cht doden bij Wee ongevallen iet vliegtuigjes rVD wordt iets te veel op zijn wenken bediend Betaald optreden Kok in 5-uurshow valt verkeerd -ntoonstelling afgelast gens besmettingsgevaar Reclassering geen baas in eigen huis A l O Leidse Courant .-i maandag 21 september 1992 tf De Reserveerlijn 070-361 7710 (7 dagen per week) WEGENS GROOT SUCCES GEPROLONGEERD. LAATSTE KEER TERUG IN DEN HAAG CIRCUSTHEATER CIRCUSTHEATER SCHEVENINGEN SLECHTS T/M ZONDAG 11 OKTOBER Kaartenaan de kassa 070-355 88 00, Bespreekburo Haagsche Courant 070-365 68 06 en bij alle WVBespreekburo's. JCHT De kleindie- ntoonstelling Orni- ilia, die van donderdag met zaterdag in de ;se Jaarbeurs zou gehouden, gaat niet ■ganisatie heeft dat in g met het ministerie van iuw, natuurbeheer en !n ij besloten. In verband be e vaststelling van de be- jlijke ziekten blaasjeziek- hl pseudo-vogelpest bij res- f0| velijk varkens en pluim vee geldt in Nederland een ver bod op het tentoonstellen van deze dieren. De tentoonstelling Ornithophilia zou de komende week voor de 84e keer worden gehouden. Er waren ruim 5.000 dieren aangemeld. Een andere tentoonstelling, VIV-Europa '92, een vakbeurs voor de inten sieve veehouderij die voor woensdag tot en met zaterdag op het programma van de Jaar beurs staat, gaat wel door. Op deze beurs komen vooral de technische aspecten van deze bedrijfstak aan de orde. DEN HAAG De reclassering kan zich on voldoende profileren, door een te grote in menging van het ministerie van justitie als subsidiegever. Als de reclassering haar eigen identiteit wil be houden, moet zij volledige zeggenschap over de centrale sturing en subsidiegelden krijgen. Dat concludeert het onderzoeksbureau Berenschot in het rapport „Bestuur en organisatie van de re classering". Volgens Berenschot zou de reclassering doelma tiger kunnen werken als een zogenoemd „con cernmodel" zou worden opgezet met vijf reclas- seringsinstellingen bestuurd door de Nederland se Federatie van Reclasseringsinstellingen (NFR). Op dit moment telt de reclassering ne gentien instellingen met de NFR als samenwer kingsverband. Met het concernmodel zou 7,5 miljoen gulden kunnen worden bespaard. In totaal moet de re classering 13,5 miljoen bezuinigen op een budget van 118 miljoen. Berenschot acht realisering van het concernmodel echter op korte termijn niet haalbaar. Het bureau adviseert daarom op korte termijn tot een versterkte federatie te komen. Het derde reorganisatie-model dat Berenschot ontwikkelde, betrof het handhaven van de ne gentien bestaande stichtingen, waarbij de over koepelende federatie moet worden verzwakt of afgeschaft. Daarbij zou 4,2 miljoen kunnen wor den bezuinigd. Het bestuur van de NFR is positief over het on derzoek van Berenschot en heeft zaterdag aange kondigd tijdens de federatieraad in november een keuze tussen de verschillende reorganisatie modellen te maken. Deventenaar door zijn broer dood gestoken DEVENTER - Een 32-jarige inwoner van Deventer is het af gelopen weekeinde dood gesto ken door zijn 30-jarige broer. De twee mannen kregen ruzie tijdens een verjaardagsfeestje. Aanleiding was een vete in de relatiesfeer, zo heeft de politie bekendgemaakt. De 32-jarige man liep een steek wond in zijn linkerzij op. Aan de gevolgen is hij in het ziekenhuis overleden. De broer van het slachtoffer is aangehouden. HAAG Bij twee e" uigongelukken in Ne- '•gc nd, in Hoogeveen en op eeuwse eiland Tholen, [istermiddag in totaal pje nensen om het leven ge-, itic ali ïgeval met het vliegtuigje vliegveld van Hoogeveen gevolg van een beoorde- ur out van de piloot. Volgens voerder M. Vast van de lolitie Dienst Luchtvaart piloot om onverklaar- wt edenen de landingsbaan verkeerde kant bena- op het moment dat een vliegtuig eveneens de e(j( g wilde inzetten. s zeer ervaren bekend- le piloot heeft zijn toestel doorgestart", maar daar- ov zuimd de remkleppen in ëei intale stand terug te '"le en, Hierdoor stortte het 1 van een hoogte van on- twintig meter naar be en kwam terecht op een ide 1 braakliggend terrein nabij het industrieterrein van Fokker. Twee omstanders hebben nog tevergeefs getracht het vlieg tuig te openen. Explosie Vrijwel onmiddellijk daarna volgde een explosie waarbij de twee omstanders lichte brand wonden opliepen. De piloot en zijn -drie passagiers zijn ver brand. Met het vliegtuig, een Cessna-172, was gisteren al eerder een vlucht gemaakt. Het was tien minuten voor de fatale landing opgestegen van het vliegveld Hoogeveen. Vari ge vaar voor een botsing met het andere vliegtuig is volgens de woordvoerder van de rijkspoli tie geen sprake geweest. Het is het eerste grote ongeval op het vliegveld Hoogeveen. Bij het ongeval in Zeeland stort te het vliegtuig neer op de rand van schor en slikken op de grens van Tholen en Sint Phi- lipsland. Volgens de regionaal brandweercommandant L.T. Steenpoorte zorgde de lage wa terstand er voor dat er veel tijd was actie te ondernemen. De slecht begaanbare schorren be moeilijkten de hulpverlening. Maar voor de slachtoffers is dat niet van belang geweest, zij wa ren op slag dood, aldus Steen poorte. Het vliegtuig, een zogeheten Sogata TB 10, is eigendom van een bedrijf in Venlo. Het was te gen 14.00 uur opgestegen van hetvliegveld Seppe in West- Brabant. Drie kwartier latei- zag een ooggetuige het toestel neerstorten. Brandweerlieden en een medewerker van de am bulancedienst waren een half uur later ter plaatse. De slacht offers konden uiteindelijk wor den geborgen met behulp van een tractor. De politie had gisteravond nog geen vermoeden van de oor zaak. Het onderzoek is in han den van de Rijks Luchtvaart Dienst en de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie. Brandweer en politie staan bij het totaal verfrommelde wrak van een vliegtuigje, een Sogata TB 10, dat op de schorren bij Tholen neerstortte (foto boven). In Hoogeveen stortte een vliegtuigje, een Cessna-172, neer op braakliggend terrein in de buurt van het vliegveld (foto onder). In beide vliegtuigjes zaten vier passagiers die allen verongelukten. FOTO'S: ANP KONINKLIJK HUIS 21 september Prinses Margriet, mr. Pieter van Vollen hoven en premier Lubbers bezoeken op 21 en 22 september de wereldten toonstelling Expo '92 in Sevilla (Span je). Ook minister-president Liberia-Pe ters van de Nederlandse Antillen, minis ter Hirsch Ballin van justitie en minister D'Ancona van cultuur nemen in dezelf de periode een kijkje op de Expo. lï ECHT Een ongekend begrotingsbeleid en irtajdalende lastendruk. Ho- huren en OV-tarieven in tempobeurs voor stu- en. Meer cellen voor cri- elen en minder sociale ingbouw. En als klap op Uurpijl: een inkomensbe- dat een groter deel van ïationale welvaartskoek iet bordje van de rijken ift. [VD had het er zaterdag, in ijraad bijeen te Utrecht, je moeilijk mee. Hoe •trijde te trekken tegen een (urn-links kabinet dat een e iberaal beleid voert? PvdA-staatssecretaris Si- is de afgelopen maanden onder druk van het CDA zoda nig bijgedraaid dat de WD het aarzelend moest toegeven: het gaat de goede kant op. Kamer lid Dees had de eer deze bood schap aan de verzamelde WD'ers over te brengen. „Si mons begon met de eigen bij dragen in de volksgezondheid af te schaffen. Maar nu introdu ceert hij ze zelf weer en in gro ter aantal dan alle vorige kabi netten bij elkaar. Hij verdient daarvoor lof'. Hier en daar werd achter wolkjes sigaren walm wat ongelukkig gekeken. Vorig jaar had de WD het ge makkelijker. Het kabinet had, ook volgens de Raad van State, een twijfelachtige begroting af geleverd. De lastendruk voor de burgers steeg, de middeninko mens werden afgeknepen ten gunste van de minima. De infla tie liep weer op, waardoor Ne derland zijn vooraanstaande positie in de EG moest opgeven. „Schande!" kon de WD-top uit één mond roepen. In de opinie peilingen trad kort daarna het lang verhoopte electorale her stel in. Maar de liberale kritiek op het overheidsbeleid is dit jaar lastig te onderbouwen, zo bleek in Utrecht. „In de begroting is geen marge voor tegenvallers ingebouwd, terwijl in het bui tenland de signalen op rood staan", zo poogde Robin Lin- schoten het begrotingsbeleid te attaqueren. De dalende belas tingdruk trachtte hij met de volgende redenering te ontze nuwen: „Macro daalt de belas tingdruk, maar de loonstrook- jes-lastendruk ziet er anders uit". WD-fractieleider Bolkestein had 's ochtends in zijn ope ningsspeech al de grote lijnen van zijn visie op het kabinetsbe leid geschetst. Een compliment hier, een waarschuwing ginds en twijfels elders. Het feit dat minister De Vries en staatsse cretaris Ter Veld van sociale za ken afstevenen op een groter verschil tussen netto-uitkerin gen en netto-minimumloon moest hij zelfs toejuichen. „Ik citeer uit de sociale nota: 'zon der zo'n verschil is er sprake van een situatie waarin het aannemen van een baan kan betekenen dat men dief is van de eigen portemonnee'. De Tan te Truus van Onno Ruding had het niet kernachtiger kunnen zeggen". Kraken Na Bolkestein mochten de frac tiespecialisten een dappere po ging doen het beleid op hun ter reinen te kraken. Dat lukte zo als was te voorzien, maar ma tig. Zo worstelde Hans Dijkstal met het gegeven dat de om vangrijke overheveling van ta ken van hetrijk naar lagere overheden die het kabinet wil realiseren naadloos aansluit op het verkiezingsprogramma van de WD. Twijfelen aan de haal baarheid is dan de enige optie van kritiek die overblijft. Dijk stal: „Van die decentralisatie impuls komt niets terecht' Annemarie Jorritsma drong aan op een „hoger tempo" bij de afbraak van subsidies in de volkshuisvesting. Maar, moest zij toegeven: „Staatssecretaris Heerma vanvolkshuisvesting doet zijn werk uitstekend". Verder wist zij nog niet zo zeker of de aardgasbaten straks daad werkelijk voor de financiering van nieuwe infrastructuur ge bruikt zullen worden. Ook moet er, wat haar betreft, een onderzoek komen naar het on dergronds gaan van de Betuwe lijn. Erg fundamenteel klonk het al lemaal niet. Maar dat hinderde de aanwezigen nauwelijks, aan gezien de sfeer in het Utrechtse congrescentrum uitstekend was. Afgezien van een klein me ningsverschil over het Europe se beleid vloeide er geen bloed, zoals op de partijraad in Zwolle, kort na de' kabinetscrisis van '89. Het applaus voor partijlei der Bolkestein klaterde als in de goeie-ouwe-tijd van Wiegel. Gelachen kon er ook nog wor den om een kat van Linschoten in de richting van de PvdA. („Een mevrouw uit Zaanstad vroeg me waarom zij zulke hoge gemeentelasten moest betalen. Toen heb ik gevraagd: welke partij stemt u? Ze bleek lid van de PvdA te zijn. Toen heb ik haar uitgelegd dat het daér aan lag"). De nieuwe partijvoorzitter Van Leeuwen-Schut, recent in op spraak gekomen vanwege haar harde ingrepen in de partijorga nisatie, werd welwillend beje ie ïieuw onrust premie ïtekosten nl 1AAG - De premies van uliere ziektekostenverze- rei en zullen in 1993 op- fors stijgen, vermoede- zo'n tien procent. Deze lelling is afkomstig van ie BHLP, de bond voor istratief-technisch perso- foorzitter Michielse van BHLP zei gisteren voor ^RV -radio dat de kosten- in de gezondheidszorg doorgaat. „In voor jaren hebben wij dat jdig zien aankomen. Deze s onze voorspelling even ïwbaar", aldus Michielse. kamerlid Dees zal morgen Kamer aandringen op een ige publicatie van het Fi- eel Overzicht Zorg, waar- iatssecretaris Simons in- jeeft in de kostenontwik- estactie ensexporteurs HAAG - Exporteurs van ns hebben vanmorgen :irca dertig vrachtwagens ijdende ring gelegd rond linisterie van landbouw in Haag. De exporteurs pro- en tegen het verbod op de er van levende varkens, vorige week door minister nan ingesteld, in verband ie blaasjesziekte. Volgens itter Wittebols van de (Vereniging van Expor- van Levend Vee) moet nan het exportverbod op- omdat de blaasjesziekte i toe in Nederland niet werkelijk is vastgesteld. Arnhem Twee oud-strijders bij de jaarlijkse herdenking van de Slag om Arnhem op de Gin.kelse Heide bij Ede. De herdenking trok zaterdag duizenden belangstellenden. Zij waren onder meer getuige van twintig droppings uit vijf Hercules vliegtuigen. FOTO: ANP Idoör PAUL KOOPMAN UTRECHT/DEN HAAG - „Verbijsterd" is WD-frac tieleider Frits Bolkestein over het feit dat minister Wim Kok van financiën 65.000 grilden heeft betaald voor drie optredens in de 5- uurshow van de commerciële omroep RTL-4- „Op kosten van de Nederlandse belas tingbetaler wordt politieke propaganda voor de leider van de PvdA gemaakt", al dus Bolkestein zaterdag tij dens de WD-partijraad in Utrecht. In het gewraakte televisiepro gramma, dat door gemiddeld één miljoen mensen wordt be keken, babbelde presentatrice Catherine Keijl met Kok over de Miljoenennota, een begro- tings-computerspelletje en de dalende belastingdruk. Dat het niet alleen om voorlichting ging blijkt uit het volgende frag ment: Catherine Keijl: „Het gaat wel héél erg goed he. De rente is ge daald en de belastingen gaan omlaag". Wim Kok: „Ik ben best tevre den". Keijl: „He, waarom zegt u nu niet dat u hartstikke blij bent? Doe nou niet zo Haags". Kok: „Haags? Ik ben een Am sterdammer. Nee, nee, als een boer kijk ik naar het weer. En dan ziet het er echt niet zo roos kleurig uit in de landen om ons heen". Volgens Bolkestein is de kijker een rad voor de ogen gedraaid. „Men denkt naar een normaal programma te kijken, maar in feite is het een politieke show". Ook D66-kamerlid Wolffen- sperger zei zijn bedenkingen te hebben. „De grens tussen voor lichting en public relations is overschreden", aldus de demo craat. Bolkestein en Wolffen- sperger willen Kok in de Twee de Kamer om opheldering vra gen. Een woordvoerder van het mi nisterie van financiën liet dit weekeinde weten dat het optre den van Kok bij Catherine Keijl was bedoeld om ook minder hoog opgeleid publiek te infor meren over het begrotingsspel en de Miljoenennota. „Het is niet ongebruikelijk dat een mi nisterie bijdraagt, aan zo'n uit zending. Voor de Staatsloterij show en de Belastingshow wor den veel grotere bedragen gege- Je moet er wat voor over hebben om je boodschap nog onder de mensen te krijgen tegenwoordig. Elke zich respecterende firma heeft z 'n onmisbare afdeling reclame, public relations dan wel voorlichting waar volwassen budgetten aan De Boodschap worden opgemaakt. Wij wassen witter. Onze teksten zijn geleerder. Onze bedden liggen lekkerder. Gaat u maar door. De overheid is ook een beetje een firma (een beetje maar, want de boeken hoeven er niet zogoed te sluiten als bij een echt bedrijf) met een boodschap. De Postbus 51-spotjes zijn er een voorbeeld van. Zindelijke grote of kleine boodschapjes verpakt in een reclamespotje. Het ministerie van financiën heeft echtereen grote stap verder gezet: het heeft 65.000gulden betaald om minister Kok in het programma van Katherine Keyl op RTL-4 te krijgen. Daar blijkt hij in twee sessies in een vrolijke feer te hebben gesproken over Prinsjesdag, de begroting, zijn jacquet en een floppy waarmee je zelf ministertje van financiën kunt spelen. Bij het bericht in de krant heb ik me maar weer eens hevig op het hoofd gekrabd. Ik heb me laten vertellen dat het bij RTL-4 de normaalste zaak van de wereld is dat je geld neerlegt om met je hoofd en je verhaal op het scherm te komen. Dat geldt dus ook voor de zaken van landsbelang die een ministèren zijn afdeling voorlichting willen slijten. U wilt het volk toespreken, minister Kan. Maar dan wel even dokken. 65.000gulden. En Kok mag aan tafel bij die mevrouw met een bril voor een publiek dat financieel terdege onderlegd is via de quizzen van Hans Kazan en anderen. De uiterste consequen ties van commerciële televisie. Ik zie die afdeling voorlichting van Koks ministerie voor me in de moeilijke weken van de miljoenennota: hoe bereiken we de Echte Nederlander Die paar intellectuelen die nog kranten lezen hebben we al lang gehad. Bij dat handjevol politiek bewuste kijkers van NOS-Laat zijn we ook al een keer of tig binnengeweest. Maar hoe bereiken we al dat belangrijke publiek dat niet leest, niet politiek bewust is en geen enkele interesse in ministers heeft Het volk dat ooit moet stemmen over het wel en wee van diezelfde minister1? Dat zit bij RTL-4. Daar doen ze niet aan politiek. Antwoord: Zendtijd kopen. Ik denk dat ik het nog mag meemaken dat koningin Beatrix haarp.r.- functionaris met een bom duiten richting RTL-4 stuurt. Of de koningin vanavond even aan tafel een stukje uit de troonrede mag voorlezen. En dan mag die mevrouw met die bril ook wel even iets vragen over de jurken die Hare Majesteit draagt. Achtervolging eindigt in benzinestation ROTTERDAM In een angsti ge poging te ontsnappen aan drie mannen en een vrouw die als wilden op zijn auto inhakten met kloofbijlen en een hockey stick, is een 23-jarige Rotter dammer gistermorgen in volle vaart de winkel van een benzi nestation binnen gereden. De schade aan het tankstation aan de 's-Gravendijkwal in Rotter dam is volgens de politie flink. De bestuurder is met de schrik vrijgekomen. De Rotterdam mer had op het Maastunnel tracé bonje gekregen met het viertal dat in een andere perso nenauto zat. Over de aanleiding tast de politie nog in het duis ter. Kort na het incident zijn de vier aangehouden in Rotter dam-Zuid. gend en gemopperd werd er nauwelijks. Pijnlijk, ,Dan sommige men sen nu het veld moeten ruimen is pijnlijk, maar we hebben er toch zelf om gevraagd? We wil den toch professioneler aan de gang?", aldus één van de aan wezigen. Een ander: „Ze holt wel erg snel. Ze moet oppassen dat ze niet tegen te veel sche nen schopt". Haar voorganger, Ginjaar, zag de rimpelloos verlopen partij raad vanaf de zijlijn instem mend aan. „Erg plezierig, om het zo van een afstandje mee te maken", liet hij weten. „De rij en zijn weer gesloten". Dat de oude vetes beslecht en de strijd bijl blijkbaar begraven is, ver baasde hem niet. „In de kern zijn we een goede partij. En uit eindelijk gaan we altijd weer te rug naar de kern". Boodschap van de minister

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3