akt voor rouwelijke raadsleden op e bres voor krantemeiden Leiden Omgeving maandag 21 september 1992 i ALLERLEI(DS) Hardrockers slaags met house-liefhebbers LEST stijlvol, maar nergens zinderend CeidócSou/ta/nt Niet voor iedereen Lezing De prentenverzameling van het Leid.se gemeentearchief staat centraal in een lezing van P.J.M. de Baar, hoofd in formatieverschaffing van het gemeentearchief Hij vertelt morgen over deze collectie, die afbeeldingen van Leiden en omstreken uit heden en verle den omvat. Deze bevat niet al leen prenten, tekeningen, fo to's, kaarten en plattegronden, maar ook videobanden en films. De lezing begint om 20.00 uur in het gemeen tearchief aan de Vliet 45 in Leiden. De toegang is gratis. Spaans Op de cursus Spaans voor be ginners in buurthuis Groe- noord is nog plaats voor enkele cursisten. De lessen worden gegeven op dinsdagavonden. Twaalf lessen kosten zestig gulden. Aanmelding: buurt huis Groenoord, Pasteurstraat 23, tel: 071-217222. Schaatsen Morgenavond kan wie dat wil zich in de ijshal aan de Von dellaan inschrijven voor de eerste schaatstrainingen van het seizoen 1993/94. Het gaat uitsluitend om hardrijden op de schaats. Er zijn trainingen voor beginners Igevorderden- Ijunioren/ senioren/recrean ten/wedstrijdschaatsers. Trai ningen kosten 175 gulden. Voor leden van de IJssportver- eniging Leiden wordt die avond vanaf 19.00 uur ook een schaatsruilbeurs gehouden in de ijshal. Anti-rookcursus Wie wil stoppen met roken, maar daar grote moeite mee heeft kan vanaf woensdag te recht bij een cursus die wordt georganiseerd door het Kruis werk Rijn en Duin, Kruiswerk Leiden, GGD Duin- en Bollen streek en het Integraal Kart- kercentrum West. Eén van de uitgangspunten bij de cursus is dat samen stoppen gemak kelijker is dan alleen. De cur sus omvat acht bijeenkomsten. Woensdag is er vanaf 19.30 uur een introductieavond in het wijkgebouw van het Kruis werk Leiden aan de Robijn straat 2. Deelname kost 100 gulden per persoon, volgens de organisatie niet meer dan de kosten van drie a vier weken rookwaar voor een zware ro ker. Go De denksport Go wordt in Lei den al sinds 1968 beoefend door een groep enthousiaste lingen. De Leidse Go-club be gint woensdag weer met haar jaarlijkse beginnersclub. Tij dens een eerste open avond worden dan de regels van het spel uitgelegd. Bij voldoende belangstelling begint daarna een cursus van vijf avonden. Deelname kost 60 gulden, inclusief een boek en een eenvoudige spelset. De open avond begint om 20.00 uur in buurthuis De Vrolijke Arcke aan de Pieterskerk- choorsteeg. Inlichtingen Peter Dullemeijer 071-132229. Lezing Vrouwentrefpunt EVA van het Leids Volkshuis aan de Apo- thekersdijk 33 opent het nieu we seizoen met een serie lezin gen. Ariane Amsberg is woens dag de eerste gastspreekster. Zij gaat in op de vraag in hoe verre vrouwen afhankelijk zijn van de medische en farmaceu tische industrie. De zaal is open om 20.15 en de toegang is gratis. SN De vrouwen in neenteraad van Leiden esteerden zaterdag te- Ntfhet seksistische karakter nieuwe campagne om iJj itenbezorgers te werven. roffen het want tegelij- m ijd protesteerden de jon- izfnvan het CNV: niet de itejongen moet een beter 'o krijgen, maar het vak. de kreet 'Gezocht: jonge ïn' hebben de vrouwelijke ïvan de Leidse gemeente geen boodschap. Ook slo- als 'Kun jij het zes keer per k?' of 'In bed presteer je vinden ze uitermate du- „De campagne is duide- i« veel te veel op mannen en ros gericht. Maar ze verge- dat ook nog een grote P krantemeiden is", foeter- n lanne van Schreven, raads- ïu 'oor Groen Links, oprecht 1 „En dan zijn er bekende 1 bgenoten, zogeheten pro- roten, die zich voor het kar et 1 van de uitgevers laten men". Daarmee doelde ze k wethouders Aart van Bo- 3? feen Tjeerd van Rij, die sa- 1 wet een echte krantejon- een wijkje liepen, in het ka le campagne. Gigantische toeloop bij Beestenspul LEIDEN De dierenmanifestatie Beestenspul, afgelopen week einde voor de zeventiende maal in de Leidse Groenooi dhallen ge houden, wordt steeds populairder. Ruim 20.000 bezoekers zorg den voor een ongekende toeloop en er ontstonden lange rijen bij de kassa's. Het werd vooral op zondagmiddag moeilijk om het publiek nog in goede banen te leiden. „Ik zal hier toch over moeten gaan praten met de verenigingen; misschien een andere opstelling, want de looppaden slibden dicht. Er was geen doorkomen meer aan", aldus Groenoordhallen-direc- teur André de Jong. Een verklaring voor het enthousiasme heeft de directeur niet direct. „Misschien de aankondigingen van Bees tenspul bij Telekids of de regionale radiozenders. Duidelijk is dat het publiek niet alleen uit deze omgeving, maar uit het hele land komt". Troeteldier van het jaar werd één van de ezels van Leonie Later- veer en Liesbeth Wieberdink. Tweede werd het konijn van Anouk de Jong, derde het hondje van Pauline Philippo. Er waren overi gens veel opmerkelijke troeteldieren, zoals een hagedis en en lama, maar die vielen niet in de prijzen. Inbraak in Leimuiden LEIMUIDEN - In een woning aan de Beukenlaan in Lei muiden is gister middag tussen half vijf en half negen ingebroken. De in brekers kwamen het huis binnen door een raam aan de achterzijde open te breken. De hele woning werd door zocht. Vermist worden cd's en een videorecorder. LEIDEN Een feestje in de Van der Blom-Veijlbriefstraat is vrijdagnacht uitgelopen op een soort veldslag tussen hard- rockfans en liefhebbers van house-muziek. De sfeer was tij dens het feestje al gespannen, toen de bezoekers rond half één op straat stonden ontstond een vechtpartij. Een 19-jarige feestganger werd door een 18-jarige jongen tegen de grond ge slagen en geschopt. Hij liep een zwaar gekneusde neus op en een lichte hersenschudding. Ook de tweelingbroer van de 18- jarige verdachte sloeg om zich heen. Later kwamen er nog twee aangiften van anderen die klappen hadden opgelopen. Een van de broers meldde zich in de loop van de nacht bij de politie. Hij moest zich onder doktersbehandeling stellen om dat hij een middenhandsbeentje had gekneusd. De beide broers zijn gisteren door de politie in hun woning aangehou den. Ze worden verdacht van openlijke geweldplegingen mis handelingen zijn in verzekerde bewaring gesteld. Vrouw herkent zakkenroller LEIDEN Door de oplettendheid van een 22-jarige Leidse zijn zaterdag twee 16- jarige jongens aangehouden op verden kingvan zakkenrollerij. De Leidse betrap te vorige week een jongen toen die pro beerde haar portemonnee te stelen. Dat mislukte, maar ze prentte zich zijn signa lement goed in. Zaterdag dacht ze dezelfde jongen te zien toen die bij een ander pro beerde een portemonnee te stelen in de Donkersteeg. Ze meldde dat bij de politie die op dat signalement kort daarna, rond half vier, twee 16-jarige jongens aanhield. De twee van Marokkaanse nationaliteit bleken illegaal in Nederland te verblijven. Ze zijn overgedragen aan de vreemdelin genpolitie en worden waarschijnlijk uitge wezen. De jongens ontkennen overigens de beschuldiging van zakkenrollerij. Leiden English Speaking Theatre speelt The mystery of Edwin Drood, naar Charles Dickens. Tekstbewer king en regie: Paul Devilee. Produk- tie: Rose Reulink. Decorontwerp: Je roen Henstra. Gezien op 19 septem ber in de Leidse Schouwburg. Idoor JOS NIJHOF Al vijftien jaar maakt het Lei den English Speaking Theatre prachtig toneel, vrijwel altijd tot in de puntjes verzorgd, en waardig zowel in stijl als in smaak. Op een dergelijke kwali ficatie is de jongste produktie, The mystery of Edwin Drood, gemaakt op uitnodiging van de Haarlemse afdeling van de Dic kens Fellowship, beslist geen uitzondering. Paul Devilee be werkte Dickens' roman en re gisseerde „zijn" stuk geheel in de vertrouwde, degelijke sfeer die het toneel van LEST nu al zo lang kenmerkt. En er is, zo bleek tijdens de prémière afge lopen zaterdag in de Leidse Schouwburg, volop reden om daar tevreden over te zijn. Anderzijds blijkt nu juist in deze produktie dat de traditie het gezelschap ook wel eens parten kan spelen. Juist omdat The mystery of Edwin Drood een dramatisering is en niet rechtstreeks voor het toneel ge schreven, mist het - althans in letterlijke zin - dramatische spanning en ontbreken de ele menten die het gegeven niet voor lezers, maar voor toe schouwers aantrekkelijk moeten maken. Het stuk is glo baal genomen een nogal frag mentarische opeenstapeling van tekst-met-plaatjes gewor den, de dialogen verzanden soms in een taai soort braafheid en de spelers weten weinig va riatie te bedenken voor een een- -maal door hen gekozen type. Paul Devilee - laat dat gezegd zijn - verdient lof voor de wijze waarop hij Dickens heeft „her schreven". Dat moet gedaan zijn in diepe bewondering voor en met grote kennis van de au teur. Een bewijs voor zijn cons ciëntieuze benadering levert Devilee in het programmaboek je, waarin zijn bijdrage „Adap ting Dickens" bijna de allure van een wetenschappelijk artii- kel heeft. Toch kon ook Devilee in principe geen uitweg vinden uit het lastige probleem dat het verhaal over de mysterieuze verdwijning van Edwin Drood in eerste instantie vertelkunst is, en geen uitbeeldingskunst. Het feit alleen al dat er een ver- tellersrol nodig was in de figuur van Dickens zelf (overigens mooi gespeeld door Robert Dru- ce) toont de halfslachtigheid van de produktie. Die verteller krijgt een veel te zware last op zijn schouders en vraagt nood gedwongen erg veel aandacht. Wie even niet goed luistert, loopt al gauw het gevaar een es sentiële wending, een sprong in de tijd of een wisseling van plaats te hebben gemist, en dan kan het lang duren voordat men weer bij de tijd is. Gelukkig heeft Devilee zijn Dic- kens-fïguur veel extra's meege geven en blijft de vertellersrol niet beperkt tot het spreken van verbindende teksten langs de zijlijn. Alle mogelijkheden zijn uitgebuit, en schitterend is bijvoorbeeld de overgang tus sen het moment waarop Dic kens' onvoltooide manuscript ons in de steek laat en ruirpte moet worden gecreëerd voor de (zoveelste) oplossing van het mysterie. Devilee heeft in over leg met Robert Druce een Miss Marple-achtige wending aan het geheel gegeven, waarin ri valiteit op het terrein van de liefde (weer eens) het motief blijkt te zijn geweest. De laatste scènes hebben eindelijk iets brutaals en iets zinderends, waarschijnlijk omdat Devilee hier zijn grote voorbeeld los mocht laten. Dat wekt bijna de indruk, dat Dickens hem en LEST aanvankelijk meer in de weg heeft gezeten dan geïnspi reerd. Op het Stadhuisplein maakte onder meer deze auto een vrije val om een ongeval te simuleren. foto: wim van noort Geluidswal bij overslag Haagweg LEIDEN Woensdag wordt begonnen met de aanleg van een aar den geluidswal bij het overslagstation aan de Haagweg. De wal moet drie meter hoog worden. Omwonenden vragen al geruime tijd om een geluidswal omdat zij last hebben van het lawaai van de overslag. Provincie en gemeente hebben er gezamenlijk bij ACTS, die de overslag verzorgt, op aangedrongen. Op het station wordt het huisvuil overgeslagen om te worden vervoerd naar de ICOVA in Amsterdam en de VAM in Wijster. De geluidswal wordt in twee fases aangelegd. In de eerste fase sluit de wal aan op het gebouw van Van Gend Loos. Na de sloop van het gebouw moet de wal binnen een maand zijn doorgetrokken. Aanleg van de geluidswal is opgenomen in de voorschriften van de Afvalstoffen wetvergun- ning. De vergunning wordt nu opgesteld en ligt medio oktober ter inzage. wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in mee te nemen. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. ^loteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.:Voorl.: Straat: 1 Postcode/plaats:1 I Telefoon: (voor controle bezorging) I I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 I kwartaal (automatische betaling) f 79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de schoudertas naar: Naam: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag. JNZ I tuurlijk te weinig parkeerplaat sen en is er te veel hondepoep in de stad. En de Lammenschans en de Tomatenstraat zijn open bare racebanen. Wie nog nooit de kop van een lichtmast dichtbij had bekeken kon terecht bij de mensen van het Energie- en Waterbedrijf Rijnland. Misschien goed om te weten dat de meeste Leidse lan taarnpalen en lichtmasten in weerbarstig staal worden uitge voerd, zodat een aanrijding meestal hard aankomt. Het ge bruik van lichter materiaal dat afbreekt en over de weg vliegt levert gevaar op voor andere weggebruikers, dus het risico wordt bij de omstuimige stad- sautomobilist gelegd. Tussen de vele informatie over fïetsklemmen, slachtofferhulp, inbraakpreventie en ga zo nog maar een tijdje door bevond zich ook nog de alcoholsimula tor. Niet een methode om heel erg snel een dronken gevoel te krijgen, maar een educatief vi deospelletje dat in een spellet- jeshalcabine kon worden ge speeld, terwijl het publiek op een extra scherm kon meekij ken. Een autorijspel in feite, waarbij het er om ging om zo weinig mogelijk andere auto's aan te rijden en zo min mogelijk fietsers, voetgangers en over stekend wild overhoop te rij den. In nuchtere toestand geen groot probleem, maar door de gesimuleerde verwaterde tun- nelblik van de dronkelap wel. Dan vliegen de fietsers en her ten je om de oren en lijken alle andere weggebruikers je vijan den te zijn. Grappig, maar met een ernstige ondertoon. De organisatoren waren erg te vreden over de eerste open ge meentedag. Jonge heldin Sandra, die dagelijks een uur fietst om in de Professorenwijk de krant te bezorgen. foto. wim van noort vrouwelijke raadsleden op te te kenen. Daarom verscheen za terdagmorgen vroeg uit elke po litieke partij een vrouwelijk fractielid bij de uitdeelpost van het Leidsch Dagblad. Later ar riveerde een delegatie ook bij de poorten van de Leidse Courant. Alle krantemeiden kregen een reep chocola. Bovendien deel den de raadsleden een brief ui£, die was gericht aan de directies van de beide uitgeverijen. Daar in wordt duidelijk stelling geno men tegen het karakter van de wervingscampagne, en wordt gepleit voor betere arbeidsvoor waarden. Maar niet elke vrouw in de uit deelpost was de bedoeling van de protestactie even duidelijk. De 'grote groep krantemeiden' bleek bovendien helemaal niet zo groot te zijn. Het Leidsch Dagblad telt zo'n tien bezorg- sters. Voor de Leidse Courant lopen in Leiden drie meiden rond. Sandra loopt de Leidse Courant doordeweeks en Nieuwsweek op zondagmorgen. „Nou, ik vind het wel een beetje overdreven. Ik krijg 40 gulden voor een uurtje lopen op zon dag. Dat tikt toch lekker aan Ook de actie van de CNV Jonge ren hoeft voor haar niet zo no dig. „Het is leuk werk, behalve als het regent, in de uitdeelpost is het altijd wel gezellig. Je hoort mij niet zo gauw klagen. Maar als ze zeggen dat de krant eigenlijk voor een fiets moet zorgen, hebben ze wel gelijk: je verslijt je eigen fiets voor de krant. En van regenkleding heb ik ook nog nooit wat gezien. In plaats daarvan geven ze ons nieuwe fietstassen, die veel on handiger zijn dan de oude". Maar zou ze voor die 140 gulden in de maand niet liever vakken vullen in een verwarmde super markt, met muziek op de ach tergrond? „Nee hoor, dat is minstens zo vervelend". groot deel van de verkeerssitua ties nooit tegen. Wethouder H. Koek en politiecommissaris Molenaar gingen met de hak ken over de sloot: 7 fouten. Groen Links, een partij waar van je niet direct intensief auto gebruik zou verwachten deed het goed met Wethouder H. de la Mar en raadslid J. Laurier in de voorste gelederen. Verkeer- sexpert De la Rivière van de Leidse politie was het aan zijn stand verplicht om te winnen en dat deed hij dan ook, met 2 fouten. Veiligheid Het examen werd gedaan om dat de gemeentedag in het te ken stond van veiligheid, op verkeersgebied maar ook op an dere gebieden. De Leidse brandweer trok ondanks de re gen veel bekijks met zijn „onge lukken" op het Stadhuisplein. Daar werd enige malen een oude auto van een hoogte van tien meter gedropt om te laten zien wat er gebeurt bij een bot sing met een snelheid van 50 ki lometer per uur. De brandweer hield zelf ook een goed bezocht open huis bij de kazerne aan de Langebrug. De Leidse „Klaagmuur" in het gemeentehuis, een wand waar met vilstift grieven op konden worden geschreven was al snel vol. Opgevoerde brommers zijn de grootste steen des aanstoots in de stad. Diverse mensen drongen aan op maatregelen. De tijdelijke weg aan de Koper molen, het voormalige fietspad werd door Meren wij kse klagers bijzonder onveilig gevonden. De sandwichborden op de Bree- straat werden als hinderlijk omschreven. Verder zijn er na- erdreven' Schreven: „In plaats van •lure campagne, die nog "stisch is ook, kunnen 'te-uitgevers beter iets "aan de slechte arbeidsom- 'digheden: en betere beta- i een fiets en regenkleding ■hikbaar stellen, zorgen betere voorzieningen bij 'tdeelposten". "lening viel bij de meeste Niet voor iedereen, maar misschien (EN „Is het hier nou irm, of worden de men- 10 rood omdat ze zich nen voor de uitslag", rijschoolhouder Han ïrt zich afgelopen zater- 11 de raadszaal van het e stadhuis af. Daar in het kader van de gemeentedag een theo- h verkeersexamen ge- door raadsleden en ambtenaren. Ongeveer lift van de deelnemers te meer dan zeven fou- i zou het examen daar- et hebben gehaald. rden 70 met ja of nee te woorden vragen gesteld i hand van dia's met ver- lituaties, waarvan dus rocent fout mocht worden woord. Wie het afgelopen t Ster-reclame goed heeft [d was duidelijk in het jel. Veel makkelijke vra- naar ook regelrechte in- :rs zoals de vraag of ie- wiens rijbewijs is ingeno- nag gaan lessen met een tructeur. Nee dus. abtenaar Hein van Woer- s met enig satanisch ge il de uitslag voor. „Brand- ammandant Van Oosten eter zelf niet uitrukken, hij heeft 12 fouten ge- stelde hij grijnzend, vethouder S. de Vreeze fouten, maar hij gaat ge- slechts over welzijn en fi- in. Wethouder J, Walen- van verkeer eindigde als met 17 fouten, maar hij ;een auto en komt een

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7