CDA'er Van Gennip bepleit relatie politiek en kerken Nederlandse katholieken lijken op doorsnee-Nederlander Geestelijk Leven/ Opinie 'Nog nooit zoveel zoekende zielen gezien' COMMENTAAR Hongaarse heilige keert terug naar vaderland BUDAPEST De Rooms-Katholieke Kerk in Hon garije heeft zondag de terugkeer van de nationale heilige Gellert gevierd. Enkele beenderen van de hei lige verbleven sinds 600jaar in Italië, waar Gellert in 993 als Gerardo Sagredo werd geboren. De kerk heeft na de val van het communistisch bewind kardi naal Marco Cè, aartsbisschop van Venetië, verzocht om teruggave van een relikwie van de heilige. De komst hiervan werd zondag in de kathedraal van Szeged, in aanwezigheid van alle bisschoppen en vele politici, gevierd als symbool van de herwonnen vrijheid van de Hongaarse kerk. Gellert is de eerste martelaar uit de geschiedenis van de Hongaarse kerk. Hij kwam aan zijn einde toen hij, als eerste bis schop van het Zuid-Hongaarse Csanad, in 1046 een bezoek bracht aan een gebied waar de nog niet be keerde bevolking in opstand kwam. Het komt er bij een diner niet zozeer op aan wat zich op de tafel bevindt, als wel op wat zich op de stoelen bevindt. William Schwenck Gilbert Duitse joden en christenen in verzet tegen Duits racisme HEPPENHEIM/FRANKFURT - De Internationale raad van christenen en joden (ICCJ) heeft politici en gelovigen in Duitsland opgeroepen een einde te maken aan „de verschrikkelijke uitwas sen van nationalisme, racisme en vreemdenhaat in Duitsland, die wereldwijd ontzetting wekken". De raad dringt aan op krachtige economische maatregelen om de oorzaken van het racisme weg te nemen. Dit weekeinde hebben rechtsradicale jongeren opnieuw aanvallen uitgevoerd op diverse centra voor asielzoekers. Tot nieuwe voorzitter van de Centrale raad voor joden in Duitsland werd gekozen Ignatz Bubis (65). Hij werd in Frankfurt gekozen als opvolger van Heinz Galinski, die drie maanden geleden op 79- jarige leeftijd overleed. De handelaar in onroerende goederen, me dia-politicus en liberaal is zelf een overlevende van de holocaust. Als voorzitter van de joodse gemeente in Frankfurt heeft hij zich de laatste maanden meermalen gemengd in het Duitse debat over asielzoekers. Een wijziging van het huidige (ruimhartige) asiel recht is naar zijn mening „een terugslag voor de democratie". Gay Krant ziet af van kort geding tegen bisschoppen UTRECHT De Gay Krant ziet voorlopig af van een kort geding tegen de Nederlandse bis schoppen. Hoofdredacteur Henk Krol had hier mee gedreigd als de bisschoppen een recent do cument van de Congregatie voor de geloofsleer zouden onderschrijven. Daarin wordt homo seksualiteit „geen zonde" maar wel „een ge richtheid op een in moreel opzicht intrinsiek slecht gedrag" genoemd. De bisschoppen laten in het laatstverschenen nummer van 'Een- twee-een', het informatiebulletin van het R.K. Kerkgenootschap, weten dat het document voor hen geen aanleiding is om hun standpunt over homoseksualiteit te herzien. Bovendien gaat is het document geen officiële instructie maar een brief aan de Amerikaanse bisschop pen. door DIRK VISSER HAITZE DE BOER AMERSFOORT - De ker ken en de politiek hebben volgens CDA-er J.J.A.M. van Gennip „de dure plicht" te werken aan een nieuwe rela tie. Zij zijn ver uit elkaar ge raakt door wederzijdse ver kettering, onder meer als ge volgvan de kruisrakettendis- cussie. Van Gennip, directeur van het wetenschappelijk bureau van het CDA, nam deel aan een fo rumdiscussie op de oecumeni sche kerkendag te Amersfoort. De politiek heeft de kerken no dig, zei Van Gennip. De tijd van het pragmatisme is voorbij. Daarom moet de politiek ge bruik maken van het moreel ge zag van de kerken. De politiek staat volgens A. Kruyt, oud-directeur van het Landelijk Bureau Racismebe strijding, voor de enorme opga ve de mensen voor te houden het gouden kalf niet te aanbid den. Nederland is nog nooit zo welvarend geweest en toch (of daarom) is het de vraag of de politiek de moed heeft aandacht .voor niet-materiële zaken te vragen. „We zijn te lief voor elkaar," zei het PvdA-Tweede Kamerlid A. Apostolou. „In het maatschap pelijk debat, bijvoorbeeld over de minderheden, durven we be paalde dingen niet te zeggen."' Toch is het nodig dat er duide lijke keuzes worden gemaakt." In het kader van de bestrijding van het racisme pleitte hij voor het weerbaar maken van de slachtoffers. Geef hun een plek in de samenleving zodat ze niet lager beschermd hoeven te wor den, aldus Apostolou. De werk loosheid onder allochtonen is driemaal zo hoog als het lande lijk gemiddelde. De kerken zou den in opstand moeten komen en zeggen: 'dit accepteren wij niet'. Toekomst kerken In een stampvolle Joriskerk waar gesproken werd over de toekomst van de kerken sprak minister Hirsch Ballin van jus titie. „Ik heb zorgen om de ver harding in de samenleving". De kerken zouden tegen deze ver harding een tegenwicht kun nen bieden. Als voorbeelden noemde Hirsch Ballin onder meer handel in mensen en hun organen, kinderslavernij, de 'morele catastrofe' in voorma lig Joegoslavië en het verschijn sel dat er jongeren zijn die ge wapend met messen uitgaan. Forum voorzitter prof. Dirk Mulder (oud-voorzitter Raad van Kerken) stelde de vraag welke betekenis de kerken voor de samenleving hebben en moeten hebben. Het forum was het er over eens dat er tal van maatschappelijke vragen zijn waar de kerk niet aan voorbij kan gaan. Voor Hirsch Ballin vertoont de wereld van vandaag een chaotische aanblik, nu de tijd van grote bewegingen als het socialisme voorbij is. In Eu ropa is te weinig hoop en ver trouwen over de oplossing van de grote vragen; eerder heerst er onverschilligheid. Kerken hebben zich te veel op het eigen bolwerk teruggetrokken. Ze moeten volgens de minister de mensen aanspreken om tot een verantwoordelijke inzet te ko men. Mevrouw J. de Boer-de Leeuw, lid van het dagelijks bestuur van de Hervormde Kerk: „Ik zie het als een wonder dat de kerk er nog is". Want de moderne mens heeft haar niet meer no dig. De kerk moet "opkomen voor mensen die geen stem heb ben". Ze zal het onrecht moeten aanklagen, het engage ment moeten voeden vanuit de bijbelse verhalen. Eenzaam heid en het zoeken naar de zin van het leven vragen bijzondere aandacht. Er moeten openheid en ruimte zijn. Het woordge bruik zorgt voor een 'cultuur- kloof; daarom moet er gezocht worden naar antwoorden op de behoefte aan religiositeit. Bij voorbeeld in nieuwe vormen van spiritualiteit (stilte, mu ziek, liederen en gebed). Voor de Bredase bisschop Ernst golden drie kernwoorden: Je zus Christus, het geweten en het bij elkaar blijven. Jezus is belangrijker dan alle herrie en verdeeldheid die er is, aldus Ernst. Het geweten acht hij we zenlijk voor het gelovig hande len. Die twee vormen de eigen heid van de kerk. „En als het kan, probeer het dan bij elkaar uit te houden, ook wanneer pro blemen onoplosbaar schijnen1". Een grote glazen kruik met wa ter werd op tafel gezet door de gereformeerde mevrouw E. J. P. Jansen (Centrum voor Ge meenteopbouw). Als teken van leven. Zo zou ook de kerk 'door zichtig en stromend' moeten zijn. En vooral geloofwaardig. Wordt de geloofwaardigheid van de kerken niet geblokkeerd door haar dogmatisme of dog matiek, zo vroeg de hervormde theoloog F. Immink zich af. Op die vraag uit het publiek maak te het forum duidelijk dat het een afkeer had van dogmatisme (te starre voorschriften). Maar zonder dogmatiek, de verwoor ding van de bijbelse boodschap, kan het niet. Prof. Mulder gaf aan het slot zijn persoonlijke visie op kerk- zijn als een 'samen discipel van Jezus Christus' willen zijn. Hem volgen die met innerlijke ontferming bewogen was om mensen in nood; Dat is het spoor waarin kerken moeten Mensen in de rij voor St. Joriskerk in Amersfoort waar kerkleiders met elkaar debatteerden. FOTO: PERS UNIE Binnenstad Amersfoort een groot mierennest Idoor GERRIT GEERDS Kerkendaggangers banen zich vanaf het station een weg naar de bij eenkomsten van de Kerkendag. FOTO: PERS UNIE AMERSFOORT De binnen stad van Amersfoort lijkt zater dag wel een mierennest. Behal ve de 18.000 Kerkedaggangers is er, dankzij het mooie weer, ook veel winkelend publiek op de been. Velen lopen met de Kerkendagplattegrond in de hand zoekend rond. „Ik heb nog nooit zoveel zoekende zielen ge zien", grapt ds. W. van der Zee, secretaris van de Raad van Ker ken tijdens de slotviering. Op zo'n 40 plekken in Amers foort - kerken, kapellen, een moskee, een theater, tenten, pleinen - wappert de Kerkedag- vlag als teken dat daar één van de om en nabij 100 activiteiten plaatsvindt. De meeste belangstelling trekt het debat waaraan ondermeer minister Hirsch Ballin van jus titie deelneemt. "Die man heeft groot gelijk", zegt een meneer uit Amsterdam nadat de CDA- minister de kerken opgeroepen heeft om in actie te komen te gen de verloedering van de sa menleving. Dat jongeren zich met messen bewapend in het uitgaansleven storten kan toch niet de bedoeling zijn, valt hij de minister bij. Ds. Van der Zee van de Raad van Kerken vindt dat de kerken de handschoen al lang opgeno men hebben. In het kader van het conciliair proces voor ge rechtigheid, vrede en behoud van de schepping zijn veel kerk leden bezig met eerlijk delen, zorg voor de schepping en gast vrijheid voor vluchtelingen. Voor Titia en Jolanda uit Arn hem die even een blik om de hoek werpen, hoeft al dat ge praat over de kerken op weg naar 2000 niet. Zij zijn vanmor gen met een extra trein vol Ker kedaggangers naar Amersfoort gereisd. Wat vonden zij het leukste van de Kerkendag tot nu toe? „Die neger in de winkel straat", grinnikt Jolanda. „Die man doet of hij een boodschap uitdraagt. Op een bordje staat tenminste: U moet wedergebo ren worden. Ondertussen speelt hij- allemaal vrolijke wijs jes op een electrische gitaar en verdient ook nog wat". Titia is het niet met haar vriendin eens: „Je ziet toch zo dat die man gelovig is. Dat is geen nep". In diezelfde winkelstraat staat een klein evangelisch luthers kerkje dat als stiltecentrum dienst doet. Ondanks de be hoorlijke belangstelling zit er in één van de banken een man heel rustig te bidden. Op een bord kunnen gebedsintenties geprikt worden die op zondag in dé eredienst gebruikt zullen worden. 'Heer, wilt u met Eg- bertine zijn die het nu erg inge wikkeld heeft' staat op een van de briefjes. 'Heer, wilt U ie mand geven die ervoor kan zor gen dat de psychiatrische zie kenhuizen rookvrij verklaard worden' staat op een andef op geprikt briefje. Dit gebed is afkomstig van me vrouw Kuperus uit Assen. Zij bezoekt regelmatig een familie lid dat opgenomen is in het psy chiatrisch ziekenhuis Denne noord te Zuidlaren. Mevrouw Kuperus stoort zich er ver schrikkelijk aan dat zelfs in slaapzalen van dit ziekenhuis gerookt mag worden. In de Omroepkerk waar de KRO op zondagmorgen de eu charistieviering uitzendt, wordt tussen de middag een ge bedsdienst voor ex-Joegoslavië Deelname aan conciliair proces gedaald AMERSFOORT De deelname van plaatselijke parochies en ge meenten aan het conciliair proces is sinds 1989 gedaald van 72 naar 46 procent. Volgens een onderzoek van de Katholieke Univer siteit Nijmegen betekent dit dat in de tweede fase van het conci liair proces ongeveer 2.000 van de 4.500 plaatselijke gemeenten en parochies zich bezig hebben gehouden met de vragen van gerech tigheid, vrede en het behoud van de schepping. De participerende kerken zijn min of meer gelijkmatig verdeeld over de kerkgenootschappen. Alleen voor de Nederlandse Her vormde Kerk ligt het percentage lager (38 procent). Vooral in de Gereformeerde Bond, de rechtervleugel van deze kerk, was de ani mo voor het conciliair proces niet bepaald groot. li UTRECHT De rooms-ka- tholieken zijn de meest gese culariseerde geloofgroepe- ring in Nederland. Bijna de 'helft van hen is randkerke lijk en gaat zelden of nooit naar de kerk. De meesten ge loven dat God niet anders is dan het goede in de mens en dat mensen zelf zin aan hun leven moeten geven. Tot deze conclusie komen gods dienstsociologen uit Nijmegen in een nog niet gepubliceerd on derzoek. Eén van hen, prof. dr. J. Peters, deelde de belangrijk ste resultaten mee op een sym posium van het katholieke on derzoeksbureau KASKI in Utrecht. In kerkelijk Nederland vormen de katholieken, samen met de hervormden, „zonder enige twijfel" de minst actieve gods dienstige groepering, aldus Pe ters. Zij staan daarmee duide lijk tegenover de gereformeer den en met name de 'streng ge reformeerden', die in alle op zichten de meest godsdienstige groepering vormen. Ook als het gaat om de inhoud van het geloof, bestaan de grootste verschillen met de ge reformeerden. De meeste ka tholieken houden er een 'bin- nenwereldlijke levensbeschou wing' op na, waarin „de mens zelf, zonder verwijzing naar God, het antwoord moet zien te vinden op de fundamentele le vensvragen". De meeste gere formeerden daarentegen gelo ven in een persoonlijke God. „Katholieken zijn dus net ge wone mensen", was de conclu sie van menig symposium-gan ger na afloop van Peters' toe spraak. Als het om waarden gaat, onderscheiden zij zich slechts van andere Nederlan ders door het grotere belang dat zij hechten aan „het gezin met alles wat daarbij hoort". Beroep, carrière en financiële zekerheid en het genieten van het leven vormen voor hen net als voor de doorsnee-Nederlan der verreweg de belangrijkste waarden. Ook op sociaal-economische terrein huldigen katholieken dezelfde opvattingen als andere Nederlanders. Alleen op 'cultu reel terfein' zijn er lichte ver schillen: katholieken zijn ster ker gekant tegen onbeperkte vrijheid van meningsuiting, wijzen in sterkere mate allerlei ingrepen in het leven af en heb ben een traditioneler beeld van de rol van mannen en vrouwen. Wat de sociale positie van ka tholieken betreft, verschillen de katholieken op drie punten. Hun gemiddelde leeftijd is iets hoger, hun opleidingsniveau is lager en zij oefenen vaker be roepen uit met een lagere socia le status, aldus Peters. Vervreemden Pastoraal-theoloog dr. J.A. van der Ven, eveneens hoogleraar in Nijmegen, relativeerde het onderzoek van Peters en de zij nen. Zij suggereren ten onrechte dat de kerken vroeger altijd vol za ten. Ook aan het begin van deze eeuw was er, ondanks de hon derdduizenden communies, „een heel leger van binnenker kelijk vervreemden." Er is, aldus Van der Ven, wel degelijk toekomst voor de kerk, ook voor een minderheidskerk. Grote parochies met kleine kerkgebouwen bieden volgens hem perspectief. Wel is het no dig dat de kerk „op de helling" gaat. Met name de organisatie structuur zal eraan moeten ge loven. „De maatschappij kent al twee eeuwen het stelsel van de demo- -nt gehouden. Onder applaus ko men er 70 Bosnische vluchtelin gen binnen. Sommigen zijn ge kleed in een t-shirt van de Stichting Bosnië-Hercegovina. Zij steken kaarsjes aan voor vrede en gerechtigheid in hun vaderland. Eén van hen bidt tot God ('Wij noemen U Allah'): „U gaf ons opdracht om recht te doen. Laten ze stoppen met deze zinloze oorlog. Laat ons vriendschap brengen waar haat is". Mevrouw Boer uit Maassluis toont zich diep onder de indruk: "Ik vind het fantastisch om hier zo samen te zijn". Op de markt der mogelijkhe den, verspreid over zes locaties in de buitenlucht en vijf in ge bouwen, tonen 250 idealisti sche organisaties hun waar. Van Stichting De Brandnetel tot Stichting Goed Werk, van De Hongerstichting tot Aktie Strohalm en van Rechten voor al wat leeft tot Hof van Heden. De heer Nijboer uit Zwolle stapt wat rond. Voor hem is de luier- service het opmerkelijkste mi- leuvriendelijke initiatief. Niks wegwerpluiers, de luierservice haalt de vuile luiers en brengt ze schoon weer terug. Wat zoekt deze Zwollenaar op de Kerkendag: „Wij komen bij elkaar, steunen elkaar en gaan weer verder. Het is zoals Ker- kendagdominee Van der Zee zei: Veel kleine mensen die op veel kleine plaatsen veel kleine dingen doen, kunnen het ge zicht van de wereld verande ren". Twij leiachtig j a HET was op het randje maar een halt aan de Europese naar verdere eenwording is gisteren door het resultaa het Franse referendum uiteindelijk voorkomen. Eem in derheid van nee-stemmers zou de talrijke weifelaars tie hebben verschaft om dit uiterst gecompliceerde eei dingsproces verder te ondergraven. HET is al eerder opgemerkt: de motieven die voor M rand aanleiding waren het referendum te organiseren motieven op grond waarvan de Fransen hun keuze be e den, waren in niet onbelangrijke mate van binnenli jiijk aard. Mitterrand hoopte met zijn initiatief- dat voor hi psei litieke besluitvormingsproces over 'Maastricht' foi velij niet nodig was - de rechtse oppositie te kunnen vert Het bleek een misrekening, de kloof over 'Maastricht' dwars door vrijwel alle Franse politieke partijen heenl kiezers hebben hun gang naar de stembus benut om MM rand een afschrobbering te geven voor de manier waaim de zaken in eigen land afhandelt. Volgens peilingen ku| de Franse socialisten nog maar slechts rekenen op tui procent van de bevolking. - MAAR ondanks deze onzuivere motieven heeft de dii over het referendum ook winst opgeleverd. Zij heeft W zien hoe groot de achterstand in kennis is die bij de Fra bestaat over Europese aangelegenheden. Om slecht: voorbeeld te noemen: de Franse boeren die zich massa gen Maastricht keren, realiseren zich niét dat wanne EG met haar overvloedige fondsen niet bestaan had, d J renstand allang gedecimeerd zou zijn. EEN voordeel is dat de kennis over het Europese eei dingsproces door de weken durende discussies ongetu is toegenomen, de betrokkenheid bij zaken die iedere u!^ her raken, is vergroot. Maar een voordeel van deze disc is ook dat de dubbelzinnigheden van het verdrag vaneeJ tricht in volle scherpte aan het licht zijn getreden. Die belzinnigheden verzwakten ook voortdurend het pknei van de voorstanders in het debat. De Europese politicn' ten niet hoe de economische en politieke unie gereali moet worden. De monetaire crisis van de afgelopen laat zien dat er nog zeer veel economisch voorwerk vei moet worden voordat de basis rijp is voor een Eun munt, hoe evident de voordelen van een dergelijke muii|vot zullen zijn, niet alleen voor de Europese zakenman, ,0jj ook voor de gemiddelde toerist. de NOG fundamenteler zijn de vragen die opgeroepen wi eé in het ontwerp voor een politieke unie. Zullen de groti Ie 1 den - Frankrijk en Duitsland voornamelijk - op basis °P het groot zijn hun zin doordrukken en de kleine lande v nakijken geven of wordt het een Europa waarin iedi'&v mag meepraten. Maastricht laat de voorstanders daarv^ grote onzekerheid. Evenmin is er duidelijkheid over d j0j reinen die aan een Europees gezag zullen worden ov m dragen. En volstrekte onduidelijkheid is er wie de regei nt; Europese politici zal controleren. Het Europees Parle >n. heeft nog steeds nauwelijks iets in de melk te brokkelei 1 v; PRECIES op dit laatste punt richt zich de twijfel vai er Franse en eerder dit jaar ook van de Denen. Op de vooi derende Europese moloch lijken steeds minder mt greep te hebben. Toch kan dit geen aanleiding zijn de 11 principes van samenwerking en afstemming van bek ondergraven. Ook al is het weliswaar niet onbegrijpelij J in dit ingewikkelde besluitvormingsprocves waarin z stemmen zich mengen en waar alles met alles samenl ha nog zoveel onduidelijkheid heerst. uli< Niettemin heeft president Mitterrand met dit referei en een koekje van eigen deeg gekregen. Het is zeker niet h sultaat waarop hij in juni had gerekend. De politici, del se niet op de laatste plaats, zullen meer duidelijk moeten verschaffen over de koers naar die Europese wording. Dat is de les en de winst van het Franse ref lsl dum. cratie; de kerk echter hand haaft haar monocratie. De maatschappij kent de scheiding van de wetgevende, rechtspre kende en uitvoerende macht; de kerk kent slechts een onder scheiding der machten. Voor de maatschappij zijn de rechten van de mens heilig; in de kerk vormen zij een regelrecht ta boe", zo zei Van derVen. De klachten over centralise ring, formalisering en hiërar- chisering „dringen niet echt door tot de hoogste regionen van de kerk" en de kerk „ver- kerkelijkt" steeds verder. Van der Ven pleitte voor een „inno vatieve organisatie", die niet steil, maar plat is, lage drem pels heeft en flexibel opereert en creatief talent in de kerk sti muleert. vli Celdóc Somant Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit vj Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden. Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden. Telefax: 071 - 134 941 Postadres: Postbus 1-12300 AA Leiden. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. 071 - 132221,070-3190 933. 070-3906 717. Postbus 9,2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon: Telefax: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17.00 uur. Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers, Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808) I Leiden en omgeving (tel 071 - 144 046/047/48/49): G..- J Onvlee (chef-redacAjr F. Buurman, K. van Kesteren, R. Kleijn, drs. R. Koldenhof, M Kroft, T Pieters^j M. Roso. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815): A. van Rijn (chef), drs R Edens, A. van Holstein, E Huisman, H. Jansen, drs. Leeuwen - Voorbij, R. de Roo. Sport (tel. 070 - 3190 826): in samenwerking met sportredactie Sijthoff Pers. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): in samenwerking met kunst- en rtv-redactie Sijl Pers. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): drs. P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. „7 ie, ei Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied, - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederlan België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs. K Swi M. van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't I (chef), H Bijleveld, D. Hofland, P. Koopman, D van Rietschoten en K. van - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus, - de yolgende correspondenten in het buitenland: drs. D J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A Courant (Athene), R Hasselerharm (Johannesburg), drs. A Heering (Rome), B. van Huët (Londen), M. de Konn (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W. Voon r IPariic* Hrc R V/i inrtprink rMn<;krii i! W Werkman (Jeruzalem!. G. van Wijla' De Leidse Courant heeftals lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve publicatierechten van Tqe Times en The Sunday Times of London. Vertaalster M.de Cocq 08.30 tot 17.00 u 18.00 tot 19.00 ui Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op n 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 141 905. Voor uitsluitend heU geven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -140 680. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2