?LO: Israël n Syrië ijn dicht uj vrede Iaastricht hakt Frankrijk in twee stukken Buitenland Italiaanse politie rolt ontvoerdersbende op onderden doden bij offensief Azerbaidjan 'Stank, criminaliteit en troep' oorzaak Duitse zigeunerhaat I (J ht doden bij brand Brussel _SEL - Bij een brand in een bovenwoning in Antrum van Brussel zijn zaterdagnacht acht tte sen om het leven gekomen. De slachtoffers wa- jei een Marokkaans gezin - vader (38), moeder (32) al; |jjf kinderen van 4 tot 12 jaar -en een 20-jarig tje van het gezin. rand, die vermoedelijk op de eerste verdieping is el taan, woedde zo hevig dat het een uur duurde dat de brandweer het gebouw kon binnengaan, irandweer vond de slachtoffers op de derde ver ing- Ze waren allen door verstikking om het leven fu imen. In de benedenverdieping van het gebouw, ecent geheel was gerenoveerd, was een vishandel al itigd. de oorzaak van de brand is nog niets bekend, wi volgens de Brusselse brandweer is er geen ld opzet in het spel. lki Vluchten VN-militairen naar Somalia vertraagd MOQDISHU Het transport door de lucht van 440 gewapende VN-manschappen naar Somalia is giste ren 24 uur uitgesteld, zo hebben Amerikaanse func tionarissen meegedeeld. De redenen daarvoor waren niet duidelijk. Mogelijk waren de voorbereidingen niet op tijd klaar. Brigade-generaal Imtiaz Shaheen, de commandant van de VN-macht in Somalia, zei ech ter dat maandag 20 man en „een grote hoeveelheid la ding" worden verwacht. De komende week zullen de VS 21 vluchten ondernemen om Pakistaanse VN-mili tairen over te brengen. Generaal Mohamed Farah Ai- deed, de leider van een van de Somalische fracties, liet intussen weten dat hij zich verzet tegen het feit dat concurrerende groepen de haven en het vliegveld in handen hebben. Ook kondigde hij verzet aan tegen de komst van 3500 man VN-troepen. Zeven doden bij aanslag op bus in Abchazie MOSKOU Bij een aanslag op een bus in de onrustige Georgische regio Abcha- zië zijn gisteren zeven mensen omgeko men. De aanslag zou het werk zijn ge weest van aanhangers van de militante Mechedrioni Partij, die de verdreven pre sident Zviad Gamsachoerdia steunt. De buspassagiers werden doodgeschoten na dat de aanvallers hadden vastgesteld dat zij loyaal waren aan de Georgische be stuursraad die wordt geleid door Edoeard Sjevardnadze. De Georgische autoritei ten meldden gisteren dat op 11 oktober in Abchazië nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden v< het Georgische parlement. Buthelezi waarschuwt ANC JOHANNESBURG Mangosuthu Buthelezi, leider van de Inkatha Vrijheidspartij, heeft giste ren het ANC gewaarschuwd geen mars te houden naar de hoofdstad Ulundi van het Kwazulu-thuis- land, het domein van Inkatha. Een dergelijke tocht zou een grootscheepse burgeroorlog in Zuid- Afrika kunnen uitlokken en het bloedbad van Cis kei tot een „zondagsschool-picknick" doen ver bleken. Het centraal comité van de Inkatha-partij ver klaarde vannacht dat een mars op Ulundi be schouwd zou worden als een inbreuk op en beledi ging van de soevereiniteit van het Zoeloe-volk en zijn leider koning Zwelithini. Het ANC, dat de thuislanden als bolwerken van apartheid ziet, stelde vorige week een plan uit om naar het thuis land Bophuthatswana te marcheren, maar over weegt nog altijd naar Ulundi te gaan. [IS/JERUZALEM ttionarissen van de Pale- se Bevrijdingsorganisa- 'LO hebben gisteren ge- dat Syrië en Israël veel ter bij een doorbraak in vredesonderhandelingen dan algemeen wordt ge it. BI w LO-functionarissen zeiden lisschien al donderdag een lisch-Syrische verklaring buiten wordt gebracht [in de twee landen vrede koien. Donderdag eindigt in 011 ington de zesde onder- v< elingsronde van het in ok- B( 1991 begonnen onder- 'milelingsproces. i tussen Syrië en Israël de Palestijnen grote zor- scl omdat het hen binnen het no isproces in het Midden- e v in in een geïsoleerde posi- °P aatst. Zij zijn bang als eni- laifoep over te blijven die geen «regeling met Israël heeft. LO is buiten de onderhan- ;n over vrede in het Mid- iosten gehouden, maar wel overleg met de Pale- le onderhandelingsdelega- ruzalem beschuldigde de ing de PLO ervan het on derhandelingsproces dwars te zitten. „Je hebt mensen in de Palestijnse delegatie en buiten de delegatie, voornamelijk in Tunis, die proberen de onder handelingen te blokkeren", zei minister van binnenlandse za ken Aryeh Deri. De PLO zetelt in Tunis. Israëlische leiders hebben geklaagd dat de Pales tijnen te weinig oog hebben voor de matiging in het Israëli sche standpunt sinds het aan treden van de nieuwe regering. De Palestijnen zeggen dat de sfeer in de onderhandelingen wel is verbeterd, maar dat de Is raëliërs tot nu toe geen belang rijke concessies hebben gedaan. Volgens de PLO-functionaris sen in Tunis telt de agenda van de onderhandelingen tussen Syrië en Israël de volgende vijf punten: Terugtrekking door Israël uit de Golanhoogvlakte Een tijdschema voor de terug trekking uit de Golan Stationeren van een door de VN beheerste gedemilitariseer de zone op de Golan Vaste uitkijkposten voor bei de landen ter bescherming van het eigen grondgebied Afspraken over de omvang van de troepen bij de Golan. Peddelen Een inwoner van het Philippijnse Aglao peddelt langs een bijna volledig onder water staande kerk. Het land wordt geteisterd door zware e aanhoudende regens. Veel rivieren kunnen de aanvoer niet verwerken; ze zijn na de uitbarstingen van de vulkaan Pinatubo dichtgeslibd. FOTO:/ LKO V00RD0UW IJS De voorstanders bet Verdrag van Maas- t konden gisteravond lucht adem halen. Oef, was kantje boord, maar een nipte meerderheid de Fransen (13 miljoen 12,6 miljoen) mag wor- oorgegaan met de con- :tie van de EG. icht van verlichting van de kon niet verhelen dat el alle Fransen vanmorgen een lichte kater wakker en. De verliezende partij it ze echt heel dicht bij de winning waren, de over winnaars omdat het gezien de geweldige middelen en steun een Pyrrusoverwin ning is geworden. Driekwart van de Franse politici was voor Maastricht, vrijwel alle Franse 'patrons' kozen voor het ver drag, terwijl ook nog eens het crème de la crème onder de ar tiesten het Franse kiesvolk op riep om vooral 'ja' te zeggen. Frankrijk is in twee stukken ge spleten. Enerzijds zijn er de eli taire 'nanïis': politici, hogere- en middenkaders, vrije beroe pen, artiesten, en het bedrijfs leven. Zij zijn voor 'Maastricht' en hebben zich geschaard in het kamp der 'redelijken' dat tot een 'ja' opriep. Anderzijds zijn er de 'forces vives' van arbei ders, boeren, werk- en kanslo zen. Zij vormen, samen met de twee politieke uitersten van communisten en extreem rechts het kamp van het nee. In de regio rond Parijs is die split sing het duidelijkst te zien. Stemmen de Franse hoofdstad en de drie zuidelijke en westelij ke omringende provincies met een ruime meerderheid 'ja'; de arme voorsteden in het noorden en oosten stemmen grotendeels 'nee'. Een duidelijker illustra tie van een 'Frankrijk met twee snelheden' kan nauwelijks wor- Die bovengenoemde kater blijft ook nog om een andere reden in de hoofden van de Fransen na- bonzen. Tot gisteravond negen uur hadden de 'nee-schudders' een meerderheid, zo bleek uit tellingen. Op dat moment, toen de meeste stemmen van het platteland al waren geteld lag het nee met 150.000 stem men voor. Een uur later werd de tendens pas omgekeerd. Na het tellen van twintig miljoen stemmen had het 'ja' 50,01 pro cent. Dat het platteland tegen 'Maas tricht' zou stemmen was duide lijk. De boeren voerden een heel actieve campagne tegen de ak koorden, vooral omdat ze op die manier hun afkeer kenbaar wil den maken van de nieuwe Eu ropese landbouwpolitiek. In de steden, maar ook in Bretagne, de Elzas en Lotharingen, was een meerderheid voor Maas tricht. In Straatsburg stemde 72 procent van de inwoners voor de politieke en pionetaire unie, terwijl ook in Nancy, Mul house, Colmar, Besangon, Nan tes, Rennes en Brest meer dan zestig procent voor Maastricht stemde. Van de grote steden stemden Nice, Toulon, Menton en Marseille in meerderheid te gen. President Mitterrand kon gis teravond vaststellen hoe het met zijn populariteit zit. Niet best. Veertig procent van de nee-stemmers zei een stem te hebben uitgebracht tegen de president. 'Zijn referendum' is mede gered door de steuntroe- pen van liberalen, groenen en een minderheid van de gaullis ten. Dat relatieve échec zou voor hem wel eens de reden kunnen zijn om volgend jaar de handdoek in de ring te werpen. Hij zou daarmee de geschiede nis ingaan als 'de president van Maastricht'. „Frankrijk is in twee stukken gehakt, en dat zullen we de ko mende maanden merken ook", zo stelde gisteravond een waar nemer. Alleen al binnen de ge matigde politieke partijen zul len de stukken bij elkaar moeten worden gelijmd om met succes de komende verkiezings strijd in te gaan. Iedere partij heeft wel zijn dissidenten, die zich de afgelopen maanden heb ben aangesloten bij de tegen standers van Maastricht. De wonden moeten snel worden gelikt want in maart staan de kamerverkiezingen voor de deur. lgen winnen llonrace TERDAM - De Belgen and Piccard en Wim Ver hebben de eerste iatlantische ballonrace uit ischiedenis gewonnen. Ze de 4128 kilometer reis in 114 uur en 27 mi- n. Om half vier vanmorgen jsu kten ze de Portugese kust, ■K=1 ird gemeld vanuit het volg- 'lg rum op de Rotterdamse steldel thaven Zestienhoven. In il deden vijf teams uit even- el landen mee aan de race. nbied; earns vertrokken woensdag angor in de Amerikaanse Maine. Het Nederlandse kondigde vannacht aan het een noodlanding ging voor de Franse kust' icht weer terecht te zijn ge in. Nadat de regen was op- uden zetten de Nederlan- Evert Louwman en Ger- Hoogeslag, echter koers r Viering Peruaanse boeren lopen in traditionele kleding door de hoofdstad Lima. Met de mars werd gisteren de arrestatie gevierd van Abimael Guzman, de leider en oprichter van de gevreesde maoïstische beweging 'Lichtend Pad. FOTO: EPA SKOU Het leger van rbaidjan is in het week- le een offensief begonnen grondgebied te heroveren n rond de Armeense en- e Nagorno-Karabach en zaterdag van de Ar- inse strijdkrachten geëist zij zich uit de enclave te- trekken. Armeense perscentrum in Nagorno-Karabach meldde dat bij felle gevechten sinds zater dag 375 Azerbaidjanen en 26 Armeniërs zijn gedood. Die ge tallen konden niet uit andere bron worden bevestigd. Van Azerbaidjaanse kant werd niets over slachtoffers gezegd. Het offensief van Azerbaidjan volgt op een serie militaire suc cessen van de Armeense strijd krachten dit jaar, die leidden tot een regeringswissel in Azer baidjan. De nieuwe Azerbaid jaanse leider, president Abulfaz Elcibey, had beloofd dat de kan sen in de oorlog om Nagorno rond 10 september zouden zijn gekeerd. Het Azerbaidjaanse leger gaf gisteren een verklaring uit waarin de Armeense strijd krachten twee dagen de tijd wordt gegeven zich uit Nagor no-Karabach terug te trekken. Hoe dat ultimatum zal worden afgedwongen werd niet ver meld. De Armeense strijdkrachten mogen van Azerbaidjan onge hinderd door de Lachincorridor uit Nagorno-Karabach weg trekken. De corridor verbindt de enclave met Armenië. ROME - Vijfentwintig arres taties, in Calabrië, Rome en Mi laan, hebben een einde ge maakt aan een bende die in de afgelopen tien jaar in het Aspromonte-gebergte in Zuid- Calabrië tientallen mensen ge vangen heeft gehouden. Eén van hen was Cesare Casella, die wereldberoemd werd door de hardnekkige protestacties van zijn moeder Angela, voordat hij in januari 1990 na 743 dagen gevangenschap werd bevrijd. Een ander, Carlo Celadon, zat 806 dagen vast, voordat hij compleet uitgeteerd werd vrij gelaten. Tot nu toe werd altijd gedacht dat de ontvoeringen het werk waren van afzonderlij ke bendes van de 'ndrangheta, de Calabrese mafia. Maar nu is gebleken, dat de verschillende clans van de dorpen San Luca en Plati, de haarden van het ontvoeringsbedrijf, een cen traal geleid kartel hadden ge vormd, dat niet alleen leden tel de in Calabrië, maar ook in de hoofdstad en Milaan. Volgens BERLIJN Na vier uur in de stromende regen te heb ben gestaan voor een somber asielzoekerscentrum in het Oostduitse Cottbus, begon politieman Dieter T. te twij felen aan het nut van zijn op dracht de inwoners van het centrum te beschermen. Wegens dreigementen van neo nazi's tegen de asielzoekers wa ren er deze nacht meer dan tweehonderd agenten ingezet, maar van de neo-nazi's was geen spoor te bekennen en de enige verstoring van de openba re orde werd veroorzaakt door een eenzame dronken Duitser die vastbesloten was een ruzie uit te lokken. „Ga toch naar huis oude dwaas", zei Dieter terwijl hij uit het politiebusje stapte om de dronken man voor de ingang van het centrum te verwijde ren. „Wat denk je datje vrouw zal zeggen als ze hoort datje ge arresteerd bent"? De man keek met halftoegeknepen ogen naar de agent en lachte honend. „Vuile smeris", zei hij moei zaam. „Je bent toch een Duit ser? Waarom help je die smeri ge zigeuners dan? Die moeten gearresteerd worden. Alles wat ze kunnen, is bedelen en ste de reconstructié van de carabi nieri werden de geïnde losgel den - meer dan 23 miljoen gul den voor de 17 onderzochte ge vallen - slechts voor een deel geïnvesteerd in de Calabrese dorpen zelf, waar hele straten in de volksmond worden aange duid met de ontvoeringen waar mee ze zijn bekostigd. De rest kwam terecht in Milaan om daar te worden 'witgewassen' op de beurs of geherinvesteerd in de drugshandel. In Calabrië was de bende onge naakbaar door het schrikbe wind dat zij uitoefende. Mensen die haar op het spoor kwamen, zoals de burgemees ter van Plati en de commandan ten van de carabinieri van San Luca en Plati, werden genade loos afgemaakt. Dit keer is de politie bij haar speurwerk waarschijnlijk geholpen door Vittorio Ierinö, een voortvluch tige ontvoerder die zich twee maanden geleden heeft overge geven, omdat zijn zoontje zwaar ziek was. len" De dronkaard strompelde naar het hek van het asielzoekers centrum, maar Dieter was hem voor. Hij greep de man bij de arm en duwde hem het politie busje in. „Nu moet ik hem wel arresteren", mopperde hij. „Het probleem is dat ik vind dat hij gelijk heeft. Die verdomde zigeuners kunnen inderdaad al leen maar bedelen en stelen. Maar dat mag ik eigenlijk niet zeggen, toch"? Vorige week werd het taboe doorbroken. Een nieuw boek over de Duitse asielzoekerswet- ten van het democratische par lementslid Heinrich Lummer bevestigde een fenomeen dat bondskanselier Helmut Kohl momenteel in grote verlegen heid brengt. Te veel van de nieuw binnengekomen asiel zoekers overtreden de Duitse wet. De ernstigste overtredin gen worden gepleegd door Roe meense zigeuners. Vorig jaar werden, bij een popu latie van 310.000 asielzoekers, 86.690 misdrijven geregi streerd. De aard van de gepleeg de misdrijven onder de buiten landse bevolking was zeer ver schillend. De statistieken over het jaar 1990 wijzen uit dat van de grootste etnische groepen in Duitsland de toestand onder de Roemenen het alarmerendst was. De criminaliteit in verhou ding tot de Roemeense popula tie was 54 procent. De Bulgaren kwamen daar het dichtst bij met 28 procent. De Duitsers zelf bleven onder de 3 procent, evenals de Portugezen, de Spanjaarden en de Grieken. Onder de Engelsen was het cri- minaliteitspercentage 5 pro cent en onder de Fransen 5,7 procent. „We hebben dit probleem lange tijd niet onder ogen willen zien", aldus Heinrich Lummer. „Maar, om het zo duidelijk mo gelijk te zeggen, in 1990 is Duitsland overspoeld door een golf van criminaliteit uit Afrika en uit de Balkan". Symbool De groeiende criminaliteit heeft uiteenlopende reacties opgeroepen bij de Duitse bevol king, die momenteel te kampen heeft met een slechte sche situatie ten gevolge van de Duitse eenwording. Slechts weinigen klagen over de Viet- nameze sigarettenverkopers die tax-free sloffen over de Poolse grens smokkelen en die vervolgens goedkoop aanbieden aan Duitse automobilisten. Maar de Afrikaanse drugsdea lers die onlangs bij een politie- inval in Hannover gearresteerd werden en de Roemeense zigeu nerbendes die rondzwerven in stationshallen en winkelcentra hebben de problematiek van de criminaliteit onder buitenlan ders tot een politieke tijdbom gemaakt. Extreem-rechtse activisten hebben al sinds lange tijd statis tieken bijgehouden van de groeiende criminaliteit ondér buitenlanders, maar tot voor kort werden die door de minis ters in Bonn genegeerd. Het toenemende geweld in de Oost duitse straten heeft hen tot een koerswijziging gedwongen. De steeds groter wordende onvre de van de Duitse bevolking over de passieve houding van de re gering aangaande de asielzoe- kersproblematiek heeft de con troversiële maatregel van vori ge week om meer dan 40.000 Roemenen het land uit te zet ten wellicht verhaast. Ongeveer 60 procent van de Roemenen zijn zigeuners. De zigeuners zijn het symbool geworden van alles wat er mis is gegaan met de Duitse vreemde lingenpolitiek. Steeds vakér ziet men opzichtig geklede zi geunervrouwen en groezelig uitziende kinderen bedelen om geld. Hun aanwezigheid gaat bovendien gepaard met een toe name van het aantal winkel diefstallen en andere gevallen van kleine criminaliteit. „Het maakt me zo kwaad dat er in de kranten steeds wordt ge schreven over vreemdelingen haat", aldus een Duitse man. „Het heeft niets te maken met haat. We leven hier al jarenlang met buitenlanders. Het heeft te maken met stank en troep en criminaliteit". Dergelijke uitingen van boos heid hebben de regering in Bonn ertoe gedwongen een ein de te maken aan de activiteiten van de zigeuners. De deporta ties nemen een aanvang op 1 november van dit jaar. Dan zal de eerste groep Roemenen aan wie asiel is geweigerd op het vliegtuig terug naar Bukarest worden gezet. De regering is uitermate gevoe lig voor de risico's die de depor taties met zich meebrengen. De angst bestaat dat het imago van Duitsland hierdoor geschaad wordt. „We zijn ons er wel dege lijk van bewust dat er in de. Tweede Wereldoorlog vijfhon derdduizend zigeuners zijn ver moord in concentratiekam pen", aldus Volker Klepp, hoofd vreemdelingenzaken in Berlijn. „Het verleden maakt de huidige discussie er niet ge makkelijker op" Het alternatief (de Duitse be volking ertoe bewegen de vreemdelingen welwillend tege moet te treden) lijkt niet meer in aanmerking te komen. Vluchtelingenwerkers betogen dat de asielzoekers onterecht hun criminele reputatie hebben gekregen. Maar redelijkheid is in Duitsland het slachtoffer ge worden van onverdraagzaam heid. De regering in Bonn is er niet in geslaagd te vluchtelin genstroom te beperken tot een omvang die economisch han teerbaar en politiek aanvaard baar is. Daarom moet zij nu de wrede maatregelen nemen die mogelijk de Duitse haat tegen buitenlanders alleen nog maar zal versterken. The Sunday Times, Londen Zweden protesteert bij Irak tegen vonnissen STOCKHOLM De Zweedse regering heeft bij Irak geprotes teerd tegen het feit dat drie Zweden in Bagdad tot zeven jaar ge vangenisstraf zijn veroordeeld. De drie zouden het land illegaal zijn binnegegaan. Maar volgens het Zweedse ministerie zijn de drie, die als telefoontechnici op een contract werkzaam waren in Kuwayt, per ongeluk terecht gekomen in Irak. Het ministerie noemde de straffen „volstrekt buiten proportie". Koopje Moskovieten gooiden gisteren nog snel hun tank vol met goedkope benzine. De Russische regering heeft de prijs van benzine vandaag verhoogd van 7,5 naar 15 roebel per liter. Uitgedrukt in Westerse va luta is de dure brandstof een koopje: ongeveer 12 Nederlandse cen ten.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5