6 De Graafschap maatje te groot voor Quick Boys Kagia haalt uit in Abbenes V Noordwijk laat kans op stunt liggen FC Lisse loopt in val van Zwart Wit Jeugd van UVS kansloos tegen sterk Volendam Leidse Courant maandag 21 september 1992 De affiche oogde aardig. Quick Boys, Nederlands sterkste amateurteam en De Graafschap, een van de betere eerste divisieclubs. Dat moest wel een aantrekkelijk bekerduel worden. De uitslag (1-2 overwinning van de semiprofs) past in de vooraf geschetste beeld. Doet spanning en sensatie vermoeden. In werkelijkheid was er van spanning echter nauwelijks sprake. De Graafschap was een maatje te groot voor de thuisclub. En boekte een regelmatige overwinning. door Door Gert-Jan Onvlee Katwijk Simon Kistemaker had zich het bezoekje aan Kat wijk eveneens anders voorge steld. De hoofdtrainer van De Graafschap had zijn mannen voorbereid op een lastige avond. Daar op Nieuw Zuid zou hét kunnen gaan spoken, zo had Kistemaker de groep voor gehouden. Een sterke ploeg, een fanatieke aanhang - jon gens, maak je borst maar nat. 'Dat viel vanavond dus allemaal wel mee', beaamde Kistemaker later. Daarmee refererend aan het feit dat het duel in de Kat- wijkse duinpan zaterdagavond eigenlijk geen moment op een echte bekerwedstrijd had gele ken. Natuurlijk, de wil om er wat leuks van te maken, was bij Quick Boys zeker aanwezig ge weest. Maar het heilige beker- vuur werd toch nimmer ontsto ken. Nu zal de op- en instelling van De Graafschap daar natuurlijk wel iets mee te maken hebben gehad. De Doetinchemse for matie startte geconcentreerd, speelde een redelijk hoog tempo en maakte het Quick Boys van meet af aan moeilijk door ach terin man-op-man te spelen. 'Daardoor slaagden wij er, ze ker in de eerste helft niet in om rust in ons spel te krijgen', wist Quick Boys trainer Hans van der Zee na afloop. 'De jongens zijn er aan gewend dat er op het middenveld altijd wel een aan speelpunt is. Omdat die vrije man ontbrak, had de ploeg het in balbezit heel moeilijk'. Voorsprong Het logische gevolg van het spelbeeld, een voorsprong van De Graafschap, werd in de ze ventiende minuut een feit. Na dat Tom van der Niet de bal na een hoekschop in eerste instan tie nog had weggewerkt, bracht Jan Vreman Lowie van Schijn- del in stelling. De van FC Den Bosch gekomen spits genoot even van z'n vrijheid en knalde vervolgens raak. Nog geen kwartier later waren de gasten heel dichtbij nummer twee. De kopbal van Erik Redeker werd evenwel door Edwin Otte van de lijn gehaald. Redeker raakte bij die actie aan het hoofd ge wond, was even bewusteloos en moest (door Richard Jansen) worden vervangen. Het verlies van de kopsterke voorstopper kwam serieus aan bij De Graaf schap. De Katwijkse spitsen die tot op dat moment nauwelijks hadden meegedaan, genoten even meer bewegingsvrijheid en met name Martin van Steen voorden profiteerde bijna. De balvaardige nieuweling in de Quick Boys voorhoede kopte verrassend door na een hoge bal van Frenk van der Kleij, een kopbal die door doelman Ron Olyslager slechts met de grootst mogelijke moeite de hulp van de deklat kon worden gepareerd. Dicteren Hoewel Quick Boys zich na de pauze beter op het spel van De Graafschap bleek te hebben in gesteld, bleven de gasten de wedstrijd dicteren en werd ook voor de tweede maal gescoord. John Leeuwerik mocht van een meter of vijfentwintig uithalen en deed dat onberispelijk. 'Het enige dat ik de ploeg verwijt', zorgde Kistemaker later voor een kritische noot, 'is dat we het karwei vervolgens niet heb ben afgemaakt. De mogelijkhe den waren er, dan moet je die ook benutten'. Omdat De Graafschap (Leeu werik, Jansen) de partij niet volledig op slot gooide, kon Quick Boys een minuut voor WÊESm m n foto Henk Suf11 In een afgeladen duinpan kon Quick Boys niet voor een bekerstunt zorgen tegen De Graafschap. De Katwijkers verloren met 2-1. tijd zo waar nog in de wedstrijd terug komen. Van Steenvoor den fungeerde bij een hoek- schap van Fred Kanbier als bliksemafleider waardoor Jaap van Duyn vrijwel ongehinderd kon inkoppen. 'Die goal viel dus te laat', keek Van der Zee op dat moment terug. 'Na die 2-1 zijn we amper nog in staat geweest de bal in de buurt van het doel van de Graafschap te krijgen'. Hetgeen de tegenvaller voor de Katwijk teruggekeerde trai- de. Maar ik ben toch niet tevre den. Ik had toch wel een beetje ner compleet maakte. 'Ja, ik op de volgende ronde gere- ben zeker teleurgesteld. Na- kend'. tuurlijk, met 2-1 van De Graaf schap verliezen, is geen schan- I Opstelling: Quick Boys: Van der Plpimgraaff (Rog), Aande Hoogervorst (Heeringa), der Plas, Jaap van Duyn, Floor van Duin, Van der Van Steenvoorden, Kanbie Leiden Kagia zorgde met een 8-1 overwinning voor de groot ste overwinning in de zaterdag KNVB. Zevenhoven blijft ver rassen in de tweede klasse en won met 1-0 van Volendam. In derde klasse wonnen Ter Leede en RCL terwijl in de vier de klasse Voorschoten ruim won van TAW. .Volendam -Zevenhoven 0-1 (0r0) De thuisploeg maakte het Ze venhoven in de eerste helft knap lastig. Met name doelman Alex Stolwijk onthield Volen dam de openingstreffer. Na de thee bleek Zevenhoven over meer kracht te beschikken. De ploeg kwam beter in zijn spel en was meer in balbezit. In de twintigste minuut rondde Wino Verleun een schitterende aan val met een treffer af. Zevenho ven kreeg daarna de ruimte en de mogelijkheden om uit te lo pen maar sprong hier slordig mee om. De Volendamse jacht op de gelijkmaker bleef echter ook onbeloond. Ter Leede - Monster 1-0 (0-0) Voor de rust had Monster met name door de snelle combina ties het betere van het spel. Na de thee nam Ter Leede het initi atief en stond dat niet meer af. Een aantal kansen van onder andere Gert van Beelen en Erik Grossman leverden vooralsnog niets op door uitstekend werk van doelman Voskamp. Pas drie minuten voor tijd haalde Grossman na een voorzet van Erwin Krooi de twee kostbare punten binnen. RCL - Zwaluwen (VI.) 2-0 (1- Edwin Grootendorst bracht de Leiderdorpse formatie al snel aan de leiding. Na deze opkik ker controleerde RCL verder het gehele duel. Alleen na het uitvallen van Marcel van de Blom en Ron van de Maat ontstond er even pa niek. Zwaluwen zette de thuis ploeg even onder druk, maar dit leverde niets op. Vlak voor tijd bepaalde Remco Visser de eind stand op 2-0. SEV-Leiden 2-2(1-2) Het eerste half uur liet Leiden goed voetbal zien. Dit resulteer de in twee goals van Raymond Klinkenberg en Rob Bink. De kansen om de voorsprong uit te breiden werden niet verzilverd. Na de tegentreffer van SEV stortte Leiden echter als een kaartenhuis in elkaar. Na de thee speelden de gasten slecht. SEV profiteerde slechts één maal, waardoor Leiden toch blij kon zijn met een punt. Abbenes - Kagia 1-8 (0-4) Na de sterkere start van Abbe nes opende Peter Tamerus na tien minuten de score voor Ka gia. De gasten dicteerden verder de gehele streekderby. René War merdam (4x), Ron Kattenberg, Richard Trompert en Jan Kaak brachten de treffers op hun naam. Ron van de Spek redde de eer voor Abbenes, dat slechts af en toe voor enig gevaar zorg de. Koudekerk - KRV 1-3 (0-0) Voor de rust ging de strijd rede lijk gelijk op. De beide doelen bleven leeg. Vlak na de thee bracht Martin van Delft het fy siek sterkere KRV aan de lei ding. Daan Nooteboom volgde zijn voorbeeld. Siebe Sleei vond voor Koudekerk de sluiting, maar Nootel bracht ook het derde Katw doelpunt op zijn r TAW - Voorschoten O- 2) Na een sterk eerste kwa van Vootrschoten nam T het inititief. De kansen bl onbenut. Vlak voor rust Voorschoten op een 2-0 sprong door goals van T Verwey en Hein de Graaf, tweede helft nam TAW ri om de aansluiting te vi Voorschoten maakte gel van de mogelijkheden. Ve en Rob de Zwart troffen do I Hazerswoudse Boys - 0 geest 0-1(0-1) Hazerswoudse Boys had voortdurend een veld -- wicht, maar sprong slordij zijn mogelijkheden om. Warnau, Edwin Fransei I Ron van de Post misten legde kansen. Via een counter scoorde Grooters op aangeven vi nald van Delft de enige ti voor foto Henk Snaterse Patrick van der Fits en Martin van Kins achtervolgen een aanvaller van Helmond Sport. Noordwijk verloor het bekerduel met 1-0. door Kees van Kesteren Noordwijk De krachtsver schillen tussen de top van het amateurvoetbal en het gros van de ploegen uit de eerste divisie hjkt ieder seizoen kleiner te worden. Het bekerduel tussen Noordwijk en Helmond Sport ïeVerde een duidelijk bewijs op voor deze constatering. De Bra bantse semi-profs trokken wel- Hswaar met 0-1 aan het langste èind maar konden op sportpark Duin wetering geen moment hun status in het betaalde voet- kal rechtvaardigen. Gemiste kans Noord wijk-trainer John Eel- man sprak dan na afloop te recht van een gemiste kans. „We misten het geloof in suc ces. Veel jongens maken dit voor het eerst mee en laten zich nog teveel imponeren door de naam van de tegenstander". Het ontzag van de onervaren Noordwijkers voor hun colle ga's uit het betaalde voetbal bleek dus niet terecht. Het noodgedwongen aanhalen van de buikriem in Helmond is dui delijk merkbaar binnen de wit te lijnen. De competitiestart van de Brabanders was al zeer matig en gezien het spel in Noordwijk lijkt er voorlopig weinig zicht op enig licht in de tunnel. Trainer Frans Körver "wilde dan ook niet al te veel woorden spenderen aan de be kerwinst en constateerde slechts tevreden te zijn met het bereiken van de derde ronde in de KNVB-beker. Ervaring Veel meer viel er voor de Lim burger ook niet te vertellen want zijn ploeg speelde gewoon erg slecht. De meest essentieële onderdelen van het voetbal ble ken bij de Helmonders niet aan wezig en het was dan ook te danken een het gebrek aan durf en ervaring bij de thuisploeg dat de eerstedivisionist niet met een gevoelig pak slaag huis waarts keerde. De teleurstel ling van John Eelman was dan ook begrijpelijk maar hij was reeël genoeg om te constateren dat men van het huidige Noord wijk nog niet veel meer kan ver wachten. Het opbouwwerk van de H&arlemmer is nog lang niet voltooid en daarom zag Eelman het bekerduel ook als een ideaal middel om zijn spelers te laten wennen aan het spelen onder druk. „Vooral met de komende derby's op het programma is van dat van groot belang". Noordwijk besloot zich niet aan te passen aan de de tegenstan der en speelde vanuit de eigen mogelijkheden. Helmond Sport bouwde welliswaar in de begin fase een licht overwicht op maar al snel werd duidelijk dat de opbouw van de Brabanders iedere vorm van creativiteit miste. Noordwijk kon daarvan niet profiteren omdat het voor al aanvallend onder de maat bleef. De geblesseerde Timo Gerlof werd in deze linie duide lijk gemist waardoor de hard werkende Hein van Heek con stant tegen een overmacht moest opboksen. Het peil van de wedstijd daalde dan ook met de minuut. Vlak voor rust werd voor het eerst het verschil tus sen de semi-profs en amateurs duidelijk. Terwijl de Noord- wijk-spelers met hun gedachten al in dé kleedkamer waren lan ceerde Helmond-sport routi nier John Heyster vanuit een vrije trap verdediger John Mar tens en op zijn droge knal had Aijan van Heusden geen af doende antwoord. Na de pauze wierp de thuis ploeg de schroom van zich af en kwamen de Helmonders steeds meer onder druk te staan. Het ontbeerde Noordwijk echter in deze fase aan goede vleugelspit sen want zowel Adrian Carter als de licht geblesseerde Joop Tegelaar slaagden er te spora disch in een voorzet van enig kaliber te produceren. Hel mond Sport bleef dan eenvou dig op de been en beperkte zich tot de counter. Naast In de slotfase kropen de Bra banders echter nog tweemaal door het oog van de naald. Een kopbal van Cees Zethof ging ra kelings naast het doel van Rein van Duijnhoven en vlak voor tijd redde de Helmondse ballen- vanger zijn ploeg door met een schitterende reflex een inzet van Adrian Carter uit zijn doel te tikken. Het eindsignaal kwam dan ook als een bevrij ding voor de Körver-brigade. De volgende ronde was bereikt maar dat was dan ook het enige positieve voor Helmond Sport. Opstelling: Noordwijk: Van Heusden, Van Kins, Van der Fits, Zethof, Van Roon, Stolk, Van Dijk, Bosma, Tegelaar (Belt), Van Heek (Hoogencjoorn), Carter. door Jankees Faas Lisse FC Lisse weet nog al tijd niet hoe het puur defensie ve ploegen moet bestrijden. On danks het veldoverwicht van de thuisploeg bleef Zwart Wit za terdag op Ter Specke gemakke lijk overeind. De Rotterdam mers zegevierden dan ook te recht met 0-1. Ploegen uit de Rotterdamse re gio worden voor FC Lisse een obsessie. Vorig seizoen was er verlies tegen onder meer Heer- jansdam, NSW, Barendrecht en Rozenburg. Zwart Wit'28 kan aan dit rijtje worden toege voegd. Zwart Wit opereert dan ook uit een versterkte defensie, waarna in de counter de snelle spitsen Rob van der Veer en Dino Kithanea in steling wor den gebracht. De FC Lisse-de- fensie wist de spitsen van Zwart Wit lange tijd in bedwang te houden. In de voorhoede ontbrak het bij FC Lisse aan stootkracht. De techneut Radjin de Haan liep hulpeloos rond tegen de over macht aan Zwart Wit-verdedi- gers. Beter had het geweest als De Haan naar het middenveld had verhuisd en bankzitter Mark Ens met zijn fysieke kracht in de punt had gespeeld om oorlog te maken. Met de op stelling van zaterdag kon De Haan niet toekomen aan een dominerende rol. Ook links buiten Robert Vermin zat in de tang bij zijn opponenten Arie Plaisier en Peter Meyboom. Aanslagen Zwart Wit bediende zich de ge hele wedstrijd van puur intimi datievoetbal. Aanslagen op achillespezen en enkels waren schering en inslag. Scheids rechter Bogaert trad hier onvol doende tegen op. Het was ook Boagaert die FC Lisse de kans ontnam in de eerste helft aan de leiding te komen. De Haan had vrij baan naar het Zwart Wit- doel, maar Boagart had al geflo ten voor een gestrekt been rich ting Leon van der Zwet. Buiten dit voorval gebeurde er in de eerste helft vrij weinig. Betrouwbaar In de tweede helft ontstond na drie minuten het eerste doelge- vaar. Rene Ras vergat echter voor te geven op de vrijstaande De Haan, zodat deze mogelijk heid verloren ging. Ens was in tussen in de ploeg gekomen voor Van der Zwet. Er kwam wel wat meer dreiging van FC Lisse-kant, maar Hielke Brugts toonde zich een betrouwbare sluitpost. Het spelen met risico van FC Lisse gaf Zwart Wit ongekende mogelijkheden. Aanvankelijk trof Ben Rüter met een lobje nog de lat, maar na 21 minuten spelen was het wel raak. Paul Veenboer kwam verkeerd uitlo pen, zodat Patrick Thijssen Zwart Wit op voorsprong brengen. FC Lisse viel vervolgens ze overleg aan. Buiten van Vermin tegen het lie van Brugts op viel er weii genieten voor de thuisploe Zwart Wit viel in de laatst nuut Kithanea nog op doo1 gens tijdrekken en het bi gen van de scheidsrechte twee keer toe een rode we lar| krijgen. Op de grond De nederlaag tegen Zwar zet FC Lisse weer met beid nen op de grond. Aanstsde zaterdag kan het haar bori maken tegen Katwijk. Opstelling FC Lisse: Veenboer, John Verme Hoep, Polman, Wajer, Ras Duivenbode), Van der (Ens), De Keizer, Visserrscl Haan en Vermin. Leiden De regionale jeugd- ploegen liepen tegen ruime ne derlagen op. UVS en Quick Boys verloren op eigen veld van respectievelijk Volendam en Hollandia terwijl Roodenburg in Utrecht met 5-0 verloor van UW. UVS-Volendam 1-4 (1-1) De eerste helft ging het gelijk op. UVS kwam weliswaar op een achterstand, maar Barrie Dubbeldedam maakte dit weer gauw goed toen hij profiteerde van een foute uitgooi van de Vo lendamse keeper. Na rust kwam Volendam sterk het veld in en overtroefde UVS vervol gens. Tien minuten voor tijd miste Marco Hogenboom een strafschop voor de Leidenaars. Quick Boys - Hollandia 2-4 (1-2) Beide ploegen speelden voluit, hetgeen een leuke wedstrijd tot gevolg had. Door een doelpunt van Hishan Rebi nam Quick Boys het heft in handen. Hol landia kwam echter nog voor rust op voorsprong. Door pro blemen achterin konden de be zoekers na rust weglopen (1-4). Kees van Duivenvoorde scoorde vlak voor tijd nog 2-4 voor de Katwijkers. UW - Roodenburg 5-0 Roodenburg vatte het du en Utrecht te nonchalant bood UW met name in di inis ste helft veel te veel vrijhei thuisploeg strafte deze hoi m met twee treffers meedoge voo af. Na rust ging het iets maar toch liepen de Utrecfcen naar een terechte 5-0 ove ning. V:

Leidse Courant | 1992 | | pagina 18