lijdensweg Mario Been duurt voort SW is dood, Dordrecht leeft 'ans van GA Eagles hardleers 13, Maracana: van tempel tot ruïne Sport DCG enige amateurclub in derde beker-ronde Leidse Courant maandag 21 september 1992 mk zij een tip van Hugo Hovenkamp heeft Mario og,i en deze competitie onderdak gevonden bij o™ icker Innsbruck. Maar volmaakt gelukkig is de lent j-Feyenoorder in Oostenrijk nog allesbehalve. I6 (Marcel van der Kraan sbruck Heel even is hij -an, ggeweest in het clubje van sein van '^er GiJP' Peter Hout- nen Silvio Diliberto terecht tomen. Stuk voor stuk be de, Rotterdamse voetbal- met een behoorlijke staat dienst, maar op dit moment j,J maal zonder een werkgever et a etprofmetièr. e tn ukkig was daar afgelopen ,r j, ier na een tip van Hugo Ho- kamp het Oostenrijkse ker Innsbruck, waar trai- Branco Eisner zat te sprin- om een spelbepalende mid- velder. veronderstel je dan, zet Been nu tussen be- ns)j u\vde bergtoppen de lijnen „Was het maar zo", ver- itde vroegere Feyenoorder. heb op alle posities ge lid, behalve als spelbepalen- thui Middenvelder. Op dit mo- e it kijk ik zelfs toe. Een beet- Sa reemd is dat wel. Het doet een beetje denken aan de si- ie van René van der Gijp bij eerste Zwitserse club. Die ook een trainer die dacht ;eg, hij een nieuw loopwonder binnengehaald. Dat viel een beetje tegen voor die lori Bij mij hetzelfde. Ik heb n Eisner gezegd dat hij mij aan de zijkant moet zetten opdracht op een vent te ïjagen en kilometers te vre- Nu was de manier waarop ier ben gecontracteerd al vreemd, maar daar kzelfniet mee". Hovenkamp, in de herfst sijn carrière onder contract huidige nummer twee van -sa( ostenrijkse competitie, had aanbevolen. Been vertrok Innsbruck voor een proef- •led ode. „Nadat ik een half uur AINER BUTER MET SLAGERSMES BEDREIGD had meegetraind zei de trainer dat hij genoeg wist. Ik kon met- een voor twee j aar tekenen Geen spijt Spijt heeft hij niet van die daad. Been, vader van de al weer twee jaar oude belhamel Gianluca: „Waarom zou ik spijt hebben? Ik sta er weliswaar op dit mo ment naast, maar dat kan snel veranderen. Het begin was ge weldig. De eerste vijf wedstrij den verliepen uitstekend. Ik scoorde de eerste de beste keer een wereldgoal en ik speelde goed, zij het dat ik op een vreemde positie stond. Na een rampzalige wedstrijd van het hele team tegen Rapid Wien vond de trainer dat ik niet scherp genoeg meer was en zei hij dat ik rust nodig had. De laatste wedstrijden heb ik ver volgens niet meer meege speeld". Het leven in Innsbruck bevalt hem, zegt hij. Op een Oosten rijkse Alpenflank bewoont hij een schitterende villa, betaald door de club, evenals zijn boli de. „Ik kijk over de hele stad Innsbruck uit. Financieel heb ik weinig te klagen en na m'n avonturen bij Roda JC en Hee renveen moest ik toch wat? Bo vendien vind ik Wacker Inns bruck een club die in Europa een aardige naam heeft. De club speelt elk jaar om het lands kampioenschap en doet mee aan het toernooi om de UEFA Cup. In de eerste ronde spelen we straks meteen tegen AS Roma. Ik had het slechter kun nen treffen. Eigenlijk verbaas de het me dat ik na een slechte periode in Nederland weer bij zo'n grote club kon komen". Dat zijn carrière toch bedui dend anders is verlopen dan hij had gehoopt, wil de vroegere Mario Been: lijdensweg. Pietje Bel wél toegeven. „De af gelopenjaren heb ik nooit meer het niveau van Feyenoord en foto Maurice Nelwan Pisa gehaald. Bij die clubs heb minder is gegaan, begrijp ik zelf ik werkelijk goed gepresteerd, nog steeds niet. Ik geloof alleen Waarom het daarna een stuk dat ik nog altijd in Italië had ge zeten, als ik bij Pisa niet gebles seerd was geraakt. Van het eer ste divisievoetbal bij Heeren veen ben ik ook niet echt ster ker geworden, met alle respect voor die club". Leuk centje Klagen wil hij niet. „Ik ben blij dat ik nog steeds een leuk centje kan verdienen met voetballen. Ik zou me geen raad weten als ik in dezelfde positie als Hout man, Van der Gijp of Diliberto zou komen. Dat die jongens geen club meer kunnen vinden, heeft volgens mij ook te maken met het feit dat het in het be taalde voetbal hard achteruit gaat. Er is steeds minder geld beschikbaar, de clubs komen steeds krapper bij kas te zit ten". Hoe klinkt jouw Rotterdamse Duits in Oostenrijk? Been: „Die gasten liggen hier in een deuk. Ik neem ze ook alle maal in de maling. Je denkt toch niet dat ik hier communi catieproblemen heb? Man, daar ben ik veel te makkelijk voor. Ik red me wel, zoals ook Jean-Ma- rie Pfaff zich destijds bij Bayern München staande hield. 'Es ist kaus bausen, het is koud bui ten', roep ik 's morgens. Be- grijp-ie? Gewoon mijn eigen Duitse taaltje en iedereen be grijpt me". Je vriend, Frank Schinkels, blijft na zijn carrière in Oosten rijk wonen. Been: „Geen haar op mijn hoofd dat daaraan denkt. Als mijn contract hier afloopt, en dan ben ik 31 jaar, kom ik als een speer terug naar Rotterdam. Dan koop ik een mooi huisje en zoek ik een nieuwe uitdaging. Oostenrijk is mooi, maar de mensen weten niet wat gezel ligheid is. Het zijn over het alge- men stugge mensen. De spelers vertikken het om buiten het voetbal sociale contacten te leg gen of jou als buitenlander op je gemak te stellen. Dat is het eni ge wat me een beetje is tegenge vallen". Renze Lolkema nter Weliswaar minder ikkelijk dan de Feye- anhang een week maar met dezelfde be- ingen plachten ook GA !3-fans zich te manifeste- op het slagveld der suppor- We waren ze bijna verge- de Deventer hooligans, ze zijn er nog. Waarvan Brust met een vlijmscherp 0p toog de 29-jarige A.W. uit e zaterdag naar GA Eagles- nd hoven. Geschrokken van v [ebeurtenissen een week ijk sr tegen Feyenoord, kon je lel aar beter wapenen tegen uig uit de stad, moet hij do^n gedacht. Of hij het mor- werktuig nog nodig zou tuuieri. kon W. 's middags in de van zijn woonplaats nog bevroeden. Maar hij was I epareerd voor een avondje ild voetbal, dat wel. ka n agressieve fans uit Eind- n n wist je het immers maar Maar de dertig Braban- t n wet sjaaltjes werd door een in agenten ver weggehou- d\[ ran de Deventer voetbalfa- ie^ n. Eenmaal in het risicovak Leo Halle-tribune ging er ook niets meer mis. Een van vijftien agenten iul gde daar zorg voor. all dat betreft heeft Deventer 'd. Duizenden Rotter- ners moesten diezelfde nog worden beteugeld ijessysteem o 'ewenst rsc dlnter In het oosten van and is na de recente sup- rsrellen bij Go Ahead es-Feyenoord een breed B gvlak vóór het invoeren iui een pasjessysteem in het ior dd voetbal. In een enquête lii 'e Deventer Dagblad Com- "pe spreekt 89 procent van 'dervraagden zich uit voor snelle invoering van het alpasje. In de enquête eveneens tot uitdrukking be het vandalisme rond het il i )al nauwelijks meer getole- ;bl I wordt. Van de onder in Eden vindt 90 procent dat hoppers onvoorwaardelij- ilstraf moet worden opge- De maatregel om zonder b 'ek van de bezoekende club yif trijden te spelen draagt bij r. irocent goedkeuring weg. laatsen van de voetbalsta- Sp8 naar buitenwijken wordt 51 procent onderschreven, 'affen van betaald voetbal It door negen procent als de denkbare oplossing voor voetbalvandalisme geko- door 150 geüniformeerde amb tenaren. Maar dit bekerduel mocht niet zoals de wedstrijden tegen FC Den Haag en Feye noord worden onderschat. De inboedel van de Vetkamp- straat, zes dagen eerder doelwit van supportersterreur, bleef nu Opgefokt Toch besloot de man uit Eefde het mes te slijpen. Piet Buter, de trainer van Eindhoven die door de nerveuze scheidsrech ter Theelen van het veld werd verbannen, had een grote mond. Buter had het even eerder aan de stok gekregen met GA Eagles-verdediger Cees Marbus, die vond dat de Bra bantse ploeg zich iets minder opgefokt moest gedragen. Bu ter ontstak daarop in woede en viel uit naar Marbus. Dat liet Adrie Steenbergen, elf talleider van GA Eagles, weer niet op zich zitten. „Als ze aan de spelers komen, komen ze aan mij", verklaarde hij later. Buter op zijn beurt vond de tirade van Steenbergen buitenproportio neel en wilde hem te lijf. De grensrechter kon met moeite dit theatrale gedrag in de kiem .smoren, maar arbiter Theelen vond het toen allang wólletjes. Woordenwissling Eenmaal op de tribune kregen Buter en Eindhoven-bestuurs lid Fried de Wit een woorden wisseling met de bewuste Eef- denaar. Die prompt zijn blin kende lemmet toonde. De Wit schrok zo dat hij een andere plek zocht en even later aangif te deed. W. uit Eefde was voor zijn vrienden een held, maar kneep hem toch. Onder het mom van hoge nood, pleegde hij zijn plas en gooide zijn mes de bosjes in. Een kwartier later, de wedstrijd was amper een half uur oud, werd hij opgepakt. Politie in burger, gealarmeerd door het opstootje, boeide hem en voerde hem af. Na verhoor op het poli tiebureau werd W. later op de avond weggestuurd. „Da's toch triest", sprak Buter later, „als je met een slagers mes naar het stadion gaat. Ge stoord ben je dan. Ja, het was een slagersmes, want ik ben een zoon van een slager ên weet daarom hoe zo'n mes eruit ziet. Een moordwapen, dat is het. Die man is gek, echt gek. Wie bedenkt er nu zoiets? Maai* ik wil er niets mee te maken heb ben, het maakt de voetbalsport alleen maar zieker. Dit heeft niets meer met voetballen te maken. Ik doe daarom ook geen Mouw In de tweede helft waren op nieuw twee supporters het haasje. Peter van der Linden, collega van Steenbergen bij Eindhoven, toonde aan sup poosten zijn dure colbert waar van de mouw miste. Afgerukt door knapen van de B-side, een verzameling GA Eagles-sup porters die tijdens de nacompe- titie de voetbalwereld nog bele digde toen een overleden NAC- supporter in een minuut werd herdacht. Die zestig tellen stilte waren destijds teveel gevraagd, schunnige liedjes vonden de fans meer op zijn plaats. Gedurende de wilde achtervol ging van de twee vandalen za terdag, kwam er ook beweging in het vak van de B-side. De 'hulptroepen' hoefden hun vuisten en ander gereedschap echter niet te gebruiken. Het duo werd slechts vermanend toegesproken. Daar bleef het bij- „Supporters durf ik het niet meer te noemen", sprak Rein Vrielink, veiligheidscoördina tor van het GA Eagles-bestuur zaterdag. Hij hoopt dat van daag enkele structurele oplos singen worden geopperd tijdens het overleg met de gemeente Deventer. „Draaihekj,es bij voorbeeld. Iedereen kan dan worden gefouilleerd", zei Vrie link. „Zodat zo'n mes voortaan thuisblijft". „Ik wil hier verder niet teveel ophef over maken", vervolgde Vrielink. „Die man met dat mes, een doodgewone suppor ter, komt hier al jaren. Hij is schijnbaar toch gestressed ge raakt door de gebeurtenissen van vorige week. Het is natuur lijk niet goed te praten, maar we moeten dit voorval niet Piet Buter: bedreigd overdrijven." Rechercheurs schoten aan het einde van de avond nog enkele verslaggevers aan. Of deze feiten achterwege konden blijven, de voetbalsport was daar niet bij gebaat. Met dat laatste hadden de agen ten in burger gelijk. Maar feiten zijn feiten. En sommige GA Eagles-supporters blijken in een week niets te hebben ge leerd. Net als ook de voorbije ja ren geen indruk schijnen te hebben gemaakt. Een deel GA Eagles-fans blijkt geen haar beter dan collega's uit Den Haag en Rotterdam. En staan volgende week weer met een lijf vol ongezonde in Tilburg. door Marcel van oer Kraan Dordrecht Er vloeiden geen tranen, zaterdagavond, aan de Krommedijk. Er waren ook geen SW'ers om hun club de laatste eer te bewijzen. Niet één. Het was ook allemaal zo plotseling, zij het dat het ziek bed al meer dan een jaar bekend was. Op de bondsburelen in Zeist werd 's morgens het licht op groen gezet om de laatste le venslijn te verbreken. Het ver zoek daarvoor was al weken ge leden ingediend. Geen bloemen, geen toespra ken. Alleen de belachelijke speaker aan de Krommedijk brabbelde wat. De door John van Dijk verlaten, en door Kees den Braven gedra gen club gaat vanaf heden ver der zonder de naam SW. SW is dood, Dordrecht'90 leeft. Critici in het Rijnmondgebied verwachten echter dat ook die naam volgend seizoen niet meer terug te vinden in het be taalde voetbal. Het in stand houden van Neérlands meest chaotische club kost Kees den Braven veel bloed, zweet en tra nen. Anderhalf miljoen per jaar stop pen in wat een bodemloze put lijkt valt zelfs de rijke kitfabri- kant niet mee. Het publiek in de DrechtStad heeft nooit warm gelopen voor de armlastige profvoetbalclub en heeft na de geforceerde fusie en het gekrakeel binnen de club voorgoed alle vertrouwen verlo ren. Krediet verspeeld Den Braven hoopt diep in zijn hart dat er nog iets te redden is, dat Han Berger er met de vroe gere 'muiters' in zal slagen beetje bij beetje enig krediet op te bouwen. Maar de ambiance bij de beker strijd tegen RBC moet voor de zakenman uit Brabant een te ken aan de wand zijn geweest: zeshonderd toeschouwers, van wie het gros gratis toegang had gekregen. De recette die over bleef moest nota bene nog wor den gedeeld met de tegenpartij. Inkomsten blijven achterwege, terwijl aan salarissen deze week weer meer dan anderhal ve ton moet worden overge maakt. Ook de reserves van 'Ome Kees' zullen ooit opraken. „Alle krediet is hier verspeeld", beseft Han Berger de ernst van de situatie. Achter het doel van Joop Hiele zagen de schaarse bezoekers zaterdagavond een reusachtige vlag uitrollen met de kleuren van Dordrecht'90 erop. „Mooi gezicht was dat, hé? Ja, die vlag hadden ze aan de bo venrand van het vak vastge maakt, konden die twee sup porters ermee naar beneden rennen", schamperde Berger. „Als we onder deze omstandig heden ook nog uitgeschakeld waren voor het bekertoernooi zou het helemaal dramatisch zijn geweest. We mogen nu ho pen dat we bij de volgende be kerronde wat verdienen De oefenmeester moet het als een marteling ervaren met zijn spelers voor praktisch lege tri bunes te acteren. Te meer daar zijn elftal op papier niet tot de slechtste van de eredivisie be hoort. Tot voor zaterdag had hij daar overigens zelden de bevestiging van gekregen. Tegen RBC liet Dordrecht'90 ^evenwel blijken over te goed materiaal te be schikken om naar de eerste di visie af te dalen. Doelpunten als juwelen zo schoon. Voetbal, een uur lang, om de* vingers bij af te likken. RBC toch een van de toppers in de eerste divisie kreeg een les die alle ambities om dit sei zoen te promoveren meteen de kop in moet hebben gedrukt. Alle treffers kwamen voort uit sprankelende aanvallen. De eerste, van Robin Schmidt, was de mooiste. Een briljante lob Den Haag De derde ronde van het toernooi om de KNVB- beker wordt woensdag 28 okto ber een nagenoeg exclusieve zaak van de betaalde sectie. Al leen de Amsterdamse amateur tweede klasser DCG bleef dit weekeinde overeind in de con frontatie tussen de twee secties van de KNVB. DCG won op ei gen veld met 1-0 van NEC, een topploeg uit de eerste divisie en speelt ook in de derde ronde een thuiswedstrijd, tegen FC Zwol le. Twee duels uit de tweede ronde staan nog op het programma, zaterdagclubs DETO en GVW moeten inhaalwedstrijden af werken bij respectievelijk He racles en Heerenveen. Naast NEC verdwenen vier clubs uit de betaalde sectie. Haarlem, Eindhoven en RBC' legden het af tegen ploegen uit de eredivi sie, Emmen won min of meer verrassend van NAC. In de derde ronde, waarin de beste elf van het betaalde voet bal uit het vorige seizoen voor het eerst in actie komen, zullen in elk geval vier verenigingen uit de eredivisie verdwijnen. De loting van zondag bracht onder meer de volgende wedstrijden op het programma: FC Twente - Willem II, Feyenoord - Go Ahead Eagles, FC Groningen - Dordrecht '90 en Volendam - PSV. In het speelschema voor 28 ok tober liggen een paar pro bleempjes, zoals de thuiswed strijd van de amateurs van DCG en de ontmoetingen Feye noord - Go Ahead Eagles en Sparta - Telstar omdat Rotter dam zijn beide eredivisieclubs niet op dezelfde dag wil laten thuisspelen. Een aantal risico clubs, zoals Ajax en ADO Den Haag lootte uitwedstrijden voor 28 oktober. Verrassingen beperkt De tweede ronde werd vrijwel onopgemerkt historie. Het ge middelde aantal toeschouwers bij de negentien wedstrijden lag rond 1400, het aantal verras singen bleef zéér beperkt, slechts in twee van de negen tien wedstrijden waren verlen ging en strafschoppen nodig. Behalve DCG kwamen alleen de hoofdklassers EDO (Haar lem) en Achilles (Assen) de ne gentig minuten en zelfs de ver lenging tegen de eredivisievere nigingen Fortuna Sittard en FC Den Bosch ongeschonden door. De betaalde voetballers namen echter in beide gevallen dé strafschoppen beter. DCG, één van de grote ama teurclubs in Amsterdam, heeft tegen NEC geprobeerd de te genstander onder druk te zet ten. Coach Ton Ojers wilde zijn ploeg risico laten nemen tegen de Nijmeegse semi-profs in de hoop een doelpunt af te dwin gen. Het lukte onmiddellijk na rust en in de resterende 44 mi nuten hield de winnaar van de districtsbeker West I zijn voor sprong vast. Slechts een paar clubs uit de be taalde sectie hebben door dui delijke overwinningen tegen amateurs het standsverschil onderstreept. ADO Den Haag (6-0 tegen Halsteren) en,Wil lem II (5-0 bij RCH). De Tilbur- gers raakten echter kort voor tijd Sylla kwijt na een botsing met de Heemsteedse doelman Driessen. De speler werd met een brancard afgevoerd, ver moedelijk met een hersen schudding. Fortuna Sittard ploeterde bij EDO als in de eredivisie en FC Den Bosch werkte pas acht mi nuten voor het einde van de verlenging de tegen Achilles '94 opgelopen achterstand weg. Haarlem overtroefde Volendam duidelijk en kreeg zeker na rust tegen het tiental Volendam- mers (Burleson was na een half uur uit het veld gestuurd we gens het trappen van een tegen stander) kansen te over om een plaats in de derde ronde af te dwingen. Een uitval kort voor tijd schonk echter Volendam, dank zij De Freitas, het recht van een thuiswedstrijd tegen landskampioen PSV. In de Adelaarshorst waren er voor de tweede week in succes sie moeilijkheden, terwijl er dit keer geen supporters van Feye noord bij Go Ahead Eagles aan wezig waren. Eindhovens trai ner Piet Buter werd door scheidsrechter Theelen naar de tribune gestuurd en werd daar bedreigd door een man met een slagersmes. De politie arres teerde de messentrekker en verrichtte op de tribunes nog een paar aanhoudingen. over doelman Christol van Campenhout, die bijna had moeten applaudiseren. Num mer twee en drie, van Breetveld en Langerak, mochten er ook zijn. Ze kunnen het dus toch, moet Han Berger hebben gedacht. Een sprankje hoop wellicht voor de toekomst na de rampza lige competitiestart (éen uit vijf). Berger: „Het wilde er bij mij ook niet in dat deze ploeg zich niet beter kon verkopen. Kwali tatief hoeven we ons voor het gros van de eredivisieclubs niet te schamen". Maar er komt meer bij kijken. Een behoorlijke instelling. „Daar zat het verschil tussen Dordrecht'90 en de andere clubs. Wij zijn geen hoogvlieger, maar we kunnen dertig percent beter als de mentalitieit verbe tert. Tegen het Roosendaalse RBC hebben ze voor het eerst dit seizoen voor elkaar ge knokt". Rio de Janeiro Ooit was Ma racana de tempel van het top voetbal, de hogeschool van de techniek. In het stadion van Rio de Janeiro schitterden Pele, Gerson, Rivelino, Tostao. Te genwoordig is Maracana een stinkende bouwval, die gesloten is na een ongeval met dodelijke afloop. Maracana staat voor het sa mengaan van voetbal en kunst. Bezoek het stadion één keer, en de glorie verdrinkt in een poel van ellende. De verf bladdert, zwerfkatten hebben vrij spel, water lekt op de tribunes, de kleedkamers zijn vergeven van kakkerlakken, in de gangen ruikt het naar urine. Het voet balstadion van Rio vervalt in schrikbarend tempo. In 1950 keken in Maracana 250.000 duizend fans naar de fi nale van het WK tussen het gastland en Uruguay.Nu, sinds een ongeluk (vorige maand) waarbij drie mensen om het le ven kwamén, is het stadion ge sloten. Voor de heropening is nog geen datum geprikt. Het ongeval gebeurde vóór het laat ste duel om het Braziliaans kampioenschap, tussen Fla- J mengo en Botafogo, twee rivali- 2 serende clubs uit Rio. Er waren 145.000 kijkers. Een hek begaf *j het, fans vielen vijf meter naar beneden op een andere tribune, i De balans: drie doden, meer dan vijftig gewonden. Volgens een officieel onderzoek is het ongeluk veroorzaakt *■-' doordat de supporters onnodig hard tegen het hek duwden. De autoriteiten zijn daarmee vrij- gesproken van blaam. Critici zeggen dat de ramp een gevolg is van de volstrekte verwaarlo- zing van het stadion. De columnist Fernando Cala- zans schreef: „De autoriteiten wisten in welke staat het sta- dion zich bevond. Toch lieten ze -2 de wedstrijd in Maracana spe len". Gerson, een legendarische speler van de nationale ploeg die in 1970 de wereldtitel be- haalde, is het met de schrijver eens: „Het is droevig te zien dat de plaats waar zoveel glorieuze momenten te zien waren, af- brokkelt omdat de autoriteiten zich er verder niet voor interes- seren". Johan Abma van Cambuur in actie tijdens de bekerwedstrijd tegen DWV.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15