door de 'Slavische mars' van de zelfde componist, een triviale en bombastische gelegenheids compositie, die uitermate onge schikt is om er, zoals hier, een programma mee te openen. Ook Sinaiski's collega Valeri Gergjev heeft er een handje van op het laatste moment een par tituur, die hij bij nader inzien niet zo ziet zitten - of liever, die hem teveel tijd kost - ond tapijt te schuiven. Maart de VARA-matinee van zat dirigeerde hij, behalve faamde tweede symfonjj Rachmaninov, toch wei de hier volslagen onbet suite uit Rimski-Kors opera-ballet 'Mlada'. hij en het Radio Filharnj Orkest de violist Viktor 1 ij kov assisteerden in het c< van Glazoenov, een niet kend, maar toch wat opc tergrond geraakt werk. Onbenullig Bij Rimski-Korsakov val j? veel te ontdekken. Er i aanleiding zich te verheu de uitvoeringen van de' etj symfonie' door Svetlan (jul het Residentie Orkest in |inj ari 1993. De suite uit '1 ze[ echter bevat veel onbenut Qua melodiek en instrur et, tie behoort dit werk onj [tc] feld tot Rimski's zwaksfc posities. De uitvoering van Glazo vioolconcert was overw saai. De weekheid die Tre eej althans gedurende het jai deel in de noten legde, ga ste neerd met een monotoon to, doet deze muziek b geen goed. De finale klo de lukkig heel wat beter. Maai' deze VARA-matine pas spannend bij de inz? Rachmaninovs tweede nie, toen als uit een do ht, spelonk de eerste jammei ,]t ten van de lage strijkers o| m( ken. Een schitterende ring werd dit in alle opi Dit was een ideaal voo van gepassioneerdheid ii w binatie met superbe zelfl J sing. De vraag is of Rachiw werkelijk beter had gekl J indien op dit podium Radio Filharmonisch maar het Koninklijk Cr gebouworkest had gezete Spontaan In Rotterdam ging het J eens heftig toe tijdens i voering van Tsjaib 'Manfred-symfonie'. Oo een dirigent, Sinaiski, een heel spontane manii grote Russische onheilsn Sinaiski 'vertelt' net zoal gjev een dergelijk symfi drama en sleept zowel als luisteraars mee. Allei Gergjev in zijn contact ra orkest net nog iets inten ook duidelijker. Ingedrukt tussen de poel de 'Slavische mars' en d grijpende tragiek van fred' op het Rotterdamse kovski-programma, bescheiden trilogie 'M tion', 'Mélodie' en Scherzo' nog minder dan onder andere omstan den het geval zou zijn ge Dit ondanks het subliem bewogen en tegelijk arii tisch, van de negentiei Maxim Vengerov, die zie te ontwikkelen tot eer belangrijkste violisten generatie. MUZIEK sche berg vreemde geluiden, zo dat een nummer van The Orb niet op een doorsnee house- of reggae-stuk lijkt", legt Pater son uit tijdens een helder mo ment. „Kijk, ik houd van reizen en maak samples in alle uithoeken van de wereld. Tijdens mijn rei zen stuit ik altijd op bruikbare geluiden. Hele bizarre geluiden die uiteindelijk bepalen wat The Orb is". Over hun werkwijze wil Pater son nog wel wat kwijt terwijl Thrash het plafond verkent. „Samples maken is onze kunst", gaat hij verder. Thrash is daar een meester in. Voorheen werkte ik met Jimi Cauty van The KLF, maar die werkt traag. Hij is jaren aan 'What time is love?' bezig ge weest. Wij zijn veel sneller. In anderhalf.jaar tijd heb ik met Thrash twee lange cd's, waar onder een dubbele ('The Orb's adventures beyond the ultra- world') opgenomen. Pjieuw!". The Orb moet wel snel werken voordat het nieuwtje er af is. Want hoe aanstekelijk en effec tief de muziek op het eerste ge hoor is, bij herhaalde beluiste ring is het niets meer dan elek tronisch bellenblazen. Maar het gaat ze nog voor de wind. Hun zweverige video 'Adventu res beyond the ultraworld' is momenteel de best verkochte muziekvideo in Engeland. „Bloody fuckin' outrageous", gromt Paterson. „Stel je voor: dolfijnen zwemmend in de ruimte, tussen kleine, donzige wolken". CIRCUSTHEATER, DEN HAAG Natalia Prishepienko (viool) en Frank van de Laar (piano); werken van Handel, Brahms en Ravel. doorAdriaanHager Jammer dat de 18-jarige Nata lia Prishepienko niet wist dat violisten in het Circustheater aan de voorzijde van het podi um moeten staan wil hun spel volledig tot zijn recht komen. De in Siberië geboren musicien ne stelde zich gisteren vlak naast de vleugel van haar bege leider Frank van de Laar op, met als gevolg dat haar spel met name in Handels eerste vioolso nate in meerdere passages door de piano werd overstemd. Nata lia Prishepienko, leerlinge van de befaamde Zakhar Bron, won twee jaar geleden in Genua het Paganini-concours. Het winnen van die prijs wijst er op dat zij vooral op het gebied van de virtuositeit excelleert. Met de derde vioolsonate van Brahms kon zij aanvankelijk minder goed overweg. De eerste twee delen speelde zij zo intro vert dat dit donker getinte opus werd onderbelicht, te weinig spanning kreeg en te beschei den klonk. Kc \m Het recital van Natalia ISV/I pienko kwam eerst go ifl, dreef in het derde deel Brahms-sonate 'Un poco e con sentimento'. Het \s of het kernachtige Frank van de Laar haar reerde. In dit deel kwan toon tot volle bloei. In d ging het stormachtig toe peramentvol samenspel de violiste haar talenten de. Niet toevallig Een werk als 'Tzigane' vi vel ligt haar van natui gloedvolle en virtuoze king maakte duidelijk i dat Paganini-concours rii vallig heeft gewonnen. Zij de zo hartstochtelijk dat: de onderkant van haar stok een snaar beroerde door zij genoodzaakt was bij te stemmen. Zij raakte echter niet uii concentratie en besloot h cital in de serie 'Jonge me aan zee' op overromp wijze. Frank van de Laar de een opvallende prestal invaller kreeg hij slechtf week de tijd om zich voor reiden. Het klinkend resultaat terecht bewondering.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 8